AXEL-TERNEUZEN BAL GHAMPÊTRE OP HET TERREIN Gemeenteraad van Axel Gemeenteraad van Zuidzande SPORTNIEUWS 3«w«t«ï« B ZATERDAG 3 SEPTEMBER Wat brengt de Radio/ D« Brits-Russischs Zönegrens Ethiopische tegenspraak De invloed der Atoomstralen Bezetting fabrieken te Oberhausen Raphael Kubelik niet terug naar Tsjecho-Siowakije Oa Europese graanoogst De financieringsregeling woningbouw 1948 van -zaken op n Madoera itsvervsr^vs Oostenrijk >s Von Manstein OGWATER Donderdagmiddag stroomde moedig in de kleren, waren voor- hiPdTerensovergang van Coburg zien van rugzakken en tassen en een menigte vlngio a 15.000 sloegen in Neustadt allerlei voe- Didtsers uit de Sow jetzone, na dingswaren en huishoudelijke de slaebomen verwijderd te heb- artikelen in voor Oostmarken of Sen oveTde grens naar Neu- boden textiel, in het bijzonder stadt in de Amerikaanse zone, met voorbijgaan van de twintig a dertig Duitse grenswachten. Deze invasie werd uitgevoerd nadat een groot aantal Ameri kaanse politiejeeps en bewapen de troepenwagens, die het over gangspunt bezet gehouden had den, waren ingerukt. De politie macht was naar de grens gediri geerd ingevolge berichten, dat n duizendtal Duitsers sedert de vroege morgenuren illegaal ae grens naar Beieren was overge stoken. De Sowjetrussische autoriteiten hadden de Duitsers toegestaan vrijelijk de grens overschrijden voor een period van 24 uur ter viering van de le September als „vredesdag De Russische grenswachten keken geamuseerd toe bij het ovej-~ schrijden van de grens door de menigte Duitsers en kwamen niet tussenbeide. Zij vroegen ook geen inzage van identiteitspa pieren. De uit de Sowjetzone gekomen Duitsers, voor het merendeel ar- zijden kousen, aan in ruil voor andere goederen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om een bezoek aan familie of vrien den te brengen. Van Amerikaanse zijde werd verklaard, dat men openstelling van de grens niet in overweging had genomen. Slechts personen, voorzien van de vereiste papie ren, zouden de grens mogen overgaan naar de Sowjetzone. Organisaties in de Sowjetzone hadden de Duitsers uit het Wes ten uitgenodigd de viering van „vredesdag" te komen bijwonen in de Sowjetzone, waar verschil lende feestelijkheden zouden worden georganiseerd. D.P.A. meldt, dat politie van de Sowjet-zone in Duitsland Donder dagnamiddag het vuur opende op groep mannen. een vrouwen en kinderen, die de grens wilden oversteken naar de Britse zone, in de buurt van Goettingen. Er werd niemand getroffen. De men sen die naar de Britse zone wil den, hadden zich in dé morgen uren ter plaatse verzameld omdat zij gehoord hadden van tijdelijke opheffing van de beperkingen voor het verkeer over de grens. De Ethiopische delegatie te Londen heeft gisteravond de be richten van 27 Augustus uit As mara (Eritrea), volgens welke Keizer Haile Selassie de ophan ging bevolen zou hebben van de leiders van een bij een incident te Diredawa betrokken groep, tegen gesproken. Volgens de legatie had het incident niets uit te staan met een staking van 600 spoor wegarbeiders in Ethiopië, maar ontstond het uit een ruzie tussen employè's van de Frans-Ethiopi- sche spoorwegmaatschappij, waar bij verscheidene personen, waar onder enkele van Franse nationa liteit, verwondingen opliepen. Naar de oorzaak van de twist werd nog een onderzoek inge steld. ZATERDAG 3 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.30 Omroep orkest; 10,00 Klein, klein kleuter tje; 10.15 Muziek houdt fit!; 11.00 De Zonnebloem11.45 Orgelspel; 12.30 Pianorecital; 12.33 Amuse, mentsorkest; 12.55 De Zonnewij, zer; 1.00 Ned. Strijdkrachten; I.30 Orkest zonder naam; 1,50 Film en toneel; 2.10 Omroep orkest; 3.15 Orgelkoraal; 3.30 Omroep a Capellakobr; 4.00 Cau serie; 4.10 Piano; 5.00 De Wig wam; 6.00 Muziek; 6.30 Nederl. Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.30 B.B.C. Theater Orkest; 8.00 Nws.; 8.05 De gewone man; 8.12 Gram.; 8.20 Lichtbaken; 8.45 Gram.; 9.00 Taptoe; 9.45 Zomersproeten; 10.00 Promenade orkest; 10.30 Wij luiden de Zondag in!; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.40 Orgelspel; 9.00 Gram.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Voor de arbeiders in de cont. bedrijv.; II.40 Klarinet en piano; 1,2.00 Gram.; 12.33 Orgelspel; 1.00 Nieuws; 1.20 Metrop. orkest; 2.00 Het Nederl. lied; 2.20 Kon. Milit. Kapel; 2.50 Een vrolijk kwartiertje in West-Friesland; 3.15 Kamerorkest; 4.00 Komt u binnen; 4.15 Miller,sextet; 4.45 Sportpraatje; 5.30 Om en nalbij de twintig; 6.00 Nieuws; 6.15 Popul. liedjes en melodietjes; 7.00 Artist. Staalkaart; 7.30 Lezen in de Bij bel; 8.00 Nieuws; 8.15 Promenade orkest; 9.45 De Golfbreker; 10.00 Vindobona Schrammel'n; 10.25 Voordracht; 10.40 Accordeola; 11.00 Nieuws; 11.15 Sfeer en rhythme. RADIOUITZENDING OVER ZEEL WS-VLAAN DEREN Maandag 5 September a.s., om 2:1 uur zal over de zender Hilver sum I een uitzending gegeven worden over Zeeuws-Vlaanderen. O.m. valt hierbij een reportage te beluisteren over de fabricatie van spiegel- en securitglas in de Glas fabriek te Sas van Gent. Amerikaanse geleerden zouden een middel hebben ontdekt om de dieren immuum te maken tegen atoomstralen. Het nationaal laboratorium van Argonne, dat deze ontdekking heeft bekend gemaakt, voegt er aan toe, dat 70 80 ®/o der mui zen die door middel van een pro duct „cysteine" genaamd, im muum waren gemaakt, een atoombestraling welke normaal de dood had moeten veroorzaken, hebben overleefd. „Cysteine" is een tamelijk goed koop product en wordt getrokken uit wol en paardenhaar. voorstonden. Niet alleen zou de opbrengst van de oogsten aan zienlijk verminderd zijn, doch chijnt ook in een aantal gebie den de kwaliteit van het graan inferieur te zijn. Het departement deeld tferder mede, dat de stand van de suike- bieten-oogst in de Oekraine het voornaamste suikerbietenge- bied van de Sowjet-Unie goed ós. In tegenstelling tot de situa tie in Rusland waren de weers omstandigheden tussen medio- juli en medio-Augustus volgens het departement gunstig in de rest van Europa. In Joego-iSlavië is een oogst van broodgraan binnengehaald, die iets beter is dan de oogst va,n het vorige jaar. De productie van broodgranen in Europa bui ten Rusland zal dit jaar waar schijnlijk niet veel kleiner zijn dan in 1948 en ongeveer 90 °/o be dragen van de gemiddelde jaar lijkse productie in de periode 1935—1939. In Frankrijk heeft men echter nog steeds te kampen met droog te die er oorzaak van zal zijn, dat de opbrengst van de tarwe-oogst kleiner zal zijn dar. het vorige jaar, zij het nog boven het vóór oorlogse gemiddelde. Ook in Engeland zal de tarwe- productie lager zijn dan het vori ge jaar, doch hoger dan het vóór oorlogse gemiddelde. In het grootste deel van Europa is de fruitoogst volgens de door het departement ontvangen be richten goed. De aardappeloogst zal echter vermoedelijk belang rijker kleiner zijn dan in 1948. De vooruitzichten voor de sui- kerbietenoogst zijn over het al gemeen gunstig. Britse troepen bezetten giste renmiddag de chemische fabrie ken te Oberhausen. Zij werden la ter teruggetrokken en vervangen door ongeveer 100 Duitse politie mannen. Woensdag werden 80 arbeiders, die opdracht hadden de ontmanteling van een gedeelte der bedrijven uit te voeren, door demonstranten met stenen beko geld. Bij de bezetting van gisteren hebben zich geen incidenten voor gedaan. Kolonel Moir, de Britse commandant van Oberhausen en andere Britse officieren voerden besprekingen met vertegenwoor digers van de bedrijfsleiding en de arbeiders. De directie had eerder op de dag de arbeiders ge last, degenen belast met de ont- mantelingswerkzaamheden, het betreden van de terreinen niet te beletten. Het Britse detachement was ten dele bewapend met machine geweren en gemotoriseerd. Ook enkele pantserwagens vergezel den het. ingebruikneming van het door eigen leden gebouwde nieuwe kleedlokaal der V- V. „AXEL" met de wedstrijd tussen de oude rivalen De opening zal geschieden door de Edelachtbare Heer VAN OEVEREN, Burgemeester van Axel, om 4-45 uur. Hierop aan sluitend aanvang van de wedstrijd, opgeluisterd door de Har monie „Concordia"'. Alles wordt uitgezonden door de microfoon. Na afloop van de wedstrijd gelegenheid tot bezichtiging van het gebouw, en Voorwedstrijd: AXEL JUNIOREN—TERNEUZEN JUNIOREN. Aanvang half vier- Entrée 50 et- Kinderen 25 et- Zitplaatsen 15 ct. extra- MAANSTANDEN. Maan Raphael Kubelik, dirigent van het Praagse Philharmonisch Or kest en zoon van Jan Kubelik, de bekende violist, heeft besloten niet naar Tsjecho-Siowakije terug te keren van zijn huidige tournée, aldus heeft de „Raad van Vrij Tsjecho-iSlowakije" medegedeeld. Raphael Kubelik vertoeft op het ogenblik in Engeland. In Juli j.l. vertrok hij met zijn echtgeno te (eveneens bekend als violiste) en zijn zoon uit Tsjecho-Siowakije en gaf concerten in Frankrijk en Australië. Onlangs verzocht de Tsjecho-Slowaakse regering hem zijn tournee te beëindigen en naar Tsjecho-Siowakije terug te keren. met betrokkene over een geschik. In een rapport over de vooruit zichten voor de Europese graan oogsten deelt het Amerikaanse departement van Landbouw me de, dat uit de schaarse berichten, die van gene zijde van het „ijze ren gordijn" worden ontvangen, kan worden opgemaakt, dat zwa re regenval en andere moeilijk heden ernstige schade hebben be rokkend aan de graanoogsten in de Sowjet-Unie, die er in het be gin van dit seizoen veelbelovend De heer Tollenaar is afwezig. Een aantal ingekomen stukken, houdende berichten van goedkeu ring van raadsbesluiten, rappor, ten, e.d. wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de afdeling Zeeland van de Ver. van Nederl. Gem. wordt een bedrag van 20 toegezegd voor het schenken van een gemeente, wapen in tegelvorm voor de sta tenzaal van het Abdijcomplex Groenmarkt te Middelburg. Een drietal verzoeken om gel. delijke bijdragen, te weten van het verbond voor veilig verkeer, de bond tegen het vloeken en de provinciale bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis'', worden aange. houden tot de behandeling van de 'begroting 1950. Naar aanleiding van een adres van de vereniging „Axel.Polen" en het „Feestcomité 19 Septem ber", houdende verzoek, om de Kanaalkade de naam te geven van „Colonel Szydlowskilaan" v/orden bezwaren naar voren ge bracht met het oog op de moei lijke hanteerbaarheid van deze naam terwijl het veranderen van een bestaande naam ook steeds moeilijkheden medebrengt. Ander, zijds wordt betoogd, dat het een mooie geste zou zijn, bjj de 5- jarige herdenking van de bevrij. ding, als de Colonel voor de laat ste maal naar Axel komt, deze naam in te voeren. Met 9 tegen 3 stemmen wordt besloten, de naam Kanaalkade thans niet te wijzigen, doch later, na overleg De raad dezer gemeente kwam op 30 Augustus j.l. in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Vermet. Alle leden waren aan. wezig. Onder de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring door Ged. Staten van de gemeente, begroting 1949. Eveneens werden goedgekeurd de wijzigingen in de verordeningen op de heffing van reinigingsrechten en leges ter secretarie. Een 3-tal moties van de gemeenteraden van Philippine, Hontenisse en St. Jansteen inzake de vrije veren op de Wester- Schelde, werden voor kennisge. ving aangenomen. Op een verzoek van de Katho lieke Blindenvereniging St. An. thonius van Padua om 'n jaarlijkse bijdrage van 50 werd afwijzend beschikt. Voor het aanbrengen van een wapenschild der gemeente in de gerestaureerde Statenzaal te Middelburg werd aan Burg. en Weth. een crediet van 20 ver. leend. Het daarvoor in aanmer king komende gemeente-personeel kreeg een gratificatie van 2 De kinderen van de kleuter school zullen ook onder toezicht van de schoolartsendienst komen. De subsidie voor de kleuterschool werd voor 1949-1950 gebracht op 500. Aan de Zuidzandse Sport, vereniging werd een extra bijdra. ge verleend van 100 ter tege moetkoming in de kosten van drainage van 't terrein, terwijl de gemeente zich garant verklaarde voor de betaling van de jaarlijkse huur van dit terrein. De nissen- hut der gemeente zal gratis in bruikleen aan de Z.S.V. worden afgestaan ten gebruike als kleed gelegenheid. De verplaatsing zal door de Z.S.V. geschieden zonder kosten voor de gemeente. De begroting voor 1949 werd gewijzigd. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, zulks in ant woord op een in de vorige verga, dering door de heer Goedegabuur gestelde vraag, dat de N.V. P.Z. E M. niet in de gelegenheid is binnen afzienbare tijd tot verka. veling van het bovengronds net aan de Sluissestraat over te gaan. Burg. en Weth. stelden daarom voor een 2-tal noodstraat- verlichtingslampen te doen aan brengen waartoe de raad het be nodigde crediet verleende. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het rijwielpad langs de Sluissestraat verbeterd zal worden. Aangezien deze vergadering naar alle waarschijnlijkheid de laatste zal zijn in de oude samen, stelling van de raad, bracht de voorzitter woorden van dank aan de scheidende leden Van Male, Le Roij en De Hullu. Spreker me. moreerde de prettige samen werking; speciaal met de heer Van Male met wie hij als wethou, der elke dag contact had. Veel is in de laatste 3 jaren tot stand gekomen en alles gebeurde in de beste harmonie. De heren Van Male, Le Roij en De Hullu be dankten op hun beurt de burge meester voor de voortreffelijke leiding en de raadsleden voor de aangename besprekingen en zij spraken de wens uit dat ook de raad in zijn nieuwe samenstelling op de tegenwoordige weg zou voortgaan. De heer Van Male bracht ook dank aan zijn collega wethouder Verbuijt en- aan het secretarie.personeel voor de aan. gename samenwerking. De heer Van Cruijningen voerde namens de blijvende raadsleden het woord en bracht hen dank voor de goede sfeer die steeds in de raadsver gaderingen heerste. Daarna slui ting. te naam, te overwegen, aan de nieuw-geprojecteerde straat in 't verlengde van de Kanaalkade een naam te geven, die met het stre. ven van adressanten overeen komt. Naar aanleiding van de vraag van de heer Scheele in een vorige vergadering om de schoolbus met ingang van 1 September te laten rijden, wijzen Burg. en Weth. er op, dat, gezien de kosten, dit ver. voer dan per 1 Maart zou moeten eindigen, waarom adressanten dan liever de bestaande toestand gehandhaafd willen zien. Met algemene stemmen wordt beslo ten, de aanvangsdatum niet te wijzigen. Na onderzoek ep accoordbevin, ding van de geloofsbrief van de heer P. Tollenaar wordt deze met algemene stemmen als lid van de raad toegelaten. T|ot onderwijzeres aan de open bare lagere school wordt, wegens vertrek van mej. Van de Klippe, met algemene stemmen benoemd mevr. C. A. Stuffken te Terneu, zen, met Ingang van 1 Sept. 1949. Aan adressen van de gemeen ten St. Jansteen, Hontenisse en Philippine tegen de voorgenomen wederinvoering van veergelden op de Wester, Schelde wordt adhaesie betuigd. Vastgesteld worden de besluiten in verband met de herziening van het uitbreidingsplan der ge meente met regelingsplan, bouw. verbod en rooilijnbesluit. Voor het gasverbruik door patates-friteszaken wondt een ge. reduceerd tarief vastgesteld,, be dragende: per 2 maanden: voor de eerste 50 M3. ƒ0,17 per M3„ voor de volgende 50 M3. ƒ0,14 per M3., voor de volgende 200 M3. 0,11% per M3. en voor het meerdere 0,09% per M3„ voor wat betreft bedrijven, die aan huis worden uitgeoefend. Voor bedrijven, die niet aan huis worden uitgeoefend van 1 tot en met 200 M3.0,11% per M3. en voor 201 M3. en meer 0, 09%. lEen voorstel van Burg. en Weth., om een bedrag van 942,50 beschikbaar te stellen voor de samenstelling van 'n rap- port-bodemkartering.industrie. terreinen wordt voor nader onder, zoek terug verwezen naar Burg. en Weth. Een voorstel van Burg. en Weth. om het kanaal Axel-Hulst tot aan de Eerste Verkorting te dempen en om te leggen en hen te machtigen, dit werk verder te laten uitwerken, aan te besteden en te gunnen en om voor dit doel een kasgeldlening, die later 'is te consolideren, aan te gaan, wordt met algemene stemmen, na am pele ten dele in besloten ver, gadering gevoerde discussie aangenomen. Eveneens met algemene stem. men wordt in principe besloten tot aankoop of onteigening van bouwgrond, welke door omlegging van het kanaal ontsloten wordt in verband met verdere uitbrei ding der gemeente. Een bedrag van 100 wordt gevoteerd voor het ontwerpen van plannen voor de beplanting van groenstroken in de kom der gemeente, welke op eenvoudige en niet kostbare wijze bet aan zicht van de gemeente kan ver fraaien en het verblijf aldaar ver aangenamen. Bij de rondvraag informeert de heer Van den Berg naar de mo, gelijkheid om de gasvoorziening voor het gehucht Drieschouwen te verbeteren. Het is daar thans zo, dat de mensen hun middag, eten niet gaar kunnen krijgen. Tenslotte spreekt de voorzitter een waarderend woord van af scheid tot de scheidende leden van de raad, de heren Jac. Diele- man en J. Fanoy, die straks in de nieuwe raad niet terugkomen. Hij prijst hun beider kwaliteiten en werk in het belang der ge meente verricht als leden van de raad. Ook de oude raad als zo danig dankt hij voor de goede en prettige samenwerking in de af, gelopen periode. De heren Dieleman en Fanoy uiten wederkering hun dankbaar. Leid voor de woorden van de voor zitter en voor het goede, dat zij in de tijd van hun raadslidmaat schap mochten ondervinden van de zijde van de voorzitter, de leden van de raad, de secretaris er. het secretarie-personeel. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Andriessen (K.V.P.) in verband met de wij ziging van de „financieringsre geling woningbouw 1948" heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het volgen de geantwoord: De beschikking van 10 Augus tus j.l. (waarmee de Minister wijziging bracht in de „Finan cieringsregeling Woningbouw 1948" Red. A.N.P.) is genomen, overwegende, dat het belang van een zeer spoedige verbetering in de woontoestanden medebrengt, dat voorlopig in hoofdzaak klei ne woningen worden gebouwd, waardoor met het beperkt bouw volume voor woningen mogelijk is meer gezinnen te helpen. De Minster is van oordeel, dat het hiervoor beschreven belang zodanig zwaar weegt, dat over de door de vragensteller vermel de bezwaren moet worden heen gestapt. Groepen van de bevol king, die in normale tijden gro tere woningen plegen te hebben, zullen zich in deze tijd, nu tien duizenden gezinnen nog wonen in de meest kommervolle om standigheden, moeten behelpen, indien zij voor Rijkssteun inge volge de financieringsregeling in aanmerking willen komen. Over wogen wordt een regeling, waar door het mogelijk is van wonin gen met bedrijven het woonge deelte te financieren op de voet van woningen zonder bedrijven. De huren van woningen met een inhoud groter dan 325, on derscheidenlijk 375 kubieke me ter, worden vrijgelaten. De zware lasten, die op de schatkist worden gelegd, maken het noodzakelijk de financiële steun van de overheid daar aan te wenden waar deze in de eer ste plaats nodig is. De door de Regering gevolgde huurpolitiek wordt naar de mening van de Minister niet doorkruist, wan neer voor de nieuwe grotere wo ningen de huren zijn afgestemd op de bouwkosten. Het Huur- prijsbesluit Nieuwbouw 1944 heeft steeds de mogelijkheid opengelaten de huren van nieu we woningen, gebouwd zonder financiële bijdrage van het Rijk, op kostprijsbasis te bepalen. Tot 1 Augustus 1949 is aan jaarlijkse bijdragen ingevolge de Financieringsregeling 1947 toe gezegd 4.490.658 voor 11.721 woningen, terwijl tot dezelfde datum op de voet van de Finan cieringsregeling 1948 2.024.034 voor 5637 woningen was vastge legd. De Minister heeft ernstig overwogen, of hij de wijzigingen in de Financieringsregeling 1948 gelijk met de datum van de be schikking van kracht zou moe ten verklaren, dan wel nog korte tijd de gelegenheid zou kunnen openen de ongewijzigde regeling toe te passen om diegenen, die bereids veel voorbereidend ^êrir hadden gedaan voor de bouw van woningen tussen 325 m3 c.q. 375 m3 en 500 m3, al dan niet met bedrijfsruimte, niet te du peren. Hij heeft in het belang van deze groep tenslotte besloten de datum van 1 September 1949 te kiezen, daarbij het risico lo pende, dat in deze weken ge tracht zal worden nog zoveel mogelijk plannen op de oude voet in te dienen. Het spreekt vanzelf, dat verruiming van de termijn tussen de bekendma king en de datum van indiening van plannen op de oude voet de maatregel effect zou doen ver liezen en voor de administratie grote moeilijkheden zou schep pen. Daarom moet hij de vraag of hij bereid is het in werking treden van de beschikking van 10 Augustus op te schorten tot dat met de volksvertegenwoordi ging overleg is gepleegd, ontken nend beantwoorden. VRIJLATING PRIJZEN INVIAAKGLAZEN EN -POTTEN Met ingang van 2 September 1949, zijn de prijzen voor inmaak- glazen en immaakpotten vrijge laten. DUIVENSPORT. Vlucht uit Breteuil op Maan dag 29 Aug. 1949. Duivenver- eniging V. Z. V., Hoogeweg. C. Soulimans 1, 2, 11, 17; P. Pijcke 3, 5, 12; C. Temmerman 4; A .Pilaat 6; C. v. d. Waele 7, 22; C. Hogerwerf 8, A. Roegies 9, P. Sturm 10, 13; R. Lecluijze 14, 15, 19; Gebr. Ameele 16; C. Su- tin 18; G. Verstraeten 20. Sasput en Schoondijke. Vrij Vogels en E. D. B., Schoon., dijke. R. Blaakman 1; Ch. de Poorter 2, 3, 11, 19; A. Seijnesael 4; G. Steijaert 5; Th. de Smit 6, 12; Gebr. de Wever 7; C. Pijcke 8; Jac. Blaakman 9, 15; C. de Jonge 10; A. Felebert 13; J. van Weijns- bergen 14; B .Pijcke 16, 20; W. du Rie 17, 18. Algemene vlucht georganiseerd door de Schoondykse concours- en verzendingsbond. Vlucht Bre- teuille. A. Brijaart), Aardenburg 1; W. Wispelaere, Aardenburg 2; O. de Meijer, Sluis, 3; C. v. d. Walle, Sluis 4; P. Verduin, Breskens 5; A. de Hamer, Draaibrugge 6; C. Souliman, Hoofdplaat 7, 8; R. Lampoo, Aardenburg 9; P. Pijcke Hoofdplaat 10, 11; P. v. d. Walle, Bresk. 12; J. v. d. Broeke, Bresk. 13. 15; A. Bondewel, Breskens 14; J L. de Meester, Breskens 16; R. Blaakman, Sasput 17; J. v. d. Plas, Schoondijke 18; W. Klaaij- sen, Breskens 19; J. de Roeoks, Groede 20. Duivenvereniging „De Hoop", Biervliet. Oude duiven. Th. de Boevere 1; B. Ceelaert 2, 5, 8; A. Provoost 3; J. Haak 4; Gebr. Termote 6; Ch. van Voo- ren 7, 9; le overduif O. de Meiier. Jonge duiven. B. van Waes 1, 6; Gebr. De Dotblbelaere 2; A. Provoost 3, 7; I. Versluijs 4; P. Pladdet 5, 11; Gefbr. Termote 8; J. de Meijere 9; Th. de Boevere 10. „Sluisldlse Reisduif". Prijsvlucht uit Breteuil van Zondag 28 Aug. Snelheid le duif 1098,2 km. Aankomst eerste 20 duiven: P. Fermont 1; L. Meert 2k 5; A. van Kerkhove 3, 6; P. van Bouchaute 4, 10; A. van Bou- chaute 7; G. Wullems 8, 14; R. Rijckaert 9, 12; F. Klaassen 11, 16; H. Snoeck 13; J. Maas 15; J„ .Dubbeldam 17; E. Schoof 18; A. Willems 19; R. Schelfaut 20. OPENBARE RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Temeu- zen brengt ter openbare kennis, dat een openbare vergadering van de Raad dier gemeente zal wor den gehouden op Dinsdag 6 Sep. tember 1949, des namiddags 7 uur. Terneuzen, 1 September 1949. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. )nd. Ond. Ond. 9.22 18.53 1.52 9.20 19.09 3.11 9.17 19.22 4.28 9.15 19.32 5.42 9.13 19.41 6.54 9.10 19.50 8.05 9.08 20.— 9.15 9.06 20.11 10.36 9.03 20.25 11.40 ;ing op hetgeen de Overzeese Gebieds- ijn .brief van 15 tan de Kamer, heeft omtrent dé practi- ing van de orders er vijandelijkheden heeft hij thans Ltter van de Tweede Staten Generaal ten een desbetref- it van de stand van a en Madoera over sedert 11 Augustus ;t 25 Augustus. I met hgt bepaalde 7 van hét „Neder- isisch Handboe 'oerlegging van hè vijandelijkheden", mgebotien bij brief us-j.l., heeft de Mi- Drzitter der .Tweede ocht dit overzicht' ïer over te leggen, rtrouwelijke (cursi- le Minister. Red. A. neming döor de ie^ .atieke medewerker neldt dat de plaats der Ministers van i Zaken in hun uden zitting van de l om te komen -tot van een ontwerp- ,g met Oostenrijk, reenstemming kon ver een Amerikaans skkende tot hervat- September a.s. van i in de Verenigde 'ond zou een extra- en gehouden, waar- pogen tot overeen komen omtrent het het verloop der in i twee maapden ge- ngen. de vertegenwoordi- •ankrijk en van de die niet instemden nerikaanse voorstel ring van de bespre- i Amerikaanse ver ger drong er daarop nse en Sowjet-Rus: ja op aan dat deze gen zouden verzoe- goedkeuringen te n het Amerikaanse Ike dan heden zou- zijn afgekomen. re aanklager in het i de vroegere Duitse ïalk Von Manstein, beschuldiging van iden te Hamburg te- heeft gisteren ver- Von Manstein ver- Ik is voor de ten uit- van Hitiers bevel, e commissarissen in ger na gevangenne en worden terecht- aan de Veiligheids- ;eleverd. uigenis voor het tri- leurenberg had Von nder ede verklaard r Generaal Von Leer» neegedeeld, dat zijn. het heifi niet toe ier op te volgen, ire aanklager, Kolo- verklaarde gisteren, eneraal Mueller, die e opdracht aan het ront vertoefde, het srbevel had meege- le ten uitvoerlegging el betreffende de po- missarissen het mo- Russische leger had n met 't gevolg dat de ars werd vertraagd. ;elde voor, het bevel beraad zou wotden aar de commissaris- >end, dat hun gevan- hun dood betekende, atste adem vochten rutaie methciis ^Ze en dwongen hetzelf- Hitler weigerde ech- sr in te trekken. Laternser, de Duitse van Von Manstein, 3, dat in een docu- de aanklager voorge- ihillende-- regels, die ren voor zijn cliënt, relaten. openbare aanklager, Comyns Capr, ont- ,en stelligste en ver at de documenteiv ng in handen van de zijn geweest, ent, Sir Frank Simp- iracht het gehele do- t de vertaling er van lan het Hof voor te BOORD „GROTE BEER". Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", dient, teneinde in die tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterlijk op 13 September a.s. bezorgd worden. litie-mannen verwondingen oplie pen. De relletjes waren het ge volg van een verhoging van dé rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verhand hiermede de gehele dag geweigerd van de tram gebruik te maken. ÖVêf lè hémen, de vijandelijkheden te staken. De heer Suhardjo wordt Vrijdag te Bandjermasin terug* verwacht. Uit het (jistrict Hulu Sungai wordt gemeld* dat in d'e na h i van 30 op 31 Augustu; alr'air een militair kampement ivcT! aange", vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met gp- "•jj J| g-- Een man die Zaterdag stierf, werd gisteren de winnaar van 600Q Australische ponden, de eer, ste prijs van de staatsloterij van New South Walès. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: „Hij wachtte z(jn hele leven op een grote pry's. nare ae „uroore rseer- sinus no vember troepenonderdelen naar de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine contin genten marineschepelingen ma riniers en leden van het V.H.K. rood en donkerblauw. Op de zegels zullen de bepa lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindigt met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaarstelling op d. kan+oren r.iot zijn verkocht, zullen worden vernietigd. SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 1103 11.48 Terneuzen 11.38 Walsoorden 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 1.32

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3