De Regeringsvorming in West-Ouitsland „Volkspolitie" in Russische zone geheel op militaire leest geschoeid? Eerste besprekingen over de Unie 0e plaatsvervangers voor Oostenrijk VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949. x Post voor militairen aan boord ,,Groote Beer" Zeepost voor Oost en West Oe kwestie Kasjmir HOOGWATER Weet U dat het watergemors van Uw kinderen De watervoorziening van anderen kan hinderen Bevreemding in Indonesische kringen President Truman over de „zenuw oorlog" Tsjecho-Slowaaksa tegenspraak Op zoek naar^vermists manuscripten van Wagner en Beethoven Oe verdeling van de Marshull-hulp voor het tweede jaar Leider der Griekse oppositie aan het woord Het geschil tussen de Sowjet-Unle en Joego-Slavië De geruchten over Sowjet-Russische troepenconcentraties II De niet-zeifbesturende gebieden van laken op n Madoera itsvervsr^r? Oostenrijk s Von Manstein 3GWATER Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERS VER WACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagochtend tot -avond. Plaatselijk enkele buien Veranderlijke bewolking met perioden van zonneschijn en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Tot matig toe nemende Zuidwestelijke wind later op de dag iets koeler. VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1207 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1.50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. YïAANSTANDEN. Maan Nog voordat Dr. Adenauer een West-Duitse federatieve regering gevormd heeft en zijn program ma heeft ontvouwd is hij scherp onder vuur genomen door de So ciaal-Democratische oppositie en moet hy de gevaren van een groeiende argwaan in een deel van zijn eigen partij, de Christe- lijk-Democatische Unie, onder de ogen zien. Dr. Schumacher heeft gisteren de lijnen uitgestippeld van zijn oppositionele politiek. Zij bevatte weliswaar niet veel nieuws, doch waarnemers alhier schonken bij zondere aandacht aan de wijze, waarop de Sociaal-Democratische partij de nadruk legt op eisen, die tot de leden der vakbonden moeten spreken. Het is bij de voorbereidingen voor de vorming van de Duitse regering van doorslaggevende betekenis geweest, dat de vak bondleiders van socialistische en Christelijke huize ertegen hebben gewaakt, dat de vakbonden op di recte wijze in het politieke leven zouden worden betrokken. On danks sterke stromingen, die zich in vakbondskringen ontwikkeld hadden voor een politiek, die ver schillende socialistische eisen recht zal doen wedervaren, heb ben de leiders tenslotte het parool der politieke neutraliteit van de vakbonden weten te handhaven. De gisteren door Schumacher en zijn partij ingezette actie wordt hier in kringen der Christelijke partij beschouwd als een poging om alsnog de vakbonden tot een oppositionele kern te ontwikkelen. Schumachers eisen zijn samen gevat in zestien punten en komen neer op een hernieuwde veroorde ling der vrije economie, die vol gens de gisteren uitgegeven ver klaring der Socialistische partij moet uitlopen op een ruïnering der Duitse arbeidskracht. In het socialistische program komen wensen voor, die sedert jaar en dag in vakbondskringen leven: Socialisering der basisindustrie, medezeggenschap van arbeiders in bedrijven en inschakeling der vakbonden in het economische beleid. Leidende kringen in de Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", dient,- teneinde in de tussenhavens te kunnen worden uitgereikt, uiterlijk op 4 Septem ber a.s. ter post te worden be zorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterlijk op 18 September a.s. bezorgd worden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiterlijke terpostbe zorging staat tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië: m.s. „Mataram" (8 Sept.). Garag aos.s. „Stuyve- sant" (7 Sept.). Suriname: s.s. „Cottica" (14 Sept.). De Britse Minister-President, Clement Attlee, heeft evenals President Truman een beroep ge daan op India en Pakistan om te pogen de kwestie-Kasjmir te re gelen, aldus is van gezaghebben de zijde medegedeeld. Attlee drong er in een telegram aan de ministers-presidenten van beide landen op aan de laatste voorstel len f'an de V. N.-commissie te aanvaarden. Volgens welingelichte politieke kringen moet in het optreden van Truman en Attlee niet meer ge zien worden dan een vriendschap pelijk gebaar. 2 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 9.37 10.12 11.02 n.m. 01.22 10.57 11.47 tot nog toe weifelende vleugel der Christelijke partij, die samenwer king' met de socialisten hadden geprefereerd, gever duidelijk te verstaan, dat zij zich allesbehalve enthousiast voelen over de wijze, waarop de eerste feleratieve re gering nu gevormd zal worden. Ofschoon zij volkomen loyaal met hun regering in zee zullen gaan, wordt toch verwacht, dat Dr. Adenauer met een aanzienlijke mate van critisehe geest in de rij en van zijn eigen party zal wor den gadegeslagen. Dr. Schumacher heeft, zoals te verwachten was, zijn scherpste pijlen niet bij voorbaat verscho ten. De gedachte aan het organi seren van een buiten het parle ment opererende oppositie was voor hem op het ogenblik niet in teressant. Zijn partij zal zich houden aan oppositie in het nieu we parlement, waarbij zij ook aantrekkelijke internationale po litieke eisen, als beperking der Geallieerde controle, wijziging van het Ruhrstatuut, beëindiging der demontage, herstel der Oost- Duitse grens en behoud van het Saargebied zal stellen. Schumacher heeft voorts in zijn program Onverbloemd laten door schemeren, dat hij de Katholieke clerus beschouwt als de voor naamste tegenstander in zijn strijd tegen de Christelijke partij. Hij kondigde aan, dat de socialis ten zullen strijden tegen „mis bruik van kerkelijke inrichtingen en personen als instrumenten van politieke machtsstrijd". Hij be schuldigde de confessioneel ge bonden partij ervan, dat zij van Duitslands gcdeeldheid gebruik willen maken om wensen door te zetten, die zij in een verenigd Duitsland nooit zullen kunnen verwezenlijken. In Bonn gaan de "oesprekingen verder. De beide leidende figu ren der a.s. regering, Adenauer en Bluecher, hebben gisterenmid dag de laatste hand aan hun rege ringsprogram gelegd, waarover nu de fracties zullen moeten be raadslagen. Adenauer heeft voorts gisteren van de leider der Sepa. ratistische Beierse partij, Dr. See- los, de toezegging van medewer king verkregen, waardoor deze partij dezelfde houding gaat aan nemen als van het Centrum ver wacht wordt. N.V. Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". De werkschema's betreffende de Nederlands Indonesische Unie van de B.F.O., de Republikeinse en de Nederlandse delegaties zijn thans gereed gekomen, aldus ver neemt de politieke correspondent van A.N.P.-Aneta. In een gisterenmiddag gehou den informele vergadering van de sectie-voorzitters van de Staat kundige commissie, te weten Mi nister Van Maarseveen, Anak Agung en Prof. Supomo, is de Unie-kwestie voor het eerst aan gesneden. „De meningen van de B.F.O. en de Republikeinse delegatie lopen niet ver uiteen" aldus verklaarde een zegsman van de B.F.O. De speciale correspondent van het A.N.P. verneemt voorts, dat in de andere commissies een gro te activiteit is waar te nemen. Dagelijks zijn kleine groepjes van deskundigen uit verschillende de legaties bijeen. Ofschoon men de goede sfeer der besprekingen nog steeds aanwezig acht verheelt men in sommige Indonesische delegatiekringen niet, dat men met bevreemding heeft kennis genomen van het feit, dat verte genwoordigers van de z.g. „waar devolle belangen" naar Den Haag komen zonder dat hierover met de Indonesische delegaties overleg is gepleegd. Men wees er voorts op, dat volgens het regelement van orde deze vertegenwoordigers verzoeken om inzichten naar vo ren te brengen moeten indienen bij de conferentie. De centrale commissie moet deze verzoeken in overweging nemen. In dit verband vernam de spe ciale correspondent van het A. N. P. nog in kringen van de delega tie van de B.F.O., dat, indien Ne- Gevraagd om een commentaar op de tiende verjaardag van het uitbreken van de tweede wereld oorlog, zeide Truman gisteren op een persconferentie te hopen, dat de „zenuwoorlog" tussen de com munistische en democratische re geringen der wereld zou eindigen in de capitulatie van de commu nistische regeringen en dat de we reld generaties lang in vrede zou kunnen leven. De President verklaarde geluk kig te zijn, dat de daadwerkelijke oorlog was afgelopen, doch hij was teleurgesteld, dat de zenuw oorlog de laatste jaren was voort gezet. Truman voegde hieraan toe, dat de koude orlog in hevig heid verminderd is. derland vertegenwoordigers van de „waardevolle belangen" ter conferentie laat verschijnen, de Republiek en de B.F.O. zich het recht moeten voorbehouden het zelfde te doen. Zo zou men, naast vertegenwoordigers van politieke organisaties in gebieden als Beng- koelen, die aansluiting wensen bij de Negara Zuid-Sumatra, ook vertegenwoordigers van politieke organisaies kunnen oproepen, die Bengkoelen als Republikeins ge bied willen gehandhaafd zien. Zo zou men naast vertegenwoordi gers van politieke partijen op Ambon en in de Minahassa moe ten uitnodigen, die binnen de Ne gara Oost-Indonesië wensen te blijven. „Op deze wijze komt men geen stap verder" aldus de zegsman van de B.F.O. Door het Britse militaire be„ stuur van Duitsland is gisteren een overzicht gepubliceerd, waar„ in wordt verklaard, dat de „Volkspolitie" in de 'Sovjet-Rus sische zone slechts weinig weg heeft van een organisatie voor vredestijd. „Zij is geheel op mi litaire leest geschoeid", aldus deze verklaring. De totale sterkte van de „Volkspolitie" de „Bereitschaf- ten"' (is gewapende reservisten) wordt in het Britse overzicht niet genoemd, doch volgens recen- tc schattingen van de Duitse pers is deze tussen de tachtig en honderdduizend man gelegen. Volgens het Britse overzient is de militaire oefening- van de „Volkspolitie" in Mei van dit jaar begonnen en zal in Januari van het volgende jaar voltooid zijn. Ministens twee der hoogstgeplaat. ste officieren van deze in de Sovjet-Russische zone gelegerde politie-troepen zijn voormalige generaals van het Duitse legeer namelijk de generaals-majoor Walz en Von Weech. Op twintig Augustus j.l. is een aantal Duitse generaals uit Mos. kou te Berlijn teruggekeerd; onder hen bevinden zich de generaals Lattimann, Freitag, Ulex en Hei. neman. Men vermoedt, dat deze generaals zich bezig bezig houden met een verdere uitbreiding van het instituut der volkspolitie of met het organiseren van propa. gar.da-campagnes voor het door de Russen geïnspireerde „natio nale front". De eerste eenheden der „Volks politie" werden in September 1948 gevormd; dit viel samen met de terugkeer van Duitse krijgsgevan. genen uit de Sovjet-Unie, die op hun politieke betrouwbaarheid voor de Sovjet-Russische bezet- tingsautoriteiten werden getest en vervolgens, indien zij daartoe geschikt waren bevonden, bij de „Bereitschaften" werden inge deeld. De sterkte van een „Rereit. schaft" is ongeveer 250 man. De uitrusting is niet uniform; ma chinegeweren, automatische pisto len en geweren vormen de wa pens. Er zijn onbevestigde berichten, volgens welke verscheidene dezer „Volkspolitie"-eenheden de be. schikking hebben over gevechts. wagens, terwijl één „Bereit- sehaft" in het bezit zou zijn van anti-tankgeschut. De oefening is hoofdzakelijk op militaire leest geschoeid; de tijd, uitgetrokken voor het onder, richt der manschappen in de nor male taken van de poline.agent, omvat niet meer dan dertien pro cent van de totale opleidings. periode. Het aanwerven van recruten voor de „Volkspolitie" blijft voort gang vinden; jonge werklozen worden ingelijfd, indien zij poli. tiek betrouwbaar worden geacht en voldoen aan de lichamelijke eisen. Vrijwilligers uit onder communistische leiding staande jeugdorganisaties worden even eens bij de „Bereitschaft" inge diend. „Er bestaat echter", aldus be. sluit het overzicht van het Brit se militaire bestuur, „een tekort aan vrijwilligers voor de „Volks, politié". Daarom wordt than? van vele fabrieken geëist, dat zij een bepaald aantal leden van hun werknemers als „vrijwilligers" voor dienstname afstaan". Een woordvoerder van 't Tsje- cho-Slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren de uit Wenen afkomstige be richten, dat Tsjecho-Slowakije zijn grens met Oostenrijk had ge sloten, tegengesproken. Hij verklaarde, dat het moge lijk was, dat een der wegkruis- punten' gesloten was. (Er zouden er dan 2 open zijn). De laatste berichten uit Wenen duiden er op, dat de grenssluiting tijdelijk is en waarschijnlijk ver band houdt met de Tsjecho-iSlo- waakse poging om de ontsnap ping van vluchtelingen naar Oos tenrijk, te verhinderen. Een uit drie man bestaande Amerikaanse commissie, heeft acht dagen lang tevergeefs in Tsjecho-Slowakije gezocht naar 5 originele handschriften van Wag ner, die Hitier als verjaarcadeau waren gegeven. De commissie gaat thans naar Berlijn om de Russische autoritei ten permissie te vragen naspo ringen in Oost-Buitsland te doen. De commissie stelt ook een onder zoek in naar de vermiste manus cripten van Beethoven's negende symphonie en van Mozart's to verfluit. De Wagner handschriften wer den Hitier op zijn 50ste verjaar dag cadeau gedaan door de Rijks kamer van Koophandel, die deze documenten van Koning Lodewrjk van Beieren had gekregen. In een begeleidend schrijven bij de voorgestelde verdeling van de Marshall-hulp voor het twee de jaar van het Europese herstel programma verklaren de voor zitter en secretaris-generaal van de Europese organisatie voor economische samenwerking o.m. het volgende; „Indien wij des tijds van mening waren, dat het Europese herstel snel genoeg voortgang maakte om het mo gelijk te maken, dat in 1952 de levensvatbaarheid van Europa weer zou zijn bereikt, thans moeten wij toegeven, dat het tempo der vooruitgang niet vol doende is. Ondanks de verbetering in de situatie in de laatste 2 jaar be vindt het dollarvraagstuk zich nog niet op de weg van een op lossing. Dit is niet alleen een Europees vraagstuk. Het is evenzeer een vraagstuk voor de Ver. Staten als. voor Europa en ook voor de gehele vrije wereld. De fundamentele oorzaken van dit vraagstuk moeten zo spoedig mogelijk worden nagegaan. Zo dra de huidige moeilijkheden zullen zijn overwonnen, zal de organisatie al haar energie op dit doel moeten concentreren." Het schrijven wordt als volgt besloten: „het bedrag der be schikbare hulp is niet voldoende om alle tekorten te dekken, aan gezien deze zijn gestegen door de jongste daling in de Euro pese goud- en dollarinkomsten. Alle deelnemende landen zul len niet alleen minder dollars ontvangen, dan zij hadden ge vraagd, doch zelfs minder dan door henzelf als het absolute minimum werd beschouwd. De enige mogelijke oplossing is een billijke verdeling van de ver minderingen, welke uit de hui dige positie voortvloeien." Leon Maccaus, leider van de Griekse oppositie in het parle ment, heeft gisteren op een persconferentie te Straatsburg verklaard, dat de oorlog in Grie kenland „zo goed als afgelopen" was. „Wij zijn thans bezig met de zuivering van ons gebied", zo zeide hij. Maccaus, die de ver gaderingen van de Europese assemblee bijwoont, verzekerde, dat Griekenland zich nauwgezet aan het Europese Handvest van de rechten van de mens zou houden, met name ten aanzien van de politieke vrijheid en het recht op tegengestelde opvat tingen. De huidige oppositie in Griekenland stond op een stand punt, dat niet zo heel veel af week van dat der regering, be halve waar het sociale en eco nomische kwesties betrof De reden hiervoor was, dat „wij in de oppositie hopen nog eens aan het bewind te komen". Maccaus onderschreef de ver klaring, die Minister Tsaldaris zou hebben afgelegd, waarbij hij aandrong op een verzekering van Albanië om de Griekse grens te eerbiedigen en „agressieve manoeuvres" achterwege te laten. De enige werkelijke waar borg zou zijn een verandering van het huidige regiem in Alba nië. Maccaus achtte dit geen overwegend bezwaar, „daar in Albanië alles snel geschiedt, men zou haast zeggen als bij to verslag". Er was een vermin dering in de spanning tussen Griekenland en Joego-Slavië in getreden. In dit verband zeide hij, dat een stilzwijgende over eenkomst heel dikwijls meer waard was dan een geschreven overeenkomst. Naar uit gewoonlijk betrouw bare bron te Londen werd verno men, heeft Sir Charles Peake, de Britse ambassadeur te Belgrado, de Joegoslavische regering ge vraagd, of zij wellicht haar ge schil met de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad of de algemene vergadering der V. N. ter sprake zal bengen. Naar men meende te weten, heeft de Joegoslavische regering geen uitsluitsel gegeven. In officiële kringen te Londen is men nog steeds van mening, dat de Sowjet-Russische regering een militaire invasie van Joego- Slavië, hetzij met eigen troepen of met Hongaarse, Bulgaarse of Roemeense strijdkrachten, niet voorbereidt. Zowel het Foreign Office als het Statedepartment houden het oog gericht op de toestand ont staan door het vergroten van de pressie op Joegoslavië, aldus Reuter's diplomatieke correspon dent, doch waarnemers geloven niet, dat er op het ogenblik ook maar enigszins sprake kan zijn van het bepalen van een politiek van militaire garanties voor Tito. In welingelichte kringen te Belgrado laat men zich scep tisch uit over de berichten, dat vijf Sowjetrussische tankdivi sies de Joegoslavische grens dicht genaderd waren. In Bel grado had men geen bevestiging ontvangen van deze berichten, die ook gewaagden van onder delen van twee pantserdivisies en vliegtuigen, die zouden wor den samengetrokken in 't Wes ten van Roemenië in de buurt van Timisoara. Men was geneigd deze berich ten overdreven te noemen en er geen acht op te slaan. Men ge looft, dat het aantal troepen in genoemde gebieden groter is dan het aantal manschappen, dat gewoonlijk aan de herfstma- noeuvres van het Russische le ger in Roemenië deelneemt. De plaatsvervangers der Minis ters van Buitenlandse Zaken der grote viier zijn het gisteren te Londen eens geworden over het aantal schepen, dat door Oosten rijk als activa van de Donau- Scheepvaartmaatschappij aan de Sowjet-Unie moet worden over gedragen. De bijeenkomst van gisteren werd beschouwd als waarschijnlijk het einde van de huidige pogin gen om de opstelling van een Oostenrijles verdrag te voltooien. Sinds de Parijse conferentie van de „grote vier" in Mei en Juni heeft men thans over 8 artikelen, waaronder die bereffende gren zen, herstelbetalingen en minder heidsrechten, overeenstemming bereikt. Men is het echter nog niet eens kunnen worden over 9 artikelen met inbegrip van het cardinale artikel 33 over de Duit se activa dn Oostenrijk. De ochtend werd besteed aan een discussie over een gewijzigde lijst van Russische aanspraken op activa van de Donau-Scheepvaart- maatschappij. De plaatsvervan gers bereikten overeenstemming op twee punten, onder meer over het aantal hierbij betrokken sche pen, maar verschilden van me ning op drie punten, voornamelijk wat betreft de Russische rechten op in bruikleen aan de maat schappij afgestane eigendommen. Wat dit laatste aangaat stonden de Westerse plaatsvervangers op het standpunt, dat de Sowjet- Russische regering slechts aan spraak kon maken op rechten, die eertijds door de Donau-Scheep- vaartmaatschappij, waren verwor ven. De Westerse gedelegeerden bleven zich verzetten tegen Russi sche controle over gepachte eigendommen voor onbepaalde tijd. 'De speciale commissie van de V. N. voor de niet-zelfbesturen, de gebieden heeft Dinsdag met 12 tegen 4 stemmen besloten, dat zij niet bevoegd is het voorstel van de Russische afgevaardigde Sol- datef te behandelen, n.l. dat de commissie zou weigeren de gege vens te bespreken, die de Neder landse regering heeft verschaft over Indonesië. Volgens Soldatef fcleek uit het accoord van Ling- gadjati, dat Indonesië een onaf hankelijke staat was. Hij wees de verwijzing van de Nederlandse afgevaardigde, de heer Spits, naar de Renvüle.overeerikomst af, aan voerende, dat hij die overeenkomst niet als wettig kon erkennen of aanvaarden, omdat zij „onder dwang was opgelegd" aan de re publikeinen. De Nederlandse afgevaardigde zei, dat -de commissie niet be voegd was te bepalen welke in lichtingen zy niet en welke zij wel dient te bespreken. Behalve Rusland waren India, China en Egypte een tegengestelde mening toegedaan. )nd. Ond. Ond. 9.22 18.53 1.52 9.20 19.09 3.11 9.17 19.22 4.28 9.15 19.32 5.42 9.13 19.41 6.54 9.10 19.50 8.05 9.08 20.— 9.15 9.06 20.11 10.36 9.03 20.25 11.40 ,ing op "hetgeen de.' Overzeese Gebieds- ijn .brief van 15 tan de Kamer, heeft omtrent de practi- ing van de orders er vijandelijkheden heeft hij thans itter van de Tweede Staten Generaal len een desbetref- tt van de stand van a en Madoera over sedert 11 Augustus t 25 Augustus. 1 met hgt bepaalde 7 van hêt „Neder- isisch Handbo •oerlegging van vijandelijkheden", mgeboden bij brief /us j.l., heeft de Mj- irzitter der .Tweede ocht dit overzicht- ïer over te leggen, rtrouwélijke (cursi- le Minister. Red. A. neming döor* de te-- atieke medewerker neldt dat de plaats der Ministers van Zaken in hun aden zitting van de i om te komen tot i van een ontwerp- g met Oostenrijk, reenstemming kon ver een Amerikaans ■kkende tot hervat- September a.s. van 1 in de Verenigde ond zou een extra- sn gehouden, waar- pogen tot overeen komen omtrent het het verloop der in t twee maanden ge- ngen. de vertegenwoordi- ankrijk en van de die niet instemden nerikaanse voorstel ,ing van de bespre- i Amerikaanse ver ier drong er daarop ise en Sowjet-Rus: ;a op aan dat deze gen zouden verzoe- goedkeuringen te het Amerikaanse ke dan heden zou- zijn afgekomen. re aanklager in het de vroegere Duitse ïalk Von Manstein, beschuldiging van iden te Hamburg te- heeft gisteren ver- Von Manstein ver- k is voor de ten uit- van Hitiers bevel, commissarissen in ïer na gevangenne en worden terecht- lan de Veiligheids- eleverd. oigenis voor het tri- eurenberg had Von ader ede verklaar .- Generaal Von Lel aeegedeeld, dat zijn. het hern niet toe- Ier op te volgen, re aanklager, Kolo- verklaarde gisteren, jneraal Mueller, die opdracht aan het ont vertoefde, het rbevel had meege- e ten uitvoerlegging il betreffende de po- nissarissen het mo- Russische leger had met 't gevolg dat de .rs werd vertraagd, side voor, het bevel beraad zou wotden lar de commissaris- Bnd, dat hun gevan- lun dood betekende, itste adem vochten utale me«uid»n de >n dwongen hetzelf- Hitler weigerde ech- r in te trekken, jaternser, de Duitse van Von Manstein, dat in een docur le aanklager voorge- hillende -- regels, die en voor zijn cliënt, Blaten. Dpenbare aanklager, Comyns Carr, ont- ;n stelligste en ver- it de documenten, ig in handen van de zijn geweest, nt, Sir Frank Simp- raeht het gehele do de vertaling er van an het Hof voor te BOORD „GROTE BEER". Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", dient, teneinde in die tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterltjk op 13 September a.s. bezorgd worden. litie-mannen verwondingen oplie pen. De relletjes waren het ge volg van een verhoging van dé rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verhand hiermede de gehele dag geweigerd van de tram gebruik te maken. over te nëmëïï7"cTe~Vyanaeiykheden te staken. De heer Suhardjo wordt rijdag te Bandjermasin terug* verwacht. Uit het district Hulu Sungai wordt gemeld# dat in dë naht van 30 op 31 Augustus aT'air een militair kampement werTI aange vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met ge- J g g—- -- Een man die Zaterdag stierf, werd gisteren de winnaar van 6000 Australische ponden, de eer ste prijs van de staatsloterij van New South Walés. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: „Hij wachtte zyn hele leven op een grote pry's... xrert me „woore Beer anas no vember troepenonderdelen naar de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine con tin- genten marineschepelingen ma riniers en leden van het V-H-K. rood en donkerblauw. Op de zegels zullen de bepa lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindig-t met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaarstelling op de ikan+oren niet zijn verkocht, zullen worden vernietigd. SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.03 11.48 Terneuzen 11.38 Walsoorden 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 L32

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1