EEN DE DREIGING VAN ECONOMISCHE OORLOG BIM IN HET JAAR 2048 BINNENLANDS NIEUWS Lezers die schrijven De orkaan in Florida Salvatore Giuliano De valse tOO^gulden-biljetten De strijd in Griekenland Bulgaars protest bij V.N. Verdwijning van Sowjet-burger te Washington De opstand in Bolivia De schade in Frankrijk Vliegtuigongeluk in Amerika DE DROOGTE IN DE BETUWE EN HAAR GEVOLGEN. Zelfs Rita Hayworth van -zaken op n Madoera itsvers Oostenr ijk s Von Manstein 3GWATER Uit het verslag van het Rode Kruis aan de gouverneur van Florida blijkt dat hij de orkaan, die Vrijdag in Florida heeft ge woed, 1 persoon om het leven is gekomen, 94 personen gewond ziin, 250 huizen vernield en 18.000 andere beschadigd. Bovendien zijn een duizendtal verschillende gebouwen vernield of ernstig be, schadigd. 1 V Het vliegtuig was een B-29 Omlff* de lom bommenwerper. Een der omlaag gesprongenen had verwondingen Vissers en vissen, opgelopen. Men is er tamelijk ze Aan de brugleuning zijn „ver- ker van, dat ^vermiste zM* halen" te beluisteren. Soms echte, m het wrak bevindt. Het toestel soms bedenkelijke, soms te fan- is 35 mijl ten Noord-Westen van tastische en soms verhalen met Spokane neergekomen, een bittere werkelijkheid. Het was een grijsgesnorde zee man, nog met genoegen z'n saffi draaiend, die aan de omstanders vertelde: „Je ikiunit het geloven of niet, maar liegen is er niet bij „In Spitsbergen heb ik tot m'n nek in 't water gestaan om zal men te vangen. Maar 'k had er een nat pak voor over, want t waren me knapen". „In Nieuw-Zeeland ving ik in een haventje een soort paling van 14 m lang en in de Pacific kreeg ik een Potvis aan m'n lijn, die ik had uitgegooid om een „toakvissie" te vangen." „Maar wat Ik ook in de Pacific heb gezien is niet te geloven, als je 't niet hebt gezien en je nooit verder dan Spui bent geweest' „Met het s.s. „Eibergen" kwa men we een monster tegen zeker met een kop, half zo groot als Temeuzen". ,,'t Beste is maar, dat je daar een eindje voor uit wijkt, want die vreten een schuit met bemanning en lading ijskoud op". Een aan de echtheid van deze verhalen twijfelende omstander visser maakte het mee, dat „iemand" een flinke paling ving van een pond of acht. Hij sloeg de paling op het droge, juist op de kop van een haas, die dood bleef liggen naast de plek waar een kip dertien eieren had gelegd! We weten nu ook, dat een Al batros gevangen wordt met „een blikkie met een gaatje in, en een korsje brood"!, en dat men door het veel consumeren van kam 3- lenbiefstuk buikloop krijgt. Hierover later meer! D. T. men op Bulgaars territoir". „Twee Bulgaarse soldaten zijn op 7 Mei ontvoerd naar het Griekse grondgebied en zijn op 29 Juli naar Bulgarije mogen te rugkeren, nadat zij in gezelschap van krijgsgevangenen van het Griekse democratische leger wa ren gefotografeerd", zo verklaart de Bulgaarse minister van Buiten, landse Zaken, Wladimir Poptomof in een- schrijven aan de secretaris generaal van de V. N„ Trygve Lie. In de nota wordt gezegd dat dit alleen gedaan is om „de openbare mening te doen geloven, dat Bul gaarse soldaten in de gelederen van het Griekse democratische leger strijden". In verband hiermede wordt er aan herinnerd, dat Sofia op 7 Mei jl. naar aanleiding van de ontvoering dezer twee Bulgaarse soldaten bij de V. N. heeft ge protesteerd. De bandiet Salvatore Giuliano eiste Dinsdag in een ingezonden stuk in de Siciliaanse pers dat een plebisciet wordt gehouden om vast te stellen of hij als een vo, gelvrije dan wel als held behan. deld dient te worden. Hij geeft de regering twee weken tijd om de volksstemming te arrangeren. In een gisteren gepubliceerd in gezonden stuk zei Giuliano, dat hij „bijna beledigd" was over het „armzalig gehalte" van de politie macht, die in het veld gebracht is om hem uit zijn schuilplaats te verdrijven. Het onderzoek naar de valse bankbiljetten van 100, die de vorige week in Zuid-Limburg in beslag zijn genomen, is nog niet afgesloten. Het wordt deze week voortgezet in Duitsland door de Rijksrecherche, afd. falsificaties, in samenwerking met de recher che van Heerlen, waar ook een vijftal valse 100 gulden-biljetten in beslag werden genomen en de brigade Susterseel van de Kon. marechaussée, die de eerste ar, restatie in deze zaak verrichtte. Wij vernamen hierover het vol, gende: De vorige week Woens dag vervoegde zich in een winkel te Susterseel een Duitser, die een pakje sigaretten met een briefje van 100 wilde betalen. Toen de winkelier het briefje gewisseld had, vroeg de man hem nog een briefje van honderd te wisselen. Een reiziger' in de winkel ont dekte echter, dat dit briefje vals was; het watermerk was er n.l. wel op gedrukt, doch niet zicht baar, als men het biljet tegen het licht hield. De Duitser verdween daarop ween, met medeneming van de twee biljetten. De winke, lier deed geen aangifte, doch via de reiziger kwam de politie de zaak ter ore. De brigadecomman, dant van de marechaussée van Susterseel nam het onderzoek in handen en slaagde erin de vol- geende dag de Duitser, die het biljet had aangeboden, te ar resteren; hij was n.l. weer de grens overgekomen om eens te informeren, of de politie al achter hem aanzat. Zijn arrestatie leid de volgende dag tot arrestatie van nog twee Duitsers te Gangelt en omgeving, die zich ook aan uitgifte van valse 100 briefjes hadden schuldig gemaakt. Er wa, ren n.l. reeds eerder in Heerlen vijf valse 100 briefjes in beslag genomen. De drie Duitsers bekenden de briefjes te hebben uitgegeven, doch over de herkomst tast de politie nog in het duister. De Griekse royalistische troe pen hebben voor het eerst sinds een week de wapens neergelegd en in de nacht overwinningsliede ren in hun tenten in het Gram- mosgebergte gezongen. In een boodschap aan de leger, bevelhebber generaal Papagos verklaart de Minister van Oorlog Kaneltopoelos echter, dat hun overwinning niet ,»het eind van de strijdj" is. „Naast de taak van het verdrijven der laatste opstandelingen van onze haard, steden blijft het vraagstuk van onze grens critiek. De toekomst is nog donker", aldus de Minister. MAANSTANDEN. Maan ruimte aan een schrijftafel zat. Twee vleugeldeuren gingen „Moed houden, heren", riep de statig open en Basli en zijn bege-\ president terwijl onze vrienden de leider stonden in de werkkamer schrijftafel naderden, „U bent er van Subterra Nova's president, zó" De kamer was veel te geweldig om erg aangenaam aan te doen. Hetzelfde kon worden gezegd van de man die ergens in deze Baslii tenslotte in zijn buurt was aangekomen. „Een groots verle den ontmoet een groeiende toe komst. Ik beschouw het als een eer om iemand op bezoek te heb- De haargroei van de president ten die, bij zijn tijdgenoten terug leek op die van Basli, maar was gekomen, zal vertellen hoe het er nog iets spaarzamer. „Aha", zei later op de aarde zal uitzien!" de president beminnelijk, toen De Bulgaarse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft bij de Secretaris-Generaal der Verenig de Naties geprotesteerd tegen „zeven nieuwe gevallen van schending van de Bulgaarse grens door de Griekse regeringstroe pen." Hij protesteert in het bijzonder „tegen het werpen van zes bom- De Russische ambassade te Washington heeft verklaard, dat zij het State Department heeft gevraagd 'n onderzoek in te stel len naar de „plotselinge verdwij ning" te Washington van een Sovjet-burger, die maatregelen trof om naar huis terug te keren. Het betrof een zekere Borsof, die 1948 „in de Amerikaanse be, zettingszone van Oostenrijk is gedeserteerd" en door de Ameri kaanse autoriteiten naar de V. S. zou zijn gebracht. Hij had zich 28 Juli op de ambassade gemeld met de mededeling, dat hij „be rouw" van zijn desertie had. Hij verzocht om bescherming en ver voer naar Rusland, aldus de ver klaring van de ambassade. Toen hij toebereidselen voor zijn terug, keer trof, was hij verdwenen. De ambassade was „verontrust over de plotselinge verdwijning"' en verzocht het State Department op 23 Augustus de man op te spo ren. Het ^Jepartement had ech. ter nog niet geantwoord. Nader wordt gemeld, dat Bor- zof in Wenen aan de Sowjet- autoriteiten overgeleverd Is. Toen Borzof en Pirigof het vo rige jaar deserteerden, legden zij tegen de Sowjet-regering gerich te verklaringen af. Borzof werd indertijd „om veiligheidsredenen" onder arrest gesteld en beiden werden naar Amerika overge bracht door de opstandelingen. De troe pen zouden de stad echter niet voor gisterochtend zijn binnenge rukt, teneinde de bevolking te sparen. Cochabamba, de op een na grootste stad van Bolivia, is het belangrijkste bolwerk der op standelingen. Volgens loyalistische berichten hebben de opstandelingen Dins dag het vliegveld van La Paz uit de lucht beschoten en gebombar deerd. Voorts hebben zij een po litieke leider, namelijk Alberto Pedraza, in Potosi, een stad ten Zuid-Oosten van Cochabamba, op gehangen. In Cochabamba zelf werden banken en zakengebouwen ni de as gelegd. De opstandelingen hebben in de Noordelijke provincie El Boni twee garnizoenssteden bezet. In de provincie Santa Cruz heeft de revolutionnaire leider, Edmundo Roca, de doodstraf af gekondigd voor hen die zich tegen zijn orders verzetten. Volgens Dinsdagnacht te Bue nos Aires ontvangen (berichten heeft generaal Carlos Pena y Lil- lo, een gepensionneerd legeroffi. cier, die de opstand leidde, zich in Cochabamba van het leven -be roofd,, terwijl andere rebellenlei ders per vliegtuig naar Peru zijn gevlucht. Deze berichten werden niet bevestigd. Dinsdagavond werd echter in La Paz officieel bekend gemaakt, dat regerings. troepen het verzet van de rebellen te Cochabamba hadden gebroken en gisteren de stad zouden bezet ten. Cochabamba, de tweede stad van Bolivia, heeft 100.000 inwo-, ners. De staf van. het Boliviaanse leger heeft verklaard dat in Cochabamba nagenoeg geen tegenstand meer wordt geboden Na afloop van de Kabinetsraad werd vernomen, dat de door de bosbranden in Frankrijk veroor zaakte schade op ongeveer vijf milliard frank wordt geraamd. Door het nemen van een reeks maatregelen hoopt men echter drie milliard te kunnen terugwin nen, o.m. door het spoedig vellen en de uitvoer van de beschadigde bomen. Dinsdag is in de streek van Spokane een viermotorig vlieg tuig te pletter gevallen. Aan boord bevonden zich 15 personen, van wie 14 er in slaagden zich met behulp van een valscherm te red den, toen dit snelheid begon te verliezen. Een persoon is vermist. Tot dusver tast men in het duis ter omtrent de oorzaken van het ongeval. De interim-commissie voor de gezocht en het zou tevens een internationale organisatie opleve ren, waarmede kon worden ge. werkt. Het voortzetten van de pogingen tot verlaging der tarie ven en de geleidelijke afschaffing van andere belemmeringen voor de handel is een der meest prac. tische bijdragen, welke geleverd zou kunnen worden tot de oplos sing van de huidige vraagstukken op lange termijn. In het rapport wordt ver klaard, dat de wereldhandel zich thans gesteld ziet tegenover een crisis van wellicht ongekende ernst. Thans vier jaar na het einde van de oorlog is er zelfs geen teken van een hersteld evenwicht en de huidige tekenen wijzen op een verder verlies aan evenwicht en een verscherping van de hierbij betrokken vraag stukken. Sinds het sluiten van de overeenkomst te Genève in October 1947 heeft de economi sche situatie der wereld een op vallende wijziging ondergaan. De productie heeft het vóór oorlogse niveau herwonnen of overschreden en de na-oorlogse tekorten zijn verdwenen. Onder deze omstandigheden had men kunnen verwachten, dat er aan de euvelen, welke voortvloeiden uit de door de oorlog veroor zaakte verstoringen, een einde zou zijn gekomen. Behalve wat betreft de productie is geen der voornaamste moeilijkheden over wonnen en tot op zekere hoogte is de toestand erger dan men in 1947 had kunnen veronder stellen. De slinkende voorraad aan harde valuta's heeft de regeringen genoodzaakt invoer- restricties in te voeren of uit te breiden en op groter schaal over te gaan tot het afsluiten van bilaterale handelsovereenkom sten. Het schijnt thans verre van zeker, dat Europa tegen 1952 „levensvatbaarheid" zal hebben bereikt, aldus eindigt het rap port. internationale handelsorganisatie heeft een waarschuwing laten Ihcren over de mogelijkheid van een economische oorlog en een aanhoudende toestand van chaos, welke veel erger zou kunnen zijn dan die van de jaren na 1930. pe genoemde commissie bracht rap port uit over de overeenkomst van Genève over tarieven en (han del, welke is ondertekend door 23 landen ter overbrugging van de periode voordat het wereldhan delshandvest van Havanna, dat nog door vele landen moet worden geratificeerd, in werking treedt. De aan de overeenkomst van Genève deelnemende landen, die 80 iprocent van de wereldhandel controleren, hebben gedurende vier maanden te Annecy onder, ling en met elf andere landen be raadslaagd over 'n „code van eer lijke handelspraktijken". In het rapport van de interim, commissie wordt o.m. opgemerkt, dat er thans gesproken wordt over een terugslag. Het is niet onmogelijk, dat de daling in de prijzen voor grondstoffen de per ken van een gezonde aanpassing te buiten zal gaan en- de landen waar de grondstoffen en de land, bouwproducten vandaan komen zal dwingen hun toevlucht te ne men tot een nieuwe beperkende politiek. Een ernstige depressie in de industrie zou mogelijk een deflationaire ontwikkeling veroor zaken, hetgeen voor alle landen misschien aanleiding zou zijn om nieuwe handelsbarrières op te richten. De reacties der afzon, derlijke regeringen zouden snel kunnen leiden tot een economi sche oorlog. En een voortdurende toestand van chaos welke veel erger zou zijn dan in de jaren na 1930. De ratificatie van het handvest van Havanna zal deze vraagstukken niet oplossen, doch dit zou een overeengekomen ge. heel van regelen en beginselen kunnen verschaffen op basis waar. van een oplossing kan worden NIJVERDALEIi PRESEN TEERDE ALS EEN DER EER STEN HET GEWEER VOOR PRINSES WILHELMINA. 31 Augustus is reeds vele jaren een bijzondere dag voor het Ne derlandse volk. Vijftig jaar lang heeft het op die datum de ver jaardag gevierd van zijn regerend Vorstin en daarvóór 18 jaar de verjaardag van Prinses Wilhel- mina. Voor het eerst na 50 jaren gedenkt ons volk thans weer de verjaardag van H.KjH. Prinses Wïll}elmina. 31 Augustus 1880 zag Prinses Wilhelmina het levenslicht. Velen Zijn er nog, die zich dat zulïen herinneren, maar dat er nog iemand in leven is aan wien wij len Koning Willem IH het als een der eersten op de morgen van die dag vertelde, zullen niet velen weten. Dat is Hendrik Nijkamp, wonende L'gtenbergerweg 6 te Nij verdal, die 6 Februari van dit jaar 91 jaar is geworden. Nijkamp herinnert zich alles nog als de dag van gisteren. Toen we dezer dagen eens een praatje met hem gingen maken, heeft hij ons alies weer verteld wat hem toen overkomen is. De man kwam in extase en zijn. ogen glinsterden terwijl hij zijn ver haal deed. Hendrik Nijkamp diende toen als cavalerist te Deventer. Ver scheidene van deze huzaren wa ren belast met de bewaking van de Kroondomeinen en het Paleis Het Loo. Op de morgen van 31 Augustus 1880 stond Hendrik Nijkamp voor 't Paleis op wacht. „Ik presenteerde direct het ge weer", zo zei Nijkamp, doch de Koning, zo verhaalt Nijkamp, zei tegen mij: „Laat staan dat ge weer, ik ben maar een man van alle dag". „Zie je daar dat raam" zo ging de Koning verder, op een der ramen van het Paleis wijzen de, „achter dat raam ligt een Kroonprinsesje, ga naar dat raam en presenteer daar je geweer". Soldaat Nijkamp ging naar het raam en heeft daar als eerste soldaat het geweer gepresenteerd voor Kroonprinses Wilhelmina. Toen hij daar voor het raam stond kwam de Koning naast hem staan en wees hem het Prinsesje. „Ik zag het duidelijk in het wieg je liggen, terwijl een verpleegster er naast zat", zo vertelde Nij kamp. De Koning had hem daarna op dracht gegeven om alle 12 boeren die op het Kroondomein woonden, de heugelijke mededeling te doen en tevens hen uit te nodigen voor een feestavond op Het Loo. „Jul lie soldaten on de ziekendragers komen vanavond ook", zei de Ko ning, die me daarna in de gele genheid stelde op de gezondheid van het jonge Prinsesje al direct een dronk uit te brengen. 's Avonds heeft men vervol gens feest gevierd. „We hebben van alles te eten en te drinken g had. Er kwam torentebrood op tafel en veel ander „spul", zoals Nijkamp het noemde. Dingen, die hij voordien nooit gezien en gege ten had, en nadien ook niet weer. Zo heeft dan Hendrik Nijkamp de kraamvisite meegemaakt op 't Paleis Het Loo, ter ere van de geboorte van Prinses Wilhelmina 31 Augustus 1880. Of er nog an deren in leven zijn, die dat feest hebben bijgewoond, is Nijkamp niet bekend. ELECTRIFICATIE DORDRECHT-ROOSENDAAL. Versierd met bloemen is dezer dagen op 't stationsemplacement van Roosendaal de laatste „iboog" geplaatst voor de electrificatie van de spoorlijn DordrechtRoo sendaal. Met het aanbrengen der kabels wordt nu onverwijld be. gonnen. Men hoopt in 1950 de electrische tractie op dit baanvak te kunnen inschakelen. 7-JARIG KNAAPJE DRONK LYSOL. De 7-jarige Herman Barends uit de Veerstraat te Amsterdam Zuid vond Woensdagmiddag in het Olympisch Stadion een flesje waaruit hij een slok nam. Later bleek dat het flesje Lysol bevat, te, dat gebruikt werd als ont. smettingsvloeistof voor de toilet ten in het Stadion. Bij het Haar lemmermeerstationnetje zakte hij plotseling in elkaar en werd in zorgwekkende toestand in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De aanhoudende droogte berok kent fruitteelt-, landbouw- en veeteeltbedrijven grote schade. De fruitbomen (nu nog appels en peren) hebben zeer te lijden van de droogte. De boomwortels kun nen niet voldoende vocht opne men om de vruchten tot algehele ontwikkeling te brengen. Het grondwaterpeil is namelijk onge kend laag. Het gevolg ig, dat veel fruit onrijp van de bomen valt en dat de rest te klein blijft. Het fruit „onder de maat" kan veelal de minimumprijs van 5 cent per kg ter veiling aangevoerd, niet opbrengen. Het gevolg hiervan is, dat dit fruit door de veilingen (speciaal Geldermalsen) in grote hoeveelheden aan de handel wordt onttrokken en „doorgedraaid" wordt. Het komt op de vuilnisbelt terecht, of dient in het gunstig ste geval als „bijvoeding" voor de koeien in de droge weiden. Had de droogte alleen al veel schade berokkend aan de veestapel, de veldmuizenplaag vooral in de West-Betuwe en Bommelerwaard heeft de velden veranderd in een dorre, bruin-gele vlakte. Zo zijn West-Betuwe, Bommeler waard en het land rond 's-Her- togenbosch tot aan de Maas. De meeste polders zijn boven dien nog verstoken van drink, water voor het vee de sloten zijn reeds lang uitgedroogd en de kikkers verdwenen omdat de boezem van dit gedeelte der lage landen, „De Linge", nog steeds niet voldoende in conditie is om de hoger gelegen gronden van water te kunnen voorzien. Door Rijk, Provincie en Waterschappen wordt echter hard gewerkt aan de voorbereidende plannen tot Linge-verbetering. In de Boven-Betuwe is de toe- Naar aanleiding van de vele verkeersstrubbelingen in Axel, veroorzaakt door het kantelen van met vlas geladen vracht auto's, wordt in Uw nummer van gisteren de schuld meer gelegd op de kruispunten van straten, dan op het feit zelve. De straten en de straathoeken zijn er nu eenmaal en men mag niet verwachten, dat de gemeente ooit in overweging zal nemen tot onteigening op zo'n grote schaal over te gaan. Maar de fout zit in deze anders, n.l. in het te massaal laden van de vrachtauto's. Het schijnt, dat het nooit genoeg is en voortdu rend worden de vrachten hoger en breder opgeladen, met het ge volg, dat zo'n wagen zeer wan kel op de wielen komt te liggen en bij een min of meer grotere weerstand kapseisen moet. Een deskundig goed geladen wagen valt niet ondersteboven! De met vlas geladen vracht auto^ met bovendien nog een aanhangwagen er achter zijn een voortdurend gevaar op de weg en belemmeren door de overmatige breedte van de lading het norma le verkeer. Zijn er in deze geen voorschrif ten waaraan men moet voldoen? Persoonlijk ben ik er een voor stander van, dat men zo min mo gelijk beperkingen moet opleggen, doch wanneer men geen maat weet te houden, is men zelf oor zaak, dat de wet in deze een tot hiertoe en niet verder toeroept. EEN LEZER. stand al niet veel beter. Daar hebben de veldmuizen nog wel niet zo veel vat gekregen, maar wel is de droogte en dorheid daar eveneens groot. Dat gebied is nog hoger gelegen. DUINBRAND BIJ MONSTER. Aan de Haagweg in de ge meente Monster, ter hoogte van de Watertoren bij het voorma lige dorp Terheide, is Woens dagmiddag eeii duinbrand uit gebroken. Omstreeks 13.30 uur brak de brand uit in het Polanerduin bij strandpaal 16. Het vuur vond gretig voedsel in het droge duin. De Monsterse brandweer was echter vrijwel onmiddellijk ter plaatse en had de brand na IV2 uur geblust. Ongeveer 8 ha zijn verbrand, waarvan 1% ha bosbeplanting. De brandweer heeft met twee stralen en met zand 't vuur ge blust. De brand is ontstaan doordat 4 jongens van ongeveer 8 jaar, die in de duinen aan het bramen plukken waren, met lucifers speelden. SCHOENFARIEK UITGEBRAND. In de geheel uit hout opge trokken schoenfabriek der Fir ma P. van Wanrooy aan de Bergdijk te Kaatsheuvel brak Dinsdagavond brand uit. Hoe wel de gemeentelijke brandweer het vuur krachtig bestreed, kon niet voorkomen worden dat het 30 meter lange gebouw geheel uitbrandde. De aanwezige voor raden gingen in vlammen op, terwijl de meeste machines zwaar beschadigd werden. De schade wordt geschat op 80.000. Zij wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Een grote afbeelding van Rita Hayworth in een laaguitgesneden avondjurk zal te zien zijn op een tentoonstelling over atomen, wel ke heden te Kopenhagen zal worden geopend. Onder de afbeelding ziet men een papegaai in een kooi, die ge leerd wordt te zeggen „atomen, atomen"". De bedoeling is, te tonen, dat alles in de wereld is samengesteld uit atomen, zjtfs Rita Hayworth ind. Ond. Ond. 3.22 18.53 1.52 3.20 19.09 3.11 3.17 19.22 4.28 3.15 19.32 5.42 3.13 19.41 6.54 3.10 19.50 8.05 3.08 20.— 9.15 3.06 20.11 10.36 3.03 20.25 11.40 ing op "hetgeen de Overzeese Gebieds- jn .brief van 15 lan de Kamer, heeft omtrent dé practi- ing van de orders er vijandelijkheden heeft hij thans tter van de Tweede Staten Generaal en een desbetref- t van de stand van a en Madoera over iedert 11 Augustus t 25 Augustus. mét hgt bepaalde van hét „Neder- sisch Handboek oerlegging van hëtël vijandelijkheden", mgeboden bij brief us -j.L, heelt de Mj- irzitter der .Tweede icht dit overzicht- ter over te leggen, •tr ouwelijke (cursi- e Minister. Red. A. ïeming döor de le- atieke medewerker ïeldt dat de plaats der Ministers van Zaken in hun iden zitting van de om te komen "tot van een ontwerp- g met Oostenrijk, -eenstemming kon ver een Amerikaans kkende tot hervat- September a.s. van 1 in de Verenigde ond zou een extra- ;n gehouden, waar- pogen tot overeen komen omtrent het het verloop der in twee maapden ge- ngen. de vertegenwoordi- ankrijk en van de die niet instemden nerikaanse voorstel ing van de bespre- Amerikaanse ver- ;er drong er daarop ïse en Sowjet-Rus- a op aan dat deze >en zouden verzoe- goedkeuringen te 1 het Amerikaanse ke dan heden zou- zijn afgekomen. •e aanklager in het de vroegere Duitse alk Von Manstein, beschuldiging van den te Hamburg tc- heeft gisteren ver- Von Manstein ver- s is voor de ten uit- van Hitiers bevel, commissarissen in er na gevangenne- n worden terecht- an de Veiligheids- ïleverd. igenis voor het tri- ;urenberg had Von der ede verklaag Generaal Von Leeb ,eegedeeld, dat zijn. het herfi niet toe- ;r op te volgen, e aanklager, Kolo- rerklaarde gisteren, neraal Mueller, die opdracht aan het rat vertoefde, het bevel had meege- ten uitvoerlegging 1 betreffende de po- issarissen het mo- lussische leger had met 't gevolg dat de :s werd vertraagd. 1de voor, het bevel jeraad zou wofden ar de commissaris- nd, dat hun gevan- un dood betekende, ;ste adem vochten tale meuiicd^iir clë 1 dwongen hetzelf- litler weigerde ech- in te trekken, iternser, de Duitse an Von Manstein, dat in een docu? i aanklager voorge- illende -regels, die n voor zijn cliënt, (aten. penbare aanklager, (omyns Cajr, ont- 1 stelligste en ver- de documenten. in handen van de :ijn geweest, t, Sir Frank Simp- acht het gehele do de vertaling er van n het Hof voor te BOORD „GROTE BEER". Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", dient, teneinde in de tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterDk op 18 September a.s. bezorgd worden. litie-mannen verwondingen oplie pen. De relletjes waren het ge volg van een verhoging van dé rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verband hiermede de gehele dag geweigerd van de tram gebru/ik te maken. over te nemen, de vijandelijkheden te staken. De heer Suhardjo wordt Vrijdag te Bandjermasin terug* verwacht. Uit het district Hulu Sungai, wordt gemeld, dat in dé na .ht van 30 op 31 A'igustu? aP-air een militair kampement werft aange- vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met gp- Een man die Zaterdag stierf, werd gisteren de winnaar van 6000 Australische ponden, de eer_ ste prijs van de staatsloterij van New South Walès. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: „Hij wachtte zijn hele leven op een grote prijs... -nar ere „tiroote neer' sinus .no vember troepenonderdelen naar de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine contin genten marineschepelingen ma- nniers en leden van het V.H.JK. rood en donkerblauw. Op de zegels zullen de bepa lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindigt met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaarstelling op do kan+oren r.'ot zijn verkocht, zullen worden vernietigd. SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.03 11.48 Terneuzen 11.38 Walsoorden 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 1.32

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3