De kwestie Berlijn De nieuwe Sowjet-nota aan Joego-Slavië McArthur acht Japan gereed voor vredesverdrag Europese Assemblee dringt bij de Verenigde Staten aan op tariefsverlaging DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1949. Naderen Sowjet-troepen de Joego-Slavische grens De verdediging van Belgrado De reactie te Belgrado op de Russische nota DE WAPENHULP Water is onmisbaar voor mens, land en vee Weest zuinig en morst er niet mee Verklaringen van Howiey en Robertson HOOGWATER Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 8.05 8.40 Toespraak van Louis Johnson Interview met de keizer van Japan De positie van Siam 45 nieuwe textiel punten geldig Italië en het Tito-Kremlfn-geschi! Het Oostenrijkse verdrag van *zaken op n NI a doe ra V itsverrersers Oostenrijk s Von Man stein 3GWATER Frankerlng bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. ,e De Bilt, geldig van Don derdagochtend tot -avond. Warm en aanvankelijk droog weer met veranderlijke bewol king. In de namiddag echter enkele verspreide buien. Zwak ke tot matige wind tussen Oost en Zuid. In het Westen van het land later iets koeler. 5e Jaargang No. 1206 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermeiülng onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. MAANSTANDEN. Maan In de nieuwe nota van de Sow- jet-Unie aan Joego-Slavië, die in scherpe bewoordingen is gesteld, verklaart de Sovriet-Unie verder, dat zij haar steun aan de Joego slavische territoriale aanspraken op Oostenrijk intrekt wegens de onderhandelingen van maarschalk Tito met het Westen. De Sowjet- Unle beschuldigt het regiem van Tito van verraad der eigen natio nale rechten. „Door een daad van lafheid en verraad verloor Joego- Slavië Karinthië", aldus de door radio Moskou omgeroepen nota. (Sloweens Karinthië is de Oos tenrijkse grensprovincie, waar Tito tijdens de besprekingen over het Oostenrijks vredesverdrag aanspraak op maakte.) „De Joegoslavische regering heeft het kamp der democratie verlaten en de bevolking der Sowjet-Unic houdt niet van deser teurs, zij veracht hen. Er bestaan verschillende soorten deserteurs. De Joego-iSIavische regering be hoort tot de categorie van open lijke déserteurs met voorbedacht ten rade, die niet aarzelen om op hun desertie te pochen ten einde blijkbaar hier voordeel uit te halen. In deze omstandigheden zal de Joego-Slavische regering begrijpen, dat zij niet op beleefd heid of zelfs op eerbied van de Sowjet-regering- ikan rekenen." Belgrado heeft van zijn aan spraken op Karinthië afgezien „in een geheime overeenkomst met de Britse regering die twee jaar geleden gesloten werd"', al dus de beschuldiging van Mos kou. Maarschalk Tito's nota van 20 Aug., waarin wordt gezegd: „Het is aan de gehele wereld be kend, dat de Joego-Slavische re gering haar strijd voor de her eniging met Sloweens Karinthië nooit heeft opgegeven", -was dus geheel onwaar, aldus deze Sow- jet-nota. Om „agressieve impe rialistische kringen" in Engeland Amerika en Frankrijk welgevallig te zijn had Joego-Slavië „gehan deld als een vijand van de Sow- jet-Unie". Onder deze omstandig heden „kan de Sowjet-regering niet langer de territoriale eisen van Joego-Slavië verdedigen". Volgens de 'nota heeft de Sow- jct-Unie Oostenrijk's onafhanke lijkheid gesteund tegen de bedrei ging van een Brits plan, Oosten- rijk, I-Iongarije en een deel van Zuid-Duitsland in een Donau- monarchie te verenigen. Er be staat ook een „reactionnair plan" van nationalistische kringen in sommige Slavische staten, waar onder Joego-iSIavië, om Oosten- tijk onder de nabuurstaten te ver delen, aldus de nota. Deze twee omstandigheden brachten maar schalk Stalin er toe in Mei 1045 een brief te schrijven aan de Oos tenrijkse 'kanselier Karl Renner, waarin hij hulp bij het handhaven van de onafhankelijkheid, integre- titeit en het welzijn van Oosten rijk beloofde. Maar dit betekende nieC dat de Sowjet-Unte de gren zen van Oostenrijk garandeerde. „Dat is een uitvinding en leugen van de Joego-Slavische rege ring". De integriteit van een staat en de stabiliteit van zijn grenzen zijn twee geheel verschillende kwes ties, aldus de nota. „Alleen men sen, die het laatste contact met het Marxisme hebben verloren, kunnen deze twee zaken verwar ren en aan elkaar gelijk stellen". In de nota wordt verklaard, dat het beginsel van zelfbestem- mingsrecht der naties van toe passing moet zijn op alle naties, ook die als zodanig verdwenen zijn. Jurat op grond hiervan had de Sowjet-regering het plan voor de vorming van een Donau- monarehie en voor de verdeling van Oostenrijk verworpen, aldus de nota. Radio Mookou heeft gisternacht herhaaldelijk de volledige tekst van de Sowjet-nota aan Joego- Slavië omgeroepen. Ook de onder Sowjet-controle staands omroep van Potsdam heeft de tekst om geroepen, doch in het Duits. Radio-Warschau zond een lich telijk verkorte versie in het Pools uit. Het officiële Sowjet-Russi- sche nieuwsbureau Tass heeft in zijn radiodienst herhaaldelijk uit zendingen in het Engels en in het Russisch gegeven. De leden van het nationale verdedigingscorps te Belgrado hebben in een boodschap Maar schalk Tito de verzekering ge geven van hun steun tegen „de apostelen van de Kominform". „Tegenover al hun manoeu vres stellen wij ons groeiend socialisme, dat niet kan worden vernietigd door de beledigin gen van Moskou of andere Kominformlanden", aldus de boodschap. Het officiële orgaan van de Joego-Slavische communistische partij, Borba, meldt, dat „een Joego-Slavische oorlogsmisdadi ger", Mikos Jelitsj, tot hoofd van de politie is benoemd in het Hongaarse stadje Magayboy, dat aan de Joego-Slavische grens ligt. Door het officiële Joegoslavi- sce persbureau Tanjoeg werd gister de juistheid ontkend van in buitenlandse bladen gepubli ceerde berichten, volgens welke er Joegoslavische troepen zou den zijn samengetrokken in Ma cedonië. Gisterenmorgen vroeg werd uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado gemeldi aldus Reuter, dat afdelingen van twee Sovjet, Russische gewapende divisies, die in Roemenië gestationneerd zijn, de laatste 36 uur de Joego-Slavi sche grens naderen. Sovjet-Russische vliegtuigen zouden gedirigeerd zijn naar velden, die dichter bij de Joego, Slavische grens liggen. Volgens deze bron concentreren de Sovjet, strijdkrachten zich bij Timisoara in Noord-West-Roemenië, onge veer 48 kilometer van de Joego, Slavische grens, waar zij ook hun hoofdkwartier gevestigd zouden hebben. Deze militaire bewegingen wor, den te Belgrado uitgelegd als een verdere verscherping van de Sov jet-Russische zpnuwenoorlog te gen het regiem van Tito. De mogelijkheid van dreiging van ernstige Sovjet-Russische militai, re actie wijst men van de hand. •Officieren en manschappen van eenheden luchtdoelgeschut voor de bewaking van Belgrado heb- ben verklaard „elke minuut van hun tijd" te gebruiken om hun defensie-paraatheid te vergroten. In een ingezonden stuk in het communistische blad „Borba" zeg gen zjj, dat zij gereed zijn de sou- vereiniteit van Joego.Slavië te verdedigen „tegen onverschillig v/elke aanvaller". Er heerste Dinsdagavond te Belgrado een rustige stemming. De inhoud van de Sovjet-Russi sche nota was nog niet gepubli ceerd. Er heerste wel enige ongerust heid in de Joego-Slavische hoofd stad in verband met betrouwbaar geachte berichten, volgens welke in Zuid-Hongarije Sovjet-Russi sche troepen zouden worden sa mengetrokken. In deze berichten was sprake van een gehele divisie en van gedeelten van twee divisies gevechtswagens, die zich in het Kecvhs-Kemet-geibied zouden be vinden. Dinsdagavond deden te Belgrado geruchten de ronde over nieuwe Sovjet-Russische troepen versterkingen. De mogelijkheid, dat deze troe penbewegingen voorbereidingen zouden kunnen zijn voor een even tuele aanval op Joego-Slavië, werd door diplomatieke waarnemers te Belgrado niet geheel uitgeslo ten geacht. Daar echter niet gepoogd is de troepen-concentraties in Z—Hon, garije geheim te houden, acht men het waarschijnlijker dat ze be. doeld was als een nieuwe ma- noevre in de zenuwen-oorlog tegen Joego.Slavië, terwijl een neven bedoeling vermoedelijk in de Wes terse landen te suggereren dat het niet raadzaam is de regering- Tito economische hulp te verle nen, daar dit een slechte geldbe legging zou zijn. Andere waarnemers te Belgra do brengen de troepen-bewegingen in verband met bepaalde binnen landse gebeurtenissen in Honga rije. In dit verband wordt ge meld dat de voormalige Hongaarse Minister van Buitenlandse Zaken, Laslo Rajk, in de lolop van de volgende maand te Boedapest, op beschuldiging van hoogverraad, terecht zal staan. Een sub-commissie van de Se naat heeft meegedeeld, dat onder de leiders van de Senaat overeen stemming is bereikt over het be drag, dat voor militaire hulp aan de landen van het Atlantisch Pact zal worden toegewezen. Men ge looft, dat zij het voorstel van Senator Vandenberg hebben aan vaard om het program tot een milliard dollar te beperken op voorwaarde, dat het voorstel tot verstrekking van 155 millioen dollar voor gereedschappen en grondstoffen voor de wapenpro ductie in Europa niet wordt aan getast. N.V. Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". Brigade-Generaal Frank How- ley, die op het punt staat zich terug te trekken als Amerikaan se bevelhebber in Berlijn heeft op een afscheids-persconferentie verklaard, dat de Sowj et-Rus sen mogelijk hun pogingen om de Westelijke mogendheden uit Berlijn te verdrijven zouden ver dubbelen, indien zij zouden menen hierbij succes te kunnen hebben. Zij zouden dan echter niet slagen en zij moesten het ook maar niet proberen. Ik zou niet gaarne voorspellen, aldus Howley, dat het Amerikaanse volk een dergelijk probleem op dezelfde wijze zou oplossen, als zij de vorige keer gedaan had den. Howley wenste verder geen uitleg aan deze verklaring te geven. Een modus vivendi werd erkend, doch het voorbije mocht Op de vierde verjaardag van Japan's overgave heeft generaal MacArthur gisteren een officiële verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat de communistische be dreiging van Japan voorbij is; de Japanse industrie is hersteld en het land zelf gereed is voor een vredesverdrag. De „aanvallen op de integriteit van de democratische vooruit gang, ondernomen door een kleine communistische minderheid, zijn met succes afgeslagen, en dit al leen door het gewicht van een in toenemende mate welingelichte en actieve Japanse openbare me ning", aldus MacArthur, die hier aan toevoegde, dat het commu nisme het slachtoffer is geworden „van z\jn eigen excessen". Japans industriële productie be weegt zich, aldus de geallieerde opperbevelhebber in Japan, snel opwaarts naar het, voorlopig door de commissie voor het Verre Oosten vastgestelde, peil van 1930'34. MacArthur wjjt dit in hoofdzaak aan de Amerikaanse beslissing om de ontmanteling stop te zetten en het Japanse herstel te financieren. MacArthur was van mening,, dat Japan voor zijn handel voor lopig andere markten dan China zal moeten zoeken, omdat in. gedijen in „het ongezonde kli maat"* van het communisme. Hij zeide, dat de thans stem gerechtigde vrouwen en de brede middenstandslagen der bevolking, die nu omhoog komen, de demo cratie steunen en „ieder dwaal licht-Utopia, dat opgeving van de individuele vrijheid vereist, met verachting venwerperlj". Het plan voor decentralisatie van de politie, heeft zulke goede vruchten afgeworpen, dat Mac Arthur geen vrees meer koestert voor de wederopkomst van de politiestaat. Ook over het arbeidswezen toon de MacArthur zich tevreden. „Er bestaat geen massa-werkloosheid, geen sociale onrust en geen steun op grote schaal'', zo zeide hij. De toeneming van de bevolking met 9.500.000 sinds October 1945 is volgens MacArthur voor de helft toe te schrijven aan repa triëring. In Juni 1949 waren min der dan 400.000 werklozen en MacArthur verwacht niet, dat werkloosheid binnen afzienbare t(jd een probleem van de eerste grootte zal worden. 1 SEPTEMBER. n.m. 8.50 9.25 9.30 10.15 niet worden vergeten. Geduren de de blokkade waren de Ber- lijners en allen die zich in die tijd in de stad bevonden zwaar beledigd. Men moest gebruik maken van het verleden bij de oplossing van komende proble men. Men behoorde zich te realise ren, dat het woord van een com munist niet te vertrouwen was, „of hij nu op een zeepkist staat of een schitterende uniform draagt". De lessen in de afgelopen tijd waren echter niet slechts van een kant gegeven, zo voegde hij er met een glimlach aan toe. Zij, die poogden Duitsland van een te scheuren hadden geleerd, dat zij geen geweld tegenover het Amerikaanse volk konden toepassen: thans werden de za ken aan de conferentietafel be sproken, zonder vrees voor een bedreiging. Zij, die de wereld in een nieuwe oorlog wensten te stor ten, zoucfen zulks niet wagen dank zij het Atlantische Pact. In de Sowjet-sector heerste nog steeds geen volledige vrijheid en de Sowjet-Russen deden geen werkelijke pogingen om het stadsleven normaal te maken. De moeilijkheden in Berlijn wa ren enkel en alleen door de Sow- jet-autoriteiten veroorzaakt. Op de vraag of de Russen hun volgende offensief in Berlijn zouden beginnen antwoordde Howley: „Wanneer zijn zij dan met hun offensief opgehou den?" Hij maakte een vergelijking tussen het leven in Berlijn in 1945 en thans; Oost-Berlijn had een benoemd bestuur, terwijl West-Berlijn een gekozen be stuur had. Generaal Robertson, de Britse gouverneur in Duitsland, zeide na zijn bezoek aan Londen, dat Berlijn in de ogen der wereld hoog aangeschreven zou staan, omdat Berlijn het meest had bij gedragen tot de vorming van de Duitse democratie. Engeland had geenszins de bedoeling om zich van Berlijn af te keren. Berlijn was de toe komstige hoofdstad van Duits land, het was een hoofdstede lijke stad met een hoofdstede lijke bevolking. Het was alleen afgesneden van zijn achterland. De stad had de blokkade met succes weerstaan en zij zou de financiële hulp, die zij zo drin gend nodig had, ontvangen. Er werd een onderzoek naar de fi nanciële positie ingesteld. Dé uit 23 leden bestaande eco nomische commissie van de Europese Assemblee heeft giste ren een beroep gedaan op de V. S. om de invoerrechten te verla gen en heeft een waarschuwing gericht tot de bevolking van Europa, dat zij gevaar loopt spoe dig honger te lijden en zonder werk te geraken. Dit beroep wordt gedaan in de preambule van het door de ge noemde commissie uitgebrachte rapport, dat Vrijdag a.s. in de Assemblee behandeld zal worden. Indien het rapport zal worden goedgekeurd zal het aan de mi nisters van buitenlandse zaken worden overgedragen, die tot ver dere actie zullen moeten over gaan. Het rapport der commissie be vat vijf belangrijke voorstellen: 1. Aan het „kabinet" van mi nisters van buitenlandse zaken wordt gevraagd alle practische stappen te nemen voor het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een multilateraal betalings systeem met inbegrip van het herstel van de omwisselbaarheid der Europese valuta's mits de noodzakelijke beveiligingsmaat regelen voor de overgangsperiode worden getroffen. 2. De oprichting van een per manent raadgevend orgaan voor credietpolitiek. 3. Het bijeenroepen van een economische conferentie van de 12 leden-landen en hun overzeese gebiedsdelen. 4. Het zo spoedig mogelijk bij eenroepen van een industriële conferentie, waarop vertegen woordigd zullen zijn werkgevers, werknemers, verbruikers en over heidsdiensten, voor het doen van concrete voorstellen aan de As semblee tot verhoging der pro ductie van de voornaamste in dustrie- en landbouwbedrijven. 5. Het opstellen van een ont werp Europese conventie voor de controle op internationale kar tels. Louis Johnson, de Amerikaanse Minister van Defensie, heeft op een bijeenkomst van het Ameri kaanse Legioen te Philadelphia,; waar hij voor het eerst als leider van het nieuwe gecombineerde Ministerie van Defensie sprak, verklaard, dat de V. S. veel heb_ ben gedaan om „de fouten van onze demobilisatierage te herstel len". Wij mogen aan het doeze len geweest zijn, maar thans zijn wij klaar wakker, aldus Johnson. De Minister vergeleek de na oorlogse buitenlandse politiek der Sovjet-Unie met die van Japan, onmiddellijk na de eerste wereld oorlog. „Op hetzelfde ogenbik van de wapenstilstand op 11 Novem ber 1918 beraamde onze bondge noot uit de oorlogstijd Japan reeds een agressie". Johnson beschreef de snelle demobilisatie van de V. S. na de tweede we reldoorlog en voegde er aan toe: „Hier ligt een parallel met het eind van de eerste wereldoorlog, want op de dag van de overgave was onze bondgenoot uit de oor log, de Sovjet-Unie, reeds bezig met haar eigen plannen. Wij zijn onverbiddelijk besloten, dat de geschiedenis zich niet zal her halen". Keizer Hirohito van Japan heeft in een interview met een correspondent van de „Daily Gra phic" verklaard, dat Japan zijn uiterste best doet, vrijheid in een nieuwe democratie te bevorderen. De Keizer hoopte Engeland als voorbeeld voor het herstel van Japan te nemen en verklaarde zich overtuigd, dat generaal MacArthur en de Amerikaanse 'bezettingstroepen omstandigheden hebben geschapen, waaronder de democratie kan bestaan. Vrede en stabiliteit kunnen in het ge bied. van de Stille Oceaan worden geschapen door een krachtige overeenkomst tussen de betrok ken landen, aldus Hirohito. Vol gens de correspondent scheen de Keizer in het bijzonder gesteld te zijn op vriendschap met Australië. Premier Uceamg Piboel Song- kram van Siam heeft in een in terview met F_euter verklaard, dat de communistische druk op Siam zo verontrustend is gewor den, dat hij ernstig middelen overwoog om moderne wapens uit het buitenland te verkrijgen. Vooral de laatste twee weken waren 'berichten binnengekomen over infiltratie van Chinese com munisten in de richting van de Noordelijke grens. De Premier zei, dat hij zijn ministerie van buitenlandse zaken opdracht had gegeven „de beste basis te zoeken Voor een conferentie van alle partijen met gemeenschappelijke belangen bij de stabiliteit dn Zuid- Oost-Azië." Het vraagstuk van de valuta- omwisselbaarheid werd in het rapport der commissie opgeno men, ondanks oppositie van de zijde der Britse Labourvertegen- woordigers. Laatstgenoemden slaagden er echter in de commissie er vein te overtuigen het devaluatievraag- stuk niet aan te roeren, in ver band met de komende financiële besprekingen te Washington. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met in gang van 1 September 1949, van de texitielkaart VA 905 geldig worden, de bonnen gemerkt „U één punt", „V één punt", „U vijf punten", „V vijf punten", ,,U re serve" ter waarde van 10 punten en „V reserve'" ter waarde van 15 punten. De Italiaanse gezant te Bel grado, Enrico Martino, die een korte vacantie in Oostenrijk doorbracht, is gister met spoed naar Rome vertrokken, waar hij met de Italiaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Graaf Car lo Sforza, besprekingen zal voe ren over de Joegoslavische situ atie. Later werd bekend ge maakt. dat de gezant heden naar zijn post te Belgrado zal terugkeren, in plaats van zijn vacantie in Oostenrijk te vol tooien. Van een zegsman, die in ver binding staat met het Italiaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, werd vernomen dat Ita lië er in de eerste plaats naar streeft niet betrokken te worden in enige botsing in de Balkan. Italië slaat echter de ontwikke ling van het geschil tussen Maarschalk Tito en het Krem lin eveneens nauwlettend gade in verband met zijn aanspraken op Triëst, dat ook door Joego- Slavië wordt begeerd. De voornaamste hangende ge schilpunten in de opstelling van het Oostenrijkste verdrag werden gisteren door de plaatsvervan gers der ministers van buiten landse zaken op hun bijeenkomst te Londen onopgelost gelaten. Er is weinig hoop, dat zij vandaag het uiterste tijdstip, dat door de ministerraad in Juni j.l. werd vastgesteld tot een definitieve overeenkomst over het ontwerp verdrag zullen komen. Vandaag zullen de plaatsvervangers de ge wijzigde lijst van Russische aan spraken op de activa van de Do- nau-scheepvaartmaatschappij on der ogen krijgen. Het lijkt on waarschijnlijk, dat de conferentie na Donderdag zal worden voort gezet. Deense geleerden, die op het eiland Bornholm opgravingen doen, hebben een benen schaats gevonden,, waarvan men aan neemt, dat zij 1500 jaar oud is en de oudste is die ooit gevonden werd. »nd. Ond. Ond. 1.22 18.53 1.52 1.20 19.09 3.11 1.17 19.22 4.28 1.15 19.32 5.42 1.13 19.41 6.54 1.10 19.50 8.05 1.08 20.— 9.15 1.06 20.11 10.36 1.03 20.25 11.40 ing op hetgeen de Overzeese Gebieds- jn brief van 15 tan de Kamer heeft omtrent dé practi- ing van de orders ;r vijandelijkheden heeft hij thans tter van de Tweede Staten Generaal en een desbetref- t van de stand van a en Madoera over ie der t 11 Augustus t 25 Augustus. mét hgt bepaalde van hét „Neder- sisch Handbo oerlegging vaii vijandelijkheden", mgeboden bij brief us j.l., heeft de Mj- irzitter der .Tweede jcht dit overzicht' ier over te leggen, •trouwèlijke (cursi- e Minister. Red. A. ïeming döor de ïe*- atieke medewerker leidt dat de plaats der Ministers van Zaken in hun iden zitting van.de om te komen tot van een ontwerp- g met Oostenrijk, reenstemming kon ver een Amerikaans kkende tot hervat- September a.s. van in de Verenigde ond zou een extra- ;n gehouden, waar- pogen tot overeen komen omtrent het het verloop der in twee maanden ge- ngen. de vertegenwoordi- ankrijk en van de die niet instemden aerikaanse voorstel ing van de bespre- Amerikaanse ver ier drong er daarop ïse en Sowjet-Rus: a op aan dat deze >en zouden verzoe- goedkeuringen te i het Amerikaanse ke dan heden zou- zijn afgekomen. •e aanklager in het de vroegere Duitse alk Von Manstein, beschuldiging van den te Hamburg te- heeft gisteren ver- Von Manstein ver- c is voor de ten uit- van Hitiers bevel, commissarissen in er na gevangenne- n worden terecht- an de Veiligheids- ïleverd. igenis voor het tri- ;urenberg had Von der ede verklaag Generaal Von Leeb eegedeeld, dat zijn. het hem niet toe- ;r op te volgen, e aanklager, Kolo- ?erklaarde gisteren, neraal Mueller, die opdracht aan het >nt vertoefde, het bevel had meege- ten uitvoerlegging l betreffende de po- issarissen het mo- lussische leger had met 't gevolg dat de •s werd vertraagd. 1de voor, het bevel ieraad zou wofden ar de commissaris- nd, dat hun gevan- un dood betekende, ;ste adem vochten tale me d--ii dë dwongen hetzelf- litler weigerde ech- in te trekken, aternser, de Duitse an Von Manstein, dat in een docu» aanklager voorge- illende regels, die n voor zijn cliënt, aten. penbare aanklager, 'omyns Carr, ont- a stelligste en ver- de documented in handen van de :ijn geweest, t, Sir Frank Simp- acht het gehele do de vertaling er van ti het Hof voor te BOORD „GROTE BEER". Post, gericht aan militairep aan boord van het troepenschip .Grote Beer", dient, teneinde in de tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterUk op 18 September a.s. bezorgd worden. litie-mannen verwondingen oplie pen. De relletjes waren het ge volg van een verhoging van dé rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verband hiermede de gehele dag' geweigerd van de tram gebruik te maken. over te nemen,""de vijandelijkheden te staken. De heer Suhardjo wordt Vrijdag te Bandjermasin terug* verwacht. Uit het ^strict Hulu Sungai, wordt gemeld# dat in dë naiht van 30 op 31 A'igustu? al"'a ir eer. militair kampement wë~7! a an ge', vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met ge- jj J jj-—- -- Een man die Zaterdag stierf, werd gisteren de winnaar van 6000 Australische ponden, de eer. ste. prijs van de staatsloterij van New South Walës. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: „Hij wachtte zjjn hele leven op een grote prijs... uai ve „tsroote rseer smens xro- vember troepenonderdelen naar de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine contin genten marineschepelingen ma- riniers en leden van het V.H.K. rood en donkerblauw. Op de zegels zullen de bepa lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindigt met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaarstelling op de 'kan teren niot zijn verkocht, zullen worden vernietigd. SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.03 11.48 Terneuzen 11.38 Walsoorden 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 132

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1