BIM IN HET JAAR 2048 SPORTNIEUWS GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN Wat brengt de Radio? Enquête bin nenscheepvaartbed rijf Erkenning van verschijning te Banneux Nieuwe Nederlandse vinding Hoffman over de toestand in Nederland Terreuractie in Indonesië Vrijlating prijzen van papieren zakken De distributie van vrijwel alle chemische producten opgeheven De strijd in China Zas Japanners veroordeeld Oe Europese Assembiee 33 Gevangenen ontvlucht Perzië protesteert bij Sowjet-Unie De overstromingen bij Kempsey Verklaring van Von Runstedt De a.s. financiële conferentie te Washington Guerillategenstand in Grammosgebergte gebroken? „Waarom Goethe, waarom niet Shaw?" De strijd tegen de kanker van *zaken op Maddera itsvervsrssrs Oostenrijk s Von Manstein 3GWATER KERKNIEUWS. Dinsdagmorgen is te 's-Graven- hage de tweede zittingsweek van de Generale Synode der Gerefor meerde Kerken begonnen. De voorzitter, Dr. J. Hoek, maakte melding van een ingekomen schrijven van dankbetuiging van H.M, de Koningin voor het ge zonden telegram van hulde en trouw. Ds. C. B. Bavinck, uit Brussel, bracht rapport uit over het rap port van deputaten voor de gees telijke verzorging der verstrooide Gereformeerden in Frankrijk en een schrijven van de ver enigde Hervormd-Gereformeerde Kerk van Parijs. De Synode verenigde zich met de voorgestelde conclusies, die beoogden de handelingen van de betrokken deputaten goed te keu ren en voor de te openen Christe lijke school te Sens (Frankrijk) een bedrag van 10.000,te vo teren. Ds. W. Wiiiersma, uit Oudega (Smallingerland) bracht rapport uit over een schrijven waarin de Gereformeerde kerk van Bussum, de Synode verzoekt een weg te openen om candidaten, die in het buitenland studeerden, gelegen heid te geven tot het afleggen van prepatoire examens. De Sy node sprak uit, dat zij dit voor stel niet kon aanvaarden, wijl zij dan in een beoordeling zou moe ten treden van de buitenlandse opleiding. Zulks valt buiten haar competentie. Ds. H. W. H. van Andel, uit Utrecht, rapporteerde over het rapport van deputaten voor de opening van het verband met de theologische faculteit der Vrije Universiteit. De Synode keurde de aangeboden conclusies goed en verleende aan Ds. J. de Vries te Tilburg, om redenen van gezond heid eervol ontslag als deputaat, met betuiging van dankzegging voor bewezen diensten. Vervolgens kwamen aan de or de enkele rapporten regelende een grenswijziging van de Gere formeerde Kerk van Eernewoude, de publicatie van Synodale rap porten in de kerkelijke pers en die inzake de kerkelijke quota. Het rapport inzake steunverlening aan Hongaarse studenten werd goedgekeurd. Na afloop van een retraite te Banneux heeft Mgr. Kerkhofs, Bisscop van Luik, kennis gege ven van 'n brief, die binnen en kele dagen in alle kerken van 't bisdom zal worden voorgelezen en waarin de echtheid van de verschijningen van Maria te Banneux door de kerk worden erkend. Deze erkenning van de verschijnselen aan Mariette Be- co te Banneux volgt kort na een zelfde beslissing, welke door Mgr. Charrue, Bisschop van Na men, genomen werd ten aanzien van de verschijningen te Beau- raing. Zoals bekend zou de Maagd Maria bij Haar verschijning te Banneux verzocht hebben een basiliek op te richten ter ver ering van „O. L. Vrouwe der Ar men". DOMDEIEDAG 1 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.15 Gram.; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Muz. kwartet; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Orgel; 12.03 Zang ei piano; 12.33 Septet Johnny Ombach; 1.00 Nieuws; I.20 De Zevenklapper; 1.45 Roer- omme; 2.00 Gram.; 2.40 Even on der ons; 3.00 Omroeporkest; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Gram.; 5.00 Jeugdjournaal; 5.30 Koor; 6.00 Leger des Heils; 6.30 Ned. Strijd krachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Ned. organisten; 7.30 Causerie; 7.45 R.V.D.; 8.00 Nieuws; 8.15 Plaat - varia; 9.00 Reportage; 9.20 Gram. 9.30 Marinierskapel; 10.15 Cause rie; 10.35 Gram.; 10.45 Avond overdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.55 Korte gesprek ken; 9,00 Gram.; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luister!; 11.00 De Kwintetspelers11.30 Gram.; II.45 Voordracht; 12.00 Gram.; 12.38 Orgel; 1.00 Nieuws; 1.15 The Avrolans; 2.00 Causerie; 2.15 Solistenconcert; 3.00 Klimop; 4.00 Goethe-progr.5.00 Kaleidoscoop 5.30 Gram.; 5.40 Causerie; 5.50 Wij slaan op de Tong-Tong; 6.00 Nieuws; 6.15 Sport; 6.30 Maria Zamora; 6.50 Jaarbeurs; 7.00 Stafmuziek; 7.25 Nieuws; 7.30 Int. Festival; 8.40 Hoorspel; 9.05 Surinaamse muziek; 9.25 Gram.; 10.00 Causerie; 10.20 Piano; 10.35 The Skymasters; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. Ten aanzien van een schrijven van de classis Apeldoorn met be trekking tot de geloofsvervolging in Oost-Europa sprak de Synode uit, dat zij, gezien de bemoeiing van deputaten voor de kerksectie met de hoge overheid terzake, thans geen reden zag hier nader op te treden. Tenslotte maakte de Synode een aanvang met de behandeling van het „rapport inzake de kerke lijke be-arbeiding van doorstom men". Deze zaak zal nog nader ter tafel komen. De praeses heeft hierna de zitting verdaagd tot hedenmorgen 9.00 uur. Door de Algemene Schilders patroonsbond zijn de laatste maanden proeven genomen met een door de heer J. S. de Krey te Amsterdam samengesteld pro duct, dat weldra onder de naam „Ellak" in de handel zal worden gebracht. Uit door de bond ge nomen proeven en uit tientallen attesten van overheidsinstanties, industriëlen en middenstandsbo d-rijven blijkt, dat „Ellak" voor vele doeleinden geschikt is. Zo kan het gebruikt worden voor isolatiedoeleinden, dakreparatie en als dakbedekking, om grond water tegen te gaan en als stop verf. Het product beschikt over blijvende elasticiteit. Voorts blijkt uit de genomen proeven, dat het bij grote warmte niet, zoals bijv. mastiek, afloopt of wegvloeit. Voor hekwerk acht men het absoluut roestwerend. Een voordeel is, dat bij gebruik van „Ellak" menie overbodig wordt. Het preparaat kan, na het te behandelen object roest vrij te hebben gemaakt, direct worden aangebracht. Het pro duct hecht zich aan iedere ach tergrond en is zuurbestendig. Voor pijpleidingen kan het wor den gebruikt om het hinderlijke condenswater togen te gaan of om bevriezen te voorkomen. Ook is „Ellak" vochtwerend. Het kan dus bijv. ook gebruikt worden voor het behandelen van vochtige muren. Tenslotte kan het ook dienen om papier tot beter ver pakkingsmateriaal te maken. Proeven met dit product wer den niet alleen in Nederland ge nomen, doch ook in tropische lan den. De proeven vielen ook daar gunstig uit. ««□DO □□na ÏAANSTANDEN. Maan De heer Niemar greep één der vele telefoontoestellen, die zijn bureau sierden. „Meneer de Pre sident", hoorde Basli hem zeg gen, „meneer de President wij zijn er in geslaagd de grote speurder uit de vorige eeuw uit de klauwen van de bovengrondse te bevrijden. Zal ik hem brengen Ja zeker, wij komen dadelijk!" Een ogenblik later zat Basli naast zijn gastheer in een mach tige auto en reed met hem door de helder verlichte straten van de onafzienbare kelderstad. „Hoe komt het eigenlijk, dat alles boven de grond er zo arme tierig en verwaarloosd uitziet en dat alles hier beneden zo piekfijn is ingericht?" vroeg Basli plotse- Binhenkort zullen de werkge vers en eigenaars in het binnen- scheepvaartbedrijf een enquête formulier ontvangen, afkomstig van de commissie van onderzoek naar de arbeidstoestanden in het binnenscheepvaartbedrijf. Deze commissie is op 27 Juni 1938 door de toenmalige Minis ters van Sociale Zaken en van Waterstaat ingesteld. Haar taak ikcmt tot uitdn "king in haar naam. Speciaal de onderwerpen kinderarbeid, arbeid door vrou wen en jeugdige personen, werk en rusttijden en de veiligheid met betrekking tot de arbeid aan boord van binnenschepen vormden het terrein van onderzoek. De commissie bracht reeds in Juli 1940 rapport uit. Op grond van de hierin vervatte conclusies werd een ontwerp van wet opge steld. Dit ontwerp paste echter niet meer in de na-oorlogse struc tuur. Ook bij het debat in de Tweede Kamer naar aanleiding van de begroting 1949 van het Ministerie van Sociale Zaken was men van oordeel, dat de gemaak te voorstellen thans niet zonder meer aan de Sta ten-Generaal kunnen worden voorgelegd. Het is derhalve noodzakelijk geworden de materie opnieuw te onderzoe. ken. Toen aan Paul Hoffman, ad ministrateur van de E. C. A., Maandag j.l. gevraagd werd wat hij dacht van de toestand in Nederland, antwoordde hij tegenover de pers: „De Nederlanders werken hard. Zij hebben hun schouders er onder gezet. Het verlies van Indonesië en van de Duitse markten vormen problemen voor Nederland. Niettemin ben ik van mening, dat Nederland er bovenop zal komen". Hoffman verklaarde, dat de Europese financiën zich snel stabiliseren en dat de productie capaciteit stijgt, zodat Europa zal kunnen overgaan tot het volgende stadium hoger pro ductiviteit en volledige econo mische één-making dat nood zakelijk is om Europa in staat te stellen in eigen behoeften te voorzien. De E.C.A. heeft Maandag nog de volgende aankoopmachtigin gen ten behoeve van Nederland bekend gemaakt: Ruwe olie en petroleum uit Saodi Arabië, leveringsperiode 2e kwart. 1950, tot een bedrag van 1.541.000; niet-metaalhou- dende mineralen uit Japan, voor 3e kwart. 1950, tot een bedrag van 8000 dollar. Voorts werd een reeds ver strekte machtiging voor de aankoop van machinewerktui gen in de V. S. voor aflevering in het eerste kwartaal van 1949 verminderd met een bedrag van 5000 dollar. Een besluit, waarbij in de sa menstelling der commissie wijzi ging werd gebracht en waarbij daarin tevens door de Stichting van de Arbeid aangewezen ver tegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties wer den benoemd, werd op 19 Januari lj948-uitgevaardigd. Aan de com missie werd opgedragen na te gaan in hoeverre de indertijd in gediende. voorstellen wijziging be hoeven en te dien aanzien uitge werkte voorstellen te doen. Droeg de oude commissie een zuiver ambtelijk karakter, de huidige telt naast ambtelijke ver tegenwoordigers tevens vertegen woordigers van de werkgevers en de UniefVerkeer. Na enige vergaderingen is het wenselijk gebleken onder de be trokken bedrijfsgenoten een on derzoek in te stellen. Deze en quête is nodig om straks met alle 'bijzonderheden van de verschil lende takken van de binnenvaart rekening te kunnen houden. Reeds sedert geruime tijd wordt de Sidoardjo-delta in on rust gehouden door een groep van ongeveer 500 geïnfiltreerde elementen, die grote rietbran den heeft veroorzaakt, tot in de onmiddellijke nabijheid van de suikerfabrieken en grote hoe veelheden suiker heeft gestolen. De militaire patrouilles worden door hen bedreigd en zij hebben borden geplaatst met het op schrift „verboden voor militai ren". De streek is practisch zon der bestuur, daar vele dorpsbe stuurders werden ontvoerd. Het gebied is door de benden opge ëist als „patrouillegebied". Enige dagen geleden zijn na bij Kediri, in de omgeving van Papar, twee rampokkers door de T.N.I. neergeschoten, waarna de lijken enige dagen als afschrik wekkend voorbeeld aan de be volking werden tentoongesteld. wensen geen debat over devalu atie e.d. met het oog op de ko mende besprekingen te Washing ton. Het punt „devaluatie" zal thans niet worden opgenomen in het rapport van de commissie aan de Assemblee. Over het punt „convertibiliteit van zachte valuta" werd Dins dagmorgen de strijd nog voort gezet. De voornaamste tegen standers van de Britse opvat ting zijn de Belgen, wier voor naamste economische woord voerder, de liberale Senator Ro ger Motz, de vergadering vóór het einde verliet. In de Staatscourant van giste ren is een beschikking opgeno, men, waarbij met ingang van 7 September 1949 de prijzen voor papieren zakken worden vrijge laten. De prijsvoorschriften voor z.g. vethulzen blijven echter gehand haafd. In de Staatscourant van Dins dag is een publicatie opgenomen, waaruit blijkt, dat, nu o.a. been. derlijm, vleeslijm, linoleum, schel lak, wassen en een aantal teer- producten zijn vrijgegeven. Voorts blijkt uit bedoelde publicatie, dat er in de chemische sector nog slechts distributie/bepalingen van kracht zijn voor: ruwe koolteer, ruwe benzol, tiluot, zylol, sol- ventnapha 1, 2 en 3, carbololie, phenol en beenderen. Ongeveer 3000 guerillastrijders bobben Loengmen, ongeveer hon derd kilometer ten Nord-Oosten van Kanton, op de nationalisten veroverd, aldus berichten, die gisteren Hongkong bereikten. Meer naar het Noorden is de communistische generaal Tsjeng Kang in een snelle beweging door Joentejen naar Yanfa getrokken om de spoorweg HankouKanton af te snijden en Kanton van de nationalistische legers in Zuid- Hoenan te isoleren. Men gelooft, dat zijn troepen nog slechts on geveer 30 kim van de spoorweg verwijderd zijn. De militaire rechtbank van Osaka heeft zes Japanners, on der wie drie communisten, ver oordeeld tot vijf jaar dwang arbeid, zij waren er van be schuldigd een aanslag te heb ben gepleegd op de bezettings poli tiek". De zes beklaagden zijn ver antwoordelijk bevonden voor een campagne tegen de Ameri kaanse troepen in de streek van Tsjoeroega, in de maand Juli, tijdens de manoeuvres der Ame rikaanse troepen aldaar. Er werden o.m. biljetten uitgehan gen, waarin de troepen er van beschuldigd werden terreur te zaaien onder de bevolking en zich over te geven aan buiten sporigheden. Indertijd werden 178 perso nen, onder wie 53 leden van de communistische partij aange houden. 22 zullen door Japanse rechtbanken berecht worden. De Britse Labourafgevaardig- den hebben de eerste ronde van de strijd in de Europese Assem blee om bespreking van devalu atie te voorkomen, gewonnen, aldus Is van gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen. De strijd wordt in beslotenheid van de commissie-vergaderingen uitge vochten. De Britse Socialisten In de nacht van 5 op 6 Augus tus j.l. zijn uit de strafgevange nis van Versen in het district Mleppen (Duitsland) 33 gevange- njen ontvlucht. Inmiddels zijn 8 weer aange houden, zodat er nog 25 spoor loos zijn. De ontvluchte gevan genen, meest van Duitse nationa liteit, zijn alle tot zware gevan genisstraffen veroordeeld, wegens verschillende gepleegde misdrij ven. Een gedeelte der ontvluchte gevangenen heeft tatouëringen op de rechterhand en een der andere gevangenen heeft hetzelfde op de linkeronderarm. Men acht het niet onmogelijk, dat een deel der ontvluchten ille gaal de Nederlandse grens is ge passeerd. Daar het hier zonder uitzonde ring alle zware misdadigers be treft en deze ten spoedigste die nen te worden gearresteerd wordt door de politie do medewerking van het publiek ingeroepen. ling. De andere keek hem een ogen. blik van terzijde aan. „Aha, dat is U dus opgevallen!" zei Niemar.. „Het is een ingewikkeld en lang verhaal. Maar daar zijn we al bij het paleis." Niemar en Basli be stegen de trappen van een in drukwekkend gebouw een moeilijke tangbeweging er in geslaagd zijn de in het Grammosgebergte opeengedron gen partisanen van Albanië af te snijden. Van de guerillastrij ders, die nu ook van hun be voorradingsbases zijn afgesne den, geven zich reeds geïsoleer de groepen over, aldus het ra dio-station. Volgens een gisteren door de Griekse generale staf gepubli ceerd communiqué zijn de gue rillastrijders in het gebied van het Grammosgebergte uit de meeste van hun versterkingen verdreven en naar Albanees grondgebied gevlucht. Aan re geringszijde vielen 64 doden en 297 gewonden, aan de zijde der opstandelingen 215 doden en 206 gewonden, terwijl 43 man zich overgaven. De Perzische Minister van Bui. tenl. Zaken, Ali Asghar Hek- mat, heeft medegedeeld, dat Per zië „krachtig bij de Spvjet.Unie geprotesteert heeft tegen het ge vangen nemen van elf man de Perzische grenstroepen en onmid dellijke vrijlating geëist heeft". De Minister verklaarde tegen, over de pers, dat de manschappen door Sovjettroepen omsingeld wa ren op Perzisch gebied. Het in cident deed zich voor op 21 Au. gustus in het gebied van Gorgan. iHet protest was aan de Sovjet- Russische zaakgelastigde over handigd, De politie van Nieuw Zuid-Wa. les heeft medegedeeld!, dat1 het enige tot nu toe bekende slacht offer van de overstroming bij Kempsey, die 4ÖÓ vierkante km blank zette, een !2.jarige jóngen is. De schade bedroeg ongeveer t'A ee milliocn pond sterling en aanvankelijk vreesde men een groot aantal slachtoffers. De laatste berichten wijzen er op, dat de vloed, veoorzaakt door de Mjacleyriwer, snel afneem. Het contact met de laaggelegen ge. bieden wordt hersteld. Kempsey wordt voJ modder en aanspoelsel dom het water achtergelaten. „Ik en niet von Manstein ver antwoordelijk voor Poolse veldtocht". De Duitse veldmaarschalk Gerd von Rundstedt, die zich thans in een ziekenhuis te Hannover be vindt, verklaarde Maandag tegen over verslaggevers, dat hij alleen verantwoordelijk is voor al het geen tijdens de Duitse veldtocht in Polen is geschied en niet veld maarschalk Von Manstein, die thans voor een Brits gerechtshof te Hamburg terecht staat. Veld maarschalk Von Rundstedt heeft de verdedigers van veldmaar schalk Von Manstein materiaal doen toekomen, dat ontlastend is voor zijn vroegere onderge schikte. Zoals gemeld, is Von Rundstedt op 26 Mei j.l. op vrije voeten ge steld, nadat de tegen hem aan hangig gemaakte strafvervolging wagens het (doen) bedrijven van oorlogsmisdaden was gedepo neerd. VOETBAL. Ongeregeldheden te Buenos Aires. Bij de belangrijke competitie wedstrijd Boca JuniorsIndepen dente, welke door 100.000 toe. schouwers werd bijgewoond, gaf een beslissing van de scheids rechter aanleiding tot ernstige ongeregeldheden. Drommen op. gewonden bezoekers probeerden het veld op te komen en in het gedrang werden meer dan twin tig personen gewond. De politie moest van gummiknuppels en traangasbommen gebruik maken om de orde te herstellen. WIELRENNEN. Van Vliet neemt revanche. Reginald Harris, die Zondag te Kopenhagen het wereldkam pioenschap sprint voor profs won, kwam Maandagavond in de eerste revanchematch van het wereld kampioenschap uit tegen de Ne. derlanders Von Vliet en Derksen. De wedstrijd werd gereden in 6 series deux, zodat de renners elkaar twee maal ontmoetten. Van Vliet won zijn beide ritten tegen Derksen terwijl hij van Harris éénmaal won en éénmaal verloor. Harris won één rit tegen Derksen en verloor de andere. Het eindklassement werd derhalve 1. Van Vliet, 2. Harris, 3. Derk sen. ZWEMMEN. Nog een mislukte Kanaal overtocht. De dertigjarige Egyptische zwemmer Mahri Hassan Hamad heeft Dinsdagavond zijn poging om het Kanaal over te zwememn opgegeven. Hij was 14 uur in het water geweest. Hamad had het tot 4% mijl van de Engelse kust gebracht. Hamad had flinke vorderingen gemaakt totdat de zee in de mid dag ruw werd als gevolg van een sterke bries uit het Zuidwesten. Op een gegeven moment had hij Folkestone in zicht, maar de wind en het sterke getij dreven hem toen voorbij Dover. In de laatste drie uren was hij niets vooruit ge. komen, en alhoewel hij nog steeds goed zwom staakte hij zijn po ging op advies van zrjn coach Dr. Sabry. Men meent te weten dat tijdens de kabinetsraad, die hedenmiddag* op Downingstreet no. 10 is ge houden. volkomen overeenstem ming is bereikt over de kwestie van de toekomst van het pond sterling. Wat de inhoud der ver. schillende voorstellen tot oplos sin van de dollarcrisis betreft, welke Maandag werden goedge. keurd, wordt in financiële en po litieke kringen als zeker be schouwd, dat zij hoofdzakelijk het opvoeren van de export uit Groot. Britannië en de andere landen van de sterlingzone naar de dol- larmarkten beogen. Anderzijds zou de tegenwordig. heid der voornaamste militaire leiders aldaar in officiële kringen worden verklaard, door het feit, dat de Ministers andere problemen dan die bfj de onderhandelingen te Washington ter sprake zullen komen, hébben bestudeerd. Officieel wordt verklaard, dat alle tegenstand van de guerilla strijders in het Grammosgebergte ineengestort is en dat de rege. ringstroepen de controle van de Grieks-Albanese grens volledig in handen hebben. Radio-Athene meldt, dat de Griekse regeringstroepen door Op een formulier voor de aan melding tot lid', dat de Engelse Goethe festival vereniging on- ïanggs Shaw toezond, schreef de 93-jarige auteur: Waarom Goethe waarom niet Shaw?" De secretaris van bovengenoem de vereniging, Wilhelm Unger, die deze mededeling deed, vertel de aan Shaw een invulformulier te hebben toegezonden om hem lid en begunstiger van deze vereni ging te maken. Unger zei, het formulier terug te hebben gekregen, waarbij de gedukte slagzin: „Alle Engelse intellectuëlen moeten zich scha ren om Goethe's nagedachtenis en werken'", met rood potlood was onderstreept. Daaronder was in rood potlood geschreven: Waar om Goethe, waarom niet Shaw?". Maar Shaw trad toch tot de ver eniging toe, zo zeide Unger Maandag is in het ziekenhuis van de Illionois University te Ghi, cago een nieuw wapen voor kan kerbestrijding in gebruik geno. men. Het is een apparaat van 25 millioen volt, een machine voor super X-stralen, die 11 maal meer kracht kan ontwikkelen dan de thans in de geneeskunde gebruik, te toestellen voor X-stralen. nd. Ond. Ond. i.22 18.53 1.52 1.20 19.09 3.11 1.17 19.22 4.28 1.15 19.32 5.42 (.13 19.41 6.54 i.IO 19.50 8.05 1.08 20.— 9.15 1.06 20.11 10.36 1.03 20.25 11.40 ing op "hetgeen de Overzeese Gebieds- jn brief .van 15 ,an de Kamer heeft omtrent dé practi- ng van de orders ;r vijandelijkheden heeft hij thans tter van de Tweede Staten Generaal en een desbetref- t van de stand van a en Madoera over ie der t 11 Augustus t 25 Augustus. met hgt bepaalde T van hét „Neder- sisch Handbo oerlegging van vijan delij kh eden", mgeboden bij brief us j.l., heeft de Mj- irzitter der .Tweede !>cht dit overzicht ter over te leggen, •trouwelijke (cursi- e Minister. Red. A. teming döor de ie^ atieke medewerker ïeldt dat de plaats der Ministers van Zaken in hun. iden zitting van de om te komen tot van een ontwerp- g met Oostenrijk, .•eenstemming kon ver een Amerikaans kkende tot hervat- September a.s. van in de Verenigde ond zou een extra- ;n gehouden, waar- pogen tot overeen komen omtrent het het verloop der in twee maapden ge- ngen. de vertegenwoordi- ankrijk en van de die niet instemden lerikaanse voorstel ing van de bespre- Amerikaanse ver ier drong er daarop ïse en Sowjet-Rus- a op aan dat deze >en zouden verzoe- goedkeuringen te i het Amerikaanse ke dan heden zou- zijn afgekomen. ■e aanklager in het de vroegere Duitse alk Von Manstein, beschuldiging van den te Hamburg te- heeft gisteren ver- Von Manstein ver- si is voor de ten uit- van Hitiers bevel, commissarissen in er na gevangenne- n worden terecht- an de Veiligheids- ;leverd. igenis voor het tri- eurenberg had Von ider ede verklaard Generaal Von Lelo eegedeeld, dat zijn. het heiii niet toe- 5r op te volgen, e aanklager, Kolo- rerklaarde gisteren, neraal Mueller, die opdracht aan het mt vertoefde, het bevel had meege- ten uitvoerlegging 1 betreffende de po- issarissen het mo- tussische leger had met 't gevolg dat de :s werd vertraagd. 1de voor, het bevel seraad zou wofden ar de commissaris- nd, dat hun gevan- un dood betekende, ;ste adem vochten tale de dwongen hetzelf- litler weigerde ech- in te trekken, iternser, de Duitse an Von Manstein, dat in een docu» aanklager voorge- illende-regels, die n voor zijn cliënt, aten. penbare aanklager, lomyns Cajrr, ont- stelligste en ver- de documenten* in handen van de :ijn geweest, t, Sir Frank Simp- acht het gehele do de vertaling er van u het Hof voor te Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", dient, teneinde in die tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterUk op 18 September a.s. bezorgd worden. pen. De retleTJëS WEtren het ge volg van een verhoging van dè rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verband hiermede de gehele dag geweigerd van de tram gebruik te maken. te aLttAclirve Vrjjdag te Bandjermasin terug* verwacht. Uit het district Hulu Sungai wordt 'gemeld*, dat in dë na.ht van 30 op 31 Augustus alr'a \r eer, militair kampement we"7! aange'. vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met ge werd gisteren de winnaar van 6000 Australische ponden, de eer. ste prijs van de staatsloterij van New South Wales. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: ,.Hij wachtte zijn hele leven op een grote pr(js... de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine contin genten marineschepelingen ma riniers en leden van het V.H.K. lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindigt met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaars-telling op de kan+oren r.iot z jn verkocht, zullen worden vernietigd. SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.03 11.48 Terneuzen 11.38 Walsoorden 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 132

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3