Gevechten tussen T. N. I. en Darul Islam Vonnissen te Praag De Ronde Tafel Conferentie Nieuwe Sowjet-nota aan Joego-Slavië WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1949. Meningen in kringen der Nederlandse delegatie Heden herdenkt H.K.H. Prinses Wilhelmina haar 69ste verjaardag Hst grootste landverkeersvliegtulg ter" wereld Uw verbruik te groot Brengt waternood HOOGWATER De opstand In Bolivia Leden Duitse politie uit Sowjet-zone naar het Westen gevlucht De stakingen in Finland De Oostenrijkse verliezen in de Tweede Wereldoorlog Oorlogs-herinneringen voor vlsserijpersoneel van *zaken op i Madoora svervsr^rs Oostenrijk Von Manstein GWATER Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEEKSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot avond. Over het algemeen veel be wolking met voornamelijk in het Noorden van het land eni ge regen of motregen. Zwak ke, later langs de kust meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1205 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. 5 AAMSTANDEN. Maan Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermenling onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. De Verenigde Staten hebben tot dusverre geen stappen on dernomen bij de Nederlandse regering om een toekomstige marinebasis in Soerabaja voor de Amerikaanse marine te ver krijgen, aldus verneemt de spe ciale correspondent der R. T. C. van het A. N. P. in kringen van de Nederlandse delegatie. Deze kwestie is daarom in de Neder landse delegatie nog niet ter sprake gekomen aangezien de delegatie van dit Amerikaanse verlangen niets meer weet dan in persberichten hierover is ge zegd. Over de vraag of de Neder landse marine in Indonesië zal blijven, was men van mening, dat dit grotendeels zal afhangen van de Indonesische delegaties, die hieromtrent hun wensen naar voren zullen moeten bren gen, indien zij van mening zijn, dat de aanwezigheid van de Nederlandse marine in Indone sische wateren wenselijk is b.v. ter bestrijding van de smok kelhandel. Van Nederlandse zij de schijnt men geen bijzonder voordeel te zien in handhaving van een Nederlandse vlootbasis in Indonesië na de overdracht van de souvereiniteit. In dezelfde kringen vernam de speciale correspondent van het A.N.P. dat er in de Nederlandse delegatie enige teleurstelling be staat over de tot nu toe bereikte resultaten van de order tot sta ken van de vijandelijkheden. Of schoon men het wenselijk acht, dat iets meer aandacht wordt gevestigd op de gunstige zijde van de situatie dan tot nu toe gedaan is, immers in ver schillende gebieden is de ont wikkeling inderdaad hoopvol blijft het feit bestaan, dat in het bijzonder in Oost- en Midden Java (voornamelijk rond Solo, Semarang en Surabaja) de toe stand bepaald ernstig is. In de ze gebieden voert het Republi keinse leger een tactiek van pe netratie uit, waartegen het Ne derlandse leger niet kan optre den, vanwege het bevel om niet te vuren. De Republikeinse mi litairen verschijnen plotseling vanuit hun schuilplaatsen in de dessa's en door hun tegenwoor digheid alleen reeds intimideren zij de bevolking. Voorts verbete ren de Republikeinse troepen hun posities ten koste van die der Nederlandse troepen. Maandag is over dit probleem uitvoerig gesproken met de Re publikeinse militaire autoritei ten, die thans in Den Haag ver blijven. Hierbij werd van Ne derlandse zijde gewezen op de schadelijke gevolgen van deze schendingen van het Bestand op de Nederlandse publieke opinie en daardoor op de successen van de Ronde Tafel Conferentie. Van Republikeinse zijde noemde men de rapporten over de infiltraties onjuist en gaf men als expicatie, dat de Republikeinse troepen in genoemde gebieden reeds aan wezig waren ofschoon verbor gen. Na de order tot staken van de vijandelijkheden zijn zij uit hun schuilplaatsen te voorschijn gekomen, zodat zij niet hande len in strijd met de handleiding tot uitvoering van de order. On danks deze uitleg is men van Nederlandse zijde van mening, dat de situatie ernstige gevaren inhoudt. De rol, die de U.N.C.I. hierin speelt, is noodzakelijke- wijze een van matiging, aldus Nederlandse delegatiekringen, die hieraan toevoegden, dat de vertegenwoordigers van de U.N. C.I. in de locale gemengde com missies (waarvan er helaas nog slechts vijf zijn ingesteld, of schoon er 13 waren geprojec teerd) zeer behoedzaam te werk gaan uit de overweging, dat al te sterke nadruk hunnerzijds op de schendingen van het Bestand zou kunnen leiden tot conse quenties, die door niemand wor den verlangd. Een ander belangrijk punt, dat op dit ogenblik in kringen van de Nederlandse delegatie de aandacht heeft, is de kwestie van het „horen" der vertegen woordigers van de minderheden en der z.g. „waardevolle belan gen". De speciale correspondent van het A.N.P. verneemt in dit ver band dat de Nederlandse delega tie beslist op het standpunt staat, dat deze vertegenwoordi gers niet alleen gelegenheid moet worden gegeven de verga deringen der conferentie bij te wonen, maar ook in staat moe ten worden gesteld hun stem te doen horen. Ofschoon volgens 't reglement van orde één delega tie in staat is het horen der min derheden te verhinderen, gelooft men in Nederlandse delegatie kringen niet dat enige delegatie dit reglement zal willen aan grijpen om dit „horen" onmoge lijk te maken. Dit lijkt onwaar schijnlijk in de eerste plaats uit overwegingen van billijkheid en voorts met het oog op de publie ke opinie in Indonesië in het buitenland, die hierop zonder twijfel ongunstig zou reageren. De inwoners van Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht zullen Zondag a-s- tussen 3 en 5 uur een ongewoon groot vliegtuig op betrekkelijk geringe hoogte boven hun1 steden zien circelen. Het is een Boeying Stratocruiser, 'die voor het eerst in Neder land zijn opwachting komt maken. Het heeft een lengte van 33 meter en een vleugel- breedte van 43 meter. Het toestel kan ruim 100 pas sagiers vervoeren en voert in 4 tanks 31.500 liter ben zine mee- De electrische installaties weghn in to taal 1150 kg. De koelcapa- citeit is gelijk aan die van 300 normale ijskasten- Het landingsgestel weegt 3500 kg en één luchtband van het landingsgestel er zijn er zes weegt 125 kg- N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen" Vrijdag j.l. tussen drie en zes uur 's middags viel een goed be wapende groep van de Darul Is lam, van naar schatting 200 man, het onderdistrict Pagerbarang (Balapulang) ten Zuiden van Tegal aan, nadat eerst het aan te vallen gebied volledig werd om singeld en door schoten vanuit alle richtingen de bevolking in paniek was gebracht, aldus meldt „De Locomotief". Deze O. Il-groep, die onder lei ding stond van Amir Fatah, voor malig Lt.-Kolonel van de T.N.I. onder de naam van Sjarif Hida- jatoellan, werd gevolgd door de beruchte „Tiga-Daerah"-methode, van „wie niet vóór ons is, is tegen ons" toepassende. De aanval was gericht tegen de zich in dit onderdistrict bevin dende T.N.I. en voorts tegen een ieder, die met de T.N.I. samen werkte en die de 17e Augustus feestelijk heeft gevierd. Huizen, meubels en andere be zittingen van de bevolking wer den kort en klein geslagen, waar door de bevolking in paniekstem ming voor deze vandalisten weg vluchtte. Tijdens het gevecht tegen de T.N.I. sneuvelden 3 man van de T.N.I. en 5 man van de D.I., ter wijl er verder een dessaman werd gedood en velen (ook vrouwen) werden mishandeld en ontvoerd. De avond hierop werd in de dessa Djatirokeh een massale bij eenkomst gehouden, waarbij dui zenden mensen aanwezig waren. 31 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 6.56 7.31 8.21 n.m. 7.19 7.54 8.44 De Boliviaanse regering heeft een decreet uitgevaardigd, vol gens hetwelk alle personen van 18 tot 50 jaar gemobiliseerd worden om de tegen de regering gerichte opstand van de natio nale revolutionnaire beweging te bestrijden. Verklaard wordt, dat de aan val op Cochabamba bevredigend verloopt. Maandag werd gemeld, dat de aan de regering loyale troepen in genoemde stad zich aan de opstandelingen hebben overgegeven en dat de leiders van de opstand in de stad een junta hebben opgericht, die het volk opgeroepen heeft steun te geven in de strijd tegen de re gering. In tegenstelling tot eerdere berichten wordt verklaard, dat de opstandelingen nog steeds in het bezit zijn van Santa Cruz, op een afstand van 300 km ten Oosten van Cochabamba ge legen. De stad heeft een inwo nertal van 390.000. Aan de aanwezigen werd bekend gemaakt, dat de D.I. de strijd zou aanbinden tegen de T.N.I. en zijn handlangers of helpers als wraak tegen de door de T.N.I. begane wreedheden. Daarentegen zou den K.L., politie, K.N.I.L., B.B. en alle andere „Recomba-over- heidsdienaren met rust gelaten worden. De volgende morgen van 7 tot 10 uur werd Pagerbarang weer aangevallen en dc volgende dag Zondag nogmaals; deze laat ste aanval heeft de tegenstand Van de T.N.I. totaal gebroken, zodat thans de D.I. heer en mees ter is in Pagerbarang. Duizenden mensen, mannen, vrouwen en kinderen hebben in haast en paniek hun huizen ver laten en zoeken thans hun toe vlucht in Balapulang. Het B.B. dat handen te kort komt om hulp te verlenen heeft Sociale Zaken ingeschakeld; die terstond 1 ton rijst en 2 kwintaal gedroogde vis naar Balapulang zond. Volgens berichten zouden zich 500 goed gewapende D.I.-mannen in het onderdistrict Pagerzarang bevinden. De aanvallen zouden zijn ondersteund door troepen D.I. uit West-Java. Het ligt in de kennelijke bedoeling van de D.I. om de diverse plaatsen stormer- derhand met de hulp van de op gezweepte massa één voor één te veroveren, waartoe de aanval op Paggerbarang als een proefne ming werd beschouwd. Het B.B. in het onderdistrict Pagerbarang is intact gebleven. De assistent-Wedana en het per soneel zijn op hun posten geble ven; met uitzondering van enkele dessahoofden, die uit vrees voor wraak zijn gevlucht, zijn de des- sabesturen in de dessa's geble ven. Vijf leden van de Duitse politie)' de Sovjet-zone zijn naar des Amerikaanse zone uitgeweken om. te ontkomen aan recrutering voor militaire dienst bij de communis tische guerillastrijdkrachten in Griekenland, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse militaire bestuur meegedeeld. De viif vluchtelingen hadden de Ame rikaanse autoriteiten verteld, dat 18 a 20 van hun collega's van plan waren gisteren ook te vluch ten. De politiemannen waren in uniform en in het bezit van leger geweren en pistolen met ammu nitie. Zij waren tussen 18 en 25 jaar oud. De gevluchte leden der Duitse politie uit de Sovjet-Russische bezettingszone verklaarden, dat de bezettingsautoriteiten in Oost- Duitsland bezig zijn op grote schaal recruten in te lijven voor de strijd in Griekenland. De be doeling is alle ongehuwde Duitse politie-mannen beneden de leeftijd van 25 jaar naar het Griekse strijdtoneel te zenden. Er worden met behulp van de ingelijfden ge regelde militaire eenheden ge vormd, die met de guerilla-strijd- krachten in Griekenland moeten samenwerken. De uiteindelijke beslissing om trent de vraag of de uit Oost, Duitsland naar Beieren gevluchte Duitse politiemannen aldaar mogen blijven,, berust Ibij een ge heel uit Duitsers samengestelde zuiveringscommissie. Radio Moskou heeft Dinsdag de tekst bekend gemaakt van een nieuwe Sowjet-nota, die op 29 Augustus aan Joego-Slavië gezonden is, in antwoord op de Joego-Slavische nota van 20 Augustus. Deze Joego-Slavische nota, die op haar beurt een antwoord was op de Sowjet-nota van 11 Augus tus, betreffende de Joego-Slavi- vische aanspraken op Oostenrijk in verband met de besprekingen van het ontwerp-verdrag met Oostenrijk, wordt in de nieuwe Sowjet-nota „een opeenhoping van nieuwe schandalen en las terlijke verdraaiingen" genoemd „berekend op het maskeren van de Joego-Slavische dubbelzin nige politiek, waardoor het Joe go-Slavische volk wordt bedro gen." „Aan de kaak gesteld bij haar verraad van de belangen der Slowenen door de onweerlegbare feiten, die in de Sowjet-nota van 11 Augustus worden genoemd, tracht de Joego-Slavische Rege ring de sporen van haar verraad te verbergen en te ontkomen aan haar verantwoordelijkheid door haar toevlucht te nemen tot haar gebruikelijke methode van leugens en laster," aldus de Sow jet-nota. Volgens de bewoordingen van de nota wil de Sowj et-Regering „niet trachten de Joego-Slavi sche Regering, die reeds lang zonder overtuiging leeft, te over tuigen," doch „haar te ontmas keren voor het oog van het Joe go-Slavische volk." In antwoord op de ln de Joego- Slavische nota vervatte bewering dat Stalin in een brief aan de Oostenrijkse Kanselier, Dr Karl Renner, Russische hulp heeft beloofd voor het behoud van de stabiliteit der Oostenrijkse gren zen, citeert de Russische nota Stalins brief aan Dr Renner als volgt: „Ik dank U, geachte kameraad, voor uw boodschap van 15 April. U behoeft er niet aan te twijfe len, dat uw bezorgdheid over de onafhankelijkheid, de integri teit en het welzijn van Oosten rijk eveneens mijn bezorgdheid is. Iedere hulp, die voor Oosten rijk nodig zou kunnen zijn, ben ik u bereid te geven, zover dit in mijn macht ligt. Ik bied u mijn verontschuldigingen aan voor mijn laat antwoord". Was gete kend: J. Stalin. De Sowjetnota tekent hierbij aan, dat Stalins brief „met geen woord rept over de Oostenrijkse grenzen en de garantie daar van". De nota verklaart, dat Sta lins brief was ingegeven door 2 omstandigheden: enerzijds zou De arbeiders van de werkplaat sen der Staatsspoorwegen, waar de communisten veel invloed hebben, werken nog, doch heb ben loonsverhoging „binnen 2 weken" geëist. De Vakbond der metaalbewer kers, in het bestuur waarvan de sociaal-democraten de meerder heid hebben, heeft aan de sta kende afdelingen order gegeven het werk vóór Donderdag te her- te worden. In 20 van de 23 ha vens van Finland wordt thans gewerkt, ofschoon in sommige op beperkte schaal. De winkels hebben volop voedselvoorraden en het verkeer verloopt weer normaal. In een officieel communiqué, dat gisterenochtend te Praag is uitgegeven, wordt medegedeeld, dat de staatsrechtbank te Praag zes personen tot de doodstraf, tien tot levenslange gevangenis straf en verscheidene andere straffen van 1 tot 25 jaar dwangarbeid heeft veroordeeld. In het communiqué wordt o.m. gezegd „De hoofdschuldigen spion neerden voor rekening van een Westelijke imperialistische mo gendheid. Volgens de richtlijnen van de spionnagediensten dier mogendheid alsmede op bevel van sommige leiders der Tsje- cho-Slowaakse emigranten, be reiden zij een gewapende sa menzwering voor met het doel het regime der volksdemocratie ten val te brengen". Oostenrijk heeft in de tweede wereldoorlog 300.000 man. verlo, ren, bijna evenveel als de 313.000 gesneuvelden van de V. S., aldus het Oostenrijkse vakverbond. Volgens het vakverbond heeft Oostenrijk behalve de 19 milliard schilling oorlogsschade 10 milliard verloren door plundering, ontman teling en het weghalen van „oor, logsbuit" sedert het einde van de oorlog. Ter dood veroordeeld zijn: ko lonel Emanuel Cancik, Vratislav Polesny, Josef Charvat, Vratis lav Prokes, Dr. Jaroslav Borko- vec, advocaat, en Vratislav Janda. Een der ter dood veroordeel den, Vratislav Prokes, heeft al dus het communiqué, contact gehad met agenten van een vreemde mogendheid en met hen de juiste datum van de putsch bepaald. Een andere ter dood veroordeelde, Cancik, zou in betrekking gestaan hebben met Tsjecho-Slowaakse emi granten door bemiddeling van een Westelijke ambassade te Praag, waaraan een der samen zweerders de plannen van het complot zou hebben overge maakt. In het communiqué wordt ver der verklaard, dat volgens de inbeslaggenomen documenten, de samenzweerders voornemens waren de ontbinding van de nationale vergadering af te kondigen, de bedrijvigheid der nationale comité's stop te zet ten, de veiligheidspolitie en de arbeidersmilities te ontbinden en de genationaliseerde bedrij ven aan hun eigenaars terug te geven. De beslissing van het hof, al dus he't communiqué, betekent „de defintieve liquidatie van een ondergrondse beweging, die in de lente ontdekt werd". er in „zekere Britse kringen" *n plan bestaan om een nieuwe Donaumonarchie te stichten, waardoor Oostenrijk, als deel van die monarchie, zijn onaf hankelijkheid zou verliezen en waartegen de Sowjet-Unie zich beslist verzette, anderzijds be stond er volgens de nota „in ze kere nationalistische kringen van Slavische staten, waartoe ook Joego-Slavië behoort, een plan voor de verdeling van Oos tenrijk tussen de nabuurstaten", wat de Sowjet-Unie „een reac- tionnaire maatregel" achtte. De Joegoslavische Regering meent, dat het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht der na ties alleen toepasselijk is op Joe go-Slavië en de overwinnende landen", aldus de nota, „doch alleen zij, die zijn grootgebracht in de geest van imperialistische agressie, kunnen aldus redene ren". In de Sowjetrussische nota wordt ontkend dat Generalissi mus Stalin in zijn brief aan de Oostenrijkse kanselier Dr Kar! Renner zou hebben teogegeven, dat de Oostenrijkse grenzen niet zouden mogen worden gewijzigd en dat dienovereenkomstig geen wijzigingen van de Oostenrijks- Joegislavische grens, ten voor dele van Joego-Slavië, zouden mogen plaats vinden. Verklaard wordt, dat de integriteit van 'n staat en de stabiliteit van zijn grenzen twee geheel verschillen de zaken zijn. „Slechts personen, die niets meer afweten van de leerstellingen van het marxis me, zijn in staat deze twee aan gelegenheden te verwarren en te verklaren dat er geen verschil tussen bestaat," aldus de nota, waarin verder wordt verklaard: „De Sowjetrussische Regering verklaarde gekant te zijn tegen een verdeling van Polen zij sprak zich uit voor het vereni gen van alle Poolse gebieden in één enkele staat. Betekende dit soms dat de Sowjetrussische Re gering, door zich uit te spreken voor de stabiliteit van de Poolse grenzen, het op dat tijdstip te vens onmogelijk achtte de gren zen van Polen te wijzigen? Na tuurlijk betekende het dat niet. Het voorbeeld van Italië moge dit toelichten. Een deel der Ame rikaanse politici had een plan uitgebroed, dat voorzag in een gedeeltelijke verdeling van Ita lië, waarbij Sicilië van de rest van dit land zou worden losge maakt. De Sowjetrussische Re gering verklaarde zich tegen dit plan; zij verdedigde, aldus han delend, de integriteit van Italië. Moet dit zodanig worden uit gelegd, dat de Sowjet-Unie zich hierdoor uitsprak voor de sta biliteit van de Italiaanse gren zen, in die zin dat Sowjet-Rus- land nu tevens van mening was, dat geen wijzigingen der Ita liaanse grenzen ten voordele van Joego-Slavië zouden mogen plaats vinden? Natuurlijk niet en dit is sindsdien ook door de loop der gebeurtenissen volko men duidelijk aangetoond. Het bovenstaande geldt ook voor Oostenrijk. De Sowjet-Unie heeft het standpunt ingenomen dat de integriteit van Oostenrijk gehandhaafd diende te blijven, doch zij heeft tezelfdertijd ge pleit voor een wijziging der Oos tenrijkse grenzen ten voordele van Joego-Slavië. Joego-Slavië zou er ongetwijfeld in zijn ge slaagd een wijziging der Oos tenrijkse grenzen te verkrijgen, waarbij Sloveens-Karinthië bin nen de Joegoslavische grenzen zou zijn gekomen, ware het niet voor de lafhartigheid van de Joegoslavische Regering, die uit pure vrees de belangen des lands verried. Zij, die tussen 9 Mei 1940 en 6 Mei 1945 buiten door de vijand bezet gebied tenminste 6 maanden hebben dienst gedaan aan boord van visserijschepen, varende onder Nederlandse vlag, komen in aan merking voor een oorlogsAierin- neringskruis. Aanvragen hiertoe worden be handeld door het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel, voorziening, Bezuidenhoutseweg 30 te 's-Gravenhage. nd. Ond. Ond. .22 18.53 1.52 .20 19.09 3.11 .17 19.22 4.28 .15 19.32 5.42 .13 19.41 6.54 .10 19.50 8.05 .08 20.— 9.15 .06 20.11 10.36 .03 20.25 11.40 ng op hetgeen de. Iverzeese Gebieds- n .brief van 15 an de Kamer, heeft untrent de practi- ng van de orders r vijandelijkheden heeft hij thans ter van de Tweede Staten Generaal ln een desbetref- van de stand van en Madoera over ;dert 11 Augustus 25 Augustus, mét hgt bepaalde van hét „Neder- isch Hbndbo lerlegging van h vijandelijkheden", igeboden bij brief Is -j.l., heeft de Mj- :zitter der .Tweede iht dit overzicht :r over te leggen, rouwèlijke (cursi- Minister. Red. A. eming döor de le*- tieke medewerker eldt dat de plaats- er Ministers van Zaken in hun ien zitting van de om te komen tot van een ontwerp- met Opstenrijk, senstemming kon- er een Amerikaans kende tot hervat- eptember a.s. van in de Verenigde nd zou een extra- gehouden, waar- iogen tot overeen- :omen omtrent'het iet verloop der in twee maanden ge- ?en. Ie vertegenwoordi- nkrijk en van de die niet instemden erikaanse voorstel ig van de bespre- Amerikaanse ver- r drong er daarop ie en Sowjet-Rus- op aan dat deze :n zouden verzoe- >oedkeuringen te het Amerikaanse e dan heden zou- zijn afgekomen. aanklager in het de vroegere Duitse Ik Von Manstein, eschuidiging van en te Hamburg te- leeft gisteren ver- bn Manstein ver is voor de ten uit- ian Hitlers bevel, commissarissen in r na gevangenne- worden terecht- n de Veiligheids- everd. genis voor het tri- arenberg had Von Ier ede verklaar leneraal Von Lee legedeeld, dat zijn. et hem niet toe- r op te volgen. aanklager, Kolo- :rklaarde gisteren, eraal Mueller, die opdracht aan het nt vertoefde, het jevel had meege- ten uitvoerlegging betreffende de po- ssarissen het mo- ussische leger had net 't gevolg dat de 3 werd vertraagd, de voor, het bevel eraad zou wofden r de commissaris- vd, dat hun gevan- In dood betekende, ste adem vochten ;ale me«Iicd«n de dwongen hetzelf- itler weigerde ech- in te trekken, ternser, de Duitse ,n Von Manstein, dat in een docur aanklager voorge- llende-" regels, die voor zijn cliënt, iten. lenbare aanklager, omyns Cajx, ont- stelligste en ver- de documenten, in handen van de ijn geweest. Sir Frank Simp- icht het gehele do le vertaling er van i het Hof voor te Post, gericht aan militairep aan boord van het troepenschip „Grote Beer", dient, teneinde in die tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterlijk op 13 September a.s. bezorgd worden. pen. De relletjes waren het ge volg; van een verhoging van dé rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verband hiermede de gehele dag geweigerd van de tram gebruik te maken. lö aiaacii. Vrjjdag te Bandjermasin terug> verwacht. Uit het ^strict Hulu Sungai wordt gemeld# dat in de na .ht van 30 op 31 Augustus alr'air eer. militair kampement werfl aange. vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met ge werd gisteren de winnaar van 6000 Australische ponden, de eer. ste prijs van de staatsloterij van New South Wales. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: „Hij wachtte zijn hele leven op een grote prijs... de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine contin genten marineschepelingen ma riniers en leden van het V.M.K. lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindigt met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaarstelling op do kan+oren niet z 'n verkocht, zullen worden vernietigd. 'TEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.03 11.48 Terneuzen 11.38 Walsoorden 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 132

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1