Mr VAN KLEFFENS De staking in 10 Jaar geleden werd algemene mobilisatie afgekondigd President Truman DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949. INTERVIEW MET Hoofd van Albanese Orthodoxe Kerk van functie ontheven De overstromingen in Nieuw-Zuid-Wales Overzicht werkzaamheden Rondetafelconferentie over economische wereldproblemen CHINA Doet Uw plicht Draait na gebruik Uw kranen dicht HOOGWATER Rede van Cepicka De strijd In Birma van taken op Madoera Jostenrijk Von Manstein SWATER Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Veranderlijke bewolking en aanvankelijk droog weer. Te gen de avond echter in het W. van het land plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot mati ge wind krimpend naar rich tingen tussen W. en Z. Dezelf de of iets hogere temperatu ren dan gisteren. DE VRIJE Verschijnt dagelijks 5e Jaargang No. 1204 Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermeiülng onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. AANSTANDEN. Maan In een vraaggesprek, Zondag avond gehouden over Hilver sum II, zeide H. M.'s ambassa deur in de Verenigdie Staten, Mr. E. N. van Kleffens, het volgende: Niet met een ambassadeursrolk aan, maar gewoon als mens tot mens, in uw huiselijke kring als u mij daar wel wilt toelaten, maak ik gaarne gebruik van een uitnodiging van de AVRO om een enkel woord tot u te spreken voor ik terugkeer naar mijn post, in de Ver. Staten. In de eerste plaats zou ik graag uiting geven aan een gevoel van dankbaarheid voor het weer eens te mogen vertoeven in eigen land, in die van ouds vertrouwde Ne derlandse Sfeer. In den vreemde als gast te verblijven, mist men zo menigmaal het weldadig ge voel, zich te weten op eigen grond als deel van een volk waartoe men zelf behoort en waarmee men vergroeid is. Vervolgens is het mij een be hoefte, uit te- spreken hoeveel ver heugende tekenen ik in deze wei nige dagen heb gezien van ge zonde groei en ontwikkeling. Om mij tot het terrein van mijn da gelijks werk te bepalen. Er is on getwijfeld, sinds ilk hier in Mei het vorige jaar was, een veel juis ter beeld en waardering ontstaan van de internationale situatie. Begin 1948 was er te veel neiging tot „paniekerigheid", en niets is gevaarlijker voor een volk dan angst. President Roosevelt heeft zijn landgenoten eens voorgehou den, dat zij slechts voor één ding bevreesd hadden te zijn, en dat was voor vrees, met al haar de- moraliserenden uit- en nevenwer king. Dat is een algemene waar heid, die ook voor ons geldt. Ik ga dus in menig opzicht ge sterkt en bemoedigd terug, vol blijdschap over de bewijzen die ik kreeg van de zich weer als van ouds ontplooiende Nederlandse energie op welhaast elk gebied. Er wordt aangepakt. Er wordt naar de toekomst gekeken. Zo al leen, en niet door aldoor maar na te kaarten, kunnen wij er weer oovenop komen. Er is een gebied waarop ik niet zonder enige bezorgdheid ben. Dat is de houding tegenover In donesië. Ofschoon zeer vele land genoten de nieuwe verhouding waarin wij, door feiten of. inzicht of beide gedwongen, tot Indone sië zullen staan, geestelijk ver werkt hebben, is een minderheid er blijkbaar nog niet in geslaagd, die geestelijke spijsvertering te voltooien. Die „indigestie" uit zich in gemeenlijkheid, en op een typisch Nederlandse manier in afgeven op de Overheid die „weer slap" is geweest, en wier beleid en zelfs integriteit in twijfel wordt Het hoofd van de Albanese Orthodoxe Kerk, Aartsbisschop Christopher Kissi, is van zijn functie ontheven wegens daden, die de kerk benadeelden. Het besluit werd op een spe ciale bijeenkomst van de Heilige Synode te Tirana genomen. De Synode bevond tevens, dat de Aartsbisschop gedurende enige tijd had gehandeld in strijd met de belangen van het Albanese volk. Tijdens de Italiaanse bezetting stelde hij de Kerk onder de con trole van het Vaticaan, waardoor hij haar scheidde van de Ortho doxe kerk aldus de mededeling der Synode. Kissi werd er ook van beschul digd Kerkelijke zaken op willekeu rige en dictatoriale wijze te héb ben behandeld, de kerk op een wijze te hebben bestuurd welke volkomen in strijd was met de regels en geloofsregels van de Orthodoxe Kerk en verder van willekeurige inmenging in de za ken en jurisdictie van andere Bisdommen. De Bisschop van Korea is in zijn. plaats benoemd. strekken. Laat hen die overal „een misse boel" menen te zien toch erkennen, dat wij de loop der geschiedenis niet naar eigen voor keur, en als het ware op bestel ling geleverd kunnen krijgen, en onder de ogen durven zien dat, wanneer twee partijen, die moe ten onderhandelen, elik op hun stuk blijven staan, men er nooit komt. En ook werd ik nog al eens herinnerd aan de oude waar heid dat men geen vloedgetij en geen politieke beweging kan tegenhouden door eén beroep te doen op wetsteksten. Intussen is de Ronde Tafel Conferentie bijeengekomen. Ge volgd op het accoord, dat mijn collega an Roypn met de heer Roem bereikte, kan ons getaand internationaal prestige nu weer rijzen. Wat Amerika betreft, in teresseert het u misschien te ho ren, dat daar gaandeweg, al be houdt men daar ingewortelde ideeën op het gebied van vrijheid voor tJIK volk dat vrijheid wil, toch wat meer begrip is gevormd voor de reële moeilijkheden en ge varen in Zuid-Oost-Azië, waar van Indonesië zo'n belangrijk deel is. Wij Nederlanders hebben altijd gezegd dat onze ethische politiek in Indië gericht was op steeds ruimer autonomie, uitmondend in zelfstandigheid voor Indonesië. Gebeurtenissen waarover wij geen macht hadden, hebben die gang verhaast. Misschien teveel. Laat ons evenwel, getrouw blijvend tegenover ons zelf en tegenover Indonesië, in elk geval tonen dat wij met onze emancipatiepolitiek cprecht zijn geweest, en, aan In donesië niet de zelfstandigheid misgunnen die het doel heette van ons eigen beleid. In een niéuwe geest moeten wij de Indonesiërs tegemoet treden. Denikt er toch aan hoe jammer het is geweest dat wij de Belgen na de afschei ding van 1830 veel te lang hebben aangezien voor en bejegend als muiters. Laat ons toch lering trekken uit onze eigen rijke ge schiedenis, en de hand ook eens in eigen boezem steken. Dan is er, ook in en met Indonesië, weer een nieuwe toekomst voor ons allen. Het oude keert nooit terug. Ik weet gelukkig dat zeer, zeer velen dat ook zo voelen. En nu is het tijd om afscheid te nemen. Van tijd tot tijd hoop ik hier te mogen terugkeren te midden van deze begaafde en levenskrachtige natie, die zich in Benelux-verband een nieuwe bloeiperiode mag scheppen. Tot weerziens. De vloed te Kempsey het cen trum van de overstromingen in Nieuw Zuid-Wales, neemt af. Volgens waarnemers ziet de stad er uit, alsof zij door een cycloon is getroffen. Meer dan 30 gebou wen zijn door de stroom wegge sleurd en honderden woningen zijn zwaar beschadigd. De wegen Rggen bezaaid met verongelukte vrachtwagens en auto's. De werkzaamheden op de eer ste dag der nieuwe week beston den hoofdzakelijk uit formele con tacten tussen de delegatieleden onderling en agendabesprekingen tussen de voorzitters der verschil lende commissies. Individuële gedelegeerden spre ken natuurlijk reeds over de per sonen, die eventueel zouden zit ting nemen in. het „kernkabinet" d.w.z. het beperkt aantai minis ters, dat een bijzondere positie zal innemen". Zoals bekend wor den in dit verband reeds enige tijd namen genoemd. Zo hoort men zowel in kringen van de B.P.O. als in Republikeins milieu algemeen de naam van Sukarno als de toekomstige president van de R.I.S. Als eerste minister wordt veelal Mohammed Hatta genoemd en als minister van Binnenlandse Zaken Anak Agung Gde Agung. De Sultan van Pontianak zou dan de portefeuille van Defensie krijgen toegewezen, ofschoon an deren spreken over de Sultan van Djogja als minister van Defensie en Sultan Hamid als commandant van het federale leger. Voorts noemde men in Repu blikeinse kringeh Sjahrir alge meen als minister van Buiten landse Zaken. Men wees er ons echter op, dat over dit alles nog niets vaststaat en dat b.v. de pro cedure van de presidentsaanwij zing nog moet worden vastge steld. Ook zal over deze aange legenheden contact worden opge nomen met de in Indonesië ver blijvende Republikeinse autoritei ten en regeringen van de deelsta ten. Zo is het b.v. niet uitgeslo ten, dat Sjahrir in een bepaald stadium van de besprekingen al hier naar Nederland zal komen en hieromtrent van advies zal die nen. Van een telegrafische op roep van Sjahrir, waarover pers berichten verschenen, is naar men ons verzekert, echter nog geen sprake geweest. Woensdag wordt te New castle (Nort Humberland) de jaarlijkse bijeenkomst van de Britse vereniging ter bevordering' der wetenschap geopend. Behalve 300 Engelsen Worden 80 buiten landers verwacht, onder andere uit België en Nederland. De beslissende strijd om Kwan, toeng, de grojte provincie in het Zuiden van China,, is begonnen, aldus meldt Reuter uit Hongkong. De legers van de communistische generaal Lioe Po Tsjang trekken van drie kanten de grens tussen Kiangsi en Kwantoeng over. Een vooruitgeschoven legerafdeling zou zich op 200 kilometer afstand van Kanton bevinden. Volgens te Hongkong ontvangen berichten heeft een Westelijke kolonne van de onder communistische leiding staande legers Tsjihhing ingeno men 220 kilometer ten Noord oosten van Kanton. Te Nanh- sioeng, 240 km van Kanton ver wijderd, zouden de nationalistische strijdkrachten omsingeld zijn. iHet scheepvaartverkeer tussen Amcy, een havenstad in de pro vincie Foekien, en de haven van Swatof in Kwantoeng ligt stil. Volgens berichten uit Kanton bereiden de communisten plannen voor tot een eventuele invasie van I Taiwan (Formosa). Op de te Philadelphia gehou den jaarlijkse bijeenkomst van 't American Legion heeft de Pre sident gesproken over economi sche wereldvraagstukken. Hij zeide o.m. dat de Ver. Staten de komende financiële besprekin gen te Washington met Enge land en Canada zouden beschou wen als besprekingen onder vrienden over vraagstukken, welke allen aangaan. De Presi dent noemde 4 basisvoorwaar den voor het oplossen van de huidige economische wereld moeilijkheden, n.l. 1. Een gezonde economie en een zich uitbreidende wereldeco nomie zijn van essentieel belang voor wereldvrede; 2. Gezonde en voorspoedige betrekkingen tussen de naties berusten op de ruil van goede ren en diensten op een zakelijke basis; 3. De vrije landen moeten onophoudelijk streven naar het doel van wederzijdse concessies en naar samenwerking; 4. De democratische landen moeten zich niet bemoeien met elkanders binnenlandse politiek. Kort na de oorlog, aldus Tru man, bleek, dat het economische N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". Gisterenmorgen hebben zich bijna 1500 metaalarbeiders van de pp een na grootste Finse haven plaats, Turku gevoegd bij de door de communisten tegen de loon politiek der sociaal-democratische regering gerichte staking. Velen zijn werkzaam in fabrieken, die voor herstelbetaling aan de Sov jet-Unie werken. Karki, hoofd van het Finse her stelbetalingsbureau, noemde de staking „een duidelijke schending van het vredesverdrag", daar Finland in het verdrag niet ont heven werd van door de Sovjet- Unie opgelegde boeten wegens 30 AUGUSTUS. Y.m. Breskens 6.05 Terneuzen Walsoorden 6.40 7.30 n.m. 6.21 6.56 7.46 Waarschijnlijk binnenkort een afbeelding in de pers zal ver schijnen, is ontworpen door ar chitect Oud uit Rotterdam. Voor hen, die 't terrein enigszins ken nen, wil ik nu al vast mededelen dat het hoofdmonument met 'n tweezijdig front bij de ingang van het kerkhof komt. Het be staat uit twee liggende leeuwen, die de ontwerper als symbool van de overwinning op de dood bedoelt en daartussen door 'n voetstuk ervan gescheiden 'n kruis als het vertrouwen op de verrijzenis en het eeuwig leven. Onderaan komt een inscriptie en het Nederlandse wapen. Aan de overzijde van de weg komt 'n herdenkingsplaats waar autori teiten en sprekers zich bij plech tigheden kunnen opstellen, ter wijl rondom deze plaats de troe pen op amphitheatersgewijs op geworpen verhogingen kunnen worden opgesteld. Door de spontaniteit van of fervaardige Nederlanders bracht de zogenaamde koperen-centen- actie reeds bijna een millioen centen bijeen. Wij hopen dat door de thans nieuw in te zet ten actie het nog ontbrekende geld ook zal komen, waarbij ik er de aandacht op vestig, dat niet voor het monument beno digd gelden geheel ter beschik king van de zoeven bedoelde fondsen zullen worden gesteld. Ik moge u aller medewerking inroepen, opdat in heel den lan de een waarlijk grootse actie worde ontketend ter bereiking van het door mij aangegeven doel; nationale ering van onze gesneuvelden". In verband met het feit, dat het gisteren tien jaar geleden is, dat in Nederland de algemene mobilisatie werd afgekondigd, heeft generaal b.d. H. G. Winkel man, oud-opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, gisteren avond in het radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrach ten het volgende herdenkings woord uitgesproken: „Heden, 29 Augustus, is het 10 jaar geleden, dat onze geëerbie digde Koningin Wilhelmina de dienstplichtigen opriep voor de verdediging van het vaderland. Aldegenen, die zich toen hebben gereed gemaakt voor de strijd tegen de vijand, zullen wel met weemoed zijn vervuld bij het ge denken van deze dag. Tussen ons is door die mobilisatie en de daarna gevolgde strijd een band gesmeed, een band waaraan wij, hoewel een ieder door zijn eigen werk en bezigheden in beslag wordt genomen, vooral op een dag als deze weer terugdenken. Nu ik mij vandaag tot u richt en, naar ik hoop. door u tot het gehele Nederlandse volk, past 't ons in de eerste plaats onze do den te herdenken. Zij toch heb ben het laatste offer gebracht, dat van een mens kan worden gevergd. De taak, die ons, levenden, ten opzichte van hen overblijft, is de zorg voor de nabestaanden van de gevallenen. Wij kunnen hun nagedachtenis op geen be tere wijze eren. Natuurlijk ligt hier in de eerste plaats een taak voor onze Regering, die zich van deze ereschuld dan ook ten vol le bewust is. Maar het helpen van een zo groot aantal perso nen brengt met zich mee, dat er vaste richtlijnen moeten worden getrokken en daarbij is het niet mogelijk in elk individueel ge val die hulp te verschaffen, die een zorgzaam zoon aan zijn ouders, een zorgzaam vader aan zijn gezin zou hebben kunnen wijden. Daarom hebben* ver schillende militaire fondsen op zich genomen voor een aanvul lende hulp zorg te dragen. Ook de nabestaanden van on ze in Indonesië gesneuvelden zullen in die steunverlening in begrepen zijn. Daarneven zal er ook een een voudig gedenkteken worden op gericht om meer uiterlijk de do den te eren. Immers een volk, dat zijn doden niet eert, is de gebrachte offers niet waard. Van zo'n gedenkteken gaat boven dien ook opvoedende kracht uit voor de jeugd, die daardoor doordrongen wordt van de hoge betekenis van het ongeschonden behoud van het vaderland. Teneinde voor een en ander de benodigde middelen bijeen te brengen zal van 1 September aanstaande tot 1 November door de zeer gewaardeerde medewer king van de dircteur-generaal der P.T.T. op alle postkantoren een bus of bakje aanwezig zijn, waarin men zijn gaye, al zij het slechts enkele centen, kan de poneren. De gedachte van de Stichting Legermonument Greb- beberg is, dat zodoende iedereen in staat wordt gesteld, mee te werken aan de tot standkoming van het Legermonument op de Grebbeberg. Dit monument, waarvan vertraagde afleveringen, veroor zaakt door stakingen. De vakver. eniging der metaalarbeiders, die cjnder sociaal-democratische lei ding staat, heeft de staking ver. oordeeld. In een oproep tot de stakers verklaren Harki en vakvereni- gingsfumetionarissen, dat Finland in de komende zes maanden ter waarde van 12 millioen dollar metalen producten als herstelbe taling aan de Sovjet.Unie moet leveren. Boeten moesten betaald worden over de gehele levering, ook al was de aflevering van slechts een gering deel vertraagd. In Helsinki was een installatie voo(r het fabriceren van montage- woningen gereed voor aflevering met uitzondering van een aantal buizen, die de metaalarbeiders weigerden te monteren. Hierdoor werd de aflevering opgehou ien. De Vulcan.werven te Turku, die trawlers voor de Sowjet-Unie bouwen, zijn ook zwaar door de staking getroffen. De regeringsfabrieken te Pori, waar de sociaal-democraten in de meerderheid zijn, werken normaal door. Het orgaan van de regering, „Suomen Sösialidemocraatti", verklaart, dat de Finse commu. nisten de arbeidersbeweging te schande hebben gemaakt. Zij had den datgene door de modder ge. sleurd waarvoor de Finse arbei ders een halve eeuw gestreden hadden. De dingen, aldus het blad, worden nog erger, als de communisten de stakingen ge bruiken voor doeleinden van de buitenlandse politiek. Toch weet ieder redelijk persoon in Finland, dat ons vredelievend land er In geslaagd is de verplichtingen van het vredesverdrag na te komen, ondanks communistische tegen, werking. De Sowjet-Russische en Poolse vakverbonden hebben de Finse stakers telegrammen gezonden, waarin zij hun sympathie met hen betuigen in hun strijd tegen de „politieterreur". Het Finse communistische blad Tvoekansan Sanomat maakt mel ding van, wat het noemt, „ge heimzinnige troepenbewegingen" in Finland. Het blad schrijft, dat de bewaking van munitiedepots in Helsinki versterkt is en dat de luchtafweereenheden in staat van alarm zijn gesteld. Het Finse opperbevel heeft deze berichten tegengesproken en ver klaart dat er bij Helsinki een gro te luchtafweeroefening wordt ge houden. leven der wereld ernstiger ver stoord was dan men had ver wacht. Nieuwe moeilijkheden op de weg naar herstel ontstonden door de aggressieve buitenland se politiek van de Sowjet-Unie, waardoor ongerustheid en vrees ontstond, welke het herstel be lemmerden. Hij zeide, dat op ba sis van de 4 door hem genoemde punten de vrije naties der we reld hun doel konden bereiken van een gezonde zich uitbrei dende wereldeconomie. De President waarschuwde de Amerikanen er tegen niet terug te vallen in het economisch iso lationisme en verklaarde, dat alle pogingen in het werk moe ten worden gesteld om evenals in het eigen land ook in andere landen meer handel, marktuit- breiding en economische ontwik keling te brengen; zonder bui tenlandse handel, aldus Tru man, zouden vele Amerikaanse industrieën er minder goed voor staan en zou het moeilijk en misschien zelfs onmogelijk zijn voor de Ver. Staten om de ato- mische energie te ontwikkelen. De Amerikaanse welvaart zou ernstig schade oplopen indien de uitvoer van Amerikaanse pro ducten werd afgesneden. Als plannen op korte en lange ter mijn ter overwinning van de economische moeilijkheden noemde hij: 1. Voortzetting van 't Euro pese herstelprogramma, tenein de in de eerstkomende 3 jaar in dringende behoeften te voor zien; 2. Aanmoediging van Ameri kaanse bedrijven om in stijgen de omvang productieve investe ring in het buitenland te ver richten; 3. Hulp voor de bevolking in nog niet-economisch ontwikkel de gebieden ter uitbreiding van de productie door moderne in dustriële en landbouwmethodes; 4. Aanmoediging van nauwe re regionale banden tussen de landen ter verlaging van han delsbarrières en verhoging der productie. Tenslotte verklaarde Tru man, dat de V.S. de politiek van onderhandeling over handels overeenkomsten op wederkerig heidsbasis moeten voortzetten ter vermindering van de inter nationale handelsbelemmerin gen en hun aankopen in 't bui tenland moeten vergroten om de wereldhandelsbalans in even wicht te brengen. De Tsjecho-Slowaakse Minis ter van Justitie, Cepicka, heeft op een regionaal congres van Stachanovisten, waaraan door 60.000 arbeiders werd deelgeno men, o.m. verklaard: „Het Vaticaan en de kerk vorsten zijn één der wapens van de reactie, de stormrammen die de fundamenten van ons nieuwe regime moeten breken. Sedert de geheime vergadering der kar dinalen, waaraan ook door Mgr. Matocha, aartsbisschop van Olomouc, werd deelgenomen, heeft al hetgeen door Aartsbis schop Beran en het Episcopaat wordt verricht slechts een enkel doel: een spionnage en sabo- tagenet te organiseren om de totstandkoming van de Tsjecho- Slowaakse volksdemocratie te verlammen". De Minister van Justitie ver klaarde voorts, dat het aantal Priesters, die de bevelen van het Vaticaan verspreiden voort durend afneemt en dat alle ge- excommuniceerde Priesters op hun post zijn gebleven. „Ons volk", zo zeide hij, „zal niet al leen de Priesters tegen de ter reur en de chantage der mede werkers van het Vaticaan be schermen, maar tevens aan alle eerlijke Katholieken al datgene verzekeren, waaraan zij voor hun godsdienstige leven be hoefte hebben, de sacramenten en de godsdienstplechtigheden inbegrepen". Zondag hebben de opstandige Karens Lasjiq, de hoofdstad van de Noordelijke Sjan.Staten, ver. overd, zo is officieel medegedeeld. ld. Ond. Ond. 22 18.53 1.52 20 19.09 3.11 17 19.22 4.28 15 19.32 5.42 13 19.41 6.54 10 19.50 8.05 08 20.— 9.15 06 20.11 10.36 03 20.25 11.40 ig op "hetgeen de- iverzeese Gebieds- n .brief van 15 m de Kamer heeft mtrent de practi- ïg van de orders f vijandelijkheden heeft hij thans ter van de Tweede Staten Generaal *n een desbetref- van de stand van en Madoera over idert 11 Augustus 25 Augustus, met hgt bepaalde van hét „Neder Isch HandbO' erlegging van hi vijandelijkheden igeboden bij brief s j.l„ haeft de Mj- zitter der .Tweede :ht dit overzicht !r over te leggen, rouwelijke (cursi- Minister. Red. A. ;ming döori de le- tieke medewerker ïldt dat de plaats- er Ministers van Zaken in hun ien zitting van de om te komen tot van een ontwerp- met Oostenrijk, enstemming kon- :r een Amerikaans kende tot hervat- jptember a.s. van in de Verenigde nd zou een extra- i gehouden, waar ogen tot overeen- omen omtrent" het et verloop der in ;wee maanden ge- gen. Ie vertegenwoordi- nkrijk en van de lie niet instemden irikaanse voorstel ïg van de bespre- Amerikaanse ver- r drong er daarop e en Sowjet-Rus- op aan dat deze in zouden verzoe- [oedkeuringen te het Amerikaanse 6 dan heden zou- sijn afgekomen. aanklager in het ie vroegere Duitse Ik Von Manstein, eschuldiging van en te Hamburg te- eeft gisteren ver- on Manstein ver is voor de ten uit- 'an Hitiers bevel, commissarissen in r na gevangenne- worden terecht- n de Veiligheids- everd. jenis voor het tri- irenberg had Von Ier ede verklaard leneraal Von Leeo egedeeld, dat zijri- et heift niet toe- op te volgen. aanklager, Kolo- irklaarde gisteren, ieraal Mueller, die opdracht aan het (it vertoefde, het level had meege- ten uitvoerlegging betreffende de po- ssarissen het mo- .issische leger had net 't gevolg dat de werd vertraagd, ie voor, het bevel eraad zou wofden r de commissaris- id, dat hun gevan- |n dood betekende, >te adem vochten ,ale 5e dwongen hetzelf- itler weigerde ech- in te trekken, ternser, de Duitse n Von Manstein, dat in een docuT aanklager voorge- llende-* regels, die voor zijn cliënt, iten. ienbare aanklager, omyns Cajr, ont- stelligste en ver- de documenten*, in handen van de ijn geweest, f. Sir Frank Simp- ,cht het gehele do le vertaling er van i het Hof voor te Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", dient, teneinde in de tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterlyk op 18 September a.s. bezorgd worden. pen. De relletjes waren het ge volg van een verhoging van dè rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verband hiermede de gehele dag geweigerd van de tram gebruik te maken. tci atanrii. i i ifi-i -I-- "Vrijdag te Bandjermasin terug* verwacht. Uit het ^strict Hulu Sungai wordt gemeld# dat in d'e na .ht van 30 op 31 Augustus aP'air eer. militair kampement wer?) aange-. vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met ge werd gisteren de winnaar van 6000 Australische ponden, de eer. ste_ prijs van de staatsloterij van New South Walès. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: „Hij wachtte zijn hele leven op een groto prij-s. de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine contin genten marineschepelingen ma- nniers en leden van het V.H.K. lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindig-t met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaarstelling op de kan+oren niot zjn verkocht, zullen worden vernietigd. 'TEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.03 11.48 Terneuzen 11.38 Walsoorden 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 182

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1