De Emigratie naar Australië Rondetafelconferentie Nederlander beschuldigt zijn land bij de Raad van Europa VRIDAG 26 AUGUSTUS 1949. AMERIKAANSE BLADEN over: Australische boer denkt schat van ,,de vergulde draak" te hebben gevonden Kerk en Staat in Tsiecho-Slowakije De bosbranden in Amerika De strijd In China Wij leveren U water voor mens en dier, „Misbruik" het nu niet voor Uw plezier! in Russische wapens Griekenland Nederlandse landbouwdeskundige over de mogelijkheden voor Nederlandse boeren Verhit debat in Argentijns parlement fjj Het overleg over de voorunie van de Benelux Naar een Groot-Syrië? Amerika is gekant tegen verhoging van de goudprijs Vooraanstaand Chinees Generaal gedeserteerd HOOGWATER van *zaken op Madoera Oostenrijk Von Manstein iWATER Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Aanhoudend warm. Vrij zonnig weer met 's mid dags enkele verspreid optre dende onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Aanhoudend warm weer. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1201 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie f 1,50.' Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. AANSTANDEN. Maan De New.York Times en de laatste infiltraties in sommige New-YoTk Herald Tribune van delen van Java op de vingers te gisterenochtend bevatten speciale berichtgeving uit Den Haag over de opening van de R. T. C„ ter wijl de Christian Science Monitor van Woensdag bijna een gehele pagina wijdde aan speciale arti. kelen en een foto van de confe rentie. De correspondent van de Times Sidney Gruson merkt in zijn ver slag van de openingsplechtigheid óp, dat er een belangrijk verschil in het toespreken van de confe rentie aan de dag trad in de redevoeringen van Dr. Drees en Drs. Hatta. Stephen White maakt in de New.York Herald Tribune even eens melding van een dergelijk verschil. Hij zegt: „De Indone siërs vrezen langdurige onderhan delingen; het aggressief nationa lisme op hun eilanden vraagt meer om daden dan om woorden. De Nederlanders aan hun kant hebben de toestand reeds snel achteruit zien gaan na de over. eenkomsten, die helemaal geen overeenkomsten bleken, en zij weigeren de souvereiniteit over te dragen tot ieder onderwerp aan dachtig is beschouwd en aan vaard". Sprekend over het aan dringen van Hatta om vóór 1 Jan. de souvereiniteit over te dragen, zegt hij: „Het is bijna onmoge lijk, dat een zo uitgebreid pro gramma als de Nederlanders wil len uitvcferen in die korte tijd wordt afgewerkt". Iedere rede bood op het eerste gezicht goede reden te geloven, dat de vier jaren van guerillastrijd teneinde lopen en dat aan de belofte van Konin gin Wilhelmina tot het verlenen van souvereiniteit voldaan zal wc(rden". Daniel Schorr schrijft in de Christian Science Monitor, dat Dr. Van Royen hem medegedeeld heeft, dat „voortdurende inciden. ten op Java een ernstiger foedrei-, ging voor de conferentie vormen dan enige geschilpunt hier. Hij merkte op, aldus Schoor, „dat de U.N.C.I. of misschien de regerin gen van de Verenigde Staten en Engeland nuttige bijdragen zou den kunnen leveren door de re. puiblikeinse militaire leiders, die verantwoordelijk zijn voor de tikken. De republikeinse leiders zijn echter geneigd de berichten over de incidenten op Java af te wij. zen als onbelangrijk. Zij zeggen, dat niemand verwacht had, dat het case fire van het begin af geheel zou kunnen worden uitge voerd". Schoor somt vervolgens voerd". Schorr somt vervolgens gedragen tot de nieuwe toestand, die „gunstiger is dan bdj enige vroegere tot mislukking gedoemde poging tot het bereiken van een overeenkomst: a. de overeen komst tussen federalisten en re publikeinen; b. minder wantrou wen onder de Indonesiërs, die „eindelijk er van overtuigd zijn, dat de Nederlanders ernstig van plan zijn vrijheid te verlenen' en daarom „minder dan vroeger ge neigd zijn te vallen over onbe. langrijke kwesties"; c. er wordt minder druk dan voorheen uitge oefend op de Nederlandse dele gatie door de conservatieve oppo sitie in Nederland e. in de vroe. gere onderhandelingen heeft men veel ervaring opgedaan over de techniek der conferentie. „Om een voorbeeld te noemen, geen delegatie vangt deze conferentie aan met formele programma's of workingpapers. In het verleden kon het gebruik van working, papers er tcie bijdragen, dat di rect ongerustheid aan de andere zijde ontstond". Onder een opschrift over vier kolommen, luidend: „Haagse proef: IZal de Nederlands-Indo. nesische Unie sterk of zwak zijn?" bevat de Christian Science Monitor op een andere pagina een aantal speciale artikelen van de correspondent en van agent schappen over de achtergrond van de conferentie. In een hiervan wordt de positie van Nieuw- Guinea besproken. Opgemerkt wordt, dat men het mogelijk acht, dat uit de twee tegenovergestelde standpunten (van de Nederlanders en de Indonesiërs) een compromis ontstaat door een regeling, waar. bij een gemeenschappelijk Ne. derlands-Indonesisch trustbeheer wordt ingesteld. Een Australische boer heeft, zo verneemt het ANP, op zijn land sporen ontdekt van een schipbreuk die ongeveer 300 jaren geleden moet zijn geschied. Hij gelooft, dat hij op het spoor is van de schat van „De vergulde draak'", een Nederlands schip dat in 1656 op de West Australi sche kust verging. Het schip zou 76.000 dukaten aan boord gehad hebben. De boer, S. Chalwell, was aan het graven op zijn terrein bij Fre. mentle, toen hij stiet op de beel tenis van een man, wiens benen opgetrokken waren. De figuur is gebeiteld in steen, dat gedolven is uit. een aangren zende rotspartij. Chalwell heeft ook ijzer en hout in zijn grond gevonden. De secretaris van de Slowaak se communistische partij, Stefan Bastovansky, heeft de Rooms. Katholieke hiërarchie beschuldigd van het doen van een „omver stotende aanval" op de republiek. In een uit Bratislava geseinde rede zeide hij, dat door „de vijan den van onze natie de agenten van Amerikaanse imperialisten en kapitalisten" pogingen gedaan werden om het volk van zijn werk af te hduden en de boeren te misbruiken. De oogst had aangetoond, dat deze pogingen mislukt waren. De strjjd met de hiërarchie was geen strijd over de godsdienst doch een „klassestrijdi", verscherpt, doordat de verslagen kapitalisten en de belangen van het grondbezit uitbuiting en verdrukking trach ten te hernieuwen"'. Dr. Husak, voorzitter van het semi-autonome Slowaakse „kabi net" zeide Woensdag eveneens te Bratislava, dat de pogingen om de boeren er van af te houden c)m zich bij coöperatieve boerde rijen aan te sluiten mislukt wa ren. In Slowakije waren thans 600 dergelijke coöperatieve boer derijen, zo zeide hij. Door L. Tas te Abcoude is een brieftelegram naar de Raadge vende Vergadering van Europa te Straatsburg gezonden, waarin hij Nederland er van beschuldigd de rechten van de mens te hebben geschonden en om re dit vraagt. Hij deelt mede in 1941 uit het bezette gebied ontvlucht te zijn en zich bij de geallieerde strijd krachten in Engeland te hebben gevoegd. Gedurende de oorlog diende hij als officier bij de Ne derlandse strijdkrachten en nam op verzoek deel aan de opleiding van het Nederlandse leger. In 1946 keerde hij in het burgerleven terug. Hij huwde op 20 Augustus 1945 Use Lorle Hoffmann, die van Oostenrijkse nationaliteit was en toen Nederlandse werd. Zijn vrouw was in 1938 voor de nazi onderdrukking naar Engeland ge vlucht. Zij was tot aan haar hu welijk bij de BJB.C. werkzaam. Haar ouders en collega's bij de B.B.C. verkregen de Britse natio naliteit. In November 1945 werd zijn vrouw de Nederlandse nationali teit ontnomen door de toen in v/erking getreden spoedwet, zij werd daardoor statenloos. derlandse zijde nog in deze zin aantrekkelijk gemaakt, dat men bij het verlenen van een visum al bij voorbaat een retour-visum o|ntvangt. In afwachting van het in voorbereiding zijnde wetsont werp kunnen de betrokkenen zich dus of tot de legaties van hun land wenden, om te trachten de nationaliteit van hun eigen land te herkrijgen, dan wel tot de Ne derlandse instanties voor het ont vangen van een vreemdelingen paspoort. Het beroep van de heer Tas op de Raadgevende Vergadering van Europa te Straatsburg zal dit maal niet in behandeling kunnen komen, omdat de agenda reeds door de Raad van Ministers is vastgesteld In de vier Amerikaanse staten Idaho, Californië, Montana en Zuid-Dakota, waar reeds enige tijd grote bosbranden woeden, raakten de brandweerlieden de macht over het vuur kwijt. In Idaho ontstonden nieuwe branden door blikseminslagen in het bekende Yellewstonepark. In Montana zijn 4 grote branden en verschillende kleinere gecohsta. teerd. De branden, die in andere ge bieden in Canada en de Verenigde Staten woeden, heeft men thans in zijn macht. Boswachters schatten, dat 5000 acres bos en 10.000 acres gras land zijn verbrand. De Chinese communistische ra dio, deelt mede, dat de troepen van het „bevrijdingsleger" op 20 Augustus de bezetting van de Archipel van Tsjangsjangt ter hoogte van de kust van Tsjan- toeng, hebben beëindigd. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". Het Atheense nieuwsbureau meldt, dat Koning Paul van Grie kenland bij een bezoek aan de slagvelden van Macedonië wapens en artilleriestukken van Russisch fabrikaat, die onlangs op de gue. rillastrijders zijn veroverd, nauw keurig onderzocht heeft. Het nieuwsbureau voègt er aan toe, dat de meeste dezer wapens, waaronder anti-tankkanonnen, luchtafweergeschut en veldartil lerie, van recente fabricage zijn. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is het juist, dat aan de echtgenote van de heer Tas en aan vele anderen bij het in wer king treden van de wet besluit F 278, houdende vaststelling van het besluit gevolgen van het hu welijk met vijandelijke onderda nen, het Nederlanderschap ont nomen werd. Artikel 2, le alinea, zegt, dat een vrouw, die een vijandelijke onderdaan is en tussen 10 Mei 1940 en de datum van het inwer king treden der wet, 17 Novem ber 1945, met een Nederlander gehuwd is, haar Nederlander schap verliest op de dag van het in werking treden van het 'be sluit. De echtgenote van de heer Tas huwde 3 maanden voor deze laatste datum. Hieraan kan worden toege voegd, dat er inmiddels een wet in voorbereiding is, die het be sluit no. F 278 van 17 November 1945 weer zal opheffeft. De echtgenote van de heer Tas verloor haar Oostenrijkse nationa liteit door haar huwelijk met een Nederlander. Zij werd toen. Ne derlandse. Bij het besluit F 278 werd haar die nationaliteit ont nomen. Zij werd statenloos en krijgt niet automatisch de Oos tenrijkse nationaliteit terug. In middels had zij wellicht bjj de Oostenrijkse legatie stappen kun nen doen, om te trachten haar Oostenrijkse nationaliteit te her krijgen. Tenslotte kan nog worden op gemerkt, dat hier aan in Neder land gevestigde niet-Nederlanders zonder nationaliteit, die van hun eigen land geen paspoort kunnen krijgen, een vreemdelingenpas poort verschaft wordt. Dit vreem delingenpaspoort wordt van Ne- Deze vragen een geheel andere landbouwervaring dan zij gehad hebben. Drs. De Groot deelde mee, dat de Nederlanders, die in Australië reeds in de land bouw zijn ingeschakeld, goed werken en zich op prettige wijze gevestigd hebben. „Voor Nederlandse landarbei ders en zonen van landbouwers, die thuis niet konden hopen nog eens een zelfstandig bedrijf te hebben, bestaat er een goede gelegenheid op zijn minst nog eens deelgenoot te worden in een landbouwbedrijf en moge lijk een eigen bedrijf te vestigen. Het zijn goede landbouwers en zij zijn zeer welkom in Australië, waar het tekort aan werkkrach ten een acuut probleem is." „Na betaald te hebben voor voeding en verblijf kunnen zij geld sparen en dat is iets het geen zij in eigen land niet kun nen doen. In dit verband wordt opgemerkt, dat het minimum loon, dat voor de werkkrachten in de landbouw in het algemeen is vastgesteld 6.18.6 pond be draagt, terwijl de aftrek voor verblijf en levensonderhoud op 1.5 pond gesteld kan worden." i De grootste moeilijkheid voor de Nederlandse krachten, die willen emigreren, is gelegen in de hoge reiskosten en in het te kort aan woongelegenheid voor echtparen en gezinnen, aldus Drs. De Groot. Hij noemde Australië één der landen waar men zich met suc ces op de veeteelt kan toeleggen. De ideale klimatologische om standigheden maken het moge lijk het vee het gehele jaar door in het open veld te laten, dat prachtig mals voedsel geeft. Door het uitschakelen van de stallen voor de winter wordt be spaard op de productiekosten en op werkkrachten. In sommige plaatsen is het nodig, dat bij voeding gegeven wordt, hetgeen op het open veld kan geschie den. Drs. De Groot zeide, dat het moeilijk is een vergelijking te maken met de veeteelt in Neder land, in verband met de funda mentele verschillen in de om standigheden van de beide lan den. Zo zijn de landbouwbedrijven in Australië bijvoorbeeld zeven of acht keer groter dan die in Nederland, maar de eigendom men zijn er vee] minder onder verdeeld. Dit maakt het moge lijk de veeteelt meer te concen treren. Het resultaat daarvan is onder meer, dat melkmachines er in veel grotere mate gebruikt worden. Zij worden gebruikt door tenminste een derde van de Australische veeteeltbedrijven. Erits-Canadees-Amerikaanse fi nanciële conferentie, welke over 'n week plaats zal vinden vóór de opening van de jaarlijkse verga, dering van het Pestuur van het internationale monetaire fonds. In antwoord op de vraag, of er ook andere landen zullen worden uitgenodigd aan de financiële conferentie deel te nemen, zeide Snyder dit ten zeerste te betwij felen. Hij verklaarde voorts geen mededelingen van de Britten te hebben ontvangen ten aanzien van de voorstellen, die zij ter con ferentie te berde zullen brengen. Van Amerikaanse zijde zullen, behalve Snyder, de leider van de EjC.A., Paul Hoffman, en de Mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson aan de financiële besprekingen deelnemen. Toen het Argentijnse parlement 18 uur achtereen had gedebat teerd over het Brits-Argentijnse vleesverdrag, waren die gemoede ren zo verhit, dat de Peronisti- sche afgevaardigde Eduardo Co- i lom aanstalten maakte om zijn revolver te trekken. Uitroepen als „stommeling" en „lafaard" klonken herhaaldelijk boven het geluid van de bel uit, die de Ka mer tot dte orde riep. De radicale afgevaardigde Arturo Frondizi gaf de toon van de oppositie aan toen hij verklaarde„Bij de on derhandelingen over het verdrag brulden wij voor het gezicht van de gehele wereld als leeuwen, maar wij beëindigden de bespre kingen bijna als schapen". Het verdrag is 1 Juli van kracht geworden. De Minister van Financiën, Gomez Morales, ontkende dat de regering van de Ver. Staten zich met de onderhandelingen zou heb ben bemoeid. Ten aanzien van de export van granen zei de Minister van Eco nomische Zaken, dat Engeland op het ogenblik Argentijnse granen kocht tegen prijzen die boven het internationale marktniveau lagen. Drs. G. de Groot, vertegen woordiger van de Centrale Stichting Landbouwemigratie, maakte een studiereis van 3 maanden in Australië, teneinde zich een beeld te vormen van de agrarische omstandigheden in dat land, zulks met het oog op de emigratie van Nederland se boeren en landarbeiders. Welke mogelijkheden biedt dit land voor de Nederlandse boe ren, die zich in het buitenland een bestaan willen zoeken? Om op deze vraag een ant woord te vinden, reisde hij over een afstand van 7000 mijlen door 5 Australische staten, sprak hij met officiële personen, met boeren, landarbeiders en vak verenigingsleiders, zowel als met vele Nederlandse landbouwers, die reeds sinds de oorlog naar Australië emigreerden. In een onderhoud, dat John Loughlin, van het Australische Ministerie van Voorlichting, in Canberra met Drs. De Groot had, gaf deze laatste zijn in drukken tijdens deze studiereis opgedaan. De Nederlandse wer kers in de landbouw: „de mees te van hen zijn inderdaad zeer tevreden. Zij werken ambitieus met de Australische boeren en sparen geld." Australië: „een uitgestrekt land met prachtige voordelen en mogelijkheden." De Australiërs: zij ontvingen mij overal zeer goed en hielpen mij in elk opzicht." Drs. De Groot deelde mee, dat na de ondertekening van een overeenkomst tussen de Austra lische regering en de Neder landse Stichting voor Landver huizing ten aanzien van de toe lating van Nederlandse emi granten, er reeds 300 krachten uit het landbouwbedrijf in Australië zijn aangekomen en dat er nog meer onderweg zijn. De Nederlandse officiële ver tegenwoordigers in Melbourne hebben hun komst voorbereid door het onderzoeken van de j landbouwbedrijven, waar men werkkrachten wilde opnemen, teneinde zich te overtuigen, dat de omstandigheden voor de Ne derlandse emigrantn geschikt waren. Zij bleven met de emi granten in contact, nadat deze hun werkzaamheden waren be gonnen en hielpen hen zich in Australië te vestigen. Drs. De Groot zeide, dat de meeste nieuw aangekomenen zich gevestigd hebben in de Staat Victoria aan de Zuid- Oost. punt van het vasteland. Dit is een gebied met een gema tigd klimaat en het is ook het belangrijkste zuivelgebied in Australië. „Victoria en Tasma- nië, verder in het Zuiden, bie den mogelijkheden, welke meer gelijk zijn aan die, waarmee de Nederlanders vertrouwd zijn, dan die in de andere staten welke ik bezocht." „Australië is zulk een groot land, dat men er zowel het Zui den met een gematigd klimaat, als de tropische gebieden kent. Ik twijfel eraan of de Neder landse werkers zich wel zeer goed zullen kunnen aanpassen aan de Noordelijke gebieden. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De datum van uiterlijke ter post be zorging' staat tussen haakjes ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (29 Aug.); Suriname: m.s. „He cuba" (31 Aug.); Curacao: s.s. „Stuyvesant" (7 Sept.). Naar aanleiding van de berich ten van Belgische zijde (welke in middels van bevoegde Belgische zijde zijn tegengesproken) over een te verwachten bijeenkomst van Benelux-ministers in Den Haag, heeft een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage tegenover het A.N.P. verklaard, dat tijdens het recente bezoek van de Belgi sche Minister Van Zeeland aan Minister Stikker, ook het vraag stuk van de Benelux is besproken, waarbij o.a. verder overleg ter be vordering van de voorunie ter sprake kwam. Overleg op Ministerieel niveau is in verband met de Ronde Tafel- Conferentie alsmede in verband met de afwezigheid van enkele Ministers thans praktisch niet uitvoerbaar. Wel zal zo spoedig mogelijk op hoogambtelijk niveau het overleg inzake deze aangele genheid worden voortgezet. Het blad „Al Misri'* brengt de tekst van een verklaring van Ko. ning Abdoellah van Transjordanië aan een Dondense correspondent van dit blad. „Ik verklaar open lijk*', aldus zou de vorst o.m. ge zegd hebben, „dat 'n Groot-Syrië tot stand zal komen, want de huidige kleine staten bieden niets goeds. De toekomstige staat zal v/orden bestuurd door de Hasje„ mieten". Toen de journalisten bleven aandringen op een verklaring naar aanleiding van het door Amerikaanse bladen gedane voor stel, dat de Britse regering het pond sterling ten opzichte van de dollar dient te devalueren, zeide Snyder ongeduldig, dat hij voort, durend verklaard heeft), dat be sprekingen djver devaluatie een aangelegenheid zijn van het inter nationale monetaire fonds. ■Hij ontkende echter niet de mo gelijkheid, dat de devaluatiekwes, tie ter sprake zal komen op de Naar uit gewoonlijk betrouw bare bron te Hongkong verluidt, is de nationalistische generaal Joe Han-Mou, die Woensdag in een kabinetszitting door Minister- President Jen Hsi„Sjan tot opper bevelhebber van het Zuid-Chinese front is benoemd, van Kanton naar Hongkong gevlucht. Generaal Joe zou besloten heb ben Kanton te verlaten, omdat verschillende van zijn onderge schikten in het hoofdkwartier voor pacificatie van Kwangtoeng zouden zijn gearesteerd op ver denking van te streven naar een regionale vrede voor Zuid-China met. de communisten. Waarnemers zijn van mening, dat, als deze berichten waar zijn, Kanton groter gevaar loopt van een opstand dan van een commu nistische aanval. 26 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 3.24 3.09 3.44 4.34 3.59 4.49 ld. Ond. Ond. 22 18.53 1.52 20 19.09 3.11 17 19.22 4.28 15 19.32 5.42 13 19.41 6.54 10 19.50 8.05 08 20.— 9.15 06 20.11 10.36 03 20.25 11.40 ig op hetgeen de. •verzeese Gebieds- n .brief van 15 m de Kamer heeft mtrent de practi- ïg van de orders I vijandelijkheden heeft hij thans ter van de Tweede Staten Generaal n een desbetref- van de stand van en Madoera over dert 11 Augustus 25 Augustus, mét hgt bepaalde van hét „Neder- sch Handboei» erlegging* vari hét vijandelijkheden",' Lgeboden bij brief s j.l., heeft de Mj- zitter der Tweede ■ht dit overzicht r over te leggen, rouwelijke (cursi- Minister. Red. A. lining döor* de >a- tierke medewerker ildt dat de plaats- er Ministers van Zaken in hun len zitting van de om te komen tot van een ontwerp- met Oostenrijk, enstemming kon- :r een Amerikaans kende tot hervat- ;ptember a.s. van in de Verenigde ad zou een extra- gehouden, waar ogen tot overeen- omen omtrent het et verloop der in ;wee maanden ge- gen. e vertegenwoordi- nkrijk en van de lie niet instemden irikaanse voorstel ig van de bespre- Amerikaanse ver- r drong er daarop e en Sowjet-Rus- op aan dat deze n zouden verzoe- oedkeuringen te het Amerikaanse dan heden zou- sijn afgekomen. aanklager in het le vroegere Duitse lk Von Manstein, eschuldiging van en te Hamburg tc- eeft gisteren ver- on Manstein ver is voor de ten uit- 'an Hitiers bevel, commissarissen in r na gevangenne- l worden terecht- n de Veiligheids- everd. ;enis voor het tri- irenberg had Von Ier ede verklaaM 3-eneraal Von Leeo egedeeld, dat zijn. et hem niet toe- op te volgen. aanklager, Kolo- irklaarde gisteren, eraal Mueller, die opdracht aan het it vertoefde, het >evel had meege- ten uitvoerlegging betreffende de po- ssarissen het mo- issische leger had net 't gevolg dat de werd vertraagd, le voor, het bevel iraad zou wotden r de commissaris- d, dat hun gevan- n dood betekende, te adem vochten aie mewicrLj.i de- dwongen hetzelf- tler weigerde ech- n te trekken. ;ernser, de Duitse n Von Manstein, lat in een docur aanklager voorge- tlende -• regels, die voor zijn cliënt, .ten. enbare aanklager, jmyns Cajr, ont- stelligste en ver- de documenten in handen van de jn geweest. Sir Frank Simp- cht het gehele do- e vertaling er van het Hof voor te Post, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip „Grote Beer", dient, teneinde in die tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterl'jk op 13 September a.s. bezorgd worden. volg van een verhoging van dé rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verband hiermede de gehele dag geweigerd van de tram gebruik te maken. lö accfnvn. - U .UUV* >wwnu>> J». Vrijdag te Bandjermasin terug* verwacht. Uit het district Hulu Sungai wordt gemeld# dat in dè na ht van 30 op 31 A'igustu; al"'a ir eer. militair kampement wë*71 aange'. vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met ge werd gisteren de winnaar van 6000 Australische ponden, de eer_ ste prijs van de staatsloterij van New South Walës. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: „Hij wachtte zijn hele leven op een grote prijs... de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine contin genten marineschepelingen ma riniers en leden van het V.H.K. lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindig! met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaarstelling op do >kan+oren r.iet zijn verkocht, zuilen worden vernietigd. 'TEMBER. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. n.m. 11.03 11.48 11.38 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 132

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1