tl De immigratie-mogelijkheden in de Unie van Zuid-Afrika UIT DE PROVINCIE 6 Onze doch i Van hei W«ft op onze Bonnen Het wapanprogram der Verenigde Staten De Stroper ra var ut SANDE wubiiiinivuiiL Lll fUUIJ gvyvvvyvw Europese assemblee gedenkt bosbrandslachtoffers Het proces Von Mansteïn 21 doden bij vliegtuigongeluk De beurzen voor a. s. leraren 0a middenstand en de automaten Hoofdartikel „Merdeka" in verband opening Rondetafelconferentie Reinig Uw ingewanden en voorkom verstopping. Neem eens per week 1 of xxn. Sowjet-Rusland en China speciale winkeiweekaanbiedingen TERNEUZEN M Eéi prima dam: J ava-kapok Twe drie-d'elig, pond prima aooKK»»»»»; De vergadering van de Euro pese Assemblee van gisteren heeft enige ogenblikken stilte in achrt genomen ter nagedachtenis van de slachtoffers van de bos branden in Frankrijk. De voorzit ter, Paul Henri Spaak, vertolkte het medeleven van de afgevaar digden met de ramp, welke Frankrijk heeft getroffen. Paul Reynaud verklaarde, dat Frank- rijk trots was op degenen, die bij het volbrengen van hun plicht waren omgekomen. Bij de hervatting van het pro ces tegen veldmaarschalk Fritz Erich Von Manstein Dinsdag, was zijn echtgenote tegenwoordig. De beschuldigde was wederom In bruin costuum gekleed. Hij had voortdurend last met het luister, apparaat en zijn bril, die elkander in de weg zaten. Rechter Colling- v/ood begon terstond na de ope ning van de zitting met voorle zing van punt acht van de acte van beschuldiging, waarin aan Mon Manstein de' verantwoorde, lijkheid wordt opgelegd voor het bevel, alle politieke commissaris sen ter plaats ter dood te brengen of uit te leveren aan de veilig heidsdienst. Von Manstein ver klaarde zich ten aanzien van dit punt onschuldig evenals ten aan. zien van de overige punten der beschuldiging, waarvan vervolgens voorlezing werd gedaan, zoals betreffende het uitleveren van Joden, Zigeuners en andere per sonen aan de „uitroeiïngs-instan- tie" welke onder commando stond van generaal .majoor Ollendorff. Na de voorlezing van de acte van beschuldiging werd de zitting ge schorst. dezelfde onhoudbare toestanden zullen ontstaan als vóór 1940, al dus het schrijven, is het zo, dat de detailhandel op het ogenblik bij de aanschaffing van deze ap paraten in het ongewisse verkeert over de wettelijke regeling die op dit punt in voorbereiding is. Daar in het voorontwerp van de nieuwe winkelsluitingswet ook de verkoop door middel van auto maten geregeld wordt, een rege ling waarmee adressant ten volle instemt, dringt hij er op aan, de nieuwe winkelsluitingswet 'thans bij de Staten-Generaal aanhangig te maken of, als dit niet mogelijk is, te bewerkstelligen, dat het ge deelte dat de verkoop van auto maten regelt, in een afzonderlijke wet direct aan de orde wordt ge steld, zodat de detailhandel zo spoedig mogelijk weet waar hij, in verband met de aankoop van deze dure apparaten, aan toe is. Het A.NjP. verneemt hierover nader dat de kans dat de kwestie der automaten afzonderlijk gere geld wordt, zeer gering is, omdat het te bevoegder plaatse niet wel mogelijk geacht wordt, een be paald onderdeel uit de ingewikkel. de materie los te maken. In het algemeen is de regeling voor de automaten in het voorontwerp winkelsluitingswet zo, dat deze na de sluitingstijd voor de winkels niet meer bijgevuld zullen mogen worden. De Canadese koninklijke luoht. macht deelt mede), dat er zich geen overlevenden bevonden on der de passagiers van een vlieg- boot van de luchtmacht, welke 400 km ten Noordoosten van Win nipeg was neergestort. Het toe stel werd sedert Zondag vermist. Een reddingsploeg bereikte giste ren het uitgebrande toestel, dat zeven Noord.Canadese eskimo's die aan kinderverlamming leden, naar een ziekenhuis zou brengen. De beurzen voor de universi. taire opleiding van leraren bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs blijken in grote behoefte te voorzien. Ruim 1500 gegadigden meldden zich hiervoor bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Daar het aantal beschikbare beurzen beperkt is, zal een scherpe selectie onder de candidaten worden ge houden. Het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsver enigingen heeft een schrijven tot de Minister van Economische Za ken gericht naar aanleiding van de berichten, dat binnen enkele weken de sigaretten-automaten weer bij de detailhandel in ge bruik genomen worden. Afgezien van het feit, dat vele sigaren-winkeliers niet ten on rechte vrezen dat met het inge- bruiknemien van deze automaten (Van de corr. van het A. N. P.) Er is een tijd geweest, waarin het betrekkelijk gemakkelijk was, in Zuid-Afrika aan de slag te komen. Met name voor ge schoolde arbeiders. Voor het ogenblik moet wor den gezegd, dat deze tijd is ge weest. Een achteruitgang in de economische toestand in Zuid- Afrika, waarvan niet valt te zeg gen, of hij binnenkort tot staan zal worden gebracht, of dat men pas aan het begin van een re gelrechte depressie staat, is oor zaak van een steeds verder om zich heen grijpende vermindè1- ring van arbeidsgelegenheid, met daaraan verbonden de eerste te kenen van opkomende werkloos heid. Deze verschijnselen zijn het eerst en het duidelijkst zichtbaar in de bouwvakken en in het motorenbedrijf. In de bouwvakken, omdat er steeds minder geld beschikbaar is tot bouwen (mede tengevolge van crediet-inkrimping; in het mo torenbedrijf omdat de door de Regering van de Unie onlangs stens V2 al jaar oud. De toe komstige immigrant dient er thans, in toenemende mate, re kening mede te houden, dat bij aankomst op de plaats van be stemming blijkt, dat zijn ver meende werkgever geen werk meer voor hem heeft. Deze im migrant staat dan letterlijk op straat, met niets anders dan het geld in zijn zak, dat de Neder landse Bank hem, bij het verla ten van het vaderland, heeft meegegeven, zijnde 25 (vijf en twintig pond) of wat hij daar van over heeft. Zonder twijfel Z.uHen de Nederlandse autoritei ten in de Unie hem, zo nodig, zoveel mogelijk behulpzaam zijn in het vinden van een andere betrekking, doch deze hulp ga randeert in geen enkel opzicht succes en kost bovendien weer tijd, terwijl de schamele 25 als sneeuw voor de zon wegsmelten. Uit gesprekken welke wij had den met bevoegde Nederlandse instanties bleek ons, dat vele ad- spirant-immigranten op het ogenblik te weinig rekening hou den met bovenstaande feiten en TIJDELIJK GEEN GROTE AUTO'S OP VEERPONT NIVAR SCHOUWEN. Naar de A.W.B.W. meedeelt dient het verkeer er rekening mee te houden dat de veerpont Anna-JacobaZijpe, waarmede men het eiland Schouwen-Duive- land bereikt, op de avond van Maandag 29 Augustus en in de nacht van Maandag 20 Augustu- op Dinsdag 30 Augustus tot 7 uur 's ochtends, geen grote auto's kan overzetten. Voor het ver richten van baggerwerkzaamhe den moet een der aanlegpontons verwijderd worden. In het bedoelde halve etmaal kunnen alleen voetgangers, rijwie len, motorrijwielen en kleine au to's worden vervoerd. KLOKKEN VOOR NEW-YORK EN MIDDELBURG. Achter een der fabrieksgebou wen van de klokkengieterij Gebr. Van Bergen te Heiligerlee staat een grote klok. Blijkens het op schrift is ze gegoten in 1715 door Claes Noorder en Jan Albert de Grave, te Amsterdam. Deze klok, kengieters waren de opvolgers van de beroemde Hemonhy's; ze hebben bij hen gewerkt en er het vak geleerd. Toen de Duitsers het Middel burgse carillon uit de Lange Jan hadden gehaald zouden de klok ken met vele anderen met boten naar Duitsland worden gebracht. Enkele van deze boten zijn niet verder gekomen dan Groningen en daar is na de bevrijding ook nog deze ene klok van Middelburg teruggevonden. iZe was bescha digd en bovendien niet zuiver van toon, zodat ze naar Van Bergen is gezonden ,waar ze geheel gerevi seerd is. Daar wacht ze tot ook de andere 47 nieuwe klokken ge goten zuilen zijn en het carillQïu meldde echter, dat de Rijnaak „Marguerite-Marie", die gemeerd lag tegenover het fort van Rij- sel, tussen Lillo en Lievekens- hoek, in de lucht was gevlogen. Het schip was geladen met springstoffen, die moesten wor den overgeladen op het te Ant werpen liggend Congolese stoomschip „Captaine Limhor". De schipper, de scheepsjongen, een matroos en een kind, die zich aan boord van de Rijnaak bevonden, zijn om het leven ge komen. In de omgeving van Lillo ver oorzaakte de ontploffing grote schade. Omtrent de aard van de ontplofte materialen is nog niets bekend. GRAAUW. Ruiten verbrijzeld- In onze gemeente en omge ving zijn tengevolge van de ge weldige luchtdruk veroorzaakt door de scheepsramp op de Schelde in tal van woningen de ruiten verbrijzeld. HOEDEKENSKERKE. Ernstig ongeluk. De heer A. de Groene uit West- dorpe, portier aan de Stijfselfa- briek te Sas van Gent, wilde gis teren met zij ik echtgenote en een dochtertje per rijwiel een uit stapje maken, waartoe zij met de boot van 10.20 uit Terneuzen naar Hoedekenskerke vertrok ken. Na aankomst van de boot al hier begaven zij zich op weg naar Goes. Op het ogenblik, dat zij de hoek van de Kerkstraat en Molenstraat alhier wilden omslaan, kwam een vrachtauto aangereden. De heer De Groene, met achterop zijn rijwiel zijn dochtertje, kon de vrachtwagen nog ontwijken, doch zijn echt genote kwam zodanig met de vrachtauto in aanraking, dat zij jxegenng van ue unie uumugo aen met Dovenstaanae lene; uitgevaardigde beperkingen van zjCh en hunne gezinnen aan Ho irurnor Ho worlrorplPCfPUV)PIH in rr«->v-ilricinrt'c Klrvrvfo+ollon de invoer de werkgelegenheid in dat bedrijf in. belangrijke mate hebben doen inkrimpen (In de metaalbranche is momenteel de toestand iets minder somber). Het gevolg van een en ander is, dat de immigratie-mogelijkhe den in de Unie momenteel zijn verminderd. De Nederlandse immigranten komen doorgaans het land bin nen, voorzien van een z.g. werk geversverklaring, d.i. een ver klaring van een individu of een firma, inhoudende, dat de des betreffende immigrant bij hem of haar te werk zal worden ge steld. Deze verklaring is, op het moment, dat de immigrant Zuid- <\f rikaanse bodem betreedt, min- we zenlijke risico's blootstellen. Daarom zullen zij er goed aan doen zich er vóór hun vertrek uit Nederland van te vergewis sen, of de ondertekenaar van .hun werkgeversverklaring zijn daarin vervatte belofte zal na komen. Een werkgeversverkla ring is namelijk geen arbeids contract. De Sënaatseommissies voor bui tenlandse betrekkingen en gewo- pende diensten hebben in gemeen, schappelijke zitting 239.010.000 dollar toegewezen voor het wa penprogram voor Griekenland, Turkije, Ferzië, Korea en de Phi- lippijnen. De gezamenlijke commissie schortte tot later in de week de beslissing op hoeveel aan mili taire steun gegeven zou worden aan de Europese landen van het Atlantisch Pact volgens het hulp, program van president Truman. De democraat Senator Tem Con- nally deelde mede, dat de com missies 211.370.000 dollar aan Griekenland en Turkije toekenden en 27.640.000 dollar aan Perzië,, Korea en de PhiUppijnen. Over eenkomstige bedragen zijn eerder door het Huis van Af ge vaardig, den goedgekeurd, dat de door president Truman aan de Euro pese pactlanden toegewezen som van 1.169.990.000 dollar halveerde. Connally deelde verslaggevers j verder mede, dat bovendien een amendement was aanvaard, vol gens hetwelk Amerika plechtig belooft zich de grootst mogelijke moeite te getroosten, inzake het voorzien van de Verenigde Naties van een gewapende strijdmacht en het tot stand brengen van een universele regeling voor de ver, (mindering der bewapening. De commissies gingen tot stemming over boven genoemde onderwerpen over, toen Senator Kenneth Wher ry (republikein Nebraska) zich tegen enig wapenprogram voor het buitenland op het ogenblik verzette. Connally zeide voorts, dat er hi amendement aangenomen was, waarin het congres evenals de president de volmacht wordt toe gezegd de wapenhulp aan het bui tenland te beëindigen, indien deze r.iet langer overeenkomstig het handvest der V. N. zou zijn. Mili taire hulp aan China en de groot te der hulp aan Europese landen was niet ter sprake gekomen. Er werd nog een amendement aan genomen, volgens hetwelk de helft van het aantal verscheepte wapens op Amerikaanse schepen vervroegd diende te worden. gvv.cn z.nnv,n n.jn w, - vracniauio 111 aaiuaK.ij.ig, uau uj voor de Lange Jan weer gereed! (bewusteloos op de weg bleef ie Airoriovnnq mq nIff rriiPn V)ii VRn 1rinvionolrnviHifTQ Vniln yuq q Het republikeinse dagblad „Mer- delksa" schrijft in een hoofdartikel in verband met de opening der R. T. C.: „Zowel van Nederland se als van Indonesische zijde wordt verwacht, dat de R. T. C. een historisch feit zal zijn, die een nieuwe phase inluidt in de samenwerking t.a.v. ds Indonesi sche en Nederlandse problemen. Ten aanzien van Nieuw-Guinea zegt het blad, dat de Indonesiërs van mening zijn, dat Nederland niet voldoende kapitaal bezit om dit land tot ontwikkeling te bren gen, terwijl anderzijds de Neder landers menen, dat de jonge In donesische staat niet in staat is de bestuursvraagstukken van het onontwikkeld gebied te overwin, nen. is Overigens maakt men bij Van Bergen nog geen haast met het Middelburgse carillon, want de Lange Jan is nog niet herbouwd en de beiaard kan dus nog even wachten. Maar twee van de zwaarste klokken zijn toch al gegoten. Een van 7000 kg en een van 2450 kg. Dat is Dinsdag geschiedt en toen is tegelijkertijd ook de gloeiende massa voor de zwaarste klok van het carillon voor Martin's Church in New-York de vorm in gegaan. Het zal nog enkele dagen duren eer de klokken koud zijp maar dan kan ook aan de afwerking Worden begonnen. Er is in Amerika vraag naar nog grotere klokken dan thans voor New,York geleverd worden. Gebr., Van Bergen kunnen die ook gieten. Maar de verzending zal enorm kostbaar zijn. Daarom is het niet onmogelijk dat metter tijd ook in Amerika een bedrijf zal worden ingericht. Een der gebroeders Van Bergen is daar reeds bedrijfsleider van een gie terij. Als het carillon, dat thans voor New-York in bewerking is, in de smaak valt, staat reeds vast dat nog een vijftal beiaards in de Ver. Staten moet worden gele» ilerd. DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) 85) (Nadruk verboden). Juffrouw Greer snapte de mop niet en kletste zonder erg door. „En het sloven hier doet me ook helemaal niet goed. Er is een tijd geweest dat ik helemaal niet werkte. Ik beb mijn eigen inkomen gehad, maat de oor log..." zij zuchtte diep. ,,En bent u al butler geweest?" „Nee", antwoordde Kaye „Vroeger ben ik mens geweest." Juffrouw Greer krabde haar neus. Het was niet erg dames achtig, maar het prikkelde haar denkvermogen. „U ziet er niet uit als een ge wone bediende", zei ze. »,"t Is met U zeker net als met mij de om standigheden. Als mijn echtge noot nog in leven was Zou je niet veel beter af zijn",' onderbrak Kaye rustig. Juffrouw Greer keek verwon derd op. „Hoezo „Omdat, al3 de „Fat" nog in leven was, hij zich op 't ogenblik zou verheugen in een fraai con- TERNEUZEN. Rijnaak op de Schelde bij Lie- vekenshoek in de lucht gevlo gen. Even voor 4 uur werden de in woners alhier opgeschrikt door een zeer hevige ontploffing, die huizen op hun fundamenten deed trillen. Aanvankelijk meen de men, dat de Opruimingsdienst een of ander oorlogsprojectiel onschadelijk had gemaakt of een der bunkers had opgeblazen. Een binnengekomen bericht liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse en werd de ongelukkige in ernstige toestand naar het St. Joanna-ziekenhuis te Goes vervoerd, waar haar de H. Sacramenten werden toege diend. OVERSLAG. Ongeluk. De heer C. Bouters alhier kwam met paarden en wagen naar het erf gereden, toen hij door een misstap, van de wagen tussen de paarden viel. Geschrokken door de val gingen de paarden op hol, zodat de heer Bouters onder de wagen terecht kwam en zware verwondingen opliep. Een ge neesheer moest spoedig ter hulp worden geroepen. Gezien het ge vaarlijke ongeluk kwam de heer Bouters er nog tamelijk goed af. WESTDORPE Collecte. De alhier gehouden speldjes- collecte ten bate van Katholiek Thuisfront bracht 46,28 op. ZUIDDORPE. Op reis. Enige commiezen hier ter plaatse maakten de tweedaagse reis naar Arnhem en omgeving mee. De nacht erd doorge bracht in een Jeugdherberg. Niet, tegenstaande het twee dagen bus sen, waren zij erg tevreden over de prachtige reis welke uitging van hun ambtenarenvereniging. Mars door Zeeland. Ter gelegenheid van de Mars door Zeeland van het Nederlandse Leger zal onze gemeente bezocht worden op Vrijdag 26 Augustus, de demonstraties met luchtdoel artillerie zullen omstreeks half acht n.m. alhier plaats hebben. Schieting omhoog. Aan de schieting omhoog geor, ganiseerd door de schuttersver eniging „St. Sebastian" alhier, namen 49 schutters deel. De uit slag hiervan luidt: le zijvogel A. van Nietulande, Koewacht; 2e zij vogel Pr. de Caluwé, Zuiddorpe; le kal L. Vervaet, Westdorpe, terwijl de 2e kal en de hoogvogel bij loting respectievelijk werden toegewezen aan P. Herman, Zuid» dorpe en P. Samijn, Zuiddorpe. Geef ook Uw leven weer klettr! Jaag die Rheurrurtische Pijnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pij nen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden, voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde ftan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine dosis drijft, alle pijnverwekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kru schen de activiteit van Uw bloed zuiverende organen opwekt tot jeugdige werking en die, waar ze door de jaren of door omstandig» heden verzwakt of verslapt zijn- voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuurproduc ten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend en regel matig te functionneren. Helpt Uw organen een handje. Met Kru schen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een op» gewekt, veerkrachtig en levens lustig gestel. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) krijgen we Voor het tijdvak van 28 Augus tus tot en met 10 Septemiber 1949 zijn aangewezen de volgende bor.- nen, die elk recht geven op het kopen van; Vceilingsmiddelenkaarben 909. 2i81 Vlees (A, B, D,) 100 gr vlees 282 Vlees (A, B) 300 gr vlees 283 Vlees (D) 100 gr vlees 284 Algemeen (A, B, D) 250 gr rijst 286 Algemeen (A, B) 200 gr kaas of 250 gr korst- loze kaas 294 Algemeen (D) 100 gr ikoas of 125 gr korst- loze kaas (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffendte bonnen voor komen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE. MD, MF, MH 910 (bijz. arbeid, a-s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus worden gebruikt. De niet-aangeweaen bonnen 264, 205, 268, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 277, 278, 279 Algemeen kunnen worden vernietigd. eert, dat de directeur van Prince- town zijn gasten vandaag aan biedt." ,De „Fat"!" hijgde juffrouw Greer. „Hoe k,en je die naam?" „De laatste keer, dat ak van de „Fat" gehoord heb", antwoordde Kaye, „had hij nog twee weken te leven". „Wat meen je?" gilde zij plot seling. „Wat weet jij van hem?" „De „Fat" zei Kaye bedaard, „trachtte in te breken in Berke ley's Bank in Lewisham. Hij stal een poütie-uniform en ging er mee op post staan. Ongelukkig vergat hij één ding: Lewisham is de „P" divisie en hij droeg een uniform van de „W" divisie. De bankbewaker zag het en stak een spaak in het wiel. In het ge vecht dat volgde, verwondde de „Fat" de bewaker dodelijk, en hij werd in Southampton gearre steerd. Juffrouw Greer richtte zich half op en staarde hem ontzet aan. „Je weet er alles van", bracht ze uit. „Wie ben je toch?" „Komt er dat wat op aan?" vroeg Kaye, maar juist toen zag hij in haar ogen, dat zij hem her kend had. „Ik weet het jij bent de man die we in de laan gezien hebben, in de nacht dat „Wat je gezien hebt, moest je maar voor je zelf houden", zei Kaye 'koel. „Anders zou ik wel eens in de verleiding kunnen ko men, je te vragen, wat je weet van de dood van Clem Wade." Juffrouw Greer viel als een zak in haar stoel. „O, ik heb het niet gedaan, eerlijk", bracht zij angstig uit. „En ik zal er geen woord van tegen Jan zeggen. Eerlijk 't 5s mijn schuld niet. Je gelooft me toch, is 't niet?" Kaye keek haar peinzend aan en ging toen de Ikeuken uit, zon der te antwoorden. Detective sergeant Brown had geen ondeugden en maar twee deugden: veel plichtsbetrachting en een sterk ontwikkelde liefde voor frisse lucht. Maar de laatste twee uren had hij geen van deze deugden kunnen beoefenen. Geze ten in de privé-kamer van zijn chef in 't hotel „De Rode Leeuw" overpeinsde hij het gebrek, dat superindendant Kaye aan beide volgens Brown onmisbare deug den toonde te bezitten. Want drie volle uren in een stoel te zitten, strookte niet met Brown's opvatting van plichtsbe trachting, en evenmin werd er enige liefde voor frisse lucht voor gevergd. Niemand had trouwens ooit auperintendant Kaye er van beschuldigd, dat hij te veel wan delde. Zowel zijn dokter als zijn verzekeringsmaatschappij had het hem, met het menslievende doel zijn leven te verlengen, ontraden tenminste bij dag. Hij was er trots op te kunnen zeggen, dat hij de leeftijd van vijf en veertig jaar bereikt had door nooit iets bij dag te doen als er ook maar de geringste mogelijk heid was, hetzelfde in het donker te verrichten. En er was wat waars in zijn woorden. De heren, die hem hier of daar met een luchtdrukrevolver hadden opge wacht waren talloos. Dat alles wilde Detective Ser geant Brown graag geloven, maar nfettemin ergerde 't hem. Zozeer, dat Kaye het in de gaten kreeg, en zachtmoedig glim- lachtG „Zij dienen ook, die slechts staan en wachten", zei hij. „Zelfs als ze alleen maar zitten. Het citaat, is van Milton en de variant van mij." Brown stelde geen belang in het citaat, noch in de variant. De enige variant, die hij zich kon in denken, was dat ze onmiddellijk ophielden met nietsdoen. (Wordt vervolgd). In Januari 1949 heeft de Sov-. jet-Unie China om een garantie van strikte neutraliteit verzocht in het geval dat de Sovjet-Unie in een oorlog betrokken zou wor den, zo heeft Dr. Ohan Tajieh Hqu, de persoonlijke vertegen woordiger van de Chinese presi dent,, Li Tsjoeng Jen, verklaard. Tegelijkertijd had de Sovjet-Unie de vermindering van de Ameri kaanse invloed in China verzocht. De vertegenwoordiger van de president heeft deze verklaring uitgegeven „teneinde een misver stand betreffende president Li's buitenlandse politiek" recht te zetten, zoals deze vermeld wordt in het Witboek van het Ameri kaanse Ministerie van Buiten landse Zaken. In het Witboek wordt ver klaard, dat Li in beginsel met de Sovjet,ambassade te Nanking overeen is gekomen, dat China zich bjj toekomstige conflicten neutraal zou houden, de Ameri kaanse invloed geëlimineerd zou worden, voorzover in China mo gelijk en dat een basis voor wer kelijke Sovjet-Russische-Chinese samenwerking zou worden gelegd. De Chinese woordvoerder ont kende, dat ooit een dergelijke overeenstemming was bereikt. Toen de Sovjet-Unie de gewenste garantie niet verkreeg, zo zeide hij, gaven zij de communistische Chinezen de vrijheid tot handelen, in de hoop, dat een door de com munisten beheerst China wol een dergelijke garantie zou geven. 3*ateSe?..- Noordstraat Terneuzen l

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2