Trustvorming bij Zeeuwse mosselenexport BIM IN HET JAAR 2048 Gevonden voorwerpen Commentaar op Deense uit vinding stereoscopische film Wat brengt de Radio? AGENDA Hoe de IJzendiJkenaars in de 18de eeuw een veer ontdoken SPORTNIEUWS De afgetreden Poolse Chef-protocol van weaken op Madoera sver^r^r* Jostenrijk Von Manstein i WATER Publiek is gebaat bij vrije handel. wij vernemen heerst in van de Nederlandse en Naar kringen Belgische groothandel in mosse len sinds enige weken ontevre denheid over het optreden van het aan- en verkoopkantoor van mosselen te Bergen op Zoom (de Cevemos)welke ontevredenheid thans op een conflict is uitgelo pen. Het gaat hier om de export van Zeeuwse mosselen naar Bel gië, welke tot voor kort nog in handen was van een groep groot handelaren, verenigd in de Ver- mosin, (vereniging van mosselen invoerders). Deze ontvingen hun mosselen uit Nederland tegen Belg. frs. 133 per 100 kilo, ter wijl de kleinhandel hun frs. 330 moest betalen. Deze nam dan weer een winst van frs. 170, zo dat de mosselen voor de consu ment op frs. 5 per kilo kwamen De grote Winst van de Vermosin leidde tot een conflict met het Belgische Ministerie van Econo mische Zaken en daarom nam de Eelgische regering het besluit, in voervergunningen af te geven aan elke Belgische groothandelaar- Te Washington wordt vernomen, dat de naar Zwitserland uit geweken en afgetreden chef van het Protocol van het Poolse Mi nisterie van Buitenlandse Za ken, Gubrynowicz, de Verenigde Staten om een visum heeft ver zocht. Men is van oordeel, dat hem dit verleend zal worden. Naar Reuter te Warchau ver neemt is zijn kennis van de ver houdingen van Polen met de Sowj et-Unie en andere Oost- Europese landen ongeëvenaard door die van enig ander sinds Mikolajczyk uitgeweken Pool. Gubrynowicz verliet Warchau met vrouw en kind, voorgevende op vacantle-reis naar Zuid-Po len te zijn. Hij reisde echter door naar Zwitserland. Naar men zegt, kon hij, als R. K.. niet langer de toestand in Polen aanvaarden. Gubrynowicz werd na de tweede wereldoorlog een vertrouwd lid van de com munistische partij en vertrou weling van vooraanstaande per sonen van de Poolse Regering. egadigde. Maar deze kan geen mosselen uit Nederland betrek- kien omdat de Cevemos besloten had, slechts uitvoervergunningen te verstrekken aan aangeslotenen bij de Vermosin. Een exporteur uit Yerseke heeft daarom getracht de toegang tot de Belgische markt te forceren. Hij trok met een partij van 5000 kilo mosselen, waarvoor een uit voervergunning naar Frankrijk v/as afgegeven, naar Brussel en leverde deze daar aan een groot handelaar af, die toen tegen frs. 2 y2 per kilo de detaillisten kon bedienen. Een tweede zending kwam echter niet verder dan de haven van Yerseke dhidat de Cevemos weigerde een uitvoer vergunning af te geven en de ex porteur werd voorlopig ook voor de export naar Frankrijk uitge sloten. Inmiddels hadden zowel Ne derlandse als Belgische groothan delaren zich te dezer zake tot de betro!kken Departementen ge wend. De Belgische groothande laren hebben aan de Nederlandse ambassade in Brussel medege deeld dat, indien niet binnen acht dagen de monopolistische positie van de Vermosin ongedaan ge maakt is, zij zullen beginnen met de import van Deense mosselen. De Denen hebben zich uiteraard reeds bereid verklaard, de mosse len per schip naar Zeebrugge te vervoeren. Zou dit inderdaad doorgaan, dan zou diit ernstige ge volgen voor de Zeeuwse mossel- cultuur hebben. YANSTANDEN. Maan „Ikt kom u bevrijden wanneer u dit gelegen komt, meneer", zei de man met het nette hoofd, die nu helemaal tevoorschijn was ge komen. .Niets is mij liever"', zed Bash, terwijl hij de ander zijn hand toe stak. „Ik ben Mugli Basli, speur der naar geheimen". „Mijn naam is Aegidius Pop" zei de ander. „Ik kom u gastvrijheid aanbie den uit naam van de ondergrond se beschaving". Basli knikte. Aegidius Pop ging hem voor langs een stenen trap, die naar beneden leidde. Het viel Basli op, dat zijn begeleider een heel moderne zaklantaarn in zijn hand hield. MIDDELEN TER BESTRIJDING VAN ONGEDIERTE De Sophia-vereniging tot be scherming van dieren vestigt er de aandacht op, dat vele midde len ter bestrijding van ongedierte in de handel zijn, welke niet zon der gevaar voor de huisdieren zijn. Deze middelen immers zijn be stemd voor uitwendig gebruik, maar honden en katten hebben nu eenmaal de gewoonte zich te likken, zodat althans een deel van het gebruikte verdelgingsmiddel 'in maag en ingewanden terecht komt. Men zij dus uiterst voor zichtig met het gebruik dezer middelen bij de huisdieren en raadplege vooraf de dierenarts. WOENSDAG 24 AUG. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gram.; 10.00 Symph. ork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang en pia no; 11.30 Gram.; 12.05 Blaas- kwintet met piano; 12.33 Fanta sia; 1.00 Nieuws; 1.15 Orgelspel; 2.00 Gram.; 2.20 Cellosuite; 3.00 Omroeporkest; 4.00 Gram.; 4.15 Voor onze meisjes en jongens; 5.30 Gram.; 5.45 Zigeunerkwint.; 6.00 Mannenkoor;i 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Piano; 7.30 Schots conc.; 9.00 Gram.; 9.15 Lezing; 9.35 Metro- pole orkest; 10.15 Pianowerken; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nws; 11.15 Gram.; 11.40 Piano. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.00 Kamermuziek; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Lezing; 11.30 Gram.; 12.00 Orgelspel; 12.38 Jan Oorduwener; 1.00 Nieuws; I.20 Roemeens orkest; 1.50 Pia no; 2.00 Lezing; 2.15 Omroepka- merorkest; 3.00 De Regenboog; 3.30 Gram.; 3.50 Wlaar zwerven wiji; 4.00 Gram.; 4.15 Voor de kleuters; 4.30 Beantw. vragen; 4.55 Voor jongens en meisjes; 5.15 Miller-Sextet; 5.45 Deezing; 6.00 Nieuws; 6.20 Gram.; 6.30 Lezing; 7.15 Nieuws uit Indone sië; 8.00 Nieuws; 8.20 Promenade orkest; 9.00 Hoorspel; 9.30 Intern, muziekfeest; 10.20 Gram.; 10.45 Report, wielrennen; 11.00 Nws; II.15 Gram. Naar aanleiding van een be richt uit Kopenhagen over een nieuwe ontwikkeling op fotogra fisch gebied, de „Deense plastic film", die geschikt zou zijn voor het vervaardigen van driedi mensionale kleurenfilms merken Nederlandse experts op dit ge bied op, dat dit nieuws begrips verwarring geeft. Over deze uit vinding kwam enige maanden geleden het eerste nieuws los. Niet duidelijk is geworden of men hier te doen heeft met een opnamesysteem, dan wel met 'n projectiesysteem. De in Amerika en de Sowj et- Unie tot dusver gebruikte opna me-methoden veroorzaken bij projectie vertekeningen. Dit geldt zowel voor zwart-wit als voor kleurenfilms. Dit euvel werd weggenomen door de ont dekking van een Nederlander, die beeldvertekening bij opna me, dus ook bij projectie, wist te ondervangen door gebruik van twee sychroon werkende came ra's, die in verhouding tot de af stand van het beeld van elkaar af of naar elkaar toe bewegen. Dit systeem, verivision, is voor zwart-wit en kleuren geschikt. Ten behoeve van de projectie maakt men in de Verenigde Sta ten en in ons land gebruik van gepolariseerd glas, dat horizon tale en verticale lichtbundels op het scherm brengt. De toeschou wer draagt een bril van ditzelf de glas (meestal vervaardigd van een kunststof ofwel plastic), die de geprojecteerde lichtbun dels op de juiste manier op het netvlies brengt. Het in Rusland gebruikte projectiescherm, dat gebaseerd is op een Franse vin ding, maakt de bril overbodig, omdat dit scherm de verticale en horizontale bundels in banen leidt, die resp. in het linker- en in het rechteroog moet belan den. Dit houdt in, dat de toe schouwers geen bril meer nodig heeft, doch het hoofd geheel stil moet houden. Verschuift de toe schouwer, dan raakt hij „het beeld kwijt". In Frankrijk hebben de gebrs. Roux een systeem ontwikkeld, waarbij door middel van 'n len- zensysteem van drie ogenschijn lijk zwart-witte films in projec tie een kleurenfilm wordt ge maakt. Hoewel sommigen aan 't beeld „een grotere diepte" toe schrijven, pretendeert „Roux- couleur" geenszins een stereo scopische film te zijn. In Nederland wordt eveneens met een systeem geëxperimen teerd, waarbij de filmband naar believen door bepaalde optische methoden zowel in zwart-wit als in kleuren kan worden geprojec teerd En zo wordt in honderden laboratoria over de gehele we reld aan nieuwe vindingen op film- en stereocopisch gebied ge werkt. Deskundigen hier te lande vragen zich af, wat de „Copen hagen Review" met „plastic film" bedoelt. Reeds vele jaren wordt gezocht naar een vervan gingsmiddel voor celluloidfilm, een zeer brandbaar product. Na tuurlijk heeft men gegrepen naar kunststoffen, speciaal naar thermoplatische „plastics", die weliswaar zeer soepel zijn, doch doorgaans een te groot rekver- mogen hebben. Men schijnt er tot dusver niet in geslaagd te zijn filmband van een „plastic"- soort te maken. Volgens de „Copenhagen Re- view" kan de Deense ingenieur foto's en films in drie dimensiee met zijn uitvinding maken. Dit zou wijzen op 'n opnamesysteem. Anderzijds wordt medegedeeld, dat hij voor projectie andere lenzen, dan de thans gebruike lijke in de projectie-apparatuur nodig heeft. Aangezien hij de tails en zelfs de quintessens van zijn vinding geheim houdt, kan men uit de mededelingen van de „Review" niet goed wijs. Hoewel men terughoudend is, zien des kundigen de openbaring van de ze Deense uitvinding met be- langstellin gtegemoet. Naar aanleiding van het ge publiceerde bericht uit de „Co- penhague Review", dat een Deens ingenieur een plastic film heeft uitgevonden voor het ver vaardigen van drie dimensionale kleurenfilms, verneemt het A.N. P. nog het volgende van 't Deen se persbureau Ritzau: De uitvinder, een zekere inge nieur Wendelbo Schriver, wei gert nadere mededelingen over zijn vinding te doen, totdat hem daarop octrooi zal zijn verleend, hetgeen nog enige tijd in beslag zal nemen. Zodra het octrooi verleend is, zal Schriver de pers een interview toestaan. AUTO OVER DE KOP GESLAGEN Op de Hemweg in de bocht bij de aanegsteiger van de Velzer- pont slipte Maandagmiddag een sportauto, botste tegen een paal tje en sloeg over de kop. De 50- jarige bestuurder en de naast hem gezeten dame liepen een hersenschudding op en enkele fracturen. De beide inzittenden van de dicky-seat kwamen met de schrik vrij. HEDEN; TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Eten koninkrijk voor een huis". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Een koninkrijk vclor een huis". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Terug keer". De Korpschef van de gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtingen te hekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen: Kinderringetje, P, de Koeijer, Nieuwediepstr. 38; kinderbroekje, J. Machielsen, Stecnkamplaan 52; zwarte vulpen, Cleemputte, Baan- dijk 73a; bruine ronde portemon- naie, S. Hamelink, Baandijk 79; gummi regenjas, Van Eicfc, Mar- grietstr. 18; Engelse sleutel, Cor. de Bree, Julianastr. 25, stropdas- speld, H. Harms, N. J. Hartestr. 18; sleuteltje, Jopie Fieret, Vis- steeg 8; oorbel, Wisse, L. Kerkstr. 42; bruine portemonnaie, Bliek, Grenulaan 34; zonnebril, Fijn van Draat, Noords-tr. 72; vulpen, R. Vink, Vlooswijkstr. 4; bril, Ha melink, 2e Kortestraat, Nationale ambtenarensport- wedstrijden te Arnhem. Zaterdag j.l. werd op het Ge meente Sportpark aan de Kluize- v/eg te Arnhem, onder grote belangstelling, een nationale amb- tenarensportdag gehouden, uitge schreven door de Federatie van Personeelsverenigingen ressorte rende onder het Ministerie van Financiën. Aan de voetbalwedstrijden, die verspeeld werden in een halve competitie (speeltijd per wed strijd 2 X 15 minuten, zonder rust), werd deelgenomen door in totaal niet minder dan 32 elftal len uit alle provincies. Het heeft haar of draad ge scheeld of het vertegenwoordi gend Zeeuws-Vlaams elftal „Terneuzen" had .beslag gelegd op de Minister Lieftinok-wissel- beker, welke het vorig jaar in het bezit kwam van Alkmaar. De gespeelde wedstrijden had den voor „Terneuzen" het volgen de verloc|p: Wie in het midden van de 18e eeuw Uzendijke langs de Jonk vrouweschans wilde verlaten, moest daarvoor „Het Kanael'" oversteken en gebruik maken van „Het Veer". Zoals vrijwel alle veren' in die tijd, was ook dit door de over heid verpacht en moest men, om er gebruik van te mogen maken, daarvoor betalen. Een gedeelte van de opbrengst was dus voor wat wij zouden noemen het Rijk), dat daarvoor de nodige onder houdswerken liet verrichten, ter wijl een ander deel voor de veer man was. Deze moest daarvan zijn pachtsom betalen en nog wat zien over te houden bovendien. Toen nu op een gegeven mo ment de IJzendijkenaars op het nuchtere idee kwamen, omj bij laag water „Het Kanael" met wagens te gaan oversteken en bij hoog water met eigen bootjes en daarbij tegen betaling, maar dan voor minder dan de veerman vroeg, nog anderen meevoerden, werd hierdoor de pachter van het veer van een groot aantal klan ten beroofd en dus van een deel van zijn inkomen. Ook het Rijk werd hierdoor de pachter van het als het veer blijvend minder zou gaan opbrengen bij een volgende verpachting de pachtsom allicht lager zou uitvallen. Te begrijpen is het dus wel, dat de overheid dit lek wilde trachten te stoppen en op welke wijze dit geschiedde, leert ons de volgende publicatie uit die dagen: „Dewijl versohieide lieden boven en beneden het Veer over het Kanael aan de Jonk vrouweschans, bij het Steed je, ten tijde van laeg water, met wagens, en bij hoog water, met Schuiten, Menschen en Goede ren overzetten; waerdoor de Pachter van dat Veer in het ontvangen van zijn Veergeld merkelijk wordt benadeeld, en derhalven ook het Gemeeme Land teleur gesteld in het ge not der Pachtpenningen, waer- uit de Onkosten tot het onder houd van het Veer, ten gemee- nen nutte van de Overtogt, aldaer, aangelegd, moeten wor den goedgemaekt; zoo heeft de Raad van State der Verenigde Nederlanden, door eene Waer- schouwinge van de 24 dezer Louwmaend (1752) daerin wil len voorzien; en, tot voorko- minge van verder nadeel, een- iegeiijk gewaerchouwt, en tevens verboden, een uur gaens boven en beneden het gemelde Veer, door het Kanael te rij den; veelmin eenige Reizigers of Goederen, 't zij met Wagens of Schuiten, ten nadeele van den Pachter van dit Veer, over te brengen; op eene boete van twee ponden Vlaemsch, ten be hoeve van den Veerman, te verbeuren, en van daereniboven nog gehouden te zijn het Veer geld te betalen, welk wegens de Overtocht van het Kanael, of overvoeren der Personen of Goederen, volgens de Voor waarden der Verpachtinge, aen den Pachter voldaen moe- te worden." In hoeverre deze „waerschou- winge" geholpen heeft;, vermeldt de historie niet, maar we mogen wel aannemen, dat deze afdoend is geweest, want de overheid uit die dagen was niet gewoon ook maar in het minst met zich te laten spotten en zal wel niet ge schroomd hebben de zware boete van 2 ponden Vlaemsch oftewel 12 gulden, een in die dagen lang niet klein bedrag, op te leggen bij elke overtreding. 'sHertogenboschTerneuz. 00 ApeldoornTerneuzen 02 GroningenTerneuzen 05 TerneuzenDeventer 10 TerneuzenAlkmaar 1'1 TerneuzenRoozendaal 20 Door dit resultaat plaatste „Terneuzen" zich in de finale tegen Rotterdam. In een uiterst spannende wedstrijd, waarin het technisch iets betere spel van de Rotterdammers vrijwel werd ge nivelleerd door het enthousiaste Terneuzen-spel, kwam het einde met dubbel blanke cijfers. De spanning steeg ten top, toen eerst na het nemen van 18 penal ty's Rotterdam in het bezit van de wisselbeker kwam. (Het Zeeuws-Vlaamse elftal „Terneuzen", dat de 2e prijs be haalde en dit beloond zag doör een fraaie lauwertak, was als volgt samengesteld: Doel: Chr. Rammeloo (Terneu zen). Achter: A. de Kuijer (jUzen- dijke) en H. Zwinderman (Uzen dijke). Midden: Th. van Laere (Ter neuzen), M. Walraven (Zuiddor- ipe) en S. van Leeuwen (Sluiskil). Voor: S. Veenstra (Sas van Gent), G. Mol (Philippine), A. van Kooten (Oostburg), L. Fortuin VOETBAL. Invoerrechten en Accijnzen Politie I—1. Binnen de 48 uur dreunde het terrein van de V.V. „Terneuzen" onder de stappen van 22 voet ballers. Hieronder begrepen wa ren bovengenoemde elftallen, die elkaar in een zeer vriend schappelijke wedstrijd bekamp- ten op Maandagavond. De rust ging in met de stand 01, wat tot dat ogenblik de juiste verhouding aangaf. Na de rust speelde Inv. en Acc. met meer brio dan de politie en in de 16e minuut na de rust kwam de verdiende gelijkmaker. Het verdere verloop kenmerkte zich door vreedzame infiltraties van weerszijden, die evenwel telkens weer werden teniet gedaan. Tot scoren kwam het niet meer. De uitslag 11 gaf de juiste ver houding weer en stemde beide elftalen tot tevredenheid. D.T. bedroeg 2 miin. 21 sec. na 4 ronde. 5e serie; 1. Mueller Zwitser land) tijd 5 min. 2 sec.; 2. Vesely (Tsjecho-Slowakije) 5 min. 34 sec. 6e serie; 1. Cartwright (Enge land) tijd 5.24.7; 2. .Joergensen (Denemarken) 5.28,5. 7e serie: Kunst had een slechte start tegen de Fin Kuusinen. On middellijk liep de soepelrijdende Fin uit terwijl de Nederlandse kampioen stroef reed en reeds na enkele ronden zat te stampen op zrjn fiets. Met nog acht ronden te rijden had Kuusinen reeds 30 meter genomen. Vier ronden later was de Fin reeds drie kwart baan ingelopen. Het werd de eerste verrassing van deze morgen. De baancommissarissen hadden n.1. alle nationale kampioenen tegen een op papier zwakkere tegen stander geplaatst. Kunst verloor ten slotte met groot verschil. De tijd van de Fin bedroeg 5.29.1, die van Kunst 5.37,4. 8e serie: 1. Feil (Engeland) 5.31,1; 2. Ohilar (Tsjecho-Slowa kije) 5.39,6.. In de negende serie reed Ga briel Glorieux niet tegen de Australiër Pattersoon, maar te gen de Italiaanse kampioen Aldo Gandïni. De Italiaan reed veel soepeler dan de Belg, die reeds dadelijk achter kwam en vijf ron den voor het einde had Gandini een kwart baan gewonnen. De Belg zat volkomen vast, hij draai de niet gemakkelijk rond en zo behoefde het geen verwondering te wekken, dat hij steeds meer werd ingelopen en in de laatste ronde bijna werd ingehaald. Tijd van Gandini 5 min 26,2 sec. Glo rieux 5.42. 10e serie: 1. Challeau (Frank rijk) 5.34,6; 2. Reiser (Zwitser land) 5,36. De Amerikaan Sheldon reed alleen. De tijd van hem was 5.37 over de 4 km. Behalve de winnaars van de series werden de volgende achter volgers nog geplaatst voor de achtste finales: De Nederlander Kunst, de Zwitser Reiser, de Tsjech Vesely, de Deen Joergenssen, de Ameri kaan Sheldon en de Tsjech Ohilar, in totaal dus 16 achtervolgers. (Aardenburg) (Philippine) Ook op' de boekten de succes. Mej. en F. Hersmis athletiek-nummers Zeeuws-Vlamingen Annie Leunis uit Terneuzen behaalde twee tweede prijzen (medailles) resp. op de 80 m hardlopen dames en bij het ver springen, terwijl de heer C. P. Smolders eveneens uit Terneuzen beslag legde op de 3e prijs hoog springen (medaille). Kampioenschap 2e ld. Z.V.B. Voor het kampioenschap van de tweede klasse Z.V.B. speelden Zondag Philippine n en Axel III qp het terrein van R.I.A. te Westdorpe. Philippine won deze wedstrijd met 21 nog met een penalty waardoor Philippine er goed voor komt te staan, want als zij nu tegen Graauw een gelijk spel uit de wacht weet te halen,,, is zij kampioen. WIELRENNEN. DE WERELDKAMPIOEN- SGLfVPPEN OP DE BAAN. De achtervolging der amateurs. Een half uur te laat zijn Maan dagmorgen de wereldkampioen schappen op de baan begonnen niet de achtervolging voor ama teurs over 4 km. De uitslagen der series luiden: le serie: Mjessina (Italië) haal de Ituarte (Venezuela) in. 2e serie: Dupont (Frankrijk) haalde Diaz (Venezuela) in. Diaz werd in de vijfde ronde ingehaald. 3e serie: Andersen (Denemar ken) haalde in de achtste ronde Rauschl (Oostenrijk) in. 4e serie: Raphael Glorieux (België) haalde Mohamed Kasam (India) na 4 ronden in. De tijd van Raphaël Glorieux De indeling achtervolging amateurs en professionals. De indeling van de achtste fi nales voor amateurs achtervol ging, welke wedstrijden gister avond werden gereden, luidde als volgt: le serie: Messina (Italië) Chilar (Tsj.-Sl.); 2e serie: Dupotnt (Fr.)Sheldon (V.S.); 3e serie: Raphaël Glorieux (Belg.)Kunst (Ned.); 4e serie: Anderson (Den.) Reiser (Zw.)5e serie: Mueller (Zw.)Challeau (Fr.); 6e serie; Cartwright (Eng.)—Vesely (Tsj.- Sl.); 7e serie: Candini (It.)Fell (Eng.); 8e serie: Kuusinen (Fïnl.) Joergensen (Den.) De series voor de achtervolging der profs over 5 km, welke heden morgen worden gehouden, zijn als volgt le serie: Coppi (Italië)Poh. netal (Oostenrijk)2e serie: Ko- blet (Zwitserl.)Van Beek (Ned.) 3e serie: Piet (Fr.)Pedersen (Denem.)4e serie: Van Est vNed.)Lenizcrhy (Fr.); 5e se rie: Gillen (Luxemb.)De Beuike- laer (België)6e serie: Adriaens- sen (België)Benfenati (Italië); Nielsen (Denem.) alleen. Geplaatst worden de 6 winnaars en twee renners, die de snelste tijden hebben gemaakt. ZWEMMEN Dick Schermer gestart De Nederlandse zwemmer Dick Schermer is gisterenavond om 6 uur 35 Nederlandse tijd gestart voor de Kanaalovertocht. Toen Dick Schermer zich te water begaf, werd hij door een groepje van veertig of vijftig toeristen hartelijk toegejuicht. De weersomstandigheden waren gunstig: de zee was kalm en er stond een licht briesje uit het Noord Oosten. In de volgboot zaten Piet Ooms, Schermer's trainer, Emile Passol van de Channel Swim ming Association en enkele Ne derlandse journalisten. ld. Ond. Ond. 22 18.53 1.52 20 19.09 3.11 17 19.22 4.28 15 19.32 5.42 13 19.41 6.54 10 19.50 8.05 08 20.— 9.15 06 20.11 10.36 03 20.25 11.40 ig op hetgeen de- •verzeese Gebieds- n .brief van 15 m de Kamer heeft mtrent de practi- ig van de orders vijandelijkheden heeft hij thans ter van de Tweede Staten Generaal ti een desbetref- van de stand van en Madoera over dert 11 Augustus 25 Augustus, met hgt bepaalde van hét „Neder- sch Handboe erlegging van hè vij an delij kheden" igeboden bij brief 5 j.l., heeft de MJ- zitter der .Tweede :ht dit overzicht' r over te leggen, rouwelijke (cursi- Minister. Red. A. uning döor de le*- tieke medewerker :ldt dat de plaats- er Ministers van Zaken in hun len zitting van de om te komen tot van een ontwerp- met Oostenrijk, enstemming kon- ■r een Amerikaans kende tot hervat- iptember a.s. van in de Verenigde ad zou een extra gehouden, waar ogen tot overeen- omen omtrent het et verloop der in ,wee maanden ge- gen. e vertegenwoordi- ikrijk en van de iie niet instemden Tikaanse voorstel ig van de bespre- Amerikaanse ver- r drong er daarop e en Sowj et-Rus- op aan dat deze n zouden verzoe- oedkeuringen te het Amerikaanse dan heden zou- lijn afgekomen. aanklager in het ie vroegere Duitse lk Von Manstein, eschuldiging van en te Hamburg te- eeft gisteren ver- on Manstein ver is voor de ten uit- ran Hitiers bevel, commissarissen in r na gevangenne- i worden terecht- n de Veiligheids- everd. -jenis voor het tri- irenberg had Von Ier ede verklaag leneraal Von Leeo egedeeld, dat zijn. et herh niet toe- J op te volgen. aanklager, Kolo- •rklaarde gisteren, eraal Mueller, die opdracht aan het it vertoefde, het tevel had meege- ten uitvoerlegging betreffende de po- ssarissen het mo- ïssische leger had net 't gevolg dat de i werd vertraagd, le voor, het bevel :raad zou wofden r de commissaris- d, dat hun gevan- n dood betekende, te adem vochten aie merited-*»' de-' dwongen hetzelf- tler weigerde ech- n te trekken. ;ernser, de Duitse n Von Manstein, lat in een docuj aanklager vooijge- lende-regels, die voor zijn cliënt, ,ten. snbare aanklager, imyns Capr, ont- stelligste en ver- de documenten in handen van de jn geweest. Sir Frank Simp- cht het gehele do- e vertaling er van het Hof voor te Rost, gericht aan militairen aan boord van het troepenschip ,i,Grote Beer", dient, teneinde in die tussenhavens te kunnen wor den uitgereikt, uiterlijk op 4 September a.s. ter post te worden bezorgd. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterl'jk op 18 September a.s. bezorgd worden. pen. De relletjes waren het ge volg van een verhoging van dé rittenprijs op de trajecten naar de door inheemsen bewoonde stadsgedeelten der gemeentetram met één penny; de inheemsen hadden in verband hiermede de gehele dag geweigerd van de tram gebruik te maken. auttxvcii,^»r Vrijdag te Bandjermasin terug* verwacht. Uit het ^strict Hulu Sungai wordt gemeld* dat in de na vht van 30 op 31 Augustus ak'air een militair kampement we-Tl aan ge', vallen door een bende- van onge veer 300 man, gewapend met ge werd gisteren de winnaar van 6000 Australische ponden, de eer, ste. prijs van de staatsloterij van New South Walès. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: .Hij wachtte zyn hele leven op eeln groto prijs. de Oost vervoert. Het grootste gedeelte van de gisteren vertrokken troepen be staan uit dienstplichtige man schappen van de Koninklijke Landmacht, voorts kleine contin genten marineschepelingen ma- nniers en leden van het V.ET..K. lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de gewone frankeer zegels, behoudens, dat de geldig heidstermijn eindigt met 31 Dec. 1950. De zegels, welke na de ter mijn van verkrijgbaars-telling op do >kan+oren r.'ot zijverkocht, zullen worden vernietigd. 'TEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.03 11.48 Terneuzen 11.38 Walsoorden 0.28 12.50 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 11.42 12.07 Terneuzen 0.17 12.42 Walsoorden 1.07 132

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3