tl OPBOUW DUCIMIANUtL LIIIUUIJ I Onze doch j Van bei PAUL HOFFMAN OVER DEVALUATIE UIT DE PROVINCIE HUN PAROOL IS; De Stroper Fa VAN DE SANDE :.vvvvvvvvv De begroting van de Verenigde Naties Gebeente van de Heilige Petjrus gevonden OVERSTROMINGEN fN INDIA. ..Life" over interim- programma voor de Stille Oceaan speciale winkeiweekaanbiedingen TERNEUZEN RKÏC83ÖÖÖÖOÖ0 Eér prima dam: Java-kapok Twe drie-d'elig, pond prima K8X8XC8XZ83&X L - De administrateur van het plan- Marshall Paul Hoffman, heeft ■gisteren te Frankfort gewaar schuwd tegen de neiging devalua tie te beschouwen als een genees middel voor alles. Hij verklaarde tegenover de pers: het belangrijkste is de pro ductiviteit te verhogen en de kos ten en de handelsbarrières te ver minderen. Tenzij aan deze voor waarden wordt voldaan zal een devaluatie niet dienstig zijn voor ons doel en dit geldt niet alleen voor Duitsland maar in het al gemeen. 11 11 Paul Hoffman verklaarde, dat het E.R.P. de nieuwe Duitse rege ring zou kunnen helpen door het beschikbaar stellen van Agrari sche en industriële deskundigen in het kader van het programma voor technische hulpverlening voorts voor directe dollarsteun voor de wederopbouw van het economische basismechanisme van het land en door het vrijgeven van de tegenwaarde in Deutsche Mark van de dollarkringen in het kader van het plan-Marshall, voor in vestering in de Duitse economie. Op hun beurt konden volgens Hoffman, de Duitsers vier be langrijke bijdragen leveren tot het Europees herstel: 1. Zij moeten het best mogelijke gebruik ma ken van het bouwland tot verhoging van de voedselproduc tie en zodoende dollars besparen, zowel door verhoging der land- bouwproductiviteit als door ver vanging van bloementuinen door groentetuinen. 2. Duitsland moet onmiddellijk aandacht besteden om kennis te nemen van de vor deringen in industriële producti viteit, waarvan dit land de laat ste 15 jaar grotendeels geïsoleerd is gebleven. 3. Duitsland moet zijn financiën in orde brengen en moet uitgaan van in evenwicht zijnde begrotingen en een gezon de valuta. 4. Teneinde zijn rol als volwaardig partner in de West- Europese economie te spelen, moet Duitsland or met kracht naar streven zijn handel vrij te maken, de handelsbelemmeringen moeten worden verminderd en uit de weg geruimd en de handels relaties met andere Europese landen moeten worden uitgebreid. Paul Hoffman verklaarde, dat de vooruitzichten voor particu liere kapi taats in vest e ring in Duitsland door de Ver. Staten „voorlopig grotendeels van acade mische aard waren". Totdat de Duitse regering haar stabiliteit zal hebben bewezen zal er volgens Hoffman geen sprake kunnen zijn van buitenlandse beleggingen in noemenswaardige omvang. In vesteringen van buitenaf zal vol gen na en niet voorafgaan aan investeringen door de Duitsers zelf in de Duitse industrieën. De begroting van de Verenig de Naties voor het jaar 1950, die door Trygve Lie is opgesteld, schat de Verenigde Naties voor het volgend jaar op 44.314.398 dollar. De goedgekeurde begroting der Verenigde Naties voor 1949 was 43.487.128 dollar. De verschillende inkomsten, die de Verenigde Naties in 1950 zullen ontvangen, zijn op 5.016.525 begroot. Voor de verschillende com missies der Verenigde Naties, waaronder de Unci, is een ronde som van 5 millioen dollar uitge trokken, terwijl aan het inter nationale Hof van Justitie 627.350 dollar zijn toegewezen voor honoraria, diensten en outillage. REPATRIËRENDE MILITAIREN Met het troepentransportschip „Waterman", vermoedelijke aan komst te Rotterdam 7 Sept. 1949 repatriëren de volgende Zeeuws. Vlaamse militairen: A. A. Srnole- naars en J. P. A. de Blokj Ter- neuzen; A. J. Bolleman, Axel; E. E. Allefs, St. Jansteen en| v. d. Walle, Hulst. DE UIËNMARKT. Volgens de New York Times meent men te Rome het gebeente van de Heilige Petrus te hebben gevonden, nog geen zes meter on der de vliet van de Sint Pieter. De archeologen, die de opgra ving leiden, hebben een eed van geheimhouding afgelegd, aldus het blad, doch ondanks dat zou uit verklaringen van verschillende andere personen in het Vaticaan voldoende blijken, dat men het gebeente van Sint Petrus ontdekt meent te hebben in het „hypo- geum'1de ondergrondse ruimte, waar het volgens de traditie be graven zou zijn. Deze crypte is twee jaar geleden blootgelegd. Het gebeente bevindt zich in een o, die onder direct toezicht staat van Paus Pius de twaalfde zelf, in de particuliere kapel naast zijn studeervertrek, aldus wordt in Vaticaanse kringen gezegd. De vondst zou van het grootste gewicht zijn als eventueel bewijs tegen stellingen van niet-katho- lieke zijde, dat de Heilige Petrus nooit zou hebben bestaan, dat hij althans nimmer te Rome zou zijn geweest en dat de latere Pausen niet zijn opvolgers zouden zijn. De ontdekking zou gedaan zijn door Professor Enrico Josi van het Pauselijk instituut voor Chris telijke archeologie, als lid van de door Paus Pius de twaalfde be noemde commissie voor de coórdi- nering van archeologische onder zoekingen in de Vaticaanse kata- komjben. Geheimhouding zou in acht ge nomen worden omdat de Paus, alvorens een officiële verklaring af te leggen, onomstotelijke be wijzen verzameld wil zien omtrent de authenticiteit van de vondst. Uit gewoonlijk betrouwbare bron ten Vaticane wordt beves tigd, dat een stenen kistje is ge vonden met beenderen, die, naar men gelooft, die van de Heilige Petrus zijn. In Vaticaanstad wordt verno men, dat in het najaar volledige gegevens worden verstrekt door de publicatie van een officieel boekwerk en dat archeologen zul len worden uitgenodigd het opge- gravene te onderzoeken. De uienmarkt biedt voor de uien telers thans gunstiger pers pectieven dan vorig jaar. Men iioort op het ogenolik prijzen noe men van 12 cent per kg en er zijn al contracten afgesloten vdor 10 cent per kg op December-levering. Wel zal de opbrengst van het gewas wat het aantal kg per ha '.etreft, belangrijk beneden het vorige jaar blijven. Schattingen berekenen voor Zeeland een oP" brenst van hoogstens 25.000 kg en voor Flakkee van hoogstens 30.000 kg per ha (vorig jaar hoogstens 40.000 kg per ha). Er zijn ondertussen al heel wat contracten afgesloten, tegen prij zen die variëren van 6 tot 10 cent per kg. Want vele uientelers ver kiezen het zekere voor het onze kere en verkopen reeds nu geheel of gedeeltelijk. Een prijs van 10 12 cent op Deecemherlevering is ondertussen voor de exporteurs nogal specu latief omdat men niet weet, wat onze grootste afnemer Engeland zal betalen. De vraag is nu: wanneer gaat de Engelse marktj, die op 15 Au. gustus voor Nederland werd ge sloten, weer open en hoe zal het zijn met de concurrentie? Vorig iaar bleef de grens feitelijk tot 1 December gesloten en ook toen nog kwamen er protesten van de Engelse uienkwekers, die nog niet door hun eigen voorraden heen waren. De Engelse Minister van Voed selvoorziening zal naar men aan. neemt dit jaar met de klachten van zijn eigen mensen rekening houden, al hoopt men van Neder landse zijde, dat door de mindere uitzaai en de mindere opbrengst in Engeland, de Engelse uienkwe kers dit jaar geen al te grote moeilijkheden zullen geven en men b.v. op 15 November met de ex. port zal kunnen beginnen. En in verband met de concurrentie uit Polen, Hongarije en Italië is een verschil van veertien dagen vroe ger of later van grote betekenis. Wie het eerst aan de markt kan komen heeft een voorsprong. Behalve Engeland heeft ook Frankrijk nogal wat plantuien j afgenomen. I Duitsland is vojorlopig als af nemer nog niet aan bod, De prij. zen waartegen men in dit land zijn uien bij zijn Zuidelijke en Oostelijke buren betrekt, liggen beneden de Nederlandse markt prijs en de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten weigeren devie zen beschikbaar te stellen voor de Nederlandse uien. TERNEUZEN Ongeluk bij het voetbalspel. Zaterdagmiddag had als vóór wedstrijd van de kamp Heeren veen—M.V.V. een ontmoeting plaats tussen een junioren-elf tal van Hontenisse en van Ter- neuzen. Tijdens deze wedstrijd kreeg een der spelers, F. S., van Hon tenisse de bal tegen de maag streek. Aanvankelijk leek dit geen bijzonder letsel te hebben veroorzaakt, doch juist vóór de aanvang van de ontmoeting HeerenveenM.V.V.toen het jongmens tussen zijn vriend jes zat om de komende strijd te volgen, werd hij onwel en ver leenden enige leden van het Ro de Kruis hun bijstand. Na afloop moest de jongeman echter van het veld worden gedragen en werd hij naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Hier bleek, dat hij een bloeduitstorting in de maag had gekregen en direct operatief ingrijpen noodzakelijk was. Naar wij vernemen is zijn toestand gelukkig zeer bevredi gend. NIEUW VLIET Raadsvergadering. De raad van Nieuwvliet kwam Vrijdagavond in openbare verga, dering bijeen, onder voorzitter schap van de burgemeester, de heer Everaars. Anwezig waren de heren: Ris- seeuw, Roosendael, Hoste, Cru. son, Quaars en Bentschap Knook. De heer Dekker las de notulen voor, welke zonder bemerkingen vastgesteld werden. Verder deed de voorzitter me dedeling dat de distels van het stukje grond van de S.B.M., het welk de heer De Groot in huur zou hebben, plotseling verdwenen zijn. Zoals de raad bekend is, aldus de voorzitter, is er geruime tijd een woning beschikbaar geliou. den voor de dominéé, daar het niet te voorzien is, wanneer deze nu precies naar Nieuwvliet zal komen, is het toch onverantwoord in deze tijd van woningnood, woonruimte onbenut te laten staan. In overleg met de kerke- raad heeft B. en W. besloten de woning dan maar te verhuren. De gegadigden vóór deze woning wa ren de heren Jansen en Versluijs. De raad wees met 6 stemmen (de heer Luteijn was afwezig) de wo. ning toe aan de heer Versluijs. Bij de rondvraag informeert de heer Hoste of het niet mogelijk zou zij het fietspad, wat vóór de oorlog van Breskens naar Cad- zand in de duinen lag, kon wor den hersteld. De voorzitter achtte dit wel niet mogelijk, maar geen deskun dige zijnde, wilde hij de zaak laten onderzoeken. In Groede is er geen fietspad meer, wellicht 'is gedeel telijke aanleg in Nieuwvliet uit te voeren. De heer Quaars vraagt naar de lichtpunten in de Prinses Wilhel. minastraat. De Voorzitter deelt mede, dat deze zo spoedig mogelijk aange legd zullen worden. Verder vraagt spreker Inlichtingen over de beta ling van de aanslagen, in het schoolgeld; verschillende mensen moeten zelfs voor 3 jaar tegelijk betalen. De voorzitter deelt mee, dat grote soepelheid zal worden be. tracht en dat betaling in termij nen op geen bezwaren stuiten. VLISSINGEN. Brits bezoek. Het s.s. „Mecklenburg" van de Maatschappij „Zeeland", dat de toeristendienst Vlissingen'Folke stone onderhoudt, heeft tijdens zijn jongste reis niet minder dan 110 inwoners van Scarborough vervoerd. Deze Noord-Engelse stad onderhoudt sinds de bevrij ding nauw contact met Vlissingen. Geregeld worden over en weer bezoeken gebracht en ditmaal meenden de Engelse bezoekers niet beter te kunnen doem dan de reis via Folkestone te maken. Van het gezelschap maakt een aantal vertegenwoordigers van sportverenigingen deel uit, welke zich met Vlissingse sportmensen zullen meten. Burgemeester Mr. Dr. B. G. Kolff begroette de gasten na aan komst in de „Scheldek-hal en sprak over de betekenis van rela ties als deze voor de verbetering der Internationale verhoudingen. Zijn toespraak werd beantwoord door de heer E. S. Broome uit Scarborough. Nieuw wegdek op Boulevard De Boulevard De Ruyter te Vlissingen heeft tijdens de be vrijdingsgevechten zeer ernstige schade opgelopen. Thans is een geheel nieuw wegdek volgens een nieuw procédé gelegd. Dit wegdek moest aan bijzondere eisen voldoen in verband met het veelvuldig overslaan van zeewater. Het gemeentebestuur heeft besloten, op Woensdag 31 dezer het vernieuwde wegdek met een korte plechtigheid in gebruik te nemen. De plaatse lijke muziekverenigingen zijn verzocht hieraan hun mede werking te verlenen. In aan sluiting op deze plechtigheid zal een waterfeest in de Vissers haven plaats vinden. coördinatie van de Amerikaanse, hulp en raad kunnen verschaffen Engelse, Nederlandse en Fortu- I aan alle gebieden, die aangevallen gese politiek in Azië. of onmiddellijk bedreigd worden Ten derde zouden wij enthou. door onder communistische leiding siast en daadwerkelijk kunnen j staande strijdkrachten, zoals reageren op het denkbeeld van Zuid-China en Indo.China", aldus President Quirino inzake een pact „Life", voor het gebied van de Stille Oceaan en een unie van niet- communistische Aziatische staten in dat gebied. Ten vierde zoluden wij ons geld kunnen besteden aan kapitaalsinvesteringen, zowel al. gemeen als partiiuliere, voor ont wikkeling (niet voor exploitatie) van de industrie in India,, Indone. sië en elders. Ten vijfde zouden wij kunnen verklaren, dat wij voornemens zijn onze macht en morele invloed aan te wenden om alle Aziatische volken te hel pen zo spoedig mogelijk aan zich zelf te besturen. Ten zesde zou. Bijna 500 dorpen in de verenig de provincies staan onder water als gevolg van overstromingen na hevige regens, aldus berich ten uit Luknow (India). De ri vieren de Ganges en de drie zij rivieren zijn sterk gezwollen. Aanzienlijke schade aan bezit tingen en gewassen wordt ge meld uit de overstroomde gebie den. De Regering evacueert de den wij enige beperkte militaire bewoners in boten. DOOR PETER BARON Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) (Een kind kan 'begrijpen, dat je niet op iedere vierkante meter van een gebied een militair kunt zetten. Hier zit een plukje, daar zit een plukje en al deze plukjes samen vormen de waarborg van rust en veiligheid' in dat gebied. Natuurlijk, deze plukjes zitten niet zomaar meer te zitten: On ophoudelijk doorkruisen ze de omgeving, voortdurend staan ze met elkaar in verbinding, met te lefoon, met radio, maar vooral het eerste. Maar die verbindingen "moeten in stand worden gehouden en de man, die daarvoor zorgt, dat is de Verbindingsofficier, in dit ge val de Verbindingsofficier van 4'5 R.I. Met zijn kleine groep mensen heeft hij maar te zorgen, dat de verschillende commandan ten in het bataljonsvak met el kaar contact kunnen houden. Enige dagen lang ben ik de gast geweest van 45 R.I. Ik heb de mensen van de verbin dingsdienst zien werken en heb mij daardoor een idee kunnen vormen van hun moeilijkheden. De lijn-ploegen heb ik gevolgd toen zij uitrukten om de vernielde verbindingen te herstellen en de telefonisten heb ik gebruik zien mafcen van deze gerepareerde lijnen. De zoem-toon van de 19 sets. (radio-toestellen) klinkt nog in mijn oren en als ik mijn ogen sluit zie ik de mannen weer ach ter htm radio's zitten met hun koptelefoon op om de berichten te noteren die zij opvangen. Nog zie ik de administratieve krachten op de commando-post druk bezig met het coderen en decoderen van de binnengekomen 'berichten, die dan per fiets of per motor naar de geadresseerden ge bracht worden. Datgene wat ik in die enkele dagen zag heeft mij een kijk gegeven op het vele werk dat zo'n verbindingsgroep in een bataljon te doen heeft. Die avond was de duisternis snel gevallen. Roerloos lag alles onder het zwarte dek van de nacht. De maan wierp zijn fletse licht over de sawa's en maakte de natuur tot iets wonderlijk moois. Uren verstreken en het leek alsof in het gote bataljons-vak. Het vooraanstaand weekblad „Life" bevat een hoofdartikel over de Amerikaanse politiek ten aan zien van het Verre Oosten, waarin er cjp wordt aangedrongen; dat het State Department een interim programma opstelt, dat „juist nu betekenis, richting en hoop geeft aan onze politiek in het gebied van de Stille Oceaan'''. Het blad schrijft: „Wat zou een gezond en hoopgevend interim-program moe ten inhouden Ten eerste zouden i van 45 R.I. alles ter ruste was wij kunnen verklaren, dat het gegaan. Maar hij., die scherper 83) (Nadruk verboden) onze bedoeling is onze zee- en luchtmacht te gebruiken om alle posities aan of buiten de kust van AZië van Japan tot Singapore intact te houden. Ten tweede zouden wij besprekingen kunnen aanvangen met het oog op een eigenaardige toon gezegd, en het minste wantrouwen van Barbara tegenover juffrouw Greer kon ge vaarlijk worden. „Ik geloof, dat jë teveel naar Keating hebt geluisterd", zei hij een beetje ontevreden. „Ik heb hem in geen dagen ge zien, maar je zult me moeten toe stemmen, dat onze waardige juf frouw zich onlangs een beetje vreemd gedragen heeft." Jan zei daar wijselijk maar niets op en ook Barbara liet het onderwerp varen, maar toen Jan die morgen uitging, voelde hij zich niet helemaal op zijn gemak. Barbara evenmin. Met Butlers „Mijn beste man", stribbelde Barbara tegen, „wat weet ik nou van butlers af? Ik heb er nog zo weinig ontmoet in mijn jong le ven. Ik zou niet weten, wat ik zeggen moest." „Toe, wees een flinke meid", drong Jan aan. ,,'t Is heel eenvou dig. Vraag hem eh of hij t enige ondervinding heeft en dat omgaan was n.et haar sterkste soort dingen. Of hij goede ge --J- tuigschriften heeft, en of hij van Keukenmeisjes houdt." „Zou je je de ex-butler van een hertog kunnen voorstellen in de spichtige armen van juffrouw Greer?" „Niet al te best", antwoordde Jan, „maar ik kan er dus op re kenen, dat jij je zult belasten met de ontvangst van Crale?" „Ja", zei Barbara. „Ik zal het proberen. En ik zal hem niet aan nemen, als hij or uit ziet, alsof hij erg verliefd van aard is. Ik zou juffrouw Greer niet graag bloot stellen aan een kennismaking met de zonde. Dat was een uitdrukking, die Jan niet beviel. Ze haul het op zo'n zijde, en toen een uur later „mijn heer Crale" werd aangediend, 'betreurde zij het bijna, dat zij zich door Jan had laten overhalen. Haar ergste vermoedens werden bewaarheid; hrji zag er werkelijk uit, zoals ze zich had voorgesteld. Zeer in de puntjes gekleed, een beetje gezet, en met een bijzon der glad gezicht. Het was een echt Cherubijnengezichtje vond Barbara, maar zijn beleefde, kal me manier van doen maakte haar in de war. Ze had het gevoel, als of de verhoudingen omgekeerd waren alsof zij de werkneem ster en hij de werkgever was. „Eh wilt u niet gaan zitten, mijnheer Crale?" nodigde zij een beetje onhandig uit. „Dank u, dame." Het ging niet te best, vond Bar bara. Zij deed een paar mislukte pogingen om iets te zeggen en barstte toen uit: „Natuurlijk hebt u wel enige on dervinding, mijnheer Crale Crale's gelaatsuitdrukking bleef ©ven eerbiedig, maar wees aan, dat hij in andere omstandigheden niet naar de betrekking gedongen zou hebben. „Inderdaad, dame", 'bevestigde hij en Barbara verbeeldde zich dat zijn ogen even spottend schitter den maar het volgende ogen blik was zij weer overtuigd, dat zij zich vergist had. Ze keken zo ernstig als óóit. „Ik heb verscheidene jaren Zij ne Genade de Hertog van Bauff gediend, zoals Ik de eer had u door mijn brief te laten weten, en daarvoor enige van de beste En gelse families." Barbara keek beduusd, zoals het bij dergelijke gewichtige medede lingen paste. „En wat was uw reden om Zijne Genade te verlaten?" vroeg zij aarzelend. „Zijne Genade, dame, was van ietwat ongeregelde gewoonten", antwoordde Crale afgemeten. „Op mijn leeftijd is globe-trotten niet langer een genoegen, dat mijn hart of mijn voeten me ver oorloven te genieten." „Of je figuur", dacht Barbara toekeek, kon overal de zwarte fi guren opmerken, die zich in kleine groepen voortbewogen. Het waren de Nederlandse sol daten op hun nacht-patrouilles, die door de kali's, ravijnen en langs de suikerriet-velden, overal kon men hen zien. Maar het eindeloos grote vak kon niet tot op elke vierkante ondeugend, maar dat zei ze niet. „U bedoelt, dat Zijne Genade zeer veel reisde?"' „Juist dame. Het was een beet je storend, nooit te weten of we de nacht in Lucknow of in Labra dor zouden doorbrengen, bij wijze van spreken." Crale beschreef vervolgens zijn dienst hij andere families en Het zijn getuigschriften zien. Na een paar minuten was Barbara zich bewust, dat ze handelde onder 'n drang, waaraan ze geen weer stand kon bieden. El" ging een minzaamheid: van hem uit, waar ze machteloos tegenover stond, zodat het niet lang duurde of ze had de nieuwe butler in dienst genomen, en hem door juffrouw Greer zijn kamer laten wijzen. Zodra juffrouw Greer hem alleen gelaten had, glimlachte „mijnheer Walter Crale" zeer vergenoegd. In zijn twintig jarige loopbaan had superintendant Kaye van al- lerhand meegemaakt, maar but ler was hij te voren nooit ge weest. Er waren zeer eigenaardi ge gevaren aan dat vak verbon den gevaren die hij met behulp van een boekje over „Hoe Be dienden zich behoren te gedra gen" hoopte te overwinnen. (Wordt vervolgd). meter toe gecontroleerd worden eenvoudig onmogelijk. Juist in die gebieden waar zij niet langs kwamen of waar zij eventueel net geweest waren bewogen zich an dere gedaanten. Deze nu deden ook hun werk en de resultaten daarvan zou ik wel merken. BERICHT VOOR DE OVERSTE. 's Avonds 10.30 u. rinkelde in de officiers-mess van de Staf compagnie de telefoon. „Wilt U even aan de Overste doorgeven dat de lijn naai- M. gestoord is". Dit was dus het werk van ,die an dere figuren in het donker: De telefoondraden waren geknipt. Voor de verbindingsofficier lag er weer werk te wachten. Toen -ik dan ook de volgende morgen met de Res le Lt. Fernig, uit Amsterdam de officiers-mess ver liet wist ik al wat er komen zou. De reparatieploeg zou uitrukken om de gehele lijn af te zoeken want dat was de enige oplossing. Een kwartier later zat ik met de mannen in de wagen en wij ver- lieten, een stofwolk achter ons latend, het kampement. De weg waarover wij reden was reeds „gesweept". Dit wil zeggen dat elke verdachte plaats door de „sweeper" was nagezien op explosieven. Dit was absoluut noodzakelijk, want de tegenstander beperkt zich niet tot vernielen van ver bindingslijnen, maar ze weten ook wel om te gaan met mijnen en trekbcimmen. Op de eerste wagen die in de ochtenduren over een weg in het vak van 45 R.I. rijdt staat daar om altijd een militair die, zo vreemde explosieven gevonden worden, hij ze heus wel onscha delijk maakt, daarover geen zor gen. Ik zat voor in de power-wagen naast de chauffeur. Achterin za ten de overige mannen van de lrjn- ploeg, benevens enige werklieden van de P.T.T. Op de bodem van dé wagen lag het kleine wit-bruine hondje dat onafscheidelijk met dat groepje mensen verbonden was. Zo gaat het werk van de man nen der lijn-ploeg, dag in, dag uit maar door. Tegenover vernie ling stellen zij opbouw, maar ko gels beantwoorden zij met kogels. Zij vormen een mengeling van technici en soldaten en- elke keer waarop zij uitrukken moeten die beide kanten paraat zijn. Na onze terugkeer wipte i'ki nog even bij Lt. Fernig binnen. Hij zat in het berichtencentrum. Dit is de plaats waar dagelijks alle dienstberichten binnenkomen. Lang niet alle posten hébben telefoon-verbinding. Op sommige plaatsen is dit eenvoudig niet mogelijk, want daar knippen ze onophoudelijk "s nachts de lijnen door. Uiteraard is dat niet zo heel erg, want dan schakelen we de radio.verbinding in. Die ge- isoleerde posten geven dan hun berichten via de aether aan ons door. De Compagnies commando posten hebben allemaal sterke ra diotoestellen, die op de comman dopost zijn afgestemd. Veldtele foon is dus wel te missen, zoals u riet. HOE IS UW MATERIAAL? „De toestellen waar wij mee werken zijn oud maar toch rede lijk goed. Het onderhoud is zeer belangrijk. Wij hebben natuurlijk niet genoeg toestellen, maar toch altijd meer dan een bataljon vol gens de papieren mag hebben te bezetten". Gaan er bovendien patrouilles uit die zelf een radiotoestel mee voeren, dan zijn ze op de hoofd post steeds bezig om deze pa trouilles uit te luisteren. Als men dan ook het werk van deze kerels gezien heeft kan men zich eenvoudig niet voorstellen, dat wij later in Nederland weer zullen mopperen als we in Gro ningen wat lang op een verbin ding met Amsterdam moeten wachten. Noordstraat Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2