Kerkdiensten BIM IN HET JAAR 2048 VOOR DE ZONDAG De betekenis van óns woord Binnenlands Nieuws UIT DE PROVINCIE Wat brengt de Radio/ SPORTNIEUWS De Stroper Wereld-Voedselfonds Uittocht uit Kanton HAARLEM IN REïP EN ROER DOOR BRAND UIT EEN GASBUIS. voetbal. F" Zó groot is de betekenis van ons woord, dat, volgens boven staande tekst, het woord beslist over zaligheid of verderf. Niet onze daad beslist! Och. als we alles gedaan zouden hebben, blij ven we onnutte dienstknechten. Ook onze allerbeste werken ver liezen alle glans tegenover de volstrektheid van de wil Gods. Evenmin zijn het onze gedach ten, die ons kunnen schoonwas sen. Neen, slechts ons woord al leen beslist. De tekst spreekt over de dag des oordeels. Dan worden we tot verantwoording geroepen. Dan zullen we alleen kunnen bestaan wanneer we het ZATERDAG 20 AUGUSTUS. Ned- Herv. Kerk- Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 21 AUGUSTUS. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen ning». Hcjek: 10 u. ouderling Vergouwe; 2.30 u. Ds. P. A. van de Vlugt, van Terneuzen. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskil10 u- Ds. G. van Moorsel, 5 u. Ds G. van Moorsel, af scheid. Terneuzen: 10 u. Ds. P. A. van der Vlugt; 2.30 u. Ds J. Schol, ten. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. Schoiten, van Terneuzen; 2.30 u. de heer Heijboer. - Aardenburg: 10.30 u. Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wielbosch. Breskens: 10 u. Ds Boere; 6.30 u. Ds. Wiebosch. Cadzand: 10 u. Ds. A. C. W. ten Gate. Grcede: 9.30 Ds. van Kooten. Hoofdplaat: 10 u Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Nreuwvliet: 4 u. Ds. J. W. van Kooten, van Amsterdam. Jeugd dienst. Oostburg: 10 u. Ds Foumier. Retranchement: 9.30 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.30 Ds. Schopen. fiauer. Waterlandkerkje: 9 u. Ds. Scho penhauer. Uzendijke: 10 u. de heer B. C. Bouwen, hulppr. Zuidzande: 10 u. cand. Van de Ende. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- Uit uw woorden zult gij gerechtvaardigd worden. Matth. 12 37 woord spreken, dat rechtvaar digt, d.w.z. wanneer wij 't woord spreken dat God wil hebben. Maar wie zal dit woord kun nen spreken? Wie zal het woord kunnen spreken, dat antwoord is op Gods woord? Als we spre ken zullen we het aantal ijdéle woorden dat we gesproken heb ben, slechts vermeerderen. In de dag der verantwoording hebben we niets te zeggen. Ver schrikkelijk is dat! Behalve wan neer ons het heilsgeheim van het Evangelie is geopenbaard! Dan zeggen we: wij hebben geen enkel woord dat ons rechtvaar digt, maar Gij, o God, hebt ge sproken en in Uw Woord Jezus Christus zoeken wij onze recht vaardigheid, in Uw Woord alleen. Uit ons zeiven hebben wij niets te zeggen, maar wij zoeken ons heil in het rechte antwoord, dat Gij zelf hebt gegeven, Jezus Christus. Zijn leven komt in de plaats van ons leven, Zijn daad in de plaats van onze daad. Zijn Woord in de plaats van ons woord. In de dag der verant woording is er maar één goede belijdenis, n.l. deze: Dit is een getrouw woord en aller aanne ming waardig, dat Jezus Chris tus in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken. Geref. Kerk. Hoek: 11 en 2.30 u. Ds. G. W. van Houte, van Ulrum. Terneuzen: 9 en 5.30 u. Ds. G. W. van Houte, van Ulrum. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J, Ritsema. Geref. Kerk. (,Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. X. van Til Terneuzen: 10.30 en 5 u. Ds. W. Scheele, van Arnhem. Chr. Geref. Kerk. Saamslhg: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9,30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente- Terneuzen: 9.30|. 2 en 6 u. Ds. A. ie Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.I1. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils- Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat, to.l.v. luitenante H. de Bruijhe. Sir Herbert Broadley, plaats vervangend directeur-generaal van de voedsel- en landbouw organisatie, der V. N. heeft aan de conferentie van de Ver. Na ties over de wereldhulpbronnen voorgesteld 'n speciaal „wereld- fonds" op te richten ten einde de keffen te helpen hun voedselbrórilfen te ontwikkelen. Sir Herbert verklaarde, dat om de gehele wereld tegen 1960 vol doende voedsel te verschaffen, de productie met ongeveer 60 zou moeten worden verhoogd in vergelijking met vóór de oorlog. Voor dit jaar raamt men, dat de wereldaanvoer van voedings middelen slechts een weinig groter zal zijn dan de vóór-oor- logse productie. Doordat echter de bevolking is toegenomen, is het gemiddelde verbruik per hoofd van de bevolking gedaald. Volgens Sir Herbert bestaat er snige hoop, dat het probleem ■zal kunnen worden opgelost, voornamelijk door woeste gron den in cultuur te brengen en door ontginning van door men sen veroorzaakte woestenijen. Hij verklaarde, dat indien slechts 10 van de eventuële bouwlanden van Noord-Canada en de Sowjet-Unie zouden wor den gebruikt voor zuivelproduc- tie en verbouw van groenten, de wereld voedsel zou verkrijgen van nog 300 millioen acres land. De Ver. Staten zouden nog 70 millioen acres nieuw bouwland kunnen opleveren. SCHILDER VAN 22 METER HOOGTE GEVALLEN. De 42-jarige schilder S. van der Bijl, gewoond hebbende in Rotterdam, was Donderdagmid dag in de Dordtse zeehaven bezig met het schilderen van een laadbrusL Hij wilde een stel ling op ste\ogheid beproeven en sprong daarom enige" malen op en neer op een houten vlonder tje. Hij wilde zich hierbij vast houden aan de rails van de laadbrug. Die stond onder span ning, ofschoon hem zou zijn medegedeeld, dat de *felectrische stroom uitgeschakeld was. De man kreeg een schok en viel van een hoogte van 22 meter. Hij was op slag dood. SIGARETTENDIEFSTiAL AAN BOORD VAN DE „LUTTERKERK". Aan boord van het stoomschip „Luttertkerk" werden te Londen op 28 Februari j.l. 50.000 sigaret ten ontvreemd. De Londense po litie stelde een onderzoek in en wist 11.500 sigaretten te achter halen. De daders waren de 29- jarige matroos A. F. M., uit Kam perland, de 25-jarie stoker A. M., uit Rotterdam en de 19-jairge matroos M. J. M. van R., uit Schiedam. Negen andere opvarenden heb ben meegeprofiteerd van de buit. In MIarseille zijn twee schepelin gen ontvlucht. Woensdagavond toen het schip te Rotterdam lag (voor het eerst sinds de diefstal) kwamen zij aan boord om hun achtergebleven eigendommen te halen. De politie arresteerde hen daar met de tien anderen, die medeplichtig waren, de negen he lers werden met een proces-ver baal naar huis gestuurd, terwijl de drie daders werden opgesloten. K.L.M.-CONVAIR LICHT BESCHADIGD. Naar het A.N.P. verneemt is een Convair van de K. L. M. Donderdag bij een landing op het vliegveld van Rome even naast de landingsbaan terecht gekomen. De machine werd enigszins beschadigd. De K. L. M. deelde bij navraag mede, dat de beschadigingen niet van ernstige aard zijn en nauwelijks zichtbaar. Het toestel wordt op het ogenblik onderzocht en zal zo spoedig mogelijk weer naar Nederland worden gevlogen. ALGERIJNSE HUW ELI JKSZWENDELiAAR. De Vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie heeft Donderdag in Naarden een jon ge Algerijn gearresteerd, die se dert enkele maanden in ons land vertoeft en zich in die tijd met huwelijkszwendel heeft bezig gehouden. De man noemt zich Mohamed Begtache of Beighe, zegt mil- lionnair en hoteleigenaar in Pa rijs te zijn en voor onbepaalde tijd met vacantie in Nederland te vertoeven. Hij spreekt alleen Frans, maar kan geen Frans lezen of schrijven. Naar geble ken is komt hij uit Bougie in Algerije, maar omdat hij niet in het bezit is van papieren be schikt de politie niet over ver dere inlichtingen. Begtache zocht op alle moge lijke manieren contact met bij voorkeur jonge meisjes, die hij als hij de kans kreeg meetroon de naar Zandvoort. Hij gaf dan veel geld uit, gebruikte voor durend taxi's en kwam algauw met een huwelijksaanzoek op de proppen. Zijn vader zo vertelde hij is een goede vriend van de directeur van een der grootste hotels in de hoofd stad en het huwelijk zou met alle luister en plechtigheid vol trokken worden. Zijn bedoeling was steeds een intieme verhou ding met zijn slachtoffers te scheppen, geld was niet in de eerste plaats zijn doel. Hoe het hem mogelijk is ge weest geruime tijd de eerste klacht bereikte de politie reeds in Mei op tamelijk grote voet te leven is de politie een raad sel. Bij zijn arrestatie had Beg tache geen cent op zak. Nu het Amerikaanse consu laat-generaal te Kanton wordt gesloten, is een uittocht van vreemdelingen en rijke Chine zen uit Kanton begonnen naar Hongkong en de Portugese ko lonie Macao. De Chinese en Britse luchtvaartmaatschappijen zetten extra-vliegtuigen in. Er zijn verder speciale vliegtuigen naar Kanton gegaan voor het wegvoeren van de bezittingen van de nationalistische regering naar Tsjoengking, een negen honderd km Noordwestelijker. Aan de Noordkust van Queens land heeft men het wrak ont dekt van een Hollands schip, dat daar in 1636 moet zijn ver gaan, aldus meldt de Australi sche radio. Het schip had een lading van kostbaarheden, o.a. een partij gouden munten ter waarde van 76.000 gulden. NIEUWE ZUID-SLOEPOLOER GEDICHT. Na dagenlange intensieve ar beid is gister eindelijk de nieu- leiding op 1 December gereed zijn, want dan zal de hulpbema- ling plaats maken voor natuur lijke ontwatering. Inmiddels zullen ook de we- we dijk tussen Walcheren en g.-,-, hwegsloten en de kavel- Zuid-Beveland, die de Zuid-Sioe- g^de Sn gemaakt. De polder aan de Scheldezijde be grond die door het graven van grenst, gedicht. - ---*,-i Het dijklichaam was zo hoog opgetrokken, dat, toen de vloed opkwam, geen water meer door de buitendam binnenliep. Daar mee was de nieuwe verbinding tot stand gekomen. Voorlopig wordt het dijklichaam op een niveau van 3 meter plus N.A.P. gebracht, doch later wordt het verhoogd tot 7 a 8 meter. De afwerking zal nog enkele weken in beslag nemen en de verdere ophoging moet met zeer veel overleg geschieden, omdat de grond slap is, en het gevaar voor verzakkingen niet denkbeeldig is. Men verwacht, dat de dijk eind November gereed zal ko men. Volgende week zal de pompinstallatie in werking tre denden het ZuidrSloe leeg malen Tevens wordt dan begonnen met het graven van de hoofdwater leiding door de schorren, die het water uit de polders kan afvoe ren. Dit werk zal geruime tijd m beslag nemen, omdat 180.000 ku bieke meter grond er voor verzet moet worden. Toch moet deze de sloten vrijkomt, zal gebruikt worden voor de dichting van de kreken. Men'hoopt, dat in Augustus 1950 de nieuw gewonnen 450 ha grond met koolzaad ingezaaid kan worden. Volgens deskundi gen is deze grond de beste cul tuurgrond in Nederland. TERNEUZEN. Afscheidsvergadering „Ge meenteraad 19461949". Donderdagavond kwam de ge. meenteraad in zijn oude samen stelling voor het laatst bijeen. De heer Henry was wegens ziekte afwezig. De voorstellen van het college van Burg. en Weth. tot vaststel, len van de werkelijke uitgaven van het openbaar onderwijs, dienstjaar 1948, ingevolge artikel Terneuzen en tot aanvaarding van de muziekkiosk te Sluiskil werden z.h.st. aangenomen. Op verzoek van de Voorzitter werd nog een agendapunt toege voegd, n.l. het voorstel van Burg. en Weth. tot het richten van een schriftelijk verzoek aan de Pacht, kamer om tot ontbinding van de pachtovereenkomst met de heer K. J. Burger over te gaan. Het betreft hier de verpachting van een stuk grond in de Zeventrini- teitspolder ap de plaats waar de montagewoningen zullen moeten worden gebouwd. Met de heer Burger zijn onderhandelingen ge. voerd over het bedrag der schade vergoeding, terwijl hem tevens een gelijkwaardig stuk grond in pacht is aangeboden; een en ander heeft echter niet tot overeenstemming geleid. Z.h.st. wordt besloten overeen, komstig het voorstel van Burg. en Weth. een desbetreffend verzoek tot de Pachtkamer te richten. Van de rondvraag wordt ge bruik gemaakt dcior de heer Lin. denbergh, die gaarne zou zien dat in de vergaderingen geen punten werden behandeld, welke niet op do agenda staan. De Voorzitter zegt toe deze kwestie te zullen bezien bij de samenstelling van het nieuwe „Reglement van orde". De heer IDe Vries (P.v.djA.) vraagt hoe het staat met het mo nument voor de gevallenen. De Voorzitter zegt momenteel niet precies op de hoogte te zijn met de stand van zaken, doch hij zal wel medewerken een en ander thans zoveel mogelijk te bespoe digen. Hierna spreekt de Voorzitter enkele woorden van afscheid tot de scheidende raadsleden. Spreker roemt de samenwerking in de raad en de prettige geest in de vergaderingen. Dit is de eerste door het volk gekozen raad na de bevrijding en er zal wel geen ge meenteraad zijn geweest welke voor zulke moeilijkheden heeft gestaan als deze. Een van de be langrijkste en zichtbare resulta. ten van het beleid van deze raad is wel de uitbreiding van de wo. ningbouw in de gemeente. Spre ker wenst de scheidende leden tenslotte het allerbeste toe zowel in het particuliere als openbare leven. De heren Van Alphen (K.V.P.), De Vries (P. v. d. A.), Dekker (C.H.), De Smidt (V.V.D.) en Huijssen (A.R.) danken dan de Voorzitter voor de prettige wyze van samenwerking en spreken woorden van dank aan de Secre taris, secretarie.perscfieel, ge meentewerken en politie voor de ondervonden medewerking. Examens Pontschool. De hieronder genoemde cursis ten, opgeleid op de Erkende Pont School te Terneuzen, slaagden voor: Stenografie: Mej. R. Vroe- gep te Terneuzen. Boekhouden: De heren: P. M. Hejiens, Philippine; R. de Buck, Sas van Gent; A. M. Vreecken, Stoppeldijk en de dames P. M. de Bruin, Ossenisse; J. den Hamer, Terneuzen. Machineschrrjven: De dames: M. J. Harms, S. F. Loof, J. den Hamer, B. de Bruijne, M. H. Klaassen, A. F. Dees, J. A. de Doelder, allen te Terneuzen; L. Seighers, Cl'inge; L. P. Bolleman, A. C. Le Feber, mevr. Wonder- gemSas allen te Axel; J. J. Leunis te Zaamslag en de heren R. A. de Caluwé, M. de Blaaij, j; Balnikker, W. C. de Regt, C. den Hamer, P. Bareman, J. H. Mlelen, J. R. Scheele, W. Kanis allen te Terneuzen; J. de Braai, Sas van Gent; M. P. G. Wonder- getm, Axel. HOEK. Concert. Blijkbaar was het „E.N.Z.K." drie weken geleden goed beval len op het Boeregat, toen daar een soldaat uit Indonesië terug keerde, want Donderdagavond maakten de Hoekse muzikanten zich weer op om het Boeregat nogmaals op een concert te ver gasten. Dat dit zeer in de smaak viel, behoeft wel niet gezegd te worden. Een aantal nummers werd op vlotte wijze gespeeld en het was al niet meer zo heel vroeg, toen de laatste muzikan ten weer op Hoek arriveerden. KOEWACHT. Raadsvergadering Aanwezig waren alle leden, be halve de heer J. Baert. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd overgegaan tot het in behandeling nemen van de geloofsbrief van de heer B. de Gronckel, welke in orde werd be vonden. Met het ontvangen schrijven Biim gen, want hij weet wel, dat al- struikelde bijna over het j leen belangrijke mensen zo lang- lange witte kleed dat hij van de zaan lopen en dat zij kwaad bewusteloze had afgenomen. Bij worden als men hen niet kent", de poort van het politiebureau bedacht Bim. En hij had gelijk. zoals wel bleek toen het gat gro ter werd en hij meer van het werktuig kon zien. Even later volgde een hoofd door het gat dat zoeven was ont stond een wachter die iedereen Hij kon de wacht passeren zonder staan. Het was een hoofd zoals die er in of uitging, scherp opnam. „Daar moet ik langs!" dacht Bim en hij voelde zijn hart kloppen. Maar hij liep kaarsrecht langs de schildwacht, zonder zich te haasten, alsof hij iets heel hoogs was bij de politie. „Hij zal mij niets durven vra- maar een vraag Basli ze in zijn eigen tijd bij dui zenden had gezien. Het haar was keurig in een scheiding gekamd en twee goedhartige ogen keken Basli door een geweldige uilen- bril aan. „Laat-ie dik voor me kaar zijn" zei het hoofd. dat hem ook word gesteld. Het boren onder de vloer van Basil's cel klonk intussen steeds luider en luider. Plotseling zag Basli de punt van een boor door de vloer heenbreken. Het was een hele moderne boor, werd accoord gegaan. In het voorjaar van 1950 zal hiermede een aanvang worden genomen. Verzoeken tot ontheffing van hondenbelasting werden goedge keurd. Door de P.Z.E.M. was een ver zoek gericht tot het aanleggen van een verliohtingskabel in de wijk het Zand, waarop afwijzend werd beschikt. Na het in behandeling nemen der begrotingswijziging 1948 en 1949, ging men over tot de wegs- verbetering in de Schuttershof- weg, Wouterij en Schoolstraat. In verband met de vernieuwing zal hier een belangrijke verbete ring plaats vinden, mede in ver band dat de gevaarlijke en hin derlijke bochten grotendeels zijn weggenomen. Tevens werd be sloten in de Schoolstraat riole ring aan te brengen. Omtrent de vernieuwing van de weg in de Nieuwstraat zullen onderhandelingen worden aange knoopt met de betreffende in stanties. In verband met aankoop van een nieuw gemeentehuis zal wor den overgegaan tot verkoop van het oude. Door de heer Aug. Suij werd het ontslag ingediend als lid van de huisvestigingscommissie. Het ontslag werd verleend. Hierna werd in verband met de laatst gehouden vergadering van de oude raadsleden door de heer burgemeester een woord van dank gesproken voor de prettige samenwerking tijdens hun zit ting. Veel heeft U gedaan aldus de burgemeester voor de bloei van de gemeente, waarbij ik o.a. aanhaal de woningbouw, aanleg van wegen, brandspuit, vlassers- school, uitbreiding waterleiding, electriciteit, enz. Verder werden, nog woorden van dank gesproken door de he ren Polspoel, Boddaert, Matthijs en v. d. Vijver, waarna de voor zitter de vergadering sloot. Zowel brandweer als ingenieurs van de Haarlemse gastabriek wouden vrijdagavond geruime tijd machteloos tegenover een H. de Feijter, Vogelwaarde, 1; W. de Vos 2; J. Kaijser, Driewe gen 3, 8; C. P. Oppe 4; L. Koster 5, 6; C. v. Alten 7; v. d. Bulck, Terneuzen 9, 15, 16; Gebr. Dees 10; J. Meesen 11; F. de Jonge 12, 20; P. van Hoeve, Driewegen 13; Ml. Drabbe, Driewegen 14; H. 10-tallen meters hoge steekvlam Cornelissen 17; C. v. Doorn 18; die loeiend uit een gebroken dik ke hoofdleidingsgasbuis naar ooven schoot. Men durfde de buis niet af te sluiten op de zich op flinke afstand van de vlam bevindende afsluitpunten, om dat het gevaar van ontploffing ergens in de buis daardoor te groot werd geacht, wanneer de buitenlucht zich met de restjes gas zou vermengen, en de brand weer kreeg geen scnijn van kans de geweldige steekvlam te doven. De buis is gebroken bij de Ca- tharijnenbrug aan het Noorder- Buiten Spaarne. Een schip met grondstoffen voor teerbereiding, dat gesleept werd door 2 sleep boten, één vóór en één achter, omdat het zo breed was, dat het slechts 30 a 40 cm speling had om langs de draaibrug te varen, raakte de hoofdleidingsbuis, die bij deze brug door het Spaarne is gelegd. Het vrij komende gas stroomde onmiddellijk in grote x—. xx.- hoeveelheden naar buiten en een hem hieromtrent1 brandende gaslantaarn, die in i de buurt staat, was oorzaak, dat er 'n krachtige ontploffing ont stond, die de hele buurt deed opschrikken. Het uitstromende gas had vlam gevat en er ont stond een geweldige steekvlam. De Haarlemmers werden per radio gewaarschuwd om vooral geen gas aan te steken. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, stond machteloos en bepaalde zich er toe om met 6 stralen de brug nat te houden. Politie hield de duizenden nieuwsgierigen op een flinke afstand, terwijl de inge nieurs zich verdiepten in het probleem hoe de kracht van de vlam te verminderen. Om 11 uur P. Koopman 19. Jonge duiven: Snelheid 1ste duif 1269,6 meter. J. Meesen 1; Gebr. Dees 2, 15; P. Koopman 3, 17; Gebr. Corne- lisoen 4J. Wisse, Terneuzen" 5, 16, 18; H. Corneiissen 6; G. v. d. Voorde 7; J. W. Scheele, Axel 8; v. d. Bulck, Terneuzen 9; D. de Jonge 10, 12; H. de Feijter, Vo gelwaarde 11: C. van Alten 18; D. Dees 14; H. Scheele 19; C. v. Alten 20. DUIVENVER. ZUIDHORPE. Prijsvlucht uit Moesereen. De uitslag van de alhier gehou den prijsvlucht uit Moescroen is; le H. Fermont; 2e J. Buelaert; 3e. R. Dankaert; 4e. J. Buelaert; 5e. A. Thiron. De duif van de eer ste prijswinnaar deed rond de 1200 meter per minuut. ZONDAG 21 AUG. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.;* 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Kerk dienst; 11.30 Na de kerkdienst; 12.15 Beantw. vragen; 12.40 Amu sementsorkest; 1.00 Nieuws; 1.20 Verv. Amusementsorkest; 1.45 Boekbespreking; 2.00 Kamermu ziek; 2.25 Lezing; 2.35 Omroep- kamerorkest; 3.15 Lezing; 3.25 Verv. Kamerorkest; 3.45 Vertel ling; 4.10 Reportage wielrennen; 4.25 le Vespers; 5.00 Kerkdienst; 101 der Lager Onderwijswet; tot j van de z._Vl. Waterl. Mij betref wijziging van de verordening op fende het uittorenden van het net de veemarkten in de gemeente van brand kranen in de gemeente Gouden Jubileum. Alhier vierden de echtelieden Alfons van Mossévelde en Coralie Vlijminck hun gouden bruiloft. De heer Van Mossevelde werd te Koewacht geboren op 19 Mei 1864 j en zijn echtgenote eveneens te Koewacht C)p 10 October 1872. Thans zijn de oudjes nog zeer kra nig en kunnen nog alle dagelijkse bezigheden verrichten in de keu- ken en in de tuin. Daar de oudjes liever een feest hadden in de familiekring alleen, werd zo goed als geen buurtfeest gehouden. Om 10 uur had een plechtige H. Mis plaats waar de echtelieden en familie natuurlijk tegenwoordig waren. Na de H. Mis werd te 1 uur receptie gehou den waarvan vele huren en ken nissen gebruik maakten om de oudjes en naaste familie te felici teren. Bij deze gelegenheid werd ook namens het gemeentebestuur van Koewacht een geschenk aan gebeden wat hier reeds jaren het gebruik is. Verder werden de oud jes overstelpt met geschenken, bloemen en gelukstelegrammen. •Bij de vele toespraken van fami. beleden enz. werden het gouden paar nog vele jaren toegewenst en deze nog gelukkig met elkan der door te brengen, zoals zij dit reeds 50 jaar voorbeeldig hebben gedaan. ZUIDDORPE- Gesneuveld. De thans alhier wonende fami lie Overmeire (oorspronkelijk uit Axel) kreeg een dezer dagen het droevige bericht dat hun zoon en broer J. Overmeire in Indonesië voor het vaderland gevallen is. slaagde de brandweer er vrij on voor de strijdkrachten 7 oo verwacht in de steekvlam te.' j^o voor ae smjuKrachten, 7.00 overmeesteren. Het. was het ei van Columbus: alle 6 stralen werden in de gebroken buis ge richt en de vlam gaf de geest. DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) gl) Nadruk verboden. „Maak je maar niet ongerust. Heb je geen schilders-uitrusting voor me? Een lichtbruin pak met een fladderdas een beetje een bonte, als het kan." „Dat is ja je vare", klakte Lou opgetogen. „Vacht Larry, ik haal het zo."' Larry glimlachte en trok, on derwijl Lou zijn spullen bij elkaar scharrelde, haastig zijn pak en schoenen uit. Na een paar minu ten kwam1 Lou hijgend terug met een bruin pak, bruine schoenen een bruine flambard, en een zeer lichtbruine, bijna gemberkleurige das. Larry bekeek de zaakjes vluchtig en knikte, ten teken dat hij er genoegen mee nam. „Nou nog een bont zakdoekje Lou, en een baard", zei hij. „Een baard", overpeinsde Lou „Een blcjnde of een brunette?1" „Brunette", grinnikte Larry, en I ging zich kleden in het bruine j pak. Toen Lou de nodige voorbe- reidingen getroffen had, plakte hij hem een donkere baard aan de kin, penseelde zijn wenkbrauwen een beetje bij en maakte hier en daar een rimpeltje. Een blik in Lou's spiegeltje deed Larry be sluiten zijn wenkbrauwen een beetje bij te scheren; toen dat ge beurd was, was alles in orde en stapte een volkomen gemetamor foseerde Larry de winkel uit portefeuille onder de arm, en de breedgerande slappe hoied flink over de ogen getrokken. Op weg naar het station trachtte Larry zich al de kleine eigenaardigheden te herinneren, die hij ooit bij de weinige arties ten, waarmee hij in aanraking was gekomen, opgemerkt had. Tot zekere hoogte lukte hem dat ook. Een bungelende sigaret tussen de lippen, een beetje 'n vervoerde uitdrukking een handig voor gevende zenuwachtigheid, zo slen terde Larry langs de straat. Vooral die zenuwachtigheid ging hem goed af: hij was er trejts op, en hij besefte vergenoegd, dat hij werkeljjk de indruk maakte van een man, die zich uit de wereld teruggetrokken heeft naar een land van dromen en paletten, om die dromen te kunnen uitbeelden en vervuld met verachting' en onverschilligheid voor alles wat niet met zijn dierbare professie van de kwast in verband stond. Ook Jan kreeg die indruk, toen hij anderhalf uur later, in de laan van „Marske House" de „artiest" opmerkte, die dromerig naar het onbewtoonde, maar schilderachtige portiershuis staarde. Larry zag Jan komen en be sloot eens een proef te nemen. „Een aardige studie, mijnheer", begon hij, toen Jan hem voorhij- ging. Jan stond stil, keek belangstel- 'end naar de schilder en glim lachte. „Ga gerust uw gang, mijnheer", bood hij hoffelijk aan. „Zoals u zegt, ik geloof ook, dat 't wel de moeite zou lonen, het op doek te brengen." Larry juichte, natuurlijk alleen maar in gedachten. Als een van zijn ergste vijanden zijn vermom ming niet doorzag, was hij be trekkelijk veilig. Jan toonde hoegenaamd geen argwaan, alleen maar een welwil lende onverschilligheid; hij stelde niet bijzonder veel belang in de *unst. „Dus u zou er geen bezwaar tegen hebben, als ik in de laan ging zitten, om dit geval eens eli - te bekijkenvroeg Larry, op de lijzige toon, die hij als bij zijn rol passend, had aangenomen. In plaats van „bekijken" had hij bijna „schilderen17 gezegd, maar hij bedacht nog juist op tijd, dat hij niet schilderen kon en zich bij de eerste penseelstreek verra den zou hebben. „Helemaal niet", stemde Jan toe. „Zou het uw portier niet hinde ren 7" „Nauwelijks", glimlachte Jan, „Er is geen portier. Het goed heeft jaren lang leeg gestaan Waarschijnlijk zoudt u in de tuin ook nog wel wat "belangwekkends vinden. Ik heb er zelf dok eens in rondgekeken. Als u de sleutel wilt hebben, kunt u hem bij, mijn huishoudster halen." DE TERREINKWESTIE TE VLISSIN.GEN. In een persconferentie heeft het gemeentebestuur van Vüssdngen bij monde van de wnd. burge meester, wethouder L, P. van Oorschot, een uiteenzetting gege* ven van de wijze waarop de ge meente haar taak ten aanzien van de sport ojpvat. De conferen tie was belegd naar aanleiding van kritiek op de velden van de zijde van de K.N.V.B. en een pa rallel die in dit opzicht tussen Vlissingen en Groningen getrok ken is. De wnd, burgemeester stelde voorop dat de vóór 1940 aanwe zige sportvelden onherstelbaar waren vernield en dat weidegrond ontbrak, met welke moeilijkheden men in Groningen niet te kam pen had. Op korte termijn heeft de gemeente voor ±3.000 gulden een goed bespeelbaar terrein aangelegd, waarvoor de grasmat in zoden uit Zuid-Beveland moest worden aangevoerd en dat bin nenkort nogmaals een uitgaaf van 11.600 gulden zal vergen. Bovendien is een bedrag van 4% mille besteed voor de aanleg van drie noodterreinen. Voorts deelde de heer Van Oor schot mede dat de definitieve plannen voor een sportpark ge reed zijn, hetgeen een eerste uit gaaf van 2500 gulden meebracht. Alleen de egalisatie en het ver der rijp maken van de grond zul len 65.000 gulden eisen, plus de eigenlijke accomodatielkosten. Tenslotte bedraagt het tekort op de exploitatie der sportvelden jaarlijks rond 7000 gulden, een exploitatie die voor 95 percent ten goede komt aan de voetbal- verentgingen. In feite ontvangen deze verenigingen dus eingelijk 95 percent van 7000 gulden of 6650 gulden per jaar subsidie, zonder dat zij aan de normale eis van overlegging der eigen exploi tatierekeningen behoeven te vol doen. Het gemeentebestuur heeft dus een open oog voor de belangen van de sport in het algemeen en van de voetbalsport jn het bijzon, der. Het is echter gaarne be reid tot overleg. DUIVENSPORT. Kamerkoor; 7.15 Lezing; 7.30 Nieuws; 7.45 Gram.; 7.50 In t Boeckhuys; 8.12 Ital. Opera fragmenten; 9.15 Symph. orkest; 9.30 Hoorspel; 10.35 Actualitei ten; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.16 Gram. (Wordt vefvólgd.) „Sluiskilse Reisduif". Prijsvlucht uit Mouscron. Aan komst eerste 20 duiven. P. Claes 1, 9; J. Maas 2; R. vam de Veke te Zaamslag 3, 5, 6, 20; L. Meert 4, 15, 16; J. Bavekoo 7; J. Andriessen 8; F. Wullems 10, 18; J. Lavoir 11; P. Bouchaute 12, 17; H. Snoeck 13; K. v. Drop gelen 14; F. Klaassen 19. Duiven Mij. „De Voorwaarts" te Zaamslag-Veer. Uitslag prijsvlucht op Quivrain Oude duiven: Snelheid 1ste duif 1312.9 meter. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 8.30 Lezing; 8.40 Or gelspel; 9.00 Gram.; 9.45 Lezing; 10.00 Mieester-trio; 10.30 Gedich ten; 10.50 De Jonge Fliereflui ters; 11.15 Kleinkunst; 12.00 Mu- sicorda; 12.30 De Zondagclub 12.40 Deens gem. koor; l.OOi Nieuws; 1.20 Musette ork.; 1,50 Even afrekenen; 2.00 Gram.; 2.05 Boekenhalfuur; 2.30 Kameropera; 3.45 Filmpraatje; 4.00 The Sky- masters; 4.30 Sportrevue; 5.00 Accordeon ork.; 5.20 Zangkoor; 5.40 Jan Corduwener; 6.00 Nws; 6.15 Report, wielrennen; 6.30 Stu diedienst; 7.00 Luistereluhs; 7.30 Bijbellezing; 8.00 Nieuws; 8.05 Reportagedienst8.16 Waltztime; 8.40 Philh. orkest; 9.20 Nieuws van. de week; 9.30 Hoorspel; 10.20 Operette concert; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. MAANDAG 22 AUG. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Pianoduo; 9.15 Bij onze jonge zieken; 9.30 Micro fooncompetitie; 9.40 Gram.; 10.05 Philh. orkest; 10.30 Morgend.; 11.00 Gram.; 11.20 Lezing; 11.40 Viool en piano; 12.10 Orgelspel; 12.33 Promenade ork.; 1.00 Nws; 1.15 Mandolinata; 1.45 Grom.; 2.00 Voor de schooljeugd; 2.35 Symphonie orkest; 3.30 Gemengd koor; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Sym phonie orkest; 5.00 Voor de kleu ters; 5.15 Graan.; 5.45 Lezing; 6.00 De vijf Zapakara's; 6.15 Ver telling; 6.30 Voor de strijdkrach ten; 7.00 Nieuws; 7.15 De Lees- lamp; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.15 Kerk- concert; 9.00 Streekultz.; 9.30 Met band en plaat; 9.45 Lezing; 10.00 Verv. met band en plaat; 10.20 Sweelinek-i kwartet10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Ensemble „Celesta". HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Musette klanken; 8.40 Orgel spel; *9.00 Gram.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 11.20 Zang en plano; 11.40 Voor dracht; 12.00 Accordeola; 12.38 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.20 Metro- pole oiik.; 2,00 Strijkkwart.2.30 Lezing; 2.45 Gram.; 3.10 Hoor spel; 4.25 Zangkoor; 5.00 Voor de kleuters; 5.15 Vacantie-vertelün- gen; 5.30 Gram.; 6.00 Nieuws; 6.20 Tango-rumba ork.; 6.45 Par lementair ovarz.; 7.00 Blaaskw.; 7.15 Causerie; 7.30 Promenade or kest; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Hoorspel; 9.10 Actuele kant- tékeningen; 9.45 Lezing; 10.00 Opera; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2