Dr. 0. Sumitro doet mededelingen De bosbranden in Frankrijk Het zenden van waarnemers Nederlandse Antillen naar Ronde-tafel-conferentie Militaire hulpverlening aan Europa DE STAKING IN FINLAND Nederlandse boter bevat geen kankerverwekkende stoffen Batavlaans Nieuwsblad over uitvoering van staakt het vuren Besprekingen tot betere uitvoering Cease Fire De aardbeving in Turkije Carol kerkelijk gehuwd Berlijn en W.-Duitsland AGENDA. Vindingen op onderwijsgebied Opperbevelhebber Griekse guerilastrijders omgekomen Overstroming in Napels Komt er goedkoop fruit? Joego-Slavisch schip door brand verwoest Wijziging abonnement Radiodistributie Devaluatie van het Pond Sterling noodzakelijk? De dood van Samuel Groen Spionnaga in Zwitserland Incidenten op Java £2 Vliegtuigongelukken in Engeland Interview met Syrische Premier Openingsuur Rondetafelconferentie 2 uur 's middags Britse Communisten, bij verkiezingen Wetsontwerp publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie Hoogwater FranKenng bij Abonnement. WEEKS VERWACHTIN G medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Iets minder koel. Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen of mot regen maar plaatselijk ook opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Iets minder koel, vooral in het binnenland. Abonnement: Terneuzen —.„V-u, DE VRIJE ZEEUW inimum f,50. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949. Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel- 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van deSande Terneuzen 5e Jaargang No- 1196 Advertentieprijs per mm 10 ct.minii per advertentie inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. 1949 Zon Maa« Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 20 5.31 19.55 0.03 18.29 21 5.32 19.53 1.08 19.10 22 5.34 19.51 2.30 19.39 23 5.36 19.48 4.01 19.59 24 5.37 19.46 5.34 20.15 25 5.39 19.44 7.06 20.28 26 5.41 19.42 8.36 20.41 27 5.42 19.40 10.06 20.54 28 5.44 19.38 11.37 21.09 „De Republiek Indonesia is zich volledig bewust van haar verantwoordelijkheid bij de ko mende R. T. C. en van de moei lijkheden, die kunnen rijzen in de economische en financiële aangelegenheden", aldus heeft Dr. D. Sumitro, Republikeins ge volmachtigd handelsvertegen woordiger voor zijn vertrek naar Amsterdam verklaard. Sumitro zal de R. T. C. bij wonen als ljd van de Republi- zullen tenminste de psychologi sche factoren overheersen, waardoor wederopbouw en her stel mogelijk is en Indonesië een bron zal worden van leve ringen aan de wereld en een markt voor goederen uit indu strielanden. Hbt is in het belang van de landen van de Westerse democratie, de jonge Staat alle mogelijke materiële hulp te ver schaffen, die het nodig zou kun nen hebben bij de wederopbouw. keinse delegatie. Hij zeide, dat r Gebleken is, dat de wederop- de oplossing van het Indonesi- bouw van West-Europa geen - - volledig succes is, indien de be langen van de Zuid-Oost-Azia tische landen verwaarloosd wor den," aldus besloot Sumitro. sche probleem op economisch gebied voor een belangrijk deel de Verenigde Staten en West- Europa raakt en voegde toe: „Wij hopen, dat de Nederlan ders zich hiervan ook bewust zijn en zich realiseren, dat een overeenkomst niet slechts van belang is voor Nederland en In donesië, maar ook voor de gehele wereld. Indonesië is een van de rijkste landen van Zuid-Oost- Azië en het terrein van de han del kan enorme verhoudingen aannemen. De Nederlanders zullen een eigen aandeel heb ben in deze handel, doch zij zullen haar niet beheersen", al dus Sumitro. „Wij zouden willen zien, dat ons land steeds belangrijker wordt in de internationale han del en nauwere betrekkingen met de Verenigde Staten zal hebben dan vóór de oorlog. Het is inderdaad te betreuren, dat aan de productie schade is toe gebracht en dat de sociale en de gezondheidstoestand slechter is geworden tengevolge van de ongelukkige politieke en mili taire situatie, doch ik vertrouw, dat ieder zal pogen een eerlijke overeenkomst te bereiken. Dan Naar aanleiding van een on langs verschenen bericht, dat Prof. Adolf Butenandt, de Duit se Nobelprijs-winnaar voor scheikunde, op grond van zijn 9-jarig kankeronderzoek heeft verklaard, dat de kleurstoffen, die gebruikt worden om boter te kleuren, de ontwikkeling van kanker kunnen bevorderen, deelt het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad ons o.a. het vol gende mede: Dit bericht heeft, geen betrekking op de Neder, landse boter. De bedoelde kan kerverwekkende stof is boter geel, een anilinekleurstof. Op grond van de warenwet is het in ons land verboden stof fen als het betreffende boter geel te gebruiken. Ten over vloede zal echter met name het gebruik van alle synthetische kleurstoffen, aniline-kleurstof- fen, teerkleurstoffen of hoe deze verder aangeduid mogen wor den, voor het kleuren van boter worden verboden, zodat het pu bliek inderdaad volkomen ge rust kan zijn. Boter wordt gekleurd met anatto, een volkomen onschul dige kleurstof uit de zaden van de in de tropen voorkomende anattoboom (bixa orellana). Niemand had verwacht", al dus schrijft het „Bataviaansch Nieuwsblad" van Vrijdag in een hoofdartikel ten aanzien van de recente meldingen van be standsschendingen, „dat op het vastgestelde uur opeens een ein de zou komen aan de reeds zo lange gevoerde kwalijke actie, doch niemand had er op ge- beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. 0 FLACON 50 en 90 ct (Ingez. Med.) rekend, dat deze actie juist nu (vóór en op de 17e Augustus) een opleving te zien zou geven en allerminst, dat daarbij een krachtig aandeel van de T.N.I. zou blijken. Men kan slechts hopen, dat dit alleen plaatse lijke incidenten geweest zijn en dat alsnog spoedig verbetering intreedt. Anders zou het er slecht uitzien met de veiligheid hier te lande en rijst de pijn lijke vraag, in hoeverre nu en straks de macht van de over heid tot beteugeling van de ex- cessen zich uitstrekt", aldus het „Bataviaansch Nieuwsblad". De Republikeinse groepen, die betrokken waren bij de aanval en beschieting van Semarang waren van de T.N.I.-brigade on der commando van brigade commandant luitenant-kolonel Soediarto. Deze zijn Vrijdag morgen met enigen van zijn of ficieren te Semarang aangeko men, teneinde besprekingen te voeren met militaire waar nemers van de Unci en de Ne- ruchten de ronde, derlandse legerleiding om te ge- I zich van madame Lupescu wilde raken tot betere uitvoering van laten scheiden om een nieuw Het aantal slachtoffers van de aardbeving in de streek van Erzeroem is volgens de laatst ontvangen berichten gestegen tot 65 doden en 120 gewonden Twaalfhonderd personen zijn dakloos geworden. Het dorp Agakeoey, in het epicentrum van de" aardbeving, is geheel verwoest. Ex-Koning Carol van Roeme nië is Donderdagavond kerke lijk gehuwd met, madame Lu pescu, met wie hij reeds in Bra zilië in het burgerlijk huwelijk was getreden. Dit kerkelijk hu welijk was voor velen een ver rassing, want onlangs deden ge- dat Carol de order tot staken van de vijandelijkheden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Donder dag met 209 tegen 151 stemmen een amendement aangenomen van de democraat Richards, vol gens hetwelk de credieten voor de militaire hulpverlening aan Europa worden bepaald op 580.495.000 dollar met een loop tijd van slechts een jaar, name lijk tot 30 Juni 1950. Truman had verzocht om een bedrag van 1.160.990.000 dollar voor een periode van twee jaren. Het Huis hechtte voorts zijn goedkeuring aan het verlenen van een crediet van 211.370.000 dollar voor Griekenland en Tur kije en van 27.640.000 dollar voor Perzië. Korea en de Philippij- nen. Voordat het Huis deze wijzi ging goedkeurde waren andere voorstellen tot beknotting van het program verworpen. Bij handopsteken werd een voorstel van een democratische afge vaardigde afgewezen om het program met een millioen dol lar te verminderen. Daarna werd een voorstel van de hand gewezen, van republikeinse zijde ingediend, tot verlaging met 234 millioen dollar en stopzetting van het program in Maart a.s. opdat het congres er dan nog maals over zou kunnen spreken Thans moet de Senaat het voorstel van Truman in behan deling nemen. Het voorstel tot vermindering van de toewijzing vond sterke steun bij een groep republikei nen, die er van uit gaan, dat een verminderde steun de Euro pese landen van voldoende wa penen zal voorzien totdat deze landen bewezen hebben in staat te zijn samen te werken in een algemene defensieve organisa tie. Van' democratische zijde toon de men zieh verbaasd over de omvang van de oppositie tegen het regeringsvoorstel, aangezien dit toch tevoren in de commis sie van het Huis in zijn geheel werd aanvaard, hoewel, zoals verluidde, met een zeer geringe meerderheid. huwelijk aan te gaan met de ex-Koningin, de moeder van Michael. De kerkelijke inzegening van het huwelijk met madame Lu pescu werd verricht door Mar- tinian Ivanovitsj. superior van de Roemeense kerk te Parijs, slechts in tegenwoordigheid van enkele vrienden van de ex- Koning. Het burgerlijk huwelijk met madame Lupescu vond plaats aan haar ziekbed te Rio de Ja neiro, twee jaar geleden, toen zij de dood nabij scheen. Carol had madame Lupescu, de dochter van een Joodse apo theker en gescheiden vrouw van een leger-kapitein, voor het eerst ontmoet in 1923, toen hij gehuwd was met Prinses Helena van Griekenland. Twee jaar later, nadat aan madame Lu pescu verzocht was het land te verlaten, deed hij afstand van de troon. In 1930 keerde hij terug in gezelscl. .p van mad? me Lupescu doch tien jaar later verliet hij, na abdicatie, Roe menië opnieuw. In de vergadering van de Sta ten der Nederlandse Antillen werd gisterochtend behandeld het schrijven aan de Gouver neur, waarin was opgenomen t telegram van de Minister van Overzeese Gebiedsdelen met het verzoek twee of drie personen aan te wijzen als waarnemers ter R.T.C., en het verzoek waar nemers te machtigen tot 't ple gen van gemeen overleg volgens art. 209 der Grondwet. De heer Gerharts meende, dat men nog niet in dat stadium verkeerde. Hij diende een motie in, waarin uitgesproken werd, dat de Staten der Nederlandse Antillen er geen bezwaar tegen hadden, dat Nederland m de plaats treedt van het Koninkrijk in de komende Unie op grond o. m. het telegram van de Rege ring, alsmede, dat de besprekin gen met het bestuur naar aan leiding daarvan kunnen worden beschouwd als voortgezet over leg. De heer Henriquez meende, dat de heer Gerharts bedoelde: De Nederlandse Antillen zijn nog niet gereed voor besprekin gen de volgende maand doch dat hij zegt: „Wij laten het aan Nederland over", daarmede de Regering machtiging gevend. De heer Debrot betoogde, dat de Staten de Nederlandse geste niet moeten afstoten. De motie wjBni ingetrokken en besloten werd t bestuur mede te delen, dat de Staten unaniem van mening zijn dat de gezonden waarnemers niet gemachtigd kunnen worden voor voortgezet overleg. De heer Jonckheer stelde voor de verte genwoordiger in Nederland voor te dragen als enige waarnemer, de Staten kunnen volstaan met de notulen van de conferentie en de rapporten van de waarne mer. De heer Voges stelde voor viif waarnemers (de vertegen woordiger in Nederland inbegre pen) voor te dragen. Dit verder gaand voorstel werd in stem ming gebracht en aangenomen met 10 tegen 9 stemmen Candi- daten waren Mr Debrot, Albert Eman, Dr Da Costa Gomez, Dr Arends en N. Henriquez (Aruba). De eerste stemming, waarbij Dr Da Costa Gomez 10 stemmen verwierf en 9 stemmen ongeldig waren, werd nietig verklaard, daar geen tweederde der uitge brachte stemmen geldig waren. Evenzo was het met de tweede stemming, waarbij negen stem men op Dr Da Costa Gomez wer den uitgebracht en de heer Eman éen stem behaalde, doch negen stemmen ongeldig waren. De heer Jonckheer stelde voor een brief aan de Gouverneur te zenden, waarin mededeling van 't gebeurde zou worden gedaan. De heer Eman stelde voor de behandeling van deze kwef.tie uit te stellen. Na schorsing van de vergadering werd geen op lossing van de moeilijkheid ge vonden en werd de zitting uit gesteld tot 's avonds. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten uit Ber lijn, volgens welke de Westelijke sectoren van de stad spoedig tot de West-Duitse republiek zouden worden toegelaten als twaalfde staat, tegengesproken. De kwes tie werd door de Westelijke be- zettingsmogendheden niet over wogen, zo zeide hij. De drie Westelijke mogend heden spraken zich dit jaar nog uit tegen toetreding van West- Berlijn tot de Bondsrepubliek in weerwil van een beroep van bur gemeester Reuter op Londen en Parijs. Men was van gevoelen, dat de vereniging van Berlijn met West-IDuitsland niet uitvoerbaar was en afbreuk zou doen aan de eventuele eenhetd van de stad. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Een koninkrijk voor een huis". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De lange thuisreis". Terrein V.V. Terneuzen, 5 uur: Voetbalwedstrijd Hee renveenM.V.V. AXEL: Café E. Tieleman, Markt, 5.30 uur: Oprichtings vergadering nieuwe vervoer dersvereniging. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „Ope retteliefde". MORGEN: AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: Bioscoopvoorstelling „Ope- i retteliefde"; 8 uur: Bioscoop- i voorstelling „Terugkeer". TERNEUZENLuxor Thea ter, 2, 4.30 en 8 uur: Bioscoop voorstelling „Een koninkrijk voor een huis". i Concertgebouw, 2.30 en 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De lange thuisreis". Terrein Molendijk, 3 uur: Voetbalwedstrijd Terneuzen- R.C. Wetteren; 1 uur: Ter- I neuzen 3Vogelwaarde 1. De heer W. Lommers, een on derwijsman uit Bergeyk, heeft enkele vindingen op onderwijs gebied gedaan die ook buiten onze grenzen belangstelling heb ben getrokken. De eerste vinding betreft een „rekencirkel" die 8 bewerkingen n.l. optellen, aftrekken, verme nigvuldigen, delen, kwadraats vorming, reeksvorming, ontbin ding in factoren en het kleinste gemene veelvoud bepalen op aanschouwelijke wijze voorstelt. De heer Lommers ontwierp ver der een breukencirkel en een z.g. „stimulator", d.w.z. een bord dat op ieder moment een over zicht geeft van de vorderingen waardoor het de leerlingen aan spoort tot grotere inspanning. Op de vindingen is reeds oc trooi verkregen. Volgens correspondenten in de buurt van het Vitsi-gebergte is de opperbevelhebber van het leger der Griekse opstandelin gen, Wassili Goessias, die in Januari j.l. Markos opvolgde, met de leden van zijn staf op het Prespa-meer verdronken, nadat de boot, waarin zij op weg waren naar Albanië, ten gevolge van beschieting door vliegtuigen van de regerings luchtmacht was omgeslagen. Tengevolge van overstromin gen tijdens stormweer zijn in Napels verscheidene huizen in gestort. Weg-, spoor- en tele foonverbindingen ondervonden stagnatie. De eerste verkopingen van fruit op het hout in Betuwe en in Maas en Waal zijn niet veel belovend voor de boomgaardbe- zitters. Er is wel overvloed van hard fruit, maar de prijzen, door de opkopers en gros be steed, zijn laag. Sommige boe ren houden de verkoop maar in en gunnen de oogst niet aan bieders, die blijkbaar geen risi co's durven te nemen. Wij hoor den van prijzen van 4 tot 6 cent per kilo op het hout, zelfs voor bewaarfruit. De Joego-Slavische politie stelt een onderzoek in naar een brand die ernstige schade heeft aangericht op het Joego-Slavi sche schip „Partizanka", dat in de haven van Split lag om te worden gerepareerd. De brand is vorige week Vrijdag uitgebro ken. Radio-Rome heeft bericht, zo meldt Reuter uit Londen, dat verscheidene leden van de be manning en havenarbeiders, die aan boord van het schip waren ondergebracht voor de duur der reparatiewerkzaamheden, zijn omgekomen. Met ingang van 1 October a.s. wordt het abonnement op de ra diodistributie op 2 per maand gebracht. Dit betekent, dat met inbegrip van de luisterbijdrage 3 per maand zal moeten wor den betaald. Deze maatregel moest worden genomen, omdat de zeer sterk gestegen exploita tiekosten voor de ontvangsten niet konden worden gedekt Hoewel het peil van deze kosten thans aanmerkelijk boven het vooroorlogse niveau ligt, beperkt de wijziging in het abonnement zich tot het herstel van de oude toestand. Voor de aangeslotenen op een radiodistributienet, dat nog niet over een ontvangst-mogelijkheid voor de twee binnenlandse om roepprogramma's beschikt, blijft het abonne: ïent 1,25 plus 1 luisterbij drag dus f 2,25 per maand. In Kemi zijn thans alle open bare vergaderingen verboden. Uit berichten uit verschillende delen van het land blijkt, dat de sta kingsbevelen niet geheel zijn uit gevoerd. Ofschoon 21 van de 23 Finse havens atil liggeen, zijn de havenarbeiders naar hun werk teruggekeerd in twee havens aan de Zuidkust: Frederikshavn en Borga. Enkele fabrieken werken ook nog. De staking van de bouw vakarbeiders was nagenoeg vol komen. Premier Fagerholm heeft giste ren verklaard te vertrouwen, dat zijn regering de stakingen mees ter zou worden. „De Finse ge meenschap heeft thans de gele genheid haar stabiliteit te bewij zen en ik geloof in ons volk'', al dus de premier. Unto Varjonen, de minister van arbeid, zei dat „het bijna niet mo gelijk was", dat de communisti sche leiders werkelijk dachten de j macht te kunnen overnemen. „Het is echter mogelijk, dat zij trachten hun macht te vergroten en schadeloosstelling te verkrij gen voor hun verliezen (bij de algemene en vakverenigingsver- Ikiezingen) door het economr.sche leven van het land in de war te sturen", aldus de minister van arbeid. Het „Journal of Commerce" schrijft, dat fiscale en handels deskundigen van de Amerikaan se regering, welke de achteruit gang van de Britse positie nauw keurig gadeslaan, van mening zijn, dat een devaluatie van het pond sterling wellicht nog voor het begin van de in September a.s. te Washington te houden internationale monetaire con ferentie noodzakelijk zal zijn In een ander artikel schrijft het blad, dat New Yorkse ban kiers, die tot dusver niet gaarne druk wilden zien uitgeoefend op de devaluatie van het pond sterling, tot de conclusie zijn gekomen dat de huidige omvang van de speculaties een derge lijke maatregel noodzakelijk heeft gemaakt. Zij leggen er de nadruk op, dat kopers van goe deren en grondstoffen in het sterlinggebied hun aankopen hebben uitgesteld totdat de toe komstige prijs van het pond sterling definitief is vastgesteld. Zij voegen hier aan toe, dat deze afwachtende houding tevens een belemmering is voor de handel in andere gebieden, daar andere landen, die van plan zijn hun valuta's te deva- luërer, op Engeland wachten omjiet,-eerst tot deze maatregel "over të gaan. Vijfhonderd man troepen onder bevel van een generaal zijn naar Kemi gezonden voor politiedien sten. Andere militairen doen dienst in de havenstad Hangoe, die door de regering tot open ha ven is verklaard. De politie in alle andere belangrijke steden is ver sterkt. De minister van justitie, Aarre Simonen, heeft in een ra diorede gezegd, dat de regering „de orde kan en zal handhaven". In vakverenigingskringen te Helsinki zegt men, dat de rege ring twee troeven bezit: Het ver bond van vakverenigingen heeft de stakingen veroordeeld en het leger is anti-communist. De door de communisten gelei de stakingen zijn „een wapen ge richt op de gemeenschap", zo schrijft het Zweedse socialistische blad „Aftontidningen". De sta kingen zijn gericht tegen de eigen organisaties en tegen het eigen land van de stakers. Achter hen, als een spin in een web, zit Ture Tehen, de leider van de Noorse sectie van de Cominfomi. Als de stakingen mislukken zal dat een verpletterende slag voor de com munisten zrjn". Brood en cigaretten waren Don derdagmiddag uit de winkels ver dwenen. Men verwacht geen on middellijk tekort aan voedsel, om dat de boeren rechtstreeks met hun producten naar de stad ko men. De schattingen van het aantal stakers lopen uiteen van 25.000 tot 50.000. maar verwacht wordt, dat het aantal tot 150.000 zal stij gen als de nieuwe stakingen, die gisteren begonnen zijn, volledig worden uitgevoerd. Zoals reeds gemeld is Dr. Sa muel Green, de „keizerlijke to venaar" (leider) van de tegen de negers gerichte Ku-Klux- Klan Donderdagavond aan een hartaanval overleden. Hij was 59 jaar oud. In de laatste tijd heeft zich onder het publiek een groeiend verzet tegen de Ku-Klux-Klan geopenbaard. Tien dagen ge leden tijdens een uitbarsting van activiteit in de vorm van geselpartijen, kruisverbindin gen en bedreigingen door „nach telijke rijders", gaf Green de leden van de Klan bevel de mas kers af te leggen. Hij schoof de verantwoordelijkheid voor de gewelddaden, die gepleegd wer den, op de schouders van „Bols jewistische groepen", die, naar zijn zeggen, zich van de Klan hadden afgescheiden omdat de Klan handhaving van de grond wet voorstond. Green, van wiens activiteit weinig bekend is, verklaarde herhaaldelijk in interviews en in het openbaar, dat de Klan het „communisme" zou bestrijden en „de negers op hun plaats" wilde houden. Voor de tweede maal in enkele weken tijds is in Zwitserland opzien verwekt door berichten over ontdekking van spionnage- activiteit binnen de landsgren zen. In het eerste geval was het een postbeambte, die gedurende vele jaren tegen betaling af schriften van geheime staate- telegrammen aan een „Weste lijke mogendheid" zou hebben doen toekomen. Ook militaire geheimen zouden hierbij be trokken zijn, aangezien de kwestie aan de militaire auto- riteiten in handen is gegeven. In krantenberichten werd Frankrijk genoemd als de be trokken Westelijke mogendheid. In het tweede geval, dat dezer dagen aan het licht zou zijn ge komen, zou het gaan om een functionaris van de staatswa- penfabrieken te Thun, die tegen betaling militaire geheimen verraden zou hebben. De autori teiten hebbe 'en officiële mededeling over c. <*eval in uit zicht gesteld. Uit berichten uit Tasikmalaja in West-Java blijkt, dat op 16 Augustus een Nederlandse pa trouille in de omgeving van de stad tweemaal door een sterke bende werd beschoten, waardoor een Nederlandse militair werd gewond. In de nacht van 16 op 17 Augustus drongen strijdgroepen door tot in de onmiddellijke om geving van Garut in West-Java, vanwaar zij de stadsrand be schoten. Uit Ngawi wordt gemeld, dat een Nederlandse militair zwaar werd getroffen en twee militai ren lichtgewond werden, toen 16 Augustus ten Noorden van de stad een patrouille met automa tische wapens werd beschoten. De aanvallers werden verdreven naar het gebied achter de kali Solo. De volgende dag werd de stad Ngawi zelf beschoten. Uit Surabaja wordt gemeld, dat in de nacht van 10 op 11 Augustus te Magetan 5 personen, onder wie een Chinees en een jongen van 13 jaar, werden vermoord. Bij de lijken werden pamfletten aangetroffen, die blijkbaar van communistische herkomst wa ren. Op 12 Augustus werd 't be stuur vrijwel geheel ontwricht, daar, met uitzondering van de Regent, bijna alle Indonesische ambtenaren ontvoerd werden of vertrokken waren. Van verschil lenden, onder wie de assistent- wedana, staat vast, dat zij wer den ontvoerd. Onder de ambte naren heerst thans een soort angstpsychose. Het bezetten van opengekomen posten is vrijwel onmogelijk. Uit Rurabaja wordt verder ge meld, dat nabij Malang in de streek Batu twee werklieden van de regentschapswerken door pseudo-militairen met een vrachtauto /an hun werk ge haald en vermoord werden. Bij twee vliegtuigongelukken in Noord-Engeland zijn gisteren 27 personen gedood. Een Dakota van de British European Airways, vliegend op de normale lijndienst van Bel- fast naar Manchester, stortte bij Oldham in Lancashire neer en explodeerde. Van de 29 passagiers en drie koppen bemanning kwamen 2„ in de vlammen om, zeven wer den ernstig gewond. Onder de passagiers bevonden zich drie kinderen en drie babies. In het nabijgelegen Yorkshire explodeerde even later een proc- tor-vliegtuig, behorende aan de Lancashire Aircraft Corporation, in de lucht en stortte neer. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig maakte een proefvlucht. In een interview met Reuter heeft de nieuwe Syrische premier, Hasjem Atassi, verklaard, dat de voornaamste taak van zijn „voor lopige regering" was het land op democratische wijze te besturen totdat een nieuwe grondwet was goedgekeurd. „Eerbied voor de mensenrechten en persoonlijke vrijheid is onze oprechte wens. Communistische propaganda is hier altijd verboden geweest. Het communisme is in strijd met onze nationale aspiraties en godsdienst. Het is onze politiek het commu nisme te bestrijden. Wij zullen dit doen door het sociale,, economische en culturele peil van ons volk te verhogen en niet door middel van concentratiekampen", aldus de premier. Teneinde de luisteraars over zee in staat te stellen de plech tige opening van de Rondetafel conferentie rechtstreeks via de radio te kunnen volgen, is dopr de leiding der delegaties, in overleg met de U.N.C.I., nader overeengekomen, het openings uur der conferentie te stellen op 2 uur 's middags in plaats van 11 uur v.m. Palme Dutt, de vice-voorzitter van de Britse communistische partij, heeft Vrijdag te Londen op een persconferentie meegedeeld, dat de ccpimunistische partij bij de komende algemene verkiezin gen in Engeland too zal stellen in plaats van 21 in 1945. De partij zou de onafhankelijke Labourpartij, waartoe Zilliacus behoort, steunen Slechts in de districten, waar de communisten geen eigen candidaten hebben, zullen zij de kiezers aanraden op de Labourpartij te stemmen om de Conservatieven te verslaan, zo zeide Dutt. In het huidige Lagerhuis zitten twee communisten. De voorzitter der Tweede Ka mer heeft de leden verzocht Sr reeds thans rekening mede te willen houden, dat het in de bedoeling ligt om met de open bare behandeling van het wets ontwerp „toepassing ten aan zien van het bedrijfsleven van de artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de grondwet" een aanvang te maken in de eerste week van de nieuwe zitting, dus waarschijnlijk op Donderdag 22 September. Voorts heeft de voorzitter aan de Kamer medegedeeld, dat het onvoorziene omstandigheden voorbehouden niet zijn be doeling is de Kamer voor de sluiting der lopende zitting nog bijeen te roepen. Het vuur zet in de wouden van branden uitbraken. Het ministerie -zrin vArniplirtTs van Binnenlandse Zaken had te- midden-Frankrijk zijn vermehilts- waarschuwing uitgege- werk voort. In de streek van As. Hat meI1 voor het opzettelijk pres (Oostelijke Pyreneeën) zijn brancj steken van bossen en te reeds verscheidene duizenden heet- vei<je staande gewassen zou kun- aren met groene en kurkeiken nen worden gestraft met levens- aan de vlammen ten offer geval- j lange dwangarbeid. Deze waar- len In het departement Aube schuwing werd uitgelokt door het - vermoeden dat moedwil in het woedt een reusachtige brand, die zich over een front van 25 kilo meter uitstrekt en doqr een krachtige wind wordt aangewak kerd. Ook in het departement Du Var zijn reeds honderden hectaren bos en vele boerderijen een prooi der vlammen geworden. Bij het vliegveld Bedenac!Bus- sac, in Zuid-West Frankrijk, is tengevolge van de door een in de omgeving woedende bosbrand ver oorzaakte warmte een hoeveel heid explosieven in een munitie, opslagplaats tot ontploffing geko men en daarna, in serie, een drie duizendtal vliegtuigbommen van tweehonderd kilo. Men slaagde er in, het ontploffen van de rest der in' totaal twaalfhonderd stuks tellende voorraad bommen, die van Amerikaanse herkomst zijn en sedert de oorlog bp het vlieg veld liggen opgeslagen, te voor kamer. Men, had reeds de eva cuatie van de omgeving gelast en het treinverkeer tussen Bordeaux en la Rochelle stopgezet. [De Franse politie heeft giste ren twee mannen gearresteerd, verdacht «ven brandstichting in spel was bij tenminste enige baan den, die de laatste JA Ttagen 100 duizend ha os, een ™iarde verte genwoordigend van 3500 millioen francs, in Zuid-West Frankrijk verwoestten. In het departement Landes, dat aan Gironde grenst, verloren in de laatste 5 dagen 60 gezinnen al hun bezittingen door brand. Een 20 km lang front van vlam men, die de plaats Gabarret be dreigden, werd gisteren door 20.000 man troepen, brandweer lieden en burgers bedwongen. Een andere grote brand bij La Rochelle werd men Donderdag avond meester, nadat hij onge veer 300 bommen van ruim 200 kiilo, die daar sinds de oorlog wa ren opgeslagen, tot ontploffing gebracht had. Meer dan 250 door de lucht aangevoerde troepen en 150 andere militairen hielpen de brand bestrijden. V UCLC1J L k U" 1 het departement Gironde toen m Terreuzen verschuilende gebieden nieuwe 1 Walsoorden 20 AUGUSTUS v.m. Breskens 10.28 Terneuzen 1103 Walsoorden 11.53 21 AUGUSTUS Breskens 11.25 0.50 n.m. 11.08 11.43 12.33 11.38 12.13 1.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1