DE RAAD VAN EUROPA De toestand in China Mgr BERAN protesteert tegen Regerings maatregelen Belgische critiek ophouding van Nederland als Benelux-partner Frankrijk Belgische Senaat debatteert over de Regeringsverklaring Amerik. Huls van Afgevaardigde wenscht besnoeimg op wapenprogram VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1949. Twee sterk bewapende groepen naar Semarang opgerukt Water is onmisbaar voor mens, land en vee Weest zuinig en morst er niet mee Ronde tafel conferentie Belgische Senaat spreekt vertrouwen in Regering uit Vrije prijzen voor vruchtensap Zeepost voor de West HOOGWATER Onrust in Chili Generaal Vaughan én opspraak Poststempel Rondetafelconferentie Aardbeving in Armenië Maa» AGENDA. Jpeningsuur etafelconferentle ur 's middags Communisten^ bij verkiezingen Wetsontwerp jliekrechtelijke irijfsorganisatie Overstroming in Napels Hoogwater Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Overwegend droog. Geleidelijk wat toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke verander lijke wind. Temperatuur on geveer als gisteren of iets ho ger. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1195 erschijm dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie ƒ1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermeiuing onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. (Van de speciale A.N.P.- cor respondent.) Straatsburg, 18 Augustus. Na de bevredigende vooruit gang, die is gemaakt in de voor gaande dagen stuitte de Assem blee heden op zo tijdrovende procedurekwesties, dat nog niet aan het debat over de mensen rechten kon worden begonnen. De inzichten verschilden over de interpretatie van het reglement betreffende van bevoegdheid van plaatsvervangers om deel te nemen aan het werk in de com missies. Deze kwestie was voorname lijk van belang voor de kleine delegaties, die niet voldoende le den hebben om alle commissies te bemannen en daarom op kwamen voor het recht plaats vervangers te zenden. De Engelse socialistische ge delegeerde Morrison wilde aan vankelijk een strikte interpreta tie van het reglement zien toe gepast, waardoor plaatsvervan gers voor commissies werden uitgeschakeld, terwijl de Franse socialist Philip in het veld trad voor volledige rechten van deze plaatsvervangers. Na urenlange verwarde dis cussie verenigde men zich na ingrijpen van voorzitter Spaak op een door de Engelse Labour- afgeraardigde voorgesteld com promis, dat plaatsvervangers voorlopige rechten geeft, terwijl morgen een speciale commissie zal worden benoemd, die het re glement in deze zal moeten in terpreteren. Besloten werd om zes com missies te vormen, waarvan er drie 23 en drie 18 leden zullen hebben. De commissie-Morrison had voorgesteld alle commissies uit 15 leden samen te stellen, met twee leden van elk der drie grote delegaties en een van alle andere. De Franse socialisten stelden evenwel uitbreiding voor, waar door Engeland, Frankrijk en Italië elk drie leden in iedere commissie kunnen krijgen, ter wijl België, Nederland, Zweden, Turkije en Griekenland recht hebben op twee plaatsen in de commissies voor economische, sociale en juridische zaken. Uit de Franse delegatie kwam bij monde van de socialistische negerafgevaardigde Ousmane Naar Aneta verneemt, zijn op 16 Augustus twee sterke bewa pende groepen naar Semarang opgerukt. De eerste groep werd voor het bereiken van de stad op gevangen en verspreid. De twee de groep, die verscheidene malen groter was dan de eerste, bereik te in de oohtend van 17 Augustus de stadsrand en beschoot het mi litaire kampement met mortieren. Ook deze groep werd met ver liezen teruggeslagen. In aansluiting aan hetgeen in de brief van Minister Van Maar- seveen aan de Tweede Kamer werd gemeld over de infiltraties te Modjokerto, verneemt Aneta, dat de ge-infiltreerde groep, die op 2 km ten Zuiden van de stad was doorgedrongen, de aanzeg ging tot terugtrekken van de mi litaire waarnemers niet wenste op te volgen. Na ontvangst van dit weigerend antwoord hebben Nederlandse troepen een actie in gezet, tengevolge waarvan circa 50 personen werden gearresteerd en een aantal wapens, waaronder machinegeweren, in beslag geno men werd. Sace het voorstel om ook nog 'n I commissie te benoemen voor kwesties betreffende de overzee se gebiedsdelen. De leider der i Franse socialisten steunde dit j voorstel, doch Morrison was er f sterk tegen. Het voorstel werd verworpen met 45 tegen 41 stem men. Verwacht wordt dat morgen na de afhandeling van meer procedurezaken het debat over de mensenrechten kan begin nen. 47 Leden van alle delega ties hebben reeds een resolutie ingediend, waarin een conventie, een Europese commissie en een Europees hof voor de mensen rechten wordt geëist. Deze reso lutie werd mede getekend door de Nederlanders Van der Kieft, Serrarens en Korthals; de laat ste als plaatsvervanger voor Mr Schmal. Eeh militaire woordvoerder van de Chinese Regering ver klaarde gisteren dat 20 commu nistische legers aan het Cen- traal-Chinese front in de strijd waren geworpen. Op papier zou den de legers in totaal ongeveer 600.000 man tellen, doch in feite bedroeg hun aantal iets meer dan 300.000 als gevolg van ziek ten en massa-deserties, aldus de woordvoerder. Vele manschap pen van generaal Foe Tso Yi, die zich in Peiping aan de commu nisten overgaf, zouden weer bij de nationalisten zijn teruggeko men of naar huis gegaan zijn. De communistische troepen in Centraal-China waren numeriek niet sterker dan de regerings troepen. De nationalistische stellingen in Oost- en Noord- Kwantoeng waren versterkt. Tayoe (Zuid-Kiangsi) zou nog in nationalistische handen zijn. Naar verluidt, zouden de na tionalisten een divisie van de communistische generaal Lin Piao te Yoengfen, ten Zuid-Wes ten van Tsjangsja, vernietigd hebben. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Chinese nationale lucht vaartmaatschappij heden haar diensten zal hervatten. De maat schappij had een schrijven van de regering van Hongkong ont vangen, waarin deze de maat schappij toestond een week van haar installaties op het vliegveld Kaitak gebruik te maken, han gende de onderhandelingen. Dinsdag werd de outillage der maatschappij door de regering gevorderd ten behoeve van de R.A.F. in geval van nood. De V.S. hebben hun consulaat in het strategisch belangrijke Tiohea, de hoofdstad van de provincie Sinkiang, gesloten, zo wordt in te Hongkong binnenge komen berichten gezegd. Sin kiang wordt begrensd door de Sowj et-Unie, India en Tibet. Het officiële Chinese persagentschap C.N.A. meldt, dat de Amerikaan se consul J. Hall Paxton, en 15 leden van zijn staf per autoka ravaan naar Zuid-Sinkiang zijn vertrokken, vanwaar zij over de Himalaya naar India zouden reizen. Mgr. Beran, de Aartsbisschop van Praag, heeft na twee maan den zijn stilzwijgen verbroken door te protesteren tegen zijn „huisarrest" in zijn paleis door de Tsjecho-Slowaakse regering, aldus werd te Praag vernomen. Tevens protesteert Mgr. Beran tegen de aanwezigheid van de regerings-agent Dr. Houska in zijn paleis en tegen de in beslag neming van de fondsen en land goederen van het Aartsbisdom, zonder dat hij hiervan zelfs werd verwittigd. Dit protest is vervat in een brief van de Aartsbisschop aan de Staats-openbare aanklager (een administratieve functie, waarvan niet bekend is dqpr wie zij wordt bekleed). Zonder toestemming van de regering mag Mgr. Beran geen verklaringen doen publiceren In het zojuist verschenen nummer van het „Belgium Tra- de Review", het semi-officiële maandelijks verschijnende or gaan van de Belgische Kamer van Koophandel in de Ver. Sta ten, wijdt de Belgische corres pondent van dit blad, Armand Nolette, een artikel aan de Be nelux, waarin hij het volgende zegt: Hoewel wij erkennen, dat Ne derlands positie om welbekende redenen moeilijker is dan die van België, zijn de Belgen niet tevreden over de wijze, waarop Nederland zijn aandeel meent te moeten dragen in de offers, die een Economische Unie vereist. Toegegeven moet worden, dat een Economische Unie tussen België, Nederland en Luxem burg op het ogenblik een Unie is tussen een betrekkelijk arme en een rijke partij. België is normale N.V- Waterleiding Mij- ..Zeeuws-Vlaanderen". Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, zal de R. T. C. op 23 Aug. geopend worden. In een communiqué van het secreta riaat der R. T. C. wordt dit thans bevestigd. Het communi qué luidt als volgt: „De voorbereidingen, in infor mele besprekingen getroffen, sedert het bijeenkomen in Den Haag van de Nederlandse dele gatie, de Republikeinse delega tie, de delegatie van de bijeen komst voor Federaal Overleg en de leden van de Unci, zijn thans zover gevorderd, dat Donderdag morgen is beslist, dat de ope ning van de Ronde Tafelconfe rentie zal plaats vinden op Dinsdag 25 Augustus 1949, elf uur voormiddag." Tijdens het debat in de Bel gische Senaat over de Rege ringsverklaring, heeft de Katho lieke Senator en oud-Minister van Justitie Struye gewezen op de noodzakelijkheid om in het kader van de Benelux tot een oplossing te geraken van het ha ven- en rivierenprobleem. Hij sprak verder de wens uit, dat België goede betrekkingen zal onderhouden met alle landen, onverschillig hoe de binnenland se verhoudingen zijn. De socialistische Senator Vos betoogde, dat de Benelux niet verwezenlijkt kan worden, in dien de nieuwe Regering de ge leide economie geheel vaarwel zegt. Volgens hem is de in het Regeringsprogram aangekondig de economische politiek dubbel zinnig. Sprekende over de betrekkin gen met Nederland, drong de heer Vos er bij de Regering op aan er voor te waken, dat de be langen der Antwerpse haven niet opgeofferd zullen worden. De socialistische Senator Van Remoortel verklaarde vervol gens dat de socialisten niet aan de Regering hebben willen me dewerken, omdat deze geen be slissing heeft kunnen nemen in zake de Koningskwestie. De Ka tholieken willen een beslissing aan de Koning overlaten, doch deze kan geen besluit nemen. Indien hij naar België terug keerde zonder dat van tevoren is uitgemaakt dat het overgrote deel der bevolking hiervan ge diend is, zou dit tot ernstige on geregeldheden aanleiding geven. Spr. betoogde tenslotte, dat het hoogt tijd is, dat de Kroonprins naar België komt, teneinde zich hier op zijn taak van Souverein voor te bereiden. Met betrekking tot de door de Regering aangekondigde econo mische politiek, verklaarde Van Remoortel, dat men fiscale de flatie automatisch tot een eco nomische deflatie zal leiden, die aan de koopkracht der werken de bevolking aanzienlijk af breuk zou doen. De Belgische senaat heeft gis terenmiddag met 99 stemmen (Katholieken en Liberalen) tegen 51 stemmen (Socialisten en Com munisten) en één onthouding (de onafhankelijke Katholieke sena tor Baron De Dorlodot) zijn ver trouwen uitgesproken in de nieu we regering. In verband met het ruime aanbod, waardoor geen vrees behoeft te bestaan voor prijsstij ging, heeft het bedrijfschap voor groenten en fruit de maximum- verkoopprijsregelingen voor ro de en zwarte bessensap, fram- bozensap, tomatensap en jam ingetrokken. Op 26 Augustus a.s. vertrekt het s.s. „Baarn" naar Willem stad (Curacao). Met dit schip kan zeepost wor den meegezonden, mits de cor respondentie uiterlijk 24 Augus- ti^ a.s. ter post bezorgd wordt. 19 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 9.08 9.43 Terneuzen 9.43 10.18 Walsoorden 10.33 11.08 kennelijk bereid de consequenties te aanvaarden, die een Economische Unie met zich brengt, door in zo groot mogelijke mate mede te werken aan het herstel van zijn min der gelukkige nabuur. Nederland voert echter de laatste tijd een enge nationalis tische politiek ten koste van België. Zijn moeilijke finan ciële positie als voorwendsel ge bruikende toont Nederland, in weerwil van de getekende over eenkomsten, een duidelijke tegenzin in het importeren van Belgische producten, terwijl het anderzijds voordeel trekt van de meer liberale politiek van België door de Belgische markt met Nederlandse producten te overstromen.- Nederland laat geen gelegenheid voorbijgaan om zijn valutaverkeer met het buitenland te beperken, daar dit in zijn voordeel is. Zelfs wordt vernomen, dat Nederland in het kader van het Europees herstel programma voorbereidingen treft voor het bouwen van fa brieken, die met de Belgische producenten zullen concurreren, zulks in weerwil van de Benelux en het feit, dat de productie capaciteit der Belgische fabri kanten voor het merendeel vol doende is om te voorzien in alle behoeften van de Economische Unie. De Belgische onderhande laars hebben de klachten uit het Belgische bedrijfsleven hier over niet op internationaal plan gebracht om twee redenen, ten eerste uit principe, omdat een Economische Unie opofferingen inhoudt en altijd klachten zal uitlokken van sommige teleur gestelde groepen, en ten tweede omdat de Belgische functiona rissen in tegenstelling tot de Nederlandse, die steeds zeer goed gedocumenteerd zijn gewoon lijk verzuimen de mening te vragen van de betrokken groe pen van het Belgische bedrijfs leven betreffende de problemen, waarover de besprekingen han delen. Geconstateerd kan worden, dat er heden ten dage in Bel gië een mening de overhand heeft, die aanzienlijk minder gunstig is ten aanzien van de Benelux dan de mening, die on middellijk na de bevrijding heerste. Geleidelijk aan wordt Nederland steeds minder als de ongelukkige nabuur beschouwd in België en hiervoor in de plaats krijgt men de indruk van een handelaar, die er op uit is zich te verrijken ten koste van zijn helper. Om de Benelux te redden en een mislukking, die een noodlot tige symbolische terugslag zou hebben op de Europese opinie, te voorkomen, is het, aldus be sluit Nolette zijn artikel, nood zakelijk, dat Nederland zijn na tionalistisch streven opgeeft en zijn standpunt verruimt. of in contact treden met zijn geestelijkheid, zodat Mgr. Beran deze manier heeft aangegrepen als de enige, waarop hij zijn protest kan uiten. De tekst van de brief is door kerkelijke kringen Donderdag bekend gemaakt. Mgr. Beran verklaart in zijn brief aan de Staats-openbare aanklager, dat zijn eerder gezonden protest brieven aan het departement van opvoeding onbeantwoord zijn gebleven. Hij beklaagt zich over zijn „huisarrest" en over het feit, dat geen bezoekers tot hem wor den toegelaten. „Alle persoonlijke en offieële correspondentie voor de Aarts bisschop en het paleispersoneel wordt achtergehouden", zo schrijft Dr. Beran. „Ik ben beroofd van alle per soonlijke vrijheid en alle rech ten, die ik als Aartsbisschop heb, en dit zonder enige vorm van politioneel onderzoek en zonder enig besluit van een ge rechtshof of andere offieële in stantie." De Bisschop protesteert tegen „de liquidatie van de bezittin gen van het Aartsbisdom zon der dat de Aartsbisschop hier van mededeling is gedaan." En hij noemt met name verschillen de landgoederen, die door de Staat zijn genationaliseerd. De regeringsagent in het Aartsbisschoppelijk paleis heeft de banktegoeden van het Aarts bisdom geblokkeerd, aldus Mgr. Beran, die hieraan toevoegt, dat Dr. Houska als regerings agent in zijn consistorium is benoemd krachtens artikel 60 van de Habsburgse wet no. 50, die dateert van 1874. Deze wet machtigt de rege ring om inspectie of toezicht uit te oefenen op het werk van het consistorium, doch de Aartsbis schop ontkent, dat de regering erdoor gemachtigd wordt om ge bruik te maken van het officiële zegel en postpapier van de Aartsbischop, om zonder mach tiging hiertoe van de Aartsbis schop het werk van het consis torium over te nemen, om fond sen te blokkeren, betalingen aan personeel stop te zetten of het werk van het bureau te be lemmeren door de correspon dentie achter te houden. Mgr. Beran vraagt de mening van de Staats-openbare aankla ger daarover. Ten slotte beschuldigt Mgr. Beran de communisten ervan, dat zjj de tegen hem gerichte demonstraties in de St. Vitus- kathedraal op 19 Juni georga niseerd hebben. Hij verklaart op 18 Juni te hebben vernomen, dat de communistische arbeiders opdracht hadden gekregen om zich van hun fabrieken naar de kathedraal te begeven. Mgr. Beran beklaagt zich erover, dat geen der demonstranten gear resteerd of in staat van beschul diging gesteld was en vraagt óf de wet, waarbij verstoring van kerkdiensten verboden is, nog geldt. Van regeringszijde weigerde men bekend te maken, wie de post van Staats-openbare aan klager bekleedt. In de loop van Woensdag is het te Santiago in Chili tot her haalde demonstraties gekomen tegen de ingevoerde verhoging van de vervoerstarieven. Bij on geregeldheden werden zes per sonen gedood, 37 gewond en een vijftigtal aangehouden. De po litie moest herhaaldelijk char ges uitvoeren. De beweging schijnt uit te groeien tot een al gemeen protest tegen de stijging van de kosten van levensonder houd en naar men zegt wordt hiervan door elementen van de oppositie gebruik gemaakt. In een officiële regeringsverklaring wordt gezegd, dat de beweging „door communisten en partij gangers van de oppositie" op touw is gezet. De studentenbond heeft tot staking besloten. Er is een censuur op pers en radio ingesteld. De regering heeft het parle ment bijeengeroepen voor be handeling van een wetsontwerp tot machtiging tot het onder politietoezicht stellen van bur gers, het transporteren en deti neren van burgers, schorsing of beperking van het recht van vereniging, het doen van huis zoekingen e.d., welke wet een geldigheidsduur van een half jaar zou hebben. Het parlement heeft het wets ontwerp tot verlening van bui tengewone volmachten aan de regering goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren volgens de uitslag van de eerste telling, een be snoeiing van 50 procent van het wapenprogram voor Europa goedgekeurd. De voorgestelde som is 1.160.990.000 dollar. De eerste telling gaf een stem verhouding van 182 tegen 142. Er werd echter een tweede telling verzocht en door de voorzitter toegestaan. De tweede telling, welke ver richt werd door „stemmentel- lers" toonde een verhouding van 172 vóór vermindering en 137 tegen. Een uiteindelijke beslis sing zal genomen worden door middel van 'n hoofdelijke stem ming. In het amendement, dat de vermindering voorstelt, wordt er op aangedrongen, dat slechts tot Juni a.s. en niet tot Juni 1951 zoals in het wetsontwerp voorgesteld steun zal worden gegeven. Na aanstaande Juni, aldus het amendement, zou sléchts militaire hulp gegeven dienen te worden, indien het ontvangende land bewijst bereid te zijn samen te werken bij een wederzijdse verdediging. De gebeurtenis vormt een slag voor President Truman's wapen program voor West-Europa Griekenland, Turkije, Korea Perzië en de Philippijnen, dat 'n som van 1.450.000.000 dollar om vat. De Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, had nog gewaarschuwd, dat een vermin dering van het program uitge legd zou kunnen worden als ,,'n aanduiding van wantrouwen jegens onze geallieerden". Het amendement werd aange boden door James Richards (de mocraat, South Carolina), kwam, voort uit een democra- tisch-republikeinse coalitie en ondervond sterke tegenstand van de zijde der Regering. Naar men ons mededeelt, zal met ingang van de opening van de R.T.C. een speciale poststem pel van de conferentie worden gebruikt. Deze zal bestaan in een cirkel met een afbeelding van de Ridderzaal in het midden en daaromheen de woorden: Ronde Tafel Conferentie 's Gravenha- ge. Generaal Vaughan, de vleu gel-adjudant van President Truman, wiens naam genoemd werd in verband met de „koel kastenaffaire" is thans ander maal betrokken in een zaak met betrekking tot de toekenning van suikerstroopcontingenten. Dit product was tijdens en na de oorlog in de Verenigde Staten streng gecontingenteerd. Een voormalig ambtenaar van het Ministerie van Landbouw heeft voor een Senaatscommissie ver klaard, dat de Generaal op hem druk heeft geoefend om een firma een groter contingent sui kerstroop toe te wijzen, dan waarop zij recht had. In de streek van Erzeroem in Noord-Oost Anatolië heeft zich gisteren een krachtige aard beving voorgedaan, welke vijf tien seconden duurde. Men vreest voor grote schade. Het Turkse ministerie van Binnenlandse Zaken deelde later mede, dat door de aardschok geen persoonlijke ongelukken en geen ernstige schade zijn ver oorzaakt. Het officiële Turkse persbu reau meldt, dat bij de aardbe ving in het gebied van Erzeroem in Noordoost Anatolië vijf dor pen ernstig beschadigd zijn; het dorp Agakeuy is geheel vernield. Men vreest, dat na het opruimen van 't puin vele mensen gedood zullen blijken te zijn. In de stad Erzeroem zijn vele huizen vernield, doch er vallen daar geen slachtoffers te betreu ren. MAANSTANDEN. .1 Ond. Opk. Ond. 19.55 0.03 18.29 19.53 1.08 19.10 19.51 2.30 19.39 19.48 4.01 19.59 19.46 5.34 20.15 19.44 7.06 20.28 19.42 8.36 20.41 19.40 10.06 20.54 19.38 11.37 21.09 HEDEN: ZENLuxor Thea- r: Bioscoopvoorstel- koninkrijk voor een Concertgebouw, 8 coopvoorstelling „De uisreis". i V.V. Terneuzen, 5 etbalwedstrijd Hee- -M.V.V. Café E. Tieleman, 30 uur: Oprichtings- ing nieuwe vervoer- ïiging. ntrum, 6.30 en 9 uur voorstelling „Ope- le". MORGEN: Iet Centrum, 4.15 u.: voorstelling „Ope- le"; 8 uur: Bioscoop- ing „Terugkeer". JZENLuxor Thea- t0 en 8 uur Bioscoop- iing „Een. koninkrijk huis". rtgebouw, 2.30 en 8 iscoopvoorstelling „De ïuisreis". Ln Molendijk, 3 uur: wedstrijd Terneuzen- etteren; 1 uur: Ter- 3Vogelwaarde 1. de de luisteraars over- aat te stellen de plech- .ing van de Rondetafel- tie rechtstreeks via de kunnen volgen, is door ng der delegaties, in net de U.N.C.I., nader ekomen, het openings- :onferentie te stellen op middags in plaats van .m. Dutt, de vice-voorzitter Britse communistische aft Vrijdag te Londen op ^conferentie meegèdeeld, communistische partij bij mde algemene verkiezin- ngelb.nd ton -c°r\.diUq£cin__ en in plaats van 21 in tij zou de onafhankelijke .rtij, waartoe Zilliacus steunen. Slechts in de waar de communisten ^en candidaten hebben, de kiezers aanraden op rpartij te stemmen om de tieven te verslaan, zo tt. huidige Lagerhuis zitten ïmunisten. irzitter der Tweede Ka ft de leden verzocht ér hans rekening mede te ïouden, dat het in de g ligt om met de open- ïandeling van het wets- „toepassing ten aan- 1 het bedrijfsleven van kelen 80 en 152 tot en van de grondwet" een te maken in de eerste n de nieuwe zitting, dus ijnlijk op Donderdag 22 ier. i heeft de voorzitter aan er medegedeeld, dat het irziene omstandigheden luden niet zijn be is de Kamer voor de der lopende zitting nog i roepen. uitbraken. Het ministerie nenlandse Zaken had te- n waarschuwing uitgege- men voor het opzettelijk steken van bossen en te lande gewassen zou kun- den gestraft met levens- jvangarbeid. Deze waar- r werd uitgelokt door het en, dat moedwil in het bij tenminste enige-- 'wan de laatste JBÉ Sagen 100 ha os, een Wiarde verte- digend van 3500 millioen in Zuid-West Frankrijk ;ten. departement Landes, dat onde grenst, verloren in ite 5 dagen 60 gezinnen >ezittingen door brand, km lang front van vlam- 3 de plaats Gabarret be- 1, werd gisteren door aan troepen, brandweer- a burgers bedwongen, .ndere grote brand bij La werd men Donderdag- meester, nadat hij onge- >0 bommen van ruim 200 daar sinds de oorlog wa- geslagen, tot ontploffing t had. Meer dan 250 door t aangevoerde troepen en Lere militairen hielpen de lest.rijden. Tengevolge van overstromin gen tijdens stormweer zijn in Napels verscheidene huizen in gestort. Weg-, spoor- en tele foonverbindingen ondervonden stagnatie. toestand. Voor de aangeslotenen op een radiodistributienet, dat nog niet over een ontvangst-mogelijkheid voor de twee binnenlandse om roepprogramma's beschikt, blijft het abonnement 1,25 plus 1 luisterbijdrage, dus f 2,25 per maand. tevens een belemmering is voor de handel in andere gebieden, daar andere landen, die van plan zijn hun valuta's te deva- luërer, op Engeland wachten om he teerst tot deze maatregel 'overate gaan. komen, zou het gaan om een functionaris van de staatswa- penfabrieken te Thun, die tegen betaling militaire geheimen verraden zou hebben. De au ton- teiten hebbe "en officiële mededeling over f "eval in uit zicht gesteld. UllIIlUgCllJli. - Uit Rurabaja wordt verder ge meld, dat nabij Malang in de streek Batu twee werklieden van de regentschapswerken door pseudo-militairen met een vrachtauto /an hun werk ge haald en vermoord werden. Htj L UCiuvc. en la Rochelle stopgezet. De Franse politie heeft giste ren twee mannen gearresteerd, verdacht van brandstichting in het de ar tem ent Gironde toen m verse.diende gebieden nieuwe 20 AUGUSTUS v.m. kens 10.28 Terneuzen 110? Walsoorden 11-53 21 AUGUSTUS Breskens 11.25 Terneuzen Walsoorden 0.50 n.m. 11.08 11.43 12.33 11.38 12.13 1.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1