Bezoek aan Joego-Slavië Minimis r 1 JAN RIEMENS 1 Bij. lit Zo ju Fa D.F Werl R Met i I Maar Bij het afscheid van „De Verenigde Werklieden4' Boekhandel A. J. van Aken Bockhandel Lilfooij Receptie tweede kamer. f t is uw ad: 2 Voortgezet debat over resultaten der Prebiminaire Conferentie te Batavia Het onderzoek naar de ramp van de,,Roermond" De economische inspanning De Stroper AGENDA. Bekendmaking van het Heilig Officie Kinderverlamming in België De werkloosheid in Amerika In een jacht van 4 meter over de Oceaan i I ruc*tic N.V. Fa P. J. VAK DE SANDE Boekhandel Noordstraat Terneuzen J. M. OE SRUIJN Nati de v die kan.' Bov< kop* FIJNE G1 E> Maa pors U zi dure een well ftorlt 1 TEi »!hX4 £<*5m5h5m2 V Vi blikken Vi glas PE1 glas PEI Flesjes AA! V LEVENSMI NOORDSTI VOOR LANGE KI WIJ GEVE 'f ofafjuniid met volled »X*CwKm5' I V Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de beraadslaging over de nota betreffende de resultaten van de preliminaire conferentie te Batavia en de brief van de Minister van Overzeese Gebieds delen met betrekking tot de uit voering van de orders tot sta king der vijandelijkheden voort- gezet De heer Romme (K.V.P.) gaf te kennen een openbaar debat juist te achten. Hij was het met de Regering eens, dat een zich voortijdig vastleggen op bijzon derheden ten aanzien van de R. T. C. schadelijk moet zijn voor de sfeer, waarin de onderhan delingen gevoerd dienen te wor den. Hij uitte de hoop, dat de verschillen in gevoelen zullen verdwijnen. Spreker herinnerde er aan, dat de heren Schouten en Schermer- horn op 17 Mei de toen ingeleide politiek der Regering hebben aangeduid als een waagstuk, een qualificatie, welke hem niet on juist voorkwam, maar de vraag was en is of de Regering het be reiken van haar einddoel er niet door heeft bemoeilijkt. Voor het handhaven van rust en orde in Indonesië zijn de strijdkrachten niet voldoende. Combinatie met actieve mede werking der bevolking en ver trouwen zijn nodig. De vraag is, of de gevoerde politiek geëigend is dat vertrouwen te vergroten. Voor belangrijke delen der be volking moet die vraag ontken nend worden beantwoord. Er is geen mogelijkheid wijziging te brengen in de nieuwe weg, wei- ke de Regering is ingeslagen. De Kamer dient zich het onvermij delijke van het betreden van die weg en de moeilijkheden, welke onenigheid in eigen zouden ver oorzaken, te realiseren. Hij vroeg over welke gegevens de Regering beschikt, die er op wijzen, dat men van Republi keinse zijde ernstig naar verwe zenlijking van het „cease fire" streeft. Het middel der R. T. C. wilde spr. aangrijpen om de vi tale belangen der partijen te dienen. Zijn fractie wordt ge dreven door de zucht om Neder land en Indonesië een rol te doen spelen in de opbouw van noodzakelijke verbindingen tus sen het Westelijk en Oostelijk halfrond. De kans moet gegre pen worden om Oost en West niet uit elkaar te doen groeien. Tenslotte vestigt spr. de aan dacht op de wederzijdse econo mische voordelen. De heer Schermerhorn (Arb.) sprak ten aanzien van de R. T. C. zijn voldoening er over uit, dat het eindelijk zover is. Hij zeide zich niet te kunnen ont trekken aan de indruk, dat ve len niet begrijpen, dat de par lementaire democratie in oor logstijd op minder dan halve kracht werkt. Vloeit daaruit niet voort de gedachte, dat te weini gen het Indonesische probleem verstaan, dat een sterke ver wantschap heeft met een oor logsprobleem? vroeg hij. Hij zeide te vrezen, dat velen over Nieuw-Guinea spreken van dit sentiment uit „dan houden we er tenminste wat uit over." Daarmede is Nederland achter uit gesteld. Tenslotte heeft de heer Zandt (S.-G.) te kennen gegeven, dat Nederland heeft gecapituleerd. Z.i. zal de unie gemakkelijker gebroken kunnen worden dan dat zij tot stand is gekomen. Hij stelde de Regering verantwoor delijk voor de gang van zaken, welke hem niet bevredigt. Nieuw-Guinea mag naar zijn mening niet bij de V. S. I. ko men. Souvereiniteits-overdracht dient niet te geschieden vóór be langrijke andere kwesties, als financiële en economische, zijn geregeld. Tegen half vier is de vergade ring tot des avonds 8 uur ge schorst. Nadat in de des avonds voort gezette vergadering de Minister van Overzeese Gebiedsdlen, de heer Van Maarseveen, de spre kers had beantwoord, werd niet meer gerepliceerd en werd de nota en de brief, welke het on derwerp van het debat waren geweest, voor kennisgeving aan genomen. Te kwart voor negen sloot de Voorzitter de vergadering. Automatische piloot in Neder; iandse vliegtuigen voorlopig buiten werking. Naar het A.N.P. van betrouw bare zijde verneemt, heeft het onderzoek naar de ramp van de „Roermond", die bij Bari in zee stortte, er onder andere toe ge leid, dat op alle Nederlandse vliegtuigen, die uitgerust zijn met een automatische piloot van het nieuwste type de electri- sche automatische piloot tot nader order deze automatische stuurinrichting niet zal worden gebruikt. Onder deze maatregel vallen niet de vliegtuigen voor zien van een hydraulische auto matische piloot. Bij het onderzoek naar de ramp bij Bari zijn zeer nauwge zet alle mogelijkheden nagegaan die geleid kunnen hebben tot 't neerstorten van het vliegtuig. Een defect in de automatische piloot is één van de overgeble ven mogelijkheden. Men heeft derhalve zeer uitvoerige proeven genomen en onder meer storin gen in de electrische automati sche piloot trachten op te wek ken. De ondervindingen, die bij deze proefnemingen zijn opge daan, gevoegd bij andere erva ringen met de electrische auto matische piloot, hebben geleid tot het besluit deze stuurinrich ting enige tijd buiten werking te stellen hangende de proefne mingen, die op het ogenblik met de automatische piloot worden genomen. De C.A.A. (Civil Aero nautics Association) is van deze beslissing op de hoogte gesteld. De proeven met de electrische automatische piloot worden thans in ons land en door de Lockheedfabrieken in de Ver enigde Staten met kracht ter hand genomen. Bij de onderzoe kingen is gebleken, dat de auto matische piloot onder bepaalde omstandigheden afwijkingen kan vertonen, welke men tot op heden niet had geconstateerd. I Dit heeft mede geleid tot ge noemde beslissing. Aan de hand van deze erva- ringen is besloten met de auto- matische piloot bepaalde vlieg-1 proeven uit te voeren. Ter coör- dinatie en ter voorkoming van onnodig risico zullen deze vlieg- proeven alleen worden uitge-1 voerd door de Lockheedfabrie- j ken in de Verenigde Staten. Vijftig procent van het plan vervuld- Eten paar weken geleden was de helft van de eerste vijfjaren- periode verstreken. Bij die gele genheid1 is er uiteraard balans opgemaakt en Tito heeft triom fantelijk kunnen verkondigen, dat er ongeveer vijftig procent van het plan Vervuld is. In de kolen- producbie bereikte men volgens de officiële cijfers van het plan bureau een verhoging van 46 °/o, in de metallurgische industrie 52 o/o, in de nonferro-metaalin- dustrie 71 tyo, in de metaalin dustrie 60 o/o, in houtproductie 80 o/o en dn textiel 48 °/o- Men kan evenwel niet zeggen, dat de hoogste leiders van het land in deze cijfers aanleiding vinden om het blinde optimisme te stimule ren, dat in lagere partijkringen overheerst en dat zijn uitdruk king vindt in de frase: Desnoods doen wij het geheel alleen. De leiding legt er nadrulk op, dat de vervulling van het eerste deel van het plan, dwars tegen de blokkade in, nog geen garanties biedt voor de rest, waarin de. hoofdtaak nog vervuld moet wor den. Bovendien is men zich wél degelijk er van bewust, dat een gevaarlijke impasse dreigt in de ontwikkeling der electro.industrie, waarin door de stopzetting van Hongaarse en Tsjechische leve ringen de moeilijkste situatie is ontstaan. Dit is voorai belang rijk, daar een der pijlers, waarop het vijfjarenplan rust, wordt ge vormd door de electrificatie van het land. Er moeten nieuwe electro-sta tions wordten gebouwd met een capaciteit van 1.5 millioen. kw, terwijl de bestaande zullen moe ten worden vergroot, zodat Joe go-Slavië in 1951 4.35 milliard kwh, inplaats van 1.1 milliard zal produceren. Op het ogenblik is men zover, dat de stroomvoorziening in ver gelijking met vóór de oorlog on geveer verdubbeld is. DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) 79) Nadruk verboden. „Het zou je heel wat moeilijk. oheden sparen, Larry", zei hij, Van bevoegde zijde werd een„als je maar rond voor alles uit- A.N.P.-verslaggever desgevraagd kwam." medegedeeld, dat het voorlopig „Ik mag niets zeggen zonder buiten werking stellen van de dat mijn advocaat er bij is|" grin, automatische piloot nog niet i nikte Larry. mag worden uitgelegd als een I Keating trok zich van die spot- vaststaande conclusie,4 dat een defect in de automatische stuur inrichting definitief door de des kundigen wordt beschouwd als de oorzaak van de ramp met de „Roermond". Dit behoort wel tot de mogelijkheden, weshalve de electrische automatische piloot thans aan dergelijke intensieve proefnemingen wordt onder worpen. De maatregel treft de meeste K.L.M.-toestellen, die bijna alle met een electrische automati sche piloot zijn uitgerust. Er is nog niet bekend of andere bui tenlandse maatschappijen tot dergelijke maatregelen zullen overgaan. ternrj niets aan, ,,Er zijn een paar kleinigheden, waar ik graag een verklaring van zou hebben een verklaring hij hoestte, en zijn stem werd dik ker. „Voor het ogenblik hoe wist je Dat zijn verschrikke. lijke stinkstokken wat Met een uiterste krachtsin. spanning hield hij zijn zware ogen open en staarde in het glim lachende gezicht tegenover hem. „Verdraaid" bracht hij uit. „Die dingen je hebt me Door een waas zag hij Larry's eigenaardige glimlach als een on. heilspellende bevestiging van zijn vermoeden. Dat de stroomproductie inmid dels geen gelijke tred heeft ge. houden met de stijgende behoef ten, wordt de reiziger in Vele plaatsen duidelijk, wanneer hij blackouts en stroomafsluitingen vindt als de veelvoudigste der talrijke bewijzen dat de techniek in dit land nog ln de kinderschoe nen staat. Investeringsplan heeft de hoog der economie gevaarlijk strak gespannen. Of het land de huidige inspan ningen zal kunnen volhouden, hangt naar de mening van bui tenlandse waarnemers voorname lijk af van de vraag, of het aan zijn grote investeringsbehoefte met Westelijke credieten zal kun nen voldoen. De bedragen, die vooralsnog zijn uitgelekt als inzet van de huidige besprekingen vor men slechts een fractie van wat het land nodig zou hebben. Waar nemers zijn het er over eens, dat de regering door haar massale in vesteringsplan de boog der econo mie gevaarlijk strak gespannen heeft. Het plan dwingt de be volking vooreerst nog genoegen te nemen met een onbevredigen de voedseltoestand en met het steeds zorgwekkende gébjek aan verbruiksgoederen. Op het binnenlands toneel is het gezag van regering en partij evenwel sterk genoeg gevestigd om dbor middel van een rigou reus systeem van controle te to nen, prijzen en geldomloop de heersende economische spannin gen te verdragen. Zij heeft daar bij het in massale omvang toege paste systeem van vrijwillige en dus onbetaalde arbeid als een machtig wapen in de hand. Doch het is duidelijk, dat zij met dit wapen alleen haar zaak niet red den kan. Arbeid, cement en steen, die men in overvloed uit het eigen land kan persen, zijn niet voldoende om de taak, die de regering op zich genomen heeft, tot een goed einde te brengen. Zij zijn zelfs niet essentieel. Es- ,,Jou zwijn Dus dat is je bedoeling bedoelalde hij versuffend, en stak, zijn laatste krachten verzamelend, zijn hand in zijn broekzak. Ogenblikkelijk wierp Larry zich op hem en sleur, de Keating mee qp de vloer. Lar ry had maar één hand tot zijn beschikking, maar de inspecteur, die met alle kracht welke hem nog overgebleven was zijn verdo. ving moest bestrijden, was niet tegen hem opgewassen en strekte zich even later bewusteloos uit. Met een glimlach van voldoe, ning boog Larry Keating's vin gers open en nam er het voor. werp uit, dat Keating op het laatste moment uit het raam had willen gooien: de sleutel van zijn boeien. Toen Larry opstond, was hij een vrij man en de verhoudin. gen waren omgekeerd, maar hij- had zijn schepen achter zich ver brand. Het was de eerste keer, dat hij zich vergrepen had aan een persoon van de Wet; het le. ven dat hij tot nu toe had geleid, was onherroepelijk uit, en voor. taan was hij een vogelvrij-ver. klaarde, een vluchtig schaduw, zoals de kolonel geweest was. Maar Larry had er geen tijd voor, het te betreuren: hij moest handelen, en vlug handelen. Zoals bekend trokken op 4 Augustus 1.1. in de kleedkamers van het Concertgebouw de wer kende leden van de Terneuzen- se Muziekvereniging hun bur gerkleding uit, om deze te ver wisselen voor een splinternieuw uniform. Tegelijk hiermede ver anderde de vereniging van naam, de „Verenigde Werklie den" verdwenen letterlijk en fi guurlijk van het toneel en „De Harmonie Terneuzen" deed haar intrede. Daar de tijd nu eenmaal niet pleegt stil te staan en „De Ver enigde Werklieden" in feite zichzelf hadden overleefd, is deze naamsverandering een daad van wijs beleid, hoewel we ons kunnen indenken, dat velen met min of meer weemoed de oude vertrouwde naam zullen hebben zien verdwijnen en vooral zij, die in moeilijke tijden de vereniging hebben helpen opbouwen en in stand houden. Enuit de geschiedenis van het korps blijkt wel, dat dit moeilijke dagen heeft gekend én min of meer tegen de moei lijkheden in is gegroeid. De oprichting op 15 April 1893 ging reeds met moeilijk heden gepaard, wat blijkt uit het feit, dat de vereniging in het begin van haar bestaan niet eens over echte instrumenten beschikte, omdat deze te duur waren, maar speelde, of liever zong door papieren instrumen ten zonder mondstuk. In de plaats daarvan bevond zich in elk instrument een apparaatje, waartegen werd gezongen en het geluid, dat daarmee wer4 geproduceerd, was ongeveer ge lijk aan dat, hetwelk men ver krijgt, als men over een haar kam een stukje vetvrij papier spant en daartegen zingt. Deze kleinigheid was echter niet in staat het enthousiasme der eer ste leden te doven en blazend en zingend trok men door de stra ten, terwijl het Terneuzens pu bliek uit die dagen de presta ties van zijn „muziekkorps" maar wat op prijs stelde! Daar het grootste deel der leden transportarbeiders waren vandaar de naam „Verenigde Werklieden" die vrijwel allen werkzaam waren bij de Engelse expediteursfirma Little John son, duurde het niet lang, of de volksmond kende het korps nog alleen onder de naam „muziek van Little". Waren in de eerste jaren de leden tevreden met hun papie ren imitatie instrumenten, in feite leefde natuurlijk in allen het verlangen naar echte instru menten en we kunnen ons zo in denken, dat de kas meermalen is nageteld, om te zien hoever men gaan kon. Hoewel de benodigde som voor die tijd niet klein zal zijn ge weest en de inkomsten uit de contributies niet groot waren, konden op een gegeven moment toch een aantal koperen blaas instrumenten worden aange kocht en dit zal zeker toender- tijd een even zo grote gebeurte nis zijn geweest, als het ontvan- sentieel zijn de machines en de techniek, die men in het Westen kopen moet, zij het in normale handel, zij het op crediet. Wat het huidige Joego-Slavië in zijn verlangens naar zakelijke relaties met het Westen heeft aan te bieden is vrij beperikt. Het is hout, mais, wijn, koper, lood, maar de prijzen van de laatste bewegen zich op de wereldmarkt in dalende lijn. Wat het land vragen moet, wil het zijn natio nale inspanning niet zien ineen storten, is in elk geval veel meer. Hij raapte de verdovingssigaret cp en wierp ze naar buiten waar. na hij naast Keating neerknielde en hem zijn portefeuille olntnam. Hij vond bijna onmiddellijk wat hij zocht het noodlottige stukje blauw papier. Vervolgens stelde Larry zich in bezit van Keating's zilveren legitimatiepenning, waar. na hij een plat flesje uit zijn ach terzak haalde, de stop er af schroefde en een beetje van de inhoud tussen Keating's lippen goot, maar een hele scheut over diens overhemd. Een sterke, whis. kygeur doordrong de coupé. Larry speelde om een hoge in. zet, en was bereid het risico1 te lopen, dat er noodzakelijkerwijs mee verbonden was. Eten van de grootste gevaren, die zich voor deden, wachtte hem op Victoria Station, tussen de trein en de taxi. Keatings's slappe gestalte on. dersteunend, zeulde hij met zijn last over het perrcta en door de controle, en riep doodgemoede. reerd een kruier aan. „Is die mijnheer ziek?" vroeg de kruier belangstellend. Larry knikte. „Roep een taxi voor me, wil je. Mijn vriend voelt zich een beetje flauw." ,jlk wens hem geluk.4", zei de gen der uniformen enkele weken geleden! Wanneer deze eerste koperen instrumenten zijn uitgereikt, was niet te achterhalen, wel staat vast, dat dit voor 1899 moet zijn geweest, want in dat jaar werd de Spoorwegmaat schappij „MechelenTerneu zen" geopend en bij deze plech tigheid verleende het gezelschap muzikale en geen vocale mede werking. Bekend is nog, dat de directeur van „MechelenTer- neuzen" bij die gelegenheid het korps een vat bier aanbood met de woorden: „Een tonne bier voor de muzikanten!", een ge zegde, dat jarenlang is blijven meegaan. Twee namen van Terneuze- naren, die zich voor het jonge gezelschap zeer verdienstelijk hebben gemaakt, leven nog al tijd in de herinnering van de nog levende leden uit die jaren en wel de heer Joz. de Feijter, in wiens huis werd gerepeteerd en die ook anderszins veel hulp heeft verleend en de Zeer Eerw. Heer Pastoor Kersten, een zeer muzikaal mens, die zelf veel mu siceerde en ook componeerde. Pastoor Kersten verleende niet alleen een ruime finantiële steun, maar wist het ook zover te krijgen, dat de vereniging een jong musicus tot directeur kreeg en wel de heer Aug. Eeck- hout uit Hulst. Ook werd op zijn aandringen de heer N. J. Harte tot voorzitter benoemd, een keu ze, die wel een goede bleek te zijn geweest! Ondanks al deze bemoeienis sen bleven de muzikale presta ties echter aan de lage kant. De leden bootwerkers werkten in die jaren van 4 a 5 uur 's mor gens tot 8 a 9 uur 's avonds. Veel tijd voor repeteren hadden deze mannen dus niet. Dat de wil echter niet ontbrak, blijkt wel als men weet, dat degenen, die om 8 uur klaar waren 's mor gens hun instrumenten mee namen naar de kade en 's avonds rechtstreeks van hun werk naar het repetitielokaal stapten! Pas toen de werktijden korter waren geworden en dank zij de hulp van een rijke Gentse fabrikant, die in eenmaal 12 clarinetten schonk en wekelijks op zijn kosten de heer L. Pey- naert, die thans nog directeur is van het Gentse Politiemuziek- korps, als instructeur naar Ter- neuzen zond, kon een hoger peil worden bereikt. De heer Pey- naert voerde ook een geheel niewe methode van opleiding in en de tegenwoordige directeur, de heer Schirris behoorde o.a. tot de eerste leerlingen. Weer een stapje verder kwam men toen het „burgergezel schap" „Apollo" wegens gebrek aan medewerking zijn bestaan moest eindigen en enkele leden daarvan toetraden tot „De Ver enigde Werklieden". Ook de 16 Juli 1924 was een belangrijke dag voor het korps, omdat op die datum de heer Schirris de dirigeerstok van de heer Eeckhout overnam en daar mede een bekwaam en enthou siast musicus de leiding op zich nam. Het verlopen van het gezel schap gedurende de tweede Wereldoorlog is algemeen be kend. Er bleef slechts een kleine kern over onder het pa rool: „Als we straks weer vrij zijn, moet er toch nog wat over zijn. En, dat „wat" was er in 1944 dan ook inderdaad nog, terwijl uit datzefde „wat" toch weer een groter geheel is ge groeid. Wie het korps van pas na de bevrijding vergelijkt met dat van nu, ziet zelf wel het verschil! ander afgunstig. „Zoiets kan ik me niet permitteren." Hij hielp Larry, Keating in een taxi te laden en kreeg een fooi die hem verbaasde. Ze zou nog wel groter geweest zijn, als Keating maar meer klein geld bij zich had gehad. Larry liet zich naar de Barbi can brengen, waar hij de bewuste, loze inspecteur weer uitlaadde. „Sommige lui kunnen nou een. maal niks verdragen, is 't wel?" merkte de chauffeur grinnikend op. ,,Ik moet tenminste heel wat gehad hebben, voor ik zover ben als hfj!1" Larry grinnikte terug en sleep te zijn „dronken kameraad" de Angel Crescent in. Hij had er te. reebt op vertrouwd, dat een der. gelijke verschijning in de Barbican niets ongewoons is en slaagde er in, zonder al te veel de aandacht getrokken te hebben, bij Lou Staam te komen. Eens in de win kel, nam hij Keating vierkant op en bracht hem naar de lift in de achterkamer, en vandaar naar beneden. Zijn aankomst in de bovenste kelder veroorzaakte vrij wat op zien. (Wordt vervolgd.) Wat de geschiedenis van „De Verenigde Werklieden" betreft zouden we het hierbij gevoeglijk kunnen laten, ofschoon dit over zichtje natuurlijk verre van compleet is, maar slechts en kele belangrijke punten aan roert. We willen echter de laat ste maal, dat we over „De Ver enigde Werklieden" schrijven eindigen met het nadrukkelijk constateren van het feit, Sat het korps onder de beproefde leiding van de heer Schirris steeds een levend deel van de Terneuzense gemeenschap is ge weest, waarop nooit tevergeefs een beroep is gedaan. Bij blijde en droevige gebeurtenissen was het korps present, ofschoon dit dkiwijls voor directeur en vele leden een opoffering betekende. „De Verenigde Werklieden" wa ren met recht „Uit het Volk" en „Voor het Volk" en we hopen van harte, dat onze nieuwe „Harmonie Terneuzen" deze mooie traditie zal blijven voort zetten, iets waaraan we overi gens niet twijfelen. HEDEN: VOGELWAARDE: Gemeen tehuis 10.30 uur: Aanbeste ding uitvoeren bestratings- en rioleringswerken te Bosch- kapelle en Stoppeldijk. Het Heilig Officie van het Va- ticaan heeft gisteren bekend ge maakt, dat communisten in het algemeen in een Katholieke kerk door een priester in de echt ver bonden kunnen worden, „wegens de bijzondere aard van het sacra ment des huwelijks". De „Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan, zegt in de motivering van de aankondi ging, dat het decreet van het Heilig Officie van 1 Juli slechts die communisten excommuniceer de, „die de materialistische en anti-christelijke leer van het com munisme belijden en verbreiden." Het decreet héld een mindere straf onthouding van de sacra menten in voor de communis tische aanhangers in het alge meen. Volgens de thans gepubliceerde mededeling van het Heilig Officie kunnen twee geëxcommuniceerde communisten niet door een Ka tholieke priester getrouwd wor den, evenmin als hij twee Prote stanten zou kunnen trouwen. Communisten, die van de sa cramenten zijn uitgesloten zopder geëxcommuniceerd te zijn, kun nen echter nog wel het sacra ment des huwelijks ontvangen Te Beemem (Oost-Vlaanderen) zijn verscheidene gevallen van kinderverlamming vastgesteld. De autoriteiten hebben het baden in vijvers en kanalen veriboden. De bevolking heeft de raad ontvan gen het water te koken. Alle bij eenkomsten van kinderen bene den de tien jaar zijn verboden. De oproepingen voor koepok inenting zijn stopgezet. De Amerikaanse Minister van Arbeid, Maurice Tobin, heeft een vermindering van het aantal werklozen met een millioen voor speld tegen het einde van het jaar. Hij heeft aan President Truman gerapporteerd, dat de toestand op het gebied van de werkgelegen., heid gestadig .beter wordt. Twee jeugdige Engelsen, Stanley en Oolin Smith, zijn gis termorgen in ham zelfgejbouwde jacht „Nova EJspero!", waarmede zij de Atlantische Oceaan over. staken, Engelands meest Zuide lijke punt (The Lizard) gepas, seerd. De gebroeders Smith, zoons van de stuurman van een red dingsboot te Yarmouth (eiland Wight), vertrokken 42 dagen ge. leden uit Halifax (Nieuw Schot land). Zij hebben 2000 mijl afge. legd. Vader Stanley Smith is naar Dartmouth gevlogen, waar zijn zoons tegen den middag werden verwacht. jDe gebroeders Smith emigreerden in Februari naar Canada. Zij bouwden in Halifax het jacht met de bedoeling er een tocht over de Canadese meren mee te ondernemen. Zij veranderden echter van gedachten en besloten de Atlantische Oceaan o^ver te steken. 25 Dagen na hun vertrek uit Nieuw Schotland werden zij door een stoomschip opgemerkt, dat hun met het oog op de ruwe zee assistentie aanbood, hetgeen vriendelijk geweigerd werd. Het jacht meet zes meter en is een van de kleinste vaartuigen, dat de Atlantische Oceaan is overgesto ken. wordi verho ieder* Zulks voor enigir des T De erkende Leesbibliotheekhouders van TERNEUZEN: Brouwerijstraat 2. Vlooswijkstraat 21- y 'x e—5 »2c_ MllllliilllllllllllllllllllllllË wy neooen elegante uamesscnoenen, gemakkelijke Herenschoenen en Kinderschoenen die tegen een stootje kunnen. Lange Kerkstr. 14 Telefoon 2636 Terneuzen Wü geven Winkelweekklokjes! VVCi 14CU.LUC iVicivtUiv Ook GRAS- en KLAVERZADEN voor aanleg van tijdelijke en blijvende weide met opgaaf van grondsoorten. Aanbevelend, Graan- en Zaadhandcl Telefoon 65 HULST

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2