1 Belgische Pers over Regeringsverklaring De TOESTAND in CHINA Bij de dood van Margaret Mitchell Frankrijk HEI REPUBLIKEINSE LEGER DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949. Spaak confereerde met Van Zeeland Stakingsareiging in Frankrijk Het bestuur te Hongkong kondigt weer nieuwe Uw verbruik te groot Brengt waternood Frans offensief in Tonkin noodmaatregelen af Dreigement van Slowaakse boeren De Belgische KONINGSKWESTIE Mevr. Tsjang Kal Sjek bij de Marshalls De toestand in Syrië WESTELIJKE CRISIS? De Paus over het Püj excommunicatiedecreet' Vroegere Joegoslavische regenten veroordeeld HOOGWATER VGENDA. Openingsuur ^tafelconferentie ur 's middags Communlsten^bij verkiezingen Wetsontwerp jliekrechtelijke irijfsorganisatie Overstroming in Napels Hoogwater V Frankering bij Abonnement: Terncuzen MAANSTANDEN. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. Veel bewolking. Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige lichte regen. Zwakke tot matige wind tus sen N.-W. en Z.-W. Weinig verandering in temperatuur. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1194 herschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 et. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. De Brusselse ochtendbladen dat over de economische pol> menen unaniem dat een rege- tiek. Het crediet zal soepeler ge- ringsverklaring zelden met min- maakt worden en de banken zul- der enthousiasme is ontvangen len meer vrijheid krijgen, dan die, welke Dinsdag in Ka- De communistische „Drapeau mer en Senaat werd afgelegd. Rouge" is van oordeel, dat de In politieke kringen heeft men nieuwe Regering 'n politiek van trouwens hoe langer hoe meer i sociale achteruitgang inluidt. .dat, tegenwoordige Het blad is in het bijzonder regering, die door een groot Ka tholiek blad „de regering der berusting" wordt genoemd, slechts een „vacantie-regering" is en voorbestemd om na af loop van het parlementaire ver lof te worden vervangen door coalitie der drie partijen. Het Katholieke blad „La Li bre Belgique" wijst op de vage termen, waarin de regeringsver klaring is vervat. Het blad is van oordeel, dat de Koningskwestie opnieuw op de lange baan is geschoven en het vraagt zich af, of de Katho lieke Volkspartij zes weken heeft moeten onderhandelen om tot dit resultaat te komen. Het is duidelijk, aldus de „Libre Bel gique", dat de Liberalen zich met betrekking tot het Konings probleem in geen enkel opzicht hebben laten binden en de Ka tholieken in de steek zullen la ten zodra het erop aankomt een definitieve oplossing te vinden. Het blad stelt verder in het licht, dat er van de 25 procent belastingverlaging, waarmede de Liberalen tijdens hun verkie zingscampagne hebben ge schermd, niets meer in de re-, geringsverklaring te vinden is en dat er zelfs geen sprake is van de 15 procent belastingver laging, die nog kortelings door de Liberale voormannen is ge noemd. De Katholieke „Nieuwe Gids" schrijft in een kanttekening bij de Regeringsverklaring, dat, nu het gevaar der inflaties in België verdwenen is, de Regering op economisch gebied de teugels vrijer kan laten. „Als gevolg van de gezonde conjunctuurpolitiek, die België de laatste jaren heeft gevoerd, zal het thans de eco nomie ruimere geldmiddelen ter beschikking kunnen stellen", al dus het blad. Van Vlaams stand punt bezien wordt de verklaring van Eyskens, dat d§ gebieden met een bestendige werkloosheid geïndustrialiseerd zullen wor den, als bemoedigend be schouwd. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft, dat de nieuwe Eerste-Minister „nooit zoveel heeft gesproken om zo weinig te zeggen". Opvallend is, zo merkt het blad op, dat bij de voorlezing der Regeringsverklaring de libe ralen geen enkel ogenblik bijval hebben betoond. Volgens „Le Peuple" zal de nieuwe Regering als een zeepbel uiteenspatten, zodra het wetsvoorstel van het Katholieke Kamerlid Struye tot het houden van een volksraad pleging in het parlement ter sprake komt. De Katholieke „Standaard" spreekt van ,,'n mager program ma van een onvaste Regering". „Indien de wetgevende Kamers haar het vertrouwen schenken, dan zal het uit gelatenheid en berusting zijn", aldus het blad. Het enige positieve punt in de verklaring acht „De Standaard" bevreesd, dat de wijziging in de toewijzing der compensatie-uit keringen ten nadele der werken de klasse zal komen en noemt 't Katholieke-liberale programma een „uitdaging aan de Belgische arbeiders". Paul Henri Spaak, voorzitter van de Europese raadgevende vergadering, heeft gisteren een uur met Paul van Zeeland ge confereerd, die hem als Belgisch Minister van Buitenlandse Za ken en voorzitter van de organi satie voor Europese economische samenwerking vervangen heeft. De twee Belgische staatslieden wisselden van gedachten over de voornaamste problemen van de Europese samenwerking. Men verwacht, dat Van Zeeland Spaaks politiek in de O.E.E.S. zal voortzetten, zo verklaarde men van welingelichte zijde. Van Zeeland staat bekend als een voorstander van internationale vrijhandel. Gisteren is door ongeveer 70 duizend man spoorwegpersoneel van het niet-eommunistische vak verbond Force Ouvrière gestemd over het uitroepen van een spoor, wegstaking van 24 uur om de re gering ertoe te bewegen haar be- vroren-Jonen-politiek te verlaten. De uitslag van de stemming wordt over twee weken ver wacht. Intussen neemt ook de onrust onder de 250.000 spoor, wegmannen van het onder com munistische leiding staande vak verbond C.G.T. toe, terwijl ook de arbeidsrust in de andere in dustrieën wordt bedreigd. In het gebied van Marseille hebben communistische vakvereni gingen opgeroepen tot algemene werkstaking op Woensdag a.s. In de metaalindustrieën hier en in andere delen van Frankrijk zijn reeds sporadisch stakingen voorgekomen en de staking van het Wagons-Litspersoneel is gis teren de elfde dag ingegaan, zon der dat er enig teken van een re geling te bespeuren is. Het Britse ministerie van oorlog meldt, dat het proces te gen ex.veldmaarschalk Fritz von Mannstein op 23 Augustus te Hamburg zal beginnen. Hij wordt beschuldigd van 17 oorlogsmis daden. N.V- Waterleiding Mij. ..Zeeuws-Vlaanderen". De Franse strijdkrachten zijn een offensief begonnen om de controle over de strategische Noordoostelijke gebieden van Tonkin te herkrijgen, voordat de Chinese legers de grens berei ken, aldus vernam Reuter gis teren uit gezaghebbende bron. Men verwacht, dat het offen sief in omvang toeneemt na de regens in October. Het Franse leger, dat versterkingen heeft ontvangen, telt thans 150.000 man, tegenover 60.000 tot 80.000 Vietmin-opstandelingen. Er zijn gevechtsvliegtuigen aangekomen in Saigon en de kleine Franse luchtmacht in Indo-China is ook versterkt met Junker-transportvliegtuigen voor het afwerpen van voor raden. Volgens een bericht van A. F. P. uit Saigon heeft de Viet namese politie in Cochin-China de chef van de veiligheidspolitie van de Vietminh voor het ge bied van Saigon en verscheide ne leden van „actie-comité's" van de Vietminh gearresteerd. Er werden ook wapens buitge maakt, aldus het bericht. In een artikel in de „Daily He rald" wordt melding gemaakt van het feit, dat Margaret Mit chell nooit een courantenartikel heeft geschreven, dat de aan dacht trok. Toen zij tijdens een ziekte niets te lezen had, gaf haar man haar pen en inkt en zeide: „Schrijf dan zelf maar een boëk." Margaret, die goed op de hoogte was van de geschiedenis van haar geboorteland Georgia, begon toen een verhaal over de tourgerooi log te schrijven en kon ei niet meer mee ophouden. Zij schreef 400.000 woorden, dat wil zeggen vijf tot zes maal zoveel als in een gewone roman voorkomen. Dit schrijven kostte haar onge veer 12 jaar. Margaret zond haar manu script naar een uitgever, die het, tot haar grote verbazing, accep teerde. Het werk werd in 4.000.000 exemplaren verkocht waarvan 1.000.000 in Engeland. Toen 1-wam de kwestie van de verfilming van het werk. Dit was niet zo eenvoudig, omdat het ver haal te lang was. Tenslotte kwam David Selznick met een plan voor de dag, waarom heel Holly wood lachte. „Wij verfilmen de gehele geschiedenis" zei hij, „al moest de rolprent drie uur duren. En als het nodig is, spenderen wij er 1.000.000 dollar aan." Daarna kwam de moeilijkheid, wie de vrouwelijke hoofdrol zou vertol ken. Aan verschillende actrices werd gedacht, zoals aan Norma Shearer, Paulette Goddard, enz. Maar tenslotte viel de keuze op Vivien Leigh, de Engelse toneel speelster, die toen nog onbekend was in Hollywood. Maanden gingen voorbij en toen de film gereed was, bleek zij 200 minuten te duren. „Welke exploitant zal de film willen vertonen?" vroegen de concurrenten van de producer spottend. „Alleen een gek zal zolang in. de cinema willen blijven zitten." Maar evenals het boek, brak de film alle records. Zij liep weken cn weken. Margaret Mit chell kon maar niet begrijpen dat zij zulk een succes had behaald. „Ik ben meer be'kend dan Dic kens", zei zij. „Ik zal geen ander boek meer schrijven. Ik ben na mijn succes te veel lastig geval len.'' Toen Margaret Mitchell haar ongeluk kreeg, was zij juist op weg om de Engelse film: „A Canterbury tale" te gaan zien. Margaret Mitchell, schrijfster van „Gejaagd door de wind" (Gone with the wind) is Dinsdag overleden. Zij werd de vorige week Donderdag door een auto aangereden. De schrijfster is 43 jaar oud geworden. Zij is na het ongeluk niet meer geheel tot bewustzijn gekomen. Zij had een schedel fractuur opgelopen en enkele ledematen gebroken. De schrijfster heeft verscheide ne romans geschreven die niet zijn uitgegeven. Alleen „Gone with the wind", waaraan zij 12 jaar had gewerkt, verscheen in 1936. Het werk is in 30 verschil lende talen vertaald en heeft een oplage van ongeveer acht millioen gehad. Thans worden jaarlijks nog 60.000 exemplaren van dit werk in de V. S. verkocht. Het Amerikaanse consulaat- generaal te Kanton zal worden gesloten en alle consulaire em ployes zullen China verlaten. Dit betekent niet, dat de Amerikaan se kolonie en masse vertrekt, doch men acht het wel waar schijnlijk, dat bepaalde personen in het bijzonder die in afgelegen streken vertoeven, thans zullen vertrekken. Te Washington is verder be kend gemaakt, dat de Ameri kaanse ambassade te Kanton in structie heeft ontvangen om te sluiten, wanneer de stad door communistische troepen bedreigd gaat worden en dat 934 Ameri kaanse burgers in Kanton en de provincies Kwantoeng, Kwangsi, Foekien, Hoenan en Kiangsi op nieuw de raad gekregen hebben China te verlaten. Het bureau van de Amerikaanse ambassade zou de Chinese nationalistische regering naar welke volgende hoofdstad ook volgen. Er worden onderhandelingen gevoerd met communistische en nationalisti sche autoriteiten voor een vrijge leide voor het Amerikaanse pas sagiersschip „President Gordon", om Amerikaanse burgers in Shanghai te evacueren. Amerikaanse burgers in Shang hai hadden echter grote moeite om van de communistische auto riteiten toestemming te verkrij gen om het land te verlaten. Uit Londen wordt vernomen, dat men, naar aanleiding van het besluit tot sluiting van het Amerikaanse consulaat te Kan ton, de door de Britse diploma ten te Kanton te volgen gedrags lijn in o\erweging heeft genomen. Het bestuur te Hongkong heeft nieuwe noodmaatregelen afge kondigd, o.a. registratie van alle verenigingen en machtiging tot vordering of in gebruik, neming van grond en ander bezit waar dit in het algemeen noodzakelijk is. Reeds zijn de installaties van de Chinese Nationale Luchtvaart- maatschappij op het vliegveld Kaitak gevorderd ten behoeve van de R.A.F., tengevolge waar van de maatschappij stopzetting van alle diensten op Hongkong heeft aangekondigd. Het verzet tegen de veiligheidsmaatregelen onder de Chinese bevolking van de stad, o.a. tegen de verplichte vingerafdruk, neemt toe. Volgens Radio-Peiping (com munistisch) hebben de communis tische troepen thans de gehele laagvlakte van de provincie Sjen si, die „rijstschuur van China' wordt genoemd, bezet, waardoor voor hen de toegang openstaat tot de provincie Kansoe. De communisten zouden ver der de belangrijke havenplaats Foetsjou, de hoofdstad van de provincie Foekien. bezet hebben, waar zich een garnizoen van vijf tigduizend nationalisten zou be vinden. Te Mianei zijn tiendui zend nationalisten ingesloten. Radio Pteiping meldt nog, dat vooraanstaande schrijvers te Sjanghai geprotesteerd hebben tegen de „vervolging van Chinese democraten door de regering van Hongkong". Kerkelijke autoriteiten te Praag hebben verklaard, dat de Slo waakse boeren hebben gedreigd hun oogsten in brand te zullen steken als de communisten de Rooms-Katholieke geestelijkheid molesteren. Naar gemeld wordt, vormt de oppositie van de boeren in Slowa kije een ernstige belemmering voor de communisten bij de uit voering van hun politiek tegen de kerk. In Praag is medegedeeld, dat de boeren van Bohemen en Mora- vië „niet zo fel zijn als de Slowa- ken", maar dat reeds talrijke branden in boerderijen en graan- opslagen zware schade hebben aangericht. In kerkelijke kringen wordt verklaard, dat men een en ander beschouwt als een demonstratie van de ontevredenheid van de boeren over de communistische politiek ten aanzien van de kerk en over de „socialisatie" van de landbouw. v Liberaal Wetsvoorstel. De Liberale volksvertegenwoor digers Lahaye en De Wilde heb ben gistermiddag een wetsvoor stel ingediend tot afschaffing van de Wet van 19 Juli, op grond waarvan de Koning in de onmo gelijkheid wordt verklaard het land te regeren en het Regent schap wordt ingesteld. In de toelichting op dit voor stel wordt verklaard, dat de volksraadpleging niet de juiste weg is om de Koningskwestie op te lossen, daar deze geen bin dend karakter draagt en afbreuk doet aan het prestige der volks vertegenwoordiging. Het thans ingediende wetsvoor stel maakt, volgens beide Libe rale politici, de volksraadpleging overbodig en streeft een snelle oplossing van de Koningskwes tie na. Mevrouw Tsjang Kai_Sjek is sinds Zondag bij generaal Geoirge Marshall te gast op zijn landgoed hij net Utowana-meer. De vrouw van de Chinese na tionalistische leider zal tien dagen bij de Marshalls doorbrengen. Vol gens Marshal zelf is het een „lou ter vriendschappelijk bezoek." Interview Sudirman. „In het Republikeinse leger zijn nu bevredigende tekenen te bespeuren door het ontstaan van een stevige volledige, innerlijke en uiterlijke eenheid, een bol werk, dat steeds bereid en bij machte is het heil en het be houd van land en volk te verze keren", aldus heeft generaal Su dirman te Djogja tegenover een correspondent van Aneta ver klaard. Hij voegde hier aan toe, dat het Republikeinse leger be wust er naar streeft een leger te vormen, dat voldoet aan de in ternationale normen. Generaal Sudirman verklaarde er voldaan over te zijn, dat alle partijen op de tweede Inter-Indonesische conferentie de souvereiniteit van de T.N.I. bepleit hebben. Ten aanzien van het K.N.I.L. gaf hij als zijn mening te kennen, dat dit buiten beschouwing valt, daar dit leger na de overdracht van de souvereiniteit uit Indone sië moet worden teruggetrokken. Volgens Sudirman zullen de le den van het K.N.I.L. en de toe komstige strijdmacht van de R. I.S. 'n behoorlijke positie moe ten bezetten overeenkomstig de voorwaarden, die gesteld zijn door de Inter-Indonesische con ferentie. Hij meende, dat de goede nationale krachten, die bereid zijn aan de voorwaarden te voldoen niet zonder meer ver wijderd behoren te worden. Ten slotte zeide Sudirman: „Het le ger vertrouwt er volledig op, dat de Regering bij de vorming van de R.I.S. zal blijven vasthouden aan haar grondslagen aan het nationale karakter en aan de vrijheidsproclamatie van 17 Augustus 1945, welke de eed werd van het gehele Republi keinse leger". Viering vierde verjaardag van de Republiek. Vele vrouwen, en kinderen vie len flauw, toen 50.000 juichende Indonesiërs zich buiten het Repu blikeinse hoofdkwartier te Bata via verzamelden ter viering van de vierde verjaardag van de Re publiek. Volgens Republikeinse waarne mers was dit de grootste demon stratie in Batavia sedert de vor ming van de Republiek Indonesië werd afgekondigd. De ministers en vertegenwoor digers van de Unci, die aan de plechtigheden zouden deelnemen, waren niet in staat het hoofd kwartier te bereiken wegens de menigte; daardoor moest van het vastgestelde programma worden afgezien. Geen incidenten worden gemeld en de menigte verspreide de zich naderhand zinder drukte. Radio Djogja deed mededeling van de viering in de Republikein se hoofdstad. Uiteenzetting van de Hoge Commissaris van de Kroon inzake verbod rood-witte vlag. De H.V.K, de heer Lovihk, heeft voor de leden van de voor- De troepen, die in de Syrische hoofdstad patrouilleerden na de staatsgreep van kolonel Hinnawi op Zondag j.l„ zijn naar de kazer nes teruggekeerd en de militaire censuur is opgeheven. Een aantal op last van de vorige regering gearresteerde personen is vrijge laten. Het nieuwe kabinet heeft kolonel Hinnawi onderscheiden voor zijn optreden. De nieuwe Minister-President, Atassi Pasja, theeft een bood schap van gelukwens ontvangen van de voormalige president, Sjoc. kri el Koeatly, die thans in Zwit serland vertoeft. „Ik meen te weten, dat de Franse regering aan de Britse regering een voorstel heeft ge daan, de ingevolge de staats greep in Syrië ontstane toestand te bespréken"' zo schrijft de Lon- dense redacteur van de „York shire Post", die er aan toevoegt: „De Fransen die steeds bezorgd zijn over iedere wijziging in dit deel van de wereld, tonen zich zenuwachtig als gevolg der jong ste gebeurtenissen. In zekere Franse kringen gaat men zelfs zo ver hoe ongelooflijk dit ook moge schijnen Groot-Brittan- nië verantwoordelijk te stellen voor de moord op Zairn". lopige federale regering een uit eenzetting gegeven van de maat regelen tot het verbo(d van open bare manifestaties bij gelegen heid van de viering van de ver jaardag der republiek. Hij verklaarde, dat de Rege- ring „gaarne zou hebben bijge dragen tot de viering van deze dag door het toestaan van het hijsen der rood-wdtte vlag. Zéke re gebeurtenissen in Mjidden- en Oost-Java hebben echter ophef fing van dit verbod onmogelijk gemaakt; men vreesde dat onver antwoordelijke elementen daar van gebruik zouden maken en ongeregeldheden zouden veroor zaken". De H.VjK. gaf tenslotte uit drukking aan de hoop, dat de In donesische nationale feestdag volgend jaar „met enthousiasme in een vrij en onafhankelijk Indo nesië" gevierd kan worden. Volgens de Londense corres pondent van de „New York Times" Herbert L. Matthews wijzen de in de vorige week door Britse regeringsambtenaren zo wel als de met Parijs en Rome gehouden besprekingen alle er op, dat „de Westelijke democra tieën" een crisis van eerste grootte zien naderen." „Wat begon als een plotse linge verwijding van de klove tussen het sterling- en het dol- largebied, is geleidelijk aan er kend gaan worden als een ur gent wereldprobleem, waarvan de politieke verwikkelingen even gevaarlijk en delicaat zijn als de economische en financiële", aldus de correspondent. De correspondent van de New York Herald Tribune, Ned Rus sell zegt in een bericht uit Lon den, dat het Dinsdag door Attlee en Bevin gevoerde gesprek over de dollarcrisis van Engeland en het sterlinggebied „van bijzon dere betekenis is in verband met de geruchten, welke in voor aanstaande kringen de ronde doen over een scherpe rivaliteit tussen Bevin en Sir Stafford Cripps." Bij de ontvangst van de nieuwe Peruviaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel, heeft Paus Plus Xn verklaard, dat het onlangs door het Vaticaan uitgegeven ex communicatiedecreet tegen de communisten „de noodzakelijke scheiding tussen de scharen van Christus en zijn tegenstanders" heeft teweeg gebracht. Tot de ambassadeur, Dr. Féiipe Portocarrero, die de Paus te Cas- telgandolfo ontving, zeide hij in het Spaans: „Het geweten van de Katholieke gelovigen, dat dorst naar waarheid en licht, hebben wij nu gewezen waar de waarheid en de zekere weg naar de verlossing is en waar de duis tere voetpaden, die naar dwaling leiden". Twee vroegere regenten in joe- go-Slavië, Radenko Stankowitsj en Dr. Ivo Pprowitsj, zijn tot 12 en 11 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, respectievelijk wegens „terreur" en „fascisme", zo meldt het Joego-Slavische nieuwsbureau. De beide mannen, die in 1934 deel uitmaakten van de regenten- raad, werden door een volksrecht, bank te Belgrado veroordeeld. Een voormalige „hofdignitaris", Milan Antitsj, kreeg 15 jaar en een journalist, Danilo Gregoritsj, 18 jaar. Allen worden schuldig bevonden aan „invoering van het fascisme in Joego-Slavië en het brengen van het land onder Duitse over heersing." „Gedeeltelijke .bekents nissen" werden als verzachtende omstandigheid aangemerkt. Dfe openbare aanklager zei dat allen op Gregoritsj na ten nauw ste hebben samengewerkt met Prins Paul, een neef van Koning Alexander, die 9 October 1934 werd vermoord Breskens Terneuzen Walsoorden 18 AUGUSTUS v.m. 7.54 i Ond. 19.55 19.53 19.51 19.48 19.46 19.44 19.42 19.40 19.38 Maas Opk. OnrL 0.03 1.08 2.30 4.01 5.34 7.06 8.36 10.06 11.37 18.29 19.10 19.39 19.59 20.15 20.28 20.41 20.54 21.09 HEDEN: JENLuxor Thea- Bioscoopvoorstel- koninkrijk voor een Concertgebouw, 8 loopvoorstelling „De lisreis". V.V. Terneuzen, 5 :tbalwedstrijd Hee- -M.V.V. Café E. Tieleman, )0 uur: Oprichtings- ng nieuwe vervoer- tiging. atrum, 6.30 en 9 uur voorstelling „Ope- e". MORGEN: (et Centrum, 4.15 u.: ivoorstelling „Ope- le"; 8 uur: Bioscoop- ng „Terugkeer". ZENLuxor Thea- (0 en 8 uur: Bioscoop- ing „Een koninkrijk huis". rtgebouw, 2.30 en 8 iscoopvoorstelling „De ïuisreis". .n Molendijk, 3 uur: wedstrijd Terneuzen- itteren; 1 uur: Ter- 3Vogelwaarde 1. de de luisteraars over- lat te stellen de plech- ing van de Rondetafel- tie rechtstreeks via de kunnen volgen, is door ng der delegaties, in net de U.N.C.I., nader ekomen, het openings- :onferentie te stellen op middags in plaats van .m. Dutt, de vice-voorzitter Britse communistische sft Vrijdag te Londen op 3 conferentie meegedeeld, communistische partij bij mde algemene verkiezin- ngelknd ton en in plaats van 21 in tij zou de onafhankelijke ,rtij, waartoe Zilliacus steunen. Slechts in de waar de communisten *en candidaten hebben, de kiezers aanraden op rpartij te stemmen om de tieven te verslaan, zo tt. huidige Lagerhuis zitten rmunisten. 8.29 9.19 n.m. 8.16 8.51 9.41 vrzitter der Tweede Ka ft de leden verzocht ér hans rekening mede te ïouden, dat het in de g ligt om met de open- ïandeling van het wets- „toepassing ten aan- het bedrijfsleven van kelen 80 en 152 tot en van de grondwet" een te maken in de eerste n de nieuwe zitting, dus ijnlijk op Donderdag 22 >er. heeft de voorzitter aan er medegedeeld, dat het irziene omstandigheden ouden niet zijn be is de Kamer voor de der lopende zitting nog roepen. uitbraken. Het ministerie nenlandse Zaken had te- n waarschuwing uitgege- men voor het opzettelijk steken van bossen en te tande gewassen zou kun- den gestraft met levens- vangarbeid. Deze waar- werd uitgelokt door het an dat moedwil in het hij tenminste enige* b"»?- de laatste mt dagen 100 ha os, een ™iarde verte- digend van 3600 millioen. in Zuid-West Frankrijk ;ten. departement Landes, dat onde grenst, verloren in ite 5 dagen 60 gezinnen lezittingen door brand, km lang front van vlam- 5 de plaats Gabarret be- werd gisteren door aan troepen, brandweer- a burgers bedwongen, ndere grote brand bij La werdi men Donderdag- meester, nadat hij onge- >0 bommen van ruim 200 daar sinds de oorlog wa- geslagen, tot ontploffing t had. Meer dan 250 door t aangevoerde troepen en (ere militairen hielpen de est.rijden. Tengevolge van overstromin gen tijdens stormweer zijn in Napels verscheidene huizen in gestort. Weg-, spoor- en tele foonverbindingen ondervonden stagnatie. toestand. Voor de aangeslotenen op een radiodistributienet, dat nog niet over een ontvangst-mogelijkheid voor de twee binnenlandse om roepprogramma's beschikt, blijft het abonne: ïent 1,25 plus 1 luisterbijdrage, dus f 2,25 per maand. ttrw ttuiiwuw tevens een belemmering is voor de handel in andere gebieden, daar andere landen, die van plan zijn hun valuta's te deva- luëren, op Engeland wachten om het._eerst tot deze maatregel •oveif të gaan. komen, zou het gaan om een functionaris van de staatswa- penfabrieken te Thun, die tegen betaling militaire geheimen verraden zou hebben. De autori teiten hebbe "en officiële mededeling over t "-eval in uit zicht gesteld. uinnugcijjB.. Uit "urabaia wordt verder ge meld, dat nabij Malang in de streek Batu twee werklieden van de regen tschapswerken door pseudo-militairen met een vrachtauto /an hun werk ge haald en vermoord werden. ITCI. UbiurciJivw* en la Roebelle stopgezet. IDe Franse politie heeft giste ren twee mannen gearresteerd, verdacht van brandstichting m het departement Gironde toen in verschillende gebieden nieuwe 20 AUGUSTUS v.m. kens Terneuzen 11-03 Walsoorden 11.53 21 AUGUSTUS Breskens 11.25 Terneuzen Walsoorden 0.50 n.m. 11.08 11.43 12.33 11.38 12.13 1.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1