Belgische Regeringsverklaring Clarence E. Hunter belicht aspecten van de Marshall-hulp Frankrijk DE EUROPESE ASSEMBLEE van de Rondetafelconferentie HIDAYAT LEGT VERKLARING AF I WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949. Resolutie van Jhr. Van der Goes van Naters in Straatsburg De strijd in Griekenland DE VOOR BERE! DIN GEM Doet Uw plicht Draait na gebruik Uw kranen dicht Kolonel Hinnawi geeft het bestuur over Koningin dankt Kon. Nederl. Marine Terug ver krijgen van Nederlanderschap hoogwater Voorraadvorming in West-Berlijn Mao Tse-Toeng overleden Paflof uit partij gezet Akten van overlijden en vermisten De strijd in China AGENDA. ipeningsuur ^tafelconferentie ur 's middags Communlsten^bij verkiezingen Wetsontwerp jliekrechtelijke irijfsorganisatie I" Overstroming in Napels Hoogwater Frankering bij Abonnement: Terneuzen MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Woensdagmorgen tot -avond. Koel weer. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige, en in het N. van het land af en toe vrij krachtige Noordelijke wind. Koel weer. 'EEUW 5e Jaargang No- 1193 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 et. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. (Van de corr. van het A. N. P.) de directe vertegenwoordiging De Nederlandse afgevaardigde deï. volkeren moet worden. Jhr. Van der Goes van Naters P°£ CI"eatie van e,en econo- heeft gisteren in de Europese I mische en sociale raad zou vol- Assemblee bij het debat over de S®ns Jhr. v. d. Goes een wapen mogelijkheden van grotere een zbn teeen bureaucratische over heid in West-Europa de toe lating van West-Duitsland tot de volgende zitting van de As semblee bepleit. Jhr. Van der Goes van Naters diende bij de vergadering een resolutie in, waarbij aan de po litieke commissie wordt opge dragen 1. een advies aan de Minis ters voor te bereiden inzake een regeling voor de toelating van Duitsland tot de volgende zit ting. 2. De instelling te overwegen van supernationale diensten op economisch en technisch gebied onder controle van de Assem blee. 3. Rapport uit te brengen over de instelling van een eco nomische en sociale Europese Raad, ondergeschikt aan de As semblee. 4. De verhouding en de sa menstelling van de Assemblee en het comité der Ministers te bestuderen met het oog op het verkrijgen van een zo groot mo gelijke doelmatigheid. 5. Aandacht te wijden aan de creatie van een Europese poli tieke autoriteit met beperkte doeleinden maar met werkelijke macht. In zijn motivering-- ren ilfze zijn tegen bureaucratische over woekering. Spr. achtte voortdurend con tact tussen de Assemblee en de Ministers nodig en wenste, dat de Ministers bij de gehele zit ting van de Assemblee tegen woordig zouden zijn. Bovendien moest volgens spr. het comité der Ministers een homogeen executief orgaan worden, meer in de richting van een echt mi nisterie. Hij wilde bijvoorbeeld Ministers van Openbare werken, Sociale Zaken en Financiën zien optreden. Volgens een communiqué van het Griekse regeringsleger hebben de guerillastrijders in de strijd in het Vitsigebergte bijna 1400 man verloren, van wie 952 gedood wer. den, en zijn 20 Albanezen gedood en 20 gevangen genomen 'op Grieks gebied. De „vrije Griekse radio" heeft pnder de guerillastrijders een open wedstrijd uitgeschreven wie tot 15 October het grootste aantal Griekse nationalisten doodt. Dc uitslag van deze wedstrijd, die ter ere van het driejarig bestaan van het leger der opstandelingen wordt gehouden, zal 28 October bekend worden gemaakt. Dc winnaar zal worden aangewezen niet alleen op grond van het aan. tal kepingen in de kolf van zijn geweer, maar ook uit hoofde van opmerkelijk gedrag in de krijg. Gisterenmorgen heeft de eer ste informele vergadering van de delegatieleiders in de Tie- veszaal plaats gehad. Het reglement van orde is be sproken en zal op enige punten nog nader worden uitgewerkt. In dit reglement zal o.m. de po sitie van de Unci worden om schreven. De functie van deze commissie zal, naar wij ver nemen enigszins anders zijn dan die bij de preliminaire bespre kingen in Batavia. Op de R.T.C. in zqn motlVerl12. -r£,l fjfze za^ de Unci n.l. niet een centrale resolutie zeide Jhr'°v. d" GoesTp"®' ^en' zoa,ls zii in Batavia dat de Europese Raad twee fac- deed, b?Perken toren omvat: nationale strevin gen en politieke overtuiging. Hij prees de hartelijke samenwer king in de Assemblee tussen de Socialisten en hoopte, dat hun rijen in de volgende zitting door de Duitse Socialisten zouden worden versterkt. Als Nederlands afgevaardigde hoopte spr. Duitsland bij de volgende zitting als werkelijk democratisch lid aan te treffen. Te vroegtijdige uitnodiging zou evenwel, zeide hij, een slechte dienst aan het nieuwe Duitse bewind betekenen. De meest rechtstreekse sa menwerking in West-Europa kon volgens spr. slechts worden ge realiseerd door de federalistische methode, die de leden zelfstan digheid en autonomie garan deert. Voorts sprak Jhr. v. d. Goes over „het gevaar, dat kan ont staan, wanneer internationale organen tot een soort van inter nationale bureaucratie leiden." Hij drong in het bijzonder aan op scherpe controle op deze or ganen door de Assemblee, die Tenslotte vernemen wij nog, dat de Minister-President, Dr. W. Drees, waarschijnlijk als voorzitter van de conferentie zal optreden. Wellicht worden uit de beide Indonesische dele gaties nog vice-voorzitters aan gewezen. In een communiqué van het Secretariaat-Generaal van de R.T.C. wordt nog medegedeeld, dat in verband met de samen stelling van de centrale commis sie der R.T.C. (Steering Commit tee) een kleine commissie, be staande uit de heren Van Royen, Roem en Anak Agoeng, is inge- tot het verlenen vanaSgïra»?^- -;njy0"-;0' De aanvangsdatum van de corT- 4 om de by de delegaties ter x"okheelden op ferentie is gisterenmorgen be sproken. Met vrij grote waar schijnlijkheid mag men aan nemen, dat de officiële opening begin volgende week zal geschie den. Een definitief besluit wacht nog op de uitslag van de vergadering van de Tweede Ka mer van Dinsdagmiddag. Van Nederlandse zijde werd aan de bespreking deelgenomen door de Ministers Van Maarse- veen en Stikker en door Dr Van Royen. op, dat deze bezuiningspolitiek de levensstandaard van de wer kende klasse niet in het ge drang mag brengen en geen achteruitgang op sociaal gebied mag betekenen. De regering verklaart voorts de handhaving en ontwikkeling te beogen van een geheel van sociale wetten en van sociale instellingen, welke België een eerste plaats zullen doen innemen onder de democratische landen. De regering zegt in het bij zonder ingenomen te zijn met het lot van de middenstand en zij zal deze in de algemene or ganisatie van de economie de plaats inruimen, die hem toe komt. Wat op fiscaal gebied tot stand zal komen zal voor de middenstand een niet te onder schatten aanmoediging beteke nen. Binnen het kader van haar streven naar het opheffen van de economische belemmeringen en van haar algemene economi sche politiek zal de regering op landbouwgebied een politiek van rendabiliteit nastreven. Zij zal er in het bijzonder voor zor gen, dat de voorwaarden wor den geschapen, waardoor de Belgische landbouw in de Eco nomische Unie, die wordt voor bereid tussen Nederland, België en Luxemburg, kan worden in geschakeld. Zij zal daartoe het weten schappelijk onderzoek aanmoe digen en de landbouwtechniek en het landbouwonderwijs zo veel mogelijk bevorderen. De economische unie met Nederland. De buitenlandse politiek zal worden voortgezet, zoals tot nu toe het geval was en met alge mene instemming van de drie i'iKPRciQen op nationale partijen. In het bij- zake bestaande aean JUè'tiue jut nj „rip.-i:e.'r;r)r:a...er zich korte termijn uit te werken en een concept-reglement van orde aan de vergadering van voor zitters en vice-voorzitters der delegaties voor te leggen. Ook werd in het communiqué nog medegedeeld, dat Donderdag a.s. nadere publicatie zal worden ge daan over de juiste aanvangs datum van de R.T.C. Op Don derdag zal n.l. een tweede ver gadering van de voorzitters en vice-voorzitters plaats hebben. N.V- Waterleiding Mij. ..Zeeuws-Vlaanderen". Kolonel Sami Hinnawi, die Zondag door een staatsgreep de macht in Syrië aan zich trok, heeft Maandag het bestuur aan de pasgevormde regering aan Hasjem Atassi Pasja overgedra gen en bekend gemaakt, dat hij „zijn eigenlijke taak, de binnen landse en externe verdediging van het land", weer zou opvat ten. Hij deelde het kabinet, dat Maandagochtend voor het eerst bijeenkwam mede, dat zijn „hei lige nationale missie" thans ge ëindigd was. Hij en zijn officie ren stonden klaar om „hun laatste druppel bloed voor Syrië te geven." Atassi Pashi dankte de kolo nel voor „de restauratie van het land en het openen van de weg naar zijn terugkeer tot het con stitutionele leven". Kolonel Hinnawi begaf zich van het regeringsgebouw, waar de machtsoverdracht geschied de, naar het hoofdkwartier van het leger. Hij verzekerde het Syrische leger „nimmer meer in het politieke leven te zullen in grijpen". Op een persconferentie ver klaarde hij plechtig, hoege naamd geen ambities te koeste ren dan alleen het land te dienen. Kolonel Hinnawi heeft de macht aan de nieuwe regering overgedragen nauwelijks 24 uur nadat een groep onder zijn lei ding president Husni Zaim en premier Moehsin Barazi gevan gen genomen had en zonder vorm van proces terecht stelde. De Belgische - Kamer en de Senaat zijn in vergadering bij een geweest teneinde de rege ringsverklaring aan te horen. Eerste Minister Eyskens wees er allereerst op, dat de nieuwe regering eerst na 44 dagen is tot stand gekomen. Deze crisis heeft het land aanzienlijke schade berokkend, zo verklaarde hij verder, een schade, die op de duur onherstelbaar had kunnen worden, indien niet onmiddellijk krachtdadige maatregelen ge troffen werden om de door de osmtandigheden geëiste maat regelen te treffen was het raad zaam geweest een drieledige re gering te vormen, doch de Ko ningskwestie heeft de vorming van een Katholiek-Liberaal- Socialistische coalitie onmoge lijk gemaakt. De regering erkent evenwel het dringende karakter van een nationale oplossing voor dit fun damental vraagstuk. Zij zal trachten deze oplossing te zoe ken in een geest van ruime ver standhouding onder de drie na tionale partijen. Wat de voor stellen tot het houden van een volksraadpleging betreft, die bij het parlement aanhangig zijn, zullen de leden der nieuwe re gering dienen te beslissen of zij de samenwerking in de regering wensen voort te zetten, indien zij van oordeel mochten zijn, dat de gewenste oplossing niet ge vonden kan worden. Naar Gaston Eyskens verder mededeelde, zal de regerings- politiek op economisch gebied in de eerste plaats de bestrij ding der werkloosheid ter hand nemen. Binnen het kader van het evenwicht der volkshuis houding en inzonderheid van de betalingsbalans zal de regering te dien einde alle middelen aan wijzen. De buitengewone be groting van 1949, die het pro gramma der openbare werken bepaalt, zal op ongeveer 11 milliard frank worden gebracht. De woningbouw zal worden aan gemoedigd door een totaal van 2.450.000.000 frs aan crediet, on geacht de 850.000.000 frs, die thans reeds in de buitengewone begroting zijn voorzien. Voor de eerste keer sedert de bevrijding werd in 1948 een slui tende begroting verkregen Schikkingen zijn getroffen om het begrotingsevenwicht in 1950 niet alleen te verstevigen, doch ook de begrotingslast te ver minderen. De regering is ervan overtuigd dat een politiek van soberheid op begrotingsgebied tot aanzienlijke besparingen kan leiden. In verhouding tot de bezuini ging zal kunnen worden over gegaan tot een verlaging der belastingen. Als eerste maat regel zal het wetsontwerp in zake de belasting op het inko men, dat door de ontbinding der Kamers niet meer ter sprake is gekomen, onverwijld behandeld worden. Om de lasten van de staat te verminderen heeft de nieuwe regering als eerste daad het aantal ministeries verminderd tot de hoogstnodige. In alle sec toren der regeringsinstellingen zal bezuinigd worden .Deze be zuinigingen van administratieve aard zullen gepaard gaan met een fundamentele herziening van de politiek der economische toelagen. Eerste Minister Eyskens wees er in dit verband nadrukkelijk m'Miei- -zar geinigs, hij op toeleggen de Economische Unie met Nederland te verwe zenlijken. Dit zal geschieden met in achtneming van de wederzijdse economische belan gen. De voorbereidende maat regelen tot verwezenlijking van de voor-Unie zullen met spoed worden doorgevoerd. De regering zal blijven ijve ren voor de schoolvrede en zal trachten een grondige hervor ming van het tegenwoordige stelsel voor te bereiden. Hierbij zal evenwel rekening worden gehouden met de eer biediging der rechtmatige eisen en verlangens. De regering zal voorts de hand houden aan de van kracht zijnde taalwetten en zij erkent het bestaan van de- mographische, politieke en cul turele vraagstukken. Een oplossing hiervoor zal worden nagestreefd in samen werking met de volksvertegen woordiging en hierbij zullen de adviezen worden gevolgd, welke het centrum tot onderzoek van de maatschappelijke, politieke en rechtskundige vraagstukken in de Vlaamse en Waalse gewes ten zal verstrekken. Het stelsel der sociale verzeke ring zal een nieuwe grondslag krijgen. De regering is de me ning toegedaan, dat er aanlei ding bestaat de organisatie der sociale verzekering te herzien daar de kosten hiervan te hoog zijn. Op Sumatra, waar de order tot het staken van de vijande lijkheden in de nacht van Zon dag op Maandag is ingegaan, zijn vier gemengde plaatselijke commissies voor de toezicht op de uitvoering van de order ge vormd, n.l. te Medan, Sibolga, Boekittinggi en Palembang. Deze commissies bestaan uit leden van de Unci en vertegen woordigers van de Nederlandse, Republikeinse en B.F.O.-gebie- den. Zondagmiddag is een groot aantal T.N.I.-officieren op Su matra aangekomen, onder wie kolonel Hidayat. Tegenover het federale dag blad „Merdeka" te Medan ver klaarde Hidayat: „Ik zal het cease fire eerlijk en volledig uit voeren ter voorbereiding van de souvereiniteitsoverdracht en ik doe een beroep op alle Indone siërs op Sumatra om mede te werken bij de ten uitvoerleg ging van de orders. Ik heb slechts het beleid van de Repu blikeinse regering uit te voeren en zal dit doen naar mijn beste weten". Hij gaf toe, dat moeilijkheden kunnen rijzen, doch was vol ver trouwen, dat de gemengde com missies deze zullen oplossen. Op de vraag, hoe het vraag stuk van de patrouillezones moest worden opgelost, ant woordde Hidayat, dat er een uitwisseling van posten zou kun nen geschieden, opdat de pa trouillezones van beide partijen niet kriskras door elkaar zouden lopen. Over mogelijke inciden ten zeide hij, dat een zuiverings actie door de ene partij in het gebied van de andere partij niet kan voorkomen, daar beide par tijen rust en orde in de eigen gebieden moeten bewaren. De chef van het Militaire Huis van H.M. Koningin Juliana zond het navolgende telegram aan Mi nister W. F. Schdkking: „Hare Majesteit de Koningin draagt rnij op, Uwe Excellentie Haar bijzondere dank over te brengen voor de gelukwensen Haar mede namens het personeel van de Koninklijke Marine en van de Koninklijke Landmacht bij ge legenheid van de verjaring van Prinses Irene aangeboden. Hare Majesteit verzoekt U den dank oolk aan genoemd personeel over te brengen." Aan het ten stadhuize door het gemeentebestuur van Rotterdam gegeven diner, waarmee het be, zoek van de chef van de E.C.A., missie in Nederland, Clarence E. Hunter, aan Rotterdam werd be sloten,, heeft de opvolger van Prof. Valentine een rede ge hou, '~n, waarin ook meer algemene uc. AardenburgRIA 1— 0 de Marshall-hul; Voor vrouwen, die door of ten, gevolge van haar huwelijk de Ne. öerlandse nationaliteit hebben verloren en wier huwelijk op of na 1 September 1937 is ontbon. den, bestaat thans de mogelijk, heid, om de Nederlandse nationa. liteit te herkrijgen. Zij kunnen zich namelijk ingc. voige de wet van 6 Augustus 1949, Staatsblad no. J 359, tot het doen van de kennisgeving, bedoeld in artikel 8 van de wet op het Nederlanderschap en het ingeze. tenschap, wenden to,t de burge. meester van hun woonplaats in Nederland of, indien zij in het bui. tenland woonachtig zijn, tot de Nederlandse gezant of consulaire ambtenaar binnen het ressort van hun woonplaats. aspecten van werden belicht. Het was voor het eerst na die aanvaarding van zijn functie, dat Mr. Hunter in het openbaar sprak over zijn taak en hij begon.' met zijn bewondering uit te spreken voor hetgeen hij in Rotterdam bad gezien. Hij wekte op tot ver. trouwen in de toekomst, welke Rotterdam zijn vroeger prestige zal hergeven en verklaarde er toe I te zullen medewerken, dat zijn landgenoten in Duitsland de vraagstukken van het Rijnvervoei' met brede 'blik zullen bezien zo dat de haven haar1 functie in de Europese economie weer kan ver. vullen. Hierna onderwierp de heer Hun. ter het werk van de E.C.A.-missie nan een beschouwing. Het eerste jaar van het Marshallplan was er op gericht het productieve ver. mogen van de door de oorlog gc teisterde landen te herstellen. Deze eerste fase kan nu als af gesloten worden beschouwd. De productie heeft het niveau van voor de oorlog bereikt. Daarmee in overstemming is de levensstan. daard gestegen. Deze heeft in Ne. derland nog niet het peil van vóór de oorlog bereikt, maar be nadert het toch. Het tweede jaar is veel moeilijker. Nederland heeft twee zeer netelige problemen op te lossen: de economische verhou, ding tot het achterland en de regelingen met Indonesië. Daarbij doet zich nog het moeilijke vraag stuk voor van het monetair even wicht. Nederland heeft voor het '.weede jaar minder gevraagd dan voor het eerste. Dit is, wat Ame. rika meende te mogen verwach ten. Het zal noodzakelijk zijn technische herzieningen aan te brengen in de behoefte aan dol lars. Dit zal echter niet ten gevol. ge hebben, dat net peil van de consumptie zal dalen. Het zal niet lager worden, maar het zal even, min verder omhoog gaan. Neder land heeft in ieder geval 'n goed voorbeeld gegeven, ten eerste met minder te vragen en vervolgens ook met wat het totdusver gedaan Snelheid le duif 1109 meter. 'f1 rlö p'ifto». i ij» an»A^9. heeft, 't Amerikaanse volk heeft goedkeuring te hechten aan een geweldig budget voor hulp en steun en dat terwijl het ernstig met werkloosheid heeft te kam., pen en zware belastingen moet opbrengen. Toch), zo besloot Mr. Hunter, heeft dat er niet toe ge. led, dat over een beëindigen van de hulp wordt gesproken. Inte gendeel, de ondertekening van het Atlantisch pact betekent de aan. vaarding van een program ook van militaire bijstand. 17 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden vm. 6.58 7.33 8.23 n.m. 7.12 7.47 8.37 De commandanten van de Wes telijke sectoren van Berlijn heb. ben de gemeente.autoriteiten me degedeeld, dat zij voor 31 October, wanneer de operatie. Luchtbrug eindigt, genoeg steenkool en voedsel naar de stad zullen zen. den om een totale blokkade van 5 maanden te doorstaan. Agence France Presse meldt, dat volgens een woordvoerder van het Ministerie van Defensie te Kan. top, Mao Tse Toeng, de leider der communisten in Ohina, op 17 Juli te Peiping overleden zou zijn. De woordvoerder zei, dat hij uit vier steden in het communis tische gebied gelijkluidende be. richten heeft ontvangen, volgens welke Mao Tse Tqeng 17 Juli te Peiping aan longtuberciulos-c zon zijn overleden. Hij wees er echter op, dat hij niet kon instaan voor de juistheid van de berichten. Nicolas Paflof, die onlangs is ontheven van zijn ambt van on derminister van openbare werken is uit het hoofdbestuur der Bul gaarse communistische partij ge stoten „wegens de geringe ijver, die hjj aan de dag legde om zijn betrekkingen met Kostof te ver beteren." In het Staatsblad van 16 Aug, is opgenomen een Kon. besluit van 9 Aug. 1949 tot uitvoering van de wet van 2 Juni. 1949, hou. dende voorzieningen betreffende het opmaken van akten van over lijden van vermisten. Ingesteld wordt een commissie tot het doen van aangifte van overlijden van vermisten in de zin van genoemde wet. Zij bestaat uit een lid.voor. zitter, twee leden en ten hoogste drie plaatsvervangende leden. Voor het geven van bijstand aan de commissie kan een door de Minister van Justitie te bepalen aantal adviserende leden worden aangewezen. Voorts wqrdt ingesteld een centraal register van akten van overlijden van vermisten. De opdringende legers der Chi, nese communisten hebben giste, ren twee doorstoten ingezet in Kwangtoeng, de meest Zuidelijke provincie van China, namelijk een op een afstand van ongeveer 250 kilometer van Kanton waar de nationalistische regering haar zetel heeft, en een andere op ruim 250 kilometer van Hongkong Ond. 19.55 19.53 19.51 19.48 19.46 19.44 19.42 19.40 19.38 Maan Opk. Oud. 0.03 1.08 2.30 4.01 5.34 7.06 8.36 10.06 11.37 18.29 19.10 19.39 19.59 20.15 20.28 20.41 20.54 21.09 HEDEN: iENLuxor Thea- J: Bioscoopvoorstel- koninkrijk voor een Concertgebouw, 8 :oopvoorstelling „De lisreis". V.V. Terneuzen, 5 ttbalwedstrijd Hee- -M.V.V. 3afé E. Tieleman, (0 uur: Oprichtings- ng nieuwe vervoer- iging. itrum, 6.30 en 9 uur: voorstelling „Ope- e". MORGEN: iet Centrum, 4.15 u.: voorstelling „Ope- e"; 8 uur: Bioscoop- ng „Terugkeer". ZENLuxor Thea- .0 en 8 uur: Bioscoop- mg „Eenkoninkrijk i huis". rtgebouw, 2.30 en 8 'scoopvoorstelling „De ïuisreis". .n Molendijk, 3 uur: wedstrijd Terneuzen- jtteren; 1 uur: Ter- 3Vogelwaarde 1. le de luisteraars over- lat te stellen de plech- ing van de Rondetafel- Ae rechtstreeks via de kunnen volgen, is door ag der delegaties, in net de U.N.C.I., nader ekomen, het openings- .onferentie te stellen op middags in plaats van ,m. Dutt, de vice.voorzitter Britse communistische aft Vrijdag te Londen op sconferenüe meegedeeld, cvnmunistische partij bij :nde algemene verkiezin- ngelknd nn en in plaats van 21 in tij zou de onafhankelijke rtij, waartoe Zilliacus steunen. Slechts in de waar de communisten ^en candidaten hebben, de kiezers aanraden op rpartij te stemmen om de tieven te verslaan, zo tt. huidige Lagerhuis zitten ïmunisten. irzitter der Tweede Ka ft de leden verzocht ër hans rekening mede te ïouden, dat het in de g ligt om met de open- ïandeling van het wets- „toepassing ten aan- het bedrijfsleven van kelen 80 en 152 tot en van de grondwet" een te maken in de eerste n de nieuwe zitting, dus ijnlijk op Donderdag 22 ier. heeft de voorzitter aan er medegedeeld, dat het irziene omstandigheden iuden niet zijn be is de Kamer voor de der lopende zitting nog roepen. uitbraken. Het ministerie aenlandse Zaken had te- n waarschuwing uitgege- men voor het opzettelijk steken van bossen en te lande gewassen zou kun- den gestraft met levens- vanganbeid. Deze waar- j werd uitgelokt door het én, dat moedwil in het bij tenminste enige. de laatste tm» dagen 1O0 ha os, een ™iarde verte- Jigend van 3600 milüoen in Zuid-West Frankrijk :ten. departement Landes, dat onde grenst, verloren in ;te 5 dagen 60 gezinnen tezittingen door ibrand. km lang front van vlam- 5 de plaats Gabarret be- werd gisteren door aan troepen, brandweer- i burgers bedwongen, ndere grote brand bij La werd men Donderdag- meester, nadat hij onge- X) bommen van ruim 200 daar sinds de oorlog wa- geslagen, tot ontploffing t had. Meer dan 250 door t aangevoerde troepen en lere militairen hielpen de est.rrjden. Tengevolge van overstromin gen tijdens stormweer zijn in Napels verscheidene huizen in gestort. Weg-, spoor- en tele foonverbindingen ondervonden stagnatie. toestand. Voor de aangeslotenen op een radiodistributienet, dat nog niet over een ontvangst-mogelijkheid voor de twee binnenlandse om roepprogramma's beschikt, blijft het abonne: ïent 1,25 plus 1 luisterbijdrage, dus 2,25 per maand. tevens een belemmering is voor de handel in andere gebieden, daar andere landen, die van plan zijn hun valuta's te deva- luërer, op Engeland wachten om he teerst tot deze maatregel /overste gaan. ,:omen, ~5foU 'het gaan om ecu functionaris van de staatswa- penfabrieken te Thun, die tegen betaling militaire geheimen verraden zou hebben. De autori teiten hebbe "en officiële mededeling over t 'eval in uit zicht gesteld. ----- Uit «urabaja wordt verder ge meld, dat nabij Malang in de streek Batu twee werklieden van de regentschapswerken door pseudo-militairen met een vrachtauto /an hun werk ge haald en vermoord werden. en la Rochelle stopgezet. De Franse politie heeft giste ren twee mannen gearresteerd, verdacht van brandstichting m het departement Gironde toen in verschillende gebieden nieuwe 20 AUGUSTUS v.m. itens 10-2§ «i-neuzen JJ-03 Walsoorden 11.53 21 AUGUSTUS Breskens 11.25 Terneuzen Walsoorden 0.50 n.m. 11.08 11.43 12.33 11.38 12.13 1.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1