Bij. töi f I Bezoek aan Joego-Slavië I HIUUIIIS r I f JAN RIEMENS Zo ju F'D.F Werl R ■i I Met i Maai Uil Dfc PROVINCIE Boekhandel A, J. van Akin ficskhande! Liltooij Receptie '4 De Stroper Binnenlands Nieuws 4 ruc^ic TEI is uw ad: „Harmonie Terneuzen" kwam zaamslag. N.V. Fa P. J. VAK DE SANDE Boekhandel Noordstraat Terneuzen wij neoDen elegante Damesschoenen. J. m. DE 3RUIJN -L Natl de v die kan: Bovi kop< FIJNE G1 Eb Maa pors U zi, dure een wel! Hort» j A Vi blikken Vi glas PE1 y2 glas PEI Flesjes AAJ V LEVENSMI NOORDSTI VOOR LANGE KI WIJ GEVE MET VOLlED V v O «5» Nergens voelt men de span ningen, waarin het nieuwe Joego slavië leeft zo sterk als in de Zuidelijke republieken en provin cies. Skoplje is de hoofdstad van de volksrepubliek Macedonië, één der zes, die tezamen de Joego slavische federatie uitmaken. De stad is naar uiterlijk en karakter een getrouwe weerspiegeling van de heterogene samenstelling van de staat. Er is een nieuwe stad, die herinnert aan Belgrado met zijn mengelmoes van oude bouw vallen en tussen de porlogen ver rezen kantoorpaleizen en met de 'bctxxnskeletten van het huidige bouwplan. Maar aan de overzijde van de Vardar is men plotseling temid den van het steriele leven van het Mohammedaanse volksdeel. Daar is de Turkse stad, waaraan de eeuwen die Westerse bescha ving brachten achteloos schijnen te zijn voorbij gegaan. Door nau- i we ongeplaveide straatjes, ge- flanikesrd door lemen muurtjes, sleept zich daar het trage Ooster- se leven voort. (De vrouwen dra gen nog voor het grootste ge deelte zwarte sluiers voor het gezicht en 's avonds ziet men. ze als spookachtige zwarte gestalten langs de grijze muren schuiven. In de hitte van de Macedoni sche zon krioelt de bazar, de marktplaats, een vuil en vunzig leven, waaraan in honderd jaren- niet veel veranderd schijnt. Er steken twintig minarets op uit de wirwar van genummerde straat jes. Hocg -daarboven wordt een groot vierkant betonblok tegen een heuvel gesmeten: De nieuwe universiteit, symbool van de aan val op het hardnekkig verleden. Het derde stadsdeel is het zi geunerdorp, een pittoreske ver zameling witgekalkte lemen huis jes, waarin tienduizend rigeuners hun primitieve leven leiden en waar een onafzienbare kinder schare dag in dag uit in stof of modder barrevoets voetbal speelt. Voetbal is de grootste hartstocht van Joego-Slavië. De wetg naar Skoplje is lang en moeilijk begaanbaar. Het is niet aan te raden de reis van Nisj met een ander vervoermid del dan de jeep te ondernemen. De weg is overspoeld door berg stromen en over grote lengten volslagen vernield, zodat men vaak zijn weg moet zoeiken door rivierbeddingen. Maar de weg is een symbool. Dit deel van Joego- Slavië is ver van het stugge doch vitale Belgrado, nog verder van de Westerse charme van Zagreb of Ljubljana en oneindig ver van de palmen en de bloemtuinen van het Venetiaanse Dubrovnik. Dit Macedonië is een levendige illustratie van de dubbele strijd van het huidige Joego-Slavië: Tegen zijn eigen achterlijkheid en voor zijn eigen onafhankelijk heid. Men heeft niet veel gelegenheid om in Macedonië te reizen. Vreemde bezoekers zijn onge wenst zodra men ten Zuiden van de hoofdstad komt. Er werd ons slechts één tocht toegestaan en wel naar de puur communistische gemeenschap Lazeropolje, ergens In een hoge bergkom, niet ver van de Albanese grens. De richting van de rumoerige Griekse grens was verboden. Op onze enige tocht en later, toen wij in een wijde boog om de Noordelijke Al banese grens trokken, waren d? spanningen, waaronder dit gebied leeft, wel zeer duidelijk merk baar. Er was politiecontrole over al, militaire patrouilles in de meeste plaatsen, militaire posten vrijwel overal en ten overvloede een argwanende bespionnering door partijfunctionarissen. De laatsten waren hinderlijker dan de eersten, die overal correct en meestal opvallend vriendelijk wa ren. Macedonië is door de roerig- he!d van de Bulgaarse en Grieks- cammunistische zijden van het Kominfonm-front tot het centrale gebied der spanningen geworden. Het heeft er, na de succesvolle wijze waarop het nieuw Joego- Slavië de oproepen uit deze hoe ken tot het vormen van een nieu we Groot-Macedonische volksre publiek heeft beantwoord, alle schijn van, dat Joego-Slavië op het Macedonische toneel uit het diplomatieke defensief in het of fensief is overgegaan, Belgrado heeft daarbij sterke propagandis tische troeven in handen. Het heeft zijn deel van Macedonië, het Vardar-gebied, tot een zelfstandi ge republiek gemaakt, terwijl het aan Bulgarije kan verwijten, dat het de daar levende Pirische Ma- cedoniërs niet eens een autonome status heeft gegeven. Uit Griekenland zijn de Egeïsche Maeedoniërs bij vele duizenden naar de volksrepubliek aan de Vardar gevlucht. Betrouwbare in lichtingen zeggen, dat hun Mace donische sentiment over het com munistische overheerst. Vraagt men hen naar de reden van hun vlucht, dan antwoorden zij ste reotiep: „De Grieken, kwamen, dus moesten wij vluchten". Zij spreken steeds van „de Grieken", nooit van de „monarchie„fascis ten", zoals de Griekse regerings partij bij haar tegenstanders heet. In antwoord op de beschuldigin gen, als zou Joego-Slavië zijn steun aan de vluchtelingen uit Griekenland hebben stopgezet, heette het op 1 Juni in het uit sluitend voor het buitenland ge drukte orgaan der regering te Skoplje ,„Vrij Macedonië": „Aan de vrije Griekse Maeedoniërs zal een broederlijke ontvangst wor den bereid. Zij zijn volkomen vrije mensen en burgers met ge lijke rechten om deel te nemen in de staatshuishouding en in alle instellingen en ondernemingen van onze republiek. Zij worden be schouwd als deel van een en het zelfde Macedonische volk, van een en hetzelfde vaderland. On danks het feit, dat zij vluchtelin gen zijn, organiseren zij zich in massa en spelen zij een grote rol in de massa-organisaties als leden met gelijke rechten". De officiële onderhandelingen tussen Joego-Slavië en Bulgarije over de vorming van een Groot- Macedonië zijn sedert Jknuari 1945 blijven steken, tegelijk met de toen door het politbureau der Joego-Slavische communistische partij uitgewerkte plannen voor een Bulgaars-Joego-Slavische fe deratie, bestaande uit zeven repu blieken, met een centrale rege ring- en parlement en een tolunie. Daarentegen wenste Bulgarije een tweezijdige federatie, waarin het hetzelfde gewicht zou hebben als de Joego-Slavische republieken tezamen. Aan deze wens lag naar de opvatting van Belgrado „(het Bulgaarse chauvinisme inza ke de Macedonische kwestie" ten grondslag. Mosja Pijade, de grote theore ticus van Belgrado, Is er bij her haling op uit om de Bulgaren te verwijten, dat zij hun eigen Ma eedoniërs geen recht van spreken geven, iets wat, in zijn terminolo gie, niets gemeen hoeft met de Leninistische interpretatie van het recht tot zelfbeschikking. Het officiële standpunt van Belgrado is nog steeds, dat het Bulgaarse deel van Macedonië eerst een autonome status moet krijgen om daarna met de bestaande volks republiek Macedonië over hun toekomst te kunnen onderhande len. Wat Grieks Macedonië be treft heette het tot voor kort in Eelgrado, dat eerst de succesvolle voltooiing van zijn strijd tezamen met de Griekse communisten de grondslag zou kunnen leggen, voor zijn zelfbeschikking. Doch in deze heeft de verscherpte tegenstel ling tot de Griekse communisten in de laatste weken tot een nieu we situatie geleid, die vertolkt is zowel door Tito als door Kardelj, zijn minister van Buitenlandse Zaken, en die reeds was ingeleid door de boven geciteerde verkla ring van „Vrij Macedonië". Joego-Slavië heeft uit de deel neming van de Griekse commu nisten aan de Kominform-cam- pagne de conclusie getrokken, dat deze geen prijs meer stellen op zijn hulp. „Blijkbaar is die hulp nr'et welkom aan hen, die trach ten te bewijzen, dat Joego-Slavië in het imperialistische kamp te recht is gekomen," zo zeide Kar delj. De sluiting der Griekse grens, door Tito aangekondigd, past zodoende in de logica der ontwikkeling in deze zeer ver warde hoek der Europese politiek. Het ziet er naar uit, dat Belgrado twee aanzienlijke voordelen uit deze ontwikkeling zal plukken. Het heeft zijn tegenpartij in het oonflic-t argumenten laten leve ren, die deugdelijk genoeg zijn om zijn politiek aan de Griekse grens radicaal te wijz gen en daarmee een obstakel uit de weg te ruimen, dat het verkrijgen van Westerse credieten bemoeilijkte. Het heeft voorts de kans gekre gen om de Macedonische senti menten ten volle voor zijn eigen plannen in deze hoek te kunnen benutten. Wat die plannen zijn is duide lijk nadat men de inspanningen gezien heeft, die zich de armelijke volksrepubliek Macedonië ge troost om Skoplje uit te breiden tot een werkelijke hoofdstad. De regeringsgebouwen, die er gepro jecteerd en ten dele reeds gebouwd zijn, zijn van een zodanige om vang, dat zij kennelijk bedoeld zijn als het centrum van een ver enigd Macedonië. De regering stimuleert zeer opvallend het ge bruik in woord en geschrift van de Macedonische taal nog steeds gebannen in Bulgarije en tracht het schaarse intellect der jonge republiek te bewegen tot het produceren van een eigen Macedonische lectuur. Tot nog toe weliswaar niet met veel suc ces want de schrijvers hebben het nog niet verder gebracht dan kinderboeken en enige verzen, doch het streven is in elk geval zeer kenmerkend voor de intentie, de in Noord-Griekenland en Zuid- Bulgarije levende sentimenten te bespelen. De spanningen spreiden zich vanaf het meer van Ochrida in een- wijde boog naar het Noorden en Westen en de Albanese grens. Indien er nuances zijn in de diep te van het Kominform-conflict, dan zijn de verhoudingen tussen Joego-Slavië en de kleinste en meest geïsoleerde hoeksteen van de Komiinform, Albanië, het slechts. Men proeft dit het sterkst wan neer men de provincie Kosmet, waar een half millioen Albanezen binnen de Servische republiek een autonome status genieten, doorreist. Nergens zij wij op on ze tocht door het land scherper gecontroleerd geworden dan in deze voorhof van Albanië, waar we in het groezelige hotel van Pees zelfs een politiewacht voor onze deur kregen. De Kosmet is het overblijfsel van de historische Albanese invasie in Servië, die reikte tot aan Vranje in het Oos ten. Er wonen nog een half mil lioen Albanezen, die met hun karakteristieke witte petjes do mineren in het beeld der armetie rige straten. Dit is de helft van het aantal bewoners van het hui dige Albanië. Het schijnt dat deze sterke minderheid minder aan Joego-Slavische dan aan Al banese zijde als bedreiging wordt gevoeld. Dit heeft historische en practi- sche gronden. Driemaal is de Kosmet door Servië gebruikt als basis voor een inval in Albanië. De vluchtelingen, die er in de laatste maanden ten getale van 8000 uit Albanië zrjn (komen neer strijken, zijn slechts propagandis ten voor een eventuële „Heim ins Reich"-beweging. Zij vertellen barre verhalen over de snelle ach teruitgang van de economische toestand in Albanië sedert de sluiting der grens met Joego- Slavië. Hun rapporten, die ook in diplomatieke kringen te Bel grado als hoogst geloofwaardig worden beschouwd, spreken van openlijk georganiseerd verzet der Albanese boeren tegen de rege ring van Enver Hodza en over toenemende terreur. Volgens deze berichten voelt de regering te Tirana zich meer en meer be dreigd door het heir van vluchte lingen, dat zich over de grens heeft begeven, temeer daar zich onder dezen figuren bevinden, die erkende leiderskwaliteiten heb ben. Diplomatieke kringen te Belgrado volgen deze berichten uit het volkomen gesloten berg land aan de Adriatische Zee met grote belangstelling. Zij hebben reden om aan te nemen, dat naast Russische thans ook Tsjechische officieren *n grote rol spelen bij de vorming van een Albanees leger, waarmede Tirana zich wil DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) 77) Nadruk verboden. Pas toen de jury de uitspraak deed van „moord met voorbedachte rade, door een of meerdere onlbs- kende personen'*, schoot haar iets zeer opmerkelijks te binnen: Su perintendant Kaye was niet opge roepen, en toch had Keating uit drukkelijk gezegd, dat Kaye 'net was, die het lijk had gevonden. Nu herinnerd» Barbara zich, dat Kea ting over de vondst getuigenis afgelegd had in naam van Kaye, en dat de Coroner een ontstem de opmerking gemaakt had over de afwezigheid van de Superin tendant. Toen had Keating iets op een briefje geschreven, en dat aan de Coroner overgereikt, waarna het onderwwerp niet mee1' was aangeroerd. Barbara was in zoverre tevre dengesteld/, dat ze Larry gezien had, maar het erg»rde haar, dat Kaye niet op de proppen gekomen was. En toch had zij hem ook ge wapenen tegen mogelijke binnen landse en buitenlandse bedreigin gen. In Albanië en wellicht sterker nog in Bulgarije heeft, naar waar nemers hier menen, de succesvol le zelfstandigheidsstrijd van Joe go-Slavië een indruk gemaakt, die de andere Oost-Europese re geringen voor grote moeilijkhe den stelt. (KLEINE BRAND MET TWEE ZWAAR GEWONDEN. In het sousterrein van het pand Tansvaalkade 2i2 in Amsterdam- Oost heeft gistermorgen een klei. no brand gewoed. De 21-jarige zoon van de eigenaar, een mili tair, was aan het werk met een soldeerbout. In de directe nabij heid stond een bus benzine en een oomfoortje voor de verwarming van de bout. Door nog onbekende oorzaak is de benzine tot explo sie gekomen. De militair en een elfjarig knaapje, dat in de werk. plaats stnd te kijken, kregen 2de graads brandwonden aan handen en gelaat en zijn in ernstige doch niet levensgevaarlijke toestand naar het Onze Lieve Vrouwe.gast. huis overgebracht. De schade in de werkplaats is gering. LAN GVIN GERIGE Een 43-jarige Amerikaanse, die in New York woont, was sedert Mei op reis in Europa. Ze had Duitsland bezocht en zou Zater dag om zes uur met een schip, dat van Antwerpen was gekomen en in Rotterdam nog wat lading moest innemen, de terugreis naar de States vervolgen. De passa giers kregen tijdens dit oponthoud dwalen en zo kwam de dame in kwestie terecht in een groot ma gazijn in de binnenstad. Ze was verrukt over enkele souvenirs die daar lagen en voorzag zich van een broche van 35 en een asbak van 1,50, zonder daarvoor te betalen. [Een controleur betrapte haar en een half uur later zat ze op het hoofdbureau te snikken. Men heeft er gen, gen mee geno. men, dat de schade werd vergoed en de dame daarna naar het schip begeleid, waar ze nu gelegenheid heeft over de lankmoedigheid der Nederlanders te mediteren. ESCAPADES VAN EEN AAPJE. Een Capucijneraapje heeft diergaarde Blijdorp op stelten ge. zet. Zaterdag wad, het via een slootje aan de Van Aerssenlaan ontvlucht en vermaakte zich met de jacht op kikkers langs de vij ver. De oppassers probeerden het dier met ongekende lekkernijen te lokken, maar in plaats daarvan zocht het opgejaagd door een steeds groter wordende toelang stelling van de zijde der mensen,, een toevlucht in het interieur van do kleuterschool. Het Diergaarde- personeel toeijverde zich om haas tig alle raampjes daarvan dicht te doen, maar door het laatste raampje nam het aapje weer de benen, 's Avonds werd 't opnieuw in de kleuterschool gesignaleerd, naar toeschouwers beweren nijdig starend op een wandkaart .met ,,aap_noot„mies". Niet zo gauw zag het zich ontdekt, ofhet rukte de kaart van de wand en begon 'n ware ravage in het .lokaal te veroorzaken. De jacht op hot dier was lang en hevig, maar had Zondagmiddag eindelijk succes. Toen keerde in Blijdorp de rust langzaam weer. ZEVENJARIG KNAAPJE VERDRONKEN. Zondagmiddag is te Utrecht onder „Oog in AI'" in het Am sterdamRijnikanaai de zevenja rige A. van O. verdronken. De jongen was met zijn 19-jarige zusjter gaan baden. Aangezien de jongen de zwemkunst niet mach tig was, bleef hij in het afgepaal de gedeelte. Zijn zuster was in het diépe water gaan zwemmen en bij haar terugkeer miste zij haar broertje. De te hulp geroe pen politie heeft na enige tjjd dreggen het lijkje van het knaap je opgehaald. MILITAIRE DEMONSTILi HE IN HONTENISSE. Op Vrijdag 26 Augustus komen militairen van de luchtdoel-ar tillerie uit Gorinchem naar Hon- tenisse om aldaar een luchtdoel demonstratie te geven. Het ligt n.l. in de bedoeling om voor dit wapen in de gemeen ten Hontenisse en Vogelwaarde belangstelling te wekken voor dit wapen, daar men het voor nemen heeft aldaar een afdeling op te richten, welke in het kader van de Nationale Reserve mede zal werken aan de beveiliging van ons land bij dreigend oor logsgevaar. Op het sportterrein aldaar zal gedemonstreerd worden met een 10-tal kanonnen, waarvoor 150 militairen uit Gorinchem zullen komen om deze te bedienen en hiermede oefeningen zullen ge houden worden. kleermakers vakexamen. Te 's-Hertogenbosch slaagden voor het vakexamen kleermaker. voor diploma Gezel B de heren J. de Ridder te Terneuzenj, Aug. van Wolffelaar te Boschkapello, J. Schrier te Breskens en R. Huij- gens te Heikant. Voor het diploma A siaagde de heer J. Maes te Hulst. TERNEUZEN- Een teleurstelling. De Vereniging voor de Han deldrijvende Middenstand had voor het geven van een concert op de Markt op Maandagavond uitgenodigd de bekende Kon. Stedelijke Harmonie van Loke- ren en daar deze vereniging de uitnodiging had aanvaard, hiervoor de nodige maatregelen getroffen. Nog Vrijdagavond werd verzekerd dat men op het Gezelschap kon rekenen, doch de volgende dag kwam bericht, dat er helaas moeilijkheden wa ren ontstaan, zodat de komst zien: een corpulente kleine man, die ze terloops had aangemerkt als een ideale butler van het be. roemde ,„Jeeves"-type, en die ze, als ze na afloop der zitting niet dadelijk weggereden was, in Hea ting's gezelschap aangetroffen zou hebben. In de kamer van de Coroner bespraken de twee onaf- scheidelijken het geval en wissel den er over van gedachten wil zeggen, Keating sprak en Kaye luisterde. De inspecteur ver telde, wat hij bij stukjes en brok. ',es van Barbara gehoord had. /„De wagen liet gedrag van juffrouw Greer en die andere dinged", besloot hij knorrig, „pt dunkt, dat we, alles bij elkaar ge nomen, de verklaring op Marske House kunnen vinden^ Kaye. Ik zou wel eens willen weten, wat Jan gisteravond uitgevoerd heeft. Een kastelein en een tabakshandelaar in Coulsdon bevestigden zijn alibi, maar ik weet niet Jan is een glibberige kwant.*1' Kaye glimlachte peinzend. ,„In elk geval denk ik, dat Jan's alibi wel in orde zal rijd", meen de hij. „De Stroper moeten we hebben en ik geloof, dat we hem hebben ook." „Dus je meende, wat je van morgen zei?" vroeg Keating. Zeker, maar ik geef er de voorkeur aan, mijn ontdekking voor me te houden, tot ik met be- wfzen voor de dag kan komen. Zelfzuchtige hond", zei Kea ting beleefd. ,Ik hoop dat er van je theorie niets terecht komt." Kaye keek listig uit zijn vrien delijke oogjes. „Alles komt samen in dat. Luia," dat 1 was hij zo goed te zeggen. „Vroeg of laat kan 't nog interressant. worden. De Stroper is alleen in Reigate om Jan te bewakenj, en als ik me niet vergis, zal Larry met ver af zijn.'," Keating knikte en kreeg plot. seiing zijn wekelijkse inval. Hij begon die opgetogen uit. te leegen. Kaye luisterde /een poosje en glimlachte toen breed. „Zie ik er uit als een butler?" vroeg hij vrolijk, „.Niemand kan er meer butler achtig uitzien dan jijt", zei Kea ting weinig vleiend. „Denk er eens over na. Ik moet nog een woordje niet onze vriend Larry spreken, voor hij er tussen uit gaat. Tot ziens. Als ik je weer zie, moet je links van me staan, en heel netjes vragen: „asperges, mijnheer?" Hij ontweek handig een stoot in de ribben en vertrok. Buiten op het trottoir vond hij twijfelachtig zou zijn. Zaterdag kwam de mededeling dat het concert definitief werd afge zegd. Het was natuurlijk onmogelijk om nog voor de volgende avond een gezelschap te krijgen, zodat gisteravond geen concert werd gegeven. Thans tracht de Vereniging tegen a.s. Zaterdag een bekend muziekgezelschap alhier te doen optreden. Het is te hopen, dat zij hierin zal slagen. SLUISKIL. Festival. Het festival, begunstigd door fraai weer, is Zaterdag een knalsucces geworden. Tegen dat rond 5 uur de wielerkoers was afgelopen en een vijftal muziek gezelschappen de rondgang was begonnen, stroomde het publiek naar de kruispunten om de stoet te zien langs trekken. Eindelijk werd dan het wach ten beloond en marcheerden de korpsen naar de kiosk in de Spoorstraat, waar het eerst de Sluiskilse Fanfare 'n paar num mers speelde. Intussen verenig den zich de voorzitters en afge vaardigden met het bestuur van het comité en de commissaris sen in de zaal Jacobs, waar de erewijn werd geschonken en de medailles omgehangen. Hartelij ke woorden werden gesproken door de heer Colsen en bestuurs leden van Sas van Gent en Axel. Hierna vertrok het gezelschap naar de kiosk, waar juist „St. Cecilia" uit Stoppeldijk concer teerde. In vlot tempo bestegen achtereenvolgens de kiosk „Con cordia" uit Axel, „St. Cecilia uit Philippine, „De Verenigde Vrien den' Sas van Gent„ en „Eikels worden Bomen" uit Westdorpe, die op keurige wijze enige num mers ten gehore brachten. Het was vol rond de kiosk, doch het hoogtepunt werd bereikt, toen de nieuw geüniformeerde aangemarcheerd en zich opstel- we<j aangeboden, en het strand de om te 9 uur het slotconcert te geven. Directeur Schirris met zijn wakkere mannen en lieftal lige jongedames, bezettejn de kiosk. Op een korte wenk van de directeur rees het gehele korps op en stond martiaal in de hou ding, terwijl de directeur het saluut bracht. Een spontaan ap plaus was de dank. Wij konden zo op onze nieuwe kiosk kennis maken met de geheel omgetover de Harmonie van onze eigen stad en genieten van het met zorg uitgevoerd programma. Het was dan ook niet zonder reden, dat de heer Colsen tussen de nummers hartelijke woorden van welkom sprak tot het bestuur, de directeur en het korps. De heer De Smidt sprak als voorzitter van Terneuzen weder kerig enige woorden van waar dering voor hetgeen Sluiskil ge presteerd heeft. Aan al het goede komt een ein de. Met een flinke mars mar cheerde het fiere gezelschap af en daarmede was het festival geëindigd. Vermelden wij nog, dat Sas van Gent tussen de be drijven een concert gaf achter het Ziekenhuis, opdat toch ook onze zieken even met de feeste lijkheden konden meeleven. Een sympathieke geste. Het was een mooie dag ge weest. Het aan- en afmarcheren van de korpsen onder tromge roffel en muziek, de aanwezig heid'van velen uit de omgeving, het was iets, dat Sluiskil inlang niet bad meegemaakt. In de café's en dansgelegenheden was het tot het sluitingsuur overvol. Het bewijs is wel geleverd, dat de bevolking van muziek houdt en het is te hopen, dat men bij voortduring onze fanfare zal steunen. Er ontbreken nog pet ten en de adressen van het be stuur zijn bekend. WESTDORPE. Geslaagd- Te Oostburg slaagde voor cou peuse onze dorpsgenote mejuffr. Mlarcella Soethaert. Ouden van dagen. Een dezer dagen hebben de ouden van dagen befven de 65 jaar van het daarvoor in het levert geroepen comité een reis ge maakt. Rond acht uur in de morgen vertrokken aan de kerk 3 bussen en 7 luxe wagens met ongeveer 140 ouden van dagen. De reis ging over Philippine naar Ijzen- dijike, 'Schoondijke, Oostburg, Sluis, Retranchement, Nieuw- vliet, Groede Breskens, waar de oudijes de reeds voel herstelde verwoestingen eens in ogen schouw konden nemen. In Breskens werd in cafe ,-De Millianö" gelegenheid gegeven voor het eten van een boterham. Waarna men om elf uur met de boot overging. Op Walcheren werden Vlissingen, Middelburg met een rondgang bekeken, waar na men naar Zoutelande ging en WIestkapelle. In deze laatste plaats trok vooral de in de oor log verwoeste zeedijk de aandacht der oudjes. Hierna ging het op Domburg aan, waar de oudjes een maaltijd Larry en maakte een paatje, mot hom. Na een ogenblik kwam Jan ook de stoep af. „Daar heb je nou twee van de grootste boeven van de stad bij el kaar", klaagde :;e inspecteur, „en ik kan ze geen van beiden inre kenen." Jan keek hem niet aan, maa*- wendde zich tot Larry. „En hoe is het met de jacht) Larry?" vroeg hij vijandelijk. Larry voelde de toespeling op zijn vermeend stropersbedrijf en werd boos. yjNog altijd bezig met dat ba kerpraatje?" vroeg hij. „Met vuil gooien op lange afstand) dat is jouw werk, en een ander de kas tanjes voor je uit het vuur laten halen zoals Clem gekregen heeft, wat jou toekomt.1'" «Broederlijke liefde is altijd aandoenlijk als ze niet gehuicheld is," gaf Jan terug, en liep door. (Wordt vervolgd.) ook nog bezichtigd werd. Om streeks half vier werd Domburg verlaten en na op Zuid-Beveland nog een verversing te hebben ge bruikt ging "men door de schone landerijen van Beveland naar Kruiningen waar de overtocht werd aanvaard naar Perkpolder, waarvan men de laatste étappe van de reis koers zette op huis aan. Om ongeveer half acht arriveer de de (karavaan in Westdorpe, waar de oudjes werden opge wacht door het muziekgezelschap „Eikels worden bomen", die hun verwelkomde met een pittig stuk je muziek. Nadat allen waren uitgestapt sprak tot slot nog bur- gemeesterr Van Waes de oudjes toe. Voor de ouden van dagen sprak de oudste van hen n.l. de heer Petrus Vervaeck (86 jaar) namens de oudjes een warm woord van danlk aan allen die hiertoe iets hadden bijgedragen. Stuk voor stuk waren de oudjes uiterst tevreden over de hun aan geboden gratis reis. Geslaagd. Bij de verleden week te Rotter dam gehouden examens voor de akte K Nuttige Handwerken, slaagde o.m. mej. H. Oosterwijk, onderwijzeres aan de O. L. school, alhier. wordl verho ieder» Zulks voor enigir des E-. - De erkende Leesbibliotheekhouders van TERNEUZEN: Brouwerijstraat 2- Vlooswijkstraat 21- gemakkelijke Herenschoenen en Kinderschoenen die tegen een stootje kunnen. Lange Kerkstr. 14 Telefoon 2636 Wy geven Winkelweekklokjes! Terneuzen Ook GRAS- en KLAVERZADEN voor aanleg van tijdelijke en blijvende weide met opgaaf van grondsoorten- Aanbevelénd, Graan- en Zaadhandcl Telefoon 65 HULST

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2