Uitslag West-Duitse verkiezingen Wat men over de Coup in Syrië zegt Tweede formele bijeenkomst van Centrale gemengde commissie Koningin ontving geloofsbrieven van Ambassadeur uit India Frankrijk DINSDAG 16 AUGUSTUS 1949. Liberalen wonnen. Communisten verloren 2.788.653 1.360.433 986.606 727.343 681.981 Laat toch Uw kraan niet onnodig openstaan! Ontslag bij Berlijnse spoorwegen Fruit-export per vliegtuig Poolse geestelijkheid kreeg onderricht in godsdienstwetten Bosbranden in Frankrijk hoogwater Slowaaks oud-minister bij aankomst te New- York aangehouden Franco over samenwerking met het buitenland Relletjes in Karachi Maaa kGENDA. ipeningsuur jtafelconferentle ur 's middags Communlsten^bij verkiezingen Wetsontwerp jliekrechtelijke irijfsorganisatie Overstroming in Napels Hoogwater WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Tamelijk zonnig. Aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Daarna overwegend droog en op de meeste plaat sen nog zonnig weer en onge veer dezelfde temperatuur. Aanvankelijk zwakke en ver anderlijke wind, later meest matige Westelijke wind. r,.- pij Abonnement: Terncuzen DE V. 'EEUW 5e Jaargang No- 1192 Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen - Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per advertentie ƒ1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 et. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. (Van de correspondent van het A. N. P.) De verkiezingen hebben, zoals reeds uit de voorlopige uitslagen te constateren viel, geen verras ben kunnen schieten in het volk, wordt hier als verontrus tend genoeg beschouwd. Dit geldt voornamelijk voor in de Britse zone opgetreden Duitsë 5 CCii V Ci 1 do- Pto u ciun x-/ Hl ub singen gebracht en globaal is het rechtse partij, een oorspronke voornaamste resultaat, dat in wegens militaristische en de lijn der binnenlandse Duitse nationalistische tendenties door politiek niets veranderen zal, nu het Britse bestuur geweerde een eigen Duitse regering ge- Stoep. Neder-Saksen en in het vormd gaat worden. oijzonder de streken van Hann- De vrij algemene verwachting ()ver en Brunswijk zijn de sterk- was reeds voor de verkiezing, ste nationalistische bolwerken, dat deze geen grote wijzigingen De communisten hebben een zou brengen ten aanzien van de aanzienlijke achteruitgang ge- onderlinge sterkte der leidende boekt, wat geen der waarnemers partijen en dat slechts voor de liberaal getinte vrije democra ten en enkele rechtse groepen winsten te behalen zouden zijn. Deze verwachting, alsmede die, dat de communisten door de Russische politiek inzake O. Duitsland, opnieuw hun positie zouden zien afbrokkelen, is vol ledig bewaarheid. De liberale groep heeft meer dan een mil- lioen stemmen gewonnen in ver gelijking met de twee a drie ja ren geleden gehouden plaatse lijke verkiezingen. Zij is de derde partij geworden en heeft daarmee ook haar positie ver sterkt in haar bondgenootschap met de Christelijk-Democrati- sche Unie. Het is bij voorbaat zeker dat dit bondgenootschap in de eerste West-Duitse regering zal worden voortgezet, hoewel in cultureel, politiek en school-politiek op zicht de gezichtspunten dezer partijen veruiteenlopen. Dit laatste is geen hindernis geweest in het huidige econo mische bestuur, doch het kan zeer wel een der zere punten van de komende regerings coalitie worden. In elk geval is de liberale po sitie ten opzichte van de leiden de partij van Dr. Adenauer ver sterkt. Daarmee is de Socialis tische aanval op de tot nog toe gevoerde liberale economische politiek volkomen afgeslagen. De materiële vooruitgang, in West-Duitsland onder deze vrije economie bereikt, was dan ook te groot om de Socialisten een redelijke kans te geven. Professor Ludwig Erhard, de liberale Christen-Democraat zal zonder enige twijfel in de nieuwe regering de economische leiding in handen blijven houden. De nieuwe Bondsdag, die uit 403 leden bestaat, zal 7 Septem ber te Bonn bijeenkomen om een kabinetsformateur aan te wij zen, doch men kan bij voorbaat aannemen, dat daartoe Dr. Ade nauer, als *de leider der grootste partij, de C.D.U. zal worden ge kozen. Doch zelfs de versterking van de liberale bondgenoot kan Ade nauer geen meerderheid bezor gen zonder derden in de coalitie te betrekken. De kabinetsfor mateur behoeft daartoe evenwel geen beroep te doen op de en kele rechtse en zeer rechtse groeperingen, die een aanzien lijke aanhang, voornamelijk in de Britse zone hebben verkre gen, hij zal naar alle waar schijnlijkheid bouwen op samen werking met de Beierse partij, die zeer sterke Beierse zelfstan- digheidsgevoelens vertegenwoor digt doch verder als regerings partner zeer wel acceptabel is. Dit brengt met zich mede, dat een Christelijk-Liberaal West- Duits kabinet zich onafhanke lijk zal kunnen maken van de rechtse groepen. De vrees, dat deze rechtse groepen een krachtige positie zouden kunnen gaan innemen, is dus niet geheel bewaarheid, doch het feit, dat zij kiem heb- hier verrast heeft. Hun verlies komt neer op een achteruitgang van welhaast vijftig procent. Ook in dit opzicht hebben de verkiezingen dus nauwkeurig de tendenties gevolgd, die in geheel West-Europa te bespeuren zijn. De Socialisten hebben even als de Christen-Democraten hun positie behouden. Zij zijn de tweede partij gebleven met een half millioen stemmen minder dan de C.D.U. en zullen met hun voorliefde voor de gebonden economie de basis der oppositie blijven uitmaken. Hun grote kracht zal daarbij liggen in het feit, dat zij buiten het economische terrein vele gebieden kunnen vinden, waar op zij de liberalen nader staan dan de Christen-Democraten. Opmerkelijk blijft het grote aantal personen, dat voor de idee van een eigen regering niet eens zo warm loopt, dat het ter stembus kwam. De deel nemers aan de stemming vorm den slechts een weinig meer dan zeventig procent en de belang stelling was zelfs in steden als Frankort, Dusseldorf en Karls ruhe uitermate mat. Er was nauwelijks enig publiek verza meld bij de luidsprekers, die Zondagavond de eerste resulta ten verkondigden. De defintieve uitslagen van de Zondag gehouden verkiezingen voor het West-Duitse Parlement luiden als volgt: Partij Stemmen Zetels Chr.-Democraten 7.357.579 139 Soc.-Democraten 6.932.272 131 Vrije Democraten (Liberalen) Communisten Beierse Partij Centrum-Partij Econ.-Herstel Duitse Partij (uiterst rechts) 940.088 17 Duitse rechtse Part. (ultra-nation. Con servatieven) 428.449 5 Z.-Sleeswijks Ver bond (Pro-Deens) 75.387 1 Onafhankelijken 1.134.466 3 Radicaal-Socialist. Vrijheidspartij 217.267 Bremense Democr. Volkspartij 39.229 Evang. Volksgroep 26.155 Rij ns-Westf aalse Volkspartij 21.910 Arbeiders Partij 5.791 Totaal zetels 402 Van de 31.179.422 stemgerech tigden hebben 24.490.752 hun stem uitgebracht. De Bundestag (Tweede Kamer) telt 402 zetels. Voor de meerderheid in het nieuwe Parlement zal minstens 202 stemmen een vereiste zijn. Daar de Christen-Democraten en Vrije Democraten samen 191 zetels zullen hebben, hebben zij de steun nodig van minstens één der kleinere partijen. Practisch komen daar alleen de Duitse Partij en de Beierse Partij voor in aanmerking. De Duitse Partij heeft in het verleden samengewerkt met de Christen-Democraten in de Eco nomische Raad en in de consti- tuërende vergadering, maar se dert kort is deze partij meer N.V- Waterleiding Mij- ..Zeeuws-Vlaanderen". j Volgens een woordvoerder van de niet-communistische Berlijn- Spoorliedenbond heeft de onder Sowjetlcontrole staande directie van de Berlijnse spoorwegen 120 West-Barlijnse spoormannen ontslagen en wordt deze week het ontslag van nog 1400 ande ren verwacht. Het ontslag werd gegeven zonder opslagtermijn of opgave van redenen. Vorige week zou de spoorweg directie hebben aangekondigd, dat om economische redenen het personeel in West-Berlijn ingekrompen zou moeten wor den. In de linkse Franse pers wordt de bewering geopperd, dat Groot-Brittannië tot de staatsgreep in Syrië heeft aan gezet om „van een vijandig re giem af te komen". „Combat" noemt het dood schieten van Hoesni Zaim „een étappe van de strijd, welke in Washington, Londen en Parijs wordt geleverd om de heer schappij over het Midden-Oos ten". „In deze episode is Lon den aan de winnende hand", al dus het blad. De „New York Herald Tribu ne" verklaart, dat de coup in Syrië niet anders dan verwar ring kan stichten. „Het is te hopen, dat de bedrijvers van deze staatsgreep hun beloften waar zullen maken en dat er een overtuigende en begrijpelijke rechtvaardiging zal komen." De „New York Times" zegt, dat er „geen twijfel aan bestaat, dat de twee Syrische staatsgre pen slechts uiterlijke manifesta ties zijn van de revolutionaire woelingen in de Arabische we reld tengevolge van de door Is raël toegebrachte nederlaag". De Egyptische pers heeft een afwachtende houding ten aan zien van de gebeurtenissen in Syrië aangenomen. Het bericht van de coup in Syrië is in de Libanon met op luchting ontvangen. Men ver wacht daar, dat de gemeen schappelijke Syrisch-Libanese politiek, die vóór Hoesni bestond, hervat zal worden. In de Libanon oefende men voornamelijk critiek op Hoesni's beleid wegens de wisselvallig heid ervan, in het bijzonder was de Libanese regering bezorgd over, wat zij noemde, de terug keer van de Franse invloed on der het bewind van Hoesni. Het Franse conservatieve blad „Le Monde" schrijft, dat de be drijvers van de coup „verzeke ringen van buiten-af moeten hebben gehad." „Syrië was aan de rand van de afgrond. De meest verblinde van de militaire leiders moest dat inzien. De dood van Zaim be wijst, dat het onmogelijk is, vooral in het Oosten, plannen op lange termijn te baseren op het bestaan van een éénmans- regiem," aldus „Le Monde." Nieuwe Syrische Regering. De nieuwbenoemde Syrische premier, Hasjem Atassi Pasja, heeft Maandag een nieuwe re gering gevormd. De portefeuille van Defensie houdt Generaal Abdoellah Oetfeh, die ook onder Hoesni Zaim minister van De fensie was. Akrah Hoerani, pers-adviseur van Hoerni, is Minister van Landbouw gewor den. Minister van Buitenlandse Zaken is Nazim Kodsi. De Mi nister van Openbare Werken, Medjdeddine El Dj abri, hield deze portefeuille ook in de re gering, die in Maart door Hoesni omver geworpen was. De Olie-Scheepvaart- en Be- vrachtingsmaatschappij N. V. te Rotterdam heeft naar wij verne men, een contract afgesloten voor veertig vluchten met „Dakota's", telkens met een lading van 3000 kg Westlandse druiven, van Schiphol naar Londen (Northolt). Het contract is afgesloten voor 65 Engelse ponden per vlucht. De druiven worden geëxporteerd door een der grote fruiitexpor- teurs uit Naaldwijk. Behalve deze 40 vluchten is er nog een optie gecontracteerd voor 20 andere vluchten. In bevoegde kringen verwacht men, dat de uitvoer van druiven, tomaten en komkom mers naar Engeland tot Januari a.s. zal voortgaan. naar rechts gezwenkt en er is thans sprake van een mogelijke fusie met de nog meer extremis tische Duitse Rechtse partij. Het programma van de Beier se partij, die zich afgescheiden heeft van de Beierse Christelij ke Sociale Bond, zoals de partij van de Christen-Democraten in Beieren heet, is nagenoeg sepa- ristisch. Deze partij weigert de constitutie van Bonn voor bin dend te verklaren, doch heeft er op gezinspeeld, dat zij onder bepaalde voorwaarden een coa litie onder Christelijk-Democra- tische leiding misschien zou steunen. Commentaar op de uitslagen. De Beierse Economische Her stelpartij heeft de onmiddellijke ontbinding van het Beierse Par lement en nieuwe verkiezingen voor Beieren geëist. De partij verwierf bij de verkiezingen van Zondag 12 zetels. Zij verenigde in vergelijking met de Beierse Parlementsverkiezingen in 1946 meer dan driemaal zoveel stem men op zich. Heinrich Hellwege, leider van de sterk nationalistische Duitse partij in de Britse zone, die, naar men verwacht deel zal uit maken van de nieuwe regerings coalitie, sprak er zijn tevreden heid over uit, dat zijn partij haar stemmenaantal meer dan verdubbeld had. Karl Arnold, Premier van Noord Rijnland-Westfalen, kenschetste de verkiezingen als een „histo rische gebeurtenis," waardoor de eerste steen was gelegd voor een nieuwe Duitse Souvereiniteit. De nederlaag van de radicale partijen had het „oordeelsver mogen" van de Duitse kiezers aangetoond. Kurt Schumacher, sociaal-de mocratisch leider, reageerde zeer scherp op de verkiezingsresulta ten. Volgens hem hadden mil- lioenen kiezers tegen hun ware economische belangen gestemd waardoor zij thans waarschijn lijk het slachtoffer zouden wor den van de politieke machten, die zij opgeroepen hadden. Men zou in de komende win ter kunnen rekenen op een da ling van de productie en vooral op een aanzienlijke stijging van de werkloosheid. Max Reimann, de West-Duitse communistische leider, die bij de verkiezingen in zijn district niet gekozen werd, verklaarde Maandagavond „de toekomstige West-Duitse Regering zal slechts een Regering zijn bij de gratie van de Hoge Commissarissen. Hoe de structuur van de toe komstige coalitie-regering ook moge zijn, zij zal alleen in het belang van het buitenlandse mo nopolistisch kapitaal handelen." De Amerikaanse Hoge Commis saris, John Mccloy, zeide, dat de resultaten „zeer bevredigend" waren. Meer dan 70 van alle kiezers had zijn stem uitge bracht. Mccloy wenste de bevol king van West-Duitsland na mens de Verenigde Staten geluk „met het bewijs van burgerzin," dat zij geleverd had. Hij zegde zijn steun en medewerking toe aan de nieuwe vertegenwoordi gers van het Duitse volk in hun uiterst gewichtige taak. Zondagavond werd te Batavia de tweede formele bijeenkomst van de Centrale gemengde com. missie gehouden. Deze werd be legd om het in acht nemen van de overeenkomst inzake het staakt de vijandelijkheden in Oost- en Midden-Java te bespreken. Blij, kens ijet hierover door de UNCI uitgegeven emmuniqué zou de bij. eenkomst oorspronkelijk Zaterdag te Djogja worden gehouden, docli op verzoek van de Nederlandse vertegenwoordiger werd zij uitge steld. De Centrale gemengde com. missie besloot aan de betrokken plaatselijke gemengde commissie op te dragen de incidenten, waar van in hun gebieden melding is gemaakt, te onderzoeken en hiei» omtrent rapport uit te brengen. (Zoals bekend, werdien deze plaat selijke commissies in de vergade. ring van 9 Augustus gevormd.) Ook bereikte de Centrale gemeng de commissie overeenstemming over de maatregel, dat, wanneer door een der partijen de status quo wordt overtreden), deze partij onmiddellijk terugtrekking van de betrokken strijdkrachten zal ge. lasten. Van Nederlandse zijde vernam Aneta betreffende het uitstel van de vergadering te Djogja, dal men aan Nederlandse zijde eerst na dere inlichtingen wilde ontvangen over het gebeurde te Solo en Soe- rabaja. Hiertoe was de comman dant van de A.divisie, generaal- majoor Baay, Zaterdag door de H.V.K. naar Batavia ontboden. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat Zaterdag ten Zuiden van Soc. rabaja een bespreking werd ge houden tussen Nederlandse en Re- puplikeinse autoriteiten over de uitvoering van de overeenkomst inzake het staakt de vijandelijk, heden. Generaal.rnajoor Baay werd vervangen door de chef-staf van de A-divisie, kolonel Rietveld. Aan Republikeinse zijde had kolo. nel Sungkoi, commandant van di. visie I, de leiding. Van de UNCI- waarnemers waren aanwezig de luitenant-cmmandant J. Bracieur (Frankrijk) en squadronleidcr L. A. C. Knights (Australië). Beide partijen zullen zich strikt houden aan de overeenkomst. Kolonel Sungkono had 'n getékende order voor zijn onder.commandanten opgesteld, die ter plaatse .werd gestencieldi en met behulp van de UNCI.waarnemers gedistribueerd wordt in verband met de slechte verbindingen tussen de onder commandanten van de T.N.I. on derling. Een rechtstreekse verbin. ding wordt aangelegd tussen het hoofdkwartier van Sungkono en de dichtbdjzijnde Nederlandse mi, litaire post. Tussen de arts van de A-divisie en een Republikeins geneesheer werden besprekingen gevoerd over de medische hulp verlening aan de T.N.I. Tenslotte hield men een infor. rnele gedachtenwisseling over de terugzending van circa 5000 Chi. nese burgers naar de plaats van inwoning. In de afgelopen week zijn alle Poolse Rqoms.Kathlieke gpeste lijken opgeroepen om 'n bezoek aan de plaatselijke autoriteiten te brengen, waar „hun de nieuwe wetten betreffende de vrijheid van Godsdienst in Polen werden voorgelezen en uitgelegd", aldus is Zondag te Warschau bekend gemaakt. De Priesters zijn gewaarschuwd voor de straffen, die overtreding van de nieuwe wetten met zich meeibrengt. De Godsdienstwetten, die vori ge week Zondag zijn gepubliceerd, voorzien zelfs in de doodstraf in ,„de ernstigste gevallen van Gods. dienstige verdraagzaamheid". Aartsbisschop Wysjinsky, de Primaat van Polen, heeft Zondag alle Bisschoppen en Priesters een „kalmerende'" boodschap geZon den; zo wordt te Warschau ver, nomen. De Franse pers maakt melding van vele bosbranden in het depar tement Gironde. De prefect heeft de burgers verzocht de brandweerlieden en militairen de helpende hand te bieden bij het blussingswerk. Talrijke dorpen en boerderijen worden door het vuur bedreigd. De bewoners zoe ken een goed heenkomen, ge waarschuwd door klokgelui en sirenes. Vele huizen en 20.000 ha bos zijn de laatste weken in vlammen opgegaan. en de mariniers- 16 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 6.13 6.48 7.38 n.m. 6.26 7.01 7.51 Gisterenmorgen om tien over half elf stopte voor het Konink lijk Paleis op de Dam een luxe zwarte auto met voorop de Ko ninklijke standaard en enkele ogenblikken later klonk het Wilhelmus over het zonnige plein, waar zich een grote schare achter de afzetting verdrong om de aankomst van Konignin Ju liana gade te slaan. H. M., gekleed in een zacht grijs mantelpak met een kleine lichtrose hoed, neeg voor het vaandel en de commandant der erewacht van mariniers en be trad het Paleis. Korte tijd later arriveerde Minister Stikker in galacostuum. De nieuw benoem de buitengewoon gevolmachtig de ambassadeur van India, Dr. Mohan Sinha Metha, die H. M. zijn geloofsbrieven kwam over handigen arriveerde tegen elf uur met drie leden van zijn am bassade, allen gekleed in het na tionale costuum, lange zwarte jas en witte nauwsluitende witte pantalon. Na het spelen van het volkslied van India inspecteerde de ambassadeur de erewacht met vaandel kapel. Het af en aanrijden der auto's en de militaire muziek hadden ook vele buitenlanders naar de kleine steentjes gelokt en dank zij de service van de Amster damse politie konden drie Ame rikanen gewapend met grote filmcamera's van zeer nabij snapshots op het celluloid vast leggen. Voor de ambassadeur vertrok legde hij eerst nog een grote krans van oranje en witte an jers aan de voet van het natio naal monument op de Dam, als hulde aan de gevallenen. Wederom klonken de parade roffel en de eerste strophen van het „Wien Neerlands Bloed" bij het vertrek van Minister Stik ker. Even later, om tien voor 12, roffelden nogmaals de tamboers toen H. M. het Paleis verliet en in haar wagen plaats nam, die in snelle vaart de Dam rondreed, nagewuifd door het publiek, dat naar de zijkanten holde om nog een glimp van de Landsvrouwe op te vangen. De 44_jarige Slowaakse oud- Minister van Binnenlandse Zaken generaal Mikulas Ferjencik is bij aankomst te New York als ver-" dachte communist aangehouden. Hij en zijn vrouw zullen op Eaiis Island in afwachting van een ver. der onderzoek worden vastgehou den. Het echtpaar bevond zich on der 822 ontheemden uit Europa, die uit Bremiershaven in New Yurk aankwamen. Tevoren hadden enige personen zich op de kade verzameld en met borden gelopen waarop te lezen stond: Amerikanen,, deporteert generaal Ferjencik, leider van de N.K.V.D." Zij bevneerden leden te zijn van de AmerikaansG31owaak- se liga en de bond van Ameri kaanse vrienden van de Slowaak se vrijheid. In een interview met het Por tugese blad Diaro de Noticias heeft generaal Franco verklaard, dat Spanje in het Atlantisch., het Middellandse-zeegebied en op het Iberische schiereiland wil samen werken met alle landen, die zijn souvereiniteit eerbiedigen. Spanje wenst en verwacht, dat de poli tiek van haat en buitensluiting zo gauw mogelijk zal worden ver. vangen door de vorming var. ecn gezinsband onder de staten", zo zeide Franco. „Spanje behoort tot het gebied rondom de Atlantjsche Oceaan. Wij kunnen de wetten der aard. rifkskunde niet veranderen." „De beperkingen van het onder. Jinge begrip tussen de landen zal nooit van ons uitgaan, maar als eerste voorwaarde voor onze sa. menwerking moeten wij het recht stellen onszelf te regeren, zoals wij dat dit willen", aldus Franco. Een Mohammedaan werd gis terenmiddag gedood en verschei dene ernstig gewond bij een rel letje voor het stafkwartier van de Indiase hoge commissaris te Karatsji (Pakistan). De aanleiding was het hijsen van de Indiase vlag op het ge bouw ter gelegenheid van de 2de verjaardag van de onafhankelijk heid van India. De politie slaag de er door gebruikmaking van traangasbommen en vuurwapens in de menigte te verspreiden. MAANSTANDEN. Ond. Opk. Ond. 19.55 0.03 18.29 19.53 1.08 19.10 19.51 2.30 19.39 19.48 4.01 19.59 19.46 5.34 20.15 19.44 7.06 20.28 19.42 8.36 20.41 19.40 10.06 20.54 19.38 11.37 21.09 HEDEN: ,ENLuxor Thea- Bioscoopvoorstel- koninkrijk voor een Concertgebouw, 8 :oopvoorstelling „De Isreis". V.V. Terneuzen, 5 tbalwedstrijd Hee- M.V.V. Jafé E. Tieleman, >0 uur: Oprichtings- ng nieuwe vervoer- iging. ïtrum, 6.30 en 9 uur: 'oorstelling „Ope- e". MORGEN: et Centrum, 4.15 u.: 'oorstelling „Ope- e"; 8 uur: Bioscoop- ng „Terugkeer". ZENLuxor Thea- D en 8 uur: Bioscoop- .ng „Een koninkrijk huis". rtgebouw, 2.30 en 8 scoopvoorstelling „De uisreis". n Molendijk, 3 uur: vedstrijd Terneuzen- stteren; 1 uur: Ter- 3Vogelwaarde 1. ie de luisteraars over- iat te stellen de plech- ing van de Rondetafel- ,ie rechtstreeks via de kunnen volgen, is door ïg der delegaties, in net de U.N.C.I., nader «komen. het openings- onferentie te stellen op middags in plaats van ,m. Dutt, de vice.voorzitter Britse communistische :-ft Vrijdag te Londen op ^conferentie meegedeeld, pimunistische partij bij nde algemene verkiezin- n gelkml too n en in plaats van 21 in tij zou de onafhankelijke rtij, waartoe Zilliacus steunen. Slechts in de waar de communisten jen candidaten hebben, de kiezers aanraden op rpartij te stemmen om de tieven te verslaan, zo tt. huidige Lagerhuis zitten ïmunisten. irzitter der Tweede Ka ft de leden verzocht ér hans rekening mede te louden, dat het in de g ligt om met de open- landeling van het wets- „toepassing ten aan- i het bedrijfsleven van kelen 80 en 152 tot en van de grondwet" een te maken in de eerste n de nieuwe zitting, dus ijnlijk op Donderdag 22 er. heeft de voorzitter aan ;r medegedeeld, dat het irziene omstandigheden iuden niet zijn be is de Kamer voor de der lopende zitting nog roepen. uitbraken. Het ministerie ïenlandse Zaken had te- n waarschuwing uitgege- men voor het opzettelijk steken van bossen en te .ande gewassen zou kun- den gestraft met levens- vamganbeid. Deze waar- werd uitgelokt door het in, dat moedwil in het bij tenminste enige, bUhJ- de laatste uagen 100 ha os, een ™rarde verte- ligend van 3500 millioen. in Zuid-West Frankrijk ten. departement Landes, dat onde grenst, verloren in te 5 dagen 60 gezinnen «zittingen door brand, km lang front van vlam- i de plaats Gabarret be- werd gisteren door lan troepen, brandweer- burgers bedwongen, ndere grote brand bij La werd men Donderdag- meester, nadat hij onge- K) bommen van ruim 200 daar sinds de oorlog wa- geslagen, tot ontploffing t had. Meer dan 250 door aangevoerde troepen en ere militairen hielpen de est.rijden. Tengevolge van overstromin gen tijdens stormweer zijn in Napels verscheidene huizen in gestort. Weg-, spoor- en tele foonverbindingen ondervonden stagnatie. toestand. Voor de aangeslotenen op een radiodistributienet, dat nog niet over een ontvangst-mogelijkheid voor de twee binnenlandse om roepprogramma's beschikt, blijft het abonne: lent f 1,25 plus 1 luisterbijdrage, dus 2,25 per maand. fctl W ALiil tevens een belemmering is voor de handel in andere gebieden, daar andere landen, die van plan zijn hun valuta's te deva- luërer, op Engeland wachten om he teerst tot deze maatregel /overste gaan. komen, zou het gaan om een functionaris van de staatswa- penfabrieken te Thun, die tegen betaling militaire geheimen verraden zou hebben. De autori teiten hebbe "en officiële mededeling over t Teval in uit zicht gesteld. BBWgl ——XP J Uit "urabaja wordt verder ge meld, dat nabij Malang in de streek Batu twee werklieden van de regentschapswerken door pseudo-militairen met een vrachtauto /an hun werk ge haald en vermoord werden. en la Rochelle stopgezet. De Franse politie heeft giste ren twee mannen gearresteerd, verdacht van brandstichting tn het departement Gironde toen in versc—iiende gebieden nieuwe 20 AUGUSTUS v.m. sens 10.28 Terneuzen 1103 Walsoorden 11.53 21 AUGUSTUS Breskens 11.25 Terneuzen Walsoorden 0.50 n.m. 11.08 11.43 12.33 11.38 12.13 1.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1