President en Premier van Syrië omgebracht De verkiezingen West-Duitsland Opnieuw deelnemers voor Rondetafelconferentie gearriveerd INTERVIEW MET TSALDARIS Frankrijk MAANDAG 15 AUGUSTUS 1949. De toestand te SoloJ Infiltraties in Soerabaja Priester ter dood veroordeeld in Polen Uitnodiging van Koning Leopold aan Eyskens Versterkingen voor Hongkong Albanese beschuldiging Engeland verwerpt beschuldiging van Roemenië Belgisch vliegtuig maakt noodlanding op Schiphol De kwestie der invloeds makelaars Margarat Mitchill De juwelen van de Begum Hoogwater Maa* .GENDA. peningsuur (tafelconferentie ur 's middags Communlsten^bij verkiezingen Wetsontwerp jliekrechtelijke Irijfsorganisatie Overstroming in Napels Hoogwater Frankering b:j Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot -avond. In de vroege ochtend plaat selijk nevel of mist. Daarna droog en zonnig. Zwakke, af en toe matige wind, op de meeste plaatsen tussen W. en N. In de kuststreek weinig verandering van temperatuur, maar in het binnenland nog iets warmer. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1191 Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen - Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. President Hoesni Zaim van Syrië en zijn Minister-President Dr Mohsen Barazi zijn Zondag morgen door de kogel om het le ven gebracht. Volgens een door radio Damascus omgeroepen communiqué werd deze executie uitgevoerd door de leiders van een contra-revolutie. De hoge oorlogsraad onder lei ding van kolonel Sami Hinnawi had zijn functie voorlopig neer gelegd in afwachting van de overdracht van het bestuur aan een burgerlijk leider. Kolonel Hinnawi, die naar verluidt de macht te Damascus in handen heeft genomen, wordt een vah Hoesni's vroegere officieren ge noemd. In de nacht omsingelden man schappen, die in drie pantser wagens gearriveerd waren, de particuliere woning van de Pre sident. Een hooggeplaatst offi 762.000 stemgerechtigden op de enige candidaat voor het presi dentschap. Tevens is een aantal officie ren en burgers van Zaim's be stuur gearresteerd, onder wie Majoor Ibrahim Hoesseini, het hoofd van de militaire politie, en Nazir Fansa, zwager van Hoesni, die in Maart aan de staatsgreep deelnam. De vor ming van een nieuwe burgerlijke regering wordt voorbereid. Als mogelijke Minister-President wordt genoemd Akram Hoerani, die met Kolonel Hoesni samen werkte in de eerste dagen, toen hij aan de macht was gekomen. Kolonel Hinnawi heeft ver klaard, dat zijn enig doel is, liet land van Zaim's „tyrannië" te 'bevrijden. Het leger zou zich niet met politiek mogen bemoei en en zich moeten beperken tot het beschermen der burgers. Volgens officiële berichten uit het gehele land is de toestand rustig. Tekenen wijzen er op, dat de contra-revolutie niet onder bui tenlandse invloed is opgezet. Ook gelooft men niet, dat zij is cier drong met geweld het huis ?en niet. dat zij is binnen, nadat hij schoten had e,?-PHresi^ent gelost op de liifearde van rip Sjoekri Bey el Koeatly die door gelost op de lijfgarde van de President, die beantwoord wer den, en dwong Hoesni hem te volgen. Tegen Minister-Presi dent Barazi werd op gelijke voet opgetreden. Onmiddellijk werd een nieuwe hoge oorlogsraad ge vormd door Kolonel Hinnawi, bevelhebber der eerste kolonne van het Syrische leger. De raad, waarin Kolonel Bahi- ge Kallas en tien andere voor aanstaande officieren zitting hadden, voerde het proces tegen de President en de Premier en veroordeelde beiden ter dood. Het doodvonnis werd onmid dellijk in het fort Mezza bij Da mascus voltrokken. In een reeks proclamaties, on dertekend door Kolonel Hinna wi, werden redenen voor de nieuwe staatsgreep aangegeven. De President heeft misbruik ge maakt van zijn gezag door staatsgelden te verkwisten, wet ten te vervalsen en de persoon lijke vrijheid te beperken in strijd met de eerste beginselen, waar de eerste staatsgreep naar streefde, aldus deze proclama ties. „Het Syrische leger besloot handelend op te treden om het land te bevrijden van de tyran. Het leger neemt de macht slechts tijdelijk over en zal deze later overdragen aan oprechte en loyale politieke leiders. Alle demonstraties worden verboden, regeringsfunctiona rissen krijgen bevel in functie te blijven op straffe van onmiddel lijk ontslag. 30 Maart 1949 kreeg Kolonel Hoesni de macht in handen door een staatsgreep zonder bloedver gieten. Hij trad op als voorlopige Minister-President, totdat hij 25 Juni op grond van een nationaal referendum President werd en Dr Barazi, voormalig gezant in Egypte en Saoedi-Arabië, tot Premier benoemde. Kolonel Hoesni was 52 jaar oud en werd te Aleppo in Noord- Syrië geboren. Tussen 1917 en 1919 diende hij op het Arabisch schiereiland in het Turkse leger. Na de bezetting van Syrië door Frankrijk in 1920 was hij de eer ste Syrische Arabier, die een Frans regiment aanvoerde. In de tweede wereldoorlog voerde hij het bevel over de Vichy-bri- gade, die Damascus verdedigde tegen de „binnenvallende" En gelse en Vrije Franse legers on der leiding van Veldmaarschalk Maitland Wilson. Na enige tijd door de Fransen gevangen ge houden te zijn, werd hij in Janu ari 1948 tot inspecteur-generaal van politie benoemd en kreeg in Mei 1948 het bevel over de gewa pende strijdkrachten van Syrië. Kolonel Hoesni was gehuwd, doch had geen kinderen. Het Syrische leger is door hem geheel opnieuw opgeleid en ge organiseerd, terwijl de sterkte verdubbeld werd. De betrekkin gen tussen Syrië en Irak werden veel slechter tengevolge van het feit, dat Kolonel Hoesni het plan van Irak tot vereniging van Irak, Syrië en het Hasjemietisch koninkrijk van de Jordaan ver wierp. Minister-President Noeri es Said Pasja van Irak weigerde de uitslag van het referendum in Syrië te erkennen. Bij dit re ferendum stemde 60 procent der Hoesni Zaim is afgezet en eerst op 27 April uit de gevangenis is vrijgelaten. Blijkbaar is de revolutie geor ganiseerd door Hoesni's aanhan gers in de revolutie van Maart j.l., omdat Hoesni in gebreke zou zijn gebleven de doeleinden van deze revolutie in praktijk te brengen. De nieuwe machthebber, de 55- jarige Kolonel Sami Hinnawi, die evenals Hoesni Zaim te Aleppo geboren is, verklaarde op vra gen van Reuters correspondent, dat tot de coup werd besloten, „toen de meerderheid van het volk tegen de onderdrukking van het bestaande régime begon te morren." De coup zou door het gehele Syrische leger worden gesteund. Hinnawi zeide, dat zijn volgende stap zou zijn „de vorming van een constitutionele democrati sche regering, gegrond op de toestemming des volks". Hij ver klaarde, dat 'n bijeenkomst van de vrijzinnige leiders zal worden gehouden en dat de vorming van een regering daarna kan worden verwacht. Hinnawi ontkende, dat de coup in enig verband stond met een buitenlandse re gering. Hinnawi heeft in een schrijven aan de Britse Regering een uit eenzetting gegeven van de con tra-revolutie en verzekerd, dat het nieuwe bewind al Syrië's in ternationale verplichtingen zal eerbiedigen. Men acht het te Londen nog te vroeg om te oordelen hoe de gebeurtenissen van Zondag de verhoudingen in het Midden- Oosten zullen beïnvloeden. Wel zullen zij grote invloed hebben om de bijeenkomst, die de Arabische liga deze week te Kairo zal houden. Algemeen ge looft men, dat deze vergadering bijeengeroepen was om de split sing in de Liga, die was ontstaan door de vijandschap tussen Zaim en zijn Iraakse en Transjor- daanse buren, te dichten. Uit Solo wordt vernomen,, dat op 11 Augustus te circa 18.00 uur een Nederlandse patrouille werd beschoten uit een huis, dat ge tooid was met een Rode Kruis- vlag. De patrouille doorzocht het huis, waaruit een groot aantal mannen te voorschijn kwam. Bij het daarop volgende gevecht vie- ien onder de aanvallers van de Nederlandse patrouille verschillen de doden. Op 12 Augustus was het in Solo rustig. Over de vorige incidenten in deze stad kan gemeld worden, dat de majoor, die het hevel voer,' de over de aanvallers, verklaard heeft niets omtrent de regeling van het staakt de vijandelijkheden af te weten. Hem was opgedra, gen de aanvallen voort te zetten tot Woensdagnacht hetgeen hij had gedaan. De verkiezingsstrijd in West- Duitsland is Zondag niet zonder incidenten gebleven. Reimann, de Westduitse com munistische leider, moest Zon dag zijn verkiezingsredevoering staken, omdat iemand uit zijn toehoorders een traangasbom naar zijn podium wierp. Toen de bom tegen het spreekgestoelte ontplofte, ontstond er paniek, doch Reimann, die na de explo sie zijn handen voor het gezicht hield, drong er bij zijn toehoor ders op aan rustig te blijven. Hij kon zijn rede echter niet voort zetten. In Heidelberg verschenen Za terdagnacht voor het eerst sinds de bezetting weer affiches met foto's van Hitier op de muren. De aanplakbiljetten toonden le vensgrote foto's, waarop Hitier en Dr Schumacher in oratori sche pose naast elkaar stonden. Het onderschrift luidde: „Wat is het verschil tussen beiden?" Het is niet bekend door welke partij of groep deze biljetten zijn aangeplakt. In Frankfort waren verschil lende verkiezingsbiljetten over- plakt met leuzen, waarin de kie zers werden aangespoord de ver kiezingen te boycotten. Slechts twee derden van de Westduitse bevolking vond het Zondag de moeite waard om naar de stembus te gaan voor de verkiezing van de eerste vrije Duitse regering sinds 1933. Te Ulm in de Amerikaanse zo ne trokken 1.000 Oekrainers, Wit Russen en Kaukasiërs uit een kamp voor vluchtelingen door de straten en spoorden de kie zers aan niet op de communis ten te stemmen. Een Amerikaans woordvoerder verklaarde, dat de organisatoren van de demon stratie vervolgd zullen worden, daar zij geen goedkeuring hier voor gekregen hadden. Een 80-jarige man te Neuhaus (Britse zone), die op weg was naar het stembureau kwam in zijn haast onder een trein te recht en werd gedood. Te Flensburg (Britse zone) moest de politie tussenbeide ko men bij relletjes tussen de Deen se bevolking en Duitsers. Biljet ten van de Duitse partijen wer den door Denen afgerukt. Er werden stenen geworpen naar de politie. Voorlopige resultaten. De te middernacht bekend ge worden resultaten van de ver kiezingen in alle staten, met uitzondering van Beieren en Noord-Rijnland geven het vol gende beeld: Christelijk-Democraten 938.000 Sociaal-Democraten 930.000 Vrije-Democraten 458.000 Communisten 189.000 Duitse Partij 183.000 Duitse Rechtspartij 60.000 Kleinere partijen en onafhankelijken 231.000 De communistische leider Max Reimann leed in zijn kiesdistrict Dortmund een grote nederlaag. De gewapende groep, die de chauffeur van een B.P.M.-truck dwongen hen naar de stad te rijden, waren gekleed in unifor men van het K.N.I.L. De leider van de infiltranten was de be kende bendeleider Pak Djaro, die zich na aankomst in de stad bij de militaire waarnemers van de Unci meldde met de mede deling, dat de stad door Repu blikeinse troepen bezet was. Hij vertelde, dat hij zo spoedig mo gelijk zijn overwinning met een parade wilde vieren. De mili taire waarnemers belden het hoofdkwartier van de A-divisie op, waarop langdurig heen en weergepraat volgde en waarbij Pak Djaro beweerde reeds ge ruime tijd voor het tijdstip van het staakt de vijandelijkheden te Soerabaja te hebben vertoefd. De stad was dus in zijn „bezit" en behoorde tot zijn patrouille- gebied. Dit verhaal kan echter van militaire zijde weerlegd wor den. doordat even tevoren door een militaire patrouille een do cument werd buitgemaakt, dat een aanvalsplan van zeer recen te datum inhield. Inmiddels zijn militairen en leden van de politie Donderdag overgegaan tot een actie, waarbij ruim 170 man werden gearresteerd. Pak Djaro capituleerde vervolgens volledig en werd evenals zijn volgelingen ingerekend. Zondagmorgen om elf uur zijn wederom een aantal deelnemers aan de rondetafelconferentie op Schiphol gearriveerd. Onder de passagiers bevond zich ook Dr Mansur, Wali Nega ra van Sumatera Timur. In een kort gesprek dat wij met Dr Mansur hadden, vertelde hij niet deel te zullen nemen aan de R. T.C. doch het verloop van nabij te zullen volgen. Op onze vraag hoe hij de re sultaten van de Interindonesi- sche conferentie beschouwde, antwoordde Dr Mansur: „Ik ben over deze resultaten zeer opti mistisch gestemd, zij zullen lei den tot de volledige eenheid van Indonesië. Er is uit gebleken dat men eikaars verlangens en no den wil begrijpen en eerbiedi gen. Er is een duidelijk begrip getoond voor de omstandigheden in de verschillende delen van het uitgestrekte eilandenrijk. De geest was er een van werkelijke verbroedering, en dat is ook de reden waarom deze conferentie zo vlot en snel is verlopen. Er is een basis gelegd voor een doel treffende en prettige samenwer king tussen alle delen van Indo nesië". „Ook wat betreft de R.T.C." zo vervolgde Dr Mansur „ben ik zeer optimistisch. Men zal re- eel moeten zijn en elkaar goed moeten begrijpen. Er zal een geest van geven en nemen moe ten leven aan beide kanten, maar ik geloof dat deze er ook zal zijn. Als wij elkaar maar werkelijk en oprecht vertrouwen zijn geen tractaten nodig. Alle willekeurige Nederlanders en al le willekeurige Indonesiërs zul len elkaar in de toekomst als vrienden en nooit meer als vij anden moeten zien. Aan Anak Agung Gde Agung vroegen wij zijn opinie over de status van Nieuw Guinea. Zeer pertinent zeide hij„Nieuw Gui nea moet bij Indonesië blijven. Hoe het administratief zal wor den ingedeeld is een tweede vraag, maar het moet een on derdeel van Indonesië blijven. Op dit punt en trouwens se dert de Interindonesische con- Volgens radio-Warschau is de Katholieke Priester Wladislaw Gurgacz ter dood veroordeeld op beschuldiging van een onder grondse beweging te hebben ge leid. Ook over drie andere man nen werd het doodvonnis uitge sproken, door een militair ge rechtshof te Krakau. De veroordeelde geestelijke is een 35-jarige Jezuiet. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen te Brussel heeft Koning Leopold de nieuwe Bel gische Premier, Gaston Eyskens, uitgenodigd voor een onderhoud in Zwitserland. Eyskens heeft geantwoord, dat hij deze uitno diging niet kon aanvaarden, vóórdat zijn coalitieregering een vertrouwensvotum van het par lement zou hebben ontvangen. Het nieuwe kabinet is Zater dag voor het eerst bijeengeko men. Het keurde een regerings verklaring goed, welke morgen aan het parlement zal worden voorgelezen, waarna een ver trouwensvotum gevraagd zal worden. Te Hongkong zijn opnieuw versterkingen, bestaande uit drie commandobrigades van de Roy al Marines, dit is meer dan 2.000 manschappen, aangekomen. Het lichte vliegdekschip „Ocean" is eveneens voor Hongkong ver schenen, met voor de R.A.F. be stemde Spitfires. Het Albanese leger beschuldigt de Griekse Regeringstroepen van twee penetraties op Albanees grondgebied. De Griekse troepen zouden de grens na een hevig gevecht met de grenswacht heb ben overschreden. De eerste aanval, aldus een communiqué, werd gesteund door artillerie en vier Spitfires. De tweede aanval werd binnen tien uur na de eer ste uitgevoerd. Van Reuters diplomatieke cor respondent Sylvian Mangeot.) Moskou's openlijke breuk met de Regering van Tito heeft waar nemers te Straatsburg er aan herinnerd, dat niet ver onder de oppervlakte van de poging om Europa te verenigen, de har de werkelijkheid loert van de grote na-oorlogse strijd tussen het Sowjetblok en de Westerse democratieën. Constatin Tsaldaris, de Griek se Minister van Buitenlandse Za ken, heeft bij een onderhoud met Reuter verklaard, dat naar zijn mening Albanië het brand punt is geworden van de druk van de Cominform op Grieken land en Joego-Slavië. De Comin form, aldus Tsaldaris, concen treert thans alle hulp aan de Griekse guerilla's aan de Grieks- Albanese grens. Daar bevindt zich het grootste deel van het guerilla-leger, dat op 14.000 man wordt geschat. Als de Cominform zou besluiten op te treden tegen de Republiek van Tito, zou dit leger even ge makkelijk tegen Joego-Slavië als tegen Griekenland kunnen wor den gebruikt. Albanië, met zijn verbinding met de Adriatische Zee, zou door de Cominform als bruggehoofd kunnen worden gebruikt. Daarom, aldus de Griekse Mi nister, is de regeling der kwes- tie-Albanië voor de Westerse mogendheden van het aller grootste belang voor de conso lidatie van haar positie in Euro pa. Tsaldaris herinnerde aan de waarschuwing van Schuman de vorige herfst in de Assemblee van de Verenigde Naties te Pa rijs dat, als het bestaande systeem van onderzoek door de Verenigde Naties naar de vei ligheid van Griekenlands Noord grens geen concrete resultaten opleverde, andere maatregelen zouden moeten worden genomen. Tsaldaris vertrouwt, dat een dergelijke actie, die hij kwali ficeerde als een „politie-actie", en niet als militaire interventie, doeltreffend zou zijn voor de afgrendeling van de Grieks-Al- banese grens. Aangenomen wordt, dat Tsal daris van de aanwezigheid van Bevin en Schuman te Straats burg gebruik heeft gemaakt door hen een zo volledig moge lijke uiteenzetting te geven van zijn ideën terzake. ferentie op alle punten zijn de delegatie van de B.F.O. en de Republiek het met elkaar volko men eens. Wij hebben een be paald (Indonesisch) programma en wij hebben goede hoop dat men het op de rondetafelconfe rentie hierover spoedig eens zal zijn. Hoe sneller er een oplos sing is en hoe sneller de souve- reiniteit wordt overgedragen, hoe eerder er met een definitie ve opbouw in Indonesië kan wor den begonnen. Problemen zullen er heus naar voren komen op de R.T.C. zo verklaarde Anak Agung lachende maar wij zijn straks bij elkaar om deze de baas te worden en ik heb goede hoop dat dat best zal lukken." In een nota aan de Roemeen se Regering heeft Engeland ver klaard zijn zaakgelastigde te Boekarest, Sarell, terug te zul len roepen „overeenkomstig de internationele gebruiken". In de nota wordt echter verklaard, dat de Engelse Regering er van verzekerd is, dat de beschuldi ging, als zou de zaakgelastigde een bende zwarte handelaren en smokkelaars geholpen hebben, volkomen ongegrond is. Zondagmorgen omstreeks kwart voor zeven heeft een klein tweemotorig toestel van de Bel gium Air Service, komende uit Stavanger en op weg naar Brus sel, op Schiphol een noodlanding moeten maken. Er hing Zondag morgen een zware mist en aan vankelijk heeft het toestel ge tracht op Eelde te landen. Door gebrek aan zicht heeft het toes tel vreemde capriolen boven de Amsterdamse luchthaven ge maakt. Bij zijn landingspogin gen pikte het een ladder, welke tegen het stationsgebouw stond, mede, wipte juist over enkele toestellen, welke op het platform stonden, heen, raakte een lan taarnpaal, scheerde net over het dak van het stationsgebouw en kwam tenslotte terecht op een oude keet, welke in de Oostelijke hoek van het veld tegen de dijk stond. Met een gebroken vleu geltip, een verloren landingsge stel en beschadigde schroeven kwam het toestel eindelijk aan de grond. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij, zo ook 800 kg kreeft, welke 't toes tel vervoerde. Deze kreeft is overgeladen in een vliegtuig van de „Sabena" en zal vermoedelijk op het ogenblik reeds geconsu meerd zijn. De verkeerstoren op het vliegveld was er niet van op hoogte, dat het toestel wilde landen. President Truman's militaire aide, gener aal-majoor Harry Vaughan, heeft Zaterdag een verklaring gedaan over het ten geschenke geven van vrieskas ten aan vooraanstaande per soonlijkheden te Washington. Hij noemde 2 zakenlieden, die deze schenkingen gearrangeerd hadden onder meer aan het Witte Huis en aan Truman's huis in Independance (Misseu- ri). De verklaring van Vaughan staat in verband met een onder zoek, dat vanwege de Senaat in gesteld wordt naar de gedragin gen van „invloedsmakelaars" (vie-percenters) met betrekking tot regeringsbureaux, een en an der als gevolg van de publicatie van een serie artikelen hierom trent in de New York Herald Tribune. Vaughan legde zijn verklaring af zonder een oproeping om als getuige te verschijnen afge wacht te hebben. De zakenlie den, die hij noemde en als „oude vrienden" aanmerkte, zijn Harry Hoffman, een publiciteits- expert uit Milwaukee, en David Bennett, president-commissaris van de „Albert Verley Cie" een parfumfabriek te Chicago. Bij de verhoren op Vrijdag j.l. verklaarde Albert J. Gross, een fabrikant van vrieskasten, dat hij vrieskasten geleverd had aan generaal Vaughan, Mevrouw Truman, opperrechter Vinson en John Snyder, de Minister van Financiën. De vrieskasten waren besteld en betaald door de „Al- bert Verley Cy". Snyder verklaarde nimmer 'n vrieskast ontvangen te hebben. Margaret Mitchell, de schrijf ster van „Gone with the wind", die Donderdagavond ernstig ge wond werd bij een ongeluk met een taxi, is Zaterdag tot bewust zijn gekomen. De artsen hopen, dat zij de meest crjtieke periode te boven is gekomen. Er werd gevreesd voor een schedelbreuk en inwendige kneuzingen. De ta xibestuurder is wegens dronken schap aangehouden. Maragret Mitchell is 43 jaar oud. Officieel is door de politie be kend gemaakt, dat de leider van de bende, die de juwelen van de Begum heeft geroofd, geïdenti ficeerd is. Het is de 38-jarige Ro ger Senadej, die naar Zwitser land is gevlucht. Begin vorige week werd hij te Genève gesig naleerd. De Franse politie wacht op het resultaat van opsporin gen in Zwitserland. 15 AUGUSTUS Breskens 5.35 5.47 Terneuzen 6.10 6.22 Walsoorden 7.00 7.12 MAANSTANDEN. 3nd. Opk. Ond. L9.55 0.03 18.29 L9.53 1.08 19.10 19.51 2.30 19.39 L9.48 4.01 19.59 19.46 5.34 20.15 19.44 7.06 20.28 19.42 8.36 20.41 19.40 10.06 20.54 19.38 11.37 21.09 HEDEN: ENLuxor Thea- Bioscoopvoorstel- ioninkrijk voor een Concertgebouw, 8 oopvoorstelling „De isreis". V.V. Terneuzen, 5 tbalwedstrijd Hee- M.V.V. lafé E. Tieleman, 0 uur: Oprichtings- ig nieuwe vervoer- iging. Ltrum, 6.30 en 9 uur: oorstelling „Ope- MORGEN: et Centrum, 4.15 u.: oorstelling „Ope- e"; 8 uur: Bioscoop- ag „Terugkeer". ZIENLuxor Thea- en 8 uur: Bioscoop- ng „Eenkoninkrijk huis". ■tgebouw, 2.30 en 8 scoopvoorsteiling „De uisreis". n Molendijk, 3 uur: /edstriid Terneuzen- tteren; 1 uur: Ter- Vogelwaarde 1. le de luisteraars over at te stelle» de plech- ,ng van de Rondetafel- ie rechtstreeks via de runnen volgen, is door ïg der delegaties, in iet de U.N.C.I., nader ikomen, het openings- onferentie te stellen op middags in plaats van m. Dutt, de vice„voorzitter Britse communistische ;ft Vrijdag te Londen op jconferentie meegedeeld, - ynmunistische partij hij nde algemene verkiezin- ngelknd 100 candidate en in plaats van 21 in tij zou de onafhankelijke rtij, waartoe Zilliacus steunen. Slechts in de waar de communisten ;en candidaten hebben, de kiezers aanraden op rpartij te stemmen om de tieven te verslaan, zo :t. huidige Lagerhuis zitten imunisten. >rzitter der Tweede Ka ft de leden verzocht er hans rekening mede te louden, dat het in de g ligt om met de open- landeling van het wets- „toepassing ten aan- i het bedrijfsleven van kelen 80 en 152 tot en van de grondwet" een te maken in de eerste i de nieuwe zitting, dus ijnlijk op Donderdag 22 er. heeft de voorzitter aan jr medegedeeld, dat het irziene omstandigheden mden niet zijn be is de Kamer voor de der lopende zitting nog roepen. uitbraken. Het ministerie ïenlandse Zaken had te- n waarschuwing uitgege- men voor het opzettelijk steken van bossen en te ande gewassen zou kun- ien gestraft met levens- vangurbeid. Deze waar- werd uitgelokt door het ai, dat moedwil in het bij tenminste enige-blij de laatste M (Vagen 100 ha os, een Wiarde verte- ligend van 3600 miUioen in Zuid-West Frankrijk ten. departement Landes, dat onde grenst, verloren in te 5 dagen 60 gezinnen «zittingen door brand, km lang front van vlam- de plaats Gabarret be- werd gisteren door ïan troepen, brandweer- i burgers bedwongen, ndere grote brand bij La werd men Donderdag- meester, nadat hij onge- M) bommen van ruim 200 daar sinds de oorlog wa- geslagen, tot ontploffing t had. Meer dan 250 door aangevoerde troepen en ere militairen hielpen de estrrjden. Tengevolge van overstromin gen tijdens stormweer zijn in Napels verscheidene huizen in gestort. Weg-, spoor- en tele foonverbindingen ondervonden stagnatie. toestand. Voor de aangeslotenen op een radiodistributienet, dat nog niet over een ontvangst-mogelijkheid voor de twee binnenlandse om roepprogramma's beschikt, blijft het abonne: ient f 1,25 plus 1 luisterbijdrage, dus f 2,25 per maand. tevens een belemmering is voor de handel in andere gebieden, daar andere landen, die van plan zijn hun valuta's te deva- luërer, op Engeland wachten om het^ejst tot deze maatregel 'o\ef té gaan. komen, 'zou rev gim» w» functionaris van de staatswa- penfabrieken te Thun, die tegen betaling militaire geheimen verraden zou hebben. De autori teiten hebbe "en officiële mededeling over t "«val in uit zicht gesteld. Uit «urabaja wordt verder ge meld, dat nabij Malang in de streek Batu twee werklieden van de regentschapswerken door pseudo-militairen met een vrachtauto /an hun werk ge haald en vermoord werden. en la Roebelle stopgezet. IDe Franse politie heeft giste ren twee mannen gearresteerd, verdacht van brandstichting m het departement Gironde toen in verschillende gebieden nieuwe 20 AUGUSTUS v.m. kens r ei-neuzen 1103 Walsoorden 11.53 21 AUGUSTUS Breskens 11.25 Terneuzen Walsoorden 0.50 n.m. 11.08 11.43 12.33 11.38 12.13 1.03

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1