de TOESTAND in INDONESIË Verhoging bijzonder invoerrecht benzine X Het eerste tussentijdse rapport van de UNCI gepubliceerd De a.s. verkiezingen in W.-Duitsland kondigt verklaring Sukarno aan WITTE ÜRVIS Jong blijven 15 16 17 18 19 20 5.23 5.24 5.26 5.28 5.29 5.31 20.05 20.03 20.01 19.59 19.57 19.55 22.04 22.20 22.42 23.15 OFFICIEEL WEEKOVERZICHT over De NIEUWE Belgische Regering De strijd in Griekenland De staking in Auckland De infiltratie In ;Soerabaja ft/Sr Van Kleffens naar Nederland Gratie verleend De strijd in China ^Wijziging van motcrrijtulgenbelastingwet De status van Triest Vliegtuig, vermi&t De jongste Russische nota aan Joegoslavië Staakt het vuren in Palestina Het wapen-programma voor West-Europa Vacantiegangers vergaten 4-jarig kind Krijgslist ouders Wij leveren U water voor mens en dier, „Misbruik" het nu niet voor Uw plezier! UNITED NATIONS WORLD Bomontploffing te Praag Actie-comité Belgische Soc. Partij Priester te Ambato levend opgegraven Moskou beschouwt Joego-Slavië niet meer als bondgenoot AGENDA Weer een gevangenis- oproer in Madras Massa-ontslag bij de Beriijnse spoorwegen? HOOGWATER West-Berlijnse bladen in Oost-Berlijn verboden Frankering bij f.i" vV.j_ 23RS VERW AC HTINO n edeeld door het K.N. m.j. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking, maar overwegend droog weer met een matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur. Onder Redactionele leiding van P. L- D. J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. nzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver- ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949. melding: Brieven onder nummer Bureau van dit 5e Jaargang No. 1190 Blad 15 cent meer> Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van deSande Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 13 4.35 20.56 22.55 7.44 14 5.21 20.07 21.52 11.28 0.03 21 5.32 19.53 12.40 13.54 15.19 16.25 17.34 18.29 1.08 19.10 Lichte verbetering. In het officieel weekoverzicht over de toestand in Indonesië, afgesloten Woensdag te 11.00 uur, dus voor ingang van het staakt de vijandelijkheden, wordt gezegd: Vrijwel overal op Java bracht de afkondiging van het staakt de vijandelijk heden opluchting. Plaatselijk trad lichte verbetering in de toestand op, terwijl elders de situatie moeilijk bleef. In het bijzonder te Solo is de toestand zeer onbevredigend. Sterke ben den vallen herhaaldelijk de stad aan; hiertegen wordt met kracht opgetreden. Onder de federale ambtena ren in de gebieden in Midden- en Oost-Java, waar een territo riaal bestuursambtenaar aan het hoofd staat, bestaat de ver wachting, dat deze gebieden naar de Republiek zullen terug keren, hetgeen hier en daar aanleiding geeft tot onzeker heid en onrust. Ofschoon ook aan Republi keinse zijde in Oost-Java een duidelijk streven blijkt te be staan om de constructieve krachten aan te wenden, ten einde orde en veiligheid te ver zekeren, geeft de communisti sche inslag bij een aantal strijd groepen reden tot bezorgdheid. In enkele gebieden van West en Midden-Java kwamen op nieuw botsingen voor tussen strijdgroepen van de Dural Is lam en de T.N.I., meestal werd de bevolking hiervan het slacht offer. In West-Java kwamen vele botsingen met benden voor, n.l. rond Buitenzorg, Tjibadak, en Soekaboemi; hierbij werden bendeleden gedood en werd een aantal gevangen genomen. Ten aanzien van de aanval op Solo zegt het officieel weekover zicht o.m.: De aanval, die op 7 Augustus op de stad werd uit gevoerd, had geen succes dank zij het krachtige optreden van de Nederlandse troepen; deze wisten de stad spoedig te zuive ren van de binnengedrongen elementen. Ook daarna kwa men verscheidene aanvallen voor, die eveneens afgeslagen werden. In en rond Malang en Pasoeroean is de situatie be paald ongunstig. De druk op de arbeiders in de industrie heeft geleid tot stagnatie van de werkzaamheid. De nieuwe Belgische twee- partijenregering zal in de Ka mer van volkvertegenwoordi gers beschikken over 105 stem men van de C. V. P. en 29 stem men van de Liberalen van de in totaal 212 stemmen. In de Senaat zijn 92 CVP-ers en 24 Liberalen op een totaal van 175 Senatoren. Naar thans verluidt, zouden de beide Minis ters van Staat, Carton de Wiart (Kath.) en Dierckx (Lib.) in het nieuwe kabinet zijn opgenomen om de modaliteiten te bepalen van een oplossing van het Ko- ningsvraagstuk. Genoemde poli tici zouden zich dus niet om het actieve beheer van een departe ment behoeven te bekommeren. Inmiddels is het bericht van een buitenlands persbureau in Zwitserland, volgens hetwelk een vertegenwoordiger der Bel gische regering een bezoek zou brengen aan de Koning, cate gorisch tegengesproken. De Kamer zal Dinsdagmiddag a.s. bijeenkomen, om de rege ringsverklaring aan te horen. Op de agenda staat eveneens het wetsvoorstel ter goedkeuring van het statuut van de Europese Raad. Sterke Griekse regeringsi, strijdkrachten zijn tot een diepte varn zes ét zeven km in de partil- sanenposities in 't Vitsi-geberg, te binnengedrongen, aldus maakt een speciaal communiqué van de Griekse generale staf. Donderdag avond bekend. Het Vitsi.ge- bergte ligt ten Noordwesten van de berg Grammos. De plaats Vitfri ligt bij de grens met Joe- go-£Havië en Albanië. Ook gisteren lag het werk in de haven van Auckland stil. De stakers hebben posters in de ha» ven opgesteld. Het geschil dreigt zioh uit te breiden over het ge hele land. De 1600 man werden Woensdag ontslagen, omdat hun vakvereniging geen antwoord op een ultimatum van de werkge vers had gegeven, waarbij de ar» beiders opgeroepen werden over werk te verrichten. Dertien grote schepen en een nog groter aantal kustvaar» tuigen worden door de sjtaking vastgehouden. Over de infiltraties in Soera- baja is nog te vermelden, dat een groep bestaande uit 175 man met commandant en staf werd gearresteerd en hun wapens in beslag werden genomen. Van een groep, bestaande uit 65 man onder bevel van twee onderluitenants van de T.N.I. is bekend, dat zij circa 10 km van de stad een personeelstruck van de B.P.M. aanhielden en de chauffeur dwongen naar de stad te rijden. Even voor mid dernacht bereikten zij de stad en werd de groep in het Ooste lijk deel van de stad verspreid. De eerste nacht (Woensdag op Donderdag) werden 10 man ge arresteerd. Deze groep is af komstig van het concentratie punt ten Zuiden van Soerabaja, waar in verband met de cease- fire-order, welke die nacht in ging, de guerillatroepen waxen samengetrokken. Naar wij vernemen wordt de ambassadeur van Nederland in de Verenigde Staten, Mr. E. N. van Kleffens, in het begin der volgende week hier te lande ver wacht tot het houden van ge bruikelijke periodieke bespre kingen. Bij K. B. is gratie verleend aan C. P. Heil, die bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot de doodstraf werd veroordeeld. De doodstraf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Volgens de pro-communisti. scbe Chinese bladen hebben de nationalisten de stad Kantsjou in de provincie Kiangsi, enige honderden kilometers ten Noor den van Kanton, ontruimd. De» ze stad ligt aan de grote weg van Kiangsi naar Noord-Kwan- toemg. Gisteren is te Lake Success het eerste tussentijdse rapport van de U.N.C.I. gepubliceerd sinds deze commissie op 2'8 Januari werd in gesteld. Het rapport, dat de werk zaamheden van de commissie tot 3 Augustus behandelt, spreekt de hoop uit, dat een nieuw tijdperk is begonnen voor de volken van Nederland en Indonesië. A De commissie verklaart zich in haar rapport verheugd dat zij er gedurende deze periode in is ge slaagd de partijen dichter bijeen te brengen en hen te helpen om de resoluties van de Veiligheids raad ten uitvoer te leggen. Het rapport verklaart, dat de volgende doelstellingen van de be velen van de Veiligheidsraad ten uitvoer zijn gelegd: 1. De Indonesische republikeinse Regering is te Djokja hersteld. 2. De partijen zijn tot overeen stemming gekomen over het sta ken van het vuren en hebben hun strijdkrachten bevel hiertoe gege ven. 3. De tijd en de voorwaarden voor een rondetafelconferentie te Den Haag zijn vastgesteld. De commissie rapporteert, dat de voorbereidende besprekingen, waartoe de Veiligheidsraad op dracht had gegeven, aldus op be vredigende wijze zijn voltooid. De bereikte resultaten wijzen op her stel van wederzijds vertrouwen, wat goeds voor de toekomst voor spelt". De commissie is van mening, dat de deelneming en samenwer king der leden van het Bijzonder Federaal Overleg moet voortdu ren, wat er toe zou bijdragen, dat overeenkomsten werden bereikt en uitgevoerd. De commissie verklaart,, dat er nog moeilijkheden in het verschiet liggen bij de opvolging van de be velen tot het staken van het vu ren en bij, de uitwerking van de op de rondetafelconferentie be reikte overeenkomsten. De com missie vertrouwt er echter op, dat de thans bestaande overeenkom sten in dezelfde geest van sa menwerking worden uitgevoerd, als waarin zij zijn gesloten. De commissie acht nog bewijzen aanwezig, dat er nog geen alge hele overeenstemming is bereikt over de vrijlating van „politieke" gevangenen. Zij verklaart, dat de Nederlandse autoriteiten voortdu rend trachten de betekenis van de Gen.-majoor Terence Airey, de geallieerde commandant van de Brits-Amerikaanse zone van de vrije staat Triëst, heeft in zijn 3-maandelijks rapport erop aangedrongen, dat de betrokken mogendheden binnenkort tot overeenstemming komen over de teruggave van Triëst aan Italië. Hij zag geen toekomst voor Triëst als „een fragmen- taire en onnatuurlijke staat." In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Britse regering iedere stap zou verwelkomen, die zou kun nen leiden tot directe onderhan delingen tussen Italië en Joego slavië over de bestemming van de vrije staat. Men is te Londen van mening, dat de Joego-Slavische zone van het vrije gebied in feite reeds door Joego-Slavië geannexeerd is en vele waarnemers hebben reeds te kennen gegeven dat een verdeling van Triëst langs de bestaande zonegrens de beste oplossing zou zijn. term „politieke" te beperken, ter wijl de republikeinen pogen de be tekenis uit te breiden. Als voorbeeld wordt in dit rap port genoemd, dat de Nederlandse autoriteiten bepaalde personen als „communisten" gevangen houden, aan wie de republikeinen geen communistische gezindheid kun nen toeschrijven. Onder politieke gevangenen ver staan de Nederlanders o.m.: 1. Personen, die zijn gevangen genomen op grond van hun natio nalistische politieke overtuiging, op grond van hun politieke over tuiging of wegens de politieke be tekenis van hun functie. 2. Personen, die een actieve rol hebben gespeeld bij, de guerilla, of in een republikeinse gewapende organisatie, en daartoe door na tionalistische gevoelens gedreven. De Nederlandse autoriteiten hadden verklaard, dat zij geen ge vangenen konden vrijlaten; „die onder alle omstandigheden een gevaar zouden betekenen vcpr wet en orde, zoals beroepsbandie- ten, die handelden onder de dek mantel van nationalistische mo tieven, communisten en dergely- ken" Onder auspiciën van de U.N.C.I. is een gemengde subcommissie in gesteld, die advies moet uitbren gen over de vrijlating van de poli tieke en krijgsgevangenen en deze moet bespoedigen. Aan de Tweede Kamer van de Staten-Generaal is aangeboden n door de Ministers van Financiën, Verkeer en. Waterstaat en Eco nomische Zaken ondertekend wetsontwerp tot verhoging van het hijzonder invoerrecht op ben zine en tot wijziging van de mo torrijtuigenbelastingwet. Het wetsontwerp voorziet in een verhoging van de benzine belasting van 11 per hl tot 16,65 per hl, hetgeen de ben zineprijs aan de pomp zal doen stijgen tot ongeveer 31 /t cent per liter. Deze prijs zal, vergeleken met de prijzen in een aantal andere landen nog altijd tot de laagslte behoreii, aldus de toelichting. De Regering acht het niet ver antwoord met de invoering van de verhoging van de benzinebelas- ting te wachten tot het tot stand komen van een conventie met België en Luxemburg, inzake de unificatie van de benzinebelasting. Enerzijds maken n.l. de verschil lende voorgenomen maatregelen ter verlaging van enkele andere belastingen gedacht wordt o.m. aan net ontwerp van wet belastingherziening 1949 het noodzakelijk dat naar enige com pensatie voor 's Rijks schatkist wordt gestreefd, terwijl anderzijds een prikkel tot beperking zoveel mogelijk van onnodig benzine verbruik in verband met de zorg wekkende deviezenpositie op haar plaats is. Om te voorkomen, dat het be oogd edoel, door 'fc vooraf inslaan van grote hoeveelheden benzine, voor geruime tijd niet zou worden bereikt, zullenl de benzinevoor raden, welke bij het in werking treden van de verhoging boven 'n redelijk kwantum in 't vrije ver keer bij handelaren en gebruikers aanwezig zijn, aan navordering worden onderworpen. Men verkeert sa net onzekere ever een door de Joego-Slavische regering gecharterd vliegtuig, dat een twintigtal Joego-Slavische deelnemers aan de te Kopenhagen te houden zesde doofstommen- olympiade en hun trainers naar de Deense hoofdstad zou 'brengen. Het toestel is Donderdag uit Joego-Slavië vertrokken. Volgens het laatste van het vliegtu'g ont vangen bericht is het Donderdag avond te Warschau geland. De Joegoslavische gezant te Stockholm is Vrijdag per vlieg tuig in Kopenhagen aangekomen om een onderzoek in te stellen naar het uitblijven van het ge zelschap. Tenslotte voorziet het wetsont werp in een verlaging van de motorrijtuigenbelasting voor autobussen met ongeveer 10 welke .verlaging haar oorzaak vindt in de wenselijkheid deze categorie van vervoermiddelen in verband met het voorgestelde verhoging in de benzinebelasting enigszins tegemoet te komen. Te Wiesbaden is bekend ge maakt, dat Zondag ongeveer 2912 millioen inwoners van West- Duitsland hun stem zullen mogen uitbrengen in de eerste algemene verkiezingen na de oorlog. Voor de 400 zetels in het federale par. lement zijn 2,297 candidaten. Drie vijfden van het aantal kie zers zal uit vrouwen bestaan doch het aantal vrouwelijke candidaten is slechts 202, zo deelt het cen trale verkiezingsburcau te Wies. baden verder mede. Onder de candidaten bevinden zich vroegere gevangenen in concentratiekam pen, doch er is ook een vroegere generaal van de „Luftwaffe". De gemiddelde leeftijd der can- De jongste nota van de Sov» jet-Russische regering aan Joego- Slavië staat gelijk met ,,het ver» klaren van burgeroorlog", schrijft het Franse rechtse blad Paris Presse Donderdag. Onder vette zwarte koppen, die vermelden, dat „Moskou breekt met Belgra do", zegt het blad, dat „de nieu we Sowjetrussische nota de breuk tussen Moskou en Belgrado beves» tigt. Zij is gesteld in termen, die vroeger automatisch tot een ge wapend conflict zouden hebben ge leid; thans ljjkt zij een oproep tot burgeroorlog te zijn. Zeker is, dat de nota, over het hoofd van de Joegoslavische regering, gericht is tot het Joegoslavische volk. Zij spoort het aan, zich met alle mid. delen van Tito te ontdoen. Uit in ternationaal oogpunt bezien heeft de nota een situatie gescha- "pen, waarvan alle consequenties nog niet kunnen worden overzien". didaten ligt boven 45 jaar. Het minimum aantal zetels in de fe» derale volksvertegenwoordiging of bundestag is 400 waarvan 242 zetels bezet zullen worden door gekozenen in kieskringen en ten minste 1&8 door gekozenen van provinciale lijsten. De candidaten vertegenwoordi gen 15 partijen, 40 politieke orga» uisatieS met inbegrip van ver schillende groepen vluchtelingen en bombardementsslachtoffers en 97 candidaten verklaren bij geen partij .te behoren. Vluchtelingengroepen steunen ongeveer 120 onafhankelijke can. didaten. De meeste candidaten zijn buiten hun kieskringen wei nig of niet bekend met uitzonde ring van personen als Schumacher, Erhard, Carlo Schmidt, Reimann en dergelijke. Op onize administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage: de lijst van het Troepentrans portschip „Grote Beer" ver» moedelijke aankomst te Rotter dam 25 Augustus a.s. De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 0 stemmen (de Sovjet.Unie en de Oekraïne onthielden zich van stemming) een Frans-Cana- dese resolutie aangenomen, waar» bij de wapenstilstandsovereen komst in Palestina wordt vervan gen door de order staakt het vu» ren. Dit betekent, dat het verbod op het invoeren van wapens en strijdkrachten in Israël en.de Ara bische staten is opgeheven. de resolutie werd Dr. Bunche van zijn taak ontheven. De raad ging uiteen zonder een in Mei ingediend rapport van Is» raël te hebben besproken, waarin Israël melding maakte van de vergeefse pogingen de moorde naars van Bemadotte te ar resteren. Het is mogelijk, dat deze kwestie ter sprake komt, wanneer een eindrapport is inge» diend. De regering der V. S. heeft Donderdag met geringe meerder heid in de huiscommissie voor buitenlandse betrekkingen een overwinning behaald met het oog op een poging om het progam voor militaire hulp aan de West- Europese landen te besnoeien. Een woordvoerder van de com missie verklaarde na afloop der geheime zitting te hopen, dat het door de president voorgestelde bedrag van 1450 millioen dollar mogelijk Maandag zou wor den goedgekeurd. In de resolutie wordt tevens de 5_jarjge contra Scheiding Een gezelschap Brabanders bracht Donderdag tijdens een vacantietrip een bezoek aan het strand in de speeltuin Oud- Naarden. Nadat men daar ge ruime tijd had vertoefd, ging men in de beste stemming huis waarts, doch men bemerkte niet, dat een vierjarig kind ach ter bleef. De eigenaar van de speeltuin ontdekte ongeveer een uur later het jongetje. Hij belde de Naardense politie, die alle pogingen in het werk stelde het gezelschap in Brabant op te sporen. Enige uren later is het kind door de familieleden opge haald. Een Britse legerofficier, de uit Nieuw-Zeeland geboortige kapi tein A. F. E. Lucas van het De. vonshire-regiment, heeft de Dis- tmguished-Service-Order ontvan gen voor het feit dat hij, ofschoon geheel alleen, een groep opstan delingen in Malakka in bedwang liield door zogenaamde comman do's aan zijn ^manschappen geven. hoop uitgesproken dat de partijen spoedig tot overeenstemming zul len komen over de uiteindelijke regeling van alle hangende kwes» ties" door middel van onderhan delingen, hetzij direct hetzij met de verzoeningscommissie voor Palestina gevoerd. Bij deze zelf- De vijfjarige Ronald Faran heeft een petitie ingediend ter nietig verklaring van de schei dingsuitspraak van zijn ouders en een schadevergoeding van 50.000 dollar geëist. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". Het onafhankelijke maand blad „United Nations World" kondigt aan, dat de uitgave van September een exclusieve ver klaring van Soekarno zal be vatten. Het blad schrijft o.m.: „Toen het nieuws van de Neder lands-Indonesische overeen komst naar het redactiebureau van „United Nations World" ge seind werd, besloot men Soe karno telegrafisch om een ver klaring te verzoeken. Men trad in contact met Indonesische autoriteiten, die ons mededeel de, dat, ondanks de toenadering, de Nederlanders misschien Soe karno nog niet beschouwen als een van de leiders van Azië en misschien nog ons telegram op zouden houden; misschien zou den zij zelfs voorkomen, dat dit telegram Soekarno zou berei ken. Wij kunnen zeggen, dat „United Nations World" Soekar no bereikte, ondanks de onoffi ciële blokkade van de verbin dingen. Door faciliteiten en in de code van een regering, die Indonesië vriendschappelijk ge- In de nacht van Donderdag op Vrijdag is een bom ontploft in een auto, toebehorend aan de Amerikaanse assistent-lucht- vaart-attaché kapitein John Childs, die voor zijn huis gepar keerd stond. De bom was onder de radiatorkap geplaatst. Reuters correspondent tekent hierbij aan, dat deze bomont ploffing tot nog toe het meest sprekende geval is van pogingen om auto's met buitenlandse re gistratienummers te beschadi gen, waarover de laatste tijd in Praag veel geklaagd wordt. Ver der zouden buitenlanders meer malen ondervonden hebben, dat zij in het verkeer opzettelijk door ter plaatse thuis behoren de auto's werden gehinderd. zind is, zonden wij een telegram aan Soekarno, wiens verklaring zal verschijnen in de uitgave van September." Op een vraag naar de beweer de „onofficiële blokkadè op de verbindingen" deelde het hoofd van de Indonesische afdeling van het Nederlandse voorlich tingsbureau aan Aneta mede, dat deze niet bestaat. Hij wees op de tocht, die de Amerikaanse journalisten naar Indonesië hadden gemaakt, en zeide, dat de faciliteiten, die hen in Indo nesië werden verleend, hadden aangetoond, dat een dergelijke blokkade daar niet bestaat. Pijn maakt vroegtijdig oud. Wordt U dus geplaagd door hoofdpijn, rheumatiek- of zenuwpijnen, die U het leven vergallen en snel doen verouderen, verdrijft dan die pijnen met Witte Kruispoeders. Zij helpen direct, monteren U op en houden U jong. Poedersf0.85 p. doosje 12st. Cachetsf'0.90,, kokerUst. Tahl. fl.7524st. Bjj apothekers en drogisten Het z.g.n. actiecomité van de Belgische Socialistische Partij is Donderdagavond bijeengeweest. De verschillende sprekers be toogden, dat het Socialistische actiecomité het antwoord is op wat zij „de reactionnaire bedrei ging der Katholiek-Liberale re gering" noemden. De taak van het actie-comité zal zijn „de arbeiders te beschermen tegen de verenigde krachten der Ka tholieken en Liberalen, de her vormingen op sociaal gebied, zo als deze door de vorige regering werden verwezenlijkt te doen handhaven en de terugkeer van de Koning zonder goedkeuring van Kamer en Senaat met alle middelen te verhinderen." Zij spraken zich tevens uit tegen een verhoging der kolen- en transportprijzen, die door de nieuwe regering zou worden voorgesteld teneinde de belas tingen te kunnen verlagen. Het Socialistische actie-comi té is ontstaan in de dagen na de laatste verkiezingen toen het gerucht de ronde deed, dat Ko ning Leopold voornemens was onmiddellijk naar België terug te keren in afwachting van een beslissing der wetgevende Ka mers. Het comité maakte toen bekend, in een dergelijk geval alle arbeiders te zullen mobili seren en een algemene staking te zullen afkondigen. r Uit het puin. van 'de Kathe draal van Ambato is Donderdag avond een priester, 6 dagen na» dat de stad dojor de aardbeving in Centraal Ecuador werd ver woest, levend te voorschijn ge haald. De vorige week Vrijdag werden 60 jeugdige catechdsan» ten, toen de aarde zich opende en de Kathedraal boven hun hoofden instortte, onder het puin bedolven. POEDERS «CACHETS-TABLETTEN Voor Nederland: DUTIM, Oegstgeest. (Ingez. Med.) De Sowjet-Russische regering heeft in een nota aan Joego-Sla vië, waarvan de tekst door radio- Moskou werd omgeroepen, aange kondigd, dat zij „de Joego-Slavi sche regering niet langer als ge allieerde van de Sowjet-Unie kan beschouwen". Zij beschuldigt de Joego-Slaven van „lasterlijke ver zinsels" tegen do Sowjet-Unie in de kortgeleden door Joego-Slavië aan Rusland gerichte nota over de onderhandelingen over he' vredesverdrag met Oostenrijk, i de Sowjet-nota wordt er aan toe gevoegd, dat de Sowjet-Unie niet langer de aanspraken van de Joego-Slavische regering kan on dersteunen, speciaal wat betreft de aanspraken, die die Joego- Slavische regering zelf heeft op gegeven, ofschoon zij dit feit voor het Joego-Slavische volk verbor gen houdt. In de Sowjet-nota worden ver der de beschuldigingen herhaald, dat Joego-Slavië achter die rug van de Sowjet-Unie om met Brit se vertegenwoordigers onderhan deld zou hebben en zou hebben afgezien van zijn aanspraken op Slovenisch Karinthië. In de Russische nota wordt nog gezegd, dat de Joego-Slavische regering twee jaar geleden poog de „de Sowjet-regering er toe te krijgen, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het afzien door Joego-Slavië van territoriale aanspraken, waarbij dé Joego- Slavische regering dan afzijdig zou blijven om een valse indruk te wekken bij het Joego-Slavische volk". „De Joego-Slavische rege ring verondersteld in haar naïvi teit, dat de Sowjet-regering zich met deze politieke chicanes zou inlaten", aldus de nota. HEDEN: TERNEUZEN. Luxor-Theater 8 uur: Bioscoopvoorst. „Sit ting Pretty." AXEL. Het Centrum 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „2 maai 2 is 2." SLUISKIL. 4.30 uur: Festival, 8.30 Concert „Harmonie Ter- neuzen." MORGEN: TERNEUZEN. Concertgebouw 2.30 en 8 uur: „De laatste Barricade:" TERNEUZEN. Ned. Herv. Kerk 7 uur: Jeugddienst. AXEL. Het Centrum 8 uur: „Jamaica Inn." Donderdagavond is voor de vierde maal in deze week een gevangenisoproer voorgekomen in Madras, en wel in de Koed- dalore-gevangenis, waar com munistische gevangenen weiger den zich te laten opsluiten en de bewakers met messen, stuk ken hout en stenen te lijf ging. Kolonel Gill, de inspecteur- generaal van het gevangenis wezen, riep de assistentie van de politie in. Deze poogde eerst de oproerige gevangenen te overreden doch opende daarna het vuur op hen en gebruikte traangas. Een gedetineerde en een gevangene werden gedood. Kolonel Gill en andere functio narissen liepen verwondingen op. Volgens een woordvoerder van dé niet-communistische Beriijnse spoorwegvakbond is de onder Sowjet-eontrole staande directie van de Beriijnse spoorwegen van. plan volgende week vijftienhon derd West-Berlijnse spoormannen te ontslaan, in strijd met het na de jongstleden staking overee gekomene. Margaret Mitchell, de schrijf ster van ,,,Gone with the wind" is Donderdagavond bij een auto, ongeluk te Atlanta in Georgia ernstig gewond. v.m n.m. 14 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden 13 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden V.m. 4.34 5.09 5.59 n.m. 4.47 5.22 6.12 v.m. n.m. 5.05 5.17 5.40 5.52 6.30 6.42 De drie Westelijke comman danten te Berlijn hebben de Russische autoriteiten Vrijdag meegedeeld, dat geen met Rus- rische licenties verschijnende bladen in West-Berlijn meer zullen worden toegelaten, als de bladen met Westerse vergun ning in de Sowjet-sector verbo- 1 den blijven. Volgens het Amerikaanse mi litaire bestuur laten de Sowjet- autoriteiten alle West-Berlijnse bladen, die per post naar de Russische sector worden gezon den, in beslag nemen en vernie tigen. Dit zou in strijd zijn met de instructies van de Beriijnse Bestuursraad.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1