De Regering Eyskens Dr. Van Royen hield Persconferentie over nieuwe Regering De Gereformeerde Oecumenische Synode INTERVIEW MET HATTA VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1949. Vaticaanse Garde treedt op tegen Zwarte handelaars Dr. Van Royen op Soestdijk Comité Rijkseonheid BELGISCHE PERS Al geeft U graag water aan Uw planten, Denkt aan de belangen van dl onze klanten! Het verkeer^in de haven van Antwerpen Opstand onder Chinese boeren? 24 Jaar onschuldig gevangenisstraf De rituele moorden in Basoetoland De werkloosheid in België HOOGWATER Overval met geweldpleging te Tilburg n Maan tie-comité the Soc. Partij Moskou t Joego-Slavië niet ils bondgenoot »n gevangenis» r in Madras rlijnse bladen In srlijn verboden Frankering bij Abonnement: Temcuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Koel weer. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige Noordelijke wind. Koel weer. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1189 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Temeuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. „Persoonlijk ben ik van me ning dat het herstel van ver trouwen het belangrijkste resul taat is van de preliminaire be sprekingen in Batavia" aldus luidde, het oordeel van Dr. Van Royen, waarmede hij de balans van zijn verblijf van vier maan den in Indonesië opmaakte. „Dit is een conditio sine qua non voor de verdere onderhan delingen op de R. T. C. maar nog meer voor de duurzame sa menwerking, die daarop zal moeten volgen." „Moh. Roem, met wie ik bij zonder goed en prettig heb sa mengewerkt, bevestigde mijn oordeel, toen hij dezer dagen zeide het gevoel te hebben, dat het vertrouwen inderdaad aan het terugkeren is. Het wantrouwen bestond aan beide zijden. Onzerzijds was er achterdocht over de bedoelingen van de Republikeinse leiders en indien we al aannamen, dat hun bedoelingen goed waren, twijfel den wij aan hun vermogen om se tot werkelijkheid te maken. Aan de zijde van de Republiek was er wantrouwen in de op rechtheid van Nederland met betrekking tot de overdracht van de souvereiniteit. Men kon maar steeds niet geloven, dat het werkelijk zou gebeuren. Men bleef vrezen, dat er op het laat ste ogenblik nog iets zou tussen beide komen dat de overdracht zou verhinderen." „Hatta verklaarde dezer da gen, dat Nederland toch vooral moest zorgen de R. T. C. niet langer dan twee maanden te rekken. Wellicht blijkt hieruit nog een restant van het oude wantrouwen", aldus Dr. Van Royen op een drukbezochte persconferentie op het Ministe rie van Buitenlandse Zaken. Sprekend over de order tot staken van de vijandelijkheden verklaarde Dr. Van Royen: „Er bestaat een wisselwerking tus sen de uitvoering van deze or der en de R. T. C. Ik heb aan Pandit Nehroe en aan de secre taris-generaal van buitenlandse zaken van India duidelijk ge maakt, dat het onze vaste be doeling is nog voor het einde van dit jaar de souvereiniteit over te dragen. Wij verwachten echter van de Republiek, dat zij de „cease fire order" inderdaad zal uitvoeren. De toekomstige samenwerking bestrijkt niet alleen het gebied van de politiek en de economie, maar ook het culturele terrein. Men kan mij vragen: wat zal er van de samenwerking terecht komen? Ik zou daarop willen antwoor den: wanneer de Unie niet een volkomen holle klank zal zijn dan zal zij in ieder geval samen werking moeten inhouden. Ik ben over deze samenwerking optimistisch, omdat de werke lijke belangen van beide partijen wijzen in de richting van deze samenwerking. Verantwoorde lijke leiders in Indonesië zullen zich ongetwijfeld ook in dit op zicht door hun eïgen belang laten leiden". Op een vraag omtrent de be tekenis van het woord „onvoor waardelijk" in verband met de souvereiniteitsoverdracht, ver klaarde Dr. Van Royen nog: De Zwitserse garde van het Vaticaan is gisteren opgetreden tegen de zwarte handelaars, die op het St. Pietersplein te Rome buitenlandse sigaretten verkoch ten en lange zwarte jassen ver huurden aan vacantiegangers, die, ondanks hun luchtige klee- dij, de St. Pieterskerk wilden be zoeken. Officieus werd deze ac tie der garde met haar helle baarden de „operatie tegen de geldwisselaars" genoemd, waar bij gedacht werd aan de ver drijving van de geldwisselaars uit de tempel door Christus. De zwarte jassen waren veel in vraag, omdat de Vaticaanse garde de toegang tot de kerk belette aan iedereen, die onwel- voegelijk gekleed was voor een kerkbezoek. Nadat de zwarte handelaren van het St. Pietersplein, dat Vaticaans territoir is, waren af gejaagd, zetten zij hun handel voort even buiten de collonade op veilig Italiaans gebied. Deze overdracht zal inderdaad onvoorwaardelijk zijn volgens de tekst van de gesloten overeen komst: d.w.z. volgens de begin selen van de overeenkomst van de Renville. Over de druk van internatio nale zijde verklaarde Dr. Van Royen: „De internationale druk kan hoogstens de zaak verhaast hebben". „De R.T.C. kan beginnen on der gunstige voortekenen: be halve het herstel van het ver trouwen is er de volledige over eenstemming die bereikt 'werd op de inter-Indonesische con ferentie. Dit is zeer verheu gend voor de toekomst. Dit maakt het mogelijk, dat de kunstmatige scheidslijn die er bestond tussen B.F.O. en Repu bliek, zal verdwijnen en plaats maken voor de scheidingslijn tussen de ordelievende en orde- verstorende elementen". Voor het werk dat in Indone sië wordt verricht, zowel door de leden van de regering van Indonesië als door de ambtena ren en ondernemers. In het bij zonder ging zijn bewondering uit naar de Nederlandse troe pen, waarbij Dr. Van Royen als voorbeeld noemde de ordelijke en gedisciplineerde ontruiming van de residentie Djogja. „Ik heb het een voorrecht ge vonden vier maanden in Indo nesië te hebben mogen arbeiden. Ik heb er vele vrienden opge daan en ben het land gaan lief hebben. Ik ontvang dagelijks vele brieven, die afkeuring te kennen geven over de door de Delegatie gevolgde politiek. Ik hoor deze uitingen van af wijkend inzicht graag, omdat ik er van kan leren. Maar ik ontzeg iedereen het recht zich tegen over mij te beroepen op liefde voor het land. Als men het hier op gooit, meen ik, dat ik voor niemand in liefde voor dit land behoef onder te doen. Men moet elkander echter het recht gun nen er een andere politieke me ning op na te houden." Naar aanleiding van vragen verklaarde Dr. Van Royen nog, dat hij de incidenten in en rond Solo ten zeerste betreurde. „Nu de Regering eenmaal be sloten heeft deze politiek te vol gen, aldus vervolgde Dr Van Royen, zou het jammer zijn in dien wij dit schoorvoetend en met een zuur gezicht zouden doen. Men heeft lof en blaam gehad voor het werk onzer Delegatie in Batavia. Toch mag men deze po litiek niet uitsluitend stellen op de naam van de Nederlandse Delegatie. Er was in Batavia al gemene overeenstemming. De H. V. K. de voorlopige federale Regering en de legercomman dant stemden er ermede in." Dr Van Royen sprak voorts zijn grote bewondering uit voor het werk, dat in Indonesië wordt verricht. Gistermiddag kort voor 3 uur arriveerde Dr Van Royen op het Paleis Soestdijk, waar hij in audiëntie door H. M. de Konin gin werd ontvangen. Het Koninklijk Gezin gebruik te gistermiddag de lunch met de Canadese Generaal-Majoor A. E. Walford, die enige tijd in ons land vertoeft. Generaal Walford verwelkom de destijds de Prins bij diens be zoek aan Montreal. H. M. de Koningin ontving Delegatie, Hare Majesteit de Koningin heeft gisteren een delegatie van het Comité Rijkseenheid, be staande uit de heren Mr P. S. Gerbrandy, Ch. J. I. M. Weiter, H. G. Winkelman en Dr J. W. Meyer Ranneft in audiëntie ont vangen. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen"- In Juli liepen 840 zeeschepen, metende 1.925.218 ton, de haven van Antwerpen binnen (Juni 865 schepen, metende 1.948.524 ton). De Engelsen namen de eerste plaats in met 208 schepen (461. 452 ton). Hierna volgen de Neder, landers met 167 schepen (345.577 ton). De Duitse kustvaarders wa ren zeer actief in Juli en niet min der dan 45 kustvaarders deden Antwerpen aan (12.964 ton). Vijf Russische schepen metende 14.525 ton deden de haven aan. Op de gisterenmorgen gehou den openbare zitting welke reeds voor het middaguur tot Vrijdag werd verdaagd, is op voorstel van het moderamen tot tweede accessor benoemd, Ds. Pouw I Gan (uit Amsterdam), één der vertegenwoordigers van de Chinese Kerken op midden Java. De Voorzitter, Prof. Aalders, maakte de opmerking, dat de oecumeniciteit van de Synode wel sterk tot uitdrukking komt in de samenstelling van het mo- derammen, waarin vier wereld delen, n.l. Europa, Amerika, Afrika en Azië, vertegenwoor digd zijn. Bij de voorgelezen binnengekomen stukken was een brief van Koningin Juliana, waarin zij dankzegde voor het „zeer gewaardeerde telegram" dat de Synode haar op de ope ningsbijeenkomst had gezonden. Voorts een brief van een Duit se predikant, die uitgenodigd, tengevolge van diverse formali teiten voor het reizen naar het buitenland, er niet in geslaagd was de nodige bescheiden op tijd te verkrijgen. Vervolgens werden enkele in gekomen stukken behandeld. Als eerste een voorstel van de Generale Synode van Zwolle, luidende: de Oecumenische Sy node 1949 besluite, dat zij zich de naam zal geven van Oecume nische Synode van Gerefor meerde Kerken te Amsterdam (1949). Er werden door enkele afgevaardigden tegenvoorstellen gedaan n.l. om de Synode te noemen wereldraad van Calvi nistische Kerken, Oecumenisch Convent van Gereformeerde Kerken. Prof. Aalders wees er in zijn repliek op, dat reeds op de Sy node te Grand Rapids was uit gemaakt en vastgelegd, dat dit een synode was. Het voorstel van het moderamen deze bij eenkomst de naam te geven van „Gereformeerd Oecumenische Synode van Amsterdam 1949" werd tenslotte nadat nog enkele afgevaardigden hun mening naar voren hadden gebracht, aangenomen. Het tweede verzoek van de Generale Synode, n.l. dat de naam Oecumenische Synode zo zal worden verstaan, dat haar uitspraken en besluiten de ver tegenwoordigende kerken niet zullen binden, tenzij deze beslui ten ze voor haar rekening te nemen. De Voorzitter wees er op, dat dit reeds te Grand Ra pids was vastgelegd. Met een kleine wijziging in de tekst werd ook dit verzoek aangenomen. Tenslotte werd een derde ver zoek van genoemde Synode be handeld, n.l. dat er op de Sy node naar gestreefd zou worden zo weinig mogelijk door middel van stemming besluiten te nemen, omdat hierdoor haar gezag versterkt zou worden. Het voorstel van het modera men om over deze kwestie geen beslissing te nemen, werd una niem aanvaard. Evenzo het voorstel om de Gereformeerde predikanten van Amsterdam als adviserende leden in de Synode zitting te laten nemen, en van de acte een Engelse en Neder landse uitgave te laten verschij nen dit was ook weer een ver zoek van de Generale Synode van Zwolle. Daar er nog geen rapporten van de vier commissies waren binnengekomen de algemene verwachting is, dat dit nog zeker tot volgende week zal duren werd de vergadering verdaagd. DE 50.000 ERUIT. Op no 2455 van de Staatsloterij (5e Klasse, 16e lijst) is de prijs van 50.000 gevallen en op no 21826 een prijs van 15.000. De Chinese nationalistische woordvoerder, generaal Teng Wen-Yi heeft gisteren verklaard, dat in de provincies Hoepei, Ho- nan en Anwhei in Centraal-China een 240.000 Chinese boeren in op stand zijn gekomen tegen dte communisten. Volgens de woordvoerder ver zetten de boeren zich gewapender hand tegen de vordering door de communisten van levensmiddelen- voorraden en het werven van manschappen voor het „bevrij dingsleger". Er zouden tekenen van een dreigende ineenstorting van het communistische systeem te bespeuren zijn. Een 54-jarige neger te Chica go, James Montgomery, is uit de gevangenis ontslagen, omdat ont dekt is, dat hij onschuldig ver oordeeld werd. Hij had reeds 24 jaar van de hem opgelegde le venslange straf uitgezeten. De beschuldiging, dat hij een 62- jarige vrouw onteerd had, werd enkele maanden geleden weer legd door een arts, die verklaar de, dat de thans overleden vrouw niet aangevallen werd. Ondanks het late uur, waarop de lijst van de Ministers, die deel uitmaken van de Regering- Eyskens, werd bekend gemaakt, leverden verscheidene ochtend bladen commentaar. De „Libre Belgique" (Katho liek) betreurt in de eerste plaats hetgeen het blad noemt de „doorlopende inmenging van de politieke comité's in de onder handelingen" en, na critiek te hebben geoefend op de actie der Socialisten in de vorige Rege ringen, schrijft het blad: „Er kan niet gezegd worden, dat de Regering-Eyskens door de C.V. P.-opinie goed zal onthaald wor den." Het blad betreurt, dat de Liberalen over een zo groot aan tal portefeuilles beschikken. Het zegt, dat in de Regering Minis ters zitting hebben, die „bekend staan om hun ingekankerde vij andigheid jegens de Koning." Is het overdreven te zeggen, zo vraagt het blad zich af, dat de Regering onder deze omstandig heden op een dubbelzinnigheid berust, die haar bestaan précair zou kunnen maken? Wij willen zeker geen ongeluks profeten zijn. Wij hopen, dat onze vrees niet wordt bewaar heid en dat een voldoende aan tal Liberalen zich inschikkelijk zal betonen. Deze hoop lijkt ons echter, helaas, vrij wankelbaar." De Liberale „Nouvelle Gazette" is van oordeel, dat „deze twee partijen-regering, welke reeds een „berustingsregering" wordt genoemd, waarschijnlijk niet langer dan twee of drie maan den zal duren en dat men niet goed inziet hoe Deveze kan ge loven, dat de „voorlopige Rege ring" lang genoeg zou kunnen duren om de Liberalen in staat te stellen hun program te ver wezenlijken. Het Socialistische blad „Le Peuple" zegt rondweg, dat de Regering niets van het Liberale program zal kunnen verwezen lijken." De twee parijenregering weet niet waar zij naar toe gaat en Het Afrikaanse stamhoofd San- koela Mahlethol en vier volgelin gen van hem zijn gisteren schul dig bevonden aan rituele moord in Basoetoland en ter door veroor deeld. Zij hadden een stamgenoot als slachtoffer uitgekozen en hem dit meegedeeld. Enige tijd later heb ben zij de ongelukkige gevangen genomen en hem bij volle bewust zijn op gruwelijke wijze verminkt. Het bloed, dat uit zijn wonden stroomde, werd opgevangen. Zijn lijk werd van een rots geworpen. Blijkens de statistieken om trent de verzekering tegen werk loosheid zijn in _de week van 31 Juli tot 6 Augustus per dag ge middeld 161.183 volledig werklo zen gecontroleerd, 'benevens 64.634 gedeeltijk en toevallig werklozen. Tegenover de vorige week is dit een vermeerdering met 4.055 vol ledig werklozen en een vermin dering met 8698 gedeeltelijk en toevallig werklozen. 12 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m n.m. 4.02 4.15 4.37 4.50 5.27 5.40 „Onze verhouding is enigzins gelijk aan die tussen India en En geland en deze lijkt zeer geschikt voor Indonesië en Nederland in de Nederlands-Indonesische Unie" aldus heeft de Republikeinse Pre mier, Drs. Moh. Hatta,, in een interview met Aneta in het vlieg tuig op weg van Karatsji naar Basra verklaard. „Hoe meer men regelt, hoe meer mogelijke wrijvingspunten, vooral ook door de grote af stand, bestaan". Hatta, die zeide met Nehroe ge sproken te hebben over de consti tutie van India en de verhouding India-Engeland, zoals die bestaat en groeit, bezocht Dinsdag Ka ratsji en voerde besprekingen met Minister-President Liaquat Ali Khan. Met het vliegtuig van de legercommandant van Pakistan was hij van Nieuw Delhi afge haald. De Susuhunan, die met het vliegtuig van Woensdag uit Ba tavia aankwam, bezocht de Mi nister van Buitenlandse Zaken van Pakistan tijdens het oponthoud van drie uur. Hatta meende, dat de ronde tafel-conferentie hoogstens zeven wekien mag duren. Hij zeide, dat het er om gaat, dat Nederland de zaken zo entameert, dat vertrou wen het kenmerk van de conferen tie is. „Hoe langer gerekt wordt, hoe meer wantrouwen gewekt wordt". Snelle overdracht van de souvereiniteit noemde hij het be langrijkste punt, zeggende, dat „al het andere gemakkelijk gere geld kan worden. Het grootste probleem is t,het probleem-Rom- me", wiens tactiek politieke on stabiliteit in Nederland veroor zaakt heeft". De Republikeinse delegatie en de B.F.O. zullen in Den Haag de besprekingen ten aanzien van de unie voortzetten|, die beschouwd kunnen worden als slotbesprekin- gen van de inter-Indonesische conferentie en dus niet in verband staan met de rondetafel-conferen tie. „Gezien het tempo van het overleg te Djogja en te Batavia mag verwacht worden, dat deze besprekingen over de Unie slechts enkele dagen in beslag zullen ne men." Over de procedure van de rondetafel-conferentie zeide Hat ta tenslotte, dat hij meende, dat voorzitter der plenaire zittingen iemand van de ontvangende partij zal zijn, doch dat het voorzitter schap bij de informele besprekin gen bij toerbeurt dient te worden vervuld. vakvereniging geen antwoord op een ultimatum van de werkge vers had gegeven, waarbij de ar, bedders opgeroepen werden over werk te verrichten. Dertien grote schepen en een nog groter aantal kustvaar, tuigen worden door de sjtaking vastgehouden. ae vrije staat. Men is te Londen van mening, dat de Joego-Slavische zone van het vrije gebied in feite reeds door Joego-Slavië geannexeerd is en vele waarnemers hebben reeds te kennen gegeven dat een verdeling van Triëst langs de bestaande zonegrens de beste oplossing zou zijn. Op onize administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage: de lijst van het Troepentrans portschip „Grote Beer" ver, moedelijke aankomst te Rotter dam 25 Augustus a.s. t*bUTTT "1ÜO VI CVl 1U gvuwrvrgc ivayt tein A. F. E. Lucas van het De, vonshire-regiment, heeft de Dis- tinguished-Service-Order ontvan gen voor het feit dat hij, ofschoon geheel alleen, een groep opstan delingen in Malakka in bedwang hield door zogenaamde comman do's aan zijn „jmansdhappen" te geven. Volgens een woordvoerder van dé met-communistische Berlijnse spoorwegvakbond is de onder Sowjet-controle staande directie van de Berlijnse spoorwegen van plan volgende week vijftienhon derd West-Eerlijnse spoormanmen te ontslaan, in strijd met het na de jongstleden staking overeen- gekomene. zal worden blootgesteld aan de Leopoldistische manoeuvres van buiten en van binnen uit", al dus het blad. „De regering is gevormd", zo schrijft „De Nieuwe Gids" (C.V.P.) „het heeft echter heel wat tijd gevergd, in de eerste plaats door de onhandelbaar heid der Socialisten en ook door het geschipper der Liberalen. De C.V.P. heeft gedurende de ge hele crisis het initiatief in han den gehad en ook gehouden, spijts de vele manoeuvres der andere partijen. Ongetwijfeld konden de moeilijkheden vroe ger opgelost worden en gingen er veertien dagen verloren door de onwil der linksen. Maar hoofdzaak is, dat het doel werd bereikt. Voor Eyskens zelf is het een persoonlijk succes, daar hij als eerste-Mini,ster wordt aanvaard door de partij, die hem het felst heeft aangevallen als Minister van Financiën". Het Regerings-program. De Regering-Eyskens zal Dins dag het Parlement mededeling doen van het Regotringsprogram. De Regering zal zich bezighou den met de dringende financi ële, economische en sociale pro blemen, waarvoor het land ge plaatst is. Men wil trachten te komen tot: 1. Economische vrijheid in bin nen- en buitenlandse handel. 2. Een hervorming van de ge meentelijke diensten. 3. Vermindering van het aan tal ambtenaren en van de Staatsuitgaven. 4. Spoedige en doeltreffende hulpverlening aan oorlogs slachtoffers en 5. Verlaging van de Inkomsten belasting met 16 Spaak Minister van Staat. Paul Henri Spaak is benoemd tot Minister van Staat. Deze be noeming houdt in, dat de Re gering een beroep op Spaak kan doen om deel te nemen aan be langrijke besprekingen, de Staat betreffende. Dader stichtte brand. Omstreeks vier uur gisteren middag zagen bewoners van per celen aan de weg van Tilburg naar Goirle rook en vlammen tevoorschijn komen uit een te gen een huis aangebouwde ■schuur. De omwonenden gingen het huis, dat bewoond werd door het echtpaar Delien, binnen en vonden tot hun ontsteltenis in een der kamers de ongeveer 60- jarige echtgenote, die gewond was aan haar hoofd. De vrouw, die hulpbehoevend is en zich bijna niet kan ver plaatsen, zeide, dat zij was aan gevallen door de 38-jarige L. H. C. Snijders die in het naast haar huis staande café in de kost is. Deze S. zou de vrouw onverhoeds hebben overvallen, nadat haar man en een bij het echtpaar in wonende kostganger met een wagen met negotie op stap wa ren gegaan. Hij zou haar enige slagen op het hoofd hebben ge geven en er daarna met spaar penningen van het echtpaar zijn vandoor gegaan. S. heeft ver moedelijk na zij daden brand gesticht in de aan de woning grenzende schuur. De gewonde vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer stelde pogingen in 't werk om de brand meester te worden en de politie begon on middellijk met het onderzoek; zij vond S. in een grote kolen- kist. Hij heeft zich niet meer uit de voeten kunnen maken, om dat de brand zo snel werd ont dekt. S. werd in verzekerde be waring gesteld. Hij had een doos bij zich, waarin zich een busje met geld bevond. De brandweer kon niet ver hinderen, dat het huis verbrand de. Een in de schuur gestald paard en een groot aantal dui ven, dat zich op de zolder van het aangrenzende woonhuis be vond, kwamen in de vlammen om. r MAANSTANDEN. Ond. Opk. Ond. 20.56 22.55 7.44 20.07 21.52 11.28 20.05 22.04 12.40 20.03 22.20 13.54 20.01 22.42 15.19 19.59 23.15 16.25 19.57 17.34 19.55 0.03 18.29 19.53 1.08 19.10 actiecomité van de ocialistische Partij is ivond bijeengeweest, llende sprekers be at het Socialistische het antwoord is op reactionnaire bedrei- itholiek-Liberale re mden. De taak van comité zal zijn „de ,e beschermen tegen e krachten der Ka- i Liberalen, de her- )p sociaal gebied, zo- >r de vorige regering rwezenlijkt te doen en de terugkeer van zonder goedkeuring en Senaat met alle verhinderen." Zij ch tevens uit tegen ring der kolen- en ijzen, die door de ;ering zou worden teneinde de belas- mnen verlagen, .listische actie-comi- aan in de dagen na erkiezingen toen het ronde deed, dat Ko- old voornemens was naar België terug afwachting van een ier wetgevende Ka- comité maakte toen een dergelijk geval ;rs te zullen mobili- ;n algemene staking kondigen. et-Russische regering i nota aan Joego-Sla- i de tekst door radio- d omgeroepen, aange- t zij' „de Joe go-Sla vi- g niet langer als ge- i de Sowjet-Unie kan Zij beschuldigt de van „lasterlijke ver en do Sowjet-Unie in len door Joego-Slavië id gerichte nota over indelingen over he ig met Oostenrijk. I ota wordt er aan toe t de Sowjet-Unie niet aanspraken van de che regering kan on speciaal wat betreft iken, die die Joego- gering zelf heeft op- .choon zij dit feit voor .lavische volk verbor- vjet-nota worden ver huldigingen herhaald, Slavië achter die rug jet-Unie om met Brit- voordigers onderhan- ebbcn en zou hebben n zijn aanspraken op Carinthië. sische nota wordt nog t de Joego-Slavische ee jaar geleden poog- jet-regering er toe te verantwoordelijkheid temen voor het afzien Slavië van territoriale waarbij die Joego- regering dan afzijdig om een valse indruk >ij het Joego-Slavisohe Joego-Slavische rege- ersteld in haar naïvi- Sowjet-regering zich oolitieke chicanes zou ius de nota. Lgavond is voor de al in deze week een iproer voorgekomen en wel in de Koed- mgenis, waar com- gevangenen weiger- e laten opsluiten en s met messen, stuk- n stenen te lijf ging. Gill, de inspecteur- ran het gevangenis- p de assistentie van n. Deze poogde eerst e •ige gevangenen te doch opende daarna op hen en gebruikte Een gedetineerde en jjene werden gedood. 11 en andere functio- iepen verwondingen 14 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden 13 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m n.m. v.m. n.m. 4.34 5.09 5.59 v.m. 5.05 5.40 6.30 4.47 5.22 6.12 n.m. 5.17 5.52 6.42 Westelijke comman- Berlijn hebben de autoriteiten Vrijdag l, dat geen met Rus- enties verschijnende i West-Berlijn meer den toegelaten, als de et Westerse vergun- „v, Sowj et-sector verbo- 1 den blijven. Volgens het Amerikaanse mi litaire bestuur laten de Sowjet- autoriteiten alle West-Berlijnse bladen, die per post naar de Russische sector worden gezon den, in beslag nemen en vernie tigen. Dit zou in strijd zijn met de instructies van de Berlijnse Bestuursraad.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1