Officieel weekoverzicht toestand op Java en Sumatra Zware aardbeving in Ecuador Verscherping conflict tussen Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije verwacht Pokkengevaar Communistische demonstraties te Parijs MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949. De Raad van Europa in werking getreden Amerikaanse Stafchefs te Wenen aangekomen Eyskens niet geslaagd in vorming Belgisch Kabinet Controle op de Japanse scheepvaart ENGELS VRACHTSCHIP GESTRAND. HOOGWATER Duits Minister ontvangt dreigbrieven Denemarken en het Atlantisch Pact Wij leveren U water voor mens en dier, Misbruikhet nu niet voor Uw plezier! Hervatting groentenexport naar West-Duitsland De ontmantelingskwestie Strijd tegen de tse-fse-vlieg Franco niet over boord Maan e-comité ie Soc. Partij toskou Joego-Slavië niet s bondgenoot i gevangenis- in Madras ijnse bladen in rlijn verboden is Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEEKS VEKWACHTIN medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Tijdelijk enige regen. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noordwes telijke helft van het land eni ge regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind uit richtingen tussen Z. en West. Lagere temperatuur dan gisteren. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1185 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Jn het officiële weekoverzicht over de toestand op Java en Su matra wordt gemeld, dat deze aldaar niet veel verandering heeft ondergaan en nog geen invloed ondervindt van het hevel tot het staken; der vijandelijkheden. In midden-Java bleef in het ge bied van Solo de verbetering aan houden. Een compagnie troepen uit Mangkunegoro is gedeserteerd. In deze stad werden beschietin gen en brandstichtingen voorko- men. In het gebied van Malang bleef de activiteit der strijdkrachten groot, terwijl in het regentschap Fekalongan en in het Oostelijk deei van het regentschap Pame- lang verhoogde activiteit der strijdgroepen werd opgemerkt. In de residentie Banjumas werd krachtig opgetreden tegen ben den. De verbetering om Purwo- keto en Probolinggb houdt aan, terwijl het aantal ontvoeringen en rampokgevallen afneemt- Ook in Oost-Java houdt de verbete ring aan hetgeen echter niet be tekent, dat er thans een einde gekomen zou zijn aan sabotage, aanhoudingen, rietbranden etc. Uit Kraksaan wordt vermindering der onveiligheid gemeld. Neder landse patrouilles zijn actief in de buurt van Djombang, Bodjone- goro en in de residentie Madiun. Onder meer werden 20.000 hand granaten in beslag genomen. In West-Java is de algemene toestand ongewijzigd. In het ge bied van Garut en Tasikmalaja moest nog worden opgetreden tegen strijdgroepen van Darul Is lam. Op Sumatra is de toestand niet onbevredigend, aldus het weekoverzicht, afgezien van een aantal geïsoleerde incidenten. Ofschoon te Tapanuli de be stuursvoering en ook de economi sche werkzaamheid nog aanzien lijk belemmerd wordt door activi teit van de Lasjkars, bleek het mogelijk de avondklok van 19 uur op 21 uur te stellen. De oeconomische toestand te Djambi en Benkulen ontwikkelt zich gunstig door verbetering in de verbindingen. In de T.B.A.-gebieden (waar een tijdelijk bestuursadviseur op treedt) van Palembang heerst ver meerderde bende-activitit, doch de algemene siuatie is gunstig. In verscheidene gevallen trad de bevolking zelf pp tegen de ram- pokkers. Ook uit districten van Lampong komen gunstige berich- ten. De werkgelegenheid aldaar is toegenomen door opening van een aantal ondernemingen. Naar wij vernemen is het sta tuut voor de raad van Europa op 3 Augustus officieel in werking getreden. Op die datum hadden namelijk zeven regeringen de be- krachtigingsacten in Londen ge deponeerd, het geringste aantal dat hiervoor nodig was. Na deze zeven landen, te weten Denemar ken, Zweden, het verenigd ko ninkrijk, Noorwegen, Ierland), Ita lië en Luxeemburg werd het sta- hiut nog bekrachtigd door Frank rijk op 4 Augusus en door Neder land op 5 Augustus. De Amerikaanse stafchefs zijn Zondag per vliegtuig uit Parijs te Wenen aangekomen voor be sprekingen met generaal Geof frey Keyes, de Amerikaanse ho ge commissaris in Oostenrijk. Op het wegdek van het vlieg veld naar de stad stonden talrij ke communistische leuzen ge schilderd, zoals: „Bradley, maak dat je weg komt. Er is hier niets voor je te doen". Zaterdagochtend vroeg heeft het hoofd van het secretariaat van Koning Leopold, Jacques Pirennes, in het geheim met Gaston Eyskens en met de lei ders van de delegaties der drie Belgische partijen, die een be zoek aan Koning Leopold in Zwitserland hebben gebracht, beraadslaagd. De door Gaston Eyskens ge voerde besprekingen hebben een uur geduurd; daarna werden zij opgeschort, teneinde de verte genwoordigers der liberale en socialistische partijen in staat te stellen afzonderlijk overleg te plegen. Eyskens verklaarde, dat het verloop der besprekingen be trekkelijk gunstig was geweest. De voorlopige Belgische Minis ter-President Gaston Eyskens is er na 3% uur besprekingen met de drie voornaamste politieke partijen niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Na de bijeenkomst is bekend ge maakt, dat de socialisten gewei gerd hebben zich bij een coali tie aan te sluiten. Eyskens had gehoopt, dat een coalitiekabinet met Katholie ken, socialisten en liberalen een eind zou maken aan de reeds 6 weken durende politieke crisis. Eyskens verklaarde na de be sprekingen, dat de verklaring van Koning Leopold de toestand had verslechterd. „Wij zijn in 'n deadlock gekomen", verklaarde hij aan de journalisten, hetgeen hij voor de niet-Engelsspreken- den vertaalde met „impasse". Eyskens zal thans trachten 'n Katholiek-liberaal coalitiekabi net te vormen. Men verwacht, dat de liberalen heden op dit voorstel zullen antwoorden. Het hoofdkwartier van generaalkan dit geyaai^ geen ogen McArthur heeft Zaterdag de vol Van Kerkelijke zijde te Praag wordt vernomen, dat vele Pries ters der Rooms-Kath. Kerk wei geren de hen door Regeringsin stanties verstrekte opdrachten op te volgen; deze Regeringsin stanties zijn in de plaats geko men van vroegere Kerkelijke or ganen. In deze opdrachten wordt de Priesters verboden het excom municatie-decreet van de Paus toe te passen. Er wordt in ge zegd, dat de Priesters, die dit wèl doen, van hoogverraad zul len worden beschuldigd. De Priesters hebben schrifte lijk tegen deze Regeringsmaat regelen geprotesteerd. Zij ver klaren, dat de Staat het recht mist, in de functies der Kerke lijke autoriteiten te treden en zij hebben er bezwaar tegen, dat door Regeringsinstanties van het officiële zegel der Bis schoppen gebruikt wordt ge maakt. Van communistische zijde was gemeld, dat Pater Jindrich Vol- ny, die belast is met de geeste lijke verzorging der gelovigen in de parochie van Jaromerice, in Moravië, ingevolge het Pause lijk decreet in de ban was ge daan. Thans is door Pater Volny verklaard, dat hij loyaal zal blij ven tegenover het Episcoppaat en dat hij, indien het hem zou gelasten uit de Katholieke actie beweging te treden, hieraan ge volg zou geven. De Priester ver klaarde verder nog, dat hij niet in de ban was gedaan, doch dat hij slechts een waarschuwing had ontvangen van de Aartsbis schop van Olomouc, Dr Josep Op het troepentransportschip „Grote Beer", op weg van) Indo nesië naar Nederland, is een ge val van pokken geconstateerd. In verband daarmede verzoekt de geneeskundige hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, Dr. C. Banning, ons het volgende te wil len mededelen: „Wederom dreigt dus het ge vaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land. Bij de terugkeer van vele duizenden militairen uit Indonesië en in het algemeen bij het intensieve ver keer tussen Indonesië en Neder- Naar officieel gemeld wordt, zijn 80 personen om het leven gekomen tengevolge van een zware aardbeving, die zich Vrij dag in centraal Ecuador heeft voorgedaan. Men verwacht, dat de definitieve cijfers van het aantal verongelukten hoger zul len zijn. Een van de zwaarst ge troffen steden was Ambato, de vijfde stad van Ecuador, onge veer 125 km ten Zuiden van Quito. De kathedraal, andere kerken en politiekazernes aldaar werden verwoest. Per radio is uit de stad om spoedige hulp verzocht. De stad Salcedo zou „practisch geheel verwoest" zijn. Ambato, hoofdstad van de provincie Tungurahua, werd in 1698 door een uitbarsting van de Cotopaxi verwoest. De stad heeft een bevolking van 25.000 zielen. Een piloot, die een vlucht boven het gebied maakte, zeide, dichte stofwolken gezien te hebben. A.F.P. meldt uit Washington, dat de aardbeving, die Vrijdag 70 procent der woningen te Am bato (Ecuador) heeft vernield, de dood heeft veroorzaakt van 500 personen, aldus de ambassa de van Equador te Washington, na Zaterdag officiële berichten van de Regering van Quito te hebben ontvangen. Bij het aanbreken van de dag bood Ambato een bijna onbe schrijfelijk beeld van trooste loosheid. Een groot gedeelte der huizen, waaronder vele van hechte bouw, werd volledig ver woest. In andere gebouwen ver toonden zich grote scheuren en puin bedekte de straten. De spitsen van kerktorens zijn om laag gestort en hebben honder den tonnen marmer bedolven. President Lasso trof duizen den in paniek om hulp smeken de mensen in de overvolle stra ten van dit centrum der textiel industrie aan. De in hun loop gestremde rivieren dreigen het land te overstromen. Deskundigen zijn van mening Matocha, omtrent de gevolgen van hèt deel blijven uitmaken van de door de Tsjecho-Slowaak- se Regering op touw gezette Ka tholieke actie. Zowel van Kerke lijke, als van communistische zijde werd Zaterdag te Praag verklaard, dat de gebeurtenis sen van de afgelopen week on vermijdelijk een verscherping van het conflict tussen Kerk en Staat in Tsjecho-Slowakije te weeg zullen brengen. Zij voeg den hieraan toe, dat, nu zowel Rome als Moskou getrouwheid van hun volgelingen eisten, het steeds moeilijker wordt een openlijke strijd te voorkomen. Door de Tsjecho-Slowaakse Mi- dat de aardbeving, die verschil- nister van Defensie, Generaallende nabijgelegen plaatsen Ludvik Svoboda, werd, na afloop van grote manoeuvres in Slowa kije, een toespraak tot de troe pen gehouden, waarin hij ver klaarde, dat het leger weet, dat het door vijanden werd bedreigd die zich zowel binnen als buiten de Tsjecho-Slowaakse grenzen bevinden. „Het leger weet, dat het de door de Regering georga niseerde beweging der Katholie ke actie moet steunen," aldus de Generaal. trof, het gehele Andes-gebergte deed schudden. Naar verluidt is de stad Salcedo „practisch ver woest". Eenheden van leger en luchtmacht verlenen hun dien sten bij het reddingswerk. Medi oamenten worden per vliegtuig naar het getroffen gebied ge bracht. Zaterdagavond had men reeds het stoffelijk overschot van 250 slachtoffers uit de puinhopen van Ambato te voorschijn ge haald. 60 Kinderen, die juist een kerkdienst bijwoonden, werden onder het vallende gesteente be graven. Volgens berichten uit Riobamba is de gemeente Guano bijna van de aardbodem wegge vaagd. 50 der huizen is volko men verwoest. 40 gedeeltelijk. Latacunga en Riobamba, die evenals Ambato ten Zuiden van Quito aan de spoorweg liggen, die de hoofdstad met de haven Guayaquil verbindt, hebben aanzienlijke schade geleden, evenals Pelileo, Guamote, Pilla- ro en Patate. Het gehele getrof-, fen gebied ligt tussen de 2 grotet vulkanen Chimborazo en Cota- paxi. Eerstgenoemde werkt niet meer, maar de Cotapaxi heeft nog een grote werkende krater. Volgens radio New York zijn meer dan 2800 mensen om het leven gekomen. Het aantal ge wonden zou „in de duizenden" lopen. Te Ambato, de zwaarst getroffen stad, vonden 500 per sonen de dood, te Patate 1000 en te Petilio 1300 personen. „De schade beloopt millioenen dollars en Ambato toont een beeld van algemene verwoesting. 40 van de stad is totaal ver woest," aldus radio New York. Er zouden geen buitenlanders omgekomen zijn. Zaterdag is een vliegtuig, waar in zich een reddingsploeg be vond, bij een poging om in een van de geteisterde gebieden te landen, verongelukt. De ploeg was door de Shell maatschappij van Ambato uitgezonden. In Ambato wordt door mannen en vrouwen uit het gehele land dag en nacht gewerkt om de slachtoffers uit de puinhopen op te graven. Een derde van de ge bouwen in Ambato bezweek on der het geweld van de aardbe ving. Van de overige gebouwen zijn vele dermate gehavend, dat zij ieder ogenblik kunnen instor ten. De autoriteiten kunnen het aantal slachtoffers niet vaststel len alvorens alle puinhopen vol ledig zijn onderzocht. Volgens officiële cijfers bedraagt het aantal doden reeds meer dan 500. Geheel Ecuador heeft hulp gezonden naar de getroffen ge bieden. De President van het land, Galo Plaza Lasso, die per- Zondagmorgen is ten Z.-O. van het eiland Schiermonnikoog het Engelse vrachtschip „Frinton" groot 6000 ton, aan de grond gelopen. Het schip verkeert niet in gevaar en de zee is spiegel glad. Men neemt aan, dat de kapitein door een nevelbank is misleid, uit de mijnenvrije vaar geul langs Schiermonnikoog is geraakt. Nederlandse en Duitse sleepboten zijn aanwezig. In de loop van de avond sloot de kapi tein een contract met de Duitse sleepboot „Triton" op zijn schip vlot te trekken. soonlijk de leiding van het red dingswerk op zich heeft geno men, heeft de opbrengst van zijn plantages beschikbaar gesteld ten bate van degenen, die alles verloren hebben. Uit de puinhopen van de kerk, die instortte toen 60 kinderen een dienst bijwoonden, heeft men een vrouwtje bevrijd, die na tien uur onder het puin ge legen te hebben, nog leeft. De Amerikaanse ambassade te Quito meldt, dat vele steden, die door de aardbeving zijn getrof fen, nog niet bereikbaar zijn, omdat de wegen erheen volko men zijn vernield. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft een dringend verzoek om verband, penicilline en bloed- plasma ontvangen, dat onmid dellijk is ingewilligd. Transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn Zondagochtend vroeg uit Pana ma vertrokken en hebben na aankomst te Quito radiocontact met hun basis tot stand ge bracht. Meer vliegtuigen worden thans gereed gemaakt om de noodzakelijke voorraden naar 't getroffen gebied te brengen. Uit Panama wordt gemeld, dat de meeste voorraden, waarom is verzocht, in Panama aanwezig is, doch dat bloedplasma per vliegtuig uit de Verenigde Sta ten moet worden aangevoerd. Volgens berichten uit Quito worden de doden voor 't meren deel in lange loopgraven ter aar de b.esteld of verbrand. In Am bato werkt men met alle macht om de lijken zo spoedig mogelijk te begraven omdat men bevreesd is voor epidemieën. ledige verantwoordelijiklieid voor stalen vrachtschepen van minder dan 800 ton overgedragen aan de Japanse particuliere onderne mers. Schepen die vrachten zoeken (buiten Japan, zullen echter onder controle blijven staan van het S.C.A.P. (Supreme Command Al lied Powers). Breskens Terneuzen Walsoorden 8 AUGUSTUS v.m. n.m. 1.29 1.49 2.04 2.24 2.54 3.14 blik uit onze gedachten zijn. Zo als reeds eerder bij de gevallen op de Kota Inten wil ik er nog maals op wijzen, dat een zo goed mogelijke vaccinatie-toestand de beste bescherming biedt. Herinenting is thans voor iedereen gewenst. Kinderen be neden de leeftijd van 2 jaar die nen allen te worden gevacci neerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repaatriëren- den, die kans lopen besmet te worden- Wil het gehele Neder landse volk zich niet aan be smetten blootstellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie". Dank zij uitgebreide politie maatregelen is te Parijs voor komen, dat 5000 communistische demonstranten 'n „vredestocht" naar de Amerikaanse Ambassa de hielden om te protesteren te gen de „oorlogsmissie" der Ame rikaanse stafchefs. Wel riepen honderden jonge mannen en vrouwen in spreekkoor „vrede, vrede, wij willen vrede" en zon gen de Marseillaise. Volgens een verklaring van de Amerikaanse Ambassade vroe gen twee delegaties ontvangen te worden om een aan de Ame rikaanse stafchefs gerichte pe titie te kunnen overhandigen. Met goedkeuring der Franse autoriteiten werd op dit verzoek afwijzend beschikt, doch aan vaarden van dergelijke petities werd in het vooruitzicht gesteld, aldus de Ambassade. Het hoofd der politie noemde het aandringen van bepaalde organisaties bij het volk, peti ties bij de Amerikaanse Ambas sade in te dienen, nationale on beleefdheid, die niet geduld zal worden. Drie communistische leden van de Nationale Vergadering wer den tijdens de demonstratie ge arresteerd. De Minister van Sociale Verze keringen in Noordrijn-Westfa- len, Dr Rudolf Amelunxen, die kort geleden de zogenaamde „wonderdokter" Bruno Groening verboden heeft nog verder prac- tijk uit te oefenen, heeft dreig brieven ontvangen van aanhan gers van de wonderdokter, dat men hem zal doden op dezelfde manier als waarop Groening in sommige gevallen te werk ging, namelijk „van op een afstand". Groening, aan wie honderden „wonderbare" genezingen wor den toegeschreven, rookt 60 si garetten per dag, drinkt grote hoeveelheden sterke koffie en doet zich aan veel zoetigheden te goed. De diplomatieke correspon dent van de New York Times schreef gisteren, dat de Denen zich openlijk ontevreden en in besloten kring zelfs wantrou wend tonen tegenover de Ame rikaanse politiek. De voornaamste reden voor de Deense ongerustheid is de nabij heid van de Russische legers en het gebrek aan defensieve mid delen, waarover Denemarken be schikt. Als de Russen nu kwamen op dagen, zo had een Deense func tionaris tegenover de correspon dent verklaard, dan zouden wij slechts de douane hebben om ze tegen te houden. De dringende behoefte aan militaire uitrusting zou een der voornaamste redenen voor De- nemarkens toetreding tot 't At lantische Pact zijn geweest. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". De te Frankfort gehouden be sprekingen over de export van Nederlandse groente naar West- Duitsland hebben tot resultaat gehad, dat de door de beëindiging van het lopende handelsverdrag per 1 Augustus j.l. onderbroken groente-export met ingang van Maandag 8 Augustus a.s. kan worden hervat. Er is voor de nieuwe week een betalingscon tingent van 500.060 dollars be schikbaar gesteld. Door het officiële nieuws agentschap van het Chinese na tionalistische leger werd Zon dag gemeld, dat 15 millioen in woners van de door de commu nistische troepen bezette gebie den door overstromingen wor den bedreigd. De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdag een voorstel gesteund om de ontmanteling van 365 in dustriële installaties in Duits land stop te zetten door de wet op de hulpverlening aan het buitenland zodanig te amende ren, dat de regeringsfunctiona rissen gemachtigd worden de kwestie van de ontmanteling van Duitse fabrieken ten twee den male aan de orde te stellen. De Senaat keurde eenparig een amendement goed, waarbij de bevoegdheid van de admini strateur van de E.C.A., Paul Hoffman, om de kwestie op nieuw onder de ogen te zien, verruimd wordt. Deze bevoegd heid werd hem vorig jaar ver leend. Toen de ontmantelingskwestie de eerste keer aan een nieuw onderzoek werd onderworpen, werden door een commissie aan bevelingen gedaan waardoor het State Department 159 fabrieken voor ontmanteling kon behoe den. In Zoeloeland wordt een in tense campagne gevoerd ter uit roeiing van de tse-tse-vlieg, de overbrenger van de slaapziekte. In de jaren 1945 tot 1948 werd bijna 50 ton D.D.T. uit vliegtui gen verstoven over 'n oppervlak te van 7.000 vierkante mijl. Som mige gebieden zijn thans geheel van het gevreesde insect be- bevrijd. Men hoopt, na een in deze maand nog uit te voeren campagne, de gehele in bewer king genomen oppervlakte van de tse-tse-vlieg gezuiverd te hebben. In het veterinair labo ratorium onderstepoort te Pre toria is men inmiddels tot de conclusie gekomen, dat 'n nieuw insectenpoeder, B.H.C. genaamd niet alleen effectiever is dan D. D.T. doch ook goedkoper. Door een woordvoerder van 't Spaanse ministerie van Buiten landse Zaken werd Zaterdag of ficieel ontkend, dat er enige waarheid zou schuilen in de in buitenlandse bladen gepubli ceerde berichten, volgens welke een aanslag op het leven van Generaal Franco zou zijn ge pleegd of dat de Caudillo het slachtoffer was geworden van 'n ongeval op zee. De verklaring werd afgelegd voor buitenlandse pervertegenwoordigers te Ma drid; zij zal niet in de Spaanse dagbladen worden gepubliceerd. In buitenlandse bladen was gemeld, dat Generaal Franco over boord was gevallen, terwijl hij zich tijdens een tocht met 't jacht „Azor" onledig hield met vissen. vakvereniging geen antwoord op een ultimatum) van de werkge- vers had gegeven, waarbij die ar„ beiders opgeroepen werden over werk te verrichten. Dertien grote schepen en een noS groter aantal kustvaar., tuigen worden door de sitaklng vastgehouden. ae vrije staat. Men is te Londen van mening, dat de Joego-Slavische zone van het vrije gebied in feite reeds door Joego-Slavië geannexeerd is en vele waarnemers hebben reeds te kennen gegeven dat een verdeling van Triëst langs de bestaande zonegrens de beste oplossing zou zijn. Op onize administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage: de lijst van het Troepentrans portschip „Grote Beer" ver. moedelijke aankomst te Rotter dam 25 Augustus a.s. tein A. F. E. Lucas van het De. vonshire-regiment, heeft de Dis- tinguishediService-Order ontvan gen voor het feit dat hij, ofschoon geheel alleen, een groep opstan delingen in Malikka in bedwang hield door zogenaamde comman do's aan zijn manschappen" te geven. voigens een wouiumiucr van dé niet-communistische Berlijnse spoorwegvakbond is de onder Sowjet-controle staande directie van de Berlijnse spoorwegen van plan volgende week vijftienhon derd West-Eerlijnse spoormannen te ontslaan, in strijd met het na de jongstleden staking overeen- gekomene. 14 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden 13 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m n.m. v.m. n.m. 4.34 5.09 5.59 v.m. 5.05 5.40 6.30 4.47 5.22 6.12 n.m. 5.17 5.52 6.42 MAANSTANDEN. 5nd. Opk. Ond. 0.56 22.55 7.44 0.07 21.52 11.28 0.05 22.04 12.40 0.03 22.20 13.54 0.01 22.42 15.19 9.59 23.15 16.25 9.57 17.34 9.55 0.03 18.29 9.53 1.08 19.10 ictiecomité van de :ialistische Partij is ond bijeengeweest, ende sprekers be- t het Socialistische iet antwoord is op actionnaire bedrei- holiek-Liberale re- Lden. De taak van mité zal zijn „de beschermen tegen krachten der Ka- Liberalen, de her sociaal gebied, zo de vorige regering rezenlijkt te doen i de terugkeer van onder goedkeuring n Senaat met alle verhinderen." Zij i tevens uit tegen ag der kolen- en sen, die door de ring zou worden ■eneinde de belas- men verlagen, stische actie-comi- Mi in de dagen na •kiezingen toen het mde deed, dat Ko- d voornemens was naar België terug .fwachting van een r wetgevende Ka- jmité maakte toen :en dergelijk geval s te zullen mobili- algemene staking ondigen. -Russische regering nota aan Joego-Sla- de tekst door radio- omgeroepen, aamge- zrj ,,de Joe go-Sla vi niet langer als ge- de Sowjet-Unie kan Zij beschuldigt de van „lasterlijke ver- •l de Sowjet-Unie in n door Joego-Slavië gerichte nota over delingen over he met Oostenrijk, b a wordt er aan toe de Sowjet-Unie niét .anspraken van de ie regering kan on- peciaal wat betreft en, die die Joego- ering zelf heeft op- loon zij dit feit voor vische volk verbor- et-nota worden ver- ildigingen herhaald, avië achter die rug t-Unie om met Brit- K>rdigers onderhan- 3ben en zou hebben zijn aanspraken op ininthië. sche nota wordt nog de Joego-Slavische jaar geleden poog- t-regering er toe te verantwoordelijkheid men voor het afzien avië van territoriale waarbij de Joego- gering dan afzijdig m een valse indruk het Joegoslavische oego-Slavische rege- steld in haar naïvi- Sowjet-regering zich ilitieke chicanes zou s de nota. avond is voor de in deze week een iroer voorgekomen n wel in de Koed- genis, waar com- gevangenen weiger- laten opsluiten en met messen, stuk stenen te lijf ging. 3-ill, de inspecteur- li het gevangenis- de assistentie van Deze poogde ej ge gevarige ich opende daarna j hen en gebruikte sn gedetineerde en ne werden gedood, en andere functio- pen verwondingen >ogde eerst ngenen te Westelijke comman- Berlijn hebben de lutoriteiten Vrijdag dat geen met Rus- ïties verschijnende West-Berlijn meer :n toegelaten, als de et Westerse vergun- Sowj et-sector verbo den blijven. Volgens het Amerikaanse mi litaire bestuur laten de Sowjet- autoriteiten alle West-Berlijnse bladen, die per post naar de Russische sector worden gezon den, in beslag nemen en vernie tigen. Dit zou in strijd zijn met de instructies van de Berlijnse Bestuursraad

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1