De Ver. Staten en {China De Kabinetscrisis in België Maarschalk TITO spreekt zi]n troepen toe Ontslag beroepspersoneel KONINKLIJKE MARINE Het nieuwe Republikeinse Kabinet Ook Finland door grote stakingen tiedreigd De recordpogingen van Majoor Flinterman ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1949. De Verenigde Staten hebben het Communistische China gewaarschuwd tegen pogingen „agressie te voeren tegen China's buurlanden". ABONNEMENTSGELD. Al geeft U graag water aan Uw planten, Denkt aan de belangen van dl onze klanten! Radio-Vaticana over tegenstand Katholieken in Slowakije HOOGWATER n.m. 1.05 1.38 2.28 FranKermg bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Za terdagochtend tot -avond. Zonnig weer met later ge leidelijk toenemende bewbl- king. Droog en vrij warm met kans op een enkele on weersbui. Matige, later langs de kust nu en dan vrij krach tige wind uit Z. richtngen. Onder Kt-aactloneie leiding van P. L. D. J, van Oeveren Redactie-adres: DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1184 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van deSande Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Noordstr. 55-57, Tei neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. .nzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Zon Maan Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 6 5.08 20.22 19.54 1.36 7 5.10 20.20 20.25 2.48 8 5.11 20.19 20.46 4.06 9 4.30 20.59 21.14 2.44 10 4.31 20.58 21.54 3.49 11 4.32 20.58 22.22 5.05 12 4.33 20.57 22.41 6.25 13 4.35 20.56 22.55 7.44 De Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, liet deze waarschuwing ho ren in 'n verklaring, toegevoegd aan een omvangrijk witboek over „de Amerikaanse betrek kingen met China". De verkla ringen somt de voornaamste be ginselen op van de Amerikaanse politiek tegenover China als ge volg van de communistische overwinningen. Acheson zegt o. m., dat „een ding duidelijk is: als het communistische regiem zich zou lenen voor het Sowj et- Russische imperialisme en zou pogen agressie te voeren tegen China's buurlanden, zouden wij en de andere leden van de V.N. ons geplaatst zien voor een situ atie, die in strijd is met de be ginselen van het Handvest der V.N. en een gevaar voor de in ternationale vrede en veiligheid. Intussen zal onze politiek geba seerd blijven op onze eerbied voor het Handvest, onze vriend schap voor China en onze tra ditionele «teun aan de open deur politiek en China's onafhanke lijkheid en territoriale en admi nistratieve integriteit. Het witboek werd opgesteld op last van President Truman, na dat het duidelijk was geworden, dat de Amerikaanse hulp aan de Regering van generalissimus Tsjang Kai Sjek niet zou kun nen verhinderen, dat het hart van China in communistische handen zou vallen. Het geeft 'n overzicht van de Amerikaanse politiek t.o.v. China in de laat ste honderd jaar, maar behan deld speciaal de periode van 1944 tot 1949. Acheson schrijft verder dat „het openlijk moet worden toegegeven, dat de Amerikaanse politiek van steun aan het Chi nese volk in zijn verzet tegen overheersing door een buiten landse mogendheid of mogend heden, thans geplaatst is voor zeer ernstige moeilijkheden. Het hart van China is in communis tische handen. De communisti sche leiders hebben de Chinese traditie verloochend en openlijk hun onderworpenheid aan een buitenlandse mogendheid, de Sowjet-Unie, die in de laatste 50 jaar, zowel onder de Tsaren als onder de communisten, zich bui tengewoon veel moeite gegeven heeft om haar macht in 't Verre Oosten uit te breiden, bekend gemaakt. „De buitenlandse overheer sing", zo gaat Acheson voort, „werd gemaskeerd door een soort grootscheepse kruistocht, die blijkbaar door vele Chinezen als door en door nationaal werd beschouwd. Het betreurenswaar dige, doch onontkoomlijke feit is, dat 't onheilspellende resultaat van de burgeroorlog in China buiten de macht van de Rege ring der V.S. lag, en alleen is toe te schrijven aan binnenlandse Chinese machten". Acheson ver werpt het argument, dat de V. S. de communistische opmars door vergroting van de steun aan China hadden kunnen stui ten. „De enige keus, die de V.S. over bleef, was volledige inter ventie ten gunste van een Re gering die het vertrouwen van haar eigen troepen en haar eigen volk had verloren. Een dergelijke interventie zou bij de massa van het Chinese volk kwaad bloed gezet hebben, zou onze traditionele politiek totaal veranderd hebben en door het Amerikaanse volk veroordeeld zijn". Acheson herinnert er aan, dat de Chinese Regering „in 1946 een ambitieuze militaire cam pagne op touw zette, niettegen staande de waarschuwing van generaal Marshall, dat deze op zet zou mislukken en bovendien China in een economische chaos zou storten en uiteindelijk de nationale regering zou vernieti gen". De Amerikaanse steun aan China bedroeg sinds de oorlog met Japan in schenkingen en leningen in totaal ongeveer 2000 millioen dollar, hetgeen overeen kwam met meer dan 50 pet. van de monitaire uitgaven van de Chinese regering en naar ver houding groter was, in verband met de begroting van die rege ring, dan de steun, die de V. S. aan welk land van West-Europa ook sinds het einde van de oor log hadden verleend. dien tweederde van de stemmen- den dit wenst. De meningen in de liberale partij zijn verdeeld, de meerder heid wenst, dat Koning Leopold afstand zal doen van de troon, doch een kleine minderheid is er voor, dat hij het bewind weer op zich neemt. In de door de li berale partij-vertegenwoordigers aan de Koning overhandigde nota wordt gezegd dat het ge vaarlijk is een volksstemming te houden, daar hierdoor de een heid van België zou worden be dreigd. Indien een volksstem ming noodzakelijk is, behoort deze echter beslissend te zijn. De liberalen zijn van mening dat, indien niet 55 procent der uitge brachte stemmen ten gunste van Koning Leopold is, de Vorst be hoort af te treden. De Katholieken wensen niet, BERAADSLAGING poli. TIEKE LEIDERS. Gaston Eyskens heeft gister avond een bijeenkomst belegd met de leiders der drie voor naamste politieke partijen in België, ter bespreking van de vraag of een volksstemming zal worden gehouden over het al of niet terugkeren van Koning Leo pold als regerend vorst. In gewoonlijk welingelichte kringen is men van mening dat Eyskens de vertegenwoordigers der Christelijke volkspartij, so cialisten en liberalen afschriften overhandigde van de verklaring, welke door Koning Leopold werd afgelegd tijdens zijn besprekin gen met de afgevaardigden der drie partijen, die hem in de loop van deze week in zijn verblijf in de nabijheid van Genève hebben bezocht. De verklaring van Ko ning Leopold, welke door Jac ques Pirenne, hoofd van het se cretariaat des Konings, naar Brussel werd overgebracht, is, naar wordt vernomen, tot elk der drie partijen gericht, zij is een antwoord op de door de par tijen gedane voorstellen ter op lossing van de Koningskwestie. De standpunten der partijen zijn als volgt: De socialisten zijn er in be ginsel voor, dat Koning Leopold afstand doet van de troon. Zij hebben echter ingestemd met 't houden van een volksstemming, doch onder voorwaarde dat de Vorst slechts dan wederom het bewind op zich zal nemen, in- Maarschalk Tito noemde de bewering, dat Joego-Slavië's ontwikkeling gaat in de richting van het kapitalisme „dwaas heid". „De industrie en handel zijn geheel in onze handen en wij maken snelle vorderingen met de liquidatie van het kapitalis me in de dorpen, zo zeide hij". Door radio-Belgrado is Don derdagavond de tekst van een rede uitgezonden, welke door maarschalk Tito tot troepen in Joego-Slavisch-Macedonië is ge houden en waarin hij onder meer tegenover zijn soldaten verklaarde dat zij zich thans „in een staat van paraatheid bevin den, welke ten doel heeft het vreedzame werk van de weder opbouw in ons land te bescher men". Maarschalk Tito hield zijn rede in de Macedonische repu bliek in de laatste tijd hebben Joego-Slavische leiders ver klaard, dat de Kominform-sta- ten zouden zijn dit gedeelte van Joego-Slavië in te lijven bij een nieuwe Macedonische Balkan- staat, waarvan de andere be- standsdelen zouden worden ge vormd door Bulgaars en Grieks- Macedonië. „U bevindt zich thans in een gedeelte van ons land, waarin zich in de laatste tijd herhaal delijk provocaties hebben voor gedaan. Wij hebben hier onze beste soldaten gelegerd, omdat wij weten, dat gij, indien er iets zou gebeuren, in staat zoudt zijn de eerste aanval af te slaan. Wij moeten een sterk leger hebben; wij moeten ons voorbereiden. Het zou een illusie zijn te den ken, dat er geen oorlog meer zal komen, aldus maarschalk Tito. Maarschalk Tito zei tijdens een lunch te Skoplje tot 300 offi cieren, dat Joego-Slavië, hoewel het „vast in het socialistische kamp blijft, ieder als zijn vijand zou beschouwen die zich zou mengen in zijn „veedzame so cialistische opbouw'on\ erschil- lig wie hij zou zijn. Het Joego-Slavische leger zou terugslaan bij elke provocatie tegen de territoriale onschend baarheid van het land. Het was, aldus Tito, niet waar. dat Joego-Slavië geheel geïso leerd was. Hij was er niet zeker van, dat sommigen geen bepaal de bedoelingen t.a.v. Joego-Sla vië hadden. Het Westen had eerst geruchten rondgestrooid over een aanval van het Rode Leger op Joego-Slavië in de hoop „dat wij hals over kop in hun armen zouden lopen om ons te redden". Ofschoon Tito overtuigd was, dat het Rode Leger een socialis tisch land niet zou kunnen aan vallen, daar zulks het einde van het socialisme in de wereld zou betekenen, verklaarde hij echter dat het Oosten Joego-Slavië trachtte te intimideren door van tijd tot tijd geruchten te ver spreiden over Sovjet-Russische troepenconcentraties op een of ander punt. „Maar kameraden", zo vervolgde hij, „wij zijn geen mensen, die met dergelijke din gen bang gemaakt kunnen wor den. Wij vrezen slechts het ge weld der elementen, zoals droog te en hagel, maar geen andere dingen. Niettemin blijven wij waakzaam". Tito drukte de of ficieren op het hart, dat zij zich in een verdedigingssector bevon den, die „van groot belang was en waar dikwijls verschillende provocaties waren voorgevallen, die waarschijnlijk door andere zouden worden gevolgd. „Doe lend op incidenten aan de Joe go-Slavische grens zeide Tito: „Er hebben zich gevallen voor gedaan, waarbij gij-de vijand tegemoet moet treden. Er is hier reeds bloed vergoten voor de verdediging van ons socialisti sche vaderland. dat tevoren zal worden bepaald welk gedeelte der uitgebrachte stemmen ten gunste van Koning Leopold moet zijn, opdat de Vorst zijn regeringstaak weer kan uitoefenen, zij zijn van me ning dat een dergelijke bepaling het voorgestelde referendum on grondwettig zou maken. BOODSCHAP VAN KONING LEOPOLD. In zijn boodschap, die Vrijdag avond gepubliceerd is, verklaart Koning Leopold o.a„ dat de vaststelling van een percentage aan de volksraadpleging een on7 grondwettig karakter zou geven aangezien zij dan een volksstem ming zou worden, waardoor de bevoegdheid van het Parlement om te constateren, dat de on mogelijkheid tot regeren geëin digd is, illusoir zou worden. Het is dus de taak van het Parle ment, eventueel voorgelicht door een volksraadpleging, zich uit te spreken over het einde van deze onmogelijkheid en dat in volledige vrijheid en onder vol ledige verantwoordelijkheid van het Parlement. In de Vrijdagavond laat te Brussel gepubliceerde boodschap zegt Koning Leopold onder meer: Het onderhoud, dat ik gehad heb met de gedelegeerden der drie partijen, heeft mij over tuigd van de noodzaak, dat ik mijn standpunt nogmaals nauw keurig uiteenzet in de hoop, daardoor een overeenstemming tussen de partijen te vergemak kelijken. Ik wens, dat zo spoe dig mogelijk een stabiele Rege ring wordt gevormd, die zich kan wijden aan de oplossing van de belangrijke vraagstukken van de toestand op financieel, eco nomisch en internationaal ge bied. Maar ik stel er prijs op te verklaren, dat ik geen politieke verantwoordelijkheid kan aan vaarden bij ontstentenis van een Regering een ontstentenis, die voortvloeit uit de moeilijkheden, welke de partijen ondervinden bij het zoeken naar ovreenstem- ming over een Regeringspro gramma en in het bijzonder over Korporaals en manschappen behorende tot het beroepsperso neel der Koninklijke Marine, wier dienstverband vóór of op 1 Januari 1943 was geëindigd en die sindsdien geen reëngage- ment hebben gesloten, kunnen met ingang van gisteren hun verzoek tot ontslag indienen, welk verzoek alsdan zal worden ingewilligd. Korporaals en manschappen, die zijn overgebracht naar de Koninkl. Marine Reserve, doch wier dienstverband eveneens vóór of op bovengenoemde da turn was geëindigd, zonder dat zij sindsdien een reëngagement hebben gesloten, zullen op hun verzoek van de werkelijke dienst worden ontheven. Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten heeft heden bevestigd, dat Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, geheel door de communisten bezet is. OFFIOIËIJi SAMENSTELLING Radio Djogja heeft Donder dagavond de samenstelling van het nieuwe republikeinse kabi net officieel bekend gemaakt. De samenstelling wijkt enigszins af van het door de correspon dent van Aneta reeds op 3 Au gustus doorgegeven Kabinet. Thans is het Kabinet als volgt samengesteld Minister President: Moh. Hat- ta; Minister van Defensie: Sultan van Djogja; Minister voor Sumatra: Sja- fruddin Prawiranegara; Binnenlandse Zaken: Wong- sonegoro; Buitenlandse Zaken: Agus Sa- lim; Voorlichting: Sjamsuddin (Masjumi) Gezondheid ad interim: Suro- no; Zonder portefeuille: Sukiman, Wirjosdanjojo, Djuanda, Leime- na. De Ministers zonder porte feuille zijn allen leden van de Republikeinse delegatie. Onderwijs: Mangunsarkoro; Financiën: Lukman Hakim; Justitie: Susanto Tirtoprodjo; Godsdienstzaken: Kjai Masj- kur; Sociale Zaken: Kusnan; Economische Zaken: Kasimo. Radio Djogja noemde dit een „presiüenteel kabinet". Aneta meldt nog nader, dat tijdens de afwezigheid van Hat- ta de Sultan van Djogja de lei- d'ng van het kabinet zal waar nemen. De Minister voor Sumatra, Sjafruddin, zal zetelert in Kota- radja( Atjeh). Korporaals en manschappen, dienende in Indonesië of Neder landse Antillen, die aan ge noemde eisen voldoen, doch wier gezinnen op 's Rijks kosten naar deze gebieden zijn overgebracht, zullen eerst hun verblijf aldaar moeten uitdienen, alvorens een dergelijk verzoek kan worden ingewilligd. De aandacht van betrokkenen wordt er echter op gevestigd, dat bij inwilliging van het verzoek het in de toekomst niet mogelijk zal zijn, wederom vrijwillig in beroepsdienst terug te keren. Vanzelfsprekend wordt dus geadviseerd geen ontslag aan te vragen, alvorens een pas sende burger werkkring is ge vonden. In de loop van volgende week zal de kwitantie worden aan geboden over het dertle kwar taal JuliSeptember). De Administratie. een oplossing voor de Konings kwestie. De partijen moeten volgens de regels van het parlementaire spel hun verantwoordelijkheid aanvaarden. Indien zij niet voor af tot overeenstemming kunnen komen over de oplossing van dit probleem of over een procedure, die tot een oplossing zou kunnen leiden, moet het Parlement, al of niet, volgens zijn eligen beslissing voorgelicht door een volksraad pleging, beslissen en zijn beslis sing moet loyaal aanvaard wor den. Wat mij betreft, er rust een verantwoordelijkheid op mij.n.l. dat ik mij nauwgezet houd aan mijn grondwettelijke verplich tingen. Ik heb met de grootste aandacht kennis genomen van de conclusies der door de Rege ring ingestelde grondwettelijke commissie, welke ik goedkeur. Dat is voldoende om de geruch ten tegen te spreken, als zou ik voornemens zijn een persoonlij ke macht uit te oefenen. Tijdens mijn jongste bespre kingen is mij gebleken, dat de partijen er alle naar streven de Koningskwestie op te lossen. De gedelegeerden der partijen hebben mij gezegd, dat zij, om een einde aan de huidige toe stand te maken, het oog hadden op een volksraadpleging als mid del om tot een oplossing te ko men, ondanks de moeilijkheden daarvan. Zij zijn echter verdeeld ten aanzien van de modaliteiten van zulk een raadpleging. Men heeft mij gevraagd, of ik er in zou toestemmen het stem menpercentage vast te stellen, dat ik nodig zou oordelen om de uitoefening mijner prerogatie ven te hervatten. Mijn antwoord kan slechts door de Grondwet gedicteerd worden. De Koning besloot zijn bood schap: Men heeft over mijn da den gesproken, maar de nauw gezetheid, waarmee ik getracht heb mijn hoog ambt te vervul len, is niet in twijfel getrokken. Ik vraag alleen vertrouwen in mij te stellen. Als ik van mening zou zijn, dat ik mijn land geen dienst kon bewijzen door de her vatting van mijn grondwettelij ke prerogatieven, zou ik in elk geval aftreden ten gunste van mijn zoon, de Kroonprins. In elk geval zal het voor de hervatting van mijn prerogatie ven nodig zijn, dat het Parle ment zich in die zin uitspreekt. Mijn restauratie zal dus recht streeks door de vertegenwoordi gers van het volk bekrachtigd moeten worden. Ik voeg hier aan toe, dat het, na een dergelijk besluit van het Parlement, mijn eerste plicht zou zijn al het mo gelijke te doen om de gemoede ren tot rust te brengen en allen te verzoenen in de geest van een oprechte nationale solidariteit. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". De door communisten beheer ste Finse unie van transportar beiders heeft gedreigd met in gang van achttien Augustus a.s. een staking te zullen uitroepen, waardoor alle scheepvaartver keer in de Finse havens en het gehele treinverkeer zouden wor den verlamd, terwijl ook geen enkel warenhuis meer open zou kunnen blijven. De unie eist 10 procent loonsverhoging voor haar leden. Ook andere, onder communis tische leiding staande vakbon den, waaronder de vakvereni ging van arbeiders, werkzaam in de bosbouw en in de houtvlot industrie wier werkzaamhe den van vitaal belang zijn voor de Finse exportbedrijven hebben voor deze maand stakin gen uitgeschreven. De federatie van vakvereni gingen, die onder leiding staat van gematigde sociaal-democra ten, heeft een beroep op de vak verenigingen gedaan de stakin gen af te gelasten, totdat het gehele vraagstuk van lonen en prijzen kan worden bestudeerd. In de afgelopen maand heeft een devaluatie van de Finse mark plaats gevonden; de uit communisten en linkse socialis ten bestaande volksdemocrati- sche partij heeft' daarop bekend gemaakt dat zij op hog' r lonen voor de arbeideijs zou aandrin gen, uie volgens baar nodig wa- ren om de verwachte stijging van de kosten voor levensonder houd op te vangen. Door functionarissen van de Finse staatsbank is echter ver klaard dat de devaluatie geen noemenswaardige invloed zou hebben op de kosten van levens onderhoud in Finland; zij gron den deze verwachting op de da lende prijzen op de wereldmark ten, waardoor Finland minder geld behoeft te besteden voor zijn aankopen van buitenlandse goederen. Door radio Vaticana werd Donderdag verklaard, dat de te genstand der Katholieken in Slowakije voortduurt, „ondanks intimidatie en gewelddadig op-1 treden van de politie". I Volgens radio-Vaticana heeft de politie van het dorp Dolmia Kruppa het vuur geopend op een menigte, die de pastoor ver dedigde, als gevolg waarvan één persoon werd gedood en ver scheidene andere ernstig ge wond". Ook in een aantal an dere dorpen vonden hevige bot singen tussen de politie en de bevolking plaats. In Bratislava hebben op één na alle geestelij ken en verklaring van trouw jegens hun bisschop getekend",! aldus radio-Vaticana. Zoals bekend zijn voor de po gingen van majoor-vlieger J. Flin terman om het Nederlandse hoogte- en snelheidsrecord voor vliegtuigen te verbeteren resp. de data 17 en 24 Augustus vastge steld. Dit houdt echter niet in, dat ook op deze data de pogingen zul len gedaan worden. Het is name lijk logischer wijs niet gezegd, dat op deze data de meest gun stige weersomstandigheden voor de vluchten zullen heersen en men zal er goed aan doen zich niet op de 17e en 24e blind te staren. Het zijn data), om zoals mien in de vliegerij zegt „even de gedach ten te bepalen". Wat zijn dan wel de meest gun stige weersomstandigheden? Hier over heeft majoor-vlieger Flinter, man een verslaggever van het A. N. P. een en ander verteld. Voor de hoogtevlucht zijn de volgende factoren het meest gun stig a. een hoge barometerstand; b. een hoge tropo pauxe (een luchtlaag, waarin de temperatuur constant is) en c. lage tempera turen in de hoge luchtlagen. De factoren a. en b. gaan veelal sa men. Voor de snelheidsproef zijn jn hoofdzaak twee factoren van doorslaggevend belang, n.l. a. een hoge barometerstand en b. een hoge temperatuur. Deze hoge temperatuur is daarom zo belang rijk, omdat daarbij de geluidssnel heid omhoog gaat en de hoge barometerstand is bij beide proe ven van belang omdat een hoge luchtdruk recht evenredig is miet het motorvermogen. Het zal duidelijk zijn, dat al deze factoren op de voorlopig vastgestelde data, niet als van zelfsprekend aanwezig zijn en daarom zal "men in de buurt van deze data de meest geschikte da gen van tevoren bekijken. Een Nederlands snelheidsrecord is er niet, het Nederlandse hoog terecord staat sinds 3 September op naam van de vlieger J. Leag- stra, die met een Fokker D-21 eer» hoogte bereikte van 11.345 meter. Het wereldrecord staat op naam van een Amerikaanse vam pire, waarin John Cunningham het tot een, hoogte bracht van 18.119 mèter. „Deze hoogte zal ik zeker niet halen", zo zeide majoor Flinter- man, want dat is met zijn toe stel theoretisch onmogelijk". (Dit toestel is, zoals bekend de Meteor IV straaljager, het nor male standaardt pe, dat bij beide recordpogingen zijn normale be lasting zal dragen), dus compleet met kanonnen, radio, enz. Op de vraag welke hoogte hij dacht te bereiken, noemde ma joor Flinterman 48.00049.000 voet. Deze hoogtevlucht zal even tueel geschieden van het vlieg veld Leeuwarden uit. De volgen de week waarschijnlijk reeds zul len daar een paar proefvluchten tot 45.000 voet gemaakt worden, waarna tenslotte een proefvlucht tot maximumhoogte zal worden geprobeerd. In de eerste plaats moet daar voor het weer zeer gunstig zijn en een heldere hemel is wel een eerste vereiste. Het zicht moet n.l. zodanig zijn, dat de vlieger snel het veld weer terug kan vinden en in de kortst mogelijke tijd beneden kan zijn. De te be reiken hoogte hangt voor een langrijik deel af van de vleugel belasting en hoe minder benzine er in de tanks zit, hoe lichter de kist. Men zal het hier moeten hebben van de laatste loodjes en dan met het laatste restje ben zine (ongeveer 100 gallon) zo snel mogelijk naar beneden zién te komen. Het wordt op grote hoogte een zaak van, zoals ma joor Flinterman het zei, „een beetje snelheid lopen, een eindje omhoog, weer een aanloopje, weer een eindje omhoog". Middelerwijs is de temperatuur dan echter gedaald tot 50 a 60 graden, met alle gevolgen van dien. Een van de voornaam ste en meest belemmerende daar van is wel de ijsafzetting. Deze kan men voor een belangrijk deel ondervangen door hot gebruik van „de icing flued' (aethyl al cohol). Maar verder is het dan zaak om zo snel mogelijk naar be neden te komen waarvoor men on geveer 4 minuten rekent. De ijs afzetting kan men voorts op la gere hoogte verminderen door snel rond te vliegen, waarbij de dan ontstane wrijvingswarmte het ijs doet smelten. In de druk- caibine zelf kan men het beslaan van de ruiten tegen gaan door het geruik van glysol. „Wat doet u als op grote hoog te uw druikcabine onklaar ge raakt „Dat is n tuurlijk minaer pret tig, maar erg veel gevaar is er niet bij, want ik draag bij de i cht een z.g. pressure-waistcoat, wan- ee 'k wat druk betreit vei- l'g ben tot op 50.000 voet." Het is duidelijk, dat men bij het homologeren van de snelheid niet afgaat op hetgeen de vlie ger op zijn hoogtemeter afleest. Pij de vlucht zal daarom een automatische waarnemer worden ingebouwd, waarin klokken, hoogtemeter enz. een plaats vin den. Voorts wordt in de cabine een filmtoestel aangebracht, dat automatisch met een 'bepaalde frequentie het instrumentenbord "filmt. Voor de snelheidsproef heeft mien twee trajecten op het oog, n.l. een gedeelte langs het strand bij Scheveningen en in de tweede plaats de afsluitdijk. „Persoonlijk prefereer ik het strand", aldus majoor Flinter man, „je hebt daar waarschijnlijk minder last van' vogels en langs het strand kun je, met de duinen naast je, makkelijker oriënteren. Bovendien is het, als het hard v/aait boven de Afsluitdijk geen pretje. Als ik van Valkenburg start ben ik bovendien zo op de baan." „Hoe denkt u het gevaar van meeuwen op het strand te ont gaan?" „Dan moeten er maar een stel lampen met een geweer komen die de beesten weg schieten. Als er een paar keer geschoten is blijven ze wel weg." „Welke snelheid denkt u te ha len?" „Ik reken, als alles meeloopt, zo'n beetje op 0.8 mach (waarbij dan aangetekend is, dat het be grip mach voorstelt de snelheid van het geluid bij 15 graden Cel sius en een- druk van 760 mm, deze snelheid is 1230 km), de temperatuur is hierbij dus een be langrijke factor". „Op welke hoogte vliegt u bij de recordpoging". „Het is nog niet vastgesteld of dit beneden de 70 of beneden de 100 meter zal zijn." De baan zal bij de vlucht drie kilometer lang zijn, waarbij voorts vastgesteld is, dat het vliegtuig bij het draaien niet boven de 500 meter mag 'komen. Een waame- mcrstoestel zal hierop letten. Voorts zullen, om he+ de vlieger gemakkelijk te maken, op de voorgeschreven hoogte ballonne tjes worden verankerd. De grote moeilijkheid bij deze snelheidsproef is het meten van de tijd. Ileirtoe heeft men de hulp van Philips ingeroepen, doch het staat nog niet geheel vast of Philips in staat is op zo korte termijn do benodigde apparatuur ter beschikking te stéllen. De Amerikanen hebben destijds de tijd gemeten met o.a. de hulp van twee gesynchroniseerde camera's. De vl'iegduur van de Meteor is ongeveer 20 minuten, zodat in deze tijd het zaakje gefixed moet zijn. Een reden te meer waarom de majoor Flinterman het strand met het nabij gelegen Valken burg prefereert. Voor de recordpoging zullen enige proefvluchten langs het strand worden gehouden. En het laatste woord is dan tenslotte aan het Nationaal Luchtvaartlaboratorium, waar na afloop van de vluchten de instru menten herijkt en de berekenin gen gemaakt worden. Dan eerst kan het resultaat van de vluch ten bekend worden gemaakt. En zo hoopt vliegend Neder land dat er deze maand enige belangrijke bladzijden in de ge schiedenis der Nederlandse mili taire luchtvaart worden geschre ven, 'bladzijden die dan het resul taat zouden zijn van een weten schappelijk voorbereide recordpo ging en van de kloeke luchtvaart- mentaliteit waarin, zoals majoor Flinterman het uitdrukte „risi co's degelijk worden overwogen en waarin geen enkel risico geno men wordt zonder dat het ver antwoord is." ZEEPOST NAAR OOST EN WEST Naar Indonesië vertrekt op 17 Augustus a.s. het s.s. „Zuider kruis". Met dit schip kan post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 14 Augustus op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 19 Augustus het m.s. .„Bonaire". Hier voor uiterlijk posten op 16 Augustus. 6 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v m. 11.49 0.14 1.04 7 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 0 12 i.17 2.07 n.m. 12.08 12.43 1.33

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1