Verplichte verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid BIM IN HET JAAR 2048 t SPORTNIEUWS en van man Een zangfeest dat stof deed opwaaien Wat brengt de Radio? Notitieboeken omgekomen Amer. journalisten gevonden Hertog van Edinburgh weer naar de vloot De besprekingen der Amerikaanse stafchefs Dreigende cholera- epidemie in prov. Sind Nieuwe Amerikaanse Zuidpool-expeditie Opstand in gevangenis JOGWATER Aan het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid, is het volgende ontleend: Bij de overweging van dit wets ontwerp in de afdelingen der Kamer, betuigden zeer vele le den hun ingenomenheid daar mede. Ondanks critiek op onderdelen van het ontwerp, werd de tot standkoming van de werkloos heidswet een belangrijke stap voorwaarts geacht op de weg naar sociale zekerheid. Sommige leden, die eveneens van oordeel waren, dat een wet op de verplichte verzekering van arbeiders tegen de geldelijke ge volgen van onvrijwillige werk loosheid dient tot stand te komen stelden er prijs op te verklaren, dat zij nog belangrijker dan een zodanige wettelijke voorziening achtten het scheppen van werk gelegenheid. Alle krachten zullen tot het uiterste moeten worden inge spannen om te voorkomen, dat ons volk stukje voor stukje toch weer in een toestand van mas sale werkloosheid gaat wegzak ken. Dezelfde leden wensten aan dacht te vragen voor het aan een goede regeling van de ver zekering tegen de geldelijke ge volgen der werkloosheid tevens verbonden gevaar, dat zij onder bepaalde omstandigheden de werkloosheid ook kan bevorde ren. Al begrepen zij, dat bij wer kelijk onvrijwillige werkloosheid een sociale voorziening nodig is. Zo achtten zij anderzijds niet te ontkennen, dat bij minder verantwoordelijke personen de neiging wordt aangetroffen, om, indien een goede werklozenuit- kering in uitzicht is gesteld, niet alles in het werk te stellen om nieuwe arbeid te vinden. Een behoorlijke controle kan hier goed werk doen. In 1946, zo merkten sommige leden op, is in een commissie uit de Stichting van de Arbeid de gedachte ontwikkeld, dat de werkloosheidsverzekering uiteen vallen zou in twee belangrijke onderdelen, n.l. in een wacht geldverzekering, bedrijfstaksge- wijze uit te voeren, welke zou voorzien in de geldelijke gevol gen van de eerste phase van werkloosheid, en in een algeme ne werkloosheidsverzekering in aansluiting daarop. Verscheidene leden merkten op, dat hun de splitsing in wachtgeld- en werkloosheids verzekering enigermate gezocht toescheen. Nu zij evenwel in het wetsontwerp is geprojecteerd, aldus deze leden, moet de vraag worden gesteld, of het rationeel is, de premie voor de wachtgeld verzekering, in afwijking van verleden en, heden, mede te doen dragen door de werknemers. Het is principieel niet juist, dat de helft van de premie ten laste wordt gebracht van de arbeider. Ziet men in het aanhouden van een redelijke arbeidsreserve gedurende een termijn van aoht weken voor het opvangen van schokken in het productieproces niet alleen een voor de betrok ken onderneming of de bedrijfs tak geldende, maar ook een in de sfeer van het algemeen be lang liggende aangelegenheid, dan zou het te begrijpen zijn ge weest, indien voor de eerste acht weken de premie ten laste van het Rijk en voor de andere helft ten laste van de werkgever ge bracht werd. Intussen, nu de verplichting tot medebetaling door de arbei ders in het wetsontwerp is op genomen, schaarden de aan het woord zijnde leden zich aan de zijde van hen, die er voor pleit ten dat, alvorens de arbeiders de premie zullen moeten opbrengen met de Regering van gedachten worde gewisseld over hun loon- positie. Verscheidene leden, die de uit voering van de wettelijke rege ling door de verplichte vak-be drijfsverenigingen onder de hui dige verhoudingen eveneens juist achtten, wezen er op, dat het van belang zal zijn, de werkzaamheden, die met de uit voering van deze nieuwe wet verband houden en die, welke liggen op het terrein van de uit voering van de ziektewet en van de kinderbijslagwet, telkens be- drijfstaksgewijze in een vak-be drijfsvereniging te Centralise ren. Andere leden vroegen, of het 's Ministers bedoeling is te be- vorderen, dat, na wijziging vani de ziekte- en van de kinderbij slagwet, één bedrijfsvereniging deze wetten en de werkloos heidswet zal komen uit te voe ren. Verschillende leden brachten ter sprake de uitkeringsduur van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering, bepaald op maxi maal 21 weken. Waarop, aldus hun vraag, steunt die termijn binnen de gedachte van de so ciale'zekerheid? De uitkering overeenkomstig de bepalingen van de ziektewet is verlengd van een half tot een vol jaar. Wat ls de reden, dat de uitkering bij werkloosheid zo belangrijk ge ringer is? Na de wettelijke uit keringsduur moeten de werklo zen door middel van sociaal of maatschappelijk hulpbetoon, of hoe deze organen anders mo gen heten van overheidswege worden onderhouden. Wordt niet een groot sociaal, cultureel en staatkundig belang gediend door de arbeiders zo lang moge lijk aan de zorg van hun eigen bedrijfsorganen toe te vertrou wen? Met betrekking tot de bepaling in het wetsontwerp, dat de Mi nister kan voorschrijven, dat bijdragen van losse arbeiders voor het wachtgeldfonds gestort zullen worden in het algemeen werkloosheidsfonds, zouden ver schillende leden gaarne hebben gezien, dat dit imperatief was voorgeschreven. Losse arbeiders komen namelijk niet ten laste van een wachtgeldfonds, maar zullen 21 weken uitkering ont vangen ten laste van het A.W.F. De premies echter, dié worden geheven van en voor deze ar beiders, komen in de wachtgeld fondsen terecht, aangezien de verzekering als een collectieve verzekering is opgezet. Daar het hier gaat om ongeveer 100.000 werknemers, voor wie naar schatting per jaar aan premie een bedrag van 5- a 6 millioen gulden moet worden opgebracht, achtten bedoelde leden het van groot belang, dat dit bedrag ten goede komt aan het Algemeen Werkloosheidsfonds. Overheve ling van dit bedrag is ook daar om gerechtvaardigd, omdat in het tegenstelde geval gevaar be staat, dat de wachtgeldfondsen zoveel mogelijk slechte risico's zullen afschuiven naar het Al gemeen Werkloosheidsfonds. Verscheidene leden verklaar den er mede in te stemmen, dat, ingevolge het bepaalde in arti kel 4, onder a, het personeel, dat amtenaar is in de zin van artikel 1 der Ambtenarenwet 1929, niet als werknemer in de zin van het wetsontwerp wordt beschouwd. Inderdaad wettigt de bijzondere aard van het dienstverband van dit personeel een afzonderlijke regeling. De aan het woord zijn de leden achtten het echter niet geheel in overeenstemming met de werkelijkheid, wanneer wordt gesteld, dat voor alle personeels leden een afzonderlijke regeling als hier bedoeld, toepasselijk is. Zo kan bij voorbeeld het perso neel in tijdelijke publiekrechte lijke dienst en dit nog niet eens in alle gevallen eerst aanspraak op wachtgeld doen gelden, indien het een diensttijd heeft volbracht van vijf jaren. Voor 'n belangrijke groep van overheidspersoneel zal dus de situatie bij werkloosheid ongun stiger zijn dan voor de werkne mers in 't particuliere bedrijfs leven na de totstandkoming van de thans voorgestelde wet, wijzi ging van de overheidswachtgeld- regeling is, aldus deze leden, noodzakelijk. Gevraagd werd, of de Minister het door hem bij de behandeling van het wetsont werp in de Tweede Kamer toege zegde contact hierover met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken reeds heeft opgenomen en tot welk resultaat het c.q. be reids heeft geleid. Zondag is te Turnhout het 12de Vlaamse zangfeest gehouden, waaraan door ongeveer 10.000 personen werd deelgenomen. Het was georganiseerd door het Al gemeen Nederlands Zang-erbond (een Vlaamse organisatie) en onder de Nederlandse gasten be vonden zich Prof. J. de Waele uit Nijmegen en een vertegenwoordi ger van Brabantia Nostra. Naast vele Vlaamse liederen werden ook enige Noord-iNeder- landse liederen gezongen en aan het slot werden de Vlaamse leeu wenvlag en het oranje-blanje- bleu gehesen. Verschillende Franstalige bla den uit Brussel oefenen scherpe critiek op het progamma van dit feest. De „Dernière Hure, die een speciale verslaggever naar Turnhout zond, schreef dat er vele vlaggen te zien waren, de Vlaamse, de Nederlandse, zelfs de Zuid-Afrikaanse, maar niet de Belgische. Na de Vlaamse Leeuw werd het Wilhelmus gezongen, maar de Brabangonne werd niet gehoord. De „Dernière Heure resumeert, dat men te Turnhout te veel deed, alsof België niet bestond. De „Soir" maakt soortgelijke opmerkingen over de vlaggen en de dirigenten en stelde de vraag: „Waarom moesten deze liederen het martelaarschap van Vlaande ren in het leven terugroepen? Doen zij een beroep op de haat?" Verschillende Vlaamse bladen hebben op deze critiek geant woord. Dé „Gazet van Antwer pen" noemt die opmerkingen van „Dernière Heure" en „Soir" grap pig en schrijft: „De tijd, dat wij ons door het gewauwel van deze bladen lieten beïnvloeden is voor bij. Hebben die bladen nooit ge hoord van de Waalse congressen, waar ministers en parlements leden het woord voeren?" De „Standaard" schrijft onder Naar het A.N.P. uit zeer be trouwbare bron verneemt, is een groot aantal notitieboeken van de bij de ramp met de „Frane- ker" omgekomen Amerikaanse journalisten gevonden. Deze aantekenboeken zijn vrijwel on beschadigd geborgen uit de ba gage van de journalisten, die slechts ten dele is gehavend. Enige van deze notitieboeken zijn zeer lijvig. Onder meer is een groot aantal tekeningen ge vonden van Burton Heath, van wie reeds een aantal artikelen, die hij voor zijn dood naar Ame rika zond, zijn gepubliceerd. Verscheidene der notities zijn met ball-point penhouders ge schreven en zijn volkomen lees baar. De boeken zijn niet door brand beschadigd, doch door de regen slechts enigszins verweekt. Uit zeer betrouwbare bron verneemt A.N.P. voorts, dat in de gevonden notities opinies der journalisten worden gegeven over vooraanstaande autoritei ten in Indonesië alsmede inzich ten over de situatie-in het alge meen in Indonesië. In aansluiting hierop ver neemt het A.N.P. nog: De bezittingen van de Ameri- meer: „Wij zijn niet door haat of verbittering bezield, maar wij zul len niet dulden dat onze voor mannen en onze idealen miskend en door het slijk gesleurd wor den." kaanse journalisten waren door plaatselijke autoriteiten van In dia gescheiden van die der om gekomen niet-Amerikaanse in zittenden van de „Franeker". Bij de stukken, die aan de Amerikanen toebehoorden, be vonden zich de notitieboeken. De' Amerikaanse consulaire autoriteiten in Bombay hebben de bezittingen der journalisten, inclusief de notitieboeken onder hun beheer genomen. De persoonlijke eigendommen van de Amerikaanse journalis ten zijn, gelijk met de urnen, waarin zich de as van de omge komenen bevond, naar Amerika overgebracht. De notitieboeken zijn echter in Bombay achtergebleven. De zegslieden van het A.N.P. konden niet mededelen, wat uit eindelijk met de notitieboeken is geschied. De man in de lange witte jurk luidde een grote alarmbel. On middellijk kwamen vele mensen aanhollen. Ze zagen er allemaal precies zo uit als de man die ge beld' had. „Er zijn insluipers in het museum binnengedrongen", riep de man, die Basli had ge wekt. „Hoe is het mogelijk dat ze in die vitrine zijn gekomen?" vroeg iemand verwonderd. Maar nu kwam de directeur van de in richting er zelf bij. „Het- doet er niet toe hoe ze hierin zijn geko men", zei hij. „Ze moeten eruit! Wat een schande, zulke paljassen in één van zijn ernstigste machi nes!" Eén van de ruiten werd uit de vitrine genomen en Bim en Basli stapten een verwaarloosd museum binnen. „Zeg mij nu ein delijk waar professor Tweebeen uithangt", riep Basli. „Een ogen blikje heren en alles komt goed", zei de directeur met een gebaar in de ruimte. „Ze zijn gek", fluis terde hij angstig in het oor van iemand naast hem. KINDJE OVERLEDEN DOOR MIERENZUUR. Een kindje van twee en een half jaar te Hengelo (O.) be machtigde in een onbewaakt ogenblik een flesje met mieren- zuur, en dronk de inhoud op. Hoe wel onmiddellijk medische hulp werd ingeroepen mocht dit niet meer baten. In het R.K. zieken huis, waarheen de kleine was overgebracht, is de kleine over leden. De Hertog van Edinburgh, de echtgenoot van Prinses Elisabeth van Engeland, zal, naar officieel werd medegedeeld, in October aanstaande teruggaan naar de Britse vloot. Er is op het ogen blik niets van bekend of Prinses Elisabeth hem zal volgen naar Malta, waar hij gestationneerd zal worden. De Hertog is aangesteld als eerste luitenant van de destroyer „Chequers" van de eerste des troy er-flottielje van de Middel landse Zeevloot. De „Chequers" is gestationneerd te Malta onder commandant J. E. H. McBeath. De Hertog zal 17 October zijn functie aanvaarden. Hij staalt se dert 29 September j.l. op de v/achtgeldlijst als luitenant en heeft, aldus meent Reuters cor respondent aan het Hof te weten, met toestemming van de Koning aan de admiraliteit verzocht we der in actieve dienst te treden. Als eerste luitenant van de destroyer zal de Hertog de twee de in commando zijn. De beman ning van het schip telt ongeveer 220 koppen. Schout bij Nacht Earl Mount- batten, die het bevel voert over het eerste kruiser-eskader van de Middellandse Zeevloot, is een oom van de Hertog. Admiraal Louis Denfeld heeft na de gisteren door de Ameri kaanse stafchefsmet de Deense en Noorse militaire delegaties gevoerde besprekingen namens de stafchefs verklaard: „Wij hebben hier met de Britten, Denen en Noren zeer prettige besprekin gen gehad. Er heerst onder ons algehele overeenstemming en wij hebben op prettige wijze van ge dachten gewisseld over de orga nisatie van het Atlantisch pact. Wij keren, daar ben ik zeker van naar huis terug met een veel be ter begrip van de ganse situatie dan waarmede wij hier kwamen." om alle voorzorgs- tegen de ziekte te opgeroepen maatregelen treffen. De regering wijt de slechter wordende hygiënische toestanden aan de onverwacht zware regen val van de laatste tijd die nog aanhoudt. De regering van de Pakistanse provincie Sind heeft bekend ge maakt, dat in de provincie en de hoofdstad van Pakistan, Karatsji, een cholera-epidemie dreigt uit te breken. De bevolking wordt De militaire medewerker van de „New York Times", Hansón Baldwin, schrijft dat voorberei dingen worden getroffen voor een nieuwe, in 1980 te onderne men expeditie naar de Zuidpool, wederom uitgaande van de Ame rikaanse marine en opnieuw on der leiding van de bekende Pool- onderzoeker, schout-bij-nacht Ri- cliïrÖ Byrd. Men verwacht, dat acht schepen, 'met een totale bemanning van ongeveer 3500 koppen, aan de expeditie zullen deelnemen. Men wil tijdens de expeditie onbekend gebied, ter grootte van Europa, in kaart brengen. Baldwin meldt verder nog dat, indien de bestaande plannen de finitief zijn goedgekeurd, de eer ste schepen in October a.s. zul len vertrekken. De expeditie zal een vooruitgeschoven basis in Nieuw-Zeeland vestigen; zij zal gedurende vier maanden in het Zuidpoolgebied blijven en om streeks April 1950 naar de Ver enigde Staten terugkeeren. De onderzoekingen van de expeditie zullen plaats vinden in de tijd, dat het zomer is in het Zuidpool gebied. In de gevangenis van Velloere bij Madras zijn 220 communisti sche gevangenen in opstand ge komen. Zij verwondden 20 ge- vangenisfunotionnarissen met ste nen en flessen. De gevangenbewaarders be stormden de barricaden, die de communisten van tafels en stoe len hadden opgericht. Zij slaag den erin de gevangenen te ont wapenen en vonden 400 bamboe» stokken en andere wapenen, die van gebroken gevangenismeubi- lair gemaakt waren. Slechts één gevangene werd gewond. WATERPOLO. Dinsdag j.l. speelde de Bruinvis uit Sas van Gent te Deinze zijn tweede wedstrijd voor de beker competitie Schaal De Hoop, wel ke door de Bruinvis met 54 ge- wonnen werd. ZEILEN. ZIERIKZEE-W EDSTRÏJDEN MISLUKT. De Kon. Ned. Zeil- en Roeiver eniging, de Kon. roei- en zeilver eniging |,,De Maasl" en de Kon. Dcrdrechtse roei- en zeilvereni ging hebben ter gelegenheid van de viering van het 1100-jarig be staan van Zierikzee lange af standwedstrijden georganiseerd, welke door de slechte weersom standigheden mislukt zijn. Op 1 Augustus stond er een wedstrijd van WUlemsdorp naar Zijpe op het programma, op de volgende dag een wedstrijd van Zijpe naar Veere, en Woensdag zou een groepswedstrijd van Veere naar Zierikzee worden gehouden. Ver der dan de tocht Willemsdorp Zijpe heeft men het evenwel niet gébracht. De zee was ruw en de wind was zo hard, dat verschei dene schepen averij opliepen, zo als het kruiserjacht „Tine" van de Koninklijke, stuurvrouw mevr. Six van 'Hillegom, (gebroken mast), de „Bruiser", eveneens van de Koninklijke, stuurman H. Roltman, thuishorend in de klas se der ronde- en platbodemjach- len, en de knrserjachten „Fram 2" van de Kon. Marine jachtclub, stuurman luitenant ter zee 2e klasse R. van Wely, „Windekind" van „De Maas", stuurman C. van der Giessen Azn, Zilvermeeuw" Van de Royal Sailing Club Gent stuurman J. F. de Klerk, „De Brabant' van de 's-Hertogenbos- sche watersportvereniging „Vi king", stuurman H. N. G. Murray en de „Anteia" van de Kon. roei en zeilvereniging „De Maas", stuurman Mr. H. Willems), die al len met gescheurde zeilen de vluchthaven van Zijpe binnenvoe ren. Tenslotte liep de „Femmy" van de Koninklijke, stuurman Mr. A. J. T. Colijn, averij op aan het tuig. In verband met het feit, dat de weersomstandigheden Woensdag avond gunstiger werden, zou Don- -derdag de wedstrijd ZijpeVeere worden gezeild. DAMMEN Wereldkampioen Roozenburg geschorst. Wegens het verstrekken van onjuiste gegevens in verband met de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland 1948 was door hét bestuur vart N? derlandse Dambond een voorlo pig schorsingsbesluit uitgevaar dlgd tégen P. Roozenburg en D. van der Staay, Het bestuur van de Neder landse Dambond heeft thans be sloten P. Roozenburg definitief te schorsen voor de tijd van één jaar eindigende op 22 Mei 1950, en legde hem tevens een boete van 125.op. D. van der Staay kreeg een zelfde strafmaat met een boete van 50,J. H. de Kluijver werd een schorsing tot 24 Juli 1950 en een boete van 100. Aan W. Roozenburg werd een schorsing van dertig dagen op gelegd. J. L. G. van Dijck en J. H. Ansems kregen een schrifte lijke berisping. Gedurende de schorsingspe riode is het verboden, deel te ne men aan wedstrijden, in welke vorm ook. Eveneens is het ver boden simultaanséances te ge ven, blindpartijen te spelen of lezingen te houden, in de ruim ste zin en in welke vorm ook. DUIVENSPORT. Vluchten uit Arras. Breskens. Jonge duiven: snelheid le duif 1591 meter. L. van de Wege 1, 12; G. Boek hout 2; P. van der Walle 3, 9, 15, 16; J. de Meester 4; J. Carels 5; J. Faas 6; A. Vermeulen 7, 13, 20; G. Pleijte 8; W. Klaaijsen 10, 19; I. de Jonge Az. 11; R. van Quckelberge 14; A. Bondewel 17; A. IHamerlinck 18. Oude duiveh: snelheid le duif 1537 meter. J. Carels 1; J. Datihijn 2, 5; J. Risseeuw 3, 9, le overduif; A. Bondewel 4> J. Woutiez 6 8; W. Klaaijsen 7; A. Haartsen 10. Biervliet Jonge duiven: snelheid le duif 1567 meter. B. van Waes 1 18; L. Bracke 2; J. de Meijer 3; E. Vervaet 4, 9; W. Duysserinck 5; W. de Jonge 6, 13, 14; B. Ceelaert 7; P. Zee- gers 8; J. Dingemanse 10; P. ZATEKEy.VG 6 AUG. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.05 Philh. orkest; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Orgel; 12.03 Zangrecital; 12.33 Septet Johnny Ombach; I.00 Vcjor de strijdkrochten; 1.30 De Zevenklapper; 1.50 Film en toneel; 2.10 Omroen orkest; 2.50 Boekennieuws; 3.00 Strijkkwart.; 4.00 Lezing; 4.10 Harmoniemuz. 4.30 Lezing; 5.00 De Wigwam; 6.00 Gram.; 6,15 Journ. week overzicht; 6.30 Voor de strijdkr. 7.00 Nieuws; 7.15 Lezing; 7.30 Gram.; 7.45 Voor Nederï. in Duitsland; 8.00 Nieuws; 8.20 Lichtbaken; 8.45 Gram.; 9.15 Orkest zonder naam: 10.U0 Me- tropole orkest; 10.30 Lc t'ng; II.00 Nieuws; 11.20 Gram HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.00 Philh. orkest; 10.05 Mogenwijding; 10.20 Radio feuilleton; 10.35 Voor de arbei ders in continubedr.11.05 Het Squire Celeste Octet; 11.40 Piano; 12.00 Tango-Rumba orkest; 12.33 Roemeens orkest; 1.00 Nieuws; 1.20 Accordeon ork.; 1.50 Gram.; 2.00 Kamerkoor; 2.20 Politie-ka- pel; 3.00 Streekuitzending; 4.00 Komt U binnen; 4.15 De Tophits; 4.45 Sportpraatje; 5.00 Lezing; 5.30 Om en nabij de twintig; 6.00 Nieuws; 6.15 Populair program ma; 7.00 Artistieke staalkaart; 7.30 Lezing; 7.45 Boekbespreking; 8.00 Nieuws; 8.15 Walsprogram- ma; 9.45 Soc. commentaar; 10.00 Vervolg Walsprogr.; 10.45 Hoor spel; LI.00 Nieuws; 11.15 Jan Ccrduwener; 11.35 'Gram. van de Linde 11; Gebr. Cuele- naere 12; J. van de Linde 15; P. Boekhout 16; P. de Wever 17; F. van den Hemel 19; M Deveneijns 20 Oude duivensnelheid le duif 1563 meter. L. Bracke 1; B. Ceelaert 2, 4, 20: Jj Meijer 3; P, de Wever 5, 6; A. Naeije 7, 13; J. Moens 8; Ch. van Voor en 9, 16; P. Boek hout 10; Th. de Boevere 11; M. de Regt 12; W. Duijsserinck 14; M. Deveneijns 15; Cl. de Pré 17; J. Dingemanse 18; E- Vervaet 19, Schoondgke. Snelheid eerste duif 1571 meter. Ch. de Poorter 1, 2, 5, 6; J. van Weijnsbergen 3; R. Blaakman 4; G. de Wever 7, 12, 16, 20; P. Dob- belaere 8; A. de Rue 9; P. Blaak man 10, 13; C. Pijcke Nummer Een 134, 18; R. de Baere 14; P. Cornells 15; W. de Rie 17; J. Jvan Laare 19. Hoofdplaat Algemene vlucht. Snelheid le duif 1609 meter. L. van de Wege, Breskens, 1; Faas Mzni, Breskens, 2; CJh. de Poorter, Sasput, 3, 7, 17, 19; W. Fenijn, Breskens, 4; J. v. Weijns— bergen* Sasput, 5; Cam. de Ruijs- scher, Hoofdplaat, 6; Iz. Klaaijsen Breskens, 8; Cam. Rodts, Aar denburg, 9; Gebr. Martens, Hoofd plaat, 10; R. Dmpct, Aardenburg, 11; Versprille en Zn, Breskens 12 J. Klaaijsen, Breskens, 13; P Smidt, Sluis, 14; J. Dathijn, Bres kens. 15; G. Boekhout, Breskens, 16; M. Merrelaar, Hoofdplaat 18; A. de Waele, Hoofdplaat 20. Biervliet. P.V. J.M.M. Driewegen, vlucht van Arras. Jonge duiven: snelheid le duif 1532 meter. J. JansenRouw 1, 14, 15; P. Boeije 2, 3; A. den Hamer 4; J. Merrelaar 5, 16; A. de Mejjer 6, 8, 18; A. Boerman 7, 13; Iz. Zon- nevijlle 9, 12 20; Iz. Klaaijsen 10; C: Hamelink 11* 17; B. van der Slikke 19. Uzendijke Snelheid eerste duif 1595 meter. J. van de Broeke 1; A. Brevet 2; H. Groosman 3; J. de Smit 4; A. Lammens 3|, 8, 10; A. van de Plasse 6, C. Neijssen 7, 15, Plas- schaert 9; V. Claeijs 11; C. Mom hout 12; P. Dellaërt 13, 18, 20; C. de Putter 14; G. Fermont 16, 17; A. Termote 19. N MAANSTANDEN, on Maan Ond. Opk. Ond. 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.08 20.59 21.14 2.44 20.58 21.54 3.49 20.58 22.22 5.05 20.57 22.41 6.25 20.56 22.55 7.44 duidelijk, dat men bij igeren van de snelheid t op hetgeen de vlie- jn hoogtemeter afleest, 'lucht zal daarom een ie waarnemer worden waarin klokken, ;r enz. een plaats vin- ts wordt in de cabine estel aangebracht, dat h met een bepaalde het instrumentenbord snelheidsproef heeft trajecten op het oog, deelte langs het strand tingen en in de tweede ifsluitdijk. lijk prefereer ik het rldus majoor Flinter- ebt daar waarschijnlijk t van' vogels en langs kun je, met de duinen makkelijker oriënteren. is het, als het hard en de Afsluitdijk geen .ls ik van Valkenburg ik bovendien zo op de snkt u het gevaar van op het strand te ont reten er maar een stel it een geweer komen sten weg schieten. Als raar keer geschoten is wel weg." inelheid denkt u te ha ai, als alles meeloopt, op 0.8 mach (waarbij tekend is, dat het be- voorstelt de snelheid luid bij 15 graden Cel- druk van 760 mm, neid is 1230 km), de tr is hierbij dus een be- actor". ke hoogte vliegt u bij oging". nog niet vastgesteld iden de 70 of beneden ter zal zijn." zal bij de vlucht drie ang zijn, waarbij voorts is, dat het vliegtuig aien niet boven de 500 komen. Eer. waame- 1 zal hierop letten, len. om he+ de vlieger k te maken, op de even hoogte ballonne- n verankerd. 3 moeilijkheid bij deze oef is het meten van rtoe heeft men de hulp 3 ingeroepen, doch het niet geheel vast of staat is op zo korte benodigde apparatuur kikiing te stellen. De n hebben destijds de •ji met o.a. de hulp van ichroniseerde camera's, duur van de Meteor is 20 minuten, zodat in et zaakje gefixed moet •eden te meer waarom Flinterman het strand nabij gelegen Valken ree rt. reoordpoging zullen efvluchten langs het den gehouden, laatste woord is dan aan het Nationaal laboratorium, waar na de vluchten de instru- rijikt en de berekenin- kt worden. Dan eerst jsultaat van de vluch- worden gemaakt, hoopt vliegend Neder- er deze maand enige bladzijden in de ge- der Nederlandse mili- vaart worden gesehre- iden die dan het resul- n zijn van een weten- voorbereide recordpo- n de kloeke luchtvaart- waarin, zoals majoor het uitdrukte „risi- ijk worden overwogen geen enkel risico geno- it zonder dat het ver- ZEEPOST OOST EN WEST ionesië vertrekt op 17 a.s. het s.s. „Zuider- et dit schip kan post ïegezonden, mits deze Augustus op de bus is riname vertrekt op 19 het m.s. .„Bonaire", uiterlijk posten op 16 KUilien, aiuus maarscuaia xiuu. Maarschalk Tito zei tijdens een lunch te Skoplje tot 300 offi cieren, dat Joego-Slavië, hoewel het „vast in het socialist'ache kamp blijft, ieder als zijn vijand zou beschouwen die zich zou mengen in zijn „veedzame so cialistische opbouw'on\ orschil- lig wie hij zou zijn. verdediging van ons socialisti sche vaderland. Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten heeft heden bevestigd, dat Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, geheel door de communisten bezet is. „presidenteer kabinet". Aneta meldt nog nader, dat tijdens de afwezigheid van Hat- ta de Sultan van Djogja de lei- d'ng van het kabinet zal waar nemen. De Minister voor Sumatra., Sjafruddin, zal zeteleh in Kota- radja( Atjeh). prijzen kan worden Bestudeerd. In de afgelopen maand heeft een devaluatie van de Finse mark plaats gevonden; de uit communisten en linkse socialis ten bestaande volksdemocrati- sche partij heeft daarop bekend gemaakt dat zij op hog r lonen voor de arbeideBs zou aandrin gen, uie volgens jiiaar nodig wa- persoon werd gedood en ver scheidene andere ernstig ge wond". Ook in een aantal an dere dorpen vonden hevige bot singen tussen de politie en de bevolking plaats. In Bratislava hebben op één na alle geestelij ken en verklaring van trouw jegens hun bisschop getekend", aldus radio-Vaticana. net geruix van giysui. „Wat doet u als op grote hoog te uw drukcabine onklaar ge raakt?" „Dat is natuurlijk minaer pret tig, maar erg veel gevaar is er niet bij, want ik draag bij de - t oht een z.g. pressure-waisbeoat, wan ee ik wat druk betreit vei lig ben tot op 50.000 voet." AUGUSTUS. vm. n.m. Breskens 11.49 12.08 Terneuzen 0.14 12.43 Walsoorden 1.04 1.33 7 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 0 12 1.05 Terneuzen 1.17 38 Walsoorden 2.07 2 28

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3