fC Prins Bernhardte Dublin BIM IN HET JAAR 2048 *4) 1 o o_ 1i n van nan Maria van Reigersbergen Binnenlands Nieuws K. U. A. C. verzoekt uitbreiding der flikkeriichtinstaliatie De moeilijkheden in 2 Suriname Roemeense politie doet inval in kloosters Tsjecho-Slowaaks R.K. priester veroordeeld Verklaring Sirry Pasja De kwestie der dwangarbeiders p 1? es rfTJ Gezinshereniging per K.L.M. wardt hervat De reis van de Amerk. stafchefs De economische situatie in India - 5WATER Prins Bernhard nar» deel aan 'n internationaal springconcours met 't paard „Cool Star]', eigen dom van een Brits officier. De Prins nam de hindernissen, wel ke zwaar waren, in een uitste kende stijl en kwam het par cours rond zonder fouten. Voor deze prestatie werd Prins Bern hard door de 20.000 toeschou wers hartelijk toegejuicht. Prins Bernhard deelde met 'n amazone, die ook zonder fouten het parcours had afgelegd, de eerste en tweede prijs. Het aan tal deelnemers aan dit spring- nummer was zeer groot. Prins Bernhard en Mevrouw Phyllis Mac Dowall (Dublin) stonden na twee ronden gelijk in punten, zodat barrage moest plaats vinden. Mevr. Mac Do- well noteerde, toen zij voor de derde maal over het parcours ging, 16 fouten en met nul fou ten in de eerste ronde en 4 fou ten in de tweede maakte dat een totaal van 20. Op dat ogenblik meende men, dat Prins Bern hard een uitstekende kans had op de eerste prijs, maar na drie hindernissen in de derde ronde foutloos te hebben overwonnen, wierp „Cool Star" een balk van deze vierde hindernis omver en noteerde verder nog 12 fouten, zodat met de vier fouten uit de eerste en tweede ronde mee, ook Prins Bernhard een totaal van 20 fouten verkreeg. De Prins nodigde bij de prijs uitreiking Mevr. Mc Dowell uit de parade der prijswinnaars te openen, hij zelf volgde als twee de. heeft bereikt en dat zich wellicht spoedig een ommekeer zal voor doen, doch dat deze ommekeer niet kan worden overgelaten aan het toeval. India heeft over vloedige hulpbronnen. De eerste behoeften van het land zijn meer voedsel, meer huizen, kle ding en medicijnen. De vertegenwoordiger van Su riname in Nederland, Mr. Dr. Raymond Pos heeft in een schrijven aan de Surinaamse staten verslag uitgebracht over de reacties in de Nederlandse pers en de houding der Neder landse Regering inzake de kwes tie der interim-regering. Hij schrijft, dat volgens een mededeling van Minister Van Maarseveen, de Nederlandse Re gering de verontwaardiging der staten begrijpelijk acht en dat zij naar een oplossing streeft, doch naar de mening van de Minister zullen de staten er beter aan doen, zich te onthou den van gedragingen, welke niet in het belang van de rijkseen heid zijn, opdat zij dan met te meer klem stelling zullen kun nen nemen tegen gedragingen als die van de Tweede Kamer. De persoonlijke mening van Mr. Pos is dat, wanneer de weg wordt ingeslagen van zich te wenden tot instanties buiten het koninkrijk, de consequentie daarvan is, dat Suriname be sluit, buiten het koninkrijk te treden en naar hij meent, zijn de gevolgen van zulk een besluit niet in alle opzichten voldoende onder de ogen gezien. De voorzitter der Surinaamse staten, de heer Van der Schroeff heeft geantwoord, dat de staten op het standpunt staan, dat zij in deze kwestie geen overleg wil len plegen en dus niet wensen te worden betrokken bij het zoeken naar een oplossing in de moei lijkheden van de regering. Door radio-Vaticana is giste ren gemeld, dat de (communis tische) Roemeense politie in de afgelopen nacht invallen heeft gedaan in kloosters te Boekarest waarbij kloostereigendommen werden meegevoerd en klooster bewoners zijn mishandeld. Radio-Vaticana meldt, dat de politie archieven, gewijd vaat werk, kleren en levensmiddelen meenam; de aanwezige monnik ken en kloosterzusters werden mishandeld en, ieder afzonder lijk, opgesloten. Ook in sommige Katholieke ziekenhuizen deed de Roemeense politie een inval; in één geval werden dokters en ver pleegsters in vrachtauto's gezet en naar concentratie-kampen overgebracht. Een Tsjechoslowaakse Katho lieke Priester, Pater Alois Fajstl, die weigerde een zieke vrouw de laatste sacramenten toe te die nen, omdat zij lid was van de communistische partij, is giste ren door een staatsgerechtshof te Praag tot acht jaar dwang arbeid veroordeeld, wegens ver raad. De regering heeft onlangs ge waarschuwd, dat iedere geeste lijke, die tracht uitvoering te ge ven aan de bedreiging van het Vaticaan, om Katholieke leden van de communistische partij te excommuniceren als verrader zou worden behandeld. Pater Fajstl werden de bur gerrechten ontnomen voor een tijd van 10 jaar. Zijn vermogen werd verbeurd verklaard. Egypte overweegt of het de Verenigde Staten om opneming in het plan-Marshall zal verzoe ken, aldus heeft Sirry Pasja, de nieuwe Egyptische premier, gis teren op een persconferentie te Kaïro verklaard. „Het is onze politiek om in het belang van Egypte met alle landen samen te werken", zo zeide hij. De premier zou de onderhan delingen over het Brits-Egypti sche verdrag hervatten „te gele- genertijd, wanneer de omstan digheden het toelaten en als het belang van Egypte dit mee brengt". Hij deed een beroep op de partijen om hun onderlinge ge schillen te vergeten en slechts i voor het landsbelang te werken.' Hij wilde niet zeggen of de ver kiezingen waarschijnlijk zouden worden uitgesteld. Over de geschillen tussen de Arabische staten, zeide Sirry Pasja, dat de Arabische Liga uit broeder-staten is samengesteld en dat hij hoopte op een defini tieve regeling van alle geschil len. Groot-Brittannië heeft giste ren in de economische en socia le raad van de V. N. er bij de 1/ Mugli Basli werd langzaam wakker. Hij zag een glazen wand voor zich. „Wat kan dat zijn?" dacht de speurder. „Zit ik mis schien in mijn eigen serre?" Toen zag hij de machine en hij herinnerde zich de proefneming. De machine zag er roestig uit. „Hoe komt dat ding zo roestig?" dacht de detective nog. „Zoeven blonk hij nog als een spiegel!" Het leek erop alsof hij weer zou inslapen, maar nu werd er op de ruit getikt. Een wonderlijke man stond voor 't glas en keek Mugli verbaasd aan. De speurder was niet minder verwonderd dan de man aan de andere kant van de ruit. „Wat moet dit betekenen?" vroeg Basli ongeduldig. „Jij daar, in die soepjurk, waarom kijk je me zo aan?" Bim was door het schreeuwen van de detective ook wakker geworden. „Waar is pro fessor Tweebeen?" vroeg hij. „De proefneming is blijkbaar mis lukt", zei Basli. „Wij moeten in slaap zijn gevallen. Alleen begrijp ik niet waar ze die machine heb ben heengebracht". Naar wij vernemen zullen de wekelijkse K.L.M.-vluchten naar en van Batavia in het kader der gezinshereniging met ingang van 15 Augustus a.s. worden her- vat. Zij worden uitgevoerd onder auspiciën van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. De rou te, die de voor dit doel te gebrui ken DC-4 of C 54 B machines zullen volgen, loopt via Rome, Cairo, Basra, Karachi, Calcutta, Bangkok, Medan naar Batavia. De vliegtuigen zullen moeders en kinderen naar en van Indië vervoeren. Het vertrek van Schiphol is bepaald op Maanda gen, van Kemajoran op Dinsda gen. Naar aanleiding van de ernsti ge ongevallen, die zich gedurende de laatste maanden bij verschil lende zgn. onbewaakte overwegen hebben voorgedaan, heeft het be stuur van de K.N.A.C. zich met een adres tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend. Hierin wordt er op gewezen, dat bij Koninklijk besluit van 9 Aug. 1922 is bepaald, dat door de Mi nister van Waterstaat, voorwaar delijk of onvoorwaardelijk onthef fing kan worden verleend van de verplichting tot afsluiting, indien naar het oordeel van de Minister het verkeer over de, de spoorweg kruisende openbare weg niet druk is en van de kruisende weg af aan weerszijden een voldoende uitzicht op de spoorweg bestaat. Naar de mening van de K. N. A. C. zijn de uitzichtnormen nl. op 20 m van de spoorweg 500 m zicht (bij locaal spoorwegen resp. 12 m, en 350 m .(gelet op de ver grote treinsnelheden)zeer ver ouderd, terwijl bovendien zelfs aan deze te geringe normen niet overal wordt voldaan. Aangezien ook de drukte op de wogen vergeleken met voor de oorlog, veel groter ia geworden en de intensiteit van het verkeer aanzienlijk is toegenomen, acht adressante het aanbrengen van bijzondere voorzieningen dringend noodzakelijk. Nu naar haar me ning het construeren van onge lijkvloerse kruisingen op de 650 onafgesloten overwegen in verharde wegen niet tot de finan ciële mogelijkheden zal behoren, dringt zij er op aan het aantal flikkerlicht-installaties zo spoedig mogelijk uit te breiden tot het nodige aantal. Weliswaar is deze beveiliging niet geheel afdoende te achten, maar zij moet toch als de meest doelmatige voorshands bereikbare voorziening worden aanbevolen. Ofschoon de K.N.A.C. zich niet ontveinst, dat de betrekkelijk hoge kosten, die daaraan zijn vcrboodien in het huidige tijdsge wricht op ernstige bezwaren zou den kunnen stuiten, meent zij toch goed te doen met er op te wijzen, dat sedert 1935 het motor- wegvepkeer aanzienlijk bijdraagt in de kosten van het spoorweg verkeer, en wel door middel van minstens eenderde van de op brengst van de motorrijtuigenbe lasting, welke bijdrage voor 1949 op 12y2 millioen gulden is te stel len. Sovjet-Unie op aangedrongen een V. N.-commissie toe te laten voor een onderzoek naar de om standigheden van „meer dan tien millioen slachtoffers van dwangarbeid". „Wanneer de Sovjet-Unie be reid is haar deuren open te stel len, zullen wij niet anders dan met grote vreugde hetzelfde doen", aldus zeide de Britse af gevaardigde Corley Smith. De Russische afgevaardigde Aroetioenian deed een verras sende tegenaanval door voor te stellen, dat een uitgebreide com missie van vakverenigingsmen sen in de gehele wereld een on derzoek zou instellen naar dwangarbeid. Hij deed dit voor stel aan hpt einde van een rede van anderhalf uur. De Amerikaan Thorp stelde een commissie van onderzoek voor, die zou worden benoemd door de raad en de internatio nale arbeidsorganisatie geza menlijk. Aroetioenian zei, dat zijn land de Britse eis onmogelijk „op za kelijke wijzen" kon behandelen. Volgens 'n Amerikaanse func tionaris te Londen zouden de Amerikaanse stafchefs, die gis teren te Londen vertoefden, uit Parijs rechtstreeks naar Ameri ka willen terugkeren inplaats van eerst nog naar Wenen te gaan. Wijziging van dit plan was echter alsnog mogelijk. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË Zoals bekend heeft de Austra lische Regering de gelegenheid tot immigratie opengesteld en in dit verband zal de .„Volendam" nog dit jaar met een aantal Ne derlanders daarheen vertrkken. Australië heeft thans plaats voor ongeveer 200.090 geschoolde en ongeschoolde arbeiders. Voor al in de industrie kunnen velen geplaatst worden. Candidaten voor emigratie kun nen de daarvoor benodigde formu lieren aanvragen bij het dichtst- bij zijnde Arbeidsbureau, waar de Een Indische industrieel, G. D. Birla, heeft gisteren te Lon den verklaard, dat India zich in een ernstige economische crisis bevindt, welke, indien zij niet spoedig wordt opgelost, wellicht alle goede dingen, die tot dus verre bereikt zijn, te niet zal doen en misschien een bedrei ging zal kunnen betekenen voor de grorjdslagen van de onafhan kelijkheid van het land. Om het probleem tot een oplossing te brengen, beval Birla meer vrij heid voor het particuliere be drijfsleven aan. Birla verklaarde, dat de resul taten, welke in de eerste twee jaren van de onafhankelijkheid zijn bereikt, niet onbelangrijk kunnen worden genoemd, doch dat men er nog niet in geslaagd is het economische probleem op te lossen. Hij was van mening, dat India het dieptepunt reeds Een der weinige vrouwen uit onze Vaderlandse Geschiedenis, wier naam algemeen bekend is gebleven, is ongetwijfeld Maria van Reigersbergen, de echtge note van Hugo de Groot, een Zeeuwse van geboorte. Vrijwel iedereen herinnert zich nog wel de schranderheid en het beleid, waarmee zij on danks „Geweld van wallendubble t [gracht, Ontruste handen, wacht bij [wacht, Beslagen poorten, ijzeren boomen Geknars van slotwerk, breede stroomen" haar man in een boekenkist uit het slot Loevestein wist te laten ontsnappen. Maria van Reigersbergen werd geboren op 7 October 1589 en was de jongste van zeven kin deren uit het huwelijk van Ma ria Nicolay en Pieter van Rei gersbergen, een zeer aanzienlijk man te Veere, die daar vele ja ren burgemeester was. Toen zij enkele jaren oud was, moest haar vader als bal ling het land verlaten en ves tigde deze zich te Boulogne in Frankrijk. Later echter kwam hij weer terug naar Zeeland. Gezien de grote sommen, die Van Reigersbergen aan de op voeding van zijn kinderen ten koste kon leggen, verbaast het ons niet, dat we op een gegeven moment één zijner zoons ont moetten als Raadsheer in de Hoge Raad van Holland, Zee land en West-Friesland. Deze zoon, Nicolaas, was gehuwd met een zuster van Hugo de Groot, die door deze relatie in kennis kwam met de familie Van Rei gersbergen en zo zijn latere echtgenote Maria leerde kennen. Het huwelijk tussen deze twee later zo beroemd geworden men sen werd voltrokken de 2de Juli 1608. Hugo de Groot was toen 25 jaar oud en Maria van Rei gersbergen 18. Hoewel Hugo de Groot bij zijn. huwelijk dus nog jong was, be kleedde hij toen toch reeds het ambt van Advocaat-Fiscaal van Holland, Zeeland en West- Friesland en was zijn buitenge wone begaafdheid reeds alge meen bekend. In 1613 klom hij nog een sport hoger op de maatschappelijke ladder en werd hij aangesteld tot pensionaris van Rotterdam en het zag er naar uit, dat dit nog niet zijn laatste bevordering zou zijn. Maar, de mens wikt en God beschikt! Weldra pakten zich boven zijn hoofd donkere wol ken samen. De Groot, die, hoe kan het ook anders van iemand met zulke gaven, zeer gematigd was ten opzichte van de toen maals allerwege heersende staats- en kerkgeschillen en niemand naar de mond wilde praten, kwam hierdoor eerst in moeilijkheden en later in de ge vangenis. Na vele mishandelin gen te hebben ondergaan, werd hij tenslotte, zonder dat men hem eigenlijk iets ten laste kon leggen, veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf en opge sloten in het slot Loevestein. Tevens werden al zijn bezittin gen verbeurd verklaard. Lang duurde deze gevangen schap echter niet, want dank zij de schranderheid van zijn vrouw en de gevatheid van hun dienstbode Elsje van Houwe- ningen, kon hij uit Loevestein ontsnappen en vermomd als metselaarsknecht via Gorcum naar Antwerpen ontkomen. Zweden, dat beter dan zijn eigen land de gaven van het „Orakel van Delft" wist te waar deren, stelde hem aan tot zijn gezant te Parijs. Hij overleed als balling te Rostok in 1645. Vanzelfsprekend waren in een vrijwel volmaakt huwelijk, zoals dat van Hugo de Groot 'en Maria van Reigersbergen was, de lotgevallen van de man, tevens de lotgevallen van de vrouw en was Maria juist in de lange jaren van tegenspoed en ballingschap de steun van haar echtgenoot. Na de ontsnapping van haar man volgde zij hem niet direct naar Antwerpen, maar trachtte eerst nog in Holland zijn terug keer in vrijheid mogelijk te maken. Toen dit echter vruch teloos bleef, zat er voor haar niets anders op, dan orde op haar eigen zaken te stellen en hem te volgen. Van nu af werden haar fi- nantiële omstandigheden moei lijker. Het gehele vermogen van haar man was verbeurd ver klaard en haar eigen aanspra ken werden in het land, waar men haar niet kon vergeven, dat ze haar man had helpen ontsnappen, niet altijd even ge makkelijk erkend. Daar, waar moeilijkheden mogelijk waren, werden deze door de regeerders uitgebuit! Maar, zwaarder dan die gel delijke moeilijkheden woog bij haar het feit, dat zij als dochter uit één der aanzienlijkste Zeeuwse geslachten de verban ning van haar onschuldig ver oordeelde man niet ongedaan kon maken. Herhaaldelijk moest zij bij haar bezoeken aan het vaderland de eer van haar echt genoot en de waarheid verdedi gen en uit brieven en beschei den weten wij, dat ook dit werk haar was toevertrouwd! Als moeder heeft zij minder geluk gehad, dan zij door haar vele opofferingen heeft ver diend. Van de zeven kinderen, die haar werden geschonken, stierven er twee zeer jong. een dochter overleed op jeugdige leeftijd te Parijs en eén van haar zoons werd op oudere leef tijd in Duitsland vermoord. Na de dood van haar man keerde zij naar Holland terug en vestigde zij zich te Delft, waar zij nog acht jaren stil en gods vruchtig leefde. Zij overleed de 19de April 1653, na een leven vol huwelijksgeluk, maar ook na een leven vol onrust, reizen en trek ken, beproeving en miskenning. ingevulde formulieren ook moeten worden ingeleverd. Australische vertegenwoordigers zullen zitting houden in de volgen de Arbeidsfoureaux: Amsterdam (16 en 17 Augustus), 's-iGraven- hage (18, 19 en- 20 /Augustus), Eindhoven (22 Aug.), Deventer (23 Aug.) en Groningen (24 Aug.) BUS IN RAVIJN GESTORT Achttien personen zijn om het leven gekomen en 25 gewond, doordat een bus bij de afdaling van de Tizi n'test pas nabij Mar- raltes (Marokko) in een ravijn van ongever '150 meter diepte stortte. Er bevinden zich 2 Euro peanen onder de gewonden. Een reddingsploeg begaf zich ijlings naar de plaats van het ongeluk. BESPREKING VAN DE GASPERI MET TITO? Het bureau van de Italiaanse Minister-President wilde giste ren berichten, volgens welke de Italiaanse Minister-President, Alcide de Gasperi, in overwe ging zou hebben genomen een onderhoud met maarschalk Tito van Joego-Slavië te hebben, be vestigen noch ontkennen. De be richten over de mogelijkheid van een onderhoud zouden uit We nen afkomstig zijn. Het Ita liaanse departement van bui tenlandse zaken verklaarde, dat van een dergelijk onderhoud „niets" bekend was. TOEPASSING VAN HET EXCOMMUNICATIE-(DECREET IN BELGIË In hun laatste bijeenkomst hebben de Belgische Bisschop pen het onlangs door de Paus uitgevaardigde excommunicatie decreet bestudeerd. Zij zullen binnenkort van dit decreet ken nis geven in een herderlijk schrijven waarin de wijze van toepassing in België zal worden medegedeeld. LOODSDIENST IJMUIDEN KAMPT MET HfVRDE WIND, Sedert Dinsdagavond half ne gen tot Woensdagmorgen half zeven en wederom Woensdagmid dag-, sedert half drie, heeft de Lood'sdicnst te Umuiden zijn werkzaamheden moeten staken. Harde wind en zware deining maakten het uitvaren van de loodslboten tot een hachelijk avontuur, 's Winters is dit geen uitzondering, doch dat in de maand Augustus de loodsdiensten in Umuiden gestaakt worden is iets dat zeer zelden voorkomt. Vermoedelijk is het samengaan van verschillende ongunstige fac toren de oorzaak van deze ge beurtenis. De Bilt meldt volgens de waarnemingen van de drie lichtschepen voor de kust van Zeeland, Zuid-Holland en Noord- Holland niet meer dan harde wind tot gistermiddag 12 uur. Daarna zijn uit het gebied van de Waddenzee berichten binnengeko men welke een windsterkte met stormkracht aangaven, doch dit is niets bijzonders voor Augustus. De wind komt echter uit Noord- Westelijke richting en de flinke depressie welke thans over de Noordzee trekt, veroorzaakt flin ke uitschieters, zodat met korte onregelmatige vlagen de wind kracht grote sterkte bereikt. De Noordwestenwind jaagt het water hoog voor de pieren van Umui den en doet stukken van dit vet tig zeeiwaterschuim over de bui tenhaven waaien. Wanneer de Loodsdiensten zouden worden her vat kon niet bij benadering wor den gezegd. Voorlopig lagen de schepen werkloos in de haven. ENGELS JACHT IN MOEILIJK HEDEN BIJ GOEREE Nadat binnenkomende sche pen hadden gerapporteerd, dat zij onder de kust van Goeree 'n onbemand jacht hadden zien ronddrijven, is de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst uit gevaren van Hoek van Holland. Gisteravond om 7 uur bereik te de Schelde het jacht, dat de „Yarseys" bleek te zijn. Er be vonden zich vier personen aan boord, vermoedelijk Engelsen, die met het jacht van Singapore waren gekomen, maar met dit zware weer onder de Nederland se kust in moeilijkheden waren geraakt. De Schelde heeft het jacht de Nieuwe Waterweg bin nengebracht. BOERENKNECHT WIST WEL RAAD MET WILD ZWIJN Bij Helvoirt in de Drunense duinen werd gisteren een kudde van 20 wilde zwijnen ontdekt. Kort geleden had men in deze buurt een uitgebreide jacht op deze dieren georganiseerd, die echter geen succes had. De omwonende boeren zetten direct de jacht op de zwijnen in met het resultaat dat er drie ge dood werden, een groot exem plaar en twee kleinere. Een van deze laatste twee werd niet geschoten, doch door i een boerenknecht gegrepen en gewurgd. VRIJLATING VAN DE PRIJZEN VAN WITWASSERUEN E.A. In de Staatscourant van gis teren zijn opgenomen drie be schikkingen waarbij met ingang van 4 Augustus a.s, worden vrij gelaten de prijzen van: witwas- serijen, wasverzendings- en rei- nigingsbedrijven met uitzonde ring van chemische wasserijen en ververijen; bewakings-, ontsmettings-, zuiverings- en vuilnisophaalbedrijven; schoon- heidsverzorgingsbedrijven; ver- zorgingsbedrijven voor huisdie ren; stoppage-, rijwielreparatie- en fotocopieerbedrijven. Ook de prijzen voor het verhu ren van: tenten en kramen; naaimachines, textielgoedefen en meubelen, anders dan in ver band met pensionregeling of verhuur van onroerende zaken, zijn niet meer gebonden. Tevens zijn vrijgelaten de prij zen voor diensten welke worden verricht door accountants, be lastingconsulenten, deurwaar ders, effectenmakelaars, door banken, advies-, taxatie- en re cherche,-bureaux, de prijzen voor verpleging en/of verblijf in weeshuizen, tehuizen voor bur gerlijk armbesturen, voogdijge stichten, internaten, kostscho len, en pensionaten, alsmede contributies, schoollescursus- en examengelden. VRIJLATING PRIJZEN VAN ENIGE TEXTIEL/GOEDEREN In de Staatscourant van gis teren zijn gepubliceerd, een be schikking tot vrijlating van prij zen voor enige textielgoederen en de vijfde wijziging prijzenbe- schikking textielhandel 1948. Hierdoor zal een aantal tex tielgoederen, waarvan de han delsmarges j-eeds eerder waren vrijgelaten, ook wat het confec- tionneren betreft niet langer aan prijsvoorschriften gebonden zijn. Tegelijkertijd zijn de fabri- kantenprijzen en handelsmarges van nog enkele andere artikelen vrijgelaten, zoals reisdekens, kunstleder, band en veters. WIJZIGING PRIJZENBESCHIK- KING OVERHEMDEN 1947 In de Staatscourant van giste ren is opgenomen de beschikking tot wijziging van de prijzenbe- schikking Overhemden 1947. In deze beschikking wordt toegestaan om, met ingang van heden, voor overhemden met op gezette borstzakken extra bedra gen in rekening te brengen voor stofverbruik en bewerkingskos- ten. Voor poloshirts zijn even eens zodanige bedragen opgeno men. De herziening is noodzakelijk gebleken in verband met de mo de der twee-delige costuums, waardoor de behoefte aan over hemden en poloshirts met borst zakken in sterke mate is geste gen. MAANSTANDEN. Maan Dnd. ©pk. Ond. 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.00 0.59 21.14 2.44 0.58 21.54 3.49 0.58 22.22 5.05 0.57 22.41 6.25 0.56 22.55 7.44 idelijk, dat men bij ren van de snelheid >p hetgeen de vlie- aoogtemeter afleest, ht zal daarom een waarnemer worden waarin klokken, >nz. een plaats vin- wordt in. de cabine jl aangebracht, dat met een bepaalde 4. instrumentenbord snelheidsproef heeft ajecten op het oog, lte langs het strand ;en en in de tweede litdijk. prefereer ik het is majoor Flinter- daar waarschijnlijk an' vogels en langs n je, met de duinen tkelijker oriënteren. het, als het hard de Afsluitdijk geen ik van Valkenburg bovendien zo op de t u het gevaar van het strand te ont- :n er maar een stel een geweer komen weg schieten. Als r keer geschoten is weg." heid denkt u te ha- als alles meeloopt, 0.8 mach (waarbij end ds, dat het be- orstelt de snelheid 1 bij 15 graden Cel- druk van 760 mm, 1 is 1230 km), de 5 hierbij dus een be- or". hoogte vliegt u bij ng". uog niet vastgesteld a de 70 of beneden zal zijn." 1 bij de vlucht drie f zijn, waarbij voorts s, dat het vliegtuig niet boven de 500 omen. Een waaxne- zal hierop letten, om he+ de vlieger te maken, op de n hoogte ballonne- 'crankerd. ïoeilijkheid bij deze is het meten van e heeft men de hulp ïgeroepen, doch het liet geheel vast of aat is op zo korte nodigde apparatuur ng- te stéllen. De hebben destijds de aet o.a. de hulp van •oniseerde camera's, r van de Meteor is minuten, zodat in :aakje gefixed moet ai te meer waarom nterman het strand >ij gelegen Valken- rt. recordpoging zullen uchten langs het gehouden, itste woord is dan n het Nationaal >ratorium, waar na vluchten de instru- t en de berekenin- worden. Dan eerst taat van de vluch- >rden gemaakt. >pt vliegend Neder- deze maand enige ladzijden in de ge- Noderlandse mili- rt worden geschre- i dlc dan het resul- ijn van een weten- orbereide recordpo- kloeke luchtvaart- tarin, zoals majoor et uitdrukte ,,r;si- worden overwogen a enkel risico geno- onder dat het ver- EPOST 1ST EN WEST ïsië vertrekt op 17 het s.s. „Zuider- diiit schip kan post szonden, mits deze gustus op de bus is me vertrekt op 19 t m.s. .„Bonaire", ïrlijk posten op 16 xunieii, muuo maarscnai». xitu. Maarschalk Tito zei tijdens een lunch te Skoplje tot 300 offi cieren, dat Joego-Slavië, hoewel liet „vast in het socialist1 "-che kamp blijft, ieder als zijn vijand zou beschouwen die zich zou mengen in zijn „veedzame so cialistische opbouv, <->n\ erschil- lig wie hij zou zijn. verdediging van ons socialisti sche vaderland. Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten heeft heden bevestigd, dat Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, geheel door de communisten bezet is. „presidenteel kabinet". Aneta meldt nog nader, dat tijdens de afwezigheid van Hat- ta de Sultan van Djogja de lei- el'ng van het kabinet zal waar nemen. De Minister voor Sumatra, Sjafruddin, zal zeteleh in Kota- radja( Atjeh). prijzen kan worden bestudeerd. In de afgelopen maand heeft een devaluatie van de Finse mark plaats gevonden; de uit communisten en linkse socialis ten bestaande volksdemocrati- sche partij heeft' daarop bekend gemaakt dat zij op hog' r lonen voor de arbeideös zou aandrin gen, uie volgens haar nodig wa- persoon werd gedood en ver scheidene andere ernstig ge wond". Ook in een aantal an dere dorpen vonden hevige bot singen tussen de politie en de bevolking plaats. In Bratislava hebben op één na alle geestelij ken en verklaring van trouw jegens hun bisschop getekend", aldus radio-Vatlcana. net geruiK van giysm. „Wat doet u als op grote hoog- Breskens te uw drukcabine onklaar ge- Terneuzen raakt?" Walsoorden „Dat is natuurlijk minaer pret tig, maar erg veel gevaar is er niet bij, want ik draag bij de i cht een z.g. pressure-waisbeoat, Breskens wan- ee ik wat druk betreit vei- Terneuzen i;g ben tot op 50.000 voet." Walsoorden 'GUSTUS. v.ra. 11.49 0.14 1.04 7 AUGUSTUS. v.m. 0 12 1.17 2.07 n.m. 12.08 12.43 1.33 n.m. 1.05 1.38 2.28

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3