w m Eerste Kamer aanvaardt Noord-Atlantisch Verdrag 1 M. DE UIT üt PROVINCIE Dwangarbeiderskampen in de Sowjet-Unie De Stroper Terneuzen Noordstraat 68 Telefoon 2476 sfï Deze E De besprekingen met |Koning Leopold Besiuit Westelijke militaire Commandanten Communistische oproep tof betoging in Parijs De werkloosheid in V.S. AGENDA Sigaretten-smokkel- complot opgerold Als het jeukt in de maag Syrische fortificaties ten oosten van de Jordaan? Roemenië eist terug roeping van Sarrel Aga Khan beroofd Noodlanding van brandend vliegtuig VANAF HEI van extra •onzichtbare Zitdag te H dag, van TERNEUZEf Woensda BRESKENS: 11.30 uu Valt het U ii lijk om contj bij ons op gi FORDSON IV uitgerust mi electrische in DIESI dezelfde uitr FORD DE Al! uitgerust mei aftakas, op p oi Meer prijs vo TRACTOR ei De bijpassei raad bijgelev Districts Fon GOES TEI Vertegenwooi M. VERPLA1 De hoofdschotel van de zitting der gisteren gehouden vergade ring van de Eerste Kamer vorm de de behandeling van het Noord-Atlantisch Verdrag. Het debat hierover duurde drie uren. Tot hen, die liever een Euro pese derde macht hadden zien ontstaan, behoorde Mr W. C. Wendelaar (V.V.D.). West-Euro pa is daarvoor zijns inziens niet sterk genoeg. Rusland zou dit Pact niet beter waardeloos kun nen maken, dan door voortaan loyaal met de Verenigde Naties samen te werken, zo zeide hij. Spr. ziet wel in, dat dit verdrag- bedoeld is ter bescherming van de vrede. Hij heeft gegronde hoop, dat Stalin hierdoor zijn kansen niet krijgt, zoals Hitier die heeft gehad, nu de Verenig de Staten van hun isolationis me zijn afgestapt. Zijns inziens valt het verdrag geheel binnen het handvest van de Verenigde Naties. Hij begrijpt dan ook niet, dat Rusland er daarom zo veel bezwaar tegen maakt. De Sow- jet-Unie heeft toch ook 22 Pac ten van wederzijdse bijstand gesloten. Mocht het tot een con flict komen, dan hoopt de heer Wendelaar, dat de Amerikaanse hulp tijdig zal komen en dat West-Europa niet eerst onder de voet zou worden gelopen. De heer H. Algra (A.-R.) zeide, dat dóór de plicht tot gemeen schappelijke bijstand tegen een aggressor het verdrag voor hem en zijn geestverwanten een po sitieve, zedelijke waarde krijgt. Hij drong aan op een grondige voorbereiding van verdediging en bijstand. Evenals de heer Wendelaar uitte hij nogmaals zijn misnoe gen over het embargo op wa pens voor Indonesië. Ook desdis criminatie van Nederlandse be langen in Duitsland, zelfs tegen over Duitsers, beviel hem in het geheel niet. Nederland heeft in alle opzichten recht op 'n plaats als volwaardig bondgenoot, zo zeide de heer Algra. Prof. Dr L. J. C. de Beaufort (K.V.P.) noemde het Atlantisch Verdrag een betreurenswaardi ge noodzakelijkheid. Vrede is de natuurlijke status voor individu en gemeenschap, zo zeide hij, piet dien verstande echter, dat deze status op de rust van de orde berust. Indien de orde ver stoord wordt, dan moet men zijn maatregelen treffen, want, al dus spr., „wie zich als een schaap aanstelt, zal door de wolf op gegeten worden (of moeten wij in plaats van de „wolf" de „beer" zeggen?). De heer J. Reyers (C.-H.) be toogde, dat wij met dit verdrag vooral geen risico's moeten ne men, waar wij geen belangen hebben. Hij acht bijvoorbeeld het opnemen van landen in het Midden-Oosten gevaarlijk. De heer Van der Kieft (Arb.) was ook van mening, dat het At lantisch Verdrag uit noodzaak geboren is, hoezeer hij ook die noodzaak betreurde. Spr. had bezwaar tegen de wijze waarop de Nederlandse Regering de on derhandelingen voor dit verdrag heeft gevoerd, omdat de Over zeese Gebiedsdelen hier buiten zijn gehouden. Dit is vooral voor de Antillen en Suriname onpret tig. De heer J. P. Schalker (C.P.N.) zeide, dat naar zijn mening het Atlantisch Verdrag tot oorlog leidt, in strijd is met het hand vest der Verenigde Naties, een bedreiging vormt van de Sow- jet-Unie en de volksdemocrati- sche landen en dat West-Duits- land en Spanje als thans onge vaarlijke fascistische landen er niet officieel bij worden inge schakeld in de strijd tegen het bolsjewisme. De defensieve ver dragen van de Sowjet-Unie, die ook met Frankrijk en Engeland werden gesloten, zijn volgens spr. uitsluitend gericht tegen een nieuwe agressie van Duits land, die niet denkbeeldig is. Voor hem en de zijnen is de ondertekening van nul en gener waarde. De Minister van Buitenlandse Wij vertrouwen er op, dat dit verdrag ons volk ten goede zal komen, dat het stabilisatie en vrede zal brengen. Het is de ver ste stap, die Nederland op het gebied van collectieve veiligheid ooit gezet heeft. Na een over zicht welke stappen Nederland op dit gebied sedert 1913, na de oproep van Prof. Van Vollenho- ve, via Volkenbond en Verenig de Naties heeft gezet, zeide Mi nister Stikker, dat de verplich ting tot bijstand, neergelegd in het handvest der Verenigde Na ties, snel is verzwakt en ver bleekt, omdat de unanimiteit van de Grote Vijf verdween. In 1948 is toen, wat ons land be treft, de toetreding tot het „pact van vijf' te Brussel gevolgd. Ne derland, dat zijn neutraliteits politek hoe langer hoe meer heeft losgelaten „rust thans niet meer en laat niet. geworden, wat dreigt". Ten aanzien van de verplich ting van militaire bijstand bij een aanval zeide Minister Stik ker, dat deze minder stringent is, dan bij het Brusselse pact. Men kan de mate van hulp naar eigen beleid en op eigen wijze bepalen. Voor ons is vooral het standpunt van de Verenigde Staten van belang. Men vat het plan te Washington zeer ernstig op. De Nederlandse Regering is ervan overtuigd, dat bij een ge wapende aanval op een der Europese landen zo nodig mag worden gerekend op militaire bijstand van de Ver. Staten. Naar opvatting van de Rege ring zal dit een hulp gelijk voor heen zijn, met dit verschil ech ter, dat deze onmiddellijk zal worden verleend. Zoals voor Amerika is er ook voor de ande ren, evengoed voor Nederland, een sterk bindende verplichting tot bijstand. De ernst van een aanval zal het optreden bepa len. Over de uitvoering van het verdrag kon Minister Stikker nog weinig zeggen. Over toetre den van nieuwe verdragspart ners is hij gaarne tot overleg met het parlement bereid. Hij verheugt zich, dat thans een zo grote belangstelling voor het buitenlands beleid bestaat. Mi nister Stikker besloot met te zeggen, dat het verdrag grote, zeer zware offers zal vergen aan militaire prestaties, materieel, financieel en persoonlijk. Hij acht 't de taak van parlements leden en andere geestelijke lei ders om de noodzaken hiertoe duidelijk te maken, opdat het verdrag gemeengoed van de be volking zal worden. Bij repliek zeide de heer Al gra van mening te zijn, dat het verdrag als gericht „tegen een onbekende agressor" te bestem pelen, blindemannetje spelen is. Wij moeten op dit punt volko men eerlijk zijn en toegeven, dat het gericht is tegen het dodelijk gevaar van het communisme, zo zeide deze Anti-Revolutionaire afgevaardigde. Vervolgens vroeg de commu nistische fractie hoofdelijke stemming. Deze verliep met 29 tegen 2 stemmen ten gunste van het Noord-Atlantisch verdrag. De Belgische Katholieke en Libérale delegaties hebben Dins dagavond afzonderlijke bespre kingen met Koning Leopold ge voerd te Pregny. "Gisteren zijn de besprekingen voortgezet. Auguste de Schrijver, voorzit ter van de Christelijke Volkspar tij, zei na de besprekingen van Dinsdagavond, dat het niet waar schijnlijk is, dat de Koningskwes tie als gevolg van deze bespre kingen wordt opgelost. vens zou men moeten conclude ren, dat de Sowjets de millioenen dwangarbeiders beschouwen als waardevolle dieren, die alleen bij ernstige ziekte behandeld worden om hen als nuttig voorwerp te behouden, aldus de correspondent. De correspondent schrijft ver der, dat de voormalige kampbe woners van geen enjkel geval van opzettelijke wreedheid van de zij de der Russische wachtposten melding maakten. „In dit opzicht verschillen de Russische kampen van de concentratiekampen der nazi's, doch rechten en de waar digheid van de mens worden er niettemin volkomen verkracht", aldus de correspondent. De conservatieve „Daily Tele graph" publiceert een artikel van zijn Weense correspondent, vol gens hetwelk het bestaan van dwangarbeiderskampen in de Sowjet-Unie door verklaringen van ooggetuigen wordt bevestigd. Die ooggetuigen zijn volgens de correspondent een aantal bewo ners van dergelijke kampen, die na het uitzitten van vonnissen van enkele jaren gevangenisstraf uit de kampen zijn vrijgelatéh. Zij zeggen dat de meeste kampen be horen bij fabrieken of mijnen in het lagere gedeelte van het Geral- gebergrte. Behalve Russen verblijven in deze kampen duizenden buiten landse gevangenen. Er is o.a. een kamp voor jongens en meisjes van zeven tot twintig jaar. Som mige der meisjes fungeren als ge wapende wachtposten. Er was een ander kamp voor de „heropvoeding" van Russische soldaten, die uit Europa waren teruggekeerd. De maximumlonen in de kam pen waren juist voldoende voor het verkrijgen van de noodzake lijkste artikelen. Voedsel bestond uit zwart brood en soep. Uit de door de voormalige kampbewoners verstrekte gege- De drie Westelijke militaire commandanten hebben besloten het West-,Berlijnse stadsbestuur te machtigen de lonen van onge veer 2000 spoorwegarbeiders, die in West-Berlijn wonen en in de Oostelijke sector werken, in Wes telijke marken om te wisselen, zo deelt het Britse militaire bestuur mede. De arbeiders werden, sedert het einde van de Berlijnse spoorweg staking op 28 Juni, door het spoorwegbestuur, dat onder Sow- jet-Russische contröle staat, in Oostelijke marken uitbetaald. Het West-Berlijnse stadsbestuur heeft totnogtoe slechts 40 °/o der lonen in Westelijke marken omgewis seld. cheerd naar Bethel, waar de stoet werd ontbonden. Een geslaagd slot van een zeer geslaagde dag. BROTNISSE. Bevredigende aanslag van Oesterbroed. Het staat nu wel vast, -dat de aanslag van oesterbroed in de Zeeuwse stromen dit seizoen zeer bevredigend is geweest. Dit wil natuurlijk nog niet zeg gen, dat al het gevallen oester broed nu ook werkelijk zal uit groeien tot jonge oesters, want nog vele vijanden kunnen het ver nietigen. In de eerste plaats de schelp ziekte, waarvan Dr Korringa een uitbarsting verwacht, omdat de omstandigheden daarvoor gunstig zijn. Wel wacht men met belang stelling af, of het opruimen van partijen oude schelpen, waarvan verondersteld land te ontvluchten. Het bericht van zijn arrestatie ontlokte een Brits protest. De communistische vereniging „Strijders voor vrede en vrij heid" heeft de Pazijzenaars opge roepen, Vrijdag op de Place de la werd, dat zij als Ooncorde, tegenover de Ameri- besmettingshaarden fungeerden, kaan.se ambassade, bijeen te ko- geholpen heeft om de intensiteit teneinde generaal Bradley, van de schelpzictkte terug te i (je stafchef van het Ameril vaanse In de Verenigde Staten is het aantal werklozen gestegen tot meer dan vier millioen. Het aantal werkenden, dat eveneens gestegen is, bedraagt 59.720.000. De verklaring voor de gelijktijdige stijging van-het aan tal werklozen en dat der werken den ligt in de omstandigheid, dat het aanbod op de arbeids markt met 417.000 gestegen is. Slechts 25 procent der werkzoe kenden slaagde er iri werk te vinden. MORGEN: ST. JANSTEENGemeente huis, 3 uur: Aanbesteding verbouwing raadhuis. ZUIDDORPEGemeentehuis, 10 uurAanbesteding verbou wing raadhuis. Door geallieerde autoriteiten te Bremen is bekend gemaakt, dat een uitgebreid complot voor het smokkelen van Amerikaanse sigaretten, die Duitsland over de Nederlandse grens binnenkwa men, aan het licht is gekomen. Er zijn op deze wijze tachtig mil lioen sigaretten over de Neder landseDuitse grens gesmokkeld, waarvan men er zes millioen heeft kunnen achterhalen. Drie personen zijn gearresteerd. Ge bleken is, dat een aantal ver plaatste personen, afkomstig uit het kamp van Bergen en emplo ye's van Duitse transportfirma's in de smokkelzaak zijn betrok ken. TERNEUZEN. Zomerjongensdag van het CLI-M-V. Zaterdag 30 Juli waren weer enige honderden jongensleden van het C.J.M.V. uit Oost en West Zeeuws-Vlaanderen te Temeuzen samengekomen om daar him jaar lijks weerkerende zomerjongens dag te houden. - In een behaaglijke zomerwarm te werden om 9.30 uur op het H.B.S.-terrein de vlaggen gehesen en werden na de opening woor den van welkom gesproken door de heer P. de Zeeuw te Zaamslag. Direct daarna kregen de jongens volop gelegenheid om hun levens lust in sport en spel te uiten en betwistten twee elftallen uit Oost en West elkaar de wisselmedaille .in een voetbalwedstrijd. Na een verwoede strijd moest West Zeeuws-Vlaanderen, dat een jaar lang de gelukkige bezitter ge weest was, d© medaille afstaan aan Oost; zij het ook dat de 21 overwinning met moeite behaald werd en West alles op alles zette tot de laatste seconde. Nadat de leiders in een voetbal wedstrijd met wel fiO in de jon gens bun meerdere hadden moe- DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J, Maas.) Nadruk verboden. Zaken, Mr D. U. Stikker, heeft j 68 in een overzicht van de voor- j ,,We zijn hier niet veilig, zeg naamste punten van het Noord- j ik je" griende zij. „We zijn niet Atlantisch Verdrag tevens de veilig. Wat moeten we toch doen, sprekers beantwoord. Hij sprak jan? wie heeft het gedaan? In eerst over de vergelijking, die .s hemelsnaam', zeg eens iets!" zich opdringt tussen dit verdrag j>e stroper", antwoordde Jan, en het Statuut van Europa. Het en"ii6t haar het briefje zien. Statuut wil bouwen naar een De stroper? Wie is dat?" samenwerking op breed gebied en het geeft een ruime visie op de verhoudingen der Naties in de toekomst. Het verdrag daar entegen geeft reden tot droef heid. Spr. is het met Prof. Beau fort eens, dat de noodzaak tot het sluiten van dit pact diep- treurig is. Hier treden de begrip pen defensie en oorlogsvoorbe reiding op de voorgrond. Terwijl men als lid van de raad van Europa niet dergelijke verplichtingen heeft, geeft het pact onmiddellijk verplichtingen inzake bewapening, later wel licht van hulp. Ons volk wil vre de, aldus spr., nu en blijvend. ten erkennen, werd afgemar cheerd! naar het terrein van de heer Dieleman aan de Westsluis, waar de dag voortgezet werd. Na de maaltijd bleek ook nu weer de hoer Breur uit Sluiskil een geboren verteller, die zijn jeugdig gehoor tot het laatste woord weet te. boeien. Uitgerust, kregen allen na het verhaal gele genheid om in spel hun krachten te meten onder algemene leiding van de heer P. Loof uit Temeu zen. Hierna volgde nog een esta fetteloop over grote afstand voor alle verenigingen, welke werd ge wonnen door Terneuzen, dat hier mee eveneens de gelukkige bezit ter van een medaille werd. Na de prijsuitreiking en woor den van dank door de heer A. van de Rovaart uit Zaamslag, volgde de dagsluiting van Ds. Wiebosch uit Biervliet. Hierna volgde als slot van de dag een wandelwed strijd door Temeuzen, waarbij de kleine maar ferme groep uit Groede de eerste prjjs won. Voor afgegaan door „Zorg en Genot", het kranige signaalkorps van E. M. M., dat deze mars tot een waar plezier maakte, en met haar pittige muziek de jongens nieuwe krachten in blies en sloeg, werd dwars door Terneuzen gemar- dringen. Daar het aantal in het- water voorkomende larven is gedaald tot minder dan 100 per 100 liter water, wordt weinig aanslag meer verwacht. SLUISKIL. Clir. Zangvereniging In een geanimeerde bijeenkomst in de Chr. School is Dinsdag j.l. een Chr. gem. zangvereniging op gericht onder de naam „Soli Deo Gloria". De nu reeds 30 leden tellende vereniging hoopt, dat nog vele zangeressen en zangers in Sep tember het koor komen verster ken. In begin September a.s. zul len namelijk de eerste repetities 'beginnen. WESTDORPE. Verbetering straten. De straten in de nieuwe wijk zullen degelijk verbeterd worden. De nu bestaande sintelwegen zul len vervangen worden door straatklinker. Dit zal geen over bodige luxe zijn in onze gemeente, daar bij regen en bij dooi in de winter de bewoners dezer straten niet weten hoe uit de straten te komen. Vooral de pas aangelegde en nieuw bebouwde straat de Beatrixstraat zal een heel stuk verbeteren, daar hier bij regen achtig weer helemaal niet door te komen is Boerenleenbank. Door de uitbreiding van de Boerenleenbank hier ter plaatse is men overgegaan tot het bou wen van een eigen kantoorge bouw met een woning voor de kassier. Men is thans reeds be zig met de betonnen fundamen ten en wel in de Molenstraat. leger, resoluties, moties en pro testen. te overhandigen „ctm blijk te geven van hun vredeswil". In een Dinsdagavond uitgegeven verklaring wordt geprotesteerd tegen „generaal Bradleys ooriogs- missie." Een groot circus, dat te Keu len zijn1' tenten heeft opgeslagen, hield in de straten der stad de traditionele parade. Toen de stoet door een der hoofdstraten trok, hielden de olifanten stil bij een grote groente- en fruithan del en begonnen de uitstalkast leeg te halen. Men kon de dik huiden er niet toe krijgen hun weg te vervolgen, vóórdat de laatste tomaat en de laatste spercieboon veroberd waren De Daily Telegraph van giste ren bevat een bericht uit Haifa, volgens hetwelk het Syrische le ger versterkingen zou aanleggen ten Oosten van de Jordaan. De correspondent merkt verder op, dat de Syriërs tot dusverre forti ficaties hadden ten Westen van de internationale Palestijnse grens op door hen tijdens de oorlog be zet gebied. Krachtens de wapen- stilstandsovereenlk'Omst met Is raël moet dit gebied aan Israël teruggegeven en de versterkingen geslecht worden. Naar in Londen vernomen wordt, heeft Roemenië het terug roepen geëist van Rodrick Sarrel, de Britse zaakgelastigde te Boe karest. Op 28 Juli werd door een Roemeens persagentschap be weert, dat Sarrel getracht had Roemeense burgers te helpen het Te Le Cannet bij Nice heeft de Aga Khan bij de politie aangif te gedaan, dat hij door vier ge wapende lieden van een hoeveel heid juwelen is beroofd toen hij en z'n echtgenote, vergezeld van twee leden van het huisperso neel, per auto van hun villa wil den wegrijden. De gestolen ju welen zouden een waarde van ongeveer 200 millioen franc ver tegenwoordigen. De rovers hielden de inzitten den van de auto met revolvers in bedwang en namen hen alle juwelen af die zij bij zich had den. Zij lieten de banden van de wagen leeglopen en verdwenen daarna met een eigen auto. De familie zou naar Deauville gaan voor een bezoek aan Prins Ali Khan en de prinses (de vroe gere filmster Rita Hayworth) De echtgenote van de Aga Khan heeft aan Reuter meege deeld, dat zij een bedrag van vijf millioen francs beschikbaar stelt voor ieder, die aanwijzin gen kan geven, die leiden tot de arrestatie van de daders. Zij schatte de waarde van de ge stolen juwelên op 150 a 200 mil lioen francs. Op haar verzoek heeft de politie toegezegd de na men van degenen, die inlichtin gen verschaffen, niet bekend te maken. „Hoe weet ik dat?" snauwde hij en het was de eerste keer, dat zij hem hoorde vloeken. tl,Hou toch in 's hemelsnaam op met dat gejank. Ik wil nadenken." Hij ging naar binnen en liet zich in de hal in een stoel vallen. Juffrouw Greer ging hem achter na en sloot de deur. „Wat moeten we nu doen?" fluisterde zij. „Barbara mag het niet weten." „Dat zal ze ook niet", beet Jan haar toe, „en nu hou je je mond dicht. We zijn in geen! onmiddel lijk gevaar. Je zei immers, dat de Stroper een geluiddemper ge bruikt heeft? Goed, niemand dan jij heeft het dus gehoord." Zijn ongevoelige hardheid deed juffrouw Greer verstommen. Er waren sommige omstandigheden, die zij nog niet goed begreep en zij keek hem argwanend aan. „Wanneer hen je thuis geko- me??" vroeg zij. „Juist toen je begon te gillen." „Geef je je woord daarop?" Hij lachte wreed. „Denk je mis schien, dat ik hem neergeschoten heb? Gek! Ik heb Clem uitgezon den om het flat van zijn broer te doorzoeken. Vermoedelijk heeft hij dat ook gedaan. Zegt je dat mis schien jets?" Maar juffrouw Greer bleef hem argwanend aankijken. Ze kon zijn vlugge redenering niet goed vol gen evfenmin als zei vergeten was, hoe h\j met een revolver in de hand bij de dode knielde, toen zij hem gezien had. Jan zag aan baar, wat ze dacht. „Als Clem Larry's flat overval len heeft", legde hij uit „is het mojgelijikj, dat hij daarbij gestoord ia, of dat hij iets heeft achterge laten, dat hem verraden heeft. Misschien heeft de Stroper hem van Braton .Street naar hier ach terna gezeten." „Maar wat zou de Stroper daar te maken hebben? Hij kon toch niet weten of is Larry zelf de Stroper? Bedoel jte dat sloms?" „Tenslotte", zuchtte hij, „zou men dat gaan dénken." „Maar het was Larry toch niet, die ik de laatste dagen hier in de buurt heb zien rondsluipen'', ant woordde juffrouw Greer vlug. JHet was de vent; dje we zo even in de laan gezien hebben. Maar ais Larry de Stroper ook al is, wat zoekt hij dan hier?" „Ik begin me af te vragen", zei Jan langzaam, „of Clem mis schien iets heeft gekregen, wat voor mij bestemd was. De Stro per en ik hebben op 't ogenblik toevallig diezelfde belangen." „En waarom zou Larry zijn broer vermoorden?" hield juf frouw Greer aan. ,En het was Larry niet. De kerel, die ik gezien heb, zag er heel anders uit. Ik heb maar een glimp van hem ge zien .Natuurlijk. Jij ziet nooit iets gGe<js, behalve films. En nu help me eens." Juffrouw Greer kromp ineen en haar ogen werden groot van vrees. „Je bent toch niet van plan Je verwacht toch niet van mij begon ze, en brak af. „Ik verwacht, dat je doen zult zoals je gezegd wordt, als je ten minste niet in Queen Street te- ïecbt wilt komen. Ga naar de ga rage en haal Barbara's auto." Blij, dat zij er aan ontkwam, het lijk van Clem te moeten aan raken, haastte juffrouw Greer zich naar de garage. Op verlan gen van haar echtgenoot had zij destijds leren rijden, wat goed te pas kwam bij zijn werkzaamhe den, maar als zij die nacht Ver had moeten rijden;, zou dat voor meer dan één sterveling de dood 'betekend hebben haar zelf in begrepen. Nietemin slaagde zjj er in, de wagen uit de garage te ha len en hem zonder ongevallen te brengen waar Jan hem hebben wilde. Toen zij uitstapte, viel zij met een plof op de treeplank, want haar benen weigerden verdere dienst. Het was haar ingevallen, dat Jan haar mischien zou dwin gen hem te helpen met het inla den van Clem's lichaam, en haar voeten konden het niet van zich verkrijgen, haar dicht bij het lijk te brengen. (Wordt vervolgd.) Een brandend Braziliaans vliegtuig met dertig passagiers aan boord heeft in Zuid-Brazi- lië een noodlanding gemaakt. Onder de passagiers bevond zich de zoon van de Braziliaan se Minister van Justitie, Adroal- do Mesquita da Costa. Verder waren er verscheidene studen ten aan boord. Het vliegtuig had een bemanning van vijf koppen. Het was op weg van Rio de Ja neiro naar Porto Alegre. Gemeld wordt dat vijf perso nen, onder wie de zoon van de Braziliaanse Minister van Justi tie, om het leven zijn gekomen; de overige slachtoffers zijn drie passagiers en een lid van de uit 5 koppen bestaande bemanning. Het brandende vliegtuig maak te een noodlanding in moeilijk toegankelijk terrein; het kwam neer op grond van een boerde rij, die op een afstand van tach tig kilometer van het dichtstbij zijnde dorp is gelegen. In de laatste, door het verongelukte toestel uitgezonden radio-be richt, werd gemeld: „Brand aan boord; paniek onder de passa giers. Wij proberen een nood landing te miaken". Het wrak werd eerst verschei dene uren, nadat het ongeluk was geschied, gevonden. Vlieg tuigen, die het verongelukte toestel uit de lucht hadden waargenomen, konden, als ge volg van het moeilijk toeganke lijke terrein, niet landen. Er werd echter materiaal voor eer ste hulp uitgeworpen. Door het Braziliaanse minis terie van Luchtvaart werd me degedeeld dat uitgezonden red dingsbrigades reeds met slacht offers van het ongeluk in het dichtstbijzijnde dorp zijn aan gekomen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2