BIM IN HET JAAR 2048 Diplomatieke strijd tassen St. Anna ter Muiden en Slnis in de 13de eeuw BINNENLANDS NIEUWS n van nan Wat brengt de Radio? AGENDA Handelsovereenkomst tussen Nederland en de Russische zdne van Duitsland De besprekingen met de Amerikaanse stafchefs Arrestaties te Tokio Nota van de V.S. Socialistische Delegatie terug naar België Ceasefire-oyereenkomst geformaliseerd Geheime besprekingen Gevecht in Korea Borba over Sowjet-Russlsche spfonnage Verklaring van Truman Commentaar ,0a Nieuwsgier' op het staken van het vuren ICoric Itericklcn 5WATER HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „De beste jaren van ons leven". Lyceumterrein, 7 uur: Zo meravondvoetbal. MORGEN: AXEL: Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Harold, de Zweedse Robin Hood". TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „De beste jaren van ons leven". ül Een woordvoerder van de Ne derlandse militaire missie te Ber lijn, heeft mede-gedeeld, dat er Zaterdag aldaar een handelsover eenkomst is getekend tussen Ne derland en de Russische zone van Duitsland, welke voorziet in een goderen-uitwisseling- ter waarde van 34 inillioen gulden. Nederland zal vetzuren, ruibber, copra, textielgoederen en haring leveren in ruil 'voor machines, te gen hitte bestand glas en optische producten. passing der atoomenergie biedt, gezond is. Het is een evenwich tige politiek, die ons in militair opzicht sterker maakt, terwijl er tezelfdertijd vredesdoeleinden mede worden bevorderd". (De Amerikaanse stafchefs zijn gisterenochtend te Frankfort be sprekingen begonnen met de mi litaire vertegenwoordigers van Luxemburg. Stafproblemen en militaire organisatie zouden tot de te bespreken onderwerpen be horen. De Amerikanen zouden later op de dag een bespreking voeren met de Italiaanse legerleiding. Don derdag zullen zij te Parijs veld maarschalk Montgomery en Bel gische, Franse en Nederlandse militaire vertegenwoordigers ont moeten. Er zijn nog geen plan nen bekend gemaakt voor 'n be spreking met Portugese miLitaire leiders. De politie te Tokio heeft zeven communisten aangehouden die er van verdacht worden te hebben deelgenomen aan sabotage, waar door 15 Juli bij Tokio een tram ontspoorde, hetgeen de dood van 5 personen tengevolge had. De communistische partij betoogt, dat hier een samenzwering van een uiiterst-rechtsgezinde groep in het spel was en heeft tegen de aanhoudingen geprotesteerd. aan Bulgarije, Hongarije, en Roemenië over vredes verdragen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Ameri kaanse Regering nota's heeft ge zonden aan de Regeringen van Bulgarije, Hongarije en Roeme nië, waarin wordt voorgesteld commissies in te stellen, waar in drie partijen zitting zullen hebben en die belast zullen wor den met het oplossen van ge schillen, voortvloeiende uit de uitlegging der met de drie ge noemde landen gesloten vredes verdragen. De V.S. en Groot-Brittannië hebben Bulgarije, Hongarije en Roemenië ervan beschuldigd de op de menselijke rechten betrek king hebbende bepalingen der vredesverdragen te hebben ge schonden. In de bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt ver der nog medegedeeld, dat de Britse Regering Maandag gelijk luidende nota's aan de Regerin gen der drie genoemde landen heeft doen toekomen. De Belgische socialistische de legatie van drie man, onder lei ding van waarnemend Premier Paul Henri Spaak, is Maandag na een conferentie van vier uur en 'n kwartier met Koning Leo pold, naar België teruggekeerd. Spaak wilde zich niet over de besprekingen uitlaten. Zondag had de delegatie eveneens een onderhoud met Koning Leopold gehad. De overeenkomst tussen de Ne derlanders en Republikeinen tot het staken van het vuren is op een bijeenkomst van delegaties, die de twee partijen en de Fede ralisten vertegenwoordigen, ge formaliseerd. De bijeenkomst die plaats had onder auspiciën van de U.NjC.I., was niet voor de pers toegankelijk en de publicatie van de bijzonderheden der over eenkomst is tot half tien gisteren morgen opgehouden, terwijl een •afschrift ervan per vliegtuig, naar het Republikeinse hoofdkwartier te Djokja wordt verzonden ter bestudering door Dr. Sukarno. der Europa bezoekende Ame rikaanse militaire bevelheb bers. Maandag zijn rte Heidelberg door generaal Omar Bradley, ge neraal Hoyt Vandenberg en' ad miraal kou is Denfeld besprekin gen gehouden, waarvan het ver loop strikt geheim wordt gehou den. Men meent, dat ter vergade ring verslag is uitgebracht over opleiding, lichamelijke en geeste lijke gesteldheid en uitrusting der Amerikaanse troepen in Duits land en dat rapporten van de Amerikaanse geheime dienst zijn besproken. Ook meent men, dat de chefs der Amerikaanse Generale Sta ven mogelijk uit de eerste hand van de Amerikaanse commandan ten ter plaatse wensten te verne men, hoe deze zich de inrichting van een verdediging voor West- Europa hadden gedacht, waarbij speciaal aandacht zou zijn ge schonken aan de vraag, op welke afstand in Oostelijke richting een linie, die in de practijk te verde digen zou zijn, zou kunnen wor den ingericht. O O O De proefneming was strikt ge heim gehouden, maar toch was 'n verslaggever van het plaatselijk blad erin geslaagd tot de grote zaal door te dringen. Basli hield nog 'n klein toespraakje. Hij kan het nu eenmaal niet laten. „Vrienden dit is een historisch ogenblik", zei Basli. „Wij verlaten het heden en gaan met reuzen schreden de toekomst tegemoet". „Dat doen wij altijd" zei de jour nalist. „Iedereen doet niet an ders." „Uw organisatie wordt stilgezet eü gaat op een bepaald punt in de toekomst pas verder werken" lichtte Prof. Tweebeen toe. Basli liet zich machtig in de ene stoel vallen. Bim ging een beetje op het puntje zitten. De stoel leek op die bij de .tandars! Een doorzichtige kap werd nu bo ven de hoofden van onze vrienden neergelaten. leverd, dat in strijd is met alle verwachtingen der ongelovige Thomassen. Het blad herinnert aan de voorspellingen omtrent een „geweldige bende" te Djok ja na het vertrek der Nederland se troepen. „En ziet, nauwelijks enige weken daarna blijkt het mogelijk, dat een Nederlands stafofficier in uniform zich zon der geleide in Djokja vertoont, zonder dat iemand nota van hem neemt. Niemand komt uit Djokja die niet onder de indruk is van de rust, die er in de Re publikeinse hoofdstad heerst". Het blad bespreekt vervolgens een aantal factoren, welke on gelijksoortig zijn aan die van de Renville-overeenkomst. „Thans dringt ook in de Republikeinse sfeer 't besef door, dat de strijd voor de vrijheid als zodanig ge- Streden is en dat de politieke onafhankelijkheid voor de deur staat. Het blad brengt tenslotte war me hulde aan het werk van Dr Van Royen en zegt, dat het per soonlijke prestige van de heer Van Royen „een welhaast onge looflijk gewicht in de schaal ge legd heeft. Hij staat nu, naar wij ho pen, voor de voltooiing van het werk, waaraan zijn naam tot in lengte van dagen verbonden zal blijven," aldus „De Nieuwsgier." Het hoofdkwartier van het Zuid-Koreaanse leger deelt me de, dat 28 Zuid-Koreanen zijn gesneuveld en 128 gewond bij herovering door de Noord- Koreanen van een heuvel op drie kilometer ten Noorden van Kaesong, welke juist even ten Noorden van de scheidingslijn tussen Noord- en Zuid-Korea (de 38ste breedtegraad) ligt. Reeds eerder hebben wij in een maal wegschenken van hetzelf Borba, het officiële orgaan van de Joego-Slavische communisti sche partij, beschuldigde gisteren de Russisch orthodoxe priester Krisjko van spionnage voor de Sowjet-regering. Krisjko is een der Sowjet- iburgers, wier arrestatie tot een scherp Russisch protest aan Joe go-Slavië leidde. Het Joego-Slavi- scihe blad Politika maakte giste ren melding van vier andere Russische emigranten, die het Sowjet-Russische staatsburger schap verkregen hebben en thans voor de Sowjet-Unie in Joego slavië zouden spionneren. over programma tot ontwik keling der Atoom-energie. Aan het gisteren gepubliceerde rapport van de commissie voor de ontwikkeling van atoom energie in de Verenigde Staten gaat een voorwoord van Presi dent Truman vooraf, waarin de ze onder meer verklaart, dat de uitvoering van het programma voor de ontwikkeling van atoom energie „met onverminderde kracht en doelmatigheid dient te worden voortgezet." De Presi dent voegt hieraan nog toe: „Ik ben van mening dat onze natio nale politiek, die gericht is op een krachtige ontwikkeling van de mogelijkheden welke de toe- Onder 't hoofd „Aantekening bij de nieuwe cease-fire" schreef „De Nieuwsgier" van Zaterdag, dat de aankondiging van 't feit, dat er overeenstemming is be reikt ten aanzien van het bevel tot het staken van het vuren, 'n gelukwens waard is. „Niets staat nu meer aan de uitvoering van het uitgestippel de program in de weg". Het blad wil zich niet overgeven aan de illusie, dat er nu op Java bin nen een paar weken geen schot meer zal vallen. De toestand is grondig bedorven. Het blad wijst er op dat de duizenden lieden, wier vrijheidsideaal bestaat in de vrijheid tot stelen, roven en afpersen, zolang zij in het bezit zijn van wapens, een bedreiging blijven vormen voor iedere rechtsorde. „Zij zullen een be dreiging blijven, lang nadat de laatste Nederlandse soldaat uit dit land is vertrokken. Hun „re habilitatie" is na jaren van ver wildering 'n vraagstuk van lan ge adem". Mocht het mogelijk zijn een situatie te scheppen, waarin de Republikeinse troepen de veiligheid in een deel van 't gebied van Indonesië zouden kunnen handhaven in samen werking met de Nederlandse strijdkrachten, dan zou de toe stand inderdaad vrij snel kun nen verbeteren. Het blad ver wijst echter naar de verwachting van velen in het Nederlandse kamp, die de schouders opha len en zich op de ervaring be roepen. „De Nieuwsgier" vestigt er echter de aandacht op, dat de eerste ervaringen in de nieuwe fase een resultaat hebben opge- geschiedkundig artikeltje gewe zen op het feit, dat het nu zo onaanzienlijk St. Anna ter Mui den eeuwen geleden een rol van betekenis heeft gespeeld en dat dit stadje een zware en langdu rige concurrentiestrijd met het aan de overzijde van het Zwin gelegen Sluis heeft gevoerd. Dat tenslotte Sluis deze strijd heeft gewonnen, is nu nog te zien, maar dat St. Anna ter Muiden zich daarin krachtig heeft ge weerd, is minder bekend. Het volgende staaltje demon streert dit verzet echter duidelijk en bewijst tevens, dat deze strijd niet altijd even eerlijk werd ge streden. Toen St. Anna ter Muiden, toen nog Mude geheten, in 1241 door de Graaf van Vlaanderen met stadsrechten werd begiftigd, dus werd verheven tot een z.g. vrije stad, werden ook de grenzen van haar rechtsgebied vastgelegd en bepaald, dat ook een groot ge deelte van het Zwin hierin zou vallen. Mude verkreeg dus niet alleen stads-, maar ook water rechten, waaruit volgde, dat de Schepenen van Mude bevoegd waren alles te berechten, wat op hun gedeelte van het Zwin voorviel. Dit recht was in die dagen zeer belangrijk, omdat toentertijd het Zwin één der drukst bevaren rivieren ter we reld was. Deze duidelijk aangegeven be grenzing van zijn gebied nu miste Sluis, toen nog Lammins- vliet genaamd, hoewel het ouder dan Mude was, nog steeds en meerdere verzoeken om hierin te voorzien, waren reeds door de Graaf afgewezen. Op een gege ven moment echter had Sluis succes, want op 29 Juni 1293 werd door Graaf Guy van Vlaan deren haar een rechtsgebied toegewezen dat gelegen was bin nen 4 grenspalen, waarvan er twee in het Zwin in de richting van Mude stonden en de beide andere landinwaarts. Binnen dit gebied viel nu o.a. een schor in het Zwin, waarop tot nu toe Mude het waterrecht had uitge oefend. Zoals in die tijden van privi leges en voorrechten zo dikwijls het geval was, was ook hier het voordeel, dat de één wist te be halen, een nadeel voor een an der en het is dan ook te begrij pen, dat Mude zich door het ver lenen van dit landrecht op een gebied, waarop haar reeds eer der 't waterrecht was verleend, verongelijkt gevoelde en zich hiertegen ging verzetten. Het betoog, dat het niet aanging haar een recht, dat haar bij deugdelijk privilegie was ver leend, zo maar ten gunste van Lamminsvliet te gaan ont nemen en de Graaf werd ver zocht deze belemmering in het richtig uitoefenen van haar rechten te willen wegnemen. Het is gemakkelijk te begrij pen,' dat de Graaf zich, zo hij beide steden te vriend wilde houden en niet al te zeer de schijn van willekeur op zich Wilde laden, zich door dit twee de recht, in een moeilijk parket had gebracht, waaruit hij zich nog slechts kon redden door een uitspraak, die de kool en de geit zou sparen! Of het hem veel moeite heeft gekost deze te vin den, vermeldt de historie niet, maar wél staat vast, dat de kunst van diplomatie in die jaren reeds tot grote ontwikkeling was gekomen, gêzièn de volgende re geling, die werd gtroffen en die in de taal van de tijd, waarin de geschiedkundige leefde, die dit voorval te boek heeft gesteld, luidde: „Zoo dikwerf dit schorre door de eb ontbloot zal zijn, zal het geen daarop voorvalt ter ken- nisse en ter beslissing der Sche penen van Lamminsvliet staan, en wel in de gehele uitgebreid heid van het schorre zooverre het kan of zal worden bedijkt. Zoo dikwerf het echter bij den vloed door de zee bedekt zal zijn, hebben de Schepenen van Mude er rechtsgebied tot aan de zee- grenzen van Lamminsvliet. In dien een geval aanvangt tijdens de ebbe en ondertusschen het schorre weer door het zeewater zal worden bevloeid, zal de voort- zettieng en voltooiing der zaak aan 'de Schepenen van Lammins vliet zijn, maar daarentegen ook aan de Schepenen van Mude elk geval, dat gedurende de vloed zal aanvangen." In Roemenië zijn de eerste vijf en in Hongarije de eerste vijftien collectieve boerderijen gesticht. Als gevolg van het buiten gewoon warme weer zijn twee opslagplaatsen van munitie van de Spaanse artillerie in de na bijheid van Segovia, dat op een afstand van tachtig kilometer ten Noord-Westen van Madrid is gelegen, ontploft, waardoor twee soldaten lichte verwondin gen opliepen. In Zweedse ziekenhuizen wor den proeven genomen om de ijzeren long, die wordt gebruikt voor lijders aan kinderverlam ming, te vervangen door een uit plastic vervaardigd apparaat. Indien de proef zou slagen, zou den deze zieken in gewone zie kenhuisbedden kunnen worden verpleegd. Volgens een te New Delhi ontvangen hpricht, heeft de po litie te Gwalior gisteren Gand- har Sakharam Dandawate, één der drie mannen, die nog werden gezocht in verband met de moord op Ghandi, gearresteerd. In de afgelopen maand zijn vijf mannen, die in verband met deze moord reeds zijn veroor deeld, waaronder ook de moor denaar, Nathuram Godse, in ho ger beroep gegaan van de tegen hen gewezen vonnissen. WOENSDAG 3 AUG. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudameus; 8.45 Gram.; 9.00 Bij onze jonge zie ken; 9.30 Sextet Johny Kroon; 10.00 Fhilh. orkest; 10.30 Jon gensdag 1949; 11.30 Piano; 12.0b Harmoniemuziek; 12.33 Metro- pole-orkest; 1.00 Nieuws; 1.15 Orgelconcert; 2.00 Symphonie orkest; 300 Viool en piano; 3.20 Strijkorkest; 4.00 Voor jeugdige postzegelvcrz.4.15 Voor onze jongens en meisjes; 5.30 Kwartet; 5.50 Gram.; 6.00 Zangkoor; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Pianoduo; 7.30 Ac tueel geluid; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgelspel; 8.45 Fan tasia; 9.10 Lezing; 9.30 Kurhaus concert; 10.45 Avondoverdenklng; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.; 11.45 Piano. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Accordeola; 12.38 The Kilirna Hawaiïans; 1.00 Nieuws; 1.20 De Jonge Fliereflui ters; 1.45 Gram.; 2.00 Gesproken portretten; 2.15 Kamermuziek; 3.00 Voor de zieken; 4.00 Gram.; 4.15 Voor de kleuters4.30 Gram.; 4.55 Voor jongens en meisjes; 5.15 Miller Sextet; 5.45 Lezing; 6.00 Nieuws; 6.20 Politie- kapel; 7.00 Lezing: 7.15 Nieuws uit Indonesië; 7.30 Lezing; 7.45 Reportage; 8.00 Nieuws; 8.20 Kurhaus concert; 9.10 Hoorspel; 10.25 Jan Corduwener; 10.45 BoekbesprekingU.C0 Nieuws; 11.15 Gram. v ZIERIKZEE IN DE AETHER. Hedenavond van vijf over zeven tot half acht zal de AVRO over de zender Hilversum II (416 m) onder de titel „Zierikzee 1100 jaar" een uitzending verzorgen. Dit klankbeeld is samengesteld door Tom Nieuwenihuysen en Wim Ruth. Woensdagavond a.s. van tien over negen tot lialf tien zal de heer L. van Wallenburg te Mid delburg voor de microfoon van de NCRV (Hilversuml, 301 m) een causerie houden over het onder werp „1100 jaar Zierikzee". RUSSISCHE EMPLOYÉ UIT JOEGO-SLAVIË GEZET Joego-Slavië heeft Koesmitsjef Andreja, Sowjet-Russische em ployé van de Sowjet-Russische Joego-Slavische scheepvaartmij., uit het land gezet, aldus meldt Tanjqog, het Joego-Slavische persbureau. Beweerd wordt, dat hij op 30 Juli in dronkenschap de Joegoslaven „parasieten en ban dieten" noemde. Toen hij door de politie onder vraagd werd, „ging hij voort Joego-Slavië te beledigen en al les wat breekbaar was binnen zijn bereik stuk te gooien", aldus het persbureau. „rak is het achtereind van het gehemelte." Vergenoegd en tevreden stap te het mannetje weer op. Per slot belt men in Amsterdam ook de brandweer als er een kat in een boom zit! VERTREK „KOTA INTEN". Het troepenschip „Kota Inten" zal Woensdag 3 Augustus 1949 met aflossingsdetachementen van het Kon. Ned. Indisch Leger en van de Kon. Landmacht uit Rot terdam naar Indonesië vertrek ken. DODELIJK ONGEVAL. Doordat de 70-jarige wielrijder H. J. v. d. B„ afkomstig uit de Kempstraat in Den Haag, bij het overstekon van de Rijksstraat weg ter hoogte van de Deijl wei felde, werd hij gegrepen door een zware vrachtauto, komende uit de richting Den Haag. Hij werd op slag gedood. PUZZLE PROBLEMEN Een oud mannetje met een vastberaden trek op zijn ernstig gezicht stapte dezer dagen de eerste hulppost in het Binnen gasthuis te Amsterdam binnen. „Ik wil de dokter even spre ken," was zijn groet. De dokter was bezig en dus vroeg de dienstdoende zuster of zij misschien iets kon doen. „Neen, ik wil de dokter zelf", weerde de man onwrikbaar af. Even later was er de dokter met keurende blik. „Waarmee kan ik u helpen?" „Dokter ik puzzle en nu moet ik nog één woord hebben. Het heeft drie letters, de eerste is een r en de laatste een k. Het moet het achterste gedeelte van het verhemelte zijn. Klopt het woord „rak"?" Vóór de dokter van dit zonder linge „ongeval" bekomen was, had de rasechte Amsterdamse verpleegster de situatie begre pen. „Maar natuurlijk," zei ze, SUBSIDIËRING MIDDELBARE SCHOLEN Blijkens het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer betreffende het ontwerp subsidiëring bijzon dere scholen voor V.H.O. en M.O. werd het ontwerp door vele leden met instemming begroet. Door verscheidene leden werd het pleit gevoerd voor het verle nen van terugwerkende kracht aan de voorgestelde verhoging van het subsidiepercentage tot 1 Januari 1948. Zij betreurden het, dat aan deze reeds in de Tweede Kamer uitgesproken wens niet was voldaan. Met erkentelijkheid was kennis genomen van de toezegging, dat de bedragen voor administratie kosten zullen worden verdubbeld. BOERDERIJBRfUVD TE ROSMALEN. Door onbekende oorzaak brak Zaterdagavond brand uit in de landbouwschuur van Timmer mans, gelegen aan de Oude Baan te Rosmalen. Onmiddellijk werd door loco-burgemeester van Ros malen, de heer Noppen, de brand weer uit 's-Hertogenbosch ge alarmeerd, die in de kortst moge lijke tijd aanwezig was. De brand was inmiddels overgeslagen naar het woonhuis. De brandweer kon aanvankelijk wegens gebrek aan water niets uitrichten, doch het slangenmateriaal kon later ver bonden worden met het sanato rium Mariaoord. Het woonhuis en de land bouwschuur wérden een prooi der vlammen. Nagenoeg niets kon worden gered. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. VERKEERSONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP, Zaterdagmiddag om half vijf is op het Singel, hoek Spuistraat te Amsterdam, een 19-jarige leer ling-kolt door een personenauto overreden ert onmiddellijk aan zijn verwondingen overleden. De wagen werd bestuurd door een dame, die uit de Spuistraat kwam rijden en het Singel op wilde draaien, zij raakte met haar linkelvoorwicl een verkeers- zuiltje en verloor de macht over het stuur. De auto draaide toen naar rechts het trottoir op. De chauffeuse is in shocktoestand in de Valeriuskliniek opgenomen. JONGETJE NA HET ETEN VAN GIFTIGE BESSEN OVERLEDEN. Het tweejarig zoontje van de familie Van E., wonende aan de Lunterse Bosweg te Lunteren, bevond zich Zaterdagavond met zijn zesjarig zusje in de krui dentuin van de heer D., waar verscheidene- planten voor me- diciniale doeleinden worden ge kweekt. De kinderen plukten bessen aten daarvan. Des avons deden zich bij het knaapje vergifti gingsverschijnselen voor. Hoe wel medische hulp spoedig ter plaatse was, mocht men er zelfs door het toedienen van tegengift niet in slagen de kleine te red den. Het zusje, dat blijkbaar min der bessen genuttigd had, on- -dervond geen nadelige gevolgen. EEN MODERNE DIOGENES. Een zestienjarige leerling bakker uit Den Haag heeft Dio genes willen copiëren. Hij was ruim drie weken geleden van huis weggelopen, kwam in Rot terdam terecht en moest kostte wat kost een onderdak hebben. In een volkstuintje aan de Laanstootseweg zag hij een flinke ton staan en richtte die tot slaapplaats in. Maar de ton was korter dan de jongeman en deze moest daar om met de benen buiten boord slapen. Twee jongens uit de buurt passeerden in het sche merdonker. Ze vonden die ton met twee eruit bengelende benen nogal griezelig en stapten, bleek om de neus, naar de politie. Die wist het mysterie op te lossen. Het spelletje is nu uit, want de zestienjarige zal zich in de Re sidentie weer in het bakken moeten gaan bekwamen. MAANSTANDEN. Maan )nd. Opk. Ond. 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.06 0.59 21.14 2.44 0.58 21.54 3.49 0.58 22.22 5.05 0.57 22.41 6.25 0.56 22.55 7.44 idelijk, dat men bij ■en van de snelheid >p hetgeen de vlie- loogtemeter afleest, ht zal daarom een waarnemer worden waarin klokken, ;nz. een plaats vin- wordt in. de cabine ;1 aangebracht, dat met een 'bepaalde 4 instrumentenbord snelheidsproef heeft ajecten op het oog, Ite langs het strand ;en en in de tweede ïitdrjk. prefereer ik het is majoor Flinter- daar waarschijnlijk an vogels en langs n je, met de duinen tkelijker oriënteren. het, als het hard de Afsluitdijk geen ik van Valkenburg bovendien zo op de t u het gevaar van het strand te ont- ■n er maar een stel een geweer komen 1 weg schieten. Als - keer geschoten is weg." heid denkt u te ha- als alles meeloopt, 0.8 mach (waarbij end ds, dat het be- orstelt de snelheid 1 bij 15 graden Cel- druk van 760 mm, 1 Is 1230 km), de 3 hierbij dus een be- or". hoogte vliegt u bij ng". uog niet vastgesteld i de 70 of beneden zal zijn." 1 bij de vlucht drie f zijn, waarbij voorts s, dat het vliegtuig 1 niet boven de 500 omen. Een waarne-- zal hierop letten, om he+ de vlieger te maken, op de a hoogte ballonne- 'orankerid. ïoeilijkheid bij deze is het meten van e heeft men de hulp igeroepen, doch het iet geheel vast of aat is op zo korte nodigde apparatuur ng te stellen. De- hebben destijds de aet o.a. de hulp van •oniseerde camera's, r van de Meteor is minuten, zodat in :aakje gefixed moet n te meer waarom nterman het strand >ij gelegen Valken- ri;. reoordpoging zullen uchten langs het gehouden, ltste v/oord is dan n het Nationaal oratorium, waar na vluchten de instru- t en de berekenin- worden. Dan eerst taat van de vluch- orden gemaakt. >pt vliegend Neder- deze maand enige ladzijden in de ge- Ncderlandsc mili- rt worden geschre- dlc dan het resul- ijn van een weten- orberelde recordpo- i kloeke Iuchtvaart- larin, zoals majoor et uitdrukte „risi- worden overwogen tt enkel risico geno- onder dat het ver- EPOST »ST EN WEST ïsië vertrekt op 17 het s.s. „Zuider- diiit schip kan post zonden, mits deze gustus op de bus is me vertrekt op 19 m.s. .„Bonaire", jrlijk posten op 16 Jtumen, aiuua maarscuain. mui Maarschalk Tito zei tijdens een lunch te Skoplje tot 300 offi cieren, dat Joego-Slavië, hoewel het „vast in het socialist'ache kamp blijft, ieder als zijn vijand zou beschouwen die zich zou mengen in zijn „veedzame so cialistische opbouw'on\ erschil- lig wie hij zou zijn. verdediging van ons socialisti sche vaderland. Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten heeft heden bevestigd, dat Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, geheel door de communisten bezet is. „presidenteel kabinet". Aneta meldt nog nader, dat tijdens de afwezigheid van Hat- ta de Sultan van Djogja de lei- ei'ng van het kabinet zal waar nemen. De Minister voor Sumatra, Sjafruddin, zal zetelert in Kota- radjat Atjeh). prijzen kan worden bestudeerd. In de afgelopen maand heeft een devaluatie van de Finse mark plaats gevonden; de uit communisten en linkse socialis ten bestaande volksdemocrati- sche partij heeft! daarop bekend gemaakt dat zij op hog' r lonen voor de arbeideBs zou aandrin gen, uie volgens (haar nodig wa- persoon werd gedood en ver scheidene andere ernstig ge wond". Ook in een aantal an dere dorpen vonden hevige bot singen tussen de politie en de bevolking plaats. In Bratislava hebben op één na alle geestelij ken en verklaring van trouw jegens hun bisschop getekend", aldus radio-Vaticana. net geruiK van giysoi. „Wat doet u als op grote hoog te uw drukcabifle onklaar ge raakt?" „Dat is natuurlijk minaer pret tig, maar erg veel gevaar is er niet bij, want ik draag bij de 1 oht een z.g. pressure-waistcoat, wan ee :k wat druk betrelt vei- l'g- ben tot op 50.000 voet." GUSTUS. vm. n.m. I Breskens 11.49 12.08 Terneuzen 0.14 12.43 Walsoorden 1.04 1.33 7 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 012 1.05 Terneuzen i.17 133 Walsoorden 2.07 2 28

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3