M. DE SPORT IN SOERABAJA UIT DE PROVINCIE Terneuzen Noordstraat 68 Telefoon Deze I De Stroper Luchtvaartdeskundigen terug in Nederland Nog twee slachtoffers van „Roermond" gevonden Vrachtauto van Rode Kruis op trekbom gelopen, 18 doden Geen dagpassen meer voor de Belgen Prof. Oliphant over moderne oorlogvoering Frans voorstel tot wapen telling aangenomen George Marshall over de wapenhulp Nieuw algemeen besluit warenwet Voetbalmatch op zone-grenzen f «p> VANAF HE. van extra onzichtbare Zitdag te H dag, van TERNEUZEr Woensda BRESKENS 11-30 uu Valt het U ii lijk om contj bij ons op gi FORDSON IV uitgerust m< electrisohe in FORD DIESI dezelfde uitr FORD DEA1' uitgerust met aftakas, op p Meer prijs vo TRACTOR ei De bijpassei raad bijgelev Districts For< GOES TEL Vertegenwooi M- VERPLAI Gisterenmiddag omstreeks 4 uur zijn op Schiphol gearriveerd de heren Dr Ir H. J. van der Maas-Maluin, algemeen chef vlieger van de K.L.M. en Kam- minga van de Rijksluchtvaart dienst, die hebben deelgenomen aan het onderzoek naar de oor zaak van de ramp van het K.L. M.-vliegtuig „Franeker" nabij Bombay. Genoemde heren heb ben onder anderen 'n onderzoek in New Delhi, de laatste lan dingsplaats van het vliegtuig vóór de ramp, ingesteld. Bij hun aankomst op 't vlieg veld Maandagmiddag konden de deskundigen geen mededelingen doen over hun bevindingen, om dat het officiële rapport, dat door de commissie van India moet worden uitgebracht, nog niet beschikbaar is. De Neder landse commissie hoopt evenwel ap zeer korte termijn haar ver slag te kunnen uitbrengen. Maandag zijn nog twee licha men uit het wrak van de bij Ba- ri verongelukte „Roermond" ge haald. De stoffelijke overschot ten zijn nog niet geïdentificeerd. Drie van de 33 verongelukten worden thans nog vermist. Een van de stoffelijke over- ongelukte „Roermond" zijn op- schotten, die uit de bij Bari ver- gehaald, is herkend als dat van gezagvoerder Hans Plesman. 18 Personen werden gedood, toen een vrachtauto van het Rode Kruis tussen Blora en Rembang op een trekibcin reed, aldus maakte gisteren de missie van het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië bekend. Het team be stond uit de arts Dr. H. van Rei gersberg Versluijs en de verpleeg sters de zusters C. G. M. van der Ven, G. M. C. Leefgens en G. B. Wechgelaar (de laatste was gou- vernements-verpleegster)De an dere slachtoffers zijn 8 militairen en politie-agenten. De 18 slacht offers zijn Zondag te Blora be graven. „De Standaard" verneemt dat de dagpassen, die de laatste ja ren aan de Nederlandse grens- kantoren aan Belgische touris- ten werden verstrekt om een uit stapje in het Nederlandse grens gebied te kunnen maken, thans op bevel van de Belgische Rege ring afgeschaft ^ijn. Duizenden badgasten van de Belgische kust die anders de gelegenheid had den om met tram of autobus een tochtje naar Sluis of Walcheren te maken, zien zich dit genoe gen nu ontzegd, aldus „De Stan daard". Prof. Oliphant, de Britse atoomgeleerde, heeft gisteren op een bijeenkomst van de wereld actie voor 'n federale regering te Sydney verklaard, dat weten schapsmensen een oorlogvoering mogelijk achten, waarbij hormo nen verspreid worden, die „de verschrikkelijkste vergroeiingen bij plant, dier en mens" zullen veroorzaken. Wetenschapsmensen begrijpen waar de heerschappij over de natuur heen leidt, dóch zij ma ken geen wapenen voor de ver nietiging van het mensdom. Dit doen de militairisten en politici in de meedogenloos agressieve landen", zo zeide hij. De sleutel tot de wereldvrede zag Prof. Oli phant in een vervanging van de Verenigde Naties door een soort supernationale regering, geko zen door de gewone mannen en vrouwen van de gehele wereld. wedstrijd te gaan. De toeschou wers werden toegesproken door leiders van Oost-Duitse partijen en de leider van de communis tische partij te Coburg, die slechting van de zonegrenzen eisten. Intussen maakten tienduizen den voetballiefhebbers uit de Sowjet-zone gebruik van de ge legenheid om in Neustadt, waar de winkels speciaal geopend wa ren, goederen uit de Westelijke zones te kopen. De V.N.-commissie voor con ventionele wapens heeft gisteren met 8 tegen 3 stemmen 'n Frans voorstel aangenomen tot 'n tel ling in de gehele wereld van niet-atomische wapens en van de strijdkrachten. Egypte, de Sowjet-Unie en de Oekraïne stemden tegen. Het voorstel behelsde tevens de vor ming van een internationaal ve rificatie-orgaan zonder veto recht. De vroegere Amerikaanse Mi nister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, heeft voor de Huiscommissie voor Buitenland se Zaken, verklaard, dat aarze ling bij het goedkeuren van President Trumans* program voor militaire hulp „zeer onge lukkig" zou zijn en „grote ver takkingen" zou hebben. Hij was van mening, dat het program in een dringende behoefte voorzag. Als er ergens gevoetbald wordt dan is dat wel in Soerabaja, aan de Noordkust van Oost-Java. Militairen van alle mogelijke onderdelen ontmoeten elkaar op de 7 sportvelden van de stad en spelen onder de meest vreemd soortige namen en afkortingen de meest opwindende competi tiewedstrijden. VAD tegen LMD, TLM tegen MPV en een andere club, die zich 37 AAT noemt, te gen een ploeg van de Mariniers, die ARBAT heet. Allemaal na men, die u natuurlijk niets zeg gen en daarom hier verder wei nig ter zake dienen. U kunt im mers toch geen favoriet uitkie zen. Trouwens, het kost u al moeite genoeg om de clubs van uw eigen district uit elkaar te houden, laat staan dat u weet welke clubs er in de tweede klas se spelen. 4wS „r Wij zijn een van die mensen, die steeds de competities mee maken, die in het garnizoen Soerabaja worden uitgespeeld. Met de mannen van AAT, die van het Mitrailleurbataljon, de verlofgangers van buiten en tal van anderen zitten wij iedere Zaterdag- en Zondagmiddag op de tribunes van het Ajax-sta- dion om de deelnemers aan te vuren. En dat zijn er nog al wat. Ieder week-end worden er min stens vijf wedstrijden gespeeld, om de competitie er in een mi nimum van tijd „door te draai en". Zo is de derde voetbalcom petitie van alle militaire elftal len in en rondom de stad Soera baja deze week weer klaar. Der tig elftallen hebben meegedaan en na een harde strijd van drie maanden is VORA kampioen van de eerste klasse geworden. VORA is een mariniersploeg, sa mengesteld uit het verplegings- onderhouds- en reparatieperso- neel van een technische afde ling, die 399 man sterk is. Van daar de naam VORA. Het broer tje van deze club heet VORA 2, die bij dezelfde competitie kam pioen van de derde klasse werd. De benjamin van de tweede klasse is een KL-ploeg, met na me het derde peleton van een zware mortiercompagnie. Een elftal, dat wijd en zijd bekend is en kan terugzien op een roem rijk verleden. In 1947 slaagden zij er namelijk in bij de eerste competitie de Oost-Java-wissel- beker te veroveren. De Luite nant-Kolonel Pel in zijn speciale functie als voorzitter van de Landmacht Voetbal Organisatie reikte de zilveren bekers uit, een feestelijk slot aan een reeks van ontspannende, maar tevens in spannende sportieve prestaties. Want er komt wat bij kijken om in een militaire samenle ving de boel te laten draaien, 'n Paar overplaatsingen van goede krachten, kan een club direct op het tweede plan brengen en dan is het moeilijk de animo er in te houden. Maar de dienst blijft dienst en met dergelijke dingen moet men nu eenmaal DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling In de bezettingsjaren is heit al gemeen toesluit warenwet gewij zigd. Thans is dit stujc bezet tingsrecht verdwenen, nu in het blad J 306 een nieuw algemeen besluit warenwet is verschenen. De aangebrachte wijzigingen zijn in hoofdzaak gehandhaafd. Een voetbalwedstrijd tussen een ploeg uit de Amerikaanse en een uit de Russische zone van Duitsland, die door 20.000 toe schouwers werd bijgewoond, leidde Zondag tot een demon stratie voor opening van de zo- negrens. De Sowjet-autoriteiten had den de grens van 12 tot 20 uur opengesteld om burgers uit hun zone in staat te stellen naar de rekening houden. Wat de alle daagse hitte betreft, daar raakt men op de duur zelfs bij het voetballen aan gewend. Een temperatuur van 30 graden mag geen naam hebben. Erger zijn de plonsbuien, die vooral in de kenteringstijd uit de hemel ko men vallen. Geen druilerig re gentje, zoals wij dat kennen in Nederland, maar een fikse wa terval. Zo erg dikwijls, dat je van de tribune de spelers op het veld niet eens meer kunt zien en de wedstrijd afgebroken moet worden. Maar geen nood! Dezelfde wedstrijd wordt dan ergens mid den in de week gespeeld op een dag, dat het niet regent. Het zijn niet allemaal voetbal lers, waarvan je direct kunt zeg gen: „Gut, gut, wat leveren die jongens 'm dat", maar de eerste spontane reactie bij ons publiek is veeleer een grote mate van verbazing. „Verdraaid, doet die ook al mee! Dat had ik niet achter 'm gezocht. Die droge!" Mensen, die er wat voor over hebben om de voetbalsport te le ren, dikwijls te vroeg in 'n wed strijd uitkomen, blunders maken en de vlijmscherpe critiek op de tribunes moeten kunnen slikken. Want die is niet mis. Het solda- tenpubliek steekt nu eenmaal zijn critiek nooit onder stoelen of banken, ook niet voor voet ballers die pas voor de derde maal achter een bal aandraven en waar het niets van te ver wachten heeft. Al katjang kra kend onder veilige zonbeschut- ting van de tribune, slingeren zij hun opmerkingen losjesweg de ruimte in, waarvan de hele kluit aan het daveren van het lachen slaat. „Dat Piet maar niet moet denken, dat ie op de kattegesasie is en Jan z'n krom me benen wel wat had kunnen bijvijlen, dat de keeper als ge woonlijk geen moer voorstelt en dat het nu maar eens uit moet zijn met die valse fluitpartijtjes van de scheidsrechter". Werke lijk het is niet alleen om over het wel en wee van de spelers uit. te weiden. En de kleine kat- jongs lopen de rijen langs en verdienen hun dubbeltjes aan de apenootjes, die ze in eigen ge maakte krantenzakjes verkopen. Een gevlekte kamponghond loopt ongestoord en snuffelend dwars over het veld tussen de verwoede spelers in. Een bal, die vlak voor zijn poten op de grond inslaat, doet hem jankend weg rennen. Dat kan de hilariteit op de tribune slechts vergroten, op het hete veldje wordt er geen aandacht aan geschonken; de strijd wordt daar te ernstig op genomen. De naam van de club en het onderdeel staan immers op het spel! De voetbalcompeti tie in Soerabaja draait door. Naar vernomen wordt, moet de Britse Premier Attlee sinds Zaterdag het bed houden. Hij heeft kou gevat. van H. H. J. Maas.) 66) Nadruk verboden. Barbara fronste haar glad voor hoofd. Haaf geduld was niet on begrensd. Zonder iots te zeggen ging zij langs juffrouw Greer teen, die zich daarvan echter niets aantrok en een halve fles van Jan's beste wijn haalde, waar- T.ee zij zich in haar afdeling ver schanste. Daar verviel zij in een prettige herdenking van „Vlam mende harten", terwijl zij zich bezig hield met het toereiden van het ontbijt voor de volgende mor gen. Na een poosje hoorde zij Barbara naar boven gaan, en op dat ogenblik kreeg juffrouw Greer erge voorgevoelens. Ineens besef te zij, wat voor een prachtige prooi zij was voor ernstige en zwijgzame rovers en vrouwen moordenaars. Weliswaar was Bar bara in huis; Barbara was echter ook maar een meisje, dus niet bepaald een goede bescherming. MIDDENSTANDS-EXAMEN ALGEMENE HANDELSKENNIS Op de laatste dag van het te Middelburg gehouden Midden stands-examen Algemene Han delskennis slaagden o.m.: A. G. Stolk en H. F. Verplanke te Groede en J. A. Versprille te Breskens. TERNEUZEN Pantservuist gevonden. Terwijl de heer F. Kegels Zon dagmiddag op de zeedijk in de N.N. polder liep te wandelen, zag hij een pantservuist op de weg liggen. Hij deed hiervan onmid dellijk aangifte bij de politie, waarna de omgeving werd ken baar gemaakt door het plaatsen van een rode vlag. De oprui mingsdienst te Oostburg werd gewaarschuwd en deze zal dit uiterst gevaarlijk voorwerp on schadelijk maken. Loos alarm. Tijdens afwezigheid van de bewoonster van een woning be merkte de huisbewaarder, dat in een kamer vah deze woning alles overhoop lag, zodat hij ver moedde, dat ongenode gasten aan het werk waren geweest. Bij onderzoek door de politie bleek evenwel, dat de vloer 't gewicht van een in de huiskamer staan de kast niet had kunnen houden waardoor deze was omgevallen en de gehele inhoud in de kamer verspreid lag, zodat het de schijn had van inbraak. Van enige ontvreemding bleek echter geen sprake te zijn. BIERVLIET. Supportersvereniging op gericht. Sinds geruime tijd ziet men in Biervliet 's avonds een aantal jongens coursen op geïmprovi seerde race-fietsen. Bij enkele er van leeft het verlangen ook in werkelijkheid coursen te gaan rijden. Tijdens de 8ste wieler ronde van Biervliet heeft Adri Versluijs o.a. bewezen over uit houdingsvermogen te beschik ken en hij sloeg nog zo geen gek figuur op zijn wrakke ge- improviserende karretje ook. Een aantal sportliefhebbers meende nu, dat een goede fiets één der voorwaarden is om cou reur te kunnen worden en daar een goede fiets financieel onbe reikbaar is voor de adspirant- renners, dachten zij aan de op richting van een supportersver eniging. Zaterdag 30 Juli werd tijdens een in der haast belegde verga dering in^'t café 't Oude Raedt- huis alhier de supportersvereni ging opgericht. Deze vereniging zal zich ten doel stellen de jon gens de helpende hand te bie den door het beschikbaar stellen van alle benodigde materialen, een en ander binnen het finan cieel bereikbare van de vereni ging. Op de vergadering gaven zich 32 personen op als lid. Uit de 13 personen, die zich voor een be stuursfunctie beschikbaar stel den werden 7 bestuursleden ge kozen en wel de heren W. A. de Jonge, A. Dijk, L. de Zeeuw, C. B. Jansen, J. Faas, A. Versluys Iz., Jac. Velde. Bij acclamatie werden de heren J. Versluys- Provoost en C. Dieleman tot bode benoemd. Op de bestuursvergadering welke binnenkort gehouden zal worden, zullen de bestuursfunc ties verdeeld worden. Hoezeer het ernst is bij de sportliefhebbers de vereniging te steunen, blijkt uit het feit, dat aan vrijwillige giften op de ver gadering 34.werd bijeenge bracht. Door de heer Jac. van de Sande werd aan Biervliets favo riet A. Versluijs een nieuwe ket ting geschonken. Juffrouw Greer wenste dat Clem of Jan maar kwam opdageii. Het was zeer stil in liuis, en juffrouw Greer's verbeelding werkte ster ker dan wel nodig was. Toch was het spannend, elk ogenblik iemand te kunnen ver wachten, die haar kwam ontvoe ren. In gedachten was zij al aan de geurige kusten van Tahiti, toen de reuk van de uien, die ze aan het schillen was, haar tot de werkelijkheid terugriep. Was er wel ham in huis Anders zou Jan morgen erg ongemakke lijk zijn. JuffVouw Greer behoorde tot de school die gelooft, dat het humeur van 't mansvolk afhanke lijk is van het voer, dat het krijgt. Zij was er van overtuigd, dat men aan de eetlust van een man kon zien, hoe het met hem gesteld is. Zolang als hij de spijsvertering en andere hebbelijkheden van een paard had, was alles in orde. Daarentegen;, als hij niet goed at, was hij verliefd, ziek of dronken. Zij wist het. Zij Wist het. Zij had enige ervaring met haar echtge noot, de „Fat". Waar was die ham toch? Juffrouw Greer vond de ham rooit. Het licht ging uit, een zak daölde over haar hoofd, en smoor de haar ontstelde gil. Op hetzelf de ogenblik gaf een sissende stem haar te verstaan, dat zij, als ze zich koest hield, mocht blijven leven, om op een meer gelegen tijdstip te vertellen, wat zij te vertellen had. Juffrouw Greer wilde niet on- gezeggelijk zijn en hield zich muisstil. Gevangen in een stalen greep twijfelde zij niet, of zij zou geofferd worden op het altaar der liefde. Maar de manier, waar op zij plotseling in een stoel ge kwakt werd, was niet bijzonder teder. En dat zij- in die stoel vast gebonden werd met riemien, die in haar vlees sneden, 'wees er ook niet op, dat haar minnaar erg liefdevol was, hoewel zijn handel wijze ontegenzeggelijk oorspron kelijk scheen. Juffrouw Greer ver keerde in grote spanning, maar haar „ernstige en zwijgzame aan valler keek niet eens naar haar om. Hij stond bij het open raam en tuurde oplettend in de tuin. Het maanlicht glansde op iets, dat hij in de hand hield. Plotseling druk te hij zich tegen de muur met een uitdrukking in zijn ogen, die niet HOEK Opening Winkelpand. Het centrum van ons dorp zal aardig opknappen, wanneer de nieuwe winkel van de heer P. Verstraaten Donderdag a.s. zijn deuren zal openen. Waar een maal de oude winkel van de heer Van Petegem was, is een nieuw, modern en fris pand verrezen, dat de algemene bewondering heeft. En terecht, want alles wat een moderne kruidenierswinkel nodig heeft, is hier aanwezig. Fris en ruim is de nieuwe winkel van de heer Verstraaten gewor den. Hoek is met deze verbou wing een winkelpand rijker ge worden dat er wezen mag! VLISSINGEN. Engelse springt over boord en wordt nu vermist. Gisternacht sprong op de Schel de bij Vlissingen een Engelse vrouw, Kathleen Lilian May Gar- ceft, oud 28 jaar, die met haar echtgenoot en twee vrienden aan, boord van een jachtje in moeilijk heden verkeerde, over boord en wilde al zwemmende naar de wal gaan, zo deelde haar echtgenoot, James Nelson Clark, wonende in Ipswich, later mede. Hij vertelde, dat zijn echtgenote overboord ge sprongen was met de mededeling, dat zij naar de kant wilde zwem men. Dit gebeurde Maandagnacht te ongeveer half één op de rede van Vlissingen, ten Zuiden van de buitenhaven. Het was toen juist afgaand water. De vrouw, die goed kan zwemmen heeft, voor zover men heeft kunnen nagaan,, de wal niet bereikt. Het bootje had het niet gemakkelijk en gaf noodsignalen, waarop het door een loodsboot werd binnenge haald. Reeds in het Kanaal had de „Victoria" met moeilijkheden te kampen gekregen en was op sleep genomen. Door het ruwe weer was men de sleper echter kwijt geraakt De politie en het loodswezen stelden onmiddellijk een onderzoek in, dat echter tot nu toe zonder resultaat bleef. Het proces-verbaal van de poli tie laat in heb midden of de vrouw over boord is gevallen of in het water is gesprongen. Men neemt nu wel aan, dat zij over boord is gevallen en, eenmaal in het water, besloot naar de wal te zwemmen-. Zij heeft dit nog naar de mannen geroepen: „Ik zwem naar de wal". Waarschijnlijk heeft zij de kracht van de Zeeuwse stromen onderschat. Naar wij nader vernemen om trent het Engelse jacht „Victo ria", bestand de bemanning van het jacht behalve uit het echt paar Clark uit de kapitein, tevens eigenaar van het jacht; John We ber uit Ipswich en een zekere Mister Kennedy. De „Victoria" is niet in het Kanaal in moeilijk heden geraakt zoals aanvankelijk werd gemeld, doch op de Noord zee, en is Zaterdagmiddag om 12 uur op sleeptouw genomen door het s,s. „Aire"', hetwelk een da gelijkse dienst onderhoudt van Goole op Antwerpen en Terneu- zen. Toen dit schip de rede van Vlissingen bereikte, is de sleep kabel geknapt, waardoor het jacht dreigde te kapseizen. Het staat niet vast, af mevrouw Clark uit het jacht is gesprongen om op deze wijze het kapseizen te voor komen, dan wel dat zjj uit het jacht is geworpen toen. het dreig de om te slaan. WESTDORPE. Zondag verleende onze fanfare „Eikels worden bomen'" voor de derde keer haar medewerking aan het muziek- en tuinfeest; te Phi lippine, tesamen met haar zuster verenigingen uit Sas van Gent, Assenede en Philippine. veel goeds voorspelde voor zeker iemand. Die iemand was Clem Wade. Met doffe ogen en een brandende pijn in zijn schouder kwam hij langzaam langs het pad wande len, dat door de moestuin naar juffrouw Greer's keuken leidde. Nu het doel in zicht was, scheen zijn laatste kracht hem te bege ven, en hij slingerde herhaaldelijk. Met een verwilderd gezicht, de ene bebloede hand tegen de don- ktre vlek aan zijn schouder ge klemd, kwam hij onzeker op de (keukendeur af. Hij had die bijna bereikt, toen hij in eens stil stond en zijn bre kende ogen opsloeg. In de omlijs ting van 't venster had hij een ge zicht gezien, dat hij maar al| te goed kende, evenals de rustige hoge stem, die tegen hem sprak. ,,'t Schijnt, dat ik mijn laatste werkje niet goed gedaan heb", zei do Stroper zacht'. „Maar we kun nen het nog verbeteren." Kijkend in die lachende ogen, deed de gewonde een wanhopige poging om te ontvluchten en zijn leven nog wat te rekken. Maar de ander was hem te vlug af. (Wordt vervolgd.) ZAAMSLAG. Concert. Evenals elk jaar gebruikelijk is, trok Zaterdag de muziekvereni ging „De Volharding" wederom naar de gehuchten Reuzenhoek, Kwakkel, 'Poonhaven en het Veen, om aldaar een concert te geven ten genoege van de aldaar wonende donateurs, om deze ook eens te doen genieten van de mu ziek, daar velen niet altijd een concert te Zaamslag kunnen bij wonen. Het is de bedoeling a.s. Zater dag een bezoek te brengen aan Gthene, Val, Gr je te en 'Spui als we goed zijn ingelicht! Wegverbet-ering. Vorige week is de weg tussen Reuzenhoek en Valdijk klaar ge komen. Thans is er een stuk prachtige weg in de gemeente Zaamslag, waarvan de bewoners van Val, Griete en Eendracht kun nen profiteren. Het is te hopen, dat spoedig op meerdere plaatsen in de gemeente -verbetering komt in de polderwegen. ZUIDDORPE. Jongerenvergadering K.V.P. De door de Statenkring Hulst der K.V.P. uitgeschreven. Jonge renvergadering om te komen tot een Jongeren-landdag was niet al te druk bezocht, welke volgens dé vergadering toe te schrijven was aan de vacantietijd. Niettegen staande is het toch een vrucht bare vergadering geweest. Nadat de voorzitter enige zakelijke me dedelingen had gedaan, ging de vergadering over tot het eigen lijke punt van de agenda, n.l. de Jongerenlanddag in Groenendijk. Het woord werd allereerst gege ven aan het bestuur van de afd. Kloosterzande, die reeds in hun bestuur de zaak nader hadden uitgewerkt en waarover door de aanwezigen nogal werd gedebat teerd. De vergadering was er al gemeen over eens dat dit niet een droge dag mocht worden, d.w.z. niet enkel sprekers, doch ook een goed gezelschap met een cabaret. Uier werd gedacht aan het ge zelschap van de K.A.B. te Ter- neuzen, met wie men contact zou opnemen. Wat betreft de spre kers dacht men om Pater Piet Wesseling te vragen en dan ook de Jongerencoimmissaris der K.V.P., Drs. Schiphorst. De afdelingsbesturen zou ge vraagd worden om ieder in zijn plaats de Katholieke jongerenver enigingen, zoals o.m. de jeugd-i. vak- en standsorganisaties hiervan mededeling te doen en hen aan te sporen die jongerenlanddag der K.V.P. op 11 September 1949 te Kloosterzande bij te wonen. Nadat de interne .organisatie van die landdag in handen gelegd was van de afd. Kloosterzande sloot de vqorzitter deze vergadering. ZUIDZANDE. De muziek jubileert. Zaterdag 30 Juli vierde de- Zuidzandse Koninklijke muziek vereniging „Veronica" haar 75- jarig jubileum. Om 4 uur verzamelden d.e uitgenodigde verenigingen uit de omliggende gemeenten zich rond de muziektent in de vol gende volgorde: 1. „Veronica" van Zuidzande; 2. „Apollo" van Sluis; 3. „Nut en Genoegen" van Nieuwvliet; 4. „Ons Genoe gen" van Retranchement en 5. „Harmonie" van Oostburg, werd een muzikale wandeling door het dorp gemaakt, waarbij elke vereniging om de beurt een pit tige mars ten beste gaf. Voor de aanvang sprak de voorzitter der jubilerende ver eniging de heer A. Luteljn een welkomstwoord tot de belang stellenden en dankte de aanwe zige muziekverenigingen voor hun bereidheid om aan dit mu ziekfeest mee te werken en te doen slagen. Spreker zei het te betreuren, dat één van de 5 uit genodigde verenigingen, de deel name af wees, en beschouwde deze weigering als een dissonant in de viering van het feest. Als laatste memoreerde de voorzitter het feit, dat „Veroni ca" de eerste vereniging was», die H. M. Koningin Wilhelmina» na haar 5-jarige ballingschap, op vaderlandse bodem het Wil helmus toespeelde bij haar grensoverschrijding te Eede. Op Eerste Pinksterdag in 1948 be haagde het H. M. „Veronica" het praedicaat „Koninklijke" te verlenen. Na de rondgang trokken de diverse korpsen naar de hen aangewezen lokalen. Onder leiding van de heer Everwijn gaf „Veronica" het openingsconcert, wat begon met '„Herrijzend Nederland", mars van Van Leest. In volgorde, waarop men bij de rondgang door het dorp mar cheerde, gaven de bezoekende verenigingen elk een prachtig concert met een eerste klas programma. In de late avond verzorgde „Veronica" het slotconcrt. Het muziekfeest kan in alle opzichten geslaagd genoemd worden en de muziekliefhebbers hebben zeer zeker genoten, n -.fr

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2