Geen slavenarbeid indeSowjet-Unie? n van De besprekingen in Indonesië Rapport van Amerikaanse Commissie voor atoomenergie De gevechten in China ian DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949. OP DRIE AUGUSTUS „STAAKT HET VUREM" Protest van Bisschop van Triëst De ontsnapping van de „Amethyst" De Luva-Verloting Uw verbruik te groot Brengt waternood De Kabinetscrisis in België Post voor militairen aan boord van de Groote Beer Daily Express over Nederlands herstel TRUMAN OVER STRIJD IN GRIEKENLAND Overeenkomst tot staking van de strijd Onregelmatigheden bij militaire keuringen HOOGWATER 3WATER WEERSVERWACHTIN G medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Dins dagochtend tot -avond. Tijdelyk regen. Zwaar bewolkt met aanvan kelijk op de meeste plaatsen en vooral in het Noorden van het land enige regen. Later hier en daar enkele opklaringen. Nu en dan krachtige en langs de kust harde wind tussen Zuid en West. Frankering bij Abonnement: Terncuzen VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1180 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. In een gisteren., na afloop van de plenaire zitting, uitgegeven communiqué heeft de U.N.C.I. liet volgende medegedeeld: „De order tot het staken van de vijandelijkheden zal worden uit gevaardigd op drie Augustus om 20.30 uur (Batavia-tijd), dat is 20.00 uur (Djogja-tijd). Do order zal enige dagen later van kracht worden op een door beide partijen aan te kondigen tijdstip. Hier mede is deze belangrijke vergade ring en daarmede de te Batavia gehouden preliminaire conferentie beëindigd". De U.N.C.I. zal nu aan de Veiligheidsraad rapport uitbren gen over de bereikte resultaten. Het communiqué van de U.N.C.I. over de staking der vijandelijk- 1 ïeden zet verder uiteen, dat de resultaten van het overleg zijn neergelegd in drie documenten en een in het Nederlands en Indone sisch opgestelde handleiding be vattende de richtlijnen voor de uitvoering ervan. De eerste be velen tot het staken der vijande lijkheden zullen gelijktijdig wor den uitgevaardigd door de Neder landse en de Republikeinse rege ring aan de htm onderhebbende gewapende strijdkrachten. Deze bevelen strekken tot het treffen van alle maatregelen, nodig voor het staken der vijandelijkheden en om een einde te maken aan alle handelingen, die aan de andere partij schade kunnen toebrengen. In een gelijktijdig met het he vel tot het staken der vijandelijk heden uit te vaardigen gezamen lijke bekendmaking van beide re geringen, zal o.a aan een ieder wien het aangaat worden opge dragen elke gedachte aan vijand schap en wraakoéfening van zich af te zetten, alle sporen van vrees en wantrouwen uit te wis sen, zich te onthouden van daden van sabotage, terrorisme en voorts van handelingen, die scha delijk kunnen zijn voor de weder zijdse samenwerking en om pro vocaties en incidenten van welke aard ook te voorkomen. De voorschriften ter uitvoering van de overeenkomst tot het sta ken der vijandelijkheden, die te gelijk met heit uitvaardigen van het bevel in werking zullen tre den, voorzien o.a. in het instale- ren van een gezamenlijk centraal lichaam van partijen en de U.N.C.I., dat tot taak zal hebben het houden van toezicht op de uitvoering van de orders tot het staken der vijandelijkheden, de proclamatie en andere orders en richtlijnen, hierop betrekking heb bend. Dit centrale lichaam zal voorts moeten rapporteren en aanbeve lingen doen aan partijen en de UN.C.I. Het lichaam bestaat uit 4 vertegenwoordigers van elke partij, 4 vertegenwoordigers van de gebieden buiten de Repu bliek, welke lid zijn van de B.F.O. en die de positie zullen in nemen van toegevoegde leden. Verder drie burgerlijke- en dnie militaire vertegenwoordigers van de U.N.CJ. Overeengekomen werd, dat de volledige inhoud van de belang rijkste documenten en de hand leiding (in het Nederlands en In donesisch) voor publicatie zal worden vrijgegeven onmiddellijk na de afkondiging der orders tot staking der vijandelijkheden. Voorts is overeengekomen, een subcommissie in te stellen onder auspiciën van de UN.C.I., welke zich zal bezig houden met de technische details in verband met de uitvoering van paragraaf 7 van de overeenkomst van 7 Mei j.l. Voorts is ook in overweging de instelling van een commissie die zal adviseren over het vrijla ten der politieke gevangenen en der krijgsgevangenen. Partijen hebben hun goedkeu ring gehecht aan de rapporten, uitgebracht door de eerste sub commissie (die betreffende het herstel van de Republikeinse re gering in Djokja), welke rappor ten melding maken van de voort gang, welke is bereikt in de kwestie der luchtverbindingen in het algemeen en over het openen van een regelmatige K.L.M.-ver- binding tussen Batavia en Djokja in het bijzonder. Deze 'K.L.M.- verbinding zal in de eerste week van Augustus worden geopend. „Wij zijn nu op de juiste weg, de weg naar het doel, dat het Nederlandse volk zich reeds lan ge tijd had gesteld: de over dracht der souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië en een blijvende vriendschap en samenwerking tussen de Verenig de Staten van Indonesië en Neder land in de Nederlands-Indonesi sche Unie", aldus verklaarde Dr. Van Royen op de formele bijeen komst van gisteren. Dr. Van Royen zeide voorts, dat de Ne derlandse delegatie zeer dankbaar is, omdat thans het stadium is bereikt waarnaar zo lang is uit gezien, „het formeel vaststellen van de documenten betreffende het staken der vijandelijkheden, hetgeen gistermorgen heeft plaats gehad, bewijst, dat zelfs zonder voorafgaande „bindende afspra ken" de Republiek na haar her stel in Djokja heeft ingestemd met de uitvaardiging van de or der tot het staken der vijande lijkheden en de Republikeinse brengen wilde, regering de uitnodiging voor de Rondetafelconferentie heeft aan vaard". Na afloop van de besprekingen die de Amerikaanse stafchefs met de militaire vertegenwoordi gers van Luxemburg en Italië hebben gevoerd, verklaarde de Amerikaanse admiraal Louis Den- field, dat men „tot volledig be grip" was gekomen. Men kwam tot „zeer interes sante besprekingen en een uitwis seling van denkbeelden over de noodzakelijke organisatie voor de tenuitvoerlegging van het Atlan tische verdedigingspact", aldus admiraal Denfield. De .militaire hulp aan deze landen was Maan dagochtend niet ter sprake geko men. Luiitfenant-Generaal Marras, de Italiaanse stafchef, verklaarde dat de Italianen een vriendschap ondervonden hadden, waarop zij zonder twijfel zouden kunnen ver trouwen. Hij wilde geen mededelingen doen over de bijzondere rol, die Italië in het verdedigingspact zou moeten spelen, daar hij geen der genomen beslissingen in gevaar Mgr. Santin, de Bisschop van Triëst en Capodistria, heeft bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de „ernstige toestand" wat de godsdienst betreft in Istrie- zen en in deB-zone vah het vrijgebied van Triëst tengevolge van de politiek der Joego-Slavi- sche autoriteiten, aldus wordt te Rome vernomen. De Bisschop van Triëst zou o.m. geprotesteerd hebben tegen de Joego-Slavische beslissing om alle registers van de burgerlijke stand sedert 1900 aan de paro chies in de B-zone te ontnemen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Maandag me degedeeld, dat' „nieuwe en doel matiger (atoom)wapens, die in 1948 op het Eniwetok-Atol wer den beproefd", worden geprodu ceerd „op industriële basis". Uranium en plutonium voor de atoombommen en voor ander ge bruik van de atoomenergie wor den geproduceerd „in groter hoe veelheden dan ooit tevoren", aldus de commissie. Het rapport van de commissie is het zesde halfjaarlijkse aan het Congres. Onder de titel „vorderingen in alle fasen van het nationale pro gram voor atoomenergie" noemt de commissie vorderingen op me disch gebied, met inbegrip van aanwijzingen, dat betrekkelijk goedkoop radio-actief kobalt ten slotte wellicht een betere behan deling voor kanker zal blijken te zijn dan radium. De commissie meldt voorts, dat bij extensieve onderzoekingen in liet gehele land ertsen waren ge vonden met een zeer laag gehalte aan uranium, die eventueel in de toekomst zouden kunnen worden gebruikt voor militaire doeleinden, ii.dien het uranium, dat thans met lagere productiekosten in '.t bui tenland en de Ver. Staten wordt verkregen, niet meer beschikbaar kan zijn. (,De Ver. Staten krijgen het grootste deel van hun uranium uit de Belgische Congo en! Ca nada.) In het rapport wordt gezegd, dat maatregelen zijn genomen om de levering van uraniumertsen zowel uit het buitenland als uit bronnen in de Ver. Staten, voor de productie van splijtbare stoffen voor wapens en andere doeleinden te verbeteren en zekerder te ma ken." Een lid van de commissie ver klaarde,. dat de verwijzing in het rapport naar de gevonden ertsen met laag uraniumgehalte geen verband hield met de jongste spe culatie over de Amerikaans BritseCanadese betrekkingen. (Volgens een bericht zou Da vid Lilienthal, de voorzitter der commissie, een vermindering van uraniumleveringen van Canada en de Belgische Congo aan de Ver. Staten vrezen, tenzij de Ver. Staten, Engeland en Canada atoomgeheimen zouden medede len.) Voorts wordt in het rapport verklaard, dat de werkzaamheden op het gebied vani de militaire toepassing van de atoomenergie in de afgelopen zes maanden ver der zijn versneld. De „New-York Times" schrijft in commentaar op de ontsnap ping van het Britse marineschip 4,Amethyst" dat dit een morele overwinning op dit moment in Azië betekent. „Wij hebben in de afgelopen tijd in het Verre Oosten veel pres tige verloren en, wat nog erger is, ook veel zelfrespect. Wij heb ben ons geestelijk gebogen voor dingen, waaraan we niet geloof den. Doch de Britse admiraliteit en de bemanning van de „Ame thyst" weigerden een dergelijke geestesgesteldheid te accepteren." Het Australische Oudstrijders- verbond heeft radiografisch ge lukwensen doen toekomen aan de kapitein van de „Amethyst". In de boodschap word gezegd: „Geluk gewenst met uw prestatie, die de glorierijke daden van de vloot in het verleden evenaart. Wij zijn buitengewoon trot3 op onze ver wantschap met U. Wensen vurig, dat de „Amethyst" een bezoek aan Australië zal brengen". Koning George van Engeland heeft zijn goedkeuring gehecht aan de onmiddellijke toekenning van de „Distinguished Service Order" aan de commandant van de „Amethyst", J. S. Kerans. De Britse verklaring, die in de sociale en economische raad der V. N. was afgelegd, aldus radio- Moskou, was een poging om de Sow jet-Unie in discrediet te brengen op een ogenblik, dat de Westerse wereld voor een crisis stond, terwijl de Sowjet-Unie hoe langer hoe sterker werd. De Engelsen probeerden men sen, die niet op de hoogte wa ren, wijs te maken, dat het Sow- jetrussische wetboek voor cor rectieve arbeid, de arbeidswet geving in de Sowjet-Unie be heerst. Het Wetboek gold slechts een strikt beperkte categorie van mensen, die de Sowjetrussische wetten hadden overtreden en die als straf arbeid verrichten, welke bedoeld was om hen te verbeteren. De Britse verklaring bevatte geen enkele verwijzing naar de arbeidswetgeving, vervat in het Ten overstaan van de heren no tarissen L. C. J. Waldorp, L. W. A. Duynstee en- J. L. Neuteboom te 's-Gravenhage, vond de trek king plaats van de gehouden Luva-verloting. De hoofdprijs ter waarde van 10.000,viel op lot A no. 68346, op lot B no. 68346, op lot C no. 6S346. De tweede prijs viel op lot A no. 105685, op lot B no. 105685, op lot C no. 105685. De derde prijs op lot A no. 36308, op lot B no. 36308, op lot C no. 36308. I N.V' Waterleiding Mij- Zeeuws-Vlaanderen". OFFENSIEVEN DER COMMUNI STISCHE LEGERS IN NOORD EN ZUID- CHINA. Volgens Maandag te Kanton i haven de communistische troe- ontvangen berichten hebben zes pen zich in hun stellingen ten Maandagochtend was in de Weststraat te Brussel niets nieuws te melden. Vernomen wordt, dat de bijeenkomst van de voorzitters der drie partijen zal plaats hebben na de terug keer van Spaak, Merlot en Spi- noy, die op het ogenblik te Preg- ny besprekingen voeren met de Koning. Deze delegatie wordt Maandagavond te Brussel te rugverwacht. Maandagmorgen heeft de formateur, Eyskens, geen poli tieke besprekingen gevoerd. In de omgeving van de formateur blijft men de hoop koesteren, dat Eyskens in de samenstellling van een regering zal slagen. desbetreffende Sowjetrussische wetboek,, aldus radio-Moskou. Het Russische strafrecht was „het meest humanein de ge hele wereld." In de strafkampen werd 8 uur per dag gewerkt en niet harder dan normaal, terwijl de arbeid goed betaald werd. Vroegere misdadigers, die vol komen verbeterd en weer nut tige leden van de maatschappij waren werden vrijgelaten vóór dat hun straftijd om was. Ten slotte merkte radio-Moskou op, dat de misdadigheidscurve in de Sowjet-Unie omlaag en die in Engeland en de V. S., blijkens officiële cijfers, omhoog ging. De drie laatste wagons van de expressetrein tussen Milaan en Roma zijn, als gevolg van het breken van een os van een der wagons, ontspoord, waardoor 16 passagiers werden gewond. communistische legers in Noord- China een nieuw offensief inge zet, dat begonnen is in de pro vincie Shensi en dat zich ont wikkelt in de richting van het bergachtige Kansoe. Het doel van dit offensief schijnt te zijn het breken van de kracht der strijdmacht van de Mohamme daanse generaal Ma Poe-Feng, wiens nationalistische troepen in de afgelopen 2 maanden de communistische strijdkrachten in 't gebied van Sian de oude nationalistische hoofdstad van de provincie Shensi krachtige slagen hebben toegebracht, waarbij vooral de verbindings wegen der communistische troe pen werden bestookt. Het nieuwe communistische offensief wordt uitgevoerd door het eerste, tweede, derde en zes de leger van generaal Pang Teh- Hoeai en door twee legers, die deel uitmaken van de negentien de legergroep. De onmiddellijke doelen van het offensief zijn de krachtige militaire basis van ge neraal Ma Poe-Feng in Pingli- ang, dat aan de grote weg tussen Sian en Lanchow is gelegen en de plaats Koeting, in het Zuid- Oosten van Kansoe. In Zuid-China blijven de com munistische troepen oprukken door de provincies, die bekend staan onder de gezamenlijke naam van „Rijstschuur van Chi na". De onder bevel van gene raal Lioe Po-Tsjang staande communistische strijdkrachten worden uit bepaald posities ten Oosten van de spoorweg tussen Kanton en Hankou teruggetrok ken. Oosten van Tsjantsja, de hoofd stad van de provincie Hoenan; de val van Tsjantsja wordt elk ogenblik verwacht. Te Kanton is Maandag een telegram uit de bedreigde stad ontvangen, waar in wordt verklaard: „Wij staan op het punt om te worden afge sneden". De plaats Tsjanteh, die op een afstand van ongeveer 160 km ten Noord-Westen van Tsjantsja is gelegen, is Zondag door de com munistische troepen bezet. Com munistische, onder leiding van generaal Lin Pi-Ao staande strijdkrachten, rukken thans langs de grote weg uit Tsjangteh voort en bedreigen het ten Zui den van Tsjangtsja gelegen Ta- joen. Uit Sjanghai meldt Reuter ver der nog, dat de burgemeester van Sjanghai, generaal Tsjen Ji, heeft verklaard dat de commu nistische strijdkrachten hun op mars in Zuidelijke richting ver snellen. „Men verwacht", aldus generaal Tsjen Ji, „dat het ge hele land nog dit jaar zal wor den bevrijd". Hij voegde hieraan toe dat de wederopbouw aan alle frontgebieden zal beginnen, na dat de militaire actie is beëin digd. De repatriërende militairen aan boord van het s.s. „Groote Beer", dat onderweg is van In donesië naar Nederland, kunnen in een aanloophavan post uitge reikt krijgen. Deze corr-espon- Het Engelse blad „Daily Ex press", dat van meet af aan zich sterk tegen het plan-Marshall heeft verzet, drukte gisteren het volgende als hoofdartikel zonder commentaar af. Het blad noemde het „een herinnering, opgekomen bij het lezen van het nieuws, dat Nederland op 1 October alle dis tributie-maatregelen. zal ophef fen". „Eind 1944 toonden de oevers van de Maas een beeld van ver nietiging en verwoesting. De Duitsers waren op de terugtocht, terug naar de heimat, een spoor van ellende achterlatend. Men zag verwrongen en vernielde brug gen, huizen in puin, het land als door de pokken geschonden met granaat- en bomtrechters. Erger nog: Doorbroken dijken waardoor het water van de Noordzee bin nenstroomde, al het vruchtbare land, zover het oog reikte, verzil- tend. Wij gaven de Hollander een stukje chocola en twee siga- retten. Het was maar weinig om Onweer wekte verbezing hem op te beuren, maar zijn dank De Verenigde Staten hebben in wa* overstelpend. Het leek er het afgelopen weekeinde veel te toen n?f'rJ °f ongelukkige, lijden gehad van onweders. Enige overweldigde land, er nooit meer personen werden gedood en een l1x>ven op zou komen. 50-tal gewond. In Califomië, waar onweer slechts zelden voorkomt, werden politie- en krantenbureaux over stroomd met telefoontjes van op geschrikte mensen, die informeer den, wat „die lichtflitsen en die ontploffingen" te betekenen had den President Truman heeft het Congres meegedeeld dat de Griekse Regering met steun van Amerika „goede vorderin gen" maakte bij het winnen van de burgeroorlog met de commu nisten. Hij schreef dit toe aan de verbeterde leiding, de Ameri kaanse hulp, de betere opleiding van de Griekse soldaten en het „vastbeslotene en agressieve" in de bevelen van het Griekse op perbevel. De guerilla-strijdkrachten wa ren echter nog sterk. Zij ontvin gen nog steeds hulp van Alba nië en Bulgarije. De Griekse Re gering bleef „geheel afhankelijk van de V.S." wat betreft de wa pens. Truman bracht het Congres verslag uit over de operaties in het eerste kwartaal van dit jaar. Op 31 Maart, zo zei hij, werd de sterkte' van de guerillastrijd- krachten op 19.830 geschat, te gen 26.000 een jaar tevoren. Hij schatte de verliezen van de gue rilla's tussen Juni 1946 en Maart 1949 op 70.028 aan doden, over lopers en krijgsgevangenen. De Regeringsverliezen in de zelfde periode bedroegen 37.934 werd g-emeten, zodat zij zich thans aan doden, gewonden en ver- voldaan toont dat een ernstig on derzoek wordt ingesteld. Daar het onderzoek in deze kwestie nog niet is afgesloten, kon de Kon. Marechaussée over de stand van zaken geen nadere mededelingen verstrekken. Er zijn nog geen arrestaties ver richt. Ook de bewering, als zou een officier in verband met deze kwestie uit de militiaire dienst zijn ontslagen, wordt van bevoegde zijde tegengesproken. De Nederlanders en de Repu blikeinen zullen het bevel tot het staken van de strijd doen uitgaan Woensdag a.s„ aldus verneemt Reuter uit gezaghebbende bron. De troepen op Java zullen het bevel krijgen, er binnen een week gevolg aan te geven; voor Suma tra is deze termijn gesteld op 11 dagen. Tegelijkertijd met dit be vel zullen beide partijen aan hun onderhebbenden bekend maken, dat geen „ophitsende" propagan da door middel van pers en radio meer zal plaats hebben. Een ge meenschappelijk lichaam, samen gesteld uit vertegenwoordigers van de U.N.C.I., Nederlanders, Republikeinen en Federalisten, zal in het leven worden geroepen om de uitvoering van de order tot staken van de strijd te verzeke ren. Reeds geruime tijd zijn geruch ten in omloop over onregelmatig heden bij keuringen voor de mili taire dienst in Made (N.-Br.) Deze zijn voor de Kon. Marechaussée aanleiding geweest tot het instel len van een diepgaand onderzoek, dat thans in volle gang is. De bevolking in deze streek heeft zich reeds geruime tijd ge- ergerd over de resultaten van eni ge keuringen, waardoor het geval ontstond dat met ongelijke maten den tie moet uiterlijk op 7 Aug. Meer naar het Noorden hand- gepost worden. misten. De dorpelingen, die wensten terug te keren naar hun huizen, vanwaar zij door de guerilla's verdreven waren, werden va|n wapens voorzien en in vele ge vallen- met „gunstig resultaat". De merktekens van de op de guerillastrijdkrachten verover de wapens waren verwijderd om de herkomst te verbergen. De guerilla's waren „overmoedig van artillerie voorzien, waaron der 105 millimeter kanonnen en mogelijk nog van zwaarder ka liber". Over de Turkse strijdkrachten zei de President nog, dat zij be ter werden, doch nog meer Ame rikaanse steun nodig hadden om het gewenste peil te bereiken. 2 AUGUSTUS. v.m. MAANSTANDEN. Maan )nd. Gpk. Ond 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.06 0.59 21.14 2.44 0.58 21.54 3.49 0.58 22.22 5.05 0.57 22.41 6.25 0.56 22.55 7.44 Breskens Terneuzen Walsoorden 7.23 7.58 8.48 n.m. 7.47 8.22 9.12 idelijk, dat men bij -en van de snelheid >p hetgeen de vlie- ïoogtemeter afleest ht zal daarom een waarnemer worden waarin klokken •nz. een plaats vin- wordt in. de cabine ;1 aangebracht, dat met een bepaalde 4 instrumentenbord snelheidsproef heeft ajeoten op het oog lte langs het strand ;en en in de tweede iitdijk. prefereer ik het is majoor Flinter- daar waarschijnlijk an' vogels en langs n je, met de duinen ikelijker oriënteren het, als het hard de Afsluitdijk geen ik van Valkenburg bovendien zo op de t u het gevaar van het strand te ont- n er maar een stel een geweer komen 1 weg schieten. Als - keer geschoten is weg." heid denkt u te ha- als alles meeloopt, 0.8 mach (waarbij end is, dat het be- orstelt de snelheid 1 bij 15 graden Cel- druk van 760 mm, t is 1230 km), de 3 hierbij dus een be- or". hoogte vliegt u bij ag". «cg niet vastgesteld i de 70 of beneden zal zijn." I bij de vlucht drie zijn, waarbij voorts s, dat het vliegtuig niet boven de 500 omen. Een waarise..- lal hierop letten, om hef de vlieger te maken, op de a hoogte ballonne- 'orankeid. ïoeilijkheid bij deze is het meten van e heeft men de hulp igeroepen, doch het iet geheel vast of aat is op zo korte nodigde apparatuur ng te stéllen. De hebben destijds de net o.a. de hulp van •oniseerde camera's, r van de Meteor is minuten, zodat in :aakje gefixed moet tn te meer waarom nterman het strand »ij gelegen Valken- d;. recordpoging zuilen ■uchten langs het gehouden, itste woord is dan n het Nationaal oratorium, waar na vluchten de instru- t en de berekenin- worden. Dan eerst taat van de vluch- >rden gemaakt. >pt vliegend Neder- deze maand enige ladzijden 'in de ge- Nederlandse mili- rt worden gesehre- dic dan het resul- ijn van een weten- orbereidc recordpo- i kloeke luohtvaart- tarin, zoals majoor et uitdrukte ,,r;si- worden overwogen a enkel risico geno- onder dat het ver- EPOST ►ST EN WEST isië vertrekt op 17 het s.s. „Zuider- diiit schip kan post izonden, mits deze gustus op de bus is me vertrekt op 19 m.s. .„Bonaire", srlijk posten op 16 xumen, mtrus maarscuain. ±iuu. Maarschalk Tito zei tijdens een lunch te Skoplje tot 300 offi cieren, dat Joego-Slavië, hoewel het „vast in het socialistische kamp blijft, ieder als zijn vijand zou beschouwen die zich zou mengen in zijn „veedzame so cialistische opbouv,-'<mv orschil- lig wie hij zou zijn. verdediging van ons socialisti sche vaderland. Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten heeft heden bevestigd, dat Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, geheel door de communisten bezet is. „presiüenteel kabinet". Aneta meldt nog nader, dat tijdens de afwezigheid van Hat- ta de Sultan van Djogja de lei- d'ng van het kabinet zal waar nemen. De Minister voor Sumatra, Sjafruddin, zal zetelert in Kota- radja( Atjeh). prijzen kan worden bestudeerd. In de afgelopen maand heeft een devaluatie van de Finse mark plaats gevonden; de uit communisten en linkse socialis ten bestaande volksdemocrati- sche partij heeft: daarop bekend gemaakt dat zij op hog r lonen voor de arbeideifs zou aandrin gen, uie volgens baar nodig wa- persoon werd gedood en ver scheidene andere ernstig ge wond". Ook in een aantal an dere dorpen vonden hevige bot singen tussen de politie en de bevolking plaats. In Bratislava hebben op één na alle geestelij ken en verklaring van trouw jegens hun bisschop getekend", aldus radio-Vaticana. net geruiK van giysui. „Wat doet u als op grote hoog te uw drukcabine onklaar ge raakt „Dat is natuurlijk minaer pret tig, maar erg veel gevaar is er niet bij, want iit draag bij de i oht een z.g. pressure-waistcoat, waa- se ik wat druk betreit vei- l'g ben tot op 50.000 voet." GUSTUS. v.m. n.m. Breskens 11.49 12.08 Terneuzen 0.14 12.43 Walsoorden 1.04 1.33 7 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 0 12 1.05 Terneuzen 1.17 133 Walsoorden 2.07 2 28

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1