Nederlandse record-pogingen per Meteor' straalvliegtuig Het Britse oorlogsschip „Amethyst,, ontsnapt Attlee antwoordt Churchill n van san Zweefvliegtuig bi] Otterlo neergestort Haigh niet in hoger beroep MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949. Koningin en Prins maken weekeind-reis Doet Uw plicht Draait na gebruik Uw kranen dicht Lening van 15 mlllloen dollar aan Nederland Mariale Jubeldagen te Antwerpen Republikeins ontwerp voor veiligheid opgesteld Min. Joekes antwoordt het N.V.V. Afscheidsrede generaal Koenig Socialistische delegatie naar Koning Leopold j| HOOGWATER Maan 3WATER Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot -avond. Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met in de namiddag voornamelijk in het Noorden van het land en kele buien. Matige tot krach tige wind tussen Zuid-West en West. Dezelfde of iets lagere temperatuur dan gisteren. 5e Jaargang No- 1179 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Biad 15 cent meer. Naar wij vernemen is bij de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, die hier te lande de „Fédération Aero- nautique Internationale" verte genwoordigt en fungeert als or ganisatrice van de sportlucht- vóór de Nederlandse kust, bij voorkeur tussen Scheveningen en Kijkduin. Een snelheidsre cord voor vliegtuigen bestond tot dusverre in ons land nog niet. Het wereld-hoogterecord staat thans op naam van de Engelse vaart, een aanvrage binnenge- vlieger John Cunningham, die komen van de commandant van op 23 Maart 1948 met een Havil- de militaire vliegbasis Leeuwar den betreffende het maken van twee Nederlandse recordvluch ten. In de tweede helft van Augus tus wil Majoor-vlieger J. L. Flin terman, commandant van het 323 Squadron Gloster „Meteors" een poging doen, om in 'n Glos ter „Meteor IV" straalvliegtuig het Nederlandse hoogterecord te verbeteren en een Nederlands snelheidsrecord te vestigen. De aanval op het Nederlandse hoogterecord, dat sinds 3 Sep tember 1938 op naam staat van Tj. H. Leegstra met 11.354 m, zal vermoedelijk plaats hebben op 17 Augustus met als startpunt 't vliegveld Leeuwarden. Een week later, n.l. op 24 Au gustus, wil Majoor Flinterman trachten een Nederlands snel heidsrecord te vestigen en wel Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdag per Dakota uit Nederland naar La Rochelle in het Franse departe ment Charente gegaan en ver der per boot naar het eiland Ré dat voor de Franse Westkust is gelegen. Zij zullen tot heden voor een particulier week-eind bezoek te Les Portes op het eiland verblijven. land „Vampire" straaljager een hoogte bereikt van 18.199 m. Het wereld-hoogterecord staat thans op naam van Maj. Ri chard L. Johnson van de Ameri kaanse luchtmacht, die met zijn straalvliegtuig North-American F 86 op 5 September 1948 in Ca- lifornië een snelheid behaalde van 1.079,841 km per uur. Het is vrijwel uitgesloten, dat Majoor Flinterman met zijn „Meteor" hoger komt dan Cun ningham met de „Vampire", daar dit laatste toestel indertijd voor de recordpoging een spe ciale vleugelvorm had gekregen, die het stijgvermogen verhoogde. Wel is het theoretisch mogelijk, dat de Gloster „Meteor" sneller is dan de North-American F 86. In verband met het optreden van schokgolven bij het naderen van de geluidssnelheid zal het voor de snelheidsrecordpoging gunstig zijn, indien het op 24 Augustus in Scheveningen zeer warm weer is. Met een Gloster „Meteor" jager is na de oorlog reeds tweemaal het wereld-snel heidsrecord verbeterd, n.l. op 7 November 1945 door Group Cap tain Wilson en op 7 September 1946 door Group Captain Do naldson. Ruim IV2 jaar lang was de „Meteor" 's werelds snelste vliegtuig. Het is Majoor Flinterman ech ter niet begonnen om de vesti ging van een wereldrecord, maar uitsluitend om een nationaal re cord. Piloot zwaar gewond. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is de 49-jarige Amsterdamse zweefvlieger, de heer F. J. Al- bracht, met zijn zweefvliegtuig, de PH-171, toen hij boven het dorpje Otterlo (gem. Ede) op de Veluwe zweefde, door nog onbe kende oorzaak naar beneden ge stort. Het toestel, dat terecht kwam op een kippenren van het pluim- veebedrijf van de heer Bouw man, gelegen op een stuk land aan de Dorpsstraat, werd totaal vernield. De heer Albrecht liep een aantal gecompliceerde been fracturen op, o.a. aan linkeron derarm en rechterbovenbeen. 'n Plaatselijk arts, die eerste hulp verleende, adviseerde de gewon de naar het dichtstbijzijnde zie kenhuis Arnhem te doen overbrengen. Enkele omwonenden verklaar den, dat zij het toestel zeer laag over het dorpje zagen zweven en de indruk hadden, dat de piloot naar een geschikt landingster rein zocht. Plotseling evenwel dook het toestel evenwel naar beneden en stortte neer. Het Britse oorlogsschip „Ame thyst", dat sedert April j.l. door de Chinese communisten op de Jangtse werd vastgehouden, na dat het beschoten en beschadigd was bij een poging om voorraden naar de Britse ambassade te Nanking te brengen, is onder he vig vuur van de kustbatterijen ontsnapt en heeft zich bij de Britse vloot gevoegd zonder dat verdere schade werd opgelopen, aldus is door de Britse admira liteit medegedeeld. Een woordvoerder der bezet tingstroepen van het Britse Ge menebest te Tokio verklaarde Zondag tegenover Reuter, dat thans definitief is bepaald, dat de „Amethyst" in de haven van Sasabo in reparatie zal gaan. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de oorlogsbodem „zeer waarschijnlijk" door En gelse torpedobootjagers zal wor den vergezeld. In een door de Britse marine uitgegeven verklaring wordt me degedeeld, dat de „Amethyst" tijdens haar wegvaren het vuur der Chinese kustbatterijen heeft beantwoord, waardoor een Chi nese, door communisten beman de kanonneerboot, in brand ge schoten werd. De „Amethyst" had, na over een afstand van 225 kilometer de Jangtse te zijn afgevaren, nog maar 9 ton brandstof over. Het bepalen van het tijdstip der ont snappingspoging was van vitaal belang, omdat de oorlogsbodem nog juist genoeg vaart kon ont wikkelen om bij het invallen van de duisternis op onopvallende wijze het anker te lichten en de, nabij de monding van de Jang tse gelegen Wosoeng-fort vóór 't aanbreken van de dag te passe ren. De ontsnapping uit het com munistische gebied duurde zeven uur en men gelooft, dat 't schip de eerste honderd mijlen van de 150 met een snelheid van 22 knopen heeft gevaren. De „Amethyst'" slaagde erin te ontsnappen door in het zog van een rivierboot te varen. De maan ging spoedig na het inval len van de nacht onder en de reis werd afgelegd in de diepste duisternis. De „Amethyst" gaf zijn eerste signaal ruim een uur na de afvaart, toen men van de kust uit licht op de rivierboot richtte en de „Amethyst" be merkte. Het schip kwam onder zwaar artillerievuur en beant woordde dit. Het moeilijkste deel van de tocht kwam toen het schip door een rivierversperring moest va ren, waarvan men de sterkte niet wist. Koning George van Engeland heeft een gelukstelegram aan de bemanning gezonden en de ge zagvoerder opdracht gegeven de mannen een extra rantsoen rum te verstrekken. Zondag is te Londen officieel bekend gemaakt, dat de com mandant van de „Amethyst" ge machtigd was door het Britse departement van Buitenlandse Zaken en de admiraliteit om zich een weg te banen, „met het oog op de weigering der com munistische autoriteiten om het schip de normale faciliteiten en vrijgeleide te geven". De plaatselijke communisti sche autoriteiten hadden als voorwaarde voor een vrijgeleide van de commandant van de „Amethyst" geëist, dat hij een verklaring zou ondertekenen, waarin Britse verantwoordelijk heid voor het incident op de Jangtse zou worden erkend. Hij weigerde. De „Amethyst" werd op 28 April door de communistische batterijen op de Noordelijke Jangtse-oever onder vuur geno men, toen het schip op weg was naar Nanking om de buiten landse kolonie daar van voorra den te voorzien. Een scherpe strijd volgde toen de Britse oorlogsschepen Lon don, Black Swan en Consort te vergeefs trachtten al vechtend de Jangtse op te varen om de be schadigde „Amethyst" uit haar benarde positie te redden. Op de vier schepen sneuvelden daarbij 44 manschappen. DE BEWEGINGSVRIJHEID VAN VOORMALIGE LEDEN VAN DE WEHRMACHT Het Britse militaire bestuur heeft Zaterdag officieel de be perkingen t.a.v. de bewegings vrijheid van voormalige leden van de Wehrmacht, krachtens 'n viermogendheden overeenkomst van 1946, opgeheven. In feite werden deze beperkingen, die 'n vroeger lid van de Wehrmacht verboden zijn woonplaats te ver laten zonder vergunning en hem verplichtten zich geregeld bij de politie te melden, in de Britse zone reeds geruime tijd niet in acht genomen. In de Ameri kaanse en Russische zone werd aan deze bepalingen nimmer strikt de hand gehouden. De Britse Minister-President Clement Attlee heeft op een ver gadering van de Labourpartij in zijn nieuw kiesdistrict Walham- stow in Noord-Oost-Londen ge recipieerd op de vorige week door Churchill te Wolverhamp ton gehouden rede. Attlee ver weet Churchill „zich tot onver antwoordelijk optreden te laten verleiden en zeer weinig van de feiten af te weten". „Het meest opmerkelijke van Churchills re de", aldus zeide Attlee, „is het beschimpen van de Regering en het uiten van ongegronde be schuldigingen". Refererend aan door Churchill geuite kritiek op de conservatieve regeringen ver klaarde Attlee: „Dat is nu een maal een soort van politieke ma noeuvre, die opgeld deed toen Churchill nog jong was en nu kan hij deze gewoonte niet af zweren. Het is alleen maar jam mer, dat dit geschimp en deze beschuldigingen voor ernst zou den kunnen worden opgenomen in andere landen, waar men niet denkt aan die Churchill van voorheen, doch alleen aan de Churchill die groot werk deed tijdens de oorlog." Attlee zeide verder, dat „de meer verantwoordelijkheidsge voel bezittende collega's van Churchill „zijn bewering, dat de Labourregering voor de dollar moeilijkheden van Groot-Brit- tannië verantwoordelijk was, niet ondersteunden. Met betrekking tot Churchills opmerking, dat de landen op het continent er wat betreft de voedselvoorziening beter aan toe zouden zijn dan Groot-Brittan- nië zeide Attlee: „In feit is de productietoeneming in Engeland groter dan in België, Frankrijk, Nederland, Luxemburg en Noor wegen". N.V- Waterleiding Mij- ..Zeeuws-Vlaanderen". John George Haigh, de veer tigjarige directeur van 'n maat schappij, die negen moorden zou hebben begaan, waarbij hij de stoffelijke overschotten van zijn slachtoffers in een scherp zuur tot oplossing bracht en die ter dood werd veroordeeld we gens moord op de rijke weduwe mevrouw Olive Durand Deacon, is niet in hoger beroep gegaan van het tegen hem uitgesproken vonnis; hij is hiertoe tot Vrij dagavond 12 uur in de gelegen heid geweest. Psychiatrisch onderzoek van ter dood veroordeelde moor denaar Haigh. De moordenaar John Haigh, die op 19 Juli ter dood is veroor deeld en aan wie het vonnis op tien Augustus a.s. door ophan ging zal worden voltrokken, in dien er geen wijziging in de op gelegde straf wordt gebracht, zal in de loop van deze week door verscheidene psychiaters worden onderzocht. Zoals gemeld, heeft Haigh geen hoger beroep aan getekend. Overeenkomstig 'n desbetref fende bepaling in de Britse strafwetgeving zal de Minister van Binnenlandse Zaken, Chu- ter Ede, een aantal geneesheren opdragen 'n verslag uit te bren gen over de geestestoestand van de ter dood veroordeelde. Indien Haigh ontoerekenbaar wordt verklaard, moet de Minister zich bij de uitspraak der dokters neerleggen en zal het vonnis ge wijzigd moeten worden. Haigh bevindt zich thans in de cel ter dood veroordeelden; hij leest de gehele dag, rookt dage lijks de tien cigaretten, waarop hij recht heeft en drinkt elke dag een glas bier. De wereldbank heeft Vrijdag een lening van 15 millioen dol lar aan Nederland verstrekt voor het kopen van uitrusting van de V. S., Zwitserland en België voor de industriële opbouw. De lening werd verstrekt ten behoeve van 24 verschillende projecten, welke, zo zei de bank, practisch elke sector van de Ne derlandse industrie betreffen". Een functionaris van de bank zei, dat in totaal voor een waar de van tachtig millioen dollar in de projecten wordt geïnvesteerd, waarvan ongeveer 18 millioen reeds is besteed. Na het verstrekken van de le ning moet nog een tegenwaarde van ongeveer 47 millioen dollar worden verkregen in guldens, ponden sterling en andere zwak ke valuta's uit Nederlandse bron. De lening zal worden verstrekt in dollars, Zwitserse en Belgische francs. Hij zei, dat naar schatting goederen ter waarde van 35 mil lioen dollar, of meer dan een derde van de voorziene vergro ting der industriële productie als gevolg van de uitvoering der projecten, jaarlijks zouden wor den uitgevoerd. Van deze zouden naar ver wachting goederen ter waarde van 15.100.000 dollar naar gebie den met sterke valuta gaan, hoofdzakelijk naar België. De functionaris voegde er aan toe, dat Nederland 'n jaarlijkse besparing verwacht van onge veer 38.300.000 dollar in buitenlandse valuta, waarvan 24.7000.000 in sterke valuta (voornamelijk Amerikaanse dol lars en Belgische francs. De Economie Cooperation Administration heeft Vrijdag aan Nederland een aankoop- rpachtiging verstrekt voor de aankoop van motorvoertuigen, motoren en onderdelen tot een bedrag van 650.000 dollars in het eerste kwartaal 1950. Te Antwerpen zullen van 14 tot 22 Augustus Mariale jubel dagen worden gehouden ter herdenking van het feit, dat in 1399, 550 jaar geleden dus, de eerste ommegang van O. L. V. van de kathedraal door de stad trok. Bovendien wordt dan de kroning van het beeld door een Pauselijk legaat in 1899 her dacht. Hoogtepunt van de Maria- dagen zal een grote processie op 21 Augustus zijn. Men verwacht veel buitenlandse bezoekers; aanplakbiljetten worden niet al leen in geheel België, maar ook in Noord-Brabant en Noord- Frankrijk verspreid. De Republikeinse Regering heeft 'n ontwerp voor de veilig heid opgesteld, zoals dit op het tweede deel van de Inter-Indo- nesische conferentie wordt voor gelegd. Naar de correspondent van Aneta verneemt, zijn de hoofd punten hiervan: 1. De legerleiding moet in Indo nesische handen zijn; 2. De T.N.I. moet de kern vor men van het toekomstige leger van de Republiek Indonesia Se- rikat; 3. Niet-Indonesiërs mogen in 't leger worden opgenomen, indien zij het Indonesische burgerschap bezitten. In verband hiermede zullen Republikeinse militairen als waarnemers de Inter-Indonesi- sche conferentie bijwonen. Dezer dagen heeft het N.V.V. aan de Ministerraad 'n protest- telegram gezonden naar aanlei ding van de publicatie in een dagblad over een ontwerp-huur- verhoging. „Indien dit en andere berich ten juist zijn, protesteren wij met klem tegen vaststelling en bekendmaking dezer maatrege len zonder toegezegd overleg met de Stichting van de Arbeid", aldus heette het in het telegram. Naar wij vernemen heeft Mi nister Joekes aan het N.V.V. ge antwoord, dat bedoelde publica ties voorbarig zijn en dat in fei te meer genoemd onderwerp nog slechts het noodzakelijke voor overleg tussen de betrokken de partementen heeft plaats gehad welk vooroverleg thans welis waar in ëen vergevorderd sta dium verkeert, doch waarvan de resultaten nog niet in de Minis terraad zijn behandeld. Derhalve heeft de Regering ten aanzien van de thans ont worpen plannen haar voorlopig standpunt nog niet bepaald en kan het overleg met de Stichting van de Arbeid daaromtrent nog niet worden geopend. Zoals reeds herhaaldelijk is meege deeld aldus eindigt het ant woord ligt het in het voorne men der Regering om, zodra ge noemde plannen door haar zijn bestudeerd, dit overleg door tus senkomst van de lonen- en prij- zencommissie ten spoedigste te doen aanvangen. DE TEWERKSTELLING VAN SCHOLIEREN IN DE LAND BOUW De Hootdafdelihg Sociale Zaken van de Stichting voor de Land bouw besprak in haar laatstge houden vergadering het hier en daar voorkomende euvel, dat scho lieren bij de 'oogstwerkzaamheden worden ingeschakeld, terwijl nog valide arbeiders werkloos zijn. De Hoofdafdeling acht deze toestand ongewenst. Op zichzelf behoeft er geen bezwaar tegen te worden ge maakt, dat de stadsjeugd in con tact wordt gebracht met de land bouw door tijdens de zomervacan- tie behulpzaam te zijn bij het oogstwerk. Dit mag er echlter in geen geval toe leiden, dat arbei ders, die voor het onderhoud van zichzelf en hun gezinnen op de landbouw zijn aangewezen, werk loos blijven. In verband daarmee kwam de Hoofdafdeling tot de conclusie, dat, indien er ergens aanleiding bestaat tot het inscha kelen van scholieren in het agra risch arbeidsproces, dit in geor ganiseerd verband dient te ge schieden en in ieder geval niet can nadat het betreffende provin ciaal contactorgaan voor de ar beidsvoorziening in de landbouw tot de conclusie is gekomen, dat geen valide werkloze arbeiders meer beschikbaar zijn. Generaal Koenig, de Franse militaire gouverneur in Duits land, heeft Zaterdag in een af scheidsrede verklaard, dat „de ontwikkeling van de democrati sche krachten in Duitsland slechts mogelijk is onder be scherming van een langdurige bezetting". De Duitsers moesten de gedachte aan de wederop richting van een overgecentrali- seerd Reich van zich afzetten en de federalistische gedachte „ter overwinning voeren". Het was van vitaal belang, dat de geestelijke en religieuze krachten in Duitsland groeiden in aantal en sterkte. Slechts dan zou Duitsland de andere Euro pese landen niet verontrusten en de Europese gedachte niet dwarsbomen. Leo Wohleb, pre sident van Zuid-Baden, dankte Generaal Koenig die zijn func tie zal neerleggen, voor zijn werk dat „bijdroeg tot het winnen van de vrede". NIEUWE KRATER OP PALMA Radio Madrid heeft gemeld, dat zich op Palma, een der Ca- narische eilanden (met een op pervlakte van 726 vierkante kilo meter) een nieuwe krater heeft geopend, waaruit met grote snelheid een dikke stroom lava vloeit. Reeds een maand lang is de vulcaan, welke het eiland vormt, in werking, waardoor grote schade wordt toegebracht aan de wijngaarden en dennebossen. De nieuwe krater is ontstaan in de buurt van het dorpje Cigala- te. De lava-stroom beweegt zich in de richting van de zee. Ook een oude krater is weer actief geworden. Algemeen wordt in de siga- renindustrie verwacht, cjat de nieuwe prijsregeling spoedig af komt. De demissionaire Minister- President Spaak, de socialisti sche Minister van Pensioenen, Merlot, en het socialistische Ka merlid Spinoy hebben zich Zon dag naar Pregny begeven om Koning Leopold te ontmoeten. Te Brussel heeft de Kabinets formateur, Eyskens, Zondag een dag vrijaf genomen van zijn taak om de nu reeds vijf weken oude kabinetscrisis tot een op lossing te brengen. PROFESSOR DORST- RECTOR-MAGNIFICUS Voor het schooljaar 1949/1950 zal als rector-magnificus van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen optreden Prof. Dr Ir J. C. Dorst. Prof. Dorst werd in 1894 te St. Annaland geboren. Hij studeer de te Wageningen. In 1918 werd hij benoemd tot consulent voor plantenveredeling in Friesland. Op de dissertatie „Knopmutatie bij de aardappel en hare bete kenis voor de landbouw" volgde in 1924 zijn promotie tot doctor in de landbouwkunde. Hij verwierf vermaardheid door het kweken, van verschillende nieuwe rassen, o.a. „Concurrent" (vlas) en Alpha en Furore (aard appelen). Sinds 1942 is hij hoogleraar in de teelt en veredeling van land bouwgewassen, tevens treedt hij op als directeur van het Instituut voor veredeling van landbouw gewassen. Breskens Terneuzen Walsoorden 1 AUGUSTUS. v.m. n.m. 6.30 6.50 7.05 7.25 7.55 8.15 MAANSTANDEN. )nd. ©pk. Ond. 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.06 0.59 21.14 2.44 0.58 21.54 3.49 0.58 22 22 5.05 0.57 22.41 6.25 0.56 22.55 7.44 idelijk, dat men bij *en van de snelheid >p hetgeen de vlie- loogtemeter afleest, ht zal daarom een waarnemer worden waarin klokken, :nz. een plaats vin- wordt in de cabine ;1 aangebracht, dat met een bepaalde it instrumentenbord snelheidsproef heeft ajecten op het oog, lte langs het strand ;en en in de tweede iitdijk. prefereer ik het is majoor Flinter- daar waarschijnlijk an" vogels en langs n je, met de duinen ïkelijlter oriënteren. het, als het hard de Afsluitdijk geen ik van Valkenburg bovendien zo op de t u het gevaar van het strand te ont- n er maar een stel een geweer komen i weg schieten. Als r keer geschoten is weg." heid denkt u te ha- als alles meeloopt, 0.8 mach (waarbij end 'is, dat het be- orstelt de snelheid 1 bij 15 graden Cel- druk van 760 mm, t is 1230 km), de 5 hierbij dus een be- or". hoogte vliegt u bij ag". nog niet vastgesteld 1 de 70 of beneden zal zijn." 1 bij de vlucht drie zijn, waarbij voorts s, dat (het vliegtuig 1 niet boven de 500 amen. Een waarne- sal hierop letten, om he+ de vlieger te maken, op de r1 hoogte ballonne- 'crankerd. ïoeilijkheid bij deze is het meten van e heeft men de hulp igeroepen, doch het iet geheel vast of aat is op zo korte nodigde apparatuur ng te stellen. De hebben destijds de iet o.a. de hulp van •oniseerde camera's, r van de Meteor is minuten, zodat in :aakje gefixed moet n te meer waarom nterman het strand >ij gelegen Valken- "t. recordpoging zullen uchten langs het gehouden, ltste woord is dan n het Nationaal >ratorium, waar na vluchten de instru- t en de berekemin- worden. Dan eerst taat van de vludh- >rden gemaakt. >pt vliegend Neder- deze maand enige ladzijden in de ge- Nederlandse mili- rt worden geschre- dic dan het resul- ijn van een weten- orbereide recordpo- kloeke lucihtvaart- larin, zoals majoor et uitdrukte „risi- worden overwogen 1 enkel risico geno- onder dat het ver- li POST •ST EN WEST isië vertrekt op 17 (het s.s. „Zuider- diit schip kan post szonden, mits deze gustus op de bus is me vertrekt op 19 m.s. .„Bonaire", jrlijk posten op 16 jcunieii, aurus maarscnai». nt,u. Maarschalk Tito zei tijdens een lunch te Skoplje tot 300 offi cieren, dat Joego-Slavië, hoewel het „vast in het socialist'"-che kamp blijft, ieder als zijn vijand zou beschouwen die zich zou mengen in zijn „vreedzame so cialistische opbouw'onv erschil- lig wie hij zou zijn. verdediging van ons socialisti sche vaderland. Een militaire woordvoerder van de Chinese nationalisten heeft heden bevestigd, dat Tsjangsja, de hoofdstad van de provincie Hoenan, geheel door de communisten bezet is. „presidenteel kabinet". Aneta meldt nog nader, dat tijdens de afwezigheid van Hat- ta de Sultan van Djogja de lei- d'ng van het kabinet zal waar nemen. De Minister voor Sumatra, Sjafruddin, zal zeteleh in Kota- radja( Atjeh). prijzen kan worden bestudeerd. In de afgelopen maand heeft een devaluatie van de Finse mark plaats gevonden; de uit communisten en linkse socialis ten bestaande volksdemocrati- sche partij heeft; daarop bekend gemaakt dat zij op hog> r lonen voor de arbeideijs zou aandrin gen, uie volgens baar nodig wa- persoon werd gedood en ver scheidene andere ernstig ge wond". Ook in een aantal an dere dorpen vonden hevige bot singen tussen de politie en de bevolking plaats. In Bratislava hebben op één na alle geestelij ken en verklaring van trouw jegens hun bisschop getekend", aldus radio-Vaticana. net g<eruiK van giysoi. „Wat doet u als op grote hoog te uw druikcabine onklaar ge raakt „Dat is nrtuurly'k minaer pret tig, maar erg- veel gevaar is er niet bij, want ik draag bij de - 1 -.ht een z.g. pressure-waistcoat, war ae ik wat druk betreit vei- I'g ben tot op 50.000 voet." Breskens Terneuzen Walsoorden GUSTUS. v.m. 11.49 0.14 1.04 7 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 0 12 1.17 2.07 n.m. 12.08 12.43 1.33 n.m. 1.05 1.38 2.28

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1