J DE KERKVERVOLGING in Tsjecho-Slowakije Schele hocfdpijn AKKERTJE Officieel weekoverzicht toestand Indonesië De heffing van veergelden DE TOESTAND IN CHINA Goederentrein ontspoord en gedeeltelijk verbrand De „C. A. Banck" is los ZATERDAG 30 JULI 1949. DE VERHOUDING OVERHEID-PERS HOOGWATER in De Partijen West-Duitsland Neem Atoomcommissie van Verenigde Naties staakt bijeenkomsten Onveiligheid blijft voortduren Het Koninklijk GezinV teruggekeerd Eyskens optimistisch Luchtbrug wordt geleidelijk Ingekrompen OP DE VEREN OVER DE WESTER-SCHELDE Kleine meerderheid voor Franse Regering DE STRIJD IN BIRMA AGENDA Grote Parade ter herdenking omgekomen Luchtbrugpersoneel Laat toch Uw kraan niet onnodig openstaan! GROTE SCHADE BESPREKINGEN ovar staking vijandelijkheden op bevredigende wijze besloten Haagse reactie op overeenstemming in Djogja *- Moh Hatta op 6 Aug. te New Delhi verwacht FranKering bij Abonnement: ierncu.- WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt. Overwegend droog weer met wisselende bewolking. Ma tige, af en toe vrij krachtige wind tussen West en Noord. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D- J. van Oeveren Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 'EEUW 5e Jaargang No. 1178 Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. inzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van deSande Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. 1949 Zon Maan Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 5.00 20.31 13.55 23.04 2 5.02 20.29 15.22 23.25 3 5.04 20.23 16.48 23.54 4 5.05 20.26 18.06 w 5 5.07 20.24 19.09 0.37 6 5.08 20.22 19.54 1.36 7 5.10 20.20 20.25 2.48 8 5.11 20.19 20.46 4.06 De strijd, die in Tsjecho-Slo- wakije op zijn hoogtepunt is tussen de Communistische re gering en de Rooms-Katholieke Kerk, is slechts een onderdeel van de grote strijd tussen Mos kou en het Christendom, zoals wij dat hier in het Westen ken nen. Dat deze strijd zich voor namelijk afspeelt tussen Moskou met zijn satellieten en Rome en dat de Protestantse Kerk min der in het gedrang schijnt te komen, is begrijpelijk als men bedenkt, dat in de landen ach ter het ijzeren gordijn het Pro testantisme slechts matig ver breid is. De Protestantse Ker ken hebben zich hierdoor ook veel minder met de politiek in gelaten dan de Katholieke en hebben zodoende ook minder te lijden gehad van vervolgingen. Toch behoeft men maar te den ken aan de berechting van de Bulgaarse dominé's en het is duidelijk, dat het Communisme geen enkele leer, die in strijd is met de eigen Marxistische, naast zich duldt. De Russen beweren, dat zij slechts de politieke invloed van Rome bestrijden en niet de uit oefening van de theologische dienst, doch het is altijd een Russiscl^ ideaal geweest om alle Slavische volkeren niet alleen onder de Russische politieke hegemonie te verenigen, doch hen tevens geestelijk te onder werpen aan de macht van de Russisch-orthodoxe kerk. Dit was zo onder het Tsaren-regiem en het is nog zo, vooral nu de Russische Kerk geheel gebracht is onder de Sovjet-controle. Was het vorige jaar Kardinaal Mindszenty in Hongarije het slachtoffer van de communisti sche drang om alle invloed van Rome uit te schakelen, thans speelt zich de strijd in het arme Tsjecho-Slowakije af. Juist nu werpen de verklarin gen, die Smutny, de oud-chef van de Tsjecho-Slowaakse kan selarij heeft afgelegd tegenover een aantal buitenlandse journa listen, een schril licht op de toe standen in 't land van Masaryk en Benesj. Smutny heeft kans gezien, zoals zo vele van zijn landgenoten, weg te komen en stond genoemde vertegenwoor digers van de pers te Frankfort aan de Main te woord. Uit het door hem gesprokene valt af te leiden, dat Benesj de tragische WEET OVERHEID WAT ALGEMEEN BELANG IS? De persraad heeft dezer dagen het verslag zijner werkzaam heden over 1948 aangeboden aan de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Onder meer bevat dit verslag de vol gende beschouwing „Het blijkt, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen met betrekking tot zijn beleid op het gebied van de pers in vele opzichten .afhanke lijk is van een of meer van zijn ambtgenoten, met name van die van Financiën en van Economi sche Zaken. Erkentelijk voor het begrip voor de behoeften van de Pers, dat bij verschillende gede genheden door of vanwege uwe Excellentie is getoond, vraagt de Persraad zich met bezorgdheid af, of het complex van gezagdra gers, dat als „de Overheid" pleegt te worden aangeduid, wel door drongen is van het feit, dat het de taak en de roeping is van de Pers om het algemeen belang te dienen. Te dikwijls moet worden geconstateerd, dat verouderde opvattingen, volgens welke het publiciteitswezen als noodzake lijke dwarskijker van de gestie der overheid ten hoogste wordt aanvaard, haar gelding nog niet ten volle hebben verloren. Wanneer dan ook nu en dan de Persraad zich geroepen voelt gebruik te maken van zjjn be voegdheid om eigener beweging uwe Excellentie van advies te dienen, dan betekent dit in de regel een „cri de eoeur" gericht tegen de mentaliteit van een historisch gegroeid apparaat, dat ondanks zijn onmiskenbare be langstelling voor de voorlichting de juiste positie tegenover de Pers nog niet heeft gevonden." 30 JULI vergissing heeft gemaakt te ge loven, dat het communisme naast de democratie kon voort bestaan. Toen de communistische staatsgreep in Tsjecho-Slowa kije eenmaal had plaats gevon den, voornamelijk mogelijk ge maakt doordat de communisti sche ministers het leger hadden geïnfiltreerd met hun agenten, zag Benesj zijn vergissing in, maar het was te laat. Voor de tweede maal in 10 jaar tijds was zijn land en volk ten prooi ge vallen aan totalitaire macht hebbers, die geen oppositie naast zich duldden. Smutny verklaarde voorts, dat een opstand in zijn land uitge sloten moest worden geacht. Een strijd met de wapenen is onmogelijk, omdat alle wapenen zich in handen bevinden van de communistische regering en zijn aanhangers. De geestelijke strijd echter is in volle gang. De huidige macht hebbers lijken hierbij natuurlijk sterk in de meerderheid. Vrees voor een omwerping van hun macht behoeven zij vooreerst niet te koesteren. Met geweld kunnen zij heel wat onderdruk ken. Maar toch zal de thans gevoerde strijd hen niet aange naam zijn. Het is duidelijk ge bleken, dat de Rooms-Katho- Voor de op 14 Augustus aan staande te houden eerste federale verkiezingen in West-Duitsland zich in de verschillende staten in totaal vier en zestig partijlijsten ingediend. Bovendien worden nog onafhankelijke candidaten gesteld. Vier partijen dingen naar alle zetels, namelijk de democraten, de vrije democraten (liberalen) en de communisten. Het aantal listen in de verschil lende staten varieert van vier, in sommige staten in de Amerikaan se en de Franse zone tot acht in Bremen, negen in Sleeswijk-Hol- stein en tien in Hamurg. De belangrijkste van de kleine re partijen zijn de separatistische Beierse partij, de federalistische „Duitse partij" welke zich van haar plaats van oorsprong in Ne- dersaksen uit heeft vertakt tot in Hamburg, Bremen en Slees- wijik-Holsteinde Katholieke cen trumpartij in de Britse zone en de pro-Deense Zuid-Sleeswijkse bond. In twee staten van de Britse zone zijn kleine extreem-rechtse groeperingen toegestaan, die el ders niet erkend zijn. Een derge lijke groep is toegestaan in Hesen (Amerikaanse zone) namelijk die van de „nationaal-democraten". In de Britse zone bestaat voorts een „radicaal-sociale vrijheidspar tij, welker program voor een nieuw geldstelsel overeen zou komen met dat van de sociale- credietpartij in Canada. lieke kerk voet bij stuk houdt en dat een grote meerderheid van de geestelijken en van het volk dit eveneens doet. De strijd met de Kerk is de gehele geschiedenis door slecht voor de wereldlijke machtheb bers afgelopen. En wel voor namelijk omdat het hier geen strijd is tussen twee wereldlijke machten, die met geweld van wapenen uitgevochten kan wor den. Het is een gevecht tussen het wereldlijke en het geeste lijke terrein en op dit laatste is de mens nu eenmaal uiterst ge voelig. Met alle middelen hebben b.v. de Sovjets de godsdienst in Rus land trachten uit te roeien. Het is hun niet gelukt en zij hebben hun politiek aardig moeten om buigen. Het Russische volk ac cepteert de thans onder toezicht van Moskou staande kerk. Doch Moskou vergeet, dat het in zijn satellietstaten met een andere bevolking te maken heeft Het is de oude fout van allen, die naar de wereldmacht hebben gegrepen. Steeds poog den zij de volkeren, die zij tij delijk overheersten, om te vor men naar hun eigen volk. En steeds weer was dit het begin van hun ondergang, die hetzij snel, hetzij langzamer onver mijdelijk kwam. De strijd, die ontbrand is tus sen Moskou en Rome, is in feite weer een voorbeeld van dit alles. Tijdelijk en schijnbaar kan de overwinning in de Slavische lan den aan de kant van het com munisme liggen. De tijd zal echter moeten uitwijzen of deze overwinning blijvend is. De uit slag is niet twijfelachtig, voor wie de wereldgeschiedenis kent. Inmiddels gaan de Tsjechische priesters en hun gelovigen een moeilijke tijd tegemoet. Reeds de vorige week heeft het Vati- caan in een officieel bulletin bekend gemaakt, dat allen, die het communisme aanhangen, verdedigen of propageren, ge ëxcommuniceerd zullen worden. De Tsjechische regering be dreigt aan de andere kant de geestelijkheid met gevangenis straffen. Tot nu toe houdt de laatste stand. De strijd met de wapenen, die volk heeft willen besparen, wordt thans op geestelijk gebied toch uitgevochten. De V.N.-commissie voor atoom energie heeft gisteren besloten niet meer bijeen te komen alvo rens de vijf grote mogendheden en Canada een basis voor over eenstemming hebben bereikt. Een desbetreffende motie werd ingediend door de V. S. Slechts de Sowj et-Unie en de Oekraine stemden tegen. De commissie had eerder met 7 tegen 2 stemmen, bij 2 ont houdingen, een Sowj et-resolutie verworpen, waarin om verbod van atoomwapens en controle op de atoomenergie werd ver zocht. H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene, die in het Whi- teCity Stadion te Londen gedu rende een week de National Horse Show hebben bijgewoond, zijn gisteravond om 8 uur per vliegtuig op Soesterberg terug gekeerd. Men begaf zich onmid dellijk naar het Paleis Soestdijk. „Ik zet mijn taak en mijn on derhandelingen voort", aldus deelde Gaston Eyskens gisteren avond de journalisten mede. „Ik heb goede hoop, dat binnen kor te tijd de standpunten elkaar voldoende genaderd zullen zijn om 'n regering der drie partijen mogelijk te maken". Op de vraag, of de oplossing der Koningskwestie uitgesteld zou worden, antwoordde de for mateur: „De Koningskwestie is een der belangrijkste punten van de voortgaande onderhan delingen". „Is er dan hoop op overeen stemming in de Koningskwes tie?" zo werd gevraagd. „Als er geen hoop was, zou ik niet voortgaan", aldus Eyskens. Officieel is meegedeeld, dat de Westelijke autoriteiten in Duits land met ingang van 1 Augustus de luchtbrug naar Berlijn op progressieve wijze zullen inkrim pen. De installaties en een reserve van vliegtuigen zullen echter in gereedheid worden gehouden om zonodig de luchttransporten on middellijk te kunnen hervatten, aldus de Brits-Amerikaanse mededeling. Het besluit is genomen omdat de voorraden in Berlijn thans voldoende zijn. De luchtbrug is ingesteld op 28 Juni 1948, nadat twee weken eerder Berlijn door de Russen werd geblokkeerd. Na een jaar was door de lucht bijna 2 mil- lioen ton goederen naar Berlijn vervoerd. Aanvankelijk vervoer de men slechts 2.000 ton per dag. Later werd een record van 11.018 ton bereikt. De eerste zeven maanden kostten Engeland on geveer 4 millioen pond sterling en de eerste tien maanden aan de Amerikanen 149.664.200 dol lar. Ofschoon geen officiële cijfers over de voorraden voedsel en steenkool, die thans te Berlijn liggen opgestapeld, gegeven zijn, is men van mening dat, wanneer de luchtbrugoperatie geheel wordt stopgezet, er genoeg voor raden voor drie maanden zullen zijn. Voor de luchtbrug werkten in Berlijn 10.000 Duitse arbeiders aan lossen en vervoer. Men vreest, dat zij dan het leger van de 194.000 geheel werklozen in West-Berlijn zullen vergroten. 'M Op vragen van het Eerste Ka merlid J. J. Kramer (Arb.) be treffende de veren over de Wes- ter-Schelde heeft de heer Spit zen, Minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk het vol gende geantwoord: Overeenkomstig de inhoud van de motie-Kramer c-s-, is er van. afgezien gedurende het jaar 1949 de veergelden op de veren over de Wester-Schelde weder in te voeren. De Regering is voornemens haar standpunt ten aanzien van het heffen van veergelden na 1949 bij de indiening van de ont- werp-begroting voor 1950 (hoofdstuk IX) uiteen te zetten. De dienstregeling voor de ve ren over de Wester-Schelde, in gegaan 15 Mei 1949, is in de vroege aanvang van dit jaar op- De Frans Regering van Henri Queuille verwierf gisteravond in de Nationale Vergadering een meerderheid van slechts 3 stem men over de kwestie van de va- cantiegratificatie voor personeel van de Nationale Dienst voor sociale verzekering. De officiële cijfers van de stemming waren: 289 vóór de Regering en 286 te gen haar. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 4.56 5.31 6.21 31 JULI Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.42 6.18 7.08 n.m. 5.16 5.51 6.41 n.m. 6.— 6.35 7.25 Het officieel weekoverzicht van de toestand in Indonesië meldt, dat de situatie in de af gelopen week niet belangrijk veranderd is. Het herstel van de Republikeinse regering en de komende Ronde tafelconferentie houden de gemoederen bezig, waarbij men tracht, zich de ge volgen te realiseren en zich ver trouwd te maken met de nieuwe verhoudingen, die daarna ont staan. Karakteristiek voor de onveiligheid in sommige streken is het feit, dat in een district van de residentie Banjoemas in een week tijd 59 personen meest Indonesische ambtenaren en dessabestuurders, werden ont voerd. In en rond Solo is de toestand nog onbevredigend, doch licht verbeterd, dank zij intensieve patrouillegang. Terroristen en strijdgroepen vormen zich steeds meer onder communistische in vloed. In Zuid-Brebes en Zuid-Tegal woedt enige strijd tussen de T.N.I. en de strijdgroepen van de Daroet Islam. Ten Westen van Poerwokerto werd een vrij grote bende grotendeels onscha delijk gemaakt. De opleving van bende-activiteit in Magelang is voornamelijk tegen de bevolking gericht. In het gebied van Ma- lang hielden de aanslagen op het verkeer de politie en de mi litaire posten aan. Hierbij deden de toenemende verliezen van de benden de aanslagen enigszins in aantal afnemen. Te Sidoardjo is de bende activiteit die gericht is tegen de suikerrieu velden, toegenomen, terwijl in Krakaan op de suiker fabriek, ondanks de op net werkvolk geoefende druk, het werk werd voortgezet. In West-Java is de militaire situatie niet gewijzigd. De situa tie in het gebied tusen Soeka- boemi en Tjiandjoer is nog on gunstig; Nederlandse troepen moesten hier krachtig optreden tegen de aanslagen op het weg verkeer en de economische ob jecten. Rond Tjikampek en Tji- besar is de bende-activiteit op geleefd. Ten Noorden van Tji kampek werd tijdens een actie van Nederlandse troepen een groot aantal bendeleden gedood en wapens in beslaggenomen. Nederlandse troepen zetten de acties tegen de strijdgroepen van de Daroel Islam voort ten Noorden van Garoet en Tasik- malaja; hierbij leden de benden zware verliezen. In Noord-Sumatra werd met toenemend succes opgetreden tegen benden in Tapanoeli. In het grensgebied van Atjeh en de negara Sumatra Timoer wa ren benden actief. Uit verschei dene plaatsen wordt bericht, dat de politieke belangstelling in verband met de recente ont wikkelingen zich vooral richt op de vraag taetreffepde de ver tegenwoordigingen van de T. B. A.-gebieden, dit zijn de gebie den, die na de tweede politionele actie werden bezet en waar een territoriaal bestuursambtenaar optreedt, ter Rondetafel-confe rentie, waarin zich de behoefte aan een eigen bestuursvorm openbaart. In Noord-Tapanoeli is de si tuatie iets verbeterd; de plaat selijke handel is opgeleefd. In de Lampongs ondervindt het handelsverkeer overlast van aanslagen. Tsjangsiah, de hoofdplaats van de Chinese provincie Hoenan, was gisteren nog in nationalis tisch handen, doch ten Zuiden en ten Oosten van de stad zet ten de communisten hun opmars naar het Zuiden voort. 160 Km ten Noordwesten van Tsjangsja dringen zij de voorsteden van Tsjangten binnen. In het Zuiden werden commu nistische troepen gemeld op 100 km ten Oosten van Hengjang, welk strategisch spoorwegknoop punt zij van Kanton trachten af te snijden. Regeringsautori teiten te Kanton leverden tegen spraak op de berichten, dat de Regering voornemens is de stad te verlaten. Ze gaven geen commentaar op de berichten uit betrouwbare bron, dat de nati onalistische autoriteiten reeds enige maanden geleden accomo- datie in Tsjoengking, de Rege ringszetel gedurende de Japans- Chinese oorlog van 1937 tot 1945, hebben geboekt. Er zijn echter aanwijzingen, dat het communistisch offensief zich ook in de richting van Tsjoengkink ontwikkelt. Een aantal Europeanen, die met het Noorse schip Daviken uit het door de communisten bezette Tientsin te Hongkong aankwamen, verklaarden, dat de communistische autoriteiten geen openlijke discriminatie maakten ten opzichte van de Europese handelsmensen. Zij zouden echter arbitraire heffin gen op ondernemingen leggen, die zwaarder zouden drukken op buitenlandse firma's. Tsjangtsja vermoedelijk ge vallen. Te Kanton is van officiële zij de vernomen, dat de radiogra fische verbinding tussen Kanton en de hoofdstad van de provin cie Hoenan, Tsjantsja, Donder dagmiddag was verbroken, het geen wordt opgevat als een aan wijzing, dat de communistische troepen de strijdkrachten der Regering, die voor het voeren van een achterhoedeactie te Tsjangtsja waren achtergelaten, hebben overweldigd. Reuter meldt nader uit Kan ton: Generaal Pai Tsoeng Hsi, de nationalistische bevelhebber in Centraal-China heeft zijn troepen order gegeven de stad Tsjangtsja prijs te geven, aldus meldt 't Chinese 'blad Ta Kwang Pao. In een communiqué van de Birmese Regering wordt gemeld, dat zware verliezen werden toe gebracht aan Birmese opstande lingen, die met troepen bemande motorboten van de Regering te Male, 130 km ten Noorden van Mandalay aan de bovenloop van de Irrawaddy, belaagden. De stad werd in de loop van de gevechten verwoest. Kanonneer boten der marine beschoten dor pen, waar zich Opstandelingen oevonden, in het district Akyab, aan de Westkust. Volgens het blad was Tsjang tsja geisoleerd en niet meer van strategische waarde. Tegenspraak der Regering. In officiële Nationalistische kringen in China wordt het be richt tegengesproken, als zou de Regering voornemens zijn Kan ton te verlaten. In deze kringen gaf men geen commentaar op de berichten, die uit gewoonlijk be trouwbare bron te Hongkong zijn binnengekomen, als zouden documenten en andere officiële eigendommen in gereedheid ge bracht worden om uit de stad te worden wegegevoerd. Indien de Regering echter zou worden ge dwongen Kanton te verlaten, zou zij naar Tsjoenking gaan, zo werd verklaard. HEDEN: TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Amber" AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „Het meisje van de Veenhoe- ve". Concertgebouw, 8 uur: Bio scoopvoorstelling „Klop jacht". ZAAMSLAG: Bloempjesdag- collecte ten bate van Sanato rium „Sonnevanck". MORGEN: AXEL: Het Centrum, 4.15 u.: Bioscoopvoorstelling „Het meisje van de Veenhoeve"; 8 uur: Harald, de Zweedse Ro bin Hood", TERNEUZENLuxor Thea ter, 3 en 8 uur: Bioscoopvoor stelling „Amber". Concertgebouw: 2.30 en 8 uurBioscoopvoorstelling „Klopjacht". Tweeduizend man elitetroepen van de Britse, Franse en Ameri kaanse luchtstrijdkrachten hebben gisteren deelgenomen aan de grootste sinds de oorlog in West- Duitsland gehouden militaire pa rade op het vliegveld Fassberg bij ■Hanrvover, ter herdenking van 61 man van het personeel van de luchtbrug, die bij de vervulling van hun taak het leven lieten. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen Gisterenochtend te 3.50 uur is, in de omgeving van' het station Ede-Wageningen, een goederen trein ven zestig wagons, getrok ken door een electrischc locomo tief, op de lijn UtrechtArnhem ontspoord en in brand gevlogen. De omwonenden werden opge schrikt door een vervaarlijk ge kraak en een aanhoudend gerom mel, dat deed denken aan ten los barstend onweer. Vlak voor de kruising met de grote verkeersweg te Wiagenin- gen was de 24ste wagon van die goederentrein waarvan aange nomen wordt, dat een der assen is gebroken uit de rails gelo pen, waardoor een grOot aantal wagons uit het middelste gedeelte van de trein in en over elkaar schoof, terwijl een vijftal wagons in brand geraakte. (De locomotief was intussen, met de eerste 23 wagOns, nog een zestigtal meters doorgereden, en kwam vervolgens tot stilstand, omdat de stroom wegviel. Het mag als een geluk worden beschouwd, dat de koppeling van de trein juist achter enkele tank wagens, waarin zich zestig ton benzine bevond, werd verbroken. De ravage op de lijn is groot; liet bovennet is gedeeltelijk ver nield. Het treinverkeer onder vindt vertraging in beide richtin gen, al hoopt men spoedig het verkeer over enkel spoor te kun nen hervatten. De dienst van tractie uit Arn hem, de brandweer uit Ede en enkel, autoriteiten waren spoedig ter plaatse. Het blussen van de brand nam geruime tijd in beslag. In de brandende wagons, die van Tsje chische en Hongaarse origine wa ren, bevond zich een lading lam pen en oud papier. 17 Mensen vonden de dood en 23 anderen liepen verwondin gen op, doordat een autobus, op weg van Fez naar Karia Ba Mo hammed (Marokko) in een ra vijn stortte. gesteld door Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en daarna aan de Minister van Verkeer en Wa terstaat ter goedkeuring voorge legd. Er bestond zijnerzijds geen bezwaar tegen deze goedkeuring welke daarom op 17 Februari '49 werd verleend. De Minister aanvaardt de verantwoordelijkheid voor de goedkeuring van de nieuwe door Gedeputeerde Staten van Zee land vastgestelde dienstregeling. Er kon geen verband bestaan tussen de opstelling en goedkeu ring van deze dienstregeling (vóór en in Februari) en de aan vaarding van de bovengenoemde motie (Maart). Dr. \'an Royen is uit Djogja te Batavia teruggekeerd. Op heJt vliegveld deed hij tegenover de pers mededeling van een geza menlijk communiqué van beide delegaties. Dit luidt: Bij de sluiting van hun informele zit ting te Djogja op 29 Juli hebben de voorzitters van de Nederland se en Republikeinse delegaties bekend gemaakt, dat de bespre kingen over het staken van de vijandelijkheden, welke op 25 Juli begonnen en waaraan de Unci heeft deelgenomen, op be vredigende wyze besloten zjjn. FJen spoedige bekendmaking van de resultaten van deze bespre kingen en de daarop volgende staking van de vijandelijkheden kan verwacht worden. De delegaties keerden met twee vliegtuigen te Batavia terug. Uit het Unci-toestel stapten, be halve de leden van de Unci, o.m. Moh. Hatta, de Sulan van Djbgja, Sutan Sjahrir. Het K.L.M.-toestel ciat enige minuten later aankwam, vervoerde Dr. Van Royen en de leden van de Nederlandse en Re publikeinse delegaties. Ook kolo nel Djatikusund van de Republi keinse generale staf reisde mee. Dr. Van Royen deelde aan Aneta mede, dat hij verwachtte in de loop van de volgende week uit Indonesië te kunnen vertrek ken. Gevraagd naar de reactie van de Nederlandse Regering op de berichten uit Batavia, die spre ken van overeenstemming be treffende het „Cease fire", deelt men ons van bevoegde zijde me de: De Regering wacht thans op een rapport over de resultaten der besprekingen in Djogja. Zo dra de tekst ontvangen is, zal de Regering deze in beschou wing nemen, teneinde haar standpunt te bepalen, waarna dit zo snel mogelijk ter kennis van Batavia zal worden ge bracht. Zoals bekend, ligt het in het voornemen het overeenge- komene in een zitting van de beide delegaties tezamen met de Unci daarna officieel te forma liseren. De Republikeinse premier, Moh. Hatta en de Republikeinse Minister van Financiën, Dr Ma- ramis, worden 6 Augustus te New Delhi verwacht. Na een verblijf van drie dagen te New Delhi als gasten van Pandit Nehru zullen zijn naar Den Haag reizen voor de i;ao4e-- taf el-conferentie. dagen heeft het strand af en op de duinen dit gi- gantisdhe schouwspel gade. Zoals bekend had Van der Tak's Bergingsbedrijf een zgn. „no cure no pay" contract met de rederij van de Banck afgesloten, dat in houdt, dat alleen bij welslagen van de bergingspoging betaald moet worden. De sleepboten „Stentor" en „Nestor" van Wijsmuller namen voor Umuiden de Barnek over en sleepten de Zweed de Noorder- sluis binnen, waar om half tien werd gemeerd. Twee sleepboten van Goedkoop brachten de Zweed in de late avond naar Amsterdam waar de Banck) die geen water maakt, bij de Amsterd. Droogdok Maatschappij in het dok gaat. (De eigenaar van het restaurant het „Karrew dat recht tegen over de plaats staat waar de Banck gelegen heeft, was met zjjn echtgenote naar de sluis ge- Precies 150 Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" op het strand vlak voor de Bloemendaalse Zeeweg vast gezeten, doch Donderdagavond bij zeer hoog watier, dank zij kundig vakmanschap en taai ge- geduld, de onfortuinlijke Zweed weer in het natte element terug gevoerd. De Banck was het eer ste schip, dat in de vroege mor gen van de beruchte stormdag, 1 Maart j.l., voor onze kust in nood kwam te verkeren. Om half vijf werden de anker kabels opgetrokken en losge brand. Vervolgens begonnen de sleepboten „Blankenberg" en „Maas" het schip uiterst lang zaam in het gegraven gat te trekken en werd de Banck zeer behoedzaam omgetrokken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was dc eerste zandbank gepasseerd I en vijftien minuten later spoel- I komen en bood de kapitein van den de golven rond de achterst - de Banck een kamerplant aan. ven. Honderden sloegen van ht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1