Het Gouden Feest van de Coöperatieve De besprekingen i.z.k. het Cease Fire De Belgische Regeringsformatie Tumult iu de Italiaanse Senaat «p Palar bereid met Indonesische Communisten tegen Nederlanders te vechten ïrgeldan is los VRIJDAG 29 JULI 1949. De mijnwerkersstaking in Australië Raadselachtige moord op Duitse te Londen Beiers Parlement in staking Franse beschuldiging Gaan Nationalisten Kanton verlaten Als U drinkwater vermorst met schrobben en schuren, Geschiedt dat met water, bestemd voor Uw buren! Weer 2 slachtoffers van De Roermond gevonden HOOGWATER AGENDA Britse spoormannen zeggen staking aan Dreigbrieven aan Duitse arbeiders TER-SCHELDE 'REKINGEN ig vijandelijkheden edigende wijze besloten ie reactie op istemming in Djogja itta op 6 Aug. lelhi verwacht n.m. 5.16 5.51 6.41 n.m. 6.— 6.35 7.25 Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K-N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt, maar overwegend droog weer. Ma tige, tijdelijk vrij krachtige Westelijke wind. Ongeveer de zelfde of iets lagere tempera- tuur dan gisteren. DE VE1JE ZEEUW 5e Jaargang No- 1177 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Uit Djogja wordt het volgende gemeld: Een woordvoerder van het republikeinse ministerie van Defensie heeft aan Aneta mede gedeeld, dat Donderdag de be sprekingen inzake 't staken van het vuren zijn voortgezet, doch dat nog geen resultaten van de ze besprekingen kunnen worden bekendgemaakt. Zowel de re publikeinen als de Unci en de Nederlanders hebben een eigen ontwerp voor de uitvoering van de order tot het staken van het vuren ingediend en thans zijn de drie ontwerpen in studie. De grondgedachte van het re publikeinse ontwerp is, dat het Het werk op de open kolenvel den in Ndeuw-Zuid-Wales, dat tengevolge van de mijnwerkers staking reeds een aantal maan den stilligt, is thans door gewa pende troepen ter hand genomen. Van het oefenterrein voor raket ten te Woomera in Midden-Aus- tralië zullen technici overkomen om de militairen bij te staan. On der de militairen bevinden zich verder ingenieurs, die bekend zijn met de besturing van graafma chines. volk verzekerd moet zijn van veiligheid en rust. De republiek verlangt, dat voorkomen wordt, dat dezelfde toestanden optre den als in Birma na de over dracht van de souvereiniteit, al dus deze woordvoerder. Naar de Daily Herald meldt, houdt Scotland Yard zich op het ogenblik bezig met een moord zaak, die vele verwikkelingen in zich bergen kan. Dinsdagmorgen werd 'n zeke re Elizabeth Klassen, een knap Duits meisje, met opengesneden hals dood op een divan in haar flat te Hammersmith aangetrof fen. Naast de divan lag een 27- jarige Pool in stervende toe stand. Een slagader in zijn bo venarm was opengesneden en zijn gezicht droeg de sporen van nagels. Op het eerste gezicht, al dus de correspondent van de Daily Herald scheen het een be trekkelijk eenvoudig geval van moord en zelfmoord door een jaloerse minnaar. Toen de politie echter op informatie uitging over Elizabeth Klassen werd de zaak belangrijker. De Duitse kwam een jaar geleden in En geland op een tijdelijke werk vergunning. Haar vader is een welgestelde aardappelhandelaar in een plaatsje in Westfalen. Haar broer was tijdens de oorlog officier van de geheime dienst bij een Duitse pantserdivisie. Eerst werkte de Duitse in de bar van een hotel te Windsor, dat bezocht werd door bedienden van het kasteel. Daarna trok zij naar een hotel te Kensington. De laatste maanden was zij bar meisje bij een bekend restaurant in Whitehall, vlak bij de Houses of Parliaments. Onder haar klanten bevonden zich M. P.'s, hoge functionarissen van 't re cherchebureau van Scotland Yard, hoge officieren van de R. A.F. en het leger en departe mentshoofden van het ministe rie van Financiën en Binnen landse Zaken. Volgens de corres pondent viel zij nogal in de smaak van haar klanten. De ge noemde Pool, Mizgalski, volgde Elizabeth uit Duitsland, maar wat hij in Engeland deed, is niet bekend. De politie zoekt nu naar 'een koffer met kleren, brieven, papieren en foto's, die mej. Klassen ergens in Windsor heeft achtergelaten. Het Beierse parlement is Woensdag „in niet-officiële sta king" gegaan uit protest tegen de beweerde inmenging in de rechtspraak door het Ameri kaanse militaire bestuur. De leden van het parlement kwamen Woensdag niet bijeen, na de verdaging voor onbepaal de tijd, waartoe men Dinsdag besloten had. Het conflict ontstond als ge volg van beweringen 'van Dr. Alfred Loritz, voormalig Beiers Minister, dat hij in een Beierse gevangenis een slechte behan deling had gekregen. Loritz was veroordeeld tot gevangenisstraf op beschuldiging van het drij ven van zwarte handel). Het militaire bestuur gaf be vel tot uitstel van een proces wegens laster, dat Loritz in dit verband werd aangedaan, op grond van het feit, dat het mi litaire bestuur een onafhanke lijk onderzoek wenste. De vertegenwoordiger van de Palar „Wij moeten voorbereid zijn De Franse commandant te Ber lijn, generaal Jean Ganevel, heeft de SovjetJRussische militaire au toriteiten er van beschuldigd zich riet te houden aan de viermogend- hedenovereenkomst, welke een eind maakte aan de West-Berlijn- se spoorwegstaking in Mei en Juni j.l. Ganeval zei op de tweede bij eenkomst van de vier geallieerde commandanten sedert het einde van de blokkade, dat het spoor- wegbestuur in de Oostelijke zone niet de overeengekomen 60 Westelijke marken had betaald aan die arbeidenj. die in West- Berlijn wonen, maar in de Ooste lijke zone of Oost-tBerlijn werken. Generaal Kotikof, de Sovjet commandant, zei, dat hij de kwes tie door hoge ambtenaren zou la ten onderzoeken. Hij achtte de Franse bewering ongerechtvaardigd, omdat deze arbeiders vielen onder een clausule van de jongste geldsanering in de Westelijke zones), toen de Weste lijke mark in West-Berlijn de enige gangbare munt werd. republiek bij de verenigde naties, Palar, heeft gisteren to Singapore verklaard, dat hij bereid was met de Indonesische communisten te gen de Nederlanders te vechten. Hij zou dit doen, indieil "tte- Neder landers iets van de Indonesiërs trachtten af te dwingen, dat deze ni'et wilden, of indien zij hun leger tegen de Indonesiërs gebruikten, zo zeide hij. Palar bevindt zich op de terug weg van Lake Success naar Djog- jakarta, waar hij zijn regering verslag zal uitbrengen, „hoe de Indonesische zaak er internatio naal voorstaat". De communisten waren niet sterk genoeg om een stem te heb ben in de nieuwe regering, toen deze gevormd werd, doch hij ver wachtte, dat; evenals in alle de mocratische landen, in Indonesië een communistische partij zou zijn, aldus Palar. „Indien wij in Den Haag geen overeenstemming bereiken, zal dit niet erg aangenaam zijn voor beide partijen", zo vervolgde op andere mogelijkheden. De guerillastrijd zou kunnen worden voortgezet op grotere schaal". Hij zeide, dat op beide partijen internationale druk werd uitge oefend, daar de wereld over het geJjeel zich niet de weelde kon veroorloven, dat een overeen komst nog langer werd ü'itgWseSlt?- „De grote mogendheden,, die het' laatste woord in Zuid-Oost-Azië hebben, zullen nog grotere druk uitoefenen tot het verkrijgen van overeenstemming, indien deze niet in Den Haag bereikt wordt," zo voegde hij toe. Na afloop vah de bijeenkomst der afgevaardigden van de drie partijen die Woensdagmiddag bij Gaston Eyskens is gehouden, heeft Max. Busete, voorzitter van de socialistische partij alvorens zich naar de vergadering van het bureau van de B.'S.P. te begeven, de volgende mededeling aan de pers voorgelezen: „Eyskens heeft ons een voor ontwerp van 't rgeringsprogram voorgelegd. Wij hebben het pro gram dat verscheidene belangrijke kwesties onbesproken laat en op verscheidene punten voorbehoud van onzentwege vergt, geen in stemming betuigd. Wij hebben evenwel toegegeven, dat dif ont werp een basis kan zijn voor be sprekingen, indien deze besprekin gen grondiger en uitgebreider kunnen plaats vinden, indien iedereen evenveel blijkt geeft van goede wil en indjen men vooral tot een accoord zou kunnen gera ken omtrent een oplossing van de Koningskwestie,, waarmede de drie grote partijen kunnen in stemmen en waarmede een ruime meerderheid van de publieke opi nie zich tenslotte zou kunnen eens verklaren. Teneinde de mogelijk heden ten aanzien hiervan te over wegen hebben wjj voorgesteld dat de drie partijen stappen te Preg- ny zouden doen om precies te we ten wat de vorst verstaat onder „aanzienlijke meerderheide en „onbetwiste meerderheid'", die hij noodzakelijk acht voor zijn terug keer in het land. Dit voorstel is door de C.V.P. verworpen. Wij hebben daarop de C.V.P. voorgesteld de formateur als dus danig die stappen te laten doen. De C.V.P. heeft dit eveneens af gewezen". afloop van de bijeenkomst van "het burëa^an de,C'^- 13 het volgende groot strekt: „Het bureau heeft ken nis genomen van het verslag der onderhandelaars, die deel hebben genomen aan de driepartijen-bij eenkomst, welke Woensdagmid dag op verzoek van Eyskens plaats had. Het bureau heeft zich accoord verklaard met het door de afgevaardigden der par tijen ingenomen standpunt". Nadat de gezamenlijke verga dering van de delegaties der drie grote partijen Woensdag opnieuw deed uitkomen, hoe ernstig het meningsverschil ten aanzien van de Koningskwestie is, is het „co mité der twaalf" van de C.V.P. gisterochtend in aanwezigheid van Eyskens bijeengekomen ter [be spreking van de politieke toe stand. Wegens deze bijeenkomst beeft de formateur gisteren geen persconferentie gehouden. In politieke kringen is men van mening, dat Eyskens nog enige kans op slagen heeft. Volgens te Hongkong ontvan- gens berichten uit Chinese bron treft de nationalistische regering voorbereidingen om Kanton te verlaten. Volgens de doorgaans betrouw bare „W!ah Kioe Yat Po" heeft de regering reeds aan de departe menten order gegeven belangrijke documenten en andere zaken aan een speciale commissie ter hand te stellen voor verzending naar Tsjoengking, ongeveer 950 km ten Noordwesten van Kanton, naar het eiland Formosa en naar het eiland Hainan. Volgens het blad bereiden ook de gezinnen der re geringsambtenaren zich op eva cuatie voor. De nationalistische regering is in Februari j.l. van Nanking naar Kanton geëvacueerd. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen" Italiaanse duikers hebben gis- steren uit de zee nabij Bari op nieuw twee slachtoffers van de ramp met de Roermond naar de oppervlakte kunnen brengen. Een van hen is de heer Grandia, boordwerktuigkundige. Van de 33 personen, die 23 Ju ni met de K.L.M.-Constellation Roermond in zee stortten, zijn thans 27 stoffelijke resten ge vonden. 29 JULI v.m. Breskens Terneuzen Walsoorden 4.12 4.47 5.37 n.m. 4.29 5.04 Vervolgen wij het in ons vorig nummer, in verband met de tijd voor het gereedmaken van ons blad, afgebroken verslag met de verdere toespraken, wel ke tijdens de aan de leden en genodigden aangeboden maal tijd, welke eveneens een demon stratie was van leiding en orga nisatie,. Burgemeester Den Boer ver klaarde, dat Sas van Gent trots is op de „Coöperatieve", doch dat alleen ingewijden ten volle kunnen beseffen, wat geduren de de afgelopen 50 jaren werd gepresteerd. Spr. hoopte op een verdere bloei der fabriek en sprak de wens uit, dat deze haar plaats tot in lengte van dagen zal blijven innemen, zulks in het belang van Sas van Gent en de Zeeuwse landbouw. TELEGRAM AAN H. M. DE KONINGIN. Op voorstel van de Voorzitter, Baron Collot d'Escury, werd hierna besloten een telegram aan H.M. de Koningin te zen den, waarin de grote aanhanke lijkheid der aanwezigen jegens H.M. werd betuigd en tevens dank werd uitgesproken voor de belangstelling door H.M. be toond, getuige de door Haar ver leende onderscheidingen. De volgende spreker, de heer D. Lindenbergh, lid van het Da gelijks bestuur, gaf vervolgens een overzicht van het werk der afgelopen jaren, waarna de heer B. de Vos, voorzitter van een mede,-coöperatie er op wees, dat de Coöperatie zich met het be zit van een jong voorzitter en 'n jong directeur gelukkig kan prij 5.541 zen en deze zeker in staat zullen zijn alle moeilijkheden te over winnen. De heer Muller, Directeur van de Centrale Suiker Mij, herin nerde aan de grote samenwer king welke steeds bestond, waar bij van strijd nimmer sprake Spr. bood het Bestuur der jubi lerende Coöperatie hierna een geschenk aan. Mr W. Baron van der Feltz wees er op, dat hem, als enigst Zeeuws Kamerlid de belangen der Suikerfabriek na aan het hart liggen. Spr. had bewonde ring voor de prestaties der op richters en hoopte, dat het te genwoordige Bestuur op dezelf de weg zal blijven voortgaan. Namens de Z.L.M. sprak ver volgens Mr J. F. G. Schlinge- mann, die verklaarde, dat de banden welke de Z.L.M. en de Coöperatieve binden, reeds van zeer oude datum dateren. Spr. herinnerde aan de eertijds ver schenen brochure „Er op of er onder" en verklaarde naar aan leiding daarvan, dat Zeeland „er op" is en „er op" zal blijven. Hij hoopte, dat de C.B.S. tot in leng te van dagen de belangen van de Zeeuwse landbouw zal blijven behartigen. Senator Marien, Directeur van de Suikerfabriek -te Moerbeke- Waes (B), wenste de jubileren de zusterfabriek geluk met haar jubileum en bracht hierna onder applaus der aanwezigen hulde aan de Beneluxidee. Tenslotte sprak nog de heer Lievaart, hoofdbestuurslid van de samenwerkende arbeiders or ganisaties, en een der aandeel houders, de heer C. van Aren- thals, woorden van hulde en waardering, waarna dit officiële gedeelte besloten werd met het zingen van het Zeeuws-Vlaam- se Volkslied. DE REVUE. „Te zamen sterek in 't Suikerwerck." Na de lunch volgde de opvoe ring van de door Drs L. Locke- feer ter gelegenheid van dit jubileum geschreven toneelrevue „Te zamen sterek in 't suiker werck". Deze revue, welke werd opge voerd door zoons en dochters van de leden der Coöperatie, stond onder regie van de schrij ver en gaf in een zestal schetsen en een finale de geschiedenis der suikerindustrie, en van de „Coöperatieve" in het bijzonder te zien. Het dient te worden gezegd, dat speelsters en spelers al len dillettanten op voortref felijke wijze deze revue voor het voetlicht hebben gebracht en hen komt dan ook zeker een woord van lof toe. Hulde brengen wij eveneens gaarne aan Drs Lockefeer, de schrijver en regisseur, en wij .zouden zeker te kort schieten, wanneer wij daarin ook niet de leden van het in Zeeuwse kle derdrachten gestoken orkestje, dat onder leiding van de heer E. J. Eeckhout op zeer verdien stelijke wijze voor de muzikale omlijsting zorgde. DE BLOEMENPRACHT. Verder mogen wij niet nalaten het ongekend aantal bloemen manden te vermelden, welke het bestuur mocht ontvangen van officiële instanties, zuster-maat- schappijen, dircties van vele fa- Tweehonderd Italiaanse Sena toren zijn gedurende 20 minu ten in de vergaderzaal slaags ge weest. Aanleiding hiertoe vorm den de besprekingen over de kortgeleden beëindigde staking van landbouwarbeiders. De ge vechten braken uit, nadat de Senaat bijna de gehele dag in zitting was geweest en het hu meur der Senatoren steeds slechter was geworden. Communistische en links-so cialistische afgevaardigden had den de (Christen-democrati sche) Minister van Binnenland se Zaken Mario Scelba ervan be schuldigd een tactiek van „de sterke arm" tegen de stakers te hebben toegepast. Hierop ant woordde Minister Scelba dat dit noodzakelijk was geweest om de communistische „terreurgroe pen" te bestrijden, die werkwilli- Het werd vanaf de banken der communis tische afgevaardigden „moorde naar" geroepen, waarop de Christen-democratische Senator Albino Donati Vinnig reageerde met de woorden: „Er wordt op de communistische gramofoon wel eens een andere plaat afge draaid, doch de klanken, die ten gehore worden gebracht, zijn al tijd dezelfde". Dit was aanlei ding voor een aantal Senatoren der hiervoor genoemde partijen zich van hun zetels te verheffen, waarop een algemeen gevecht ontstond. De Senatoren sloegen er blin delings op los, daarbij elkander woedend uitscheldend; inktpot ten, dossiers en stoelen werden als projectielen gebruikt. Boden trachtten de vechten den te scheiden, doch elke keer, dat zij dit probeerden, werden zij door een verenigd front van Se natoren teruggeslagen. Na 20 minuten begon de strijd te lu wen, waarvan vice-voorzitter Guiseppe Alberti gebruik maakte om de zitting te schorsen. Door personeel voor het verle nen van Eerste Hulp dat tij dens vergaderingen van de Ita liaanse Senaat altijd gereed staat om, zo nodig, de helpende hand te bieden werd een aan tal Senatoren behandeld voor verwondingen van geringe aard. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Amber" Lyceum terrein, 7 uur: Zo meravondvoetbal. MORGEN: TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Amber" AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uurBioscoopvoorstelling „Het meisje van de Veenhoe- ve". Concertgebouw, 8 uur: Bio scoopvoorstelling „Klop jacht". Z AAMSLAG: Bloempjesdag- collecte ten bate van Sanato rium „Sonnevanck". brieken en zakenrelaties, waar door het gehele directiegebouw in een ware bloementuin was herschapen, terwijl tijdens de receptie voortdurend felicitatie telegrammen binnenstroomden. Al was men dan ook nog zo ge zellig bijeen, eenmaal kwam ook aan deze grootse en schitterend geslaagde herdenkingsdag een einde en besluiten wij ons ver slag met de beste wensen voor de verdere groei en bloei van de Eerste Nederlandsche Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek. De Britse spoormannen heb ben besloten de Regering aan te zeggen, dat zij over drie weken het werk zullen neerleggen als een loongeschil, waarbij 95.000 arbeiders zijn betrokken, vóór die tijd niet is bijgelegd. Volgens de Britse wet moet 'n vakvereniging 21 dagen tevoren kennis geven van een staking, om deze wettig te doen zijn. Als I dok '-star vqj^.Lcfce'^voöraafr iuit de Mimst^ „n me pe riode niet intervenieert ,is de vakvereniging gerechtigd, de staking te beginnen. In de prak tijk is het nog nimmer voorge komen, dat de Minister niet tus senbeide kwam. Het besluit van de Nationale Bond van Spoorwegpersoneel is genomen ter ondersteuning van de looneisen van diegenen van de leden, die werkzaam zijn in de constructie- en reparatie- werkplaatsen. Dit zijn er 95.000. De Minister van Arbeid, Geor ge Isaacs, heeft eerder de eis van de vakvereniging, dat de looneisen van het werkplaats- personeel zouden worden be schouwd als een deel van een algemene eis tot loonsverhoging voor al het spoorwegpersoneel, van de hand gewezen. Men wil een loonsverhoging van 10 shil ling per week. Door het besluit van de vak vereniging is in feite een lang- zaam-aan actie, waardoor de spoorwegen met algehele desor ganisatie werden bedreigd, voor lopig afgewend. „Wij zullen niet langer dulden, dat gewetenloze Duitsers 's lands economie en industrie blijven on dermijnen en aldus millioenen landgenoten tot armoede en wian- hoop brengen. Allen, die aan de ontmanteling van Duitse fabrie ken deelnemen, zullen later wor- j den vervolgd1", aldus een naam- I loze dreigbrief, welkte „Duitse l mannen, die voor hun brood strij- den", tot 160 arbeiders van de ontmantelingsfirma's „Muller" te Dortmund en „Zinner" te Essen, die momenteel de „Parafinwenke" te Dortmund ontmantelen, hebben gericht. Twee vlugschriften, waarin de Duitse arbeiders worden aange vallen, die deelnemen aan de ont manteling van fabrieken, werden Woensdag en Donderdag in de (hoofdstraten van Dortmundt uit gedeeld. Het parlement van Hamburg heeft gisteren geprotesteerd te gen de Geallieerde ontmantelings- politiek. In een resolutie, die door de sociaal-democratische partij, wel ke de meerderheid heeft, werd ingediend, wordt gezegd: „De bevolking van Hamburg is diep bedroefd, dat deze zinneloze ac tie in het helang van buitenland se profiteurs opnieuw is begon nen". Aangedrongen wordt op stopzetting- van de ontmanteling. V MAANSTANDEN. >n Maan Ond. Opk. Oud. 20.31 13.55 23.04 20.29 15.22 23.25 20.28 16.48 23.54 20.26 18.06 20.24 19.09 0^37 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.06 M r Gedeputeerde Sta- eland en daarna aan van Verkeer en Wa- goedkeuring voorge stemd zijnerzijds geen ;en deze goedkeuring jm op 17 Februari '49 nd. ster aanvaardt de delijkheid voor de van de nieuwe door de Staten van Zee- stelde dienstregeling, en verband bestaan pstelling en goedkeu deze dienstregeling Februari) en de aan- .n de bovengenoemde rt). - Royen is uit Djogja teruggekeerd. Op het leed hij tegenover de eling van een geza- nmuniqué van beide Dit luidtBij de hun informele zit- fja op 29 Juli hebben rs van de Nederland- ublikeinse delegaties taakt, dat de bespre- tr het staken van de ;den, welke op 25 ven en waaraan de deelgenomen, op be wijze besloten zijn. e bekendmaking van m van deze bespre- de daarop volgende de vijandelijkheden ht worden, ties keerden met twee te Batavia terug, u-toestel stapten, be ien van de Unci, om. de Sulan van Djogja, ir. Het K.L.M.-toestel 'nuten later aankwam, ir. Van Royen en de p Nederlandse en Re delegaties. Ook kolo- sund van de Republi- t-ale staf reisde mee. Royen deelde aan dat hij verwachtte an de volgende week te kunnen vertrek- naar de reactie van idse Regering op de t Batavia, die spre- 'ereenstemming be- t „Cease fire", deelt i bevoegde zijde me ng wacht thans op over de resultaten ngen in Djogja. Zo- t ontvangen is, zal deze in beschou- n, teneinde haar e bepalen, waarna mogelijk ter kennis a zal worden ge- 3 bekend, ligt het in ïen het overeenge- een zitting van de ties tezamen met de officieel te forma- blikeinse premier, ;n de Republikeinse Financiën, Dr Ma len 6 Augustus te srwacht. blijf van drie dagen Ihi als gasten van u zullen zijn naar izen voor de ron4e- ntie. op d« duinen dit gi- ouwspel gade. 1 had Van der Tak's een zgn. „no cure ract met de rederij i afgesloten, dat in- alleen bij welslagen gingspoging betaald Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 4.56 5.31 6.21 31 JULI Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.42 6.18 7.08 litaire posten aan. Hierbij deden de toenemende verliezen van de benden de aanslagen enigszins in aantal afnemen. Te Sidoardjo is de bende activiteit die gericht is tegen de suikerrietvelden, toegenomen, terwijl in Krakaan op de suiker fabriek, ondanks de op het werkvolk geoefende druk, het' rentte, waarin zien de oenoeite motorboten van de Regering te aan een eigen bestuursvorm openbaart. In Noord-Tapanoeli is de si tuatie iets verbeterd; de plaat selijke handel is opgeleefd. In de Lampongs ondervindt het handelsverkeer overlast van aanslagen. Male, 130 km ten Noorden van Mandalay aan de bovenloop van de Irrawaddy, belaagden. De stad werd in de loop van de gevechten verwoest. Kanonneer boten der marine beschoten dor pen, waar zich ópstandelingen Devonden, in het jdistrict Akyab, aan de Westkust. net ouveimet is geueeiteiyK ver nield. Het treinverkeer onder vindt vertraging in beide richtin gen, al hoopt men spoedig het verkeer over enkel spoor te kun nen hervatten. De dienst van tractie uit Arn hem, de brandweer uit Ede en enkel autoriteiten waren spoedig ter piüa-tse. „Maas" net setup uiterst lang zaam in het gegraven gat te trekken en werd de Banck zeer behoedzaam omgetrokken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was dc eerste zandbank gepasseerd en vijftien minuten later spoel den de golven rond de achterst - ven. Honderden sloegen van htc >ten „Stentor" en Wijsmuller namen de Barnek over en Zweed de Noorder waar om half tien l. Twee sleepboten brachten de Zweed nd naar Amsterdam ïanck; die geen water maakt, bij de Amsterd. Drotogdok Maatschappij in het dok gaat. De eigenaar van het restaurant het „Karrew 1", dat recht tegen over de plaats staat waar de Banck gelegen heeft, was met zijn echtgenote naar de sluis ge komen en, bood de kapitein van do Banck een kamerplant aan.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1