u Eigen liaavcl GALAT«ee Onze UIT DE PROVINCIE Behandeling Wetsontwerp tot goedkeuring Statuut Raad van Europa in Eerste Kamer Wij be onze to op onze Bonnen De Stroper ALLES Z< 1 L v Oe verktazinqsbelasting in Amerika ternïeuzen. 'n pakje 'n pakje KWALITEIT Tl- Nieuwe methode om tuberculose vast te stellen Vandenberg dringt aan op bescheidener wapenprogram Poolse regeringsverklaring over Pauselijk decreet TERNEUZEN NOORDSTRAAT 68 TELEF. 2476 En bij al deze slaapkamers hoort NATUURLIJK alléén DE BESTE binnenvering matras, de originele „PULLMAN" i i 1 i L I C De Eerste Kamer kwam gis termiddag in openbare vergade ring bijeen. Een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet voorlopige voorzieningen bouwkassen werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Hetzelfde was het geval met het ontwerp van wet tot herkeuring van afgekeurden, evenwel met aantekening, dat de communis ten geacht willen worden te heb ben tegengestemd. Een ontwerp-pensioenwet voor reserve-officieren der Konink lijke Landmacht, die zich, krachtens een daartoe door hen gesloten vrijwillige verbintenis, voor onbepaalde tijd in actieve dienst bevinden met toestem ming om werkzaam te zijn bij, door de Minister van Oorlog aan te wijzen takken van dienst, als mede voor hun weduwen, kinde ren en nabestaanden, werd ver volgens z.h.s. aangenomen. De Kamer keurde vervolgens de overeenkomst goed tussen het Rijk en mejuffrouw Alma Oakes te Coolham (Sussex, Engeland), inzake eigendomsoverdracht van het pand „In de Struys" te Vee- re. Mededeling werd gedaan van een nota van de Minister van Buitenlandse Zaken over het Duitse vraagstuk. Het lid Mr R. Wendelaar (V. VJ5.) dankt de Minister voor de ze nota. Hij merkt op, dat een materiële vergoeding van Duits land nauwelijks te verwachten is en vraagt of Duitsland niet cultureel doen wat 't maar kan. Waarom halen we er geen kunstschatten, zo vraagt hij. Hij betoogt hier geen misbruik te maken van de overwinnaarspo sitie, maar hij wil slechts wijzen op Duitsland's plicht, op hetgeen Duitsland misdreven heeft. De heer Wendelaar merkt op, dat er ook in ons land tijdens de oorlog een diefstal van kunst schatten gebeurd is of dat deze werden weggehaald door de gentleman-dief Goering. Vele kunstschatten zijn niet terugge keerd. Wij moeten thans andere in Duitsland terughalen. Hij wil zelfs verder gaan. Voor elk mil- lïoen, dat wij van Duitsland te vorderen hebben, zou men ons land voor 10.000 aan kunst schatten moeten laten terugge ven. De vergadering ging vervol gens over tot behandeling van 't wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa, ondertekend te Londen op 5 Mei 1949. Het lid Mr R. Pollema (C.H.) vraagt zich af of, als de kapi taalverliezen in Europa hersteld zijn, als er een zekere nivellering gekomen is tussen de economi sche toestand van Europa en de Amerikaanse rijkdom en als er jongere geslachten gekomen zijn die deze oorlog niet hebben ge kend, of er dan nog de bereid heid tot samenwerking zal zijn. Wij moeten alle krachten in spannen om de grondslag te leg gen een federatief Europa op te bouwen. Dr L. J. C. de Beaufort maakt enkele korte opmerkingen met betrekking tot de zijns inziens „ietwat strijdlustige Memorie van Antwoord". Hij bespreekt de stemprocedure in het comité van Ministers, welke te gecompli ceerd is. De lezing van het Sta tuut noemt hij een geslaagd pro duct voor denksport. Mr A. Anema (A.-R.) merkt op, dat de Raad van Europa een rechtsinstituut vormt waarmee de juristen eigenlijk geen weg weten. Wij kunnen echter niets anders doen en meer doen dan afvragen of hetgeen geboden wordt, voldoet aan hetgeen door de deelnemende landen nodig wordt geacht. Dat is, naar zijn mening, wel het geval. Wij ge ven niet voorbarig eigen natio nale rechten prijs. Het lid J. v. d. Kieft (Arb.) zegt, dat het tot voorzichtigheid gemaand heeft al te hoog van de toren te blazen over het Sta tuut. Zijn vrienden en hij zijn evenwel optimistisch, maar men moet ook denken, dat het wel eens kan mislukken. Het lid J. van Santen (CPN) zegt, dat men niet kan spreken van een Raad van Europa. Het betreft hier nog niet eens de meerderheid van Europa. Ht lid Wendelaar (V.V.D.) wijst op de autarkische neigingen en hoopt, dat de Raad van Europa daarop een tegenwicht zal kun nen verschaffen. Het aantal af gevaardigden van Nederland noemt hij erg klein. Wij moeten op de duur naar een ruimere afvaardiging komen. Minister Stikker verheugt zich over de grote instemming, wel ke hij heeft beluisterd met be trekking tot de Raad van Euro pa. Hij is dankbaar voor de spoed welke in de Kamer werd be tracht. Daardoor is het mogelijk dat onze vertegenwoordigers nog tijdig naar Straatsburg kunnen gaan. Hij merkt op, dat zijn De partement slechts enkele uren tijd had voor de Memorie van Antwoord. Daardoor is er een Memorie van Antwoord geko men, die wellicht wel anders had kunnen klinken. Het ontwerp van wet werd na de beantwoording door de Mi nister aangenomen z.h.s. met aantekening, dat de Communis ten geacht worden te hebben tegen gestemd. Aannemende, dat de Konink lijke goedkeuring op het wets ontwerp zal worden verkregen, machtigde de Kamer de Voor zitter om in overleg met de Voor zitter van de Tweede Kamer de Nederl. afgevaardigden voor de Raad van Europa te benoemen. De vergadering werd hierna ge sloten. Bij de aanvang der zitting van de Eerste Kamer gisterenmiddag deelde de Voorzitter mede, dat het afdelingsonderzoek betreffende het wetsontwerp-interim-regeling van Suriname gisteren niet zou geschieden, omdat de handelingen van de Tweede Kamer niet tijdig zijn verschenen. /y (Ingez. Med.) Het Huis van Afgevaardigden van de V. S. heeft na warme de batten met 273 tegen 116 stem men een anti-verkiezingsbelas- Ungwet aanvaard. Het wetsont- werp het eerste punt van Tru- naans program van burgerrechten gaat nu naar de Senaat. (De tegenstanders verwachten, dat het wetsontwerp in de Se naat op de lange baan zal worden geschoven door een fiilbusteractie of anderzins. De (betrokken wet zou, wanneer aanvaard, de- verkiezingsbelas- j ting afschaffen welke in 7 der Zuidelijke staten vereist wordt voor deelname aan verkiezingen Toor candidaatstellingen en van federale functionarissen. De Zuidelijken voerden bij de debatten aan, dat deze wet de Ku Klux Klan zou aanmoedigen; de Noordelijken, dat de verkie zingsbelasting „kortzchtige lie den in staat stelt controle uit te oefenen over sommige Zuidelijke staten". MIDDENSTANDSEXAMEN Algemene Handelskennis. Op de eerste dag van het deze week te Middelburg te houden Middenstandsexamen Algemene Handelskennis slaagden de vol gende personen: Mej. J. P. Batse- laere, Situs; J. Bonnewefl, Bres- kens; J. F. Boone, Hoofdplaat; en J. P. Comelis, Groede. Muziekschool voor Temeuzen en Omstreken. Bij de op 23 Juli gehouden over gangsexamens slaagden de vol gende leerlingen: Afdeling Piano: Van de le naar de 2e klas: Freek Wisse. Van de 2e naar de 3e klas: Bertientje Dorrepaal; Gerrit Jan Dorrepaal; Annie Guilliet te Philippine; Marijke van Hauwe; Suzy Harte; Nelly Kavelaars; Saartje Ramselaar; Joke Veld- huijzen; Cornelia Zanders. Van de 3e naar de 4e klas: Adrie van GrambergenJanny Mazure; Riet Scheele te Vogel waarde. Van de 4e naar de 5e klas: Tonny de Bruijn; Annie Ver meulen te Sas van Gent. Van de 5e naar de 6e klas: Mia de Bruijn; Gé Reinders; Pee Vos te Sas van Gent; Poldi Wisse. Afd. Theorie en Notenlezen: Van de le naar de 2e klas; Freek Wisse. Vtan de 2e naar de 3e klas: Bertientje Dorrepaal; Gerrit Jan Dorrepaal; Annie Guilliet te Philippine; Marijke van Hauwe, Suzy Harte; Nelly Kavelaars; Jo- pie Klaassen; Saartje Ramselaar; Joke Veldhuizen.- Van de 3e naar de 4e klas: Riet Scheele te Vogelwaarde. Van de 4e naar de 5e klas: Tonny de Bruijn; Annie Ver meulen te Sas van Gent; Gé Reinders; Pee Vos te Sas van Gent; Marijke Spaas; Janny Ma- zure en Martha Lamibrechtsen. Been gebroken. Bij het binnenvaren van de Mid- densluis wilde gistermiddag te ongeveer half vier de 18-Jjarige schippersknecht A. Bechtiger, wonende te St. Gallen (Zwitser land) en varende op het Zwitsers sleepschip Alpina I van de Rede rij „A. G. Basel"1, met een schuur- hout het schip van de wal houden. Door een ongelukkig toeval kwam hij daarbij in het gangboord, ver moedelijk over een haak), te val len, tengevolge waarvan hij zijn linkerbeen brak en na voorlopig door dokter De Koek te zijn be handeld, is B. naar hlet zieken huis alhier vervoerd. BIERVLIET. Prtfsschietingen. De Handboogschutters-Maat schappij „Prins Hendrik" organi seerde tijdens de kermisdagen prijsschietingen met de liggende wip, op de schietbaan van de heer F. Oubrie, alhier. De uitslagen waren; Zaterdag: Florent de Me ij Biervl., hoogvogel; Elair Ongena, Uzendijike, le zijvogel; Jac. Wijf fels, Biervliet, 2e zijvogel. Zondag: Iz. Boeije, Biervliet, Jioogvogel; A. Provoost, Biervl., le zijvogel; P. Mangnus, Biervl.; 2e zijvogel. Maandag: F. de Meij, Biervl., hoogvogel. Zijvogels verloot. BRUINISSE. Uienhandel. Nu de droogte aanhoudt, blij ven de uien goed prijshoudend. Er zijn zakten gedaan voor 10 ct. i per kg. Te velde zijn uien ver- kocht voor ƒ4000 per ha. Toch schijnt men louter tc kopen op speculatie, dat deze winter kou der zal zijn dan de vorige en dat dan Elngeland, Frankrijk en ook Duitsland uien zullen vragen. Nu is dit nog geenszins het ge val en de prijs voor de plantuien. belangrijk lager dan vorig jaar. Toen 14 cent, nu 7 8 ct., een prijs waarvoor de export niet lonend is. Maar de Egyptische uien zijn nog steeds aan de markt en noteren 3 tot 8 cent per kg. Ook zijn dit jaar de plantuien één of twee weken te laat. Op 15 Augustus zal Engeland zijn gren zen sluiten voor de invoer van' uien waarschijnlijk tot 1 Decem ber, zodat in plantuien geen ex portzaken meer zullen worden gedaan of in elk geval zeer wei nig. Slechte uitkomsten kuilvis- serij op Zeeuwse stromen. De uitkomsten van de bot- en kuilvisserij op de Zeeuwse stro men zijn zo gering, dat verschil lende vissers de vaartuigen heb ben opgelegd en de netten opge borgen. Mosselvissers kunnen weer veilig vissen. Door de m\jnopruimingsdienst tijdelijk gestationneerd te Zierik- zee, is een aantal mijnen opge ruimd van een mosselvisserijper- ceel in de Grevelingen nabij Scha- rendijke. Het was de pachter van het perceel bekend dat ergens op zijn perceel een mijn onder water moest liggen. Reeds dikwijls had men gepro beerd het gevaarlijke voorwerp te vinden, omdat men zo lang de mijn er lag het perceel niet durf de bevissen. Disndag bij zeer helder water zag men de mijn liggen. Deze is door de mijnop- ruimingsdienst gisterenmorgen naar boven gehaald en op een zankbak tot ontploffing gebracht. Van de gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om nog een drietal andere mijnen weg te halen. HOEK. tekent dat een opoffering van hun vrije uren. We twijfelen er dan ook niet aan, of dit mooie gebaat zal de algemene tevredenheid der ge meente wegdragen. Voor de inge zetenen zal dit ook ongetwijfeld een aansporing zijn, om, een iedei naar zijn vermogen, bij te dragen voor het welslagen van dit plan. Wanneer Hoek volgend jaar 350 jaar bestaat, zal de nieuwe muziektent zeker het middelpunt, of althans een der belangrijkste punten, van de feestelijkheden zijn! KOEWACHT. Overgeplaatst. De heer B. Bruggeman, rijks ambtenaar der Inv. en Acc. al hier werd overgeplaatst naar de gemeente Retranchement. Inhuldiging. Hoek krijgt een vaste muziektent. Vrijdag 29 Juli a.s. zal te Koe wacht de Zeereerw. heer Pastoor Ligthart worden ingehuldigd. Ter gelegenheid hiervan is een com- missie samengesteld voor het or ganiseren van het feest. De heer Pastoor zal om half vier 's na middags aan de grens van Koe wacht en St. Jansteen worden afgehaald. Een welkomstwoord zal worden gesproken aan de in gang van het dorp door de heer Burgemeester, waarna allen stoetsgewijze door het dorp naar de kerk gaan waar de plechtige overdracht zal plaats vinden. SLUISKIL- Geslaagd. Aan de R. K. Naaischool alhier slaagden voor lingerie: Marie Bracke, Ria van de Broek, Roza de Clercq, Adri van Moestelaar, en Riet Gommers, allen te Sluiskil. Voor costumière: Marie Bracke; Anme Goethals. Jozephina Hillaert, Erna Scheele, Paula Smolenaers, Nellie Toonen, Tienj Verhoeven, Corry Walhout, Beppie Wauters, Joopie Wauters, Jannie Zandburg, allen te Sluis kil, en Lea Rammeloo, Lena Cor nelia, en Julia Scheele, allen te Philippine. Moor coupeuse: Josephina Hillaert, Liena van Pamelen, Irma Snoek, Janie Zandburg, allen te Sluiskil» en Emma van Paemel, van West- dorpe. arbeiders en de vrouwenbond, een uitstapje naar Zuid-Limburg. Reeds om 5 uur verzamelde het 96 personen tellende gezelschap zich op het Dorpsplein. Dank zij het schitterende zomerweer en de uistekende reisaccomodatie is het een pracht-tocht geworden. In Valkenburg werd het mid- dagmaal gebruikt, terwijl de tocht naar huis via België gemaakt werd. Het was al in de kleine uurtjes toen men Zuidsande weer bereikte. Alle deelnemers waren vol lof over de tocht en de chauf- feurs van de bussen kregen har- Lelijke woorden van dank voor de uitstekende wijze waarop ze het gezelschap hadden geleid. I Gedemobiliseerd Na 2(V2 jaar gemobiliseerd te zijn geweest zal Dr. J. W. Beek op 30 Juli a.s. weer in zijn prak- tijk terugkeren. Bij verschillende l/jogtijdagen, zoals Oranjefeesten e.d. is geble ken, dat in onze gemeente grote behoefte bestaat aan een vaste muziektent. Door enkele personen is dan ook het initiatief genomen om te komen tot het bouiwen van een vaste tent, in de eerste plaats in het belang van alle verenigingen, welke hiervan gebruik wensen te makten, en in de tweede plaats ter verfraaiing van ons dorp. Voor dit doel is thans een co mité opgericht, onder voorzitter schap van burgemeester A. F. Hanssens, waarin personen van alle gezindten zitting hebben ge nomen. Dit comité stelt zich ten doel de benodigde gelden bijeen te brengen. Dit is echter geen gemakkelijke opgave. De kosten van 'n vaste muziektent zijn, van wege de duurte der bouwmate rialen, niet gering te schatten. Enkele jaren geleden werd voor dit doel reeds een collecte gehou den, doch de opbrengst van deze collecte kan slechts een heel klein deel van de onkosten dekken. Het is dus te begrijpen, dat een aan vulling van dit fonds hard nodig is. Het comité 'besloot dan ook in haar vergadering, nogmaals een lijstcollecte in de gemeente te houden. Vele ambachtslui, o.a. metse laars, timmerlieden, schilders enz. deden toezegging, het bou wen van de tent g it a t i s te zullen verrichten. Voor velen be- ZUIDZANDE. Een uitstapje- Met een 5-tal touring-cars van de Firma Blankers uit Middel burg maakte de afdeling Zuid- zande van het N.V.V., waaronder de landarbeiders, de bouwvak- 'n Vleugje tocht - kou of vocht en het begint met 'n voorbij gaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maatregelen neemt, voelt ge U met Kheumatische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nach ten en een ongenietbaar humeur. Kruscihen Salts stimuleert op wel dadige wijze de natuurlijke wer king Uwer bloedzuiverende orga nen en naarmate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen Uw pijnen allengs af en maakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor en montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kru- schen proberen? Ge zult ver baasd zijn over het resultaat en verrukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf weer leert ktennen als een ander herboren mens. Kru- sohen is verkrijgaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Ingez. Med.) Imr. krijgen we Voor het tijdvak van 31 Juli tot en met 13 Augustus geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909. 241 Vlees (A,B,D) 100 gr. vlees 242 Vlees (A, B) 300 gr. vlees 243 Vlees (D) 100 gr. vlees 244 Algemeen (A, B, D) 250 gr. rijst. 246 Algemeen (A, B) 200 gr. kaas of 250 gr. korst- loze kaas 254 Algemeen (D) 100 gr. kaas of 125 gr. korst- loze kaas (De letters achter de Bonnum mers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen.) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 909 (Bijzondere arbeid, aanstaande moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. Bovenstaande- bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Juli worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 224, 225, 228, 229, 230, 231, 233, 235, 236, 237, 238 en 239 van de bonkaarten 905 kunnen worden vernietigd. Dinsdag is in de Academie van Geneeskunde te Parijs mededeling gedaan van een nieuwe wijze om tuberculose vast te stellen. Het (betreft hier een ontdekking van Gernez—Rioux en Tacquet van het instituut Pasteur te Rijsel, waarbij een serum van proefdie ren of van zieken gebruikt wordt. Dit serum heeft een agglutino- tie (samenkleving der ziektever- oorzakende bacteriën) tenge- ge, die een kenmerkende reactie van de tuberculose is. Vele proefnemingen, die tot dus ver zijn verricht, bleken in dit op- zieht geheel en al overtuigend te zijn. DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) 62) (Nadruk verboden). „Ik wou jou anders eens door zoeken" gaf Keating terug. Doe nou niet dwazer dan je al tent. II'. zeg je, dat we onmid dellijk! het huis een beurt moeten geven." „Dadelijk misschien", stemde Keating toe. „Omhoog." Larry beet zich op de lippen en hield zijn handen boven zijn hoofd. „Daar zal je nog eens spijt van hebben", zei hij wrevelig. Keating gleed met deskundige hand over zijn kleren, zonder de revolver, die hij zocht, te vinden. „Voldaan?" vroeg Larry grim mig, toen de fouillering afgelopen v/as. „Neen. Alleen maar nieuws gierig. We zullen eens vertrou welijk moeten praten, Larry. „Onderwijl de Stroper er tus sen uitgaat, dwarskop. Maar ik ten niet van plan ver weg te gaan", viel Kea ting hem in de redq. „Nee, het is beter, dat je dat maar niet doet. Kom maar eens mee, en schiet een beetje op, om zeker iemand zijn eigen woorden te gebruiken." Een ogenblik dacht Larry er over, of hij zich op de inspecteur zou werpen, maar hij liet dat denkbeeld varen en gehoorzaamde het bevel van de gewapende macht. „We zouden naar mijn flat kun nen oversteken", zei hij, zich in de omstandigheden schikkend. „Hij is nou toch weg." „Zo?" spotte Keating en dwong Larry de straat op. Halverwege bleef hij staan en staarde ver wonderd naar de stoep waarop hq: Clem het laatst had zien lig gen. ,De stoep is er tenminste nog", zei' hij bitter. „Dat is een troost". „Die kerel schoot Clem op twee meter afstand neer", merkte Larry nieuwsgierig op. „Al had hij een pantserplaat gedragen, dan was hq er toch niet aan ont snapt. De vraag is maar, wie hier Clem heeft weggehaald". „Je schijnt goed op de hoogte te zijn", vond Keating. „Net alsof je het uit de eerste hand hebt." Larry gaf geen antwoord en Keating ging wat dichter bij hem lopen, om de revolver, die hij nog in de hand had, te beschermen tegen de belangstellende ogen van de lui, die op het geluid van de schoten afgekomen waren. Zonder veel complimenten baan de hij zich een weg door 't troep je heen en blies op zijn fluitje, dat snerpte door de stille straat. Na twee minuten kwam een po litieman aandraven. „Waar was je, toen ik floot?" beet Keating hem toe, en liet even zijn penning zien. „Hoek Conduit Street, mijn heer." „Heb je de laatste vijf minuten iemand voorbij zien komen, die waggelde alsof hij dronken was of gewond?" „Nee, mijnheer, ik heb niemand in die toestand gezien." „Ga terug en vraag de verkeers agent, of die iets gezien heeft en kijk onderweg in alle portieken en andere schuilhoeken of er zich misschien iemand verborgen heeft." Toen de agent weg was, kwam er een tweede, uit de andere rich ting, en Keating vuurde zijn vra gen opnieuw af, met hetzelfde re sultaat. Ooki deze man werd weg gezonden. „We zullen maar naar boven gaan" zei Keating toen. „Ja, nadat je de hele Bruton Street wakker hebt gemaakt", meende Larry ontevreden. „Dat had je v/el kunnen laten, Keating. Ik zou er een slechte naam door kunnen krijgen." „Dat zou lam zijn', antwoordde Keating onverschillig, „vooral omdat je niets tot je verdediging zou kunnen aanbrengen." Het licht boven was nog aan en Larry bleef in de deuropening van zijn kamer staan, toen hij zag wat voor een verwoesting er aan gericht was. „Drommels wat moet jij ge werkt hebben, om in vijf minuten zó iets klaar te spelen", zei hij. „Ik kan nog wel wat anders klaarspelen in vijf minuten als je je niet rustig houdt", gromde Keating, en trapte de deur dicht. Larry ging zitten en luisterde naar Keating, terwijl die telefo nisch verslag uitbracht van zijn laatste ondervindingen. „Hoor nou eens, Larry", zei hij toen, „laten we spijkers met kop pen slaan. Ik wil en zal de waar heid van je horen, dus denk eens goed na en vertel me dan eens, hoe lang je in dat flat hiertegen over geweest bent." (Wordt vervolgd). Senator Arthur Vandenberg, de eerste republikeinse deskundi ge voor de buitenlandse politiek, heeft er bij het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken op aangedrongen, een veel be scheidener wapenprogram voor te leggen dan het Maandag door president Truman geschetste pro gram van 1450 millioen dollar, zo deelt de „New York Times" in een bericht uit Washington me de. Volgens het bericht besprak Vandenberg dit onderwerp in vertrouwen met invloedrijke re publikeinse collega's. Senator Vandenberg nam het standpunt in, dat „in de nog resterende tijd van de huidige zitting van het congres die naar thans blijkt, begin September zou kunnen worden besloten het onmoge lijk zou zijn uitvoering te verkrij gen voor een program, zo groots opgezet als het aanhangige". De Poolse regering heeft aan Mgr. Zygmunt ahoromanskd, fun gerend Bisschop van Warschau en secretaris van het Poolse Hoorns-Katholieke episcopaat, een verklaring doen overhandigen, waarin gezegd wordt, dat het on langs uitgevaardigde Pauselijke decreet over Katholieke aanhan gers van het communisme een "wrede schending van de gods dienstige gevoelens" betekent. De regering, aldus de verkla ring, zal krachtige maatregelen nemen tegen alle activiteit, welke de openbare orde dreigt te ver storen of de volksdemocratie te verzwakken. Het Vaticaanse edict kwam in conflict met de wetsorde in Polen en kon niet ten uitvoer worden gelegd. „Pogin gen om de eenheid van de natie te doorbreken door het opvolgen van richtlijnen van buitenlandse herkomst kunnen «iet geduld worden", aldus de verklaring. rui a 1 Firma I- IJSEBAERT—TEMMERMAN TERNEUZEN NOORDSTRAAT 76 ARSENAALSTRAAT 5

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2