de vorderingen in Indonesië Brits-Frans-Nederlands Zuid-Oost-Aziatisch anti-communistisch front bepleit Poging tot verwekking van staking in Amsterdamse haven mislukt Debat werkcomité K. N. i. P. PERS-REACTIES ïrgeldan is ios WOENSDAG 27 JULI 1949. De NEW-YORK TIMES over Waarschuwing aan Amerikaanse burgers in Zuid-China Vertrek leden B. F. O.- delegatie naar Den Haag vastgesteld op 6, 7, 8 en 9 Augustus Voedselpakketten naar Duitsland Commentaar op Trumans boodschap Non-s top-vergadering van het Lagerhuis Veel belangstelling voor de rapporten der enquêtecommissie Bespreking plaatsvervangende Militaire Gouverneurs Al geeft U graag water aan Uw planten, Denkt aan de belangen van al onze Wanten OVER VERKIEZING VAN HATTA Thomas Mann ontvangt dreigbrieven Noodtoestand in Engeland op B^tse documenten over slavenarbeid in de Sowjet-Unie Tyfoon woedt boven Sjanghai en Okinawa Verklaring van Eyskens hoogwater w TER-SCHELDE 'REKINGEN ig vijandelijkheden -edigende wijze besloten >e reactie op •stemming in Djogja -*"■ tta op 6 Aug. telhi verwacht Frankering bij Abonnement: Tèrncuzen HEERS VER W ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot avond. Minder warm. Veranderlijke bewolking met hier en daar een regen- of on- j weersbui. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Vooral in het Noorden van het land minder warm. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No- 1175 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs '3,90 per kwartaal. Ad verten tieprij s per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. f MAANSTANDEN. O Maan In een artikel onder de titel delijk gesteund door hun Indo- „Vorderingen in Indonesië" nesische partners) en de repu- noemt de New York Times de bliek anderzijds. Een dergelijke door de Republikeinen en Fede- situatie zou niet bevorderlijk ralisten bereikte overeenstem- kunnen zijn voor een sfeer van ming „een nieuwe belangrijke I vertrouwen. Het blad gaat eerst stap op de weg tot de regeling 1 in op de noodzaak van het be- van enige politieke en economi- reiken van deze politieke over I geen vroeger is dan het schema, dat oorspronkelijk als wenselijk werd opgesteld door de Verenig de Naties. Dit te bereiken zou van buitengewoon belang zijn wegens de dringende noodzaak weer politieke stabiliteit en daarmede het economisch her stel in Indonesië te verkrijgen. sche problemen van Indonesië." De achtergrond van deze over eenstemming besprekend, merkt het blad op: Wat niet altijd be grepen werd in dit land, was het karakter van Indonesië als een „meervoudige" staat. De voornaamste strijd ging tussen de Nederlanders en de Republi keinen en het was gemakkelijk aanneembaar dat het gehele probleem tweezijdig was. Dit was echter niet het geval. De Republiek was de sterkste en best georganiseerde politieke eenheid in Indië, doch zij ver tegenwoordigde niet alle be langrijke politieke en techni sche groepen. Sommige van haar leiders hoopten, dat zij dit kon, doch er was een aanzienlijke oppositie tegen de vestiging van haar be stuur, niet zuiver in de gebie den buiten de Republiek, doch in het bijzonder in het belang rijke gebied van Pasoendan. De leiders in de verscheidene gebie den stonden er op en de Neder landers waren het met hen eens, dat de toekomstige staat een vrije federatie moest zijn en geen unitaristische staat onder bestuur van de republiek. Men kwam overeen, dat de republiek in de verscheidene organen van de federatie vertegenwoordigd zou worden en wel in de verhou ding van dertig op honderd. Dit belangrijke aandeel voor de re publiek was gebaseerd op haar bevolking ofschoon in de huidige besprekingen vijftien niet.-repu- blikeinse eenheden vertegen woordigd zijn. De overeenstem ming tussen deze verschillende groepen was noodzakelijk, ook wegens de herhaalde republi keinse beweringen, dat de fede ralisten zuiver handelden als marionetten van de Nederlan ders. Indien deze beschuldigin gen waren aanvaard, zou de conferentie te Den Haag geen werkelijke ronde-tafelconferen tie zijn, doch slechts een nieuwe reeks onderhandelingen met de Nederlanders enerzijds (vermoe- eenkomsten in Indonesië en voorts op de wens van de Indo nesiërs deze week vrij te zijn voor de viering van de Moham medaanse feesten. „Op precies dezelfde wijze zou den wij politieke bijeenkomsten willen uitstellen gedurende het Kerstverlof", zo zegt het blad, dat er op wijst, dat deze veran dering in het tijdschema voor de R.T.C., welke niet van de Ne derlanders afkomstig is, een te ken is, dat er geen nieuwe moei lijkheden zijn, noch dat zij een terughoudendheid betekent ten opzichte van het afwerken van het programma. De Nederlan ders menen, dat de souvereini- teitsoverdracht kan geschieden vóór het eind van dit jaar, het- Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag medegedeeld, dat de ambassade der V. S. te Kanton de Amerikaanse burgers, die in een der vijf Zuid-Chinese pro vincies verblijven, heeft aange spoord naar veiliger oorden te verhuizen in verband met de toenemende aanvallen der com munisten. In een desbetreffend communiqué wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de Chi nese communistische autori teiten zich tot nog toe in de onder hun controle staande ge bieden onmachtig of weinig ge neigd hebben getoond de bui tenlanders te beschermen. Door het Secretariaat van de B. F. O. is medegedeeld, dat Dinsdag 26 Juli, de negara, resp. daerahhoofden telegrafisch er van in kennis zijn gesteld, dat het vertrek per vliegtuig van het vliegveld Kemajoran (bij Bata via) naar de Ronde Tafel-con ferentie te Den Haag is vastge steld op 6, 7, 8 en 9 Aug. a.s. Lord Sempill, lid van het Brit- Naar wij vernemen is het sinds ^nige tijd voor particulie ren mogelijk, standaard-voed selpakketten naar alle zones van Duitsland inclusief Berlijn, te doen zenden. De regering heeft namelijk toestemming ge geven aan de organisaties, aan gesloten bij de contact-commis sie culturele betrekkingen Duits land, levensmidelen aan zuster organisaties in de Westelijke zones van Duitsland te zenden tot een gezamenlijk totaal van 2000 pakketten per maand. Men dient zich uitsluitend schriftelijk te wenden tot de organisaties aangesloten bij de contact-commissie culturele be trekkingen Duitsland, te weten het Inter-kerkelijk Bureau voor Noodvoorziening, Carnegielaan 9, Den Haag, de Ned. Charitas- missie, Peperstraat 4, 's Herto genbosch en de Duitsland-em- missie van de Partij van de Ar beid, Tesselschadestraat 31, Amsterdam. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, tegenover Reuter verklaarde zeer verheugd te zijn geweest, toen hij het nieuws vernam over de door President Truman aan het con gres gezonden boodschap, waarin hij de Amerikaanse volksverte genwoordiging verzoekt haar goedkeuring te hechten aan het bestemmen van een bedrag van 1450 millioen dollar voor het ver lenen van militaire hulp aan de staten-ondertekenaren van het Atlantisch verdrag. „Dit is het geen wij verwachtten", aldus minister Schuman. „De beslissing, die het congres zal nemen, zal voor ons van buitengemeen groot gewicht zijn.'" se Hogerhuis, zal heden in het Huis een pleidooi houden voor een gezamenlijke bestrijding door de Britse, Franse en Nederlandse regeringen van het communisme Zuid-Gtost-Azië, in plaats van dat, zoals nu het geval is, elk van deze regeringen afzonderlijk in verschillende gebieden deze strijd moet voeren. Lord Sempill maakt deel uit van een kring, welke haar belangstelling speciaal op Ma- lakka en Frans-Indo-China heeft gericht, doch ook, zij het in min dere mate, op Indonesië. Lord Sempill heeft in het Ho gerhuis een motie ingediend, waarin de aandacht van de rege ring wordt gevestigd op „de dwingende noodzaak voor 't voe ren van een meer afgerond beleid op politiek en economisch' gebied ir. Zuid-Oost-Azië en in het ge bied van de Stille Oceaan in het algemeen". Lord Sempill zal de regering vragen, welke stappen in dit verband reeds zijn gedaan of nog worden gedaan ibij de an dere regeringen, die mede belan gen in dit gebied hebben. Het Verluidt, dat Lord Sempill in dit verband niet slechts aan de rege ringen van Frankrijk en van Ne derland, doch ook aan die van Australië, Nieuw-Zeeland, India, Pakistan en Ceylon denkt. Lord Sempill wil gaarne weten, welke mate van overleg door de Britse commissaris-generaal in Zuid-Oost-Azië, Malcolm MacDo- nald wordt gepleegd met de Fran se autoriteiten in Indonesië. Hij is van mening, dat in dit gedeelte van de wereld, bij het nemen van voor alle betrokkenen min of meer geljjke maatregelen tegen het communisme, „verontrustend weinig contact" bestaat. Vcjurts houdt Lord Sempill staande dat de veldslag, die tehans door de com- Het Britse Lagerhuis heeft de gehele nacht doorvergaderd voor bespreking van de door het over wegend conservatieve Hogerhuis op het wetsontwerp ter nationali sering van de ijzer- en staalin dustrie aangebrachte amende menten. Gisterenmorgen vroeg waren nog pas vijftien van de in totaal zestig ingediende amende menten afgehandeld. Van 32 der amendementen heeft de regering verwerping voorgesteld. De nacht van Miaandag op Dinsdag was de warmste tot nog toe van dit jaar. Van tijd tot tijd zcchten de vermoeide Lagerhuis leden een weinig verkwikking op dë terrassen, in de koelte welke van de Theems af kwam gewaaid. Gedurende het grootste gedeelte van de nacht bleven de publieke tribunes bezet met vele dames in avondkleding. De Minister van Binnenlandse Zaken, Eden, heeft verklaard dat de regering het wetsontwerp en de amendementen afgehandeld wenst te zien voor tijdige bespre king van de meningsverschillen op heden door het Hogerhuis. munisten wordt geleverd om het bezit van Malakka,, Frans-Indo- China en Indonesië, tevens een voorhoede-actie is in de slag, welke wordt geleverd om Austra lië en Nieuw-Zeeland". Volgens Lord Sempill kan het communistische vraagstuk op Malakka slechts definitief worden opgelost, indien de Britse actie aldaar een onderdeel is van een groter opgezette beweging, om 't communisme uit geheel Z.-Oost- Azië weg te vagen. Lord Sempill staat een sympa thieke samenwerking voor met de thans in Zuid-Oost-Azië ,in bewe ging zijnde nationalistische krach ten, daar hij deze het .beste mate riaal acht, waarop een stevige tegenstand tegen het communis me kan worden beschouwd. De belangstelling voor de ge schiedenis van het regerings beleid gedurende de oorlogs jaren is dermate groot gebleken, dat van het eerste deel de derde druk bijna uitverkocht is. Van het tweede deel is op het ogen blik geen enkel exemplaar be schikbaar. Is van het eerste rapport geen herdruk mogelijk, het tweede is thans wel in her druk. De vier plaatsvervangende militaire gouverneurs zouden Dinsdagmiddag in het gebouw van de Geallieerde Bestuursraad te Berlijn bijeenkomen voor ver dere besprekingen over de be sluiten van de Minister-confe rentie te Parijs. Verwacht wordt, dat de gou verneurs de Donderdag op een vergadering van economische deskundigen der vier bezettende mogendheden bereikte overeen komst zullen behandelen en be krachtigen. De deskundigen hadden, na twee lange vergaderingen, een procedure opgesteld voor hun toekomstige besprekingen, die door Westelijke functionarissen „eenvoudig en uitvoerbaar" werd geacht. N.V. Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". In de op Maandagmorgen te Djogja gehouden zitting van het werkcomité van het K.N.I.P. (voorlopig Republikeins parle ment) gaven negen sprekers zich voor het debat over de nieuwe verklaring van Moh. Hatta ten aanzien van het accoord van Dr. Van Royen en Mr. Rum. Mr. Samsuddin van de Masjumi vond deze overeenkomst het uiterst bereikbare resultaat; hij wilde de overeenkomst niet afkeuren, doch is er niet mee te vreden. Het uit eindelijk ideaal dient op de ron de tafel-conferentie te worden be reikt. De activiteit van de bui tenlandse dienst moet worden voortgezet om de strijd der R.T.C. ■te verlichten. De tweede spreker van de Mas jumi, Zainalarifin, eiste spoedige terugtrekking van het Neder landse leger uit de ReniviHe-ge- Ibieden, terwijl de vertegenwoor diger van Sumatra, Zainal Abi- din Achmad op de kortst moge lijke termijn teruggave eiste van de steden Buikittinggi, Pajakum- buh en Benkulen aan de Repu bliek. De vertegenwoordiger van de P.N.I., Mangkusi Sarkoro, accep teerde het accoord als verande ring van de tactiek, „er is nu in onze strijd een nieuwe fase inge treden", aldus spreker, die ver klaarde, dat de P.N.I. sterke lei ding van de Regering wenste en meende, dat het Kabinet ver sterkt moet wcfrden met mensen, die als componenten van de In donesische volksstrijd beschouwd kunnen worden. Evenals andere sprekers eiste hij, dat de politie ke gevangenen zo spoedig moge lijk in vrijheid dienen te worden» gesteld. „De delegatieleden, die niet sterk zijn, moeten worden vervangen, terwijl een minister niet tegelijk delegatielid kan zijn,", aldus Magkusi Sarkoro. Een lid van de Partai Murba, de door Tan Malakka gestichte volkspartij, gaat accoord met een vredespolitiek, gebaseerd op bin nenlandse krachten. Het cease fire moet tegelijk worden uitge vaardigd met de terugtrekking van het Nederlandse leger uit de „Renvillc-gebieden". Aneta's correspondent merkt Maandagmorgen arriveerde in Amsterdam het Canadese schip Laurention Lake, dat ligplaats koos langs de kade van de Am sterdamse Droogdok Maatschap pij- In de loop van dezelfde dag ver schenen op het terrein dezer maatschappij enige personen, die de werklieden, die op het schip werkzaamheden verrichten, ervan trachtten te overtuigen, dat in verband met de strijd tussen de Canandese zeelieden enerzijds en de Canadese reders en regering anderzijds, welke strijd de haven staking te Londen tot gevolg heeft gehad, dit schip „honderd procent besmet" was. Voorts zeiden zij, dat in Londen nu wel overeen stemming is bereikt en het werk daar wel is hervat, maar dat deze overeenkomst niet geldt voor de rest van de wereld. Op verzoek van de directie van do A.D.M. werden de mensen van het terrein verwijderd, waarna zij buiten het terrein cup de openbare weg begonnen pamfletten te ver spreiden. Daarin werd onder meer opgewekt na afloop van het werk bijeen te komen in een ver gadering te Nieuwendammerham. De pamfletten werden verspreid namens de Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden en de E.V.C.-metaal. De Duitse schrijver Thomas Mann, die in Frankfort vertoeft, heeft verklaard, dat vooraan- omdat hij dreigbrieven heeft ont vangen. Mann, die Amerikaans staats burger is geworden, deelde Maan dag mede, dat hij van plan was, naar Weimar in de Sowjet-zone te gaan om daar de Goetheprijs in ontvangst te nemen. Maandag avond ontving hij in Frankfort bij de herderking van Goethe's twee honderdste geboortedag 'n soort gelijke prijs. De burgemeester van Hamburg heeft politiebescherming gekregen staande vreemdelingen bij hun be zoek een soortgelijke politiebe scherming ontvangen. De pro- communistische Berlijnse courant „Neues Deutschland" schreef gis teren dat Mann „talloze dreig brieven van reactionnairen en van vijanden van de Duitse eenheid ontving". op, dat de Partai Socialis van Sjahrir haar stem niet liet ho ren. Partijleden verklaarden, dat deze houding het standpunt van de P.S.I. verduidelijkt, namelijk, dat zij niet accoord gaat met de overeenkomst. De P.S.I. voelt zich niet mede-verantwoordelijk voor de gevolgen van de overeen komst, doch zal geen oppositie voeren. Aanvankelijk zou de Regering de sprekers Dinsdag beantwoor den, doch een later bericht meldt dat op verzoek de Regering het antwoord op de algemene be schouwingen verdaagd heeft tot Vrijdag. De vergadering zou circa vijf uur worden gehouden. Bijna geen der werklieden van de A.D.M. heeft aan deze oproep gehoor ge geven. Er werden geen ongere geldheden verwekt. Ook gisteren morgen bleek voor de verspreide pamfletten geen belangstelling te bestaan. Het werk vindt normaal doorgang. In het Britse Hogerhuis is een boodschap van de Koning voor gelezen, waarbij de noodtoe stand officieel wordt opgeheven. De anti-conservatieve „Daily Mirror" schrijft in haar commen taar op het overleggen door de Britse delegatie bij de economische en sociale raad van de Verenigde Naties van documenten, waaruit het voorkomen op uitgebreide schaal van slavenarbeid in de Sowjet-Unie. blijkt, onder meer: „Arbeiders uit de gehele wereld zullen ongetwijfeld met levendige belangstelling kennis nemen van het feit, dat in de Sowjet-TJnie, als onderdeel van het Sowjet-Rus- siscthe stelsel, op grote schaal slavenarbeid wordt verricht. Zij zullen waarschijnlijk tot de conclusie komen dat Stalin's mee dogenloze en cynische behande ling van de Sowj et-Russische ar beiders mogelijk een vervolmaking is van de methoden, welke vroe ger door de Tsaren werden toe gepast, doch dat deze handelwijze niets van doen heeft met enige theorie over communisme of so cialisme. Doch laten wij nu eens aanne men, dat de gehele beschuldiging niets anders is dan vuige kapita listische laster; hoe gemakkelijk moet het dan voor de Sowjet- Unie zijn dit aan te tonen, door alleen maar een delegatie der Verenigde Naties op haar gebied toe te laten, die dan met eigen ogen kan waarnemen hoe gelogen dit alles is." De communistische „Daily Wor ker" is van mening dat de Britse regering zich heeft belast met de taak, propagandistische verkla ringen over het voorkomen van dwangarbeid in de Sowjet-Unie te verbreiden. „Het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft besloten het levenswerk voort te zetten van wijlen Dr. Joseph Goebhels, de voormalige Duitse nationaal- socialistische minister van propa ganda en specialist in het uitden ken en verspreiden van leugens over ditzelfde onderwerp", aldus het blad. Door het hoofdkwartier van de opperbevelhebber der Geallieerde troepen in Japan, generaal Dou glas MacArthur, is medegedeeld, dat- boven Sjanghai een tyfoon heeft gewoed, waardoor de mees te straten aldaar onder ongeveer een meter water kwamen te staan. De baan van de tyfoon voerde ook over Okinawa, dat acht uur lang door het geweld van de wervelstorm werd getroffen; in stallaties van de Amerikaanse luchtmacht ter plaatse werden beschadigd. De Geallieerde bezettingsauto riteiten te Tokio hebben maatre gelen genomen tegen de tweede grote tyfoon binnen 24 uur, die hedenmorgen in Zuid-Japan ver wacht wordt. Deze nieuwe ty foon, die een windsnelheid heeft van 110 kim per uur ,is gister ochtend ten Noord-Oosten van Iwosjima gesignaleerd. Zijn voorganger ging aan het Japanse vasteland voorbij nadat hij zware verwoestingen op het eilancj Okinawa had aangericht. Daarna trof deze tyfoon het Chinese vasteland, waar zijn staart bijna 24 uur lang het dicht bevolkte Shanghai teisterde en daar de ergste overstromingen sinds 15 jaar veroorzaakte. Volgens 't Sjanghaise .„Dagblad der Bevrijding" werden 20 perso nen gedood door vallend gesteen te en electrische stroom, terwijl 200.000 dakloos werden. Door kortsluiting ontstonden 23 bran den. De Belgische formateur, Eys- kens heeft de journalisten Dins dagmiddag medegedeeld dat hij Dinsdagochtend een zeer diep gaande bespreking over het ge hele programma gehad heeft met de Liberale delegatie. De algemene indruk was zeer bevre digend: op het gebied van fi nanciën en begroting en op sociaal terrein was er veel be grip tussen Katholieken en Li beralen doch de moeilijkheden blijven aanzienlijk. De formateur zou Dinsdag het programa bespreken met de Socialistische delegatie. Er zal bovendien, zo mogelijk reeds heden, een gemeenschappelijke bespreking van de delegaties der drie grote partijen worden ge houden. Eyskens deelde voorts mede, dat hij een onderhoud met Van Cauwelaert heeft gehad na diens terugkeer van Pregny. Op de vraag, of de reis van Van Cauwelaert de taak van de for mateur vergemakkelijkt had, antwoordde deze, dat men niet kan verwachten, dat Van Cau welaert mededelingen zal doen over zijn onderhoud met de Koning. Een lid van de Liberale dele gatie had Maandag verklaard dat Eyskens de portefeuille van financiën niet wenste te behou den en haar wilde toevertrou wen aan een Liberaal. Op de persconferentie van Dinsdag vroeg men de formateur, of de toekomstige premier een porte feuille zou hebben. Eyskens antwoordde ontkennend. 27 JULI. v.m. n.m. Breskens 2.49 3.04 Terneuzen 3.24 3.39 Walsoorden 4.14 4.29 Breskens Terneuzen Walsoorden 4.56 5.31 6.21 31 JULI Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.42 6.18 7.08 5.16 5.51 6.41 n.m. 6.— 6.35 7.25 nwure posten i de toenemende verliezen van de benden de aanslagen enigszins in aantal afnemen. Te Sidoardjo is de bende activiteit die gericht is tegen de suikerrietvelden, toegenomen, terwijl in Krakaan op de suiker fabriek, ondanks de op het werkvolk geoefende druk, het eigen WbllOL A uv bestuursvorm aan een openbaart. In Noord-Tapanoeli is de si tuatie iets verbeterd; de plaat selijke handel is opgeleefd. In de Lampongs ondervindt het handelsverkeer overlast van aanslagen. moiomoren van ae ttegermg re Male, 130 km ten Noorden van Mandalay aan de bovenloop van de Irrawaddy, belaagden. De stad werd in de loop van de gevechten verwoest. Kanonneer boten der marine beschoten dor pen, waar zich Opstandelingen Devonden, in het district Akyab, aan de Westkust, gcvK7c»«<t/ujn. rei- nield. Het treinverkeer onder vindt vertraging in beide richtin gen, al hoopt men spoedig het verkeer over enkel spoor te kun nen hervatten. De dienst van tractie uit Arn hem, de brandweer uit Ede en enkel, autoriteiten waren spoedig ter pi^atse. „maas" net semp uiterst lang zaam in het gegraven gat te trekken en werd de Banck zeer behoedzaam omgetrokken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was de eerste zandbank gepasseerd en vijftien minuten later spoel den de golven rond de achterst - ven. Honderden sloegen van he. Ond. Opk. Oud. 20.31 13.55 23.04 20.29 15.22 23.25 20.28 16.48 23.54 20.26 18.06 20.24 19.09 0.31 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.06 r Gedeputeerde Sta- eland en daarna aan van Verkeer en Wa- goedkeuring voorge- stond zijnerzijds geen jen deze goedkeuring jm op 17 Februari '49 nd. ster aanvaardt de delijkheid voor de j van de nieuwe door de Staten van Zee- stelde dienstregeling, en verband bestaan pstelling en goedkeu deze dienstregeling Februari) en de aan- m de bovengenoemde rt) Royen is uit Djogja teruggekeerd. Op heot leed hij tegenover de eling van een geza- nmuniqué van beide Dit luidt: Bij de i hun informele zit- ;ja op 29 Juli hebben rs van de Nederland- ublikeinse delegaties laakt, dat de bespre- r het staken van de ;den, welke op 25 len en waaraan de deelgenomen, op be wijze besloten zjjn. e bekendmaking van :n van deze bespre- de daarop volgende 1 de vijandelijkheden ht worden, ties keerden met twee te Batavia terug. :i-toestel stapten, be en van de Unci, om. de Sulan van Djbgja, ir. Het K.L.M.-toestel huten later aankwam, tr. Van, Royen en de b Nederlandse en Re delegaties. Ook kolo- lund van de Republi- tale staf reisde mee. Royen deelde aan dat hij verwachtte an de volgende week b te kunnen vertrek- naar de reactie van idse Regering op de t Batavia, die spre- 'ereenstemming be lt „Cease fire", deelt i bevoegde zijde me ng wacht thans op over de resultaten ngen in Djogja. Zo- t ontvangen is, zal deze in beschou- n, teneinde haar e bepalen, waarna mogelijk ter kennis a zal worden ge- 5 bekend, ligt het in ïen het overeenge- een zitting van de ties tezamen met de officieel te forma- blikeinse premier, ;n de Republikeinse Financiën, Dr Ma len 6 Augustus te srwacht. blijf van drie dagen Ihi als gasten van u zullen zijn naar izen voor de rao4e-- ntie. op de duinen dit gi- ouiwspel gade. 1 had Van der Tak's een zgn. „no cure ract met de rederij c afgesloten, dat in- alleen bij welslagen gingspoging betaald >ten „Stentor" en Wijsmuller namen de Barnek over en 'Zweed de Noorder waar om half tien l. Twee 'sleepboten brachten de Zweed nd naar Amsterdam nckj die geen water rfiaakt,~T5TJ" de Amsterd. Droogdok Maatschappij in het dok gaat. De eigenaar van het restaurant het „Karrew 1", dat recht tegen over de plaats staat waar de Banck gelegen heeft, was met zijn echtgenote naar de sluis ge komen en bood de kapitein van de Banck een kamerplant aan.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1