UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio? Nog geen officieel Nederlands commentaar voor besprekingen te Djogja De motie van de Staten van Suriname »rgeld@n is los Bezoek van Koninklijke g Familie aan Engeland Onder de lamp College van algemeen bestuur van Suriname verenigt zich met het standpunt der Staten KORFBAL. Voortreffelijke stemming op het troepenschip „Zuiderkruis" China en Tibet RADIORUBRIEK TEN BE HOEVE VAN DE LANDBOUW. Egyptisch Premier afgetreden Portugal en het Atlantisch Pact w TER-SCHELDE 'REKINGEN ig vijandelijkheden -edigende wijze besloten >e reactie op ■stemming in Djogja tta op 6 Aug. ►elhi verwacht TERNEUZEN. Geslaagd. Voor de op 14 en 15 Juni ge houden examens van de Ned. Ass. voor Practijkexamens te Breda, slaagde onze stadgenoot Frits Usebaert. Afdeling van de A. N. B. Naar men ons mededeelt, werd dezer dagen te Sluiskil onder lei ding van de voorzitter van de Terneuzense Bestuurdersbond een vergadering gehouden om te ko men tot stichting ener afdeling Sluiskil van de Algemene Nederl. Bouwarbeid er sboiïd De districtsbestuurder, de heer D. Immig uit Middelburg, gaf een uiteenzetting van het doel en de betekenis van de vakbeweging in het huidig tijdsbestek. Na een uitvoerige discussie werd overge gaan tot de oprichting van de af deling Sl«riskil van de A. N. B. Een voorlopig bestuur is samen gesteld, bestaande uit de heren: J. van' Fraeijenhove, voorzitter; Abr. Dieleman, secretaris en C. van der Hooft, penningmeester. BIERVLIET. Ernstige aanrijding. De heer A. Jansen uit Breskens keerde in de nacht van Zondag op Maandag, nadat hij des mid dags alhier als scheidsrechter de voetbalwedstrijd Biervliet Eendracht, uit Terdonck, had geleid, per rijwiel huiswaarts. Op de binnenweg naar Hoofd plaat, ter hoogte van de hof stede van de heer A. Buijsse, de z.g. Konijnenberg, werd hij door een hem achterop rijdende auto aangereden en op de weg geslin gerd. De bestuurder van de auto bekommerde zich niet over de heer Jansen en reed door. Hoe- Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsesjes Beatrix en Irene hebben gisteren op het Buckingham Palaca het noenmaal gebhuikt met de Koning en Ko- gin van Enigeland. Een week ging voorbij Bijvullen der vetpotten, afstel lende remmen, algehele revisie van de motor, die enige slijtage vertoonde', dit alles was oorzaak, dat we in de afgelopen week onze neus niet buitengaats konden ste ken. Het enige, wat we dan ook kon den doen was getrouw het nieuws volgen van de Pers bracht. Van het meeste belang achten we, dat een Russisch geleerde het bewijs geleverd acht, dat op Mars viooltjes en vergeet-me-nietjes bloeien. Indien nu nog bekend wordt, dat er ook graan verbouwd wordt de textiel vrij is en de bananen zo voor 't plukken zijn, verwachten we spoedig een „Marsrush". Het is evenwel ook bekend, dat de Marsregering (gekozen uit de be woners der Marsdelen) op alle eventualiteiten is voorbereid. Een Marspact is er borg voor dat eventuele agressieve uitspattingen van welke beschaving dan ook tot mislukken zijn gedoemd. wel hevige pijn lijdend wist het slachtoffer de hofstede te be reiken en de bewoners te wek ken: De heer A. Buijsse, die wel bemerkte, dat de aangere- dene ernstiger gekwetst was, dan de uiterlijke schaafwonden, handen, bracht onmiddellijk de gewonde met zijn auto naar Dr. Hage alhier, die de patiënt, na voorlopig verbonden te hebben, direct naar het Ziekenhuis te Oostburg liet vervoeren. Het bleek, dat de heer Jansen een schedelbasis fractuur had opgelopen. Naar wij vernemen is zijn toestand ernstig. Door de politie wordt een on derzoek ingesteld naar de iden titeit van de autobestuurder, waarvoor wel enkele aanwijzin gen schijnen te bestaan. GOES Slachtoffer van bigamist? Een Goese weduwe maakte in het begin van de jongste oorlog kennis met een Joodse landge noot, die haar vertelde, dat hij een geheim agent was geweest in dienst ,van de Verenigde Sta ten, doch nu enige tijd was ge- pensionneerd. De man, die als matroos 's werelds zeeën tot in alle uithoeken .had bevaren, bleek echter door vrouwe fortu- na in de steek gelaten want de oorlog, die immers iedere ver binding tussen ons land en Amerika onmogelijk had ge maakt, verstoorde de verzending van zijn pensioengelden. De we duwe geloofde hem, vooral toen hij haar het hof begon te maken en het bleek dat hij niet onbe middeld was. Zij huwde met hem en samen maakten zij plannen wat zij zouden doen met het geld dat na de oorlog zeker zou komen. Intussen werd het op treden der Duitse overweldigers tegen de Joodse landgenoten scherper en scherper zodat de man, N. genaamd, onderdook in het grote Amsterdam. Jaren verliepen en de vrouw, die niets meer van N. hoorde, geloofde niets anders of haar man was door de bezetters ge grepen en vermoord, tot hij vol komen berooid en ziekelijk na de capitulatie plotseling weer op dook. Hij moest in een zieken huis worden opgenomen en overleed na enige maanden. De tijd verliep en de weduwe, die aan de fantastische verhalen van haar overleden man begon te twijfelen, besloot tenslotte ze maar voor kennisgeving aan te nemen. Maar de man had niet opgesneden. Want enige tijd ge leden werd ze plotseling verrast met een zending dollars uit Amerika; het pensioen, waar N. zovele jaren op had gewacht, begon zijn tocht over zee. Het was een posthume rehabilitatie en weldra vloeiden de vele dol lars haar toe. De Goese weduwe zag zich al een vrouw in bonus worden, toen echter haar vreug de plots verstoord werd. Want nog een weduwe diende zich aan als de wettige echtgenote van N. Het was een vrouw uit Brus sel, die de Amerikaanse autori teiten had aangeklampt met de mededeling, dat ook zij al jaren op de dollars had zitten vlassen. Als zij de waarheid spreekt, kan de Goese dame zich het slacht offer van een bigamist noemen en zal de Amerikaanse dollar- stroom waarschijnlijk naar Brussel vloeien. Zeven ondernemende Noren met 6 kano's bivakkeerden enkele dagen geleden aan de „oude Poort". Het waren leden van de Kajakk-klubb uit Bergen. Ze bezochten Parijs en beklom men de Eiffeltoren. Ze zijn weer terug naar hun land en namen van Nederland de indruk mee: Mooie kan&ls, beautiful contry, good folk en ÉLrdige meids. Het deed goed onze oud-stad genoot Adri Kaan voor de radio te horen. Hij is in Amsterdam al geacclimatiseerd en zal er z'n boontjes best doppen. Wij per soonlijk missen in hem een vriend met een onverwoestbaar optimis me. Hei verenigingsleven een harde werker, die misschien wel te vervangen is, maar niet te over treffen. Een duivenmelker droomde dat een mooie rode doffer op z'n hok zat. Hij stropide lokaas Greep er naarHet resultaat: Geen doffer, maar een flinke „opdoffer' daar hij met z'n hoofd in aanraking kwam met de muur, die z'n legerstonde begrensde. Een flinke bull was het tastbare resultaat. Oplossing raadsel vorige week: Radijs. En hier zijn er weer een paar! Wie heeft een bed, maar slaapt er r»ooit in? Wat kan een kanarievogel, en een mens niet? DOORTRAPPER. VOGELWAARDE. Festival 110-jarig bestaan .muziekver. ,,St. Cecilia". Zaterdag en gisteren werd met een tweedaags festival dit buiten gewoon jubileum van de fanfare ^St. Cecilia" herdacht, waaraan door een 10-tal verenigingen werd deelgenomen. Behalve het feestvierende gezel schap werd Zaterdag medewer king verleend door het pijpers- en tamboerscorps „Excelsior" uit Goes en de zusfcervernigingen „Concordiaf, Axel, „,De Volhar ding, Zaamslag, en „iSt. Ceci lia" Kloosterzande. Gisteren was de deelname iets groter en waren het de fanfare korpsen „St. Jan!" uit St. Jan steen, „Heikant'' uit diezelfde gemeente, „Excelsior!', Tlerhole, „St. Franciscus van Assissen" Sluiskil, en „Vrijheid Eendragt van Lamwaarde. Met een welverzorgd slotcon- cert van de 43 leden tellende fan fare „Weldoen door Vermaak" uit Clinge werd het muziekfeest op waardige wijze.ibesloten. Op de gebruikelijke wijze wer den door al de deelnemende ver enigingen de beide aangekondigde programmanummers ten gehore gebracht. Bij de officiële ontvangst ten gemeentehuize werd de erewijn aangeboden en werden wtoorden van gelukwensen en herdenking gesproken. De herinneringsmedail- lc's werden daarop uitgereigt. Bij de verloting der premies vielen deze ten deel aan: „De Volharding", Zaamslag, le prijs 60; „Excelsior* Goes,, 2e prijs ƒ50; „St. Cecilia", 3e prijs ƒ40; „Vrijheid Eendracht", Lamswaar- de, 4e pr. 30; „Concordia" Axel, 5e' prijs 20; „F. van Assisië", Sluiskil, 6e pr. 10. IJZENDIJKE. De coupe Aiulries Blitz. Over de tochten van het echt paar Boesman in de wedstrijd om de coupe Andries Blitz verna men wij nog, dat mevrouw Boes man met de „Nini" sneller Zuid waarts voer dan haar man met de ,,Dr. Oannegieter". De laatste dreef meer naar zee af. Mevrouw Boesman haalde haar echtgenoot in boven Den Briel en passeerde boven Hellevoetsluis de wereld recordhouder Cormier. Zij ging met haar halion op tien meter hoogte over zandplaten in da Ooster-Schelde. De heer Boes man zocht koelte door naar zee te gaan. Zijn ballon1 voerde hem en de twee passagiers op drie meter hoogte over het stadhuis van Zierikzee. Boven de WesterSchelde dreef de windi twee ballons weer naar elkaar toe zodat de opvarenden op honderd meter hoogte varende met elkander konden spreken. Af gesproken werd In Vlaanderen te landen. Mevrouw Boesmanl landde in Tunkeije hij Uzendijke. De heer Boesman vloog met zijn ballon over deze landingsplek heen en kwam vijf minluten later aan de grond. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Een snelbinder (nieuw) te be vragen bij L. de Pooter, Achter straat A 313, een bruinlederen heienportemonnaie te bevragen brj F. Maas, Ofcbene D 119, allen te Zaamslag. ZIERIKZEE. Expositie- Gedurende de feestweek ter herdenking van het 1100-jarig bestaan van Zierikzee, zal een tentoonstelling worden gehouden bestaande uit stadsgezichten der gemeente. Tachtig jaar Lyceum. Ter gelegenheid van het 80-ja- rig bestaan van het Zierikzee's Lyceum is een ere-comité inge steld, waarin onder meer zitting heben Jhr. Mr. A. F. C. de Oa- sembroot, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. J. Sehuurbeque, burge meester van Zierikzee en Prof. V/. v. d. Pluym, hoogleraar in de Kunstgeschiedenis aan de Tech nische Hogeschool te Delft. De motie, die de staten van Su riname terzake de interim-rege ling [Zaterdag hebben aangeno men, besluit n>a acht overwegin gen: 1. Ter kennis van de Neder landse Regering eni Eerste Kamer te brengen; dat zij (de Staten) met beslistheid de interim-regering regeling voor Suriname verwer pen, waarin de bepalingen van de artikelen 155 en 168 luiden zoals bij de wijziging in de Tweede Ka mer vastgesteld, weshalve de sta ten van Suriname: a. Bjj de Regering met klem aandringen het aanhangig voor ste] van wet terug te nemen. ib. De Eerste Kamer zeer na drukkelijk verzoeken het ontwerp te willen verwerpen voor het ge val het onverhoopt in de huidige vorm aan haar wordt voorgelegd. 2. Aan de Regering mede te delen, dat de Staten zich van ieder verder overleg met Neder land terzake de vestiging ener nieuwe rechtsorde zullen onthou den, zolang de in Nederland ge bleken opvatting omtrent het te plegen algemeen overleg en het nakomen van de toezeggingen ge handhaafd wordt. Overweging nr. 1 zegt, dat Minister van Schaik heeft toege zegde dat, wanneer de Kamer in grijpende wijzigingen aanbrengt, de Regering dieze niet zal aan vaarden'.. Het college van algemeen be stuur van Suriname heeft mede gedeeld, zich ten volle te kunnen verenigen met het standpunt van de staten van Suriname, dat de door de Tweede Kamer aangeno men amendementen op de artike len 155 en 168 der interimrege ling inbreuk maken op de begin selen der regering, daar de daar in vervatte materie een inwendi ge aangelegenheid van Suriname is. Voorts is het college met de staten van mening, dat door deze amendering het budgetrecht van Suriname wordt aangetast. Het college meent „aan de interim- regeling in haar huidige vorm zijn instemming te moeten ont houden en is bereid, alle uit deze houding voortvloeiende conse quenties te aanvaarden". Officiële Nederlandse kringen te Batavia zeiden gisterenmorgen nog niet in staat te zijn een me ning uit te spreken over de resul taten van de te Djogja gehouden inter-Indonesische conferentie. „Het Dagblad" te Batavia zegt gereserveerd zich te kunnen uit laten over die meritses vart de be reikte rsultaten, menend dat veel zelfs op papier nog niet geregeld is. Ten aanzien van de unie wordt gezegd: „Hieraan zit zoveel vast, dat, al zouden beide partijen ter- zakie tot overeenstemming kun nen komen, zij zich wellicht ver- BEDRIJFSVOETBAL. Gisterenavond speelden op 't Lyceumterrein voor de herkan sing Spui en „De Hoop". Na een spannende partij eindigde de wedstrijd in een 22 gelijk spel, welke stand reeds met de rust bereikt was. Doelschoppen moesten beslissen wie van beide teams in de demi-finale mag uitkomen. Spui bleek hierin het sterkst en komt nu uit tegen Driewegen, terwijl de Z.V.T.M. de strijd zal moeten aanbinden met de Tern. Boys. Scampolo won in Beigië. Ter gelegenheid van de „Grote Vlaamse Foor" welke van 21 tot en met 25 Juli door de (afdeling Moederhuis'' van de Commissie van Openbare Onderstand te Zei- zate was georgariiseerd, bracht Scampolo uit Zaamslag op Zater dag j.l. een bezoek aan België om een vriendschappelijke wedstrijd tc spelen tegen een „selectie uit Oost-Vlaanderen1" zoals op de programma's was aangeduid. Op het terrein! was het benau wend warm en zo kwam het dat in deze wedstrijd niet zo fel werd gespeeld als regel is in de compe titiewedstrijden. Vrij spoedig wis ten de Belgen de score te openen waarna Oppe gelijk maakte. Na vakwisselen was het Jo Leu- ris die voor een 13 voorsprong zorgde, terwijl de gastheren door twee doelpuniten gelijk maakten Daarna bezorgde Oppe aan Scam polo weer de leiding, maar nlog voor de rust maakte Oost-Vlaan deren weer gelijk, 44. Na de rust wisten de Belgen nog 2 maal de mand te vinden, terwijl Scampolo door doelpunten van Jo Leunis, Frans Houg en Bets van Langevelde uiteindelijk 67 overwinnaar werd. Na afloop van de wedstrijd werd in het aangrenzende zwem bassin verkoeling gezocht, zodat Scampolo verfrist eni met een prachtig bouquet bloemen getooid de thuisreis aanvaarde. Al met al was het een prettige middag en deze wedstrijd heeft er zeker weer toe bijgedragen de vriendschapsbanden tussen de Belgische en Nederlandse korf ballers te verstevigen. WIELRENNEN. Wegwedstrijd Biervliet. Ter gelegenheid van de kennis werd alhier een wegwedstrijd gehouden voor juniores. Hiervoor bestond grote belang stelling, temeer waar de Bier- vlietse favoriet Adr. Versluijs medereed. Tot teleurstelling van het publiek werd deze door pech achtervolgd, doch men appreci eerde het, dat hij ondanks dit toch volhield en de koers geheel uitreed. Al spoedig vormde zich een kopgroep van vier uitlopers zijn de A. J. Braspenninck, W. H. uit Hontenisse, doch de laatste zakte later of, zodat er 3 renners de leiding bleven behoudn, die zich niet druk maakten om de uitgeloofde premies en om beurt deze in de wacht sleepten, het geen wel niet in de bedoeling geltegen. van de schenkers zal hebben gelegen. De uitslag was; 1. W. H. Huizen uit Ovezande, 2. A. J. Braspenninck, Zundert, 3. Joh. Maas, Roosendaal, 4. Ed. de Waal, Hontenisse, 5. M. G. Borgstijn, Axel, 6. H. J. van Has- sel, Zundert, 7. G. M. de Jaeger, Zundert, 8. W. G. de Leeuw, Goes, 9. A. N. Ham, Souburg, 10. G. Visser, Terneuzen en 11. Adr. Versluijs, Biervliet. ZWEMMEN. Mevr. CroesVan Rijssel niet gestart. Mevr. Willy CroesVan Rijssel, die gisterenmorgen omstreeks 7 uur te Kaap Grinez zou starten voor een poging het kanaal over te zwemmen heeft dit voornemen niet kunnen uitvoeren. De weers omstandigheden waren niet van die aard dat een succesvolle tocht in het vooruitzicht lag. plicht zouden zien haar oorspron kelijke visie op deze gecompliceer de materie te wijzigen, wanneer zij kennis genomen zullen hebben van de Nederlandse opvatting ten deze", aldus „Het Dagblad". In zijn bijzondere corresponden tie uit Djogja vraagt „De Nieuws gier" van gisteren zich af, hoe de federale staten het feit hebben kunnen accepteren, dat de oude republiek in de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië !n overheersende positie zal inne men, welke beslag legt op alle na 19 December door de Nederland se troepen bezette gebieden na de Sumatraanse protesten tegen het accoord van Dr. Van Royen en Mr. Rum. „Is dit een bewijs van de overredingskracht der Republi- cinse leiders, die uit zwaarder hout gesneden zijn dan het meren deel der federalen, al kwamen deze dan met driemaal zoveel ge delegeerden naar Djogja dan de Republikeinse delegatie „Jan Soldaat" heeft goedge vonden en verstaan zijn hand tekening met krullen te zetten onder een besluit, dat mogen wij het opgestelde protocol ge loven „officieren, onder-offi cieren, korporaals en manschap pen" aan boord van de terugge keerde „Zuiderkruis" hebben ge nomen. Daarbij is reeds in de Indische Oceaan aan de gezag voerder, kapitein C. C. Goede- waagen, op gezag van die Jan Soldaat de rang van „tijdelijk reserve generaal-majoor voor alle diensten" verleend, waarbij hem tevens vergund werd het „ere-Djocjakruis met de palm" te dragen. En dit alles, omdat volgens het protocol gezagvoer der Goedewaagen „een zeeman is met 'n soldatenhart" en „zijn verdiensten te laag worden aan geslagen". Wat er overigens van de „gratificatie van 100 Heim- weesigaretten per week, die Jan Soldaat hem bij datzelfde be sluit „buiten bezwaar van 's lands schatkist" toezegde, is te recht gekomen, hebben we niet kunnen achterhalen. Wanneer kapitein Goedewaagen ze inder daad ontvangen heeft, blijft toch nog de vraag, of de meeste rook ervan niet door soldatenke- lën is gegaan. In ieder geval, zo zei ons een van de teruggekeer den, is ons „protocol" wel een bewijs van de voortreffelijke stemming, die er reeds spoedig na het vertrek uit Indonesië aan boord heerste. De correspondent te Kanton van de in de Engelse taal ver schijnende „Hongkon Standard" meldt dat Kwan Tsji Joei, voor zitter van de commissie der Chi nese regering, belast met de be handeling van Mongoolse en Ti betaanse aangelegenheden, van daag naar Tibet zal vertrekken, met de opdracht de souvereiniteit van China over Tibet opnieuw te bevestigen. Deze mededeling volgt op be richten uit de Tibetaanse hoofd stad Lhasa, volgens welke een opstand door Tibetanen tegen het Chinese gezag zou zijn uitge broken, waarbij Chinese ambte naren de verdere toegang tot Lhasa zou zijn ontzegd. De correspondent van de „Hong kong Standard" die meldt zijn bericht „uit betrouwbare bron te hebben vernomen schrijft verder nog dat Kwan Tsji-Joei Tibetaanse hoogwaardigheidsbe kleders geschenken zal aanbieden en dat hij op zijn reis door des kundigen in Tibetaanse aangele genheden zal worden vergezeld. Het blad concludeert, dat het Republikeinse prestige groot is in het federale gezelschap en dat niemand er aan twijfelt, dat Su karno de eerste president wordt van de republiek Indonesia Seri- kat. GEZELLIGE VERJAARSPARTIJ In de nacht van Zaterdag op Zondag werd in een woning aan de Joderibreedstraat te Amster dam een ver jaarspartij gevierd. De gasten bleken echter niet be stand tegen de drank, die er werd geschonken, tengevolge waarvan een der aanwezigen een ander te lijf en met een mes ernstig in het gelaat verwondde. De politie kwam er aan te pas, de messen- steker werd gearresteerd en op gesloten In het bureau Joseph Daniël Meyerplein eni de gewonde door de G. G. en G. D. naar het binnengasthuis overgebracht om verbonden te wordert. WOENSDAG 27 JULI. HILVERSUM n: 8.00 Nieuws; 8.18 Orgelspel; 9.00 Gram.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Kookpraat- je; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Pianoduo; 12.38 Mliller-sextet; 1.00 Nieuws; 1.20 Tango-rumba orkest; 2.00 Le zing; 2.15 Zang en piano; 3.00 Voor de zieken; 3.30 Gram.; 4.00 Gram.; 4.15 Voor de kleuters; 4.30 Gram.; 4.55 Voor jongens en meisjes; 5.15 Rott. Philh. ork.; 5.45 Lezing; 6.00 Nieuws; 6.20 Accordeonorkest; 6.40 Vrouwen koor; 7.00 Lezing; 7.15 Nieuws uit Indonesië; 7.30 Report. Vrijz. Prot. Jongeren; 7.45 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.05 Opera; 9.25 Hoorspel; 10.40 Gram.; 10.45 Vraaggesprek; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gram.; 9.00 Bij onze jonge zie kten; 9.30 Gram.; 9.55 Philh. or kest; 10.30 Morgendienst; 11.00 Fluitrecital; 11.30 Morgenklan ken; 12.00 Gram.; 12.33 Trio Fan tasia; 1.00 Nieuws; 1.15 Zangre cital; 1.35 Middagconcert; 2.30 Fluit, altviool en gitaar; 3.00 Or gelconcert; 3.45 Strijkorkest; 4.15 Voor jongens en meisjes; 5.30 Pianoduo; 5.45 De 5 Zapakara's; 6.00 Chr. Zangkoor; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 West-Europees comment.; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Residentie orkest; 10.30 Kwartet; 10.45 Avondover denking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. Evenals het vorig jaar heeft de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ook voor 1949 besloten, in verband met de drukke werkzaamheden te platte- lande, de radio-uitzendingen, wel ke elke Maandagavond van 19.45 tot 20.00 uur in het kader van het landbouwkwartier van genoemde afdeling zijn te beluisteren gedu rende de maand Augustus stop te zetten. Maandag 12 September 1949 zullen de uitzendingen op de ge bruikelijke tijd worden hervat. Ieder, die bepaalde wensen voor het komende seizoen heeft, wordt uitgenodigd deze ter kennis te brengen van de afdeling Voor lichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, Boorlaan F 18, Den Haag. Ibrahim Abdel Hadi Pasja, de Egyptische Eerste Minister, is afgetreden. Hadi Pasja werd Premier op 28 December van het vorig jaar als opvolger van Mahmoed Nokrasji Pasja, die op die dag werd ver moord. Aan verslaggevers verklaarde de afgetreden Premier: „Nu alle hangende wetsontwerpen zijn afgewerkt, beschouw ik mijn taak als geëindigd." Het aftreden van de regering van Hadi Pasja kwam als een verrassing, behalve in officiële en welingelichte kringen. Het was bekend, dat de Premier moeilijkheden had. Binnenkort zullen algemene verkiezingen worden gehouden. Koning Faroek heeft Hoessein Sirry Pasja (partijloos), een vooraanstaand ingenieur, ver zocht een nieuwe regering te vormen. Bij het begin van de laatste oorlog stond Sirry reeds aan het hoofd van een neutraal kabinet. De leider van de Kotla-partij (onafhankelijke Wafdisten) deelde aan de pers mede, dat Sirry zou trachten een coalitie regering te vormen en geen neu traal kabinet. In gezaghebbende kringen te Alexandrië gaf men als zijn me ning te kennen, dat het aftreden van Premier Hadi een poging is om Egypte's aanzien in het bui tenland te verhogen. Men verklaart, dat Koning Fa- roek en de oudere staatslieden zich zorgen maakten over het weinige aanzien, dat Egypte in het buitenland genoot. Dit werd ten dele een gevolg geacht van de politiek om zich diep in Ara bische zaken te steken. Sirry Pasja, de kabinetsforma teur, is een oudere staatsman, die algemeen geacht wordt om zijn onpartijdig inzicht en ka raktersterkte. De Portugese Premier, Antonio Salazar, heeft in de nationale vergadering verklaard, dat zich naar zijn mening geen moeilijk heden zouden voordoen bij de ratificatie van het Atlantisch pact. Hij zou gaarne zien, dat ook Spanje in het verdrag werd opgenomen. De nationale vergadering kwam voor het debat over de ra tificatie in buitengewone verga dering bijeen. n MAANSTANDEN Maan Ond. Opk. Ond. 20.31 13.55 23.04 20.29 15.22 23.25 20.28 16.48 23.54 20.26 18.06 20.24 19.09 0^37 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.06 >r Gedeputeerde Sta- eland en daarna aan van Verkeer en Wa- goedkeuring voorge- stond zijnerzijds geen »en deze goedkeuring jm op 17 Februari '49 nd. ster aanvaardt de delijkheid voor de van de nieuwe door de Staten van Zee- stelde dienstregeling, en verband bestaan □stelling en goedkeu deze dienstregeling Februari) en de aan- ,n de bovengenoemde rt). - Royen is uit Djogja teruggekeerd. Op het leed hij tegenover de eling van een geza- nmuniqué van beide Dit luidt: Bij de i hun informele zit- ;ja op 29 Juli hebben rs van de Nederland- iiblikeinse delegaties taakt, dat de bespre- r het staken van de iden, welke op 25 ïen en waaraan de deelgenomen, op be- wijze besloten zjjn. e bekendmaking van n van deze bespre- de daarop volgende H de vijandelijkheden ht worden, ties keerden met twee te Batavia terug. :i-toestel stapten, be en van de Unci, o.m. de Sulan van Djbgja, ir. Het K.L.M.-toestel nuten later aankwam, T. Van Royen en de 5 Nederlandse en Re delegaties. Ook kolo- iund van de Republi- rale staf reisde mee. Royen deelde aan dat hij verwachtte an de volgende week te kunnen vertrek- naar de reactie van tdse Regering op de t Batavia, die spre- ■ereenstemming be lt „Cease fire", deelt i bevoegde zijde me ng wacht thans op over de resultaten ngen in Djogja. Zo- t ontvangen is, zal deze in beschou- n, teneinde haar e bepalen, waarna mogelijk ter kennis 1 zal worden ge- 3 bekend, ligt het in ïen het overeenge- een zitting van de ties tezamen met de officieel te forma- blikeinse premier, m de Republikeinse Financiën, Dr Ma len 6 Augustus te srwacht. blijf van drie dagen Ihi als gasten van u zullen zijn naar izen voor de roade- ntie. op de duinen dit gi- □uiwspel gade. 1 had Van der Tak's een zgn. „no cure ract met de rederij c afgesloten, dat in- alleen bij welslagen gingspoging betaald Breskens Terneuzen Walsoorden 31 JULI Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.42 6.18 7.08 5.16 5.51 6.41 n.m. 6.— 6.35 7.25 de toenemende verliezen van dé benden de aanslagen enigszins in aantal afnemen. Te Sidoardjo is de bende activiteit die gericht is tegen de suikerrietvelden, toegenomen, terwijl in Krakaan op de suiker fabriek. ondanks de op net werkvolk geoefende druk, het aan een eigen bestuursvorm openbaart. In Noord-Tapanoeli is de si tuatie iets verbeterd; de plaat selijke handel is opgeleefd. In de Lampongs ondervindt het handelsverkeer overlast van aanslagen. Tttcrucmcn_Fuwxi tctii uw xuwgwmrg uw Male, 130 km ten Noorden van Mandalay aan de bovenloop van de Irrawaddy, belaagden. De stad werd in de loop van de gevechten verwoest. Kanonneer boten der marine beschoten dor pen, waar zich Opstandelingen Devonden, in het district Akyab, aan de Westkust. hield. Het treinverkeer onder vindt vertraging in beide richtin gen, al hoopt men spoedig het verkeer over enkel spoor te kun nen hervatten. De dienst van tractie uit Arn hem, de brandweer uit Ede en enkel autoriteiten waren spoedig ter plaatse. zaam in het gegraven gat te trekken en werd de Banck zeer behoedzaam omgetrokken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was I Banck de eerste zandbank gepasseerd I zijn echtgenote naar de sluis ge- >ten „Stentor" en Wijsmuller namen de Barnek over en 'Zweed de Noorder waar om half tien L Twee sleepboten brachten de Zweed nd naar Amsterdam nek) die geen water mtxmu, -mp He Amsterd. Drotogdok Maatschappij in het dok gaat. De eigenaar van het restaurant het „Karrew I", dat recht tegen over de plaats staat waar de gelegen heeft, was met en vijftien minuten later spoel- I komen en bood de kapitein van den de golven rond de achterst - de Banck een kamerplant aan. ven. Honderden sloegen van ht.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3