DE KWESTIE DER VRIJE VEREN Tevredenheid over de inter-Indonesische Conferentie REDE VAR ATTLEE TE DURHAM Surinaamse Staten wensen terugneming ontwerp interimregeling ;rgelden is los MAANDAG 25 JULI 1949. Eyskens aanvaardt opdracht Secretariaat der V. N. beschuldigd Koninklijk Gezin bezocht ijs-revue Het einde der Londense havenstaking Petitionnement zal Regering worden aangeboden Weef U dat het watergemors van Uw kinderen De watervoorziening van anderen kan hinderen? R.K. Kerk in Sowjetzone Buitenl, automobilisten en het Zondagsrijverbod Dreiging van nieuwe arbeidsmoeilijkheden in Engeland Wenken voor buitenl. automobilisten in ons land Actiecomité's in Beigië De berichten over de huurverhoging aan -eeir mgen bestuursvorm openbaart. w TER-SCHELDE 'REKINGEN ig vijandelijkheden edigende wijze besloten >e reactie op •stemming in Djogja tta op 6 Aug. lelhi verwacht Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot avond. Aanhoudend droog weer. Droog en warm of vrij warm weer met voornamelijk in het N. v/h land enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke, af en toe matige wind, op de meeste plaatsen tussen N. en O. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1173 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. MAANSTANDEN, n Maan Sultan Hamid heeft namens de bijeenkomst federaal overleg ver klaard, zeer tevereden te zijn 'over de op het eerste gedeelte van de inter-Indonesische conferentie be reikte resultaten en sprak de hoop uit, dat het tweede gedeelte, dat te Batavia zal worden gehouden, even vlot zal verlopen als dat1 te Djokja, opdat er zeer spoedig een oplossing zal kunnen worden ge vonden voor de grote problemen. Moh. Hatta zeide, dat de be reikte resultaten niet alleen zijn te danken aan de werkwijze der delegaties, doch ook aan de gun stige sfeer, waarin zij hebben ge werkt en sprak de hoop uit, dat dezelfde sfeer op het tweede deel der conferentie zal worden gevon den. Anak Agung verklaarde aan Aneta bij zijm aankomst te Bata via: „Bij alle verantwoordelijke lei ders bleek begrip te bestaan voor elkanders standpunten en „ge dreven om te zoeken naar een synthes, is het gelukt, de kunst- scheidslijn, die aanvanke- lijl^Bten de z.g. federalisten en republikeinen scheen te bestaan, volkomen te doen vervagen". Anak Agung noemde dit een Bij zijn terugkeer van het Paleis heeft Eyskens aan journalisten verklaard, dat hij de opdracht tot samenstelling ener Regering, die de Prins-Regent hem had gegeven, heeft aanvaard. Op de vraag: „Hebt u het ver trouwen van de „twaalf"?, ant woordde Eyskens: „Natuurlijk." Heden zal de formateur weder een ontmoeting met journalisten hebben. De Minister nam het besluit tot het aanvaarden der opdracht, na besprekingen met andere leiders der C. V. P. te hebben gehouden. Men is van oordeel, dat de op lossing van de Koningskwestie nog langer uitgesteld zal wor den, daar de C. V. P. de steun van een andere partij nodig heeft om de Koning terug te doen keren: de liberalen zijn het over deze kwestie onder elkaar niet eens. Zij zijn van oordeel, dat er be langrijker kwesties aanhangig zijn dan de terugkeer van de Ko ning, ofschoon sommigen voor standers zijn van zijn aanwezig heid. Een Regering van uitsluitend Katholieken zou juist niet de vereiste meerderheid behalen bij de vertrouwenskwestie. Naar men meent, aldus Reuter, doelt Gaston Eyskens op een drie-partijen-Regering met een program, gericht op financiële, economische en sociale vraag stukken. De Voorzitter van de Belgische Kamer, Van Cauwelaert, is Zon dagmiddag van het vliegveld Melsbroeck naar Genève ver trokken, vanwaar hij zich naar Pregny zal begeven voor een ontmoeting met Koning Leopold. der belangrijkste resultaten van de conferentie en zeide, ervan overtuigd te zijn, dat op het twee de gedeelte der conferentie volle dige overeenstemming zal worden bereikt over de staatkundige strucuur van Indonesië, welke van zoveel belang is om de ronde tafelconferentie vlpt te doen ver lopen. Hierdoor zal de overdracht der souvereiniteit, waarnaar wij zo vurig verlangen, kunnen' plaats hebben binnen de tijd, die wij ons voor ogen hadden gesteld." Een getuige, wiens naam niet werd bekend gemaakt, heeft Za terdag voor de gerechtelijke subcommissie van de Ameri kaanse Senaat verklaard, dat 't secretariaat van de Verenigde Naties „onder Trygve Lie door communistische agenten wordt geterroriseerd". De getuige, die waarschijnlijk een Tsjech is, drong er bij de Senatoren op aan, dat zij zou den pogen Trygve Lie door een „bewame" functionnaris te doen opvolgen. De getuige was van mening, dat er een cel in de organisatie van de Verenigde Naties moet zijn, die ervoor zorgt, dat slechts functionnarissen met commu nistische sympathieën worden aangenomen. De enige assistent-secretaris generaal, die zich tegen deze communistische actie verzette, aldus de getuigenverklaring, was de Australiër Robert Jackson, die echter onder druk van de voormalige Russische assisteni- secretaris Sobolef werd ontsla gen. Het ontslag van Jackson zou de vrees van de overige functio narissen, dat zij hun goed-be- taalde post bij de Verenigde Na ties zouden verliezen, hebben doen toenemen, „zodat zij alles slikken wat Trygve Lie wenst". Ten slotte verklaarde de ge tuige, dat aan landen achter het ijzeren gordijn door de Verenig de Naties meer beurzen voor studie in de Verenigde Staten werden gegeven dan aan demo cratisch landen. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdag met de Prinsesjes Beatrix en Irene Tom Arnold's ijsrevue „Ice Vo gues" in het Stoll Theatre te Londen bezocht. Bij aankomst bood een der vrouwelijke schaatsers van het revue-gezelschap, de Koningin een bos rozen aan. De 11.000 man Engelse troe pen, die in de Londense haven te werk waren gesteld, zijn Za terdag weder in de kazernes te ruggetrokken. Lord Ammon, de voorzitter van de Nationale Havenraad, deed Vrijdagavond opnieuw van zich spreken, toen hij verklaar de, dat de havenraad de door de arbeiders gestelde „voorwaar den" voor hervatting van het werk wel niet zou aanvaarden. Na het besluit heden weer aan het werk te gaan, hadden de stakers een resolutie aangeno men, waarin zij ontslag van Lord Ammon als voorzitter van de havenraad eisten. Lord Ammon achtte het ver schrikkelijk als de Regering zich achter dit „ultimatum" zou stel len. Zij heeft de zaak echter zo verknoeid, dat men nu alle? van haar kan verwachten", zo zeide Ammon. Arthur Deakin, de leider van de Transport and General Wor kers Union, waartoe de in wilde staking gegane havenarbeiders behoren, critiseerde de verkla ring van Lord Ammon scherp. Er is in het geheel geen sprake van, zo zeide Deakin, dat de mannen „voorwaarden" gesteld hebben. Zij gaan gewoon weer aan 't werk. Lord Ammon heeft de zaak verkeerd begrepen. Op initiatief van de Staten- kring Hulst der K.V.P. werd Za terdagmiddag in Hotel Des Pays Bas te Terneuzen een bijeen komst gehouden, waaraan door vertegenwoordigers van ver schillende politieke groeperingen werd deelgenomen en welke ten doel had te komen tot een mas sale beweging in Zeeuws-Vlaan- dern tegen de dreigende ophef fing der vrije veren op de Wes ter Schelde. De bijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door het lid van G. S., de heer C. Hamelink en het lid der Prov. Staten, de heer C. A. Kaan, stond onder voorzitter schap van de heer E. Lansu, die er in zijn openingswoord zijn grote voldoening over uitsprak, dat men, nu een voor Zeeuws- Vlaanderen zo belangrijke kwes tie aan de orde is, aan de uitno diging van de Statenkring Hulst der K.V.P. gehoor had gegeven. Spr. wees er op, dat het thans wel zeer noodzakelijk is, één lijn te trekken, temeer daar door de laatste uitlatingen van de Mi nister, om het bestaan der vrije veren met een jaar te verlen gen, de Zeeuws-Vlamingen als 't ware uit hun tent worden ge lokt. De Regering, aldus spr., zal vóór het opmaken der begroting moeten worden overtuigd, dat men hier de vrije veren niet al leen beschouwt als zijnde van het grootste belang voor Zeeuws Vlaanderen en Zeeland, doch ook voor het gehele land. De heer Lansu stelde hierna de vraag, of men in principe be reid was samen te werken en zo ja, op welke wijze men deze sa menwerking het meest concreet dacht te maken. Een uitgebreide gedachten- wisseling volgde hierop, waarbij N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". bleek, dat men het er algemeen over eens was, dat voor Zeeuws- Vlaanderen 't voortbestaan der vrije veren onontbeerlijk is en dat het belang van enkelingen (b.v. beurtschippers) niet op weegt tegen het algemeen be lang. Voorts was men van oor deel, dat door de opheffing der vrije veren, Zeeuws-Vlaanderen weer in haar oude isolement zou vervallen en dat het meer dan ooit noodzakelijk is, dat èn de Regering èn de Kamerfracties er van worden overtuigd, dat de Zeeuws-Vlamingen niet onver schillig tegenover deze kwestie staan en dat het voortbestaan der vrije veren moet dienen om zoals ook eens de Minister verklaarde Zeeuws-Vlaande ren dichter bij Nederland te brengen. Uit mededelingen van de he ren Hamelink en Kaan bleek, dat ook G.S. en Provinciale Sta ten ten volle achter de actie staan voor het behoud der vrije veren. Wat betreft de te voeren actie werden verschillende sug gesties gedaan. Ten slotte werd besloten door middel van een petitionnement te trachten de Regering te overtuigen van de noodzaak van de handhaving der vrije veren. Dit petitionne ment zal ter ondertekening worden aangeboden aan de be sturen der organisaties op eco nomisch, politiek, godsdienstig en cultureel gebied en verder zullen de verschillende gemeen teraden worden verzocht adhae- sie te betuigen. Een voorlopig comité van ac tie ter voorbereiding van de oprichting van een definitief co mité werd hierna gevormd. Hierin namen zitting de he ren Lansu (K.V.P.), Van Bende- gem (P. v. d. A.) en Ds. Wie bosch (C. H.), terwijl de heer Mechelynck als secretaris zal op treden. Voor de overige politieke groeperingen S. G. P., V. V. D. en A. R. (beide laatstgenoemden waren niet vertegenwoordigd) blijft een plaats gereserveerd. In zijn slotwoord wees de heer Lansu er nog op, hoe thans ge- In een rede tot duizenden mijn- wenkers te Durham, heeft Cle ment Attlee, de Britse premier, een aar/vel gedaan op het kotre- lings verschenen partijprogram der conservatieven. Hij noemde dit (het oneerlijkst document, dat hij ooit gezien had. In de afgelopen vier jaar, aldus VRIJE PRIJS VOOR ZWARTE STROOP. Met ingang van 24 Juli 1949 wordt zoals blijkt uit een pu blicatie in het voedselvoorzie ningsblad van Zaterdag - de maximumprijsregeling voor zwar te stroop d.i. rietsuikerstroop en glucosestroop opgeheven. Voor prijsverhoging behoeft geen vrees te bestaan, zo voegt het Ministerie van Bandibouw, Vis serij en Voedselvoorziening hier aan toe. De Staten van Suriname heb ben Zaterdagmiddag in een spoedzitting een motie van de leden P. Wijngaarde, J. Lachman en I. Sumitra aangenomen, waarin bij de Regering en bij de Tweede Kamer met klem erop wordt aangedrongen om de ont werp interimregeling terug te nemen, en te verwerpen. De motie acht de amendemen ten betreffende het bijzonder onderwijs „in flagrante strijd" met de autonomie en „een aan tasting van het budgetrecht, daar zij dwingende uitgaven voorschrijven." De Staten verklaarden geen prijs te stellen op verder over leg. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. Een voorstel van de onder voorzitter, O. de la Fuente, om afschriften van de motie te zen den aan de inter-Indonesische conferentie te Djokja en aan de Verenigde Naties, werd ook met alle 18 stemmen aangenomen. Ten slotte werd een voorstel "van D. Findlay om een afschrift te zenden aan de Pan-Ameri- kaanse Unie met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. In het debat beschuldigde de heer Wijngaarde Nederland van voortdurende woordbreuk, ter wijl de heer De la Fuente ver klaarde, dat Nederland met vuur speelde en het er op aanstuur de, dat Suriname zich mogelijk tegen het Rijksverband zou uit spreken. De heer Findlay zeide zijn „di recte hoop thans op de Ameri kaanse Republieken" te hebben gevestigd. Nu de „socialisten en rechtse groepen verraad hadden gepleegd," achtte hij het „geen wonder, dat de communisten het in de koloniale gebieden win nen." Ook de heer Lachman be schuldigde Nederland van woord breuk. Attlee, hadden allen, met uitzon dering van slechts weinigen, bij gedragen tot het opvoeren van de productie. Ondanks dit was de economische positie moeilijk, het geen ook niet anders kon. Door de oorlog waren de economische verbindingen (met andere landen in verwarring gebracht. Engeland behoefde zich niet te schamen voor leningen, die het uit Ameri ka en Canada had ontvangen vöor de overbrugging van de moeilijkheden. De afgelopen jaren waren ech ter ook jaren van het bereiken van veel. Wij hebben u nooit doen geloven, aldus vervolgde Attlee, dat het herstel een gemakkelijke zaak zou zijn. Integendeel, wij hebben er op gewezen, dat kwaad, gedaan in tientallen jaren, niet in vier jaar teniet gedaan kon wor den. In die vier jaar heeft de regering een politiek gevolgd, welke op morele grondslagen rust. Wij hebben er voor gestre den, dat in tijden van gebrek de lieden met de dikke portefeuille niet alles in handen zouden krij gen, doch ieder een eerlijk deel. Wiij hebben gepoogd, zo ver volgde de Premier, een nieuw stelsel uit te werken, doch dit nieuwe stelsel was niet sterk ge noeg om iedere schokl op te van gen. De conservatieven hebben nooit werkelijk een alternatie ge boden, doch bliezen iedere soort van grief op. Ik huiver er van, indien ik mij indenk, wat er ge beurd zou zijn als zij aan de re gering waren geweest. Churchill's krachtige taal is op het ogenblik omgekeerd evenredig aan zijn kennis van zaken. Attlee deed een oproep om me de te werken aan de verhoging der productie. Men kon zich geen verspilling of ondoelmatigheid permitteren. Men kon zich ook niet een staking zoals de Lon dense havenstaking veroorloven, waarbij geen enkel vakvereni- 'gingsbeginsel betrokken was, want de marge tussen slagen en falen was gering. Een klein per centage productieverhoging of een klein percentage ondoelmatigheid zou slagen of falen kunnen bete kenen. Van het zelfde podium voerden Herbert Morrison, plaatsvervan gend premier en hoofdorganisator van de Labourpartrj, Gaitskell, Minister voor Brandstoffen en Energie, en Horner, de commu nistische secretaris van de mijn werkersvakvereniging, het woord. Morrison noemde het conserva tieve program een reactionnair program, dat de conservatieven de verkiezingen niet zou helpen winnen. Het Pauselijke decreet over de excommunicatie van communis ten zal tijdens Rooms-Katholie- ke kerkdiensten niet voorgelezen of besproken worden in de Sow- j et-zone van Duitsland, zo heeft een Kerkelijke woordvoerder te Berlijn medegedeeld. - In Berlijn en de Oostelijke zo ne waren 50.000 exemplaren ver spreid van het „Petrusblatt", het orgaan van het Bisdom Berlijn, waarin de volledige tekst stond afgedrukt en er zouden geen verdere stappen gedaan worden om het decreet onder de aan dacht der bevolking te brengen. In R.K.-kringen te Berlijn geeft men te verstaan, dat de Kerk momenteel in de Sowjet zone niet het initiatief zal ne men tot het doen rijzen van een dispuut tussen Kerk en commu nisten. In de Sowjet-zone vorm den 2.500.000 Katholieken een hecht aaneengesloten verband. Zij hadden tot nu toe niet bloot gestaan aan vervolging en er be stond niet zoiets als een „pro gressieve Katholieke organisa tie", zoals in Frankrijk en Tsje- cho-Slowakije, waartegen de Kerk diende te waarschuwen. In genoemde kringen is men van oordeel, dat het decreet hoofd zakelijk gericht is tegen Italië, Frankrijk en Tsjecho-Slowakije en de R.K. kerk wachtte thans af welke houding de door com munisten beheerste eenheids partij zou gaan tonen. Zoals bekend, kan de houder van een R-nummer, die door overlegging van zijn paspoort bewijst dat zijn domicilie in het buitenland is, een ontheffings- bewijs van het Zondagsrijverbod verkrijgen. Thans is, naar de K. N.A.C. meldt, nog een verdere uitbreiding hieraan gegeven, n.l. in die vorm, dat een niet-ingeze- tene, die een auto te leen of in gebruik krijgt van een ingezete ne op welke wagen zich dus een normaal provinciaal num mer bevindt ook een onthef- fingsbewijs kan verkrijgen voor deze auto. Als regel zal de Rijks verkeersinspectie, waar het be treffende verzoek wordt inge diend, de mede-gebruikersclau sule op de bestaande rijvergun ning van de eigenaar vermelden en de niet-ingezetene het ont- heffingsbewijs uitreiken, dat dus uitsluitend door deze mag wor den gebruikt. toond is dat men één kan zijn, wanneer het om belangrijke kwesties gaat en hij sprak de hoop uit, dat dit misschien het beginpunt zou kunnen zijn voor samenwerking ook bij andere belangrijke kwesties. Tenslotte wees hij er nog op, dat men de verbindingen over de Schelde dient te zien als delen van de Rijksweg. Volledigheidshalve zij nog ver meld, dat verschillende leden der Provinciale Staten verhin derd waren bij deze bijeenkomst aanwezig te zijn. Terwijl de troepen uit de Lon dense haven teruggetrokken wor den, dreigen nieuwe moeilijkheden in Engeland en wel bij de spoor wegen. De „National Union of Rail- waymen", de vakvereniging van spoorwegmianncn, heeft de voor waarden verworpen van 't onder zoek, dat de drie weken geleden ingestelde verzoeningscommissie houdt. De spoorlieden eisen loons verhoging en het onderzoek van de commissie heeft niet betrek king op 130.000 arbeiders uit de werkplaatsen, zodat deze niet van een eventuële loonsverhoging zou den profiteren. De vakvereniging wenst alle 620.000 spoorwegarbei ders bij het onderzoek te zien op genomen. In het gebied van Man chester zijn bijna 4000 arbeiders ondanks het advies van de vak vereniging de vorige week een „langzaam-aan-actie" begonnen, en men vreest, dat door een thans mogelijk optredende vertraging in de onderhandelingen deze ac tie zich zal uitbreiden. Functio narissen van de vakvereniging beschreven de toestand als „ern stig". Maandag zou een vergade ring van vakverenigingsafgevaar digden worden gehouden. Teneinde te bereiken, dat automobilisten uit de vreemde ons land binnenkomen, bekend worden gemaakt met de in ons land geldende afwijkende ver- keersbepalingen, heeft de K.N.A. C. zich tot de Minister van Fi nanciën gewend met het voor stel pamfletten met de belang rijkste afwijkingen bij de grens- kantoren door de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen te doen uitreiken. De bedoeling was deze maatregel te doen in gaan bij het in werking treden van de nieuwe wegverkeersbe- palingen, hetgeen nog dit jaar wordt verwacht. De comité's van actie van de socialistische partij, het Alge meen Belgische Vakverbond, de Algemene Coöperatieve Maat schappij en de Onderlinge Steunfondsen, hebben besloten gezamenlijk op te treden Voor, zoals 't communiqué zegt: „Be scherming van de democratische instellingen tegen elke poging Leopold weer op de troon te bren gen, het behoud van de grond wettelijke vrijheid van gedach te, pers, vergadering en vereni ging tegen elke actie die ten doel heeft politieke, economische, so ciale en culturele organisaties buiten de wet te stellen, voor de verdediging der vrije vakorgani saties tegen elke vorm van voog dij over de vakbeweging, van corporatisme of staatssyndica- lisme".\ Voorts verbinden de vier be wegingen zich gezamenlijk te strijden voor verdediging van de frank, verbetering van de sociale verzekeringen, doeltreffende maatregelen tegen de werkloos heid en nationalisatie van de kolenmijnen. Het centrale co mité van actie heeft het verzoek der communistische partij om zitting in het comité te mogen nemen, afgewezen. Zaterdag is door een aard beving 40 procent van de huizen op het Griekse eiland Chios in de Aegeïsche Zee, verwoest. Praematuur zegt financiën. Naar aanleiding van berichten inzake een eventuele huurverho ging per 1 Januari 1960 deelt het Ministerie van Financiën het vol gende mede: Omtrent de per centages, waarmede "de huren zul len worden verhoogd staat nog niets vast, zodat een min of meer concrete mededeling dienaangaan de in het huidige stadium als praematuur moet worden be schouwd. Ook de vraag met welke fiscale voorzieningen de huurverhoging gepaard zal gaan is nog bij de Regering in beraad. De voor te stellen maatregelen zullen worden bekend gemaakt bij de aanbiediifg van het desbetref fende wetsontwerp aan de Sta- ten-Generaal. Alle hierop anti ciperende berichten zijn derhalve voorbarig. BrësKëns Terneuzen Walsoorden 4.56 5.31 6.21 31 JULI Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.42 6.18 7.08 515 5.51 6.41 n.m. 6.— 6.35 7.25 de toeneméhde verllezeii'V'cfir fle benden de aanslagen enigszins in aantal afnemen. Te Sidoardjo is de bende activiteit die gericht is tegen de suikerrieuvelden, toegenomen, terwijl in Krakaan op de suiker fabriek, ondanks de op het werkvolk geoefende druk, het In Noord-Tapanoeli is de si tuatie iets verbeterd; de plaat selijke handel is opgeleefd. In de Lampongs ondervindt het handelsverkeer overlast van aanslagen. Male, 130 km ten Noorden van nlc,a- nc- uurnumi onaer- Mandalay aan de bovenloop van de Irrawaddy, belaagden. De stad werd in de loop van de gevechten verwoest. Kanonneer boten der marine beschoten dor pen, waar zich i ipstandelingei oevonden, in het aan de Westkust. district Akyab, vindt vertraging in beide richtin gen, al hoopt men spoedig het verkeer over enkel spoor te kun nen hervatten. De dienst van tractie uit Arn hem, de brandweer uit Ede en enkel, autoriteiten waren spoedig ter plaatse. zaam m rter gegraven gat te trekken en werd de Banck zeer behoedzaam omgetrokken, zodat de steven zeewaarts kwam te liggen. Om kwart voor zes was de eerste zandbank gepasseerd en vijftien minuten later spoel den de golven rond de achter-! - ven. Honderden sloegen van he. Ond. Opk. Ond. 20.31 13.55 23.04 20.29 15.22 23.25 20.28 16.48 23.54 20.26 18.06 20.24 19.09 037 20.22 19.54 1.36 20.20 20.25 2.48 20.19 20.46 4.06 r Gedeputeerde Sta- eland en daarna aan van Verkeer en Wa- goedkeuring voorge- itond zijnerzijds geen ;en deze goedkeuring im op 17 Februari '49 nd. ster aanvaardt de delijkheid voor de l van de nieuwe door de Staten van Zee- stelde dienstregeling, en verband bestaan □stelling en goedkeu deze dienstregeling Februari) en de aan- ,n de bovengenoemde rt)- Royen is uit Djogja teruggekeerd. Op het leed hij tegenover de eling van een geza- nmuniqué van beide Dit luidtBij de t hun informele zit- ja op '29 Juli hebben rs van de Nederland- [ïblikeinse delegaties laakt, dat de bespre- r het staken van de 'den, welke op 25 Len en waaraan de deelgenomen, op be- wyze besloten zijn. e bekendmaking van n van deze bespre- de daarop volgende H de vijandelijkheden ht worden, ties keerden ,met twee te Batavia terug. :i-toestel stapten, be en van de Unci, om. de Sulan van Djbgja, ir. Het K.L.M.-toestel nuten later aankwam, T. Van Royen en de 5 Nederlandse en Re delegaties. Ook kolo- lund van de Republi- rale staf reisde mee. Royen deelde aan dat hij verwachtte an de volgende week te kunnen vertrek- naar de reactie van idse Regering op de t Batavia, die spre- 'ereenstemming be- :t „Cease fire", deelt bevoegde zijde me ng wacht thans op over de resultaten ngen in Djogja. Zo- t ontvangen is, zal deze in beschou- n, teneinde haar e bepalen, waarna mogelijk ter kennis a zal worden ge- 3 bekend, ligt het in ïen het overeenge- een zitting van de ties tezamen met de officieel te forma- blikeinse premier, m de Republikeinse Financiën, Dr Ma len 6 Augustus te srwacht. blijf van drie dagen Ihi als gasten van u zullen zijn naar izen voor de ronde-- ntie. op de duinen dit gi- □mvspel gade. i had Van der Tak's een zgn. „no cure ract met de rederij i afgesloten, dat in- alleen bij welslagen gingspoging betaald ►ten „Stentor" en Wijsmuller namen de Barnek over en Zweed de Noorder waar om half tien L Twee sleepboten brachten de Zweed ad naar Amsterdam ickt die geen water Se Amsterd. Droogdok Maatschappij in het dok gaat. (De eigenaar van het restaurant het „Karrew 4", dat recht tegen over de plaats staat waar de Banck gelegen heeft, was met zijn echtgenote naar de sluis ge komen en bood de kapitein van de Banck een kamerplant aan.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1