'n Keu onze s RADIOBOD Concerts UIT DE PROVINCIE Tslecbd-Slowaakse regering waarschuwt priesters OPR Goedkeuring Noord-Atlantisch verdrag Binnenlands nieuws De Stroper „Op< 1 Fa D. F EERSTE KAMER AGENDA middelburg. Zondagmiddag voorstelling tweede kamer. Een waar Alle voorn Alle voorn nieuwste PUNTEN c Fleurivc MANTE PL.AST1 Afdeling zeer vee Gebloen Effen S Wees ei Alle vo Fauteuil BANKS' Houten Gezondb net, mei Eng- led sleemod Eiken Dl Rookstoel Doe UW vo nimmer ko FRANSE VOOR DE ZO blik Ml blik Si fl- Limona Rosebottel; VOOR DE KO echte Coct echte Rozi; VOOR de HOI bi- Veg< blikjes Sar groot blik LEVENSMIDD ■4ÖJÖRDSTRAI In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdagmiddag is de algemene beraadslaging over het wetsontwerp tot goedkeu- rine van het Noord-Atlantisch verdrag, ondertekend te Was hington op 4 April 1949, voort- De heer De Groot (CPNsluit zich aan bij het betoog van zijn fractiegenoot Gortzak. Hij noemt het pact een buitenge woon ernstige zaak; een zaak van oorlog of vrede. Het drijven tot kapitaaluitvoer beschouwt fcii als voorbereiding van een agressie-oorlog. Zulk drijven kent de Sowjet-Unie met. Enig streven om anderen on der het juk te brengen bestaat niet in de socialistische landen. De bewering, dat er dreiging van agressie van de zijde der Sowjet-Unie is, berust naar het oordeel van dejieer De Groot op geen enkele grond. De communisten, zo zegt hij o.m. staan op het standpunt van de mogelijkheid van samenwer king De Sowjet-Unie heeft nooit enige agressie-oorlog ge- voerd* ze is wel het slachtoffer van 'anderer agressie geweest. Het pact, dat nu wordt aange boden is er een waarbij Amerika de leiding zal hebben, betoogt de heer De Groot verder, daar aan toevoegend, dat Amerika en Groot-Brittannië steeds aggressieve oorlogen gevoerd hebben. De Minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker, wijdde andermaal een algemene be schouwing aan het Pact en de voorgeschiedenis er van. Op merkend. dat men daarin niet wilde berusten, waardoor het kwam tot aaneensluiting van gelijkgezinde staten. In dit ver band herinnerde spr, aan de Benelux, de organisatie der Mar shall-landen en het Verdrag van Brussel. De lijn van het Brusselse Verdrag loopt recht naar het Noord-Atlantisch pact. Het is z.i. onjuist te zeggen, dat de Westerse mogendheden aan de leiband van Amerika hebben gelopen. Het primaire doel van het Pact is te voorzien in het recht van zelfverdediging. Als zodanig past het volkomen in 't Handvest. Van uitstel van de bouw van zes torpedojagers is geen spra ke. De invloed van de volksver tegenwoordiging in de nieuwe organisatie is voldoende gewaar borgd. Spr. merkte op, dat de militai re en economische last in Indo nesië zwaar, al te zwaar drukt op ons land. Naar aanleiding van vragen of Nederland wel in staat zal zijn zowel tegenover de partners van het nieuwe ver drag als tegenover de volkeren xan Indonesië zijn verantwoor delijkheid ten volle te dragen, •zeide spr., dat dit inderdaad een moeilijk probleem is. Eerst de praktijk zal kunnen leren of onze krachten hiervoor toereikend kunnen zijn. Wei meende spr. reeds dadelijk te kunnen verklaren, dat indien Nederland op dit gebied in de naaste toekomst voor een con flict zou komen te staan en ae Regering zou moeten beslissen op welk van beide gebieden zij vooral haar krachten zou moe ten inzetten, de verantwoorde lijkheid, die Nederland heeft te genover de volkeren van Indo nesië. voorshands het zwaarst zal moeten wegen. Hij uitte de hoop. dat de ontwikkeling m In donesië van die aard zal zijn, dat binnen niet al te lange tijd aldaar niet meer een zo sterk beroep zal worden gedaan op de militaire krachten en de finan ciën van ons land, zodat Neder land ten volle de verplichtingen zal kunnen nakomen, die uit het Verdrag van Brussel en het Noord-Atlantisch Pact zullen voortvloeien. Tegen bepaalde economische en financiële maat regelen van ondertekenaars van het Pact zal de Regering zich blijven verzetten. Na re- en du pliek is het wetsontwerp aange nomen met 65 tegen 7 stemmen, die der C.P.N.-fractie. Uitvoerig is daarna beraad slaagd over het wetsontwerp tot afschaffing van het besluit oor logspleegkinderen, waarin te vens is geregeld het beëindigen van het bestaan der commissie voor oorlogspleegkinderen en waarin voorts enige overgangs maatregelen zijn getroffen. De hierbij gemaakte opmerkingen beantwoordend zeide de Minis ter van Justitie, de heer Wijers, zich erover te verheugen, dat hij naast critiek ook vele woorden van lof voor de commissie heeft vernomen. De commissie is z.i. uitgegaan van het juiste prin cipe, dat het uitsluitend gaat om 'de belangen der kinderen. Het wetsontwerp is tenslotte z.h.s aangenomen. Te 6V2 u. is de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. wetsontwerpen tot wijziging van het vijfde hoofdstuk der Rijks begroting voor 1947, tot aanvul ling van de Landbouwuitvoer- wet 1938, tot wijziging van de wet tot aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet, tot wijziging van de begroting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor 1947 en tot wijziging van het negende hoofdstuk B der Rijksbegroting voor 1948 (gedeeltelijke over neming van de spoorweg Meche- lenTerneuzen) De Voorzitter sloot hierna de openbare vergadering. De Eer ste Kamer ging hierna in co mité-generaal voor de regerings verklaring betreffende Indone- sië. De Ministers Mr. J. H. van Maarseveen, S. L. Mansholt en D. G. W. Spitzen hadden in de aanvang van de zitting achter de regeringstafel plaats geno men. Bij de aanvang van de beslo ten zitting zat alleen Mr. Van Maarseveen achter de regerings tafel met twee adviseurs. De Eerste Kamer kwam Dins dagmiddag in openbare verga dering bijeen. Z. h. s. werd een aantal wetsontwerpen aange- nomen. Daaronder waren de HEDEN AXEL; Het Centrum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Passa- giers in de nacht". TERNEUZEN: Luxor Thea ter 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „In het duister van de nacht". Lyceumterrein, 7 uur. Zo meravondvoetbal. SLUISKIL: Zaal Krijger, 8 uur: Vergadering A.N.B. JHR. DE CASEMBROOT IN GENT. Jhr. De Casembroot, Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, heeft een bezoek gebracht iaan de tentoonstelling van het vakonderwijs in Oost-Vlaanderen die te Gent wordt gehouden. EXTRA WONINGEN VOOR „DE SCHELDE" Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de gemeen Ie Vlissingen een extra-bouwvolume toegekend van 100 montagewo- ninigen met een classificatie-in houd van 260 m3. Na overleg met de provinciale directie der volkshuisvesting -5 het mogelijk gebleken 120 woningen te houwen met een kleiner volume. Het ligt in de bedoeling om hiervan overeenkom.",tig de wens van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting 80 aan de hier gevestigde industrie, met name aan de N.V. Kon.'Mij. „De Schelde" toe te wijzen De woningen zullen in eigendom en exploitatie overgaan aan de woningbouwverenigingen „Goed Wonen" en St. Willibrord", welke ieder zestig woilingen zullen overnemen. LUSTRUM-BEDEVAART naar O. I- VROUWE VAN DE POLDER. Op Zaterdag 30 eU Zondag 31 Juli a.s. zal de le lustrumverken- nersbedevaart O. L. Vrouwe v. d. Polder te Middelburg worden ge houden. Met vele verkenners uit verschillende delen van ons land, zullen de hoogste verkenmers- autoriteiten in Nederland ondei hoofdaalmoezenier Verhoe- hoofdcommissaris H. F. M. Baron Van Voorst tot Voorst, rector Paap, diocesaan aalmoeze nier Bisdom Haarlem, Ir. E. F. E. Bongaents, diocesaan commissaris wie ven. worden gehouden dat, evenals verleden jaar, onder leiding zal staan van kampvuurleider Jan v. d. Pluijm, uit Breda. Tijdens dit kampvuur zal voor het eerst een door Jacq Schreursi, M. S. C., speciaal voor deze bedevaart ge schreven bedevaartgedicht wor den voorgedragen. Marius Monnikendam compo neerde een speciaal bedevaart- lied op tekst van Wim Snitker De Bredase letterkundige Leo Boekraad schreef het kampvuur- verhaal. TERNEUZEN Concert in het Wilhelmina- plantsoen. De Harmonie „De Verenigde Werklieden," directeur de heer A. Schirris, zal hedenavond te 8 uur een concert geven in het Wilhelminaplantsoen. Afmars om 7.45 vanaf het repe titielokaal. Programma: 1 Marching thro Georgia Mars G. Miller. Ouverture Romanèsque Frits Jakma. Wiener Praterleben Wals S. Translateur. arr. Dreissen. Rossignol et Fauvette Polka voor 2 clarinetten Lt. Purnotte. Marche Victorieuse Mars H. Blankenburg arr. P. J. Molenaar. 6. Selectie uit de Vogelkoopman Operette van C. Zeiler arr. S. P. v. Leeuwen. 7. Carmen Sylva Grote wals J. Ivanovici arr. P. Molenaar. 8 Appèl aux Trompettes Mars A. Ney. (Deze laatste mars is ter her innering geschonken door de; De heer H. Ribbens, voorzitter van het bestuur, herinnerde er aan hoe 12 jaar geleden de heer Heersema werd aangezocht om de leiding van deze cursus op zich te nemen. Dat hiermede een goede keuze werd gedaan bewij zen de honderden cursisten die in de loop der jaren met succes het Middenstandsexamen heb ben afgelegd, en het percentage der geslaagden, over het gehele land vergeleken, van deze offi ciële cursus zeer gunstig is. Als blijk van waardering voor deze arbeid bood hij namens het bestuur de heer Heersema een schaakwerk aan. Namens de aan de cursus ver bonden leraren nam hierop het woord de heer A. C. de Pauw, die er op wees, dat destijds uit de middenstandskringen de nood zaak was ingezien om de oplei ding van de a.s. middenstanders ter hand te nemen, en de vesti ging in gezondere banen te lei den. Met de thans scheidende directeur is spreker vanaf de op richting als leerkracht-aan deze cursus verbonden en het stemt tot voldoening dat steeds op de allerprettigste wijze is samenge werkt en de bereikte resultaten hiermede in overeenstemming zijn. Daar spr. vernomen had, dat de heer Heersema een ijve rig beoefenaar van het schaak spel is, bood ook hij, mede na mens zijn collega, de heer C. M. Weststrate, de scheidende direc teur een schaakboek aan. De heer J. C. de Bree dankte hierop, mede namens alle cur sisten, de heer Heersema voor het ontvangen onderwijs en bood als blijk van hoogachting en waar dering als hernieuwing een boekwerk aan. Hierop dankte de heër Heer sema het bestuur van de cursus voor het groot vertrouwen in hem gesteld, zijn mede leraren de heren De Pauw en Weststra te voor de allerprettigste samen werking, en de cursisten voor de wijze waarop zij' steeds het on derwijs hebben gevolgd. Alleen zijn vertrek uit deze gemeente noopte hem de destijds opgeno men taak te beëindigen, want het was prettig aan de Midden standscursus werkzaam te zijn en te kunnen terugzien op de mooie door de cursisten bereik te resultaten. Tenslotte dankte hij voor de aangeboden boekwerken, dié hem, naar hij hoopte, nog tal rijke malen zal herinneren aan de prettige en voldoening ge vende jaren aan deze cursus doorgebracht. met de daartoe door de techni sche commissie gedane voorstel len een programma opgesteld, waarvan de hoofdpunten hier onder volgen: Vrijdag 12 Augustus. 12 uur: Ontvangst van de deel nemers door de Royal Belgian Sailing Club in het Clubhuis Langerbrugge. 4 uur: Begroeting van de deel nemers door de heer Clays, Bur gemeester van de stad Gent, in verband met het 1000-jarig be staan dier stad. 9 uur: Bal. Zaterdag 13 Augustus. 9 uur: Gezamenlijke kruistocht naar Terneuzen. Aankomst der de vereniging „Voor de Kunst" georganiseerde Kees van Dongen- tentoonsteUing gehouden, waar voor veel belangstelling bestaat. Deze expositie bevat vele van de doéken, die ook in Museum Boy mans te Rotterdam te zien waren, alsmede werken uit particuliere verzamelingen, oja. het schilderij: „Vrouw met jabot", eigendom van de heer Botke te Maastricht, die dit doeik destijds uit protest van de Rotterdamse expositie te rugnam en een vijftal landschap pen. Er zijn geen naakten onder. De tentoonstelling blijft geopend, t/m 31 Juli. De schilder heeft het voornemen te keiinen gege ven, om in de loop van de eerst komende twee weken een bezoek naar Terneuzen AanKomsi uei Walcheren te brengen jachten tussen 14-17 uur. Lig- n plaats zal worden gekozen aan de z.g. Schependijk (Grenulaan). 5 uur: Verwelkoming van de deelnemers door Mr. P. H. W. F. Teilegen, Burgemeester van Ter neuzen, in Hotel Rotterdam, waarbij aan elk der deelnemers door de Gemeente Terneuzen 'n herinneringstegel zal worden uitgereikt. 8 uur: Folklore, zang en dans onder leiding van de heer Cor Schijve te Oostburg. Zondag 14 Augustus Vrije dag. Maandag 15 Augustus 7 uur: Start te Terneuzen voor de Zeilwedstrijd op de Zeeuwse Stromen om wisselbekers, aan geboden door de heer Henri P. Leten, commodore van de R.B. S.C. Wedstrijdbaan: Terneuzen, Vüssingen, Westkapelle, Room pot, Oosterschelde met eindpunt Wemeldinge. 9 uur: Start voor motorjach ten. Wedstrijdbaan: Terneuzen, Vlissingen, Westkapelle, Veere, Zandkreek met eindpunt We meldinge. 7 uur: Uitreiking der prijzen en bekers te Wemeldinge. Voorbereidingen worden getroi- fen om Terneuzen op die dagen een enigszins feestelijk aanzien te geven, terwijl ook de muziek niet op het appèl-zal ontbreken. 2. 3, 4. 5. Internationale zeil- en motor jachtwedstrijden Evenals vorige jaren staat onze stad ook dit seizoen een gebeu ren van de eerste orde op wa tersportgebied te wachten. Uitgaande van een idee van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer, gesteund door de Jacht- haven Terneuzen en met welwil lende medewerking van de Royal Belgian Sailing Club te Gent, zijn plannen uitgewerkt voor het houden van een internationale Stertocht met als middelpunt Terneuzen, waaraan kan worden deelgenomen door alle zeil- en motorjachten, waarvan de eige naren leden zijn van een erken de watersportvereniging. Nadat door de leden van de R.B.S.C. en de Jachthaven de plannen waren uitgestippeld waarvoor diverse bijeenkomsten te Gent en Terneuzen nodig wa ren, is eers comité bestaande uit leden van verschillende vereni CADZAND. Concert. Voor het eerst na de herop richting gaf 't muziekgezelschap V'ios" te Cadzand, onder leiding van de directeur, de heer Van de Bussch'e, uit Retranchement, een concert aan de kust. Niettegenstaande het zeer slech te weer trok dit concert toch veel belangstelling, niet slechts van de badgasten, die momenteel te Oadzand verblijvesn, doch oök van de zijde van de burgerij. GOES. M-U.L.O.examens. Maandag slaagden voor diplo ma A: de dames M. Wisse, Axel; J. J. Sterringa, Hontenlsse en de heren J. Wieles, P". J. Dieleman en W. A. v. d. Berg te Axel; A. C iL Kaijser en I. L. Kesteloo, Terneuzen; J. K. Colijn, Biervliet en D. C. Hoog, Zaïamslag. Afgewezen werden 5 Candida- ten. Expositiewerken Van Dongen In het Kunstmuseum te Mid- delurg wordt momenteel een door VLISSINGEN Spoorwegdiefstallen opgehelderd Reeds geruime tijd werden er klachten vernomen, dat kleine hoeveelheden textiel en rook-ar- tikelen en sierraden verdwenen uit pakketten, die per tre:q naar Vlissingen werden verzonden. Aanvankelijk leverde het on derzoek, ingesteld door de spoor wegrecherche In samenwerking met de Vlissingse politie, geen resultaat op. Tenslotte is men er echter in geslaagd door het opstellen van een val de zaak tot klaarheid te brengen. Drie leden van het spoorwegpersoneel te Vlissingen werden gearres teerd en hebben gedeeltelijk be kend, dat ze zich geruime tijd aan deze diefstallen schuldig- heb ben gemaakt. Een flinke hoeveel heid goederen, kon nog in beslag worden genomen. Het onderzoek, duurt voort. ZUIDZANDE. Bezoek IIARK-comité. Het voormalig HARK-camité der gemeente KameriR, een. der gemeenten die Zuidzande na de bevrijding adopteerde, bracht einid vorige week een bezoek aan deze gemeente. De burgemeester der gemeenten Kamerik en Zeg veld en diens echtgenote waren mede aanwezig. In aanwezigheid van de Raad dezer gemeente en enkele genodigden werd het ge zelschap des avonds ten gemeen tehuize ontvangen, in welke bij eenkomst de burgemeester van Zuidzande nogmaals dank bracht aan de Inwoners van Kamerik Zegveld voor de verleende steun na dé bevrijding. De burge meester der gemeenten Kamerik en Zegveld' sprak eveneens harte lijke woorden en hóópte dat de door zijn gemeenten- verleende steun dé Zuidzandernaren zou inspireren, tot eendrachtige sa menwerking om de geslagen won den te helen. Het gezelschap bezichtigde daarna de weder-op- bouw-objéeten in de gemeente, waarna men nog enige tijd gezel lig bijeen bleef. Botsing- Een Amerikaan en een ihwoner uit Groede botsten Vrijdag j.l. op de nieuwe weg tussen Potjes en Oude Tol met hun auto's tegen elika,ar. De auto's werden be schadigd, doch persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Naar wif vernemen lag de schuld van het ongeluk bij de inwoner uit Groede. De Rijkspolitie maak te proces-verbaal op. J 11-11LG i-nrovtnn ootl Innering geschonken auui uc leden van verscninenae verem- heer Henk Maas, Terwestenstr. 1 „jnjjen en enige belangstellen 28, Den Haag.) den onöer voorzitterschap van Een afscheid Maandagavond verenigden De Tsjecho-Slowaakse Rege ring heeft Dinsdag alle Rooras- Katholieke Priesters gewaar schuwd, dat vergeldingsmaatre- ffGlcn op grote scbs&l tegen nen en hun volgelingen zouden wor den genomen, indien enigerlei 13 MELKKOEIEN DOOK BLIKSEM GEDOOD. Tijdens onweer werden in een j weiland behorende tot het buiten goed „Singraven" te Denekamp, 13 melkkoeien door de bliksem getroffen, en gedood. In het weiland graasden in to taal 16 koeien en kalveren. De koeien waren het eigendom van de landbouwer B. L. Lorna, die toen hij zi«h 's avonds naar de wede begaf om de koeien te mel ken, 13 koeien dood aanitrof. 5, aiuueoetcuA tciu'ow-iVlaanua&aYuv^ Bisdom Haarlem en de heer J. 1 zjch bestuur, leraren en cursis- iRuygers,- diocesaan qammissaris ten van de JVüddenstandshan- Bisdom Breda, aan de bedevaar., deelnemen. 's Zaterdagsavonds zal op het Molenwater te Middelburg weer het traditionele Mar .a-kampvuur door peter baron (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) ten va.11 xax, delscursus in een der leslokalen om afscheid te nemen van de heer H. Heersema, als directeur van deze instelling, die metter woon Terneuzen gaat verlaten. Mr. P-'H. W. F. Teilegen zijn werkzaamheden begonnen om te zorgen voor een waardige om lijsting. Enige vergaderingen werden belegd, waarin verschil lende suggesties aan de hand werden gedaan. Na ampele be sprekingen werd in aansluiting 55) drijfjacht op wilde ZWIJNEN. Dezer dagen zijn in de Loonse en Drunense duinen, welke liggen tussen Loon op Zand en Drunen, enige grote wilde zwijnen en een aantal jonge zwijntjes waarge nomen. Zij brengen aan de te velde staande gewassen door om woelen van de grond veel schade aan, vooral aan de aardappel velden. Een aantal jagers en boeren heeft besloten op het einde dezer week een grote drijfjacht te hou den, waai aan een 45-tal jagers en Nadruk verboden. Hij was meer dan verrast, toen hij de Yardman in dezelfde wa gen zag stappen, en kwam in de verleiding de ander met de in het oog lopende manier, waarop hij zijn vak uitoefenjc.c, voor de gek te houden. In Cannon Street zat Brown nog altijd achter hem aan en Clem vermaakte zich met telkens de straat over te steken om te zien, hoe dikwijls Brown het hem na zou doen. Op 't laatst verveel de het hem en hij riep een taxi aan. Hij droeg dc chauffeur op, naar de Barbican ie rijden en gaf hem op voorhand een halve kroon. D'r zit èen goser achter me heen'', zei hij veelbetekenend, „Een revolverheid, en ik wil hem afschudden tussen hier en de Bar den onöer voorzitterschap van daan om de be de Burgemeester van Terne van het Vaticaan me dreiging van het Vaticaan met excommunicatie t.a.v. Katholie ke leden van de communistische partij ten uitvoer te leggen. Volgens een zegsman hebben ongeveer 80 Priesters, die pier post een oproep ontvingen om vergaderingen met Regerings pen?" De taxichauffeur knikte. „Die rndere snuiter lijkt me niet al te snugger, hè?" vroeg hij twijfelachtig. „Nee, maar ik ben 't zoveel te meer. Ooit ^gehoord van „Buil" Dugan van de Centrale? Bedoel je de Yard?" „Nee, New York." Olcm toonde een penning, die eertijds aan ka pitein Dugan van de New Yorkse politie had behoord en sprong in die taxi. Toen ze wegreden, loerde hij door het adhterruiitje en aag vergenoegd, clat Brown ooik een taxi charterde om de vervolging voort te zetten. Onder het rijden bracht Clean enige noodzakelijke wiizigingen aan in zijn uiterlijk. De raglan jas trok hij uit, waar door hij een paar benen onthulde, die niet door een plus four waren bedekt, zoals Brown uit de op zichtige golfkousen had afgeleid, maar door een gewone grijze broek, die netjes boven de knieën opgerold was. Hij bracht ze weer in haar gewoon fatsoen en haalde zak van zijn overjas een binnenste buiten, waardoor het een chique blauwe trench coat werd In een krant, die hij bij zich had, maakte hij een smalle spleet en daarmee waren zijn voorbereidingen voltooid. spon hij. „Vat is er fan j.c ferlan- gen. Clem?" „25eg, kun je me zo toetakelen, dat mijn bloedeigen zuster me niet zou herkennen?" Lou klakte met de tong, om lorbereldingen voltooid. k!kpn jat hij nog veel Hij keek eens uit en zag, dat ze kon dan z0'n kleinigheid. ,Vat zal het zijn Ik heb de kom- nemen. ZATE maandag 11 De eerste Eun Een weelde va mooie vrouwei slepende meloö Een ouderwetse ge: goede eigenschappen van de beste operettes- Aanvang 2-30 uur. Toegang bo-ven 14 jaar- Plaatsbespr- als gewoon den, w^'tT^vcrs ^llen deel-1 bican. Als je me onderweg m*t, een 60-tal dr.j dan maar recht door. Begre- in AÏdiersgate Street waren en dat Browns taxi volgde op een afstand van ongeveer vijftig me ter. Hij wachtte nog tot zijn eigen taxi de Barbican inzwenk- te, toen gTpte hij vlug op de tree plank, sloot het portier en sprong op de grond. 'n Paar seconden later kwam Brown's taxi ook -de hoek om maar Brown had volstrekt met in de gaten, dat het heerschap mot z'n blauwe jas, dat op hot trottoir stond te lummelen en door een spleet in z'n krant naar de voorbijgangers loerde, de man was, die hij vervolgde. Toen Browns taxi uit het oog was, liet Clem zijn krant zakken, vouwde ze zorgvuldig op, draaide de Angel Cressent in en ging naar Lou Staam's junkwinkel Dadelijk kwam ouwe Lou uit het donkere achterkamertje te voor uit de opgerolde slappe hoed, waartegen hij zijn tweed sportpet verruilde, schijn dribbelen. Ten slotte draaide hij de raglan„Een fan de jongens, hm?" „vat sai lieu ple/te blinderamansuitrustfng, Hil snuffelde wat rond en haal de een oogscherm, een tinnen kroes en een bordje met he op schrift „geheel blind uit rommel. „Dit kun je hebben foor tien shilling. Sixpence de kroessix pence het bord en een shilling de oogkap. En zieven en zes het hondje. Elke vergunning^et dat. Als je vacht, zal Ik het ha ^'Laat maar", grinnikte Clem. Ik moe vlug kunnen opschieten, en dat kan ik niet, als ik met een hond moet optrekken." Lou hoorde dc weigering g lijkmoedig aan en liet Clem een gedfun jMeropVlen? Je kunt hem goedkoop hebben. Fijftien shilling.' (Wljrdt vervolgd.)' autoriteiten bij te wonen, een bespreking gehad met vertegen woordigers van het Ministerie van Onderwijs te Praag. De Priesters zou gezegd zijn,, dat dit „.een laatste waarschu wing" was, aldus de zegsman. De oproepen ter bijwoning van de conferentie waren uitgegaan van het Centrale Nationale Co mité. Op deze conferentie zou niet gesproken zijn over de aard der represailles. Wel zou een woord voerder der Regering zijn toe hoorders herinnerd hebben aan I de vorige week door de Minister van Justitie, Cepicka, afgelegde verklaring, dat de Regering die genen als verraders zou beschou wen, die het excommunicatie- decreet van het Vaticaan zouden willen toepassen. De woordvoer der der Regering zeide, dat niet alleen tegen Priesters maar ook tegen de volgelingen van iedere Priester of lid van een religieu ze orde, die de Regerings-ver- ordeningen niet zou nakomen, maatregelen genomen zouden worden. Van Kerkelijke zijde werd ver nomen, dat het voorlezen van een brief van de Tsjecho-Slo waakse preekstoelen op Zondag, waarbij steun aan de Bisschop pen beloofd werd, nog niet tot de arrestatie van enige Priester aanleiding gegeven heeft. De brief, die in bijna iedere kerk in Praag werd voorgelezen, luidde, dat de Priesters het Ka tholieke actie-comité der Rege ring niet erkenden en de belan gen van God „boven die van de mensen" zouden blijven stellen. Sommige Priesters werden met boeten bedreigd. Zij verkozen echter allen de gevangenis en werden tenslotte vrijgelaten. juweiefiuitfi mmm «a-gevoei» cue aoor 'n nel gaat- BRIAN DONLEVY als juwelendiei - MIRIAM HOPKINS als de verraadster - PRESTON FORSTER als de menselijke speurhond in een film vol spanning- Toegang boven 18 jaar- Plaatsbespr- als gewoon

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2