1 Senaatsdebat over Atlantisch Pact Communiqué over bezoek Dr. Van Royen aan Djokja PRESIDENT TRUMAN hield een rede over de buitenlandse politiek der Ver. Staten Van Cauwelaerts programma WOENSDAG 20 JULI 1949. De toestand In de Belgische Congo HOOGWATER De inter-Indonesische Conferentie Moh. Natsir over het staken van het vuren Laat toch Uw kraan niet onnodig openstaan! Nieuwe Commandant van de Zeestrijdkrachten Indonesië VerruÏ5tiing betalingsveikeer West-Du'tsland-Nederland De Londense havenstaking Toerisme naar België en Luxemburg Spoedig delegatie naar Koning Leopold Het Atoombomgeheim Terneuzen 0.04 12.37 Walsoorden 0.54 1.27 24 JULI. v.m. n.m. Breskens 0.26 12.53 Terneuzen 1.01 1.28 Walsoorden 1.51 2.18 ooorJigmij leringscrisis in België Frankering bij Abonnement: Terncuzen ■■mi I III.C. mnri WEERSVERWACHTING ;j medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig" van Woens dagochtend tot avond. Westelijke wind. Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide buitjes. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets minder koel. v 5e Jaargang No- 1169 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Te Batavia is van officiële feit, dat het inter-Indonesische Nederlandse zijde het volgende overleg tussen de Republiek en de B. F. O. in eerste aanleg zal plaats hebben te Djogja van 20 communiqué uitgegeven: „Het enige dagen geleden aangekondigde bezoek van de voorzitter van de Nederlandse delegatie aan Djokja, heeft thans plaats gehad. Dr. Van Royen was vergezeld van de vice-voorzitter van de delegatie, Mr. N. S. Blok, de Nederlandse voorzitters van de beide sub commissies, Mr. H. L. 's Jacob, Mr. A. H. C. Gieben en Mr. P. J. Koets, Dr. J. P. de Beus, Mr. C. J. van Schelle en de heer W. A. van Goudoever, hoofd van de afdeling federale contacten van de R. V. D. Het gezelschap, dat Zondag 17 Juli vertrok, is Maandag terug gekeerd, met uitzondering van de heer Van Goudoever, die eerst Dinsdag 19 dezer te Bata via wordt verwacht. De heen- en terugreis werd per K.L.M.- vliegtuig ondernomen; er is feden aan te nemen, dat spoe dig Djogja weer in het regel matige lijnnet van de K. L. M. zal kunnen worden opgenomen. De reis heeft geheel aan het doel beantwoord. De leden van de Nederlandse delegatie hebben gelegenheid gekregen kennis te maken of de kennismaking te hernieuwen met president Soe- karno en een aantal Republi keinse leiders, onder wie ook Mr. Sjafroeddin Prawiranegara, de leider van de voormalige nood- regering en de kortelings te Djogja teruggekeerde leden dier regering: Mr. Susanto Tirto- prodjo en Kasimo. Kort na aankomst heeft het Nederlandse gezelschap een be zoek gebracht aan president Soekarno en vice-president Hatta, waarna de lunch gebruikt werd met leden van de Repu blikeinse delegatie, 's Avonds heeft Soekarno een maaltijd aangeboden, waar het voltallige Republikeinse kabinet en de voorzitter van de Republikeinse delegatie mede aanzaten. Er was ook buiten deze officiële ontmoetingen gelegen heid tot informeel contact, waarbij een aantal hangende vraagstukken nader kon worden besproken. Aan beide zijden be staat de indruk, dat deze aan rakingen nuttig zijn geweest. Het Nederlandse gezelschap heeft kennis genomen van het tot 23 Juli en vervolgens na de puasatijd 29 Juli te Batavia zal worden hervat. Men merkte op, dat dit defi nitief betekent een verschuiven van de aanvangsdatum van de rondetafel-conferentie, welke immers zou worden geopend 1 Augustus a.s. Desondanks hopen beide delegaties dat het be staande tijdschema, dat uitgaat van de duur van twee maanden voor de conferentie en vervol gens een termijn van zes weken voor ratificatie van hetgeen te Den Haag zal worden overeen gekomen, zal kunnen worden gehandhaafd, teneinde te gera ken tot de voorgenomen soeve reiniteitsoverdracht voor het einde van het jaar. Münistcr van Voorlichting, Moh. Natsir, aan. Aneta. Natsir is van mening, dat de uitvoering der order tot het sta ken van het vuren en de Ronde tafel-iccnferentie tegelijkertijd kunnen plaats vinden. Na de overdracht der souve- reiniteit zal de positie van het Nederlandse leger die zijn van een vreeand leger, dat geen func tie meer heeft, aldus Natsir, die met betrekking tot de verdedi ging van de Archipel meende, dat een aanval van buiten niet kan worden tegengehouden, ook al verdedigt men zich tezamen met de Nederlanders. De Indonesische regering zal sterk genoeg zijn voor het handhaven van de bin nenlandse veiligheid. De commissie der Ver. Naties dient volgens Natsir haar mede werking te blijven verlenen tot dat de souvereiniteit is overge dragen, een democratische rege ring zal zijn gevormd en het Ne derlandse leger uit Indonesië zal zijn teruggetrokken. In een gisteren door President Truman gehouden redevoering over de buitenlandse politiek der Verenigde Staten, deed hij een be roep op het congres de ingevolge het plan-Marshall uitgetrokken gelden niet te verhinderen. De Amerikaanse president sprak zijn rede uit voor de „Shriners Convention" (een geheim ven nootschap). Sprekend over de door de betrokken congres-com missie gedane voorstellen tot een aanzienlijke verlaging van de over het jaar 19491950, in het kader van de hulpverlening volgens het plan-Marshall, uitgetrokken gel den, zeide de president: „Wij moeten erop toezien, dat het met veel moeite en strijd herwonnen economische herstel van andere In Leopolds tad heeft de gouver neur-generaal van de Belgische congo, Jungers, de zitting van de gduvernementsraad geopend met een rede, waarin hij zeide, da in het afgelopen jaar, evenals vorige jaren, in de Congo en in Roeanda- Oeroendi een volstrekte politieke en sociale rust heeft geheerst. Hij sprak over het gevaar ener com munistische infiltratie, die reeds enkele naburige koloniën schenen aan te tasten. In een toelichting op de rege ring-apolitiek in de Congo zeide Jungers onder meer: ,,,iHet is duidelijk, dat wij door onze wet geving, door de indrukwekkende uitbreiding van het Christendom, ijoor de bevordering van het on derwijs en door onze economische activiteit ee» grondige ommekeer in de Bantoegemeenschap tot stand hebben gebracht. Hoe on zeker het vroegere evenwich der sociale verhoudingen ook geweest mag zijn, een verbreking er van door ons toedoen is alleen gerecht vaardigd als wjj er iets beters voor in de plaats stellen. De In heemse élite heeft een! keuze ge daan tussen de oude en de nieuwe vormen der beschaving; zij heeft vastbesloten de Westerse christe lijke beschaving gekozen. Op geen enkele wijze willen wij haar hoop ap geleidelijke assimilatie teleur stellen". "V 20 JULI. v.m. Maandagavond heeft er een vergadering plaats gehad van het Republikeinse Ministerie voor de samenstelling van de Republikein se delegatie voor de inter-Indone- sische conferentie. Tot voorzitter der delegatie werd Moh. Hatta aangewezen. De gewone reeds be staande Republikeinse delegatie zal worden aangevuld met de fractieleiders tot 21 personen. Dinsdagmorgen zijn twee der dirie K.L.M.-vliegtuigen te Djokja aangekomen met het gezelschap der B.F.O.-delegatie, dat in het hotel „Merdeka" is onderge bracht. Deze delegatie heeft Dins dagochtend te tien uur een open bare vergadering van hot K.N.I.P. bijgewoond, waar zij de uiteen zetting van Moh. Hatta inzake de Van RoyenRum-verklarin gen heeft aangehoord. Te twaalf uur zou het gezelschap een be zoek brengen aan de Paku Alam, in diens functie van hoofd der Daeran. In de stad waren vele spandoeken aangebracht met leu zen voor de eenheid van Indone sië en waarop te lezen stond, dat het doel van Indonesië de volle dige vrijheid is. „Hlet is reeds zeker, dat de or der tot het staken van het vuren zal worden uitgevaardigd, doch of zij uitvoei/baar zal zijn' is ©en andere kwestie", aldus verklaar de te Djokja de Republikeinse N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen" De „Dernière Heure" geeft een korte samenvatting van het programma van Van Cauwe- laert, zoals de voorzitter der Liberale Partij, Motz, dit Zon dag aan het permanente comité der partij heeft uiteengezet. De staatsuitgaven zouden worden verminderd door bezui niging, niet alleen op de minis teries, maar ook bij de semi- overheidsinstellingen. Er zou worden gestreefd naar belas tingverlaging, zonder dat het begrotingsevenwicht of de sta- Naar wjj vernemen zou binnen kort de benoeming te verwachten Zijn van Schout bij Nacht F. J. Kist, vlagofficier ter beschikking van de chef marinestaf als com mandant van de zeestrijdkrachten in Indonesië. Zoals bekend, wordt deze func tie op het ogenblik vervuld door vice-admiraal A. S. Pinke, aan wie binnenkort eervol .-ontslag zou worden verleend. biliteit der valuta in gevaar mogen worden gebracht. De subsidies aan de spoorwegen en de kolenmijnen zouden worden verlaagd, de compensatiebons afgeschaft. Het stelsel van sociale verzekeringen zou wor den vereenvoudigd, het bouwen van grote kantoren voor deze dienst zou worden stopgezet. De werkloosheid zou worden be streden door een programma tot aanmoediging van de wo ningbouw. De Liberale vakorganisaties zouden op dezelfde voet als de andere worden behandeld. De schoolkwestie zou opnieuw wor den bestudeerd. De regering zou zich niet verzetten tegen uitbreiding van het openbare middelbare onderwijs, voor zo ver dit het vrije (katholieke) onderwijs niet zou verstikken. Breskens Terneuzen Walsoorden 8.54 9.29 10.19 n.m. 9.16 9.51 10.41 De voortzetting van het Se naatsdebat over het Atlantische Pact heef de republik. senator Cain (Washington) critiek geoe fend over de uitslul ,ing van Spanje, Zweden, Griekenland en Turkije. In de komende jaren zou de vriendschap en militaire ,-teun van Spanje mogelijk nodig kunnen zijn. Spanje nam in stra tegisch opzicht een bijna .beslis sende plaats aan helt Westelijke deel van de Middellandse Zee in. ,,MJoet de Spaanse hulp jpi tijd van nood en de steun van zijn mil- lioenen tegen het communisme getrainde oud-strijders ons onit- zegd worden omdat sommige Eu ropese politici, mogelijk onder invloed van communistische ele menten, de kleur van generaal Franco's neus niet aanstaat?" aldus de senator. Uit het verdrag bleek niet; dat Zweden toegelaten zou worden indien het zulks wenste. De Amerikaanse ver plichtingen tegenover Grieken land zouden verminderd kunnen worden, indien 'het tot het pact toegelaten werd. Ook Turkije diende tot het pact toegelaten te worden, indien men overeenkoms tig de opvatting handelde, die Truman ten opzichte van dit land koesterde. Het bestaan van Tur kije was van vitaal belang voor West-Europa en Amerika. Gain vroeg zich af hoe het dan moge lijk was, dit land lang van het pact uit te sluiten. De senator bracht hulde- aan de „De .Turkse moed" om de Sovjet-Russische eisen van 1945 en 194)6 van de hand te wijzen. Senator James Kern (republi kein voor Missouri) zeide tegen het pact te zullen s emmen, om dat dit Amerikanen zou verplich ten landen te verdedigen, die mo gelijk niet bereid waren zichzelf! te verdedigen. Hij was verder op het Britse en Franse militaire verbond met de Sovjet-Unie en vroeg of xneri er zeker van kon zijn met welke van hun geallieer den deze landen in geval van een oorlog tussen de Sovje- -Unie en Amerika, samen zouden gaan. Senator Forrest Donnell) Repu blikein voor Missouri) richtte zich voor de tweede maal tegen het pact en verklaarde, dat geen voorzieningen waren getroffen voor het geval dat een lid-s pat communistisch zou worden. Wel iswaar was verklaard, dat hier voor geen gevaar bestond, doch de mogelijkheid was over twintig jaar niet uitgesloten; in Frankrijk was het aantal kiezers 25 procent. Er heerste een absolute misvat ting over de eisen, die het pact aan de Ver. Staten zou stellen. Het grondwettige recht van het Congres om oorlog te verklaren zou volledig over het hoofd wor den gezien. De leiders der buiten landse politiek Vandenberg en Connally spraken in ,.\&ge orato rische algemeenheden met weinig verwijzingen naar de werkelijke taal van het pact." Door de bank Deutscher Laen- der is een verruiming aangekon digd voor het betalingsverkeer van de Duitse bizone met Dene marken en Nederland, welke binnenkort ook zal gelden voor Zweden en Noorwegen. Er is thans bepaald, dat de hiervoor aangewezen West-Duitse ban ken gemachtigd zijn in het ver keer met Denemarken en Ne derland rechtstreeks accredi- tieven te openen en betalingen te verrichten, zonder daarbij gebruik te maken van de bemid deling van de Bank Deutscher Laender. Deze faciliteit gold tot dusverre nog slechts voor de Ver. Staten, Zwitserland en Groot-Brittannië. Dinsdag het begin van de vierde week van d? Londense ha venstaking waren evenveel soldaten als bootwerkers bezig met het lossen en laden van be langrijke levensmiddelen en ex portzendingen in de halfverlaten havens van Londen. Ofschoon soldaten en manschappen van de luchtmacht zich ook op andere schepen aan booord begaven, zijn er nog 70 schepen, waarop niet gewerkt wordt. Heden zullen nog 2000 soldaten ingeschakeld worden. Dinsdagavond staakten van de 24.000 havenarbeiders er 15.441. De Londense staking doet thans haar uitwerking in ernstige mate gelden op de havenstad in het Westen, Liverpool, waar een on afgebroken rij vrachtwagens stond, te wachten om exportgoe deren te lossen, die aan de haven van Londen waren onttrokken. Hoewel de havenarbeiders te Li verpool normaal werken, stapelen de goederen zich thans op. vrije landen niet door stagnatie en het de overhand krijgen van gevoelens van wanhoop te niet wordt gedaan." Waaraan hij toe voegde: „Een van de meest dwa ze dingen, die wij thans zouden kunnen doen, is het verlagen van de bedragen, beschikbaar gesteld voor de bevordering van het Europese herstel. Indien wij dit zouden doen, zouden wij opzette lijk de vorderingen op .de weg naar vrede en vrijheid teniet doen die wij met zoveel moeite hebben gemaakt. Slechts de communisten zouden er voordeel van hebben, indien wij een dergelijke kortzichtige po litiek zouden bedrijven. Wij hebben vorderingen ge maakt bij ons streven naar vrede en vrijheid, amidat wij bereid wa ren het daarvoor benodigde kapi taal beschikbaar te stellen. Het zou niets minder dan een ramp zijn, indien wij thans politiek overstag gingen en zouden pro beren er met halfbakken maatre gelen te komen. En het zou even zeer een ramp zijn, indien wij het begrip bij en de medewerking van andere democratische volken, die wij ons hebben verworven, zouden verminderen of geheel zouden verspelen." Truman zeide erop te rekenen dat de senaat, die Donderdag a.s. over de voorgestelde bekrachti ging van het Noord-Atlantisch verdrag moet stemmen, zijn goed keuring aan de ratificatie zal schenken. „Een overweldigende meerder heid van ons volk staat bekrach tiging voor", verklaarde de pre sident. President Truman verwierp in zijn toespraak het communisme; hij zeide, dat heden ten dage aan millioenen in de gehele wereld de vrijheid wordt ontzegd. De leiders van sommige landen schijnen thans nog op macht te vertrouwen als een methode, om de wereld naar hun inzichten te organiseren. In de leer, die zij aanhangen, wordt gepleit voor een gewelddadige omverwerping van vrije regeringen; ook streven zij ernaar een klassenoorlog te doen ontstaan. Ter bevordering van hun doel einden, doen zij een vals beroep op 's mensen zin voor rechtvaar digheid; zij speculeren op de ge meenschappelijke wens van hef mensdom, zijn levensvoorwaarden te verbeteren. Doch in de praktijk is hun stelsel voor wereldhervor ming geen haar heter dan de oude tyrannieën die hebben ge baald. In de inwendige structuur van het bouwsel dezer nieuwe tyran- nen wordt de noodlottige zwak heid vian alle op dictatuur berus tende regeringsvormen weerspie geld. Het schijnt, dat de spannin gen en conflicten, ook in het door hen gecontroleerde gebied, aan het toenemen zijn. Dit stelsel der nieuwe tyrannen zal mogelijk tijdelijk overwinnin gen behalen. Doch op de lange duur heeft het de keus uit slechts twee mogelijkheden: het moet zichzelf vernietigen, of het moet zijn streven, om andere landen te dwingen in zijn gareel te lo pen, opgeven. Er zijn personen, die ons willen doen geloven, dat oorlog tussen de mogendheden, die toegewijde aanhangers zijn van onze opvat ting van internationale organisa tie en die staten, die de interna tionale organisaie vorm, die-thans de naam „communisme" draagt, zijn toegedaan, onvermijdelijk is. Dit is echter niet het geval. Ik ben optimistisch, wanneer ik mijn blik op de toekomst richt, omdat ik geloof in de buitenge wone aantrekkelijkheid van de democratische beginselen voor 's mensen geest en hart; want het zijn deze beginselen, die in vrije landen zijn beproefd en die thans in de gehele wereld steeds meer aanhangers vinden. Onze ideën hebben de zege be haald in de strijd tegen de abso lutie monarchieën van de negen tiende eeuw en zij zullen ook ze gevieren over de nieuwe en ver schrikkelijker vormen van dicta tuur, zoals onze eeuw die kent. De wereld is ziek van politiek fanatisme; zij heeft meer dan ge noeg van ongebreidelde propa ganda en van door dictatoriale regeringen verwekte hysterie. Het mensdom walgt van practij- ken, waarbij gemarteld wordt en politieke moorden worden begaan en het heeft een afkeer van poli tieke bondgenootschappen, waar van het bindmiddel uit vrees be staat. De mensen wensen in vrede sa men te leven. Zij wensen nuttig werk te doen." President Truman verklaarde verder nog dat de tijdens de oor log bestaande hooggestemde hoop dat een duurzame vrede zou worden gesloten en dat er een geest van kameraadschap zou heersen tussen het Amerikaanse volk en andere volken, ten dele niet is verwezenlijkt. „De leiders van enikele landen hebben de ver bindingen tussen het door hen geregeerde volk en de buiten wereld afgesneden en daarvoor in de plaats een muur van arg waan opgericht. Doch niettemin blijft het Amerikaanse volk op rechte gevoelens van vriendschap en medeleven voor de volken koesteren, die thans, door middel van het geweld ondersteunde kui perijen, van ons zijn afgesneden. Wij zijn ervan overtuigd dat, in dien hen werd toegestaan de fei ten te vernemen, zij, onze vriend schap zouden beantwoorden", be sloot de president. De Nederlandse Bank maakt bekend, dat op grond van een zojuist tot stand gekomen over eenkomst met België en Luxem burg aanvragen vóór deviezen voor toerisme naar België/Lu- xemburg voor de maanden Augustus en September van 22 tot en met 27 Juli a.s. op de gé- bruikelijke wijze kunnen worden ingediend. Aangevraagd kan worden B.frs 400 per dag en per persoon tot maximaal B.frs 2800. Aanvragen kunnen alleen worden ingediend door personen die in 1949 nog geen deviezen voor toerisme naar enig land hebben gekregen. wordt „aanstaande'"'-genoemd. Belga meldt nader, daJt de vol gende Ministers van Staat zich naar Pregny zullen begeven: Vtjor de C.V.P. de heren De Schrijver, Car ,on de Wiart en Heyman; voor de socialistische1 partij de heren Buset, Soudan en Delattre; voor de liberale partij de heren Devèze, Dierckx en Gillon. Koning Leopold van België zal binnenkort met leiders van de drie politieke partijen van België een onderhoud hebben over de politieke crisis. De besprekingen waarvoor nog geen datum is vast gesteld, zullen worden gevoerd in het verblijf van de Koning te Pregny bij Genève. De delegatie zal worden geleid door Paul Henri Spaak en Frans van Cauwelaert. Het vertrek van de delegatie He- leidende Britse liberale blad Manchester Guardian stelde gisteren de vraag, of het van het standpunt der Westelijke Unie uit gezien niet strategisch het ver standigste is om de productie van de atoombom een Ameri kaans monopolie te laten blijven. Het blad vraagt, of Engeland niet genoeg vertrouwen heeft in zijn Amerikaanse bondgenoot om tot hem te kunnen zeggen: Gij hebt de Atlantische Oceaan ais uw bastion en daarachter heb) 5 gij reusachtige fabrieken voor ge heime. wapens, die uw en onze geleerden in de oorlog tegen Duitsland eensgezind uitvonden. Ons land is slechts een klein en kwetsbaar eiland en daarom ver trouwen wij u de productie en he,': gebruik in de oorlog toe van een wapen, waarvan de vrijheid van Europa wel eens zou kunnen afhangen. uic upux un ken zijn bij de kwestie van de Londense havens, uit het land gezet zullen worden. Minister Ede verklaarde in het Lagerhuis: Donderdag werd mij medege deeld, dat drie vreemdelingen met communistische betrekkin- Ede antwoordde, dat hij in deze kwestie niet onder pressie had gehandeld. Verder zeide hij, dat, voorzover hij wist, deze drie vreemdelingen de eerste waren, die zich met de kwes tie der havenarbeiders hadden ingelaten. resteerd. Vqlgens een officiële Britse ver klaring kwam Mueller juist uit een zuiveringsgerechtshof waar- vdor hij moest verschijnen, toen hij door 40 tot i 50 personen werd aangevallen. iNaar aanleiding hiervan werden 31 personen ge- arresteerd. aan zijn badcostuum, als over winnaar uit de strijd want de journalisten bleken de driemaal twee kilometer niet te kunnen volmaken. Dr. Kolb heeft thans duizend mark uitgeloofd voor) elke collega, die hem het proef- i,et a.s „Hersilia". stuk nadoet. ten 3 ugustns. Naar Indonesië vertrekt op 30 Juli a.s. het .m.s. ,Blitar". Met dit schip kan post worden meegezon den mits deze uiterlijk 28 dezer op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt 5 Aug. Uiterlijk pos- f MAANSTANDEN 11 Maan Opk. Ond. Ond. 20.45 20.43 20.42 20.40 20.39 20.37 20.36 20.34 20.33 1.24 2.21 3.35 5.02 6.32 8.03 9.32 10.59 12.25 19.48 20.38 2113 21.38 21.56 22.10 22.22 22.34 22.48 jeid kan worden ver- ritse document wordt van 1940 daterend de opperste Sowjet l, waarin wordt ver- absenteïsme van ar- woonlijk wordt be de betrokken wer- ;arbeid te laten ver- de plaats, waar zij werk zijn gesteld", van de Britse dele- 3 conomische en so- der Verenigde Naties hts ondergeschikt is •mene vergadering verder nog dat men g is, dat zich in de ar het verrichten van ,d in de Sowj et-Unie ien millioen personen ïetgeen ongeveer tien van alle werkende burgers van Sowjet- Dp deze wijze werden amides gebouwd", al- Smith, „namelijk met ring van slavenar- p deze wijze worden rukwekkende zoveel- nen van de Sowjet- roerd. Het geheel is zo i, dat ik denk dat nie- leloven zou, indien wij er niet voor ons had- ïrklaarde verder nog, htste behandeling ten ,n personen, wier zaak >ek was en die aan opsluiting" werden en, doch niet aan hen waren veroordeeld, irussisch stelsel is er- arbeiders te verkrij- afgelegen gebieden, nen op normale wijze dskrachten zou kun- igen." Iers der daarvoor in tg komende godsdien- aet gemene recht af regelingen getroffen Schermerhorn (Arb.) 1 amendement in be- feze passage te laten met het oog op het ig echtscheidingsrecht amieten. De heer Van ing ondersteunde dit :nt. ster persisteerde ech- raorgesteldle tekst, ge- overleg met de Suri- ilegatie. e heer Schermerhorn Ier had voorgesteld in 1 „de voltrekking des in de voorgedragen ezen „het huwelijks- erd dit amendement en met 61 tegen 8 (7 A.R. e.i de heer De Kort (K.V.P.) ver en amendement, be- in de onderwijspara- lezen„Het bijzonder vormend lager onder ede de opleiding van en daartoe, welke aan landsverordening te oorwaarden voldoen, lar dezelfde maatstaf >enbaar onderwijs uit ,re kas bekostigd. De dening stelt voor- rast, waarop voor het algemeen vormend r en voorbereidend ?rwijs bijdragen uit de ras worden verleend", ter ontried het amen- nendement-De Kort enomen met 52 tegen n. Tegen stemden de 1 de Partij van de Ar- lve de heer Willems .N. ontwerp werd met al- stemmen aanvaard. lotwoord nu de eind- 1 het parlementaire eikt, zeide de voorzit- et recès zal worden :n voor een openbaar a debat vóór de ronde entie. Dat zal niet n dan Donderdag 11 maar waarschijnlijk iets later worden. m Cauwelaerts taak ëindigd. ik is geëindigd" aldus informateur, de heer daert, gisterenavond sten mede. „Anderen :rk nu moeten voort- welaert zeide voorts, os-Regent thans een zal benoemen. Hij at dit niet voor he- i het geval zou zijn. taak van de forma- ia te gaan of de mo tet het vormen ener estaat. „Ik geloof dat ikheid inderdaad be- besprekingen hebben ijke mate kunnen bij- de opheldering van unt der partijen in de estie en, naar ik ver een zekere toenade- 1 die standpunten te- Anen brengen". Het kabinet van de Prins-Re gent deelde gisteravond mede: „De Prins-Regen t heeft de heer Van Cauwelaert ontvangen, die verslag heeft uitgebracht over de uitvoering van zijn opdracht. Op zyn verzoek heeft de Prins- fntheven''m V&n Zijn °^dracht

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1