De verdediging van West-Europa De explosie in de Franse zone Het spionnage-onderzoek in de Verenigde Staten over MINISTER LIEFTINCK Van Cauwelaert's voorstellen inzake Koningskwestie r MAANDAG 18 JULI 1949. Communiqué Ministers van Defensie De thuiskomst van de opvarenden van de „Kota Inten" „New York Times" over E. C. A.-hulp aan Nederland Logboek „Franeker" gevonden Fiets met hulpmotor Nieuwe staking In Antwerpse haven? HOOGWATER „LIBRE'BELGIQUE" Verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid in Zwitserland Rijwiel Solex is nu bijna een gewone fiets Wij leveren U water voor mens en dier, „Misbruik" het nu niet voor Uw plezier! Tramongelukdoorsabotage? Staking In Amerikaanse Staalindustrie afgewend Prijs koolzaad oogst 1950 Ook Liberalen verwerpen Van Cauwelaert's voorstellen joorJiging OM 0.54 v.m. n.m. Breskens Terneuzen Walsoorden leringscrisis In België Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot avond. Nog enkele buien. In de vroege ochtend hier en daar mistig. Overigens wissel, bewolking met enkele versprei de regen- of onweersbuien. Over 't algemeen zwakke wind. Ongeveer dezelfde of iets la gere temperatuur als Zondag. 5e Jaargang No- 1167 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. De vijf ministers van defensie van de landen der Westelijke unie heibiben de hun voorgelegde pro gramma's voor wiapenproductie goedgekeurd, aldus een communi qué, dat Zaterdag dioor de secre tarisgeneraal van de permanen te commissie der Westelijke unie is bekend gemaakt. De ministers beschouwden deze programma's als de beste combi natie van de productiemogelijk heden der vijf landen en zij heb ben maatregelen vastgesteld om de doeltreffendheid van de thans beschikbare strijdkrachten te ver groten. Het communiqué luidt: ,,De ministers van defensie heb ben het werk, dat sinds hun bij eenkomst te Den Haag in April van dit jaap door de verdedigings organisaties van de vijf mogend heden is verricht, in beschouwing genomen. In het bijzonder hebben zij de supplementaire productie van wa penen overwogen, die door de lan den van de Westelijke unie zou worden ondernomen en waarvoor Naar aanleiding van vele brie ven van ouders van opvarenden op de „Kota Inten" deelt de di recteur voor de demobilisatie me de, 'dat van 18 tot 22 Juli a.s. elke avond via het radio-programma van de Nederlandse Strijdkrach ten tussen 18.30 en 19.00 uur aan gekondigd zal worden, welke mi litairen de volgende dag vanuit Amersfoort naar huis zullen te rugkeren. Het was helaas niet mogelijk deze gegevens eerder ter kennis van belanghebbenden te brengen. de beginselen in overeenstemming met de ministers van defensie en van financiën in Maart 1949 door de consultatieve raad zijn vast gelegd. „Zij hebben de programma's, die hun zijn voorgelegd, goedge keurd. Deze programma's vor men de best mogelijke combina tie van de productie-mogelijkhe den der vijf landen als een geheel en dat van de militaire prioritei ten. „Zij hebben een eensgezind plan voor de verdédigingsinspanning van de vijf mogendheden goedge keurd en maatregelen vastgesteld om de doeltreffendheid van de thans beschikbare strijdkrachten te vergroten. De Amerikaanse en Canadese officieren, die aan ieder stadium van de voorbereidende werkzaam heden hadden deelgenomen, wa ren als gewoonlijk als waarne mers aanwezig". In een hoofdartikel heeft de New York Times het Neder landse rapport over het gebruik van de tegenwaardefondsen van de Marshall-hulp in Nederland geprezen. Het blad noemt het Neder landse rapport „concreet en be grijpelijk" en schrijft, dat het er veel toe zal bijdragen om de Amerikanen met het betalen van belasting voor de Marshall hulp te verzoenen. ,„Ons gees tesbeeld van de stoere Neder landse arbeider en de geduldige Nederlandse boer moet ons hel pen om iets persoonlijks in ons hulpprogram te voelen". „Het is prettiger om dat deel van de belasting, dat als hulp aan Europa gaat, te betalen, als wij ons bewust zijn, dat het geld niet in of ander fonds van eco nomische waarde wordt gesto ken, doch in boerderijen en hui zen voor menselijke wezens als wijzelf", aldus het blad. Zondag hebben regerings functionarissen van India en Nederlandse deskundigen een grondig onderzoek in de „doden- vallei", de plaats van de ramp met de „Franeker", ingesteld. Een officiële woordvoerder heeft medegedeeld, dat het ra diologboek, de hoogtemeter en de snelheidsmeter na vijf uur zoeken gevonden zijn. Het logboek, wel gehavend door regen en modder, was nog leesbaar. Thans is ook voor het rij wiel, uitgerust met hulpmotor merk Mosquito geen rijvergun ning meer nodig. Evenals met de Solex kan men nu dus ook met een Mosquito-rijwiel op Zondag rijden. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft aangewezen als motorrijtuig, waarop art. 2 van de wet van 11 Dec. 1947, houdende tijdelijke regeling van het perso nenvervoer met motorrijtuigen, niet van toepassing is, het rijwiel, uitgerust met een motor, merk: „Mosquito". Dit betekent dus, dat men thans ook op Zondagen met deze hulp motor mag rijden zonder speciale vergunning. Socialistische vakverenigingen hebben aan de Antwerpse haven arbeiders strooibiljetten uitge reikt waarin een „daadwerkelijke actie" wordt aangekondigd, waar van het tijdstip nader zou worden meegedeeld. Volgens „De Standaard" heeft het Antwerpse havencomité ge weigerd in te gaan op eisen dér vakverenigingen betreffende een aanvullend pensioen en zou de aangekondigde actie betrekking hebben op het uitroepen van een staking. De staking in de bouwvakken in Antwerpen, Kortrijk en Turn hout omvat thans 14.000 arbei ders. Tengevolge van de ontplof fing zijn gehele straten door het geweld met de grond gelijk gemaakt; onder de ingestorte gebouwen bevinden zich het ziekenhuis en het postkantoor. Volgens sommige berichten ontstond er brand in een oude opslagplaats voor ammunitie van het Duitse leger, op een hoger dan de stad gelegen heu vel; vervolgens sloeg het vuur over naar een andere opslag plaats, waarin zich nog 500 ton ammunitie bevond. De inwoners van Coblenz wa ren door de gloed van het vuur van de eerste brand gewaar schuwd; sommigen verlieten de stad, doch velen onderschatten het gevaar en bleven. A.F.P. meldt nog dat alle hui zen van Coblenz, die binnen een straal van een kilometer van de in de lucht gevlogen ammunitie- opslagplaats zijn gelegen, met de grond gelijk zijn gemaakt; Gemeld wordt, dat ongeveer een vierde gedeelte van de stad is vernield. Naar men aanneemt zijn meer dan 30 personen om het leven gekomen bij de dubbele explosie in een munitieopslag plaats, die Vrijdagavond de De Amerikaanse procureur- generaal Tom Clark heeft Vrij dag onthuld dat door ambtena ren van het Amerikaanse mi nisterie van Justitie een onder zoek wordt ingesteld naar de handelwijzen van twintig of meer personen, die werkzaam zijn op het hoofdkwartier der Verenigde Naties te New York. Clark verklaarde ten over staan van een sub-commissie van de Amerikaanse Senaat voor justitiële aangelegenheden, dat het ministerie van Justitie een onderzoek heeft doen in stellen naar de handelwijzen van een 685 vreemdelingen, zulks in het kader van het al gemene onderzoek naar spion- nage in de Verenigde Staten en in verband met door de 18 JULI. Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 7.05 7.40 8.30 n.m. 7.20 7.55 8.45 Amerikaanse geheime dienst te nemen tegenmaatregelen. „Het ingestelde onderzoek wil niet zeggen, dat al deze perso nen daadwerkelijk spionnage in de Verenigde Staten hebben be dreven of betrokken zijn ge weest in het werk van buiten landse geheime diensten. Doch het houdt slechts in dat over de betrokkenen verkregen inlich tingen en het wenselijk maak ten hun handelingen aan een nader onderzoek te onderwer pen", aldus de Amerikaanse procureur-generaal Tom Clark. De waarnemend secretaris generaal der Verenigde Naties, Byron Price, verklaarde later tegenover verslaggevers, dat terwijl hij „thans" geen com mentaar wilde geven op de door procureur-generaal Tom Clark geuite beschuldigingen, hij toch reeds wilde verklaren, dat er „geen aanwijzingen bestaan, dat enige ambtenaar of ver tegenwoordiger van de organi satie der Verenigde Naties in de uitoefening van zijn werkzaam heden wordt belemmerd". halve stad Pruem, in de Franse zone van Duitsland, met de grond gelijk maakte. Van officiële zijde is Zater dagochtend meegedeeld, dat 17 lijken reeds zijn geborgen, doch dat vermoedelijk nog minstens 15 lichamen onder het puin be dolven liggen. Ongeveer 45 ernstig gewonden zijn naar zie kenhuizen in naburige steden overgebracht. De opslagplaats smeulde Za terdagochtend nog en men ver wacht nog meer ontploffingen. De oorzaak van de explosie is een brand in een aantal kisten, die waren opgeslagen in de na bijheid van 500 ton munitie, die zich op 20 meter diepte in een heuvel bevond. Door middel van het luiden der kerkklokken werden de be woners voor het gevaar gewaar schuwd. De meesten van de 3000 inwoners van het stadje zoch ten daarop teen heenkomen in de bossen in de omgeving. Een aantal bleef echter, zich niet bewust van het gevaar. Brandweerlieden stelden alle pogingen in het werk om de brand weg te houden van de plaats waar de munitie lag op geslagen. Zij slaagden hierin niet en twee explosies volgden. Vele huizen stortten in, ook het ziekenhuis, waarin plaats was voor 60 personen. Er was geen tijd geweest om de patiënten naar elders over te brengen De electrische centrale werd eveneens-geheel vernield. Officieel is door het Franse hoofdkwartier der bezettings troepen in Duitsland bekend ge maakt, dat bij de explosie te Pruem in de Franse zóne 13 per sonen zijn gedood en 32 ernstig gewond. Het geweld der ontploffing heeft een reusachtige krater in de grond geslagen, die 200 me ter lang, 100 m breed en 70 m diep is. Door een woordvoerder van het militair bestuur is ont kend, dat de ramp zou zijn ver oorzaakt door het tot ontplof fing komen van een opslagplaats van ammunitie van het Franse leger. De tot ontploffing geko men springstoffen waren be stemd om versterkingen van de „Westwall (Siegriedlinie) op te blazen. De opslagplaats werd door Duitsers bewaakt en op het tijdstip der ramp bevond zich geen enkele Franse soldaat ter plaatse. De Regering van de. Rijnpaltz heeft ter gelegenheid van de uitvaart der slachtoffers een nationale rouwdag afgekon digd. Het Belgische blad „Libre Bel- gique" meldde op 5 Juli, dat Minister Lieftinck te Middel burg in een rede had gezegd, dat Nederland gevaar loopt af hankelijk te worden niet alleen van Amerika, maar ook van Bel gië en Luxemburg. De „Libre Belgique heeft er toen op aan gedrongen, dat Nederland een uitlegging zou geven. Die uitleg, aldus de editie van Donderdag, is nog niet gekomen. Maar wij hebben wèl verhelderende infor maties gekregen. In de eerste plaats had de Ne derlandse Ministerraad Lieftinck aangeraden niet het woord te voeren te Middelburg. In de tweede plaats heeft zijn rede aanleiding gegeven tot een stormachtige discussie in de Mi nisterraad, waarbij Lieftinck heel wat te horen kreeg. Dit, aldus het Belgische blad, bevestigt een aantal dingen, die wij reeds intuïtief aanvoelden, maar het bewijst ook, hoe nood zakelijk het is, dat men een zo ongediciplineerd Minister wiens dirigistische (geleide economie) vooroordelen zwaar drukken op het leven van Nederland niet alleen, maar ook op het bestaan van de toekomstige Benelux, naar rede doet luisteren. Inderdaad heeft de Minister van Financiën indertijd een toespraak gehouden over de Be nelux en wel in Domburg, zo deelde men het A.N.P. desge vraagd van bevoegde zijde me de. Minister Lieftinck heeft tij dens zijn toespraak verklaard, dat de Benelux een van de be langrijkste doelstellingen van de Nederlandse Regering is. Een zo mogelijk nog belangrijker vraagstuk noemde hij het slui tend maken van de betalings balans. De Minister merkte op, dat het sluitend maken van de betalingsbalans moet worden ge zien als één van de voorwaarden om de Benelux te doen slagen. Hoewel de Minister dit tijdens zijn toespraak niet naar voren bracht, zo deelde men het A.N. P. voorts mede, kan worden ge zegd, dat dit geheel aansluit bij de conclusies, genomen in de Ministers-conferentie van April in Den Haag. De monetaire com missie is het er toen over eens geworden, dat de voorwaarde voor de realisatie van de totale unie is het tot stand brengen van het monetaire evenwicht. Hierbij werd in 't midden gela ten, wat precies onder monetair evenwicht moet worden ver staan. Er bestond bij alle aanwe zigen geen twijfel over, dat daarbij ook het externe even wicht bedoeld werd. De Minister heeft er tijdens zijn toespraak bij de aanwezigen op aangedrongen, indien zij de Benelux willen laten slagen, hun krachten in te spannen om sa men met de Regering alles in 't werk te stellen om de betalings balans sluitend te maken. Dit gaf hem tevens aanleiding om vooral te spreken over de export bevordering en het richten van de export in de juiste richting. Wanneer wij er niet in slagen de betalingsbalans sluitend te maken er is ons nog maar een betrekkelijk korte periode gege ven, daar zoals men weet de Zoals wellicht bekend is voor berijders van motorvoertuigen in Zwitserland een verzekering tegen wettelijke aansprakelijk heid verplicht, aldus de A.N.W.B. Teneinde te kunnen aantonen dat men aan deze verplichting vol doet, kan men van een in Zwit serland erkende verzekerings maatschappij een zgn. declaration d'assurance ontvangen. Indien men niet over een der gelijk document beschikt moet men aan de grens 3 Zwitserse francs betalen Ter voorkoming van misverstand' wijst de A. N. W. B. er nog eens op, dat beta ling van deze 3 frs. niet het risico dekt, zodat bij een eventueel on geval, waarbij aan een derde schade is toegebracht, men toch aansprakelijk blijft voor de ver oorzaakte schade. Marshall-hulp in 1952'53 af loopt dan komen wij in een af hankelijkheidspositie te verke ren tegenover de landen waarbij wij een passieve betalingsbalans hebben, zoals dit op het ogen blik reeds tegenover de Verenig de Staten het geval is. Dit, aldus de Minister, kan aan het welsla gen van de economische unie, ook psychologisch, nooit veel goed doen. Hiervan maakt men thans, dat de Minister zich te gen de economische unie zou hebben verzet tegen het afhan- kelijksargument. Dit is echter een volkomen onjuiste voorstel ling van zaken. Voorts deelde men mede, dat er geen sprake van is, dat de ministerraad de Minister van Financiën had aangeraden om niet het woord te voeren, noch in het algemeen noch over de Benelux. De bewe ring, als zou naar aanleiding van de rede een stormachtige discussie in de ministerraad zijn gevolgd, achtte men van iedere grond ontbloot. De Procureur-generaal voor de districten Zuid-Holland en Zee land heeft de politie in overwe ging gegeven overtredingen van de motor-en rijwielwet, begaan met het rijwiel-Solex, niet meer te verbaliseren. Dit houdt dus in dat men nu werkelijk zonder nummers, zonder rijbewijs, zon der spiegel en hoorn in genoem de provincies vrijuit op de rij wielpaden kan rijden. Het ligt in de bedoeling, dat op korte termijn door de procu reurs-generaal voor andere dis tricten een overeenkomstig ver zoek aan de politie zal worden gedaan. Deze bepaling geldt dus alleen voor het rijwiel-Solex. Volledigheidshalve tekenen wij hierbij aan dat thans nog uitsluitend een wegenbelasting- kaart wordt gevraagd. N.V. Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen" In de Tokiose voorstad Mita- ka is Vrijdagavond een tramstel van drie wagens losgeraakt en met grote snelheid tegen het stationsgebouw opgereden. Tien personen kwamen om het leven en 14 werden gewond. Men ver moedt sabotage. Het trampersoneel te Tokio is aangesloten bij de bond van spoorwegpersoneel, dat de spoorwegdirectie het recht be twist duizenden overtollige ar beiders te ontslaan. Een grote staking in de Ame rikaanse staalindustrie, die Vrij dagnacht zou zijn begonnen, is thans van de baan. De „grote drie" van de Amerikaanse staal industrie dé U. S. Steel, de Bethlehem- en de Republic Steel hebben het voorstel van Presi dent Truman voor een bestand van 60 dagen en een commissie van onderzoek, die een oplossing van h©t geschil moet zoeken, aan vaard. De bond van de verenigde staal- arbeiders met een ledental van één milliioen verlangt salarisver hoging en een pensioenregeling. In geen van beide gevallen werd een bedrag bekend gemaakt, doch in gewoonlijk betrouwbare krin gen gelooft men, dat de staalar- ibeiders een gegarandeerd pen sioen wensen van 150 dollar per maand. Dc meeste kleinere maat schappijen hadden reeds met het plan van President Truman inge stemd. De „grote drie" hadden het verworpen, dloch gaven hun tegenstand op onder pressie van het Wliitte Huis. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de prijs voor koolzaad van de oogst 1950 bepaald op 55 per 100 kilo. Deze prijs ligt 5 lager dan die voor de oogst 1949, doch met de Stichting voor de Landbouw, acht de Minister 55 bij het huidige loon- en kos- tenpeil een redelijke vergoe ding voor de aan de teelt van koolzaad verbonden kosten en risico's. Volgens 't socialistische blad „Le Peuple" houden de, inmid dels door de socialisten verwor pen, voorstellen van Van Cau- welaert ten aanzien van de Ko ningskwestie het volgende in: De Koningskwestie moet zon der verder uitstel worden gere geld. Leopolds „onmogelijkheid om te regeren" is een fictie gé wordén, waaraan de Kamers in verenigde zitting een einde moe ten maken. Als er een volksraad pleging zou worden gehouden, zou de uitslag ervan het Parle ment niet mogen binden. Zij zou geen volksstemming zijn en daarom is het ongewenst, dat 'n bepaald percentage zou worden vastgesteld. De nieuwe regering zou na het parlementaire reces een wetsontwerp tot het houden van een volksraadpleging moe ten indienen. Indien het wets ontwerp door de Kamer zou worden verworpen, zouden de beide Kamers in verenigde zit ting bijeenkomen om zich, vol gens de wet op het regentschap van 1945, uit te spreken over on middellijke opheffing van het regentschap. Buset, voorzitter der socialis tische partij, heeft medegedeeld dat er alleen over de Konings kwestie is gesproken, toen hij Vrijdag aan Van Cauwelaert de weigering van zijn partij over bracht. Er zij aan herinnerd, dat de C.V.P. in de Kamer de minder heid vormt, doch in de Senaat en in verenigde zitting over de meerderheid beschikt. Ook het permanente comité der Liberale Partij, de instantie, die in deze kwestie over het li berale standpunt moest beslis sen, heeft in een Zondag gehou den vergadering Van Cauwe- laerts voorstellen verworpen. Met bijna algemene stemmen heeft het comité een motie aan genomen, waarin gezegd wordt, dat het geen steun en goedkeu ring kan geven aan 't program ma van Van Cauwelaert, maar wel aan de Regering, die vóór alles en met spoed een program ma van economisch herstel, strijd tegen de geleide economie, strijd tegen de werkloosheid en van andere punten zou uitvoe ren. Het comité is voorts van me ning, dat ook de Koningskwestie zo spoedig mogelijk moet worden opgelost, maar dat zulk een op lossing een sfeer van nationale eendracht vereist en dus niet kan worden bereikt „tijdens een politieke crisis, die niet vrij van hartstocht en onbuigzaamheid kan zijn". Het comité wenst, dat de komende Regering, na met de Koning zelf contact te hebben opgenomen, streeft naar een op lossing, die rondom de Troon de nationale eenheid zal brengen, „zonder welke de duurzaamheid van monarchie en dynastie vroeg of laat zou worden be dreigd". MAANSTANDEN. Maan Ond. Opk. Ond. 20.45 1.24 19 48 20.43 2.21 20.38 20.42 3.35 21.13 20.40 5.02 21.38 20.39 6.32 21.56 20.37 8.03 22.10 20.36 9.32 22.22 20.34 10.59 22.34 20.33 12.25 22.48 jeid kan worden ver- :itse document wordt van 1940 daterend de opperste Sowjet waarin wordt ver- absenteïsme van ar- woonlijk wordt be de betrokken wer- arbeid te laten ver- de plaats, waar zij werk zijn gesteld", van de Britse dele- conomische en so- der Verenigde Naties hts ondergeschikt is unene vergadering verder nog dat men g is, dat zich in de jr het verrichten van d in de Sowjet-Unie ien millioen personen ietgeen ongeveer tien van alle werkende burgers van Sowjet- Dp deze wüze werden imides gebouwd", al- Smith, „namelijk met cing van slavenar- p deze wijze worden rukwekkende zoveel- nen van de Sowjet- 'oerd. Het geheel is zo dat ik denk dat nie- eloven zou, indien wij er niet voor ons had- ïrklaarde verder nog, htste behandeling ten n personen, wier zaak >ek was en die aan opsluiting" werden en, doch niet aan hen waren veroordeeld, russisch stelsel is er- arbeiders te verkrij- afgelegen gebieden, nen op normale wijze dskrachten zou kun- igen." iers der daarvoor in .g komende godsdien - iet gemene recht af regelingen getroffen Schermerhorn (Arb.) amendement in be- ieze passage te laten met het oog op het tg echtscheidingsrecht amieten. De heer- Van ng ondersteunde dit int. ster persisteerde ech- 'oorgesteldle tekst, ge- iverleg met de Suri- legatie. e heer Schermerhorn Ier had voorgesteld in „de voltrekking des in de voorgedragen ezen „het huwelijks- jrd dit amendement - en met 61 tegen 8 (7 A.R. en 3e heer De Kort (K.V.P.) ver en amendement, be- in de onderwijspara- ezen„Het bijzonder vormend lager onder ede de opleiding van en daartoe, welke aan landsverordening te lorwaarden voldoen, tar dezelfde maatstaf ienbaar onderwijs uit re kas bekostigd. De dening stelt voor ast, waarop voor het algemeen vormend en voorbereidend :rwijs bijdragen uit de tas worden verleend", ter ontried het amen- iendement-De Kort enomen met 52 tegen n. Tegen stemden de de Partij van de Ar- lve de heer Willems N. ontwerp werd met al- stemmen aanvaard. lotwoord nu de eind- het parlementaire ?ikt, zeide de voorzit- et recès zal worden :n voor een openbaar i debat vóór de ronde entie. Dat zal niet n dan Donderdag 11 maar waarschijnlijk iets later worden. Terneuzen Walsoorden 1.27 24 JULI. 0.26 12.53 1.01 1.28 1.51 2.18 :en zijn bij de kwestie van "Hë" Londense havens, uit het land gezet zullen worden. Minister Ede verklaarde in het Lagerhuis: Donderdag werd mij medege deeld, dat drie vreemdelingen met communistische betrekkin- Ede antwoordde, dat hij in deze kwestie niet onder pressie had gehandeld. Verder zeide hij, dat, voorzover hij wist, deze drie vreemdelingen de eerste waren, die zich met de kwes tie der havenarbeiders hadden ingelaten. restëerd. Volgens een officiële Britse ver klaring kwam Mueller juist uit een zuiveringsgerechtshof waar- vóor hij moesj verschijnen, toen hjj door 40 tot j 50 personen werd aangevallen. jNaar aanleiding hiervan werdejj 31 personen ge arresteerd. aan zijn badcostuum, als over winnaar uit de strijd want de journalisten bleken de driemaal twee kilometer niet te kunnen volmaken. Dr. Kolb heeft thans duizend mark uitgeloofd voor elke collega, die hem het proef stuk nadoet. Naar Indonesië vertrekt op 30 Juli a.s. het .m.s. ,Blitar". Met dit schip kan post worden meegezon den mits deze uiterlijk 28 dezer op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt 5 Aug. het s.s. „Hersilia". Uiterlijk pos ten 3 ngustus. in Cuuwelaerts taak ëindigd. ik is geëindigd" aldus Informateur, de heer ïlaert, gisterenavond sten mede. „Anderen •rk nu moeten voort- welaert zeide voorts, is-Regent thans een zal benoemen. Hij it dit niet voor he- 1 het geval zou zijn. taak van de forma- 1a te gaan of de mo- tot het vormen ener estaat. „Ik geloof dat kheid inderdaad be- besprekingen hebben ijke mate kunnen bij- de opheldering van unt der partijen in de estie en, naar ik ver een zekere toenade- die standpunten te- _^lnen brengen". Het kabinet van de Prins-Re gent deelde gisteravond mede: „De Prins-Regerheeft de heer Van Cauwelaert ontvangen, die verslag heeft uitgebracht over de uitvoering van zijn opdracht. Op zijn verzoek heeft de Prins- Regent hem van zijn opdracht ontheven".

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1