1 Bim en de Orde van Z. Z. Z. KLEINE BLOKKADE opgeheven O, pijn "WITTE hRlJlS UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS Kerknieuws f De Stroper Wat brengt ie Radio? POEDERS-CACHETS-TABLETTEN Oe werkgelegenheid Juni in I U Bomaanslag in de buurt van Nehroe „Rude Pravo" beschuldigt Mgr. Beran Woningbouw In Mol 1949 AGENDA HEIDEBRAND NABIÏ DE NEDERLANDSE GRENS. 0e Amerikaanse negers en het communisme Tsjang Kal Sjek in Kanton De Australische mijnwerkersstaking Onder de lamp Een Britse leidende functio naris aan de controlepost te Helmstedt heeft Reuter telefo nisch medegedeeld, dat de Rus sen de. beperkingen „plotseling zonder nadere uitleg" hebben opgeheven. Gisterenmorgen kwamen on Het versnelde doorlaten van vrachtauto's begon, nadat een hooggeplaatst Sowjet-Russisch officier een bezoek had ge bracht aan de dienstdoende functionaris van de Sowjet- controlepost. De auto's werden gisterenmor- geveer 40 vrachtauto's per uur gen niet onderzocht, alleen de door de Sowjet-Russische con trolepost, zo deelde hij mee. „De Russen voeren de controle zo snel mogelijk uit, maar er is nog een achterstand van 50 vrachtauto's". Het officiële blad van de Sow jet-Russische bezetting in Duits- gangspunten tussen land, de „Tagliche Rundschau" ontkent, dat er te Helmstedt ooit beperkende bepalingen be staan hebben. Het blad noemt de luchtbrug „overbodig" en is van mening, dat hier een eind aan gemaakt moest worden luchtbrug gehandhaafd wordt, is, dat dit de Engels-Amerikaan se particuliere ondernemingen enorme winsten brengt". papieren gecontroleerd. Veel chauffeurs hebben drie dagen met hun auto gewacht. Vol gens een Britse officiële woord voerder te Berlijn is het Brits militair bestuur nog niet tevre den „omdat alle andere over- ide zones nog gesloten zijn." Hoofdpijn en rheumatiek zijn wel mde pijnen die de mensen het meest „De enige reden, waarom de, plagen. Witte Kruispoeders helpen U onmiddellijk van die pijnen af. Zij monteren U op en geven U Uw gezonde opgewektheid terug. Poedersf0.83 p. doosje 12st. Cachetsf0.90koker 12st. Tabl. fl.73„ Z4st. Bij apothekers en drogisten SLUITING CONFERENTIE WERELDRAAD DER KERKEN. Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren op de laatste dag van de conferentie te Chichester be sloten volgend jaar in Canada in of bij Toronto bijeen te ko men. In 1951 zal het comité in het Verre Oosten vergaderen, in dien dit dan mogelijk zal zijn. Zo niet, dan werd aanbevolen de conferentie in een orthodox land zoals Griekenland te beleggen. Voor 1952 voorziet het comité in een conferentie in Scandinavië. Het comité besloot een com missie in te stellen, met twee derden der leden vrouwen, die bestudering en daadwerkelijke actie zal moeten stimuleren in zaken betreffende de plaats en de werkzaamheid van vrouwen In de kerk. De commissie zal worden ge leid door een raad van theolo gen, die in 1953 aan de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken rapport zal uitbren gen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hantum J. Cou- vé, cand. te Axel. Voor NederlandDUTIM, Oegstgeest. Het aantal bij de Gewestelijke Arbeidsbureau's geregistreerde werkloze mannen daalde in de af- geloopen maand van 52.730 tot 45.917. Dit aantal van 45.917 werklozen kan worden onderver deeld in 28.358 geheel werklozen (vorige maand 31.540)16.871 te- werkgesitelden bij een abject van de dienst uitvoering werken (19.973) en 688 wachtgelders (122-2). -Sedert eind Mei van dit jaar daalde het aantal werklozen in de bouwbedrijven van 7042 tot 5688, in de landbouw van 8479 tot 6106 en in de groep losse on geschoolde arbeiders van 8751 tot 7302. In de groep handels- en kantoorpersoneel nam het aanbod toe van 4450 tot 5618, o.m. als gevolg van opheffing en inkrim ping van Overheidsdiensten en omdat zich reeds jeugdigen be gonnen te melden die de school hebben verlaten. De vraag naar mannelijk personeel nam in de af gelopen maand toe van 25.096 tot 25.509. Eind Juni 1948 stonden 44.380 aanvragen voor mannelijk personeel genoteerd. Wordt het verloop der werk loosheid in de verschillende pro vincies nagegaan, dan blijkt deze in de meeste provincies te zijn gedaald. In Drente en Zeeland bleef de werkloosheid vrijwel ge lijk, terwijl -in Noord-Brabant het aantal werklozen toenam. Het hoogste aantal werklozen per 1000 mannelijke inwoners ver toont nog steeds de provincie Drente, n.l. 26, gevolgd door Gro ningen en Noord-Brabant, welke beide met respectievelijk 18 en 15 boven het gemiddelde liggen voor Nederland, dat 9 bedraagt. In Uitrecht en Zeeland is de werkloosheid het laagst, hier staan namelijk achtereenvolgens 6 en 5 personen per 1000 manne lijke inwoners als werkloos gere gistreerd. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 3596 tot 3532. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18.914 tot 17.953. De JDon Quichotte" stevende, onder leiding van Tiram, recht aan op het werkelijke eiland van de schat. Toen het eiland in zicht kwam, liet Tiram een groot feest voorbereiden. Hij Itrok het mooi ste uniform aan uit de rijk voor ziene klerenkist van de „Don Tiram, wan; als de Uiltkijk hele- Quichotte". „Hiep, hiep, hoera maal helder was geweest, had voor mij" riep hij zijn mannen toe. alles anders kunnen lopen voo"? „Hoera voor Tiram" riepen de maninen, opgevrolijkt door een extra-oorlam. Ook de man die op Uitkijk was, werd goed bedacht. Dit nu, was niet verstandig van de slimmerik. Nu zag niemand lets van de „Gruwelaar" die lang zaam op de „Don Buidhotte" in liep. Bij het cadtuseiland ging de „Don Quichotte" voor anker. Tijdens een rede van Nehroe, Minister-President van India, te Calcutta, is een bom geworpen naar een politiepost op het ter rein van de bijeenkomst. Twee politiebeambten werden gewond. In zijn redevoering deed Nehroe een beroep op zijn talrijke toe hoorders om zich krachtdadig tegen de communistische dreiging te verweren, en er niet voor op de vlucht te gaan. Toen sommigen in de menigte Onrustig werden door de demon straties tegen Nehroe, verzocht deze zijn toehoorders kalm te blijven. Het beroep van de Minister- President werd met groot gejuich ontvangen, en deze zette zijn redevoering rustig voort, nadat hrj de politie had verzocht de demonstranten met rust te laten. Toen Pandit Nehroe naar het Government House terugkeerde, werd langs de route een jonge man met een geladen revolver aangetroffen. Deze vuurde drie maal op een politieagent. Het Tsjeeho-Slowaakse commu nistische blad „Rude Pravo" heeft de Aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran, er rechtstreeks van -be schuldigd opdracht gegeven te hebben tot de ongeregeldheden in Slowakije van einde Juni. Volgens het blad zou Mgr.B eran van het Vaticaan opdracht gekregen heb ben een politieke verdeling van de Tsjeeho-Slowaakse staat tot stand te brengen en in centraal Europa een conferentie van Katholieke nationale groeperingen te vormen „onder bescherming van het Brits-Amerikaans Imperialisme". De JRude Pravo" beschuldigde verder de Bisschop van Banska Bystrica, Dr. -Skrabik, en de Bis schop van Spis, Dr. Vojtassak, van tegen de Staat gerichte acti- viteit „volgens de traditie van de voörmalige Slowaakse nazistische Hlinka-partifI"- In de maand Mei werden, vol gens de voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek 3279 woningen voltooid. Deze woningen waren als volgt over de provinciën en de drie grote ste den verdeeld (tussen haakjes zijn de definitieve cijfers over April j.l. geplaatst): Groningen 106 (139); Friesland 213 (218); Dren the 166 (107); Overijssel 132 (161); Gelderland 516 (341); Utrecht 178 (180); Noord-Holland fexcl. Amsterdam), 209 (419) Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam 337 318); Zeeland 290 331); Noord-Brabant 536 (478); Limburg 216 (275); Am sterdam 78 (71); 's-Graverlhage 63 57)Rotterdam 225 (77); N.O. Polder (14 (12)Nederland 3279 (3184). Gedurende de maand Mei werd begonnen aan 3105 (in April 2816) woningen, zodat het aantal in aanbouw zijnde woningen op 31 Mei verder verminderde tot 36753 (30 April 36928). BENOEMINGEN BIJ POLDERBESTUUR. Bij Kon. Benluit is met ingang van 16 November. 1949 benoemd tot voorzitter van het Water schap voor het beheer en net oni derhoud van de Nol tussen de Koude- en de Lovenpolder, de heer D. J. Jansen te Hoek. TERNEUZEN. Bom gevonden- Bij de werkzaamheden aan het aan te leggen sportterrein op het z.g. eilandje tegenover het Wan delpark werd door de arbeiders van de iD. U. W. een vliegtuigbom van ongeveer 250 kg blootgelegd. Direct werd de omgeving hier van afgezet en de munitie-oprui mingsdienst te Oostburg gewaar schuwd, die er voor zorgde, dat het gevaarlijke projectiel Donder dag werd weggehaald om gede monteerd te worden. Opbrengst collecte- Zaterdag j.l. had alhier een ge zamenlijke collecte plaats voor de drie sanatoria „iSonnevanck", „'Zonnegloren" en „Zonnestraal". De opbrengst te Terneuzen be droeg 330,86; te Sluiskil 42,20. HEDEN: HOEK Geref. Gem., 7 uur Tijdrede. TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel- ling „Goldwyn Follies". Circus Van Bever, 8 uur: Avondvoorstelling. MORGEN; AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling I „Night and Day". 1 Concoursterrein, 4 uur: Provinciale Turnwedstrijden. GROEDE: Wandeltocht V.V. V. TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Goldwyn Follies". Concertgebouw, 8 uur: Bio- - scoopvoorstelling „Operette liefde". Circus Van Bever, 3 uur: Matinee; 8 uur: Avondvoor stelling. VLISSINGEN. Luchtafweergeschut en tor- pedolanceerbuizen als speel goed- De bemanning ven de Britse torpedobootjager „Gabard" die van 9 tot 14 Juli een officieus bezoek aan Vlissingen bracht bleek al spoedig goede maatjes met de Vlissingse jeugd te zijn. De Britse „Jantjes" kregen daar op de inval, om een aanital kinde ren een prettige middag te bezor gen en de commandant, lt.-comm. Bairaes, hechtte er terstond zijn goedkeuring aan. Zo waren Woensdagmiddag enkele tiental len kinderen de galst vani de „Ga- bard". Zij werden getraoteerd op limonade en gebakjes; deden spel letjes met de matrozen en zelfs luchtafweergeschut en torpedo- laiiceerbuizen dienden tot speel goed. De ouders waren er op vooitoereid; zij hadden de waar schuwing gekregen), hun kinderen niet in hun Zondagse pakje te steken. Het bezoek van de „Gabard" aan Vlissingen is Woensdagnamid dag besloten met een cocktail- partij, door de commandant aan een 100-tal oudere genodigden aangeboden aan boord van de oor logsbodem. Een paar jaar geleden waters nood, nu watemood. De aanhoudende droogte ver oorzaakt grote moeilijkheden met betrekking tot de drinkwatervoor ziening vani Vlissingen. De „hoog" gelegen stadsgedeel ten (o.a. de Boulevards) worden door een tankwagen van drink water voorizen. Het waterleiding bedrijf maant de ingezetenen tot het betrachten van de grootst mo gelijke zuinigheid aan. De „Prise d'Eau" van dit bedrijf kan niet in de behoefte voorzien en daarom wordt water ingekocht van de waterleid'ng maatschappij „Zuid-Beveland". Ook daar is tengevolge van de droogte het verbruik aanzienlijk gestegen1, terwijl de transportleiding een ca paciteit heeft, die niet berekend is op de behoefte van; het ogenblik, zodat deze maatschappij slechts weinig water aan Vlissingen kan leveren. Inmiddels, zo deelde de direc teur van het waterleidingbedrijf te Vlissingen ons mede, zijn bui zen van grotere capaciteit door de waterleidingmaaatschappij ,,lZ.- Beveland" besteld en men hoopt, dat deze in Januari a.s. geleverd zullen worden. Mocht de zomer van 1950 eveneens een periode van grote droogte opleveren, dan zal men niettemin de behoefte kun nen dekken. Asfalt met rubber. De rubber-stichting te Delft, welke zich de bevordering van het gebruik van natuurlijke rub ber ten doel stelt door propagan da, research-werk en het geven van technische adviezen, heeft een excursie voor technici georgani seerd naar Vlissingen, waar (door de firma J. Heijmans te Rosma len) in opdracht van de gemeente een weg volgens een procédé van de stichting wordt aangelegd. Dit procédé voorziet in een asfalt- wegdek, waar in de bovenste laag een gering percentage rubber is verwerkt. Voor deze wehkwijze, die slij tage en slipgevaar sterk redu ceert, blijkt zeer grote belangstel ling te bestaan, Ook in het buiten land. Het werk te Vlissingen aan* de Boulevard De Ruyter, dat een oppervlakte van 11.000 vierk. meter beslaat, is reeds bezocht door Franse en Deense wegen- tcuw-deskundigen. Ook in de Ver enigde Staten, waar Ir. F. T. Bokma namens de stichting dit procédé heeft geïntroduceerd, heb ben de deskundigen er zeer grote belangstelling voor en wordt op grote schaal hiermede verder ge ëxperimenteerd. Het werk te Vlissingen is bo vendien van grote experimentele waarde omdat het betrokken weg vlak, sterk onder de invloed van bet zeewater staat, dat bij ruw weer over de bedoelde boulevard heen slaat. Men bestudeert thans n.l. ook de mógelijkheid om de betrokken Bit men-rubber-samen stelling toe te passen bij de aan leg van zeeweringen. ZAAMSLAG. Botsing. Gisterenmorgen te omstreeks 7.30 kwam dé motorrijder Jac. Weijns met zijn; tweewielig motor rijwiel in botsing met de wiel rijder Joh. Lensen, van beroep metselaar, wonende te Zaamslag op de weg het zogenaamde dijkje van Pateer, juiat ter hoogte van de Kraaghoeve. Weijns ging over de kop met zijn motor en bekwam enkele lichte ontvellingfem aan een zijner benen. Lensen bekwarn een lichte her senschudding en een verzeerde nand. Dr. Elenbaas verleende eerste hulp, waarna Lensen naar zijn woning kon worden ver voerd. Op het moment der aan rijding passeerde Weijrjs met zijn motorrijwiel een 15-tal aardappel rooiers welke hij inhaalde. Lensen kwam uit tegenover gestelde richting. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitic alhier zijn- als gevonden aangegeven: een bruin lederen ki rsderportemonnaie inhoudende 5 cent, in de binnen zijde der omslag staan, een vier tal letters in rood, vermeld] ver moedelijk een voornaam, doch niet goed leesbaar, te bevragen aan het Posubureau der Rijkspo litie alhier, en een klein Psalm boekje, te bevragen bij Leenhouts, winkelier, Terneuzensestraat. DOOR PETER BARON (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) vernomen, is de Australische re gering voornemens de „nood toestand voor de industrie" af te kondigen en de mijnwerkers bevel te geven het werk te her vatten, indien andere methoden om de staking tot een einde te brengen falen. De staking, die reeds 3 weken duurt, omvat 23.000 mijnwerkers en heeft ten minste 500.000 an dere arbeiders werkloos ge maakt. Volgens bovengenoemde bron nen zal de regering beginnen met het werk in de bovengrond se mijnen te doen hervatten. De regering zou bereid zijn troepen te gebruiken om steenkool uit deze mijnen fè krijgen. Naar de kolengabieden in' New- South Wales zijn aanzienlijke po- litieversterkingen gezonden ter 'bescherming van het transport van daar aanwezige kolenvoor- raden door de regering. Het trans port zal per spoor geschieden. De mijnwerkers zijn sinds 27 Juni jn staking. Een aantal aanbiedingen van kolenleverar/ties van overzee worden thans bestudeerd. Kolen zijn dringend nodig voor het handhaven van de gas- en electriciteitslevering. Tengevolge van de stak'ng liggen vele in dustrieën stil en treedt schaarste aan allerlei op. Uit Brussel wordt gemeld Te Bourg Leopold, in de nabij heid van de Nederlandse grens, woedt op het ogenblik een hevi ge heidebrand. Belgische mili tairen zijn met de blussing be last. Als gevolg van het tot ont ploffing komen van ammunitie zijn 5 militairen gewond. Nadat in de omgeving van het door de brand geteisterde ge bied de boerderijen werden ont ruimd, zijn troepenversterkingen gezonden om bij de blussing te helpen. Alvin Stokes, een neger-in specteur van de commissie in zake- on-Amerikaanse activiteit heeft de commissie meegedeeld, dat. ongeveer 1400 negers, of nauwelijks meer dan een tiende procent van de negerbevolking in de V. S„ communist zijn. Hij zei dat de communistische par tij een program heeft dat voorlopig nog wordt gecamou fleerd voor „de vestiging van een Sowjet-republiek in de z.g. zwarte gordel van het Zuiden". De commissie nam nota van een brief van Generaal Dwight Eisenhower, waarin wordt ge zegd, dat „onbetwistbaar is ge bleken, dat de negertroepen loyaal waren" in de tweede we reldoorlog. Generalissimus Tsjang Kai- Sj-ak is van Formosa in zijn privé- vliegtuig te Kanton aangekomen. De centrale politieke raad en de centrale toestuurscommissie, twee van de hoogste regeringsorgani saties, waren juist in zitting toen Tsjang op het hoofdkwartier ar riveerde. Een der vergaderingen werd piotseling afgebroken, toen Tsjang onverwacht de zaal bin nenkwam: de premier hield juist een toespraak. Er waren geen bevestigingen uit betrouwbare bron over de be doeling van zijn aankomst te ver krijgen. In sommige nationalis tische kringen meent men, dat Tsjang de controle van de natio nalistische regering weer in han den wil nemen in de strijd tegen de communisten. Aanvankelijk werd gemeld, dat generaal Tsjang Kal Sjek op het vliegveld begroet werd door de premier en de plaatsvervangende President. Volgens latere berich ten arriveerde het vliegtuig vroe ger dan het verwacht werd. POLDER ONDER WATER OM MUIZEN TE VERDRIJVEN. Tengevolge van de langdurige droogte van de laatste weken is dc muizenplaag in de Betuwe sterk toegenomen. Bepaalden de muizen zich aanvankelijk tot het verorberen van gras uit weilan den, door de grote droogte, waar door het gras verdord is, hebben zij thans het meest hun vraat- lust botgevierd in korenvelden, bietenvelden en andere landbouw gewassen, waardoor een enorme schade werd berokkend. Het vee in de weilanden is veelal van voedsel verstoken en wordt zo goed mogelijk bijgevoerd met koren en veevoeder. Ook het fruit heeft te lijden van de droogte en wanneer het niet gaat regenen dan zal het fruit te vroeg van de bomen vallen. De boeren hebben in het algemeen niet' tijdig de no- dii-ge maatregelen getroffen om de muizenplaag te bestrijden. In de polder Beusicherrt is het pol derbestuur voornemens een ge deelte van de polder onder water te zetten om daardoor de muizen, te verjagen. Naar gisteren te Sydney uit gezaghebbende bronnen wordt r WIELRENNEN. DE RONDE \>\N FRANKRIJK. 69 Renners startten gistermor gen voor de 13e etappe» Toulouse- Nunes, een afstand van, 289 km. Bij Castres (70 km) werd de grootste premie vau de Ronde van Frankrijk verreden. De 50.000 francs werden gewonnen door de Belg Van Steenbergen, die de- sprint met een lengte voorsprong won voor de Italiaan Corrieri en De Dollhats van de Centraal Zuid- West-ploeg, Op korte afstand kwam een, peleiton met aan de 'kop Vietto van de nationale Fran se ploeg. Klassement. iDe 13e etappe, Toulouse-Nimes, werd, gewonnen door Idee (He de France! in'8 uur 29 min 04 sec.; 2. Lambrecht (België A) op een 52) (Nadruk verboden) Op Heating's verlangen reed Barbara naar een kleine herberg even buiten de stad-, en nadat hij er een kamer had gehuurd, reden ze nog een eindje door, de heuvel op en de hossen in. Ze lieten de wagen op een verborgen plekje staan en wandelden verder, over het kleed van dennenaalden on der de bomen. Tenslotte bleef Keating staan om 'een sigaret aan te steken, waarna hij zich neerliet op een boomstronk. „Als ik jou was, Barbara", zei hij' bedachtzaam, zou ik een ka mer nemen in het „Witte Hert Barbara keek verrast op hem neer. „Waarom?" „Weet ik niet. Ik heb soms van dié' invallen, maar ik zou je toch wel drie redenen kunnen opsom men, waarom je niet bij Jan moest blijven". „En dat zijn?" „Ten eerste: Clem Wade, Gun man en con. man uit de Oostelijke staten. Een gunman is wat wij een revolverheld noemen, en con. man is Yankee voor confidence man. W-eet je wat ecu confiden ce man is?" „Jawel. Noemen ze de lui zo niet, die in opdracht van 'n ander iemand vermoorden?" „Juist. Zo eentje is Clem." „Dat zou je niet aan hem zeg gen. Maar is hij werkelijk een broer van Larry?" „Een halve. Ten tweede: Kate Alice Greer. Jaren geleden hield ze een speelhuis, tot we 't te heet voor haar maakten. Toen be keerde ze zich en leefde rustig bij haar man, Sam Greer, „de Fat". Nadat hij haar had verlaten, werd ze huishoudster bij twee oude heren, wat voor die heren nood lottige gevolgen had. Dat geeft je te denken,, hé?" „Het lijkt niet mogelijk", gaf ze toe. „En de derde?" „Derde wat?" „Reden." „Omdat ik het je vraag", ant woordde hij, „en ik weet wat ik zeg. Dat huis is voor jou net zo gevaarlijk als voor mij. Denk er maar eens over na, meisje." Maar Barbara's -besluit ibleef onveranderd en ze wandelden door de schemering naar de auto terug. Ze keerde en reed de weg op. Halverwege de stad werden zij aangehouden door een man die tussen de bomen uitkwam. Het was Clem Wade. Hij schonk weinig aandacht aan Biarbara, maar reikte Keating 'n gele enveloppe over. „Gekomen nadat je weg was lichtte hij toe. Keating scheurde de enveloppe open en een glimlach speelde om zijn mond, toen hij het telegram las. „In orde Barbara", zei hij, „laat de auto maar weer door gaan." Ze schakelde in en reed de don- kerkijkende Clem voorbij. Kea ting spreidde bet telegram voor haar uit. „Houd op met dit spelletje, Keating", las ze verwonderd. „Het is slecht spelen als de Stro per je maat is." Ze wijdde haar aandacht weer aan de Weg. 4 „Wal betekiCt dat?" vroeg ze „Denkt hij, dat u ook een bandiet bent." ,Nee, maar we zitten allebei achter de d'Essinger emeralden heen, al is het dan ook met een ander oogmerk. Het is niet de moeite waard om het uit te zoe ken. Waarschijnlijk zqu ik ont dekken, dat dit telegram door een smoezelig jongetje, dat er voor betaald was, en dat zijn opdracht gever niet kon beschrijven, was aangeboden." Hij vouwde het telegram zorg vuldig op. „Ik heb drie-en-zeventlg van 'deze souvenirs", zei hij. „Twee-en- dertig van de lui, die ze geschre ven hebben, zijn óf dood óf in de gevangenis." „Zes-en-dertig hebben hun von nis ondergaan en zijn weer op nieuwe ondernemingen uit. Dan blijven er vijf over, voor wie ik nog tijd heb om hen te pakken. Tot hen toehoren Larry Wade en Jan Teyst. We hebben nog de tijd." Hij sprak weinig meer en stap te bij de poort van Marske House uit de wagen, (Wordt vervolgd) halve lengte; 3. Du pont (-België B)4- Ausenda (Italië B)5. Teisseire (Frankrijk); 6.. Mjuller (He de France) 8 uur 30 min. 48 sec.; 7. Diederioh (Luxemburg) 8.33.20; 8. Kubler (Zwitserland) Van Steenbergen (België A); 10. Ockers (België A) - 11. Dos Reis (Centr. Z.W. Fr.); 12. Brule (lie de France)18. het grote peleton met alle favorieten, be halve Br.ombilla en Marinelli. Desibate heeft tijdens de etappe opgegeven. Algemeen Klassement. Na. de 13e etappe luidit het al- gemeen klassement". 1. Magni (Italië B) 84.30.28; 2. Fachleitenr (Z.O. Fr.) 84.32.33; 3 Marinelli (.Tic de France)4. Dupont (België B) 84.37.34 5. Kubler (Zwitserland!) 84.40.37, 6. Ockers (België A) 84.41.52; 7 Cogan (W.N. Fr.) 84.4257; 9. Coppi (Italië A) 84:44.39; 10- R°- van Doeselaar 11; P. A. Pieters ja; Jac. Wisse 18; B. de Smit 14; C. de Rijke 15; Jac. Hamlink 17 F. Faas 18; Jac. Hofman 19; M. 't Gilde 20. Jonge duiven. Snelheid eersite duif 1003 m; laatste duif 871.9 per min. Voor de eerste 20 duiven was de uitslag: P. A. Pieters 1, 20; F. Faas 2; J. v. d. Peijl 3; M. 't Gilde 4; Iz. de onge 5; F. van Doeselaar 6; W. v. d. Linde 7; L. Breepoei 8; M. Soomers 9; C. de Rijke 10; J. den Exter 11; Jac. Faas 12; F. v. d. Veen 13; P. Verbiest 14, 17; J. de Bruijne 15; F. Kegels 16; J. (Riemens 18; S. van Houcke 19. Schoolkameraad, do you re member? Een dezer dagen passeerde ons een kennelijke buitenlander. Even wel uit ons onderbewustzijn, haal den we jeugdbedden op en her kenden in de voorbijganger een vroegere schoolkameraad. Onge veer 22 jaar geleden moet hij de grote plas zijn overgegaan en n,u bezocht hij naar we vermoeden zijn geboorteplaats. Schoolkameraad! Jij vond Ter- neuzen, terug na 22 jaar. En hoe? Do you remember: De wagens van de Z.V.T.M. waaruit we zo heerlijk „wienpeën" en „prumen" konden balen. 'Do you remember: Die goeie knikkeraar „Dikkie" waarvan niemand kon winnen. En „petot" onder de luifel, en „teu-teu". En de „bevertjes" in de Oesterput. Eh de houten bio scoop, waar we seriefilms zagen van 7 weken lang, met „Karry Piel" ih de hoofdrol van „De -Rui ter zonder hoofd". iEn onze onderwijzer, die zo driftig kon zijn, maar een goede baas was. Want was die er ntiet geweest, dan was misschien nooit deze ontboezeming verschenen. En do you remember: Hoe de scholen tegen elkaar vochten. Hoe er gekampeerd werd in tenten van oude balen. En dat we drie maal in de week één cent kregen van moeder voor „polka- brokken", „lange druk" of „veters Schoolkameraad! In stille ogen blikken denken we soms terug san deze tijd. Jij woont ver hier vandaan. Maar als je dit leest zijn- die din gen weer dichtbij! En hoe vond je t nu? Geen Z.V.T.M.. Allemaal bussen. Geen. kamperen onder balen. Maar kano's. Geen driemaal één cent. Maar misschien dikwijls een ijsco van eert kwartje. Geen- seriefilms. Miaar show- films! Technicolors! Geluid! Als je later nog eens komt. kunnen we misschien nog de zwalmende geur ruiken van de showgirls en de champagne. De scholen vechteni niet meer. A'lthans de jeugd niet. Herinner je je nog onze klom pen, onze dikke gebreide kousen en heel die goeie ouwe tijd. Er is veel veranderd. Er is veel verbeterd Die „goeie" oude tijd is voorbij. En ach, we wensen hem niet meer terug. Soms wel! Want toen waren we nog jon gens en (trokken ons de wereld niet aan. We waren tevree met een „wierepee" onder onze Ibank en een ijsco van twee cent. En- de meisjes hadden -toen nog vlechten met een strik er onder aan. Schoolkameraad, do pou remem ber!?1 DOOR-KRAPPER ZATERDAG 16 JULI. HILVERSUM I; 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.; 9-05 Ochtendconoert; 10.15 Gram-; 11.00 De Zomvebl.; 11.45 Gram,; 12.08 Pianoduo; 12.33 Amusementsorkest; 1.00 Voor de strijdkrachten1.39 Ope ra; 1.5# Film en toneel; 2.10 Me- tropote-ork.2.50 Boekennieuws; 3.00 Muziekcursus; 3.30 Septet Johuy Qmibaeh; 4.00 Lezing; 4.10 Mannenkoor; 4.30 Lening; 5.00- De Wigwam; 6.05 Actualiteiten 6.15 Jou.ru. Weekoverz.; 6.30 Ned strijdkrachten7.00 Nieuws; 7.15 Katlh. Thuisfront; 7.2} Piano; 7.45 6.QO Voor de Nederl. in Duitsl. wwwn" Fr 84.43.46; 11. Tac-I Nieuws; 8.05 Gram.; 8.20 Lacht Uic AO 10 v»„v,«.wv. O AK /-lYvairv-i baken; 8.45 Gram..; 9.00 Orkest zonder Naam; 9.45 Kruiaklank- nuzzle; 10.00 Promenade-orkest 10.30 Kerkkoor; 11.00 Nieuws; 11.20 Residentie orkest. ca (He de Franco) 84.47.48; 12. Lambrecht (België A) 84.52.20. ploegenklassemenL Het ploegklassement na de 13e etappe ziet er aldus uit 1 Italië A 254.22.43 2. He de France 254,22.56 3, W.N. Frank rijk 254.24.25; 4. Belgie A 254.36.31 5. Frankrijk A 255.02.26 6. Z.O. Frankrijk 255.03.13 7. Luxem burg 225.14.58; 8. Italië 255.21.22 9. België B 255.36.08; deon.orkest; 12.33 Vincentino; 10. Zwitserland 256.33.25; Centr. Z.W. Frankrijk 256.49.23. HILVERSUM II: 8-00 Nieuws: 8.15 Gram.; 8.35 Orgelspel; 9.00 Gram.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Voor de arbeiders in de continubedr.; 11.35 Viool en piano; 12.00 Accor- duivenspdkt. Duivenm. „De Eendracht Ternctizen. 1.00 Nieuws; 1.20 Tango-rumba- orkest; 1.50 Gram.; 2.00 A.J.C.- uitz.; 2.20 Marinierskapel; 2.50 Streekuitz.; 3.15 Omrocpkamer- orkest; 4.00 Komt u binnen; 4.15 Amateursuitz.; 4.45 Sportpraatje 5.00 De t<ïp-hits van 1949; 5.30 Prijsvlucht uit Arras op 10 Juli I Om en nabij de twintig; 6.00 1949. Snelheid eerste duif 10331 Nieuws; 6.15 Report, ronde ^van m; laatste duif 946 m per min. Voor de eerste 20 duiven was de uitslag: Frankrijk; 6.30 Orgelspel en trio; 7.00 Artist, staalkaart; 7.30 Le zing; 8.00 Nieuws; 8.15 Omroep- J v d. Peijl 1, 3, 16; Jac. Doorns orkest; 8.45 Ecu zomerreis door 2r P de Jonge 4H. F. Koch en eigen land; 9.45 Socialist, com- -' - van Fraaijenhove 6; mentaar; 10.00 Stradiva-Sextet; Zn 5' A Txt-- -j, A Faas 71 Chr. van Driel 8; L. 10.25 Flitsen uit het leven; 10.40 Breepoei 9; A. Wolfert 10; F. I Muziek; 11.00 Nws; 11.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2