De toestand in INDONESIË Het Atlantisch Pact Radiorede Pres. Truman sa Koningskwestie blijft het middelpunt Na de ramp van de „Franeker" Pauselijk decreet inzake de houding van Katholieken t. o. v. het communisme Debat in Lagerhuis over de noodmaatregelen der Engelse Regering VRIJDAG 15 JULI 1949. Zon Maan AUTO TE WATER Hvt Koninklijk Paar dankt de Nederlandse bevolking Vuurgevecht nabij Castelnuovo De Londense havenstaking Dr. van Royen ontving uit nodiging voor bezoek aan I Djogja Al geeft U graag water aan Uw planten, Denkt flan de belangen van dl onze klanten HOOGWATER 6.n FranKt'i ing l>:i .nor WEEKS VERWACHTING medegedeeld door het K. N. M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond Weinig wind. Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke wind. In het binnenland iets hogere temperaturen dan gisteren. Onder Redactionele leiding van P. L. D- J, van Oeveren Redactie-adres: DE VB1JE 5e Jaargang No- 1165 Noordstr. 55-57, Ter neuzen Tel- 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van deSande Advertentieprijs per mm 10 cti; minimum per advertentie 1,50. nzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Terneuzen Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. ZON- EN MAANSTANDEN. 1949 Opk. Ond. Opk. Ond 15 4.37 20.54 23.16 10.11 16 4.38 20.53 23.25 11.22 17 4.39 20.52 23.35 12.32 18 4.40 20.51 23.46 13.43 19 4.42 20.50 14.56 20 4.43 20.48 16.12 21 4.44 20.47 0.18 17.29 22 4.46 20.46 0.45 18.44 23 4.47 20.45 1.24 19.48 24 4.49 20.43 2.21 20.38 Het officieel weekoverzicht meldt weinig verandering in het algemeen aspect met ach teruitgaande veiligheid in en kele gebieden op Sumatra. Ten Oosten van Tawangwan- goe in Midden-Java werd een wapenbewaarplaats opgespoord waarbij o.m. 15 zware mitrail leurs in beslag genomen wer den. De aanvankelijke achter uitgang van de militaire toe stand in Oost-Java na 7 Mei is thans tot staan gekomen en langzaam kan een verbetering geconstateerd worden. Bij vele kleine botsingen met benden Twee doden. Bij sluis 0 in Den Bosch is Donderdagmorgen om acht uur een bestuurder van een perso nenauto door de afsluiting ge reden bij de brug aan de Zuid- Willemsvaart, terwijl deze brug omhoog stond. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. Op zijn kop stortte de wagen in het water. Men slaagde er in een elfjarig meisje te redden. De andere in zittenden, de ouders van het kind, n.l. het echtpaar Vrij uit Waalwijk, bleken helaas ver dronken, nadat men de wagen na veel moeite naar boven had gehaald. De oorzaak moet ver moedelijk hierin gezocht wor den, dat de bestuurder met de verkeerssituatie ter plaatse on bekend was. werden aanzienlijke verliezen aan deze benden toegebracht en circa 100 vuurwapens in be slag genomen. De rijstopkoop in de residentie Soerabaja en de Oosthoek verloopt bevredigend. Op Madoera blijft de toestand gunstig en kan de veiligheid gehandhaafd worden, hoewel op het gehele eiland geen Ne derlandse troepen aanwezig zijn en de openbare orde geheel overgelaten wordt aan de ne gara-poli tie. In West-Java blijft in Ban tam de economische toestand gunstig. In het Soekaboemische en het Zudi-Buitenzorgse is de toe stand weinig bevredigend door het optreden van terreurben- den. x In de negara Sumatera Ti- moer gaat de veiligheidstoe stand achteruit door de activi teit van geïnfiltreerde benden, die voornamelijk gericht is tegen civiele objecten en personen. In Tapanoeli stijgt de aan voer van rubber voor de export, terwijl aan de Westkust het toenemen van de productie der Umbilin-steenkoolmijnen een lichtpunt vormt. Deze produ ceerden in Maart nog slechts 15 ton, doch in Juni 150 ton daags. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonmen voor werkkleding H 16 en L 16 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 16 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een labora- toriumjas of een mouwschort. Op de bohnen L 16 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer. Manchester of pilow, een korte witte jas, een! koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 13 tolt en met H 15 en L 13 tot en met L 15 blijven voorlopig geldig. De politie van Bombay heeft haar opsporingswerkzaamheden in de heuvels van Ghatkopar gestaakt daar men van mening is, dat de lichamen van de drie nog vermiste omgekomenen ge heel verbrand zijn. Wel worden de hellingen nog door de politie bewaakt en is een beloning uit geloofd voor het vinden der lichamen. Gisterenmorgen heeft een officiële commissie van on derzoek de plaats bezocht. In het Bombayse stadhuis is gisteren een rouwdienst gehou den voor de 45 slachtoffers van de „Franeker", ongeveer 1000 personen woonden de dienst bij. Er werd gebeden door de Ka tholieke Bisschop, Mgr. Valerian Gracias, de Presbyteriaanse en Methodistische dominees, J. Patterson en W. Bell, en door de Rabijn van de Joodse syna goge, Rabi J. Baruch. Morardji Desai, lid van het Bombayse gemeentebestuur ver klaarde dat „deze verschrikke lijke tragedie de trotste en machtigste mens nederig en on derworpen aan Gods wil moet maken." Hij bad voor de doden en zeide te hopen, dat de na bestaanden de moed en de kracht zullen hebben om hun verschrikkelijk verlies te dra gen. De Amerikaanse ambassadeur, Henderson, die evenals vele an dere leden van het corps diplo matiek en vooraanstaande per sonen aanwezig was, dankte de regering en het volk van India voor hun „medeleven en be hulpzaamheid om de gevolgen van de tragedie te verzachten". AMERIKA A N S SENAATSDEBAT Op de derde dag van het debat in de Amerikaanse Senaat over het Atlantisch Pact verklaarden zich drie senatoren vóór en één tegen het Pact. Volgens Robert C. Hendrikson zou weigering, het verdrag te ra tificeren, „de communistische dictatuur helpen". Hij pleitte voor een federale unie tussen de staten onderling en stelde een overeenkomst van verdragmo- gendheden voor, die zouden moeten onderzoeken, „hoe wij ons kunnen verenigen in een grote Atlantische unie van vrije mensen." Kenneth Wherry wilde landen die het verdrag hebben onder tekend, vrijstellen van elke ver plichting, wapens aan andere verdraglanden te verstrekken. Hij was niet tegen een bewape ningsprogramma voor West- Europa gekant, doch was van mening, dat iedere wapen toewij zing naar haar mérites door het Congres bestudeerd moest wor den. Foster Dulles achtte een des betreffende verklaring van de Senaat niet noodzakelijk en mo gelijk tot verkeerde uitleg lei dend. R. Flanders noemde het ver drag „bedriegelijk, gevaarlijk, verdedigend en gegrond op vrees". Hij vond het beter de Monroeleer tot West-Europa uit te breiden en bovendien de V.N. te versterken zonder toewijzing van middelen voor het gebrui ken van geweld. Volgens Homer Ferguson zal het Pact Amerika duurzaamheid en standvastigheid in zijn bui tenlandse politiek verschaffen. UITSTEL SENAATSSTEMMING OVER ATLANTISCH PACT. De hoop, dat het Atlantisch Pact nog deze week in de Ame rikaanse Senaat in stemming zou worden gebracht is gisteren practisch de bodem ingeslagen, omdat twee Republikeinse sena toren geweigerd hebben gevolg te geven aan het door de Demo cratische fractie ingediende ver zoek om aan het einde van een speciale Zaterdag-zitting over 't Pact te stemmen. Eén senator kfn het de Se naat onmogelijk maken tot een stemming te beslissen. Het Secretariaat van H. M. de Koningin deelt ons mede: Zeer getroffen door het har telijk medeleven met het 12%- jarig huwelijksfeest betuigen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hun diepgevoelde dank aan allen, die hier te lande, overzee en elders hebben bijgedragen tot het na tionale geschenk, alsmede aan allen, die hebben deelgenomen aan de beide defilé's, die op hen zulk een onvergetelijke indruk hebben gemaakt. Ook hen, die door het zenden van brieven of telegrammen met gelukwensen of op andere wijze een blijk van medeleven hebben gegeven, danken zij langs deze weg zeer hartelijk. De volksraadpleging als mid del tot oplossing van de Ko ningskwestie, die, naar men thans wel met zekerheid mag aannemen, deel uitmaakt van 't programma, dat Van Cauwe- laert aan Socialisten en Libera len heeft voorgelegd, is volgens welingelichte kringen het pro grammapunt dat voor de Socia listische partij het moeilijkst te verteren is. De socialistische in stanties, die Van Cauwelaert's voorstellen bestuderen, maken een gereserveerde indruk. Men verwacht, dat de Socialisten, indien zij zich bij een beroep op de kiezers zouden neerleggen, in elk geval zullen verlangen, dat een bepaald percentage zou worden vastgesteld, hetgeen zou betekenen, dat de Koning slechts in zijn rechten hersteld zou worden, indien het aantal Door het Italiaanse nieuws agentschap Ansa werd Woensdag in een bericht uit Triëst gemeld, dat in de nabijheid van Castel- iluovo, in de voormalige Italiaanse provincie Istria, een Vuurgevecht is geleverd tussen leden van de Joego-Slavische staatspolitie eni anti-communistische elementen, als gevolg waarvan 5 leden der politie waaronder een kapiten van de Joego-Slavische geheime politie en vier anti-communis ten zijn gedood. stemmen voor zijn terugkeer uitgebracht, dat vastgestelde percentage bereikt. Van Cauwelaert zou Volks raadpleging hebben voor gesteld- „Le Soir" maakt melding van een gerucht, als zou de informa teur, Van Cauwelaert, toen hij Woensdag de vertegenwoordi gers der socialistische partij ont ving, ter oplossing van de Ko ningskwestie het houden van 'n volksraadpleging hebben voor gesteld. In Katholieke kringen acht men dit inderdaad waarschijn lijk en de socialistische „Peuple" schrijft, dat bij een volksraad pleging geen bepaald percenta ge zou worden voorgeschreven; zij zou slechts dienen als aan wijzing voor het Parlement en voor de Koning. BENZINEPRIJS MET CENT PER LITER VERLAAGD. Naar het A.N.P. verneemt heb ben de oliemaatschappijen in Nederland besloten met ingang van heden 15 Juli de prijs van de benzine „aan de pomp" te verlagen van 26 cent op 25 cent per liter. ZEEPOST. Met het m.s. Sibajak, dat 23 Juli a.s. van Rotterdam naar In donesië vertrekt, kan zeepost verzonden worden mits deze uiterlijk 21 Juli gepost wordt. Met ingang- van gisteren zijn 4500 man troepen in de Londense havens aan het werk voor het los sen van schepen en de bediening der haven-installaties. De Britse Minister van Arbeid, George Isaacs, verklaarde in een door hem gehouden radio-rede dat de staking van Canadese zee lieden aan boord van hun in Brit se havens liggende schepen „een onderdeel vormt van| een plan, dat ten doel heeft de Britse handel in dit eritieke stadium schade te berokkenen". Minister Isaacs verklaarde, dat het land, in een tijd vani grote moeilijkheden, verliezen lijdt door hot verloren gaan van baten der scheepvaart en door aan de han del berokkend nadeel; bovendien bestaat de kans dat de industrie niet meer op volle kracht kan werken, doordat de aanvoer van, grondstoffen wordt vertraagd. De inwoners van ons land lopen ge vaar niet genoeg te eten te krij gen en door de werkloosheid te v/orden geteisterd, indien wij niet voldoende grondstoffen krijgen aangevoerd. „Ik stel de vraag, wie de boot werkers moeten steunen Moeten zij hun land in zijn huidige nood toestand bijstaan of moeten zij de communisten helpen, die deze ge- legerftieid willen aangrijpen om 't land schade te berokkenen en onheil te veroorzaken aldus Minister Isaacs. De Nederlandse delegatie heeft bekendgemaakt, dat Dr. Van Royen een uitnodiging ontving voor een bezoek aan Djogja op Zondag a.s. Dr. Van Royen heeft de uitnodiging aanvaard, die hem gelegenheid zal bieden kennis te maken met Soekarno en de andere Republikeinse lei ders, waarmede hij tot dusver nog niet in contact kwam. Het is de bedoeling, dat enkele leden van de Nederlandse delegatie Dr. Van Royen op zijn reis naar Djogja vergezellen, zodat van ■fle aanwezigheid van Dr. Van Royen te Djogja gebruik kan worden gemaakt voor een ge- dachtenwisseling inzake enkele hangende vraagstukken. Aneta verneemt, dat o.m. Dr. Koets en Mr. Blom hem zullen vergezel len. Dit is het eerste bezoek van een hoge Nederlandse autori teit aan de Republikeinse rege ring te Djogja sedert de bezoe ken van Minister Stikker vorig jaar. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen". DE .AMERIKAANSE HULP AAN WEST-EUROPA Het Vaiticaan heeft Woensdag avond een Pauselijk decreet uit gevaardigd, dat door een hoge dignitaris van de kerk werd uit gelegd in die zin, dat alle Katho lieken, die willige communisten zijn, automatisch geëxcommuni ceerd zijn. Het decreet opende echter onmiddellijk weer de deur voor (terugkeer tot de kerk door te verklaren, dat degenen, die hun meningen herzagen, weer zouden worden toegelaten. Een hoge dignitaris van de kerk heeft aan Reuter meege deeld, dat het besluit van het heilig office „onmiddellijk in wer king treedt". Hij voegde daar echter aan toe, dat hot decreet „het karakter van een waarschu wing draagt voor die Katholie ken, die zich niet ten volle de ernst van hun zonden! realiseren, die zij begaan door een materialis tische en anti-christelijke leer te steunen". ,J>e kerk houdt haar armen open voor deze mensen, indien zij willen terugkeren tot een leven van geestelijke waarden", zo zei bij. De excommunicatie zou niet gelden voor hen die het commu nisme onder dwang steunen. ,jHet decreet", aldus de dignita ris. „is een uitnodiging aan de Katholieken die het communisme steunen, om hun dwaling in te zien en de weg naar de kerk terug te vinden". Uit andeje Vaticaanse bron wordt verklaard, dat het decreet waarschijnlijk een aanital Katho lieken uit het communistische kamp zal verwijderen, die „zich door onscrupuleuze verklaringen van de anti-christelijke materia listen tjjdelijk hadden veroorloofd naar die kaïit over te hellen". Van Italiaanse communistische zijde 'is het decreet bestempeld als .„een poging om de Katholie ken in hun zin voor sociale recht vaardigheid te intimideren door oplegging van een dogma van bij geloof". De besluiten van de congregatie werden op een vergadering van 28 Juni genomen. Zij werden twee dagen later door de Paus gtoedgekeurd, die machtiging gaf tot publicatie. In Vaticaanse kringen sprak men gisteren als zijn mening uit, dat het Pauselijk decreet, waarbij communisten worden geëxcom municeerd, tevens doelde te slaan op „meelopers", die het commu nistische beleid en de communis tische propaganda steunen. Het decreet wordt in alle talen der wereld vertaald en zal dage- President Truman heeft in een radiorede „Bij de haard" tot het Amerikaanse volk ver klaard, dat het Amerikaans internationaal hulpprogram „West-Europa uit de handen van de communisten heeft ge houden". Truman gaf een verdediging van zijn economische binnen- en buitenlandse politiek. De in ternationale Amerikaanse hulp programma's zullen, aldus Tru man, dit jaar ongeveer zeven milliard dollar kosten „en zij zijn het tot op de laatste cent toe waard". Bij de genoemde som zijn inbegrepen de kosten van het Europees herstelpro gram en van de Amerikaanse bezettingsverantwoordelijk heden. Wanneer op deze pro grams bezuinigd zou worden, zou dit de pogingen om vrede te vestigen verzwakken. „Dat is een risico, dat we niet mogen nemen", aldus Truman. Truman zeide verder echter, niet te verwachten, dat de Amerikaanse uitgaven aan ver dediging en op internationaal gebied steeds maar op het hui dige hoge peil zouden moeten blijven. „Ik hoop, dat zij ver minderd kunnen worden wan neer ons program voor de vrede effect begint te sorteren". Truman wees op het toenemen van de werkloosheid in de Ver enigde Staten, van iets meer dan twee millioen personen een jaar geleden tot bijna vier mil- lijks door radio Vaticauo worden omgeroepen. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de Oost- Europese landen. Volgens welingelichte Vaticaan se kringen is een der voornaam ste redenen voor het decreet het gevaar van een communistische vijfde colonne, die zich „in Katho lieke organisaties had gedrongen en misschien zelfs in het orga nisme van de Vaticaanse staat". Volgens de •zelfde Ibron heeft de Kerk „verborgen aanhangers" onder communistische functiona rissen, zelfs in do Sowje.t-Unie. lioen op heden. Hij zeide ook, dat de productie van goederen en diensten in de loop van de eerste helft van dit jaar enigs zins was afgenomen. Hij ver klaarde echter met nadruk: „Wij bevinden ons niet in een depressie. Waar we thans voor staan is geen depressie, en wan neer wij de juiste koers volgen zal het geen depressie worden". Het zakenleven, de arbeiders, de landbouw en de regering moes ten allen positieve bijdragen leveren om de opgaande lijn in het Amerikaanse zakenleven te herstellen. Truman waarschuwde tegen pogingen om de regeringsuitga ven drastisch te verlagen, daar dit volgens hem nog meer werkloosheid zou veroorzaken en daar het „gekkenwerk zou zijn de productieve regerings-^ investeringen in nationale hulp bronnen en openbare werken te verminderen op een ogenblik waarop juist meer investeringen nodig zijn." Truman deed de volgende voorstellen voor het vermijden van een depressie in de Verenig de Staten en voortzetting van de economische expansie. 1. De zakenlieden moeten voordeel trekken uit de gelegen heid tot modernisering van hun fabrieken, voor nieuwe investe ringen, hogere productie en te werkstelling. 2. De landbouwproductie moet op hoog peil blijven. 3. Natuurlijke hulpbronnen moeten geëxploiteerd worden door grondconservering, ontgin ning van rivierdalen en andere openbare werken. 4. De programma's van so ciale verzekering, onderwijs, ge zondheid en huisvesting moeten uitgebreid worden. Truman besloot met te zeg gen: „Ik ben vol vertrouwen, omdat ik geloof dat de Almach tige God deze natie de grootste taak in de geschiedenis van de mensheid heeft opgelegd en dat Hij ons de wijsheid en de 1 jacht zal verlenen jm die task ten uitvoer te breien." DE VOORMALIGE DUITSE BEVELHEBBER IN BELGIË. Een Duits persbureau heeft gemeld, dat generaal Grohé, die op het einde van de bezetting Von Falkenhuasen opvolgde als Duits militair bevelhebber in België en thans In België gevangen zit, bin nenkort in vrijheid zou worden gesteld. Het Belgische Openbaar Mini sterie heeft echter nog geen be slissing genomen. Het heeft de zaak nog in studie. PRINSES WILHELMINA SCHENKT 200 000 AAN HET NEDERL. VROUWENCOMITE. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft aan het bestuur van de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" doen mede delen, dat zij heeft besloten een som van 200.000 ten goede te laten komen aan de arbeid van het Nederlandse Vrouwencomité, het contactorgaan der Algemeen Landelijke Vrouwenorganisa ties. Dit bedrag is een deel van de gehele actie groot 290.000, zijnde het geschenk van alle Nederlandse Vrouwen- in bin nen- en buitenland aan Prinses Wilhelmina ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum. Het Nederlandse Vrouwen comité beraadt zich thans over de wijze waarop dit bedrag het beste aan zijn doel zal kunnen beantwoorden en zal hiervoor waarschijnlijk een afzonderlijke stichting in het leven roepen. DE STAKINGEN IN ITALIË. De staking der bouwvakarbei ders in Italië breidt zich uit. Naar verwachting zullen er uit eindelijk bijna een millioen ar beiders bij betrokken zijn. Ook de Christen-Democratische bon den van bouwvakarbeiders gaan aan de staking meedoen. Door het gehele land zijn 70.000 leden van deze bonden tot staking opgeroepen. De looneisen van deze bonden zijn minder hoog dan die van het door de com munisten geleide algemene vak verbond. tegen allerlei pijnen, stelt nimmer teleur De Britse premier, Clement Att- lec, heeft Woensdag het Lagerhuis gevraagd de noodlbepalingen van de regering më!t betrekking tot de Londense havenstaking goed te keuren. „De toestand is zodanig, dat zij de economie van dit land in een eritieke periode van zijn geschie denis ernstige schade kan toe brengen", aldus Aittlee. Volgens Attlee was er geen verbetering in de toestand waar te ifemen. Er waren 13.528 arbeiders in staking en 11.000 aan het werk. Attlee verklaarde verder, dait Engeland niets te maken bad met het ge schil tussen de twee Canadese zeeliedenbonden. De enige reden waarom Engeland in het geschil betrokken werd was, dat de Ca nadese zeelieden Unie besloten had stakingen in buitenlandse ha vens af te kondigen. Attlee noemde de loyaliteit jegens de stakende zeelieden in dit geval misplaatst, daar zij „gewetenloos geëxploiteerd" werd. Het was „volkomen onwaar", dat het hier ging om een of ander belangrijk (beginsel der vakbeweging. Als de twee Canadese schepen waarover het geschil ontstond door troepen waren gelost, zoals door sommi gen was voorgesteld, zou dit een aanvaarden betekend hebben van de eis van de onofficiële stakings leiders, dat zij dienen uit te maken op welke schepen moest worden gewerkt. Niemand vond het pret tig een noodtoestand af te kon digen, aldus Attleei, de regering werd hiertoe gedwongen. Attlee 'vesloot zijn betoog met een op- roep aan de havenarbeiders aan het werk te gaan' en zich niet te laten betrekken in een geschil, waar zij niets mee te maken (hadden. Robert Mellish, Labourlid voor een district waarin duizenden sta kende havenarbeiders wonen, ver klaarde dat de staking geleid wordt door de Canadese agitator MacNeil, die door de communisten wordt betaald. De Minister van Binnenlandse Zaken, James Chuter Ede, zei dat in Canada, waar de moeilijkheden zijn ontstaan, „niemand uit zijn werk is in dit geschil". De regeringsmotie, waarin de proclamatie van de noodtoestand wordt goedgekeurd, werd, zoals gemeld, met 435 tegen 4 stemmen aangenomen. Een andere motie, waarin de bepalingen met betrek king tot de noodtoestand worden goedgekeurd, werd aangenomen met 412 tegen 4 stemmen. Lagerhuis keurt noodmaat regelen goed. Het Lagerhuis heeft Woensdag avond met 435 tegen 4 stemmen de proclamatie van de noodtoe stand in Engeland, bedoeld om de Londense havenstaking te breken, onderschreven. Anthony Eden steunide de regeringsmaatregel namens de conservatieven, hoewel hij verklaarde!, dat zijn partij zeker voorbehoud maakte t.a.v. de wijze waarop de regering de situatie had aangepakt. DEBAT OVER DE ECONO MISCHE TOESTAND, De Britse Minister van Finan ciën, Sir (Stafford Cripps, heeft gisteren het tweedaags debat in het Engelse Lagerhuis over dp economische toestand van Enge-' land geopend. Op de trbune wa ren de zes Ministers van Finan ciën van het Britse Gemenebest en de leiders van twee andere die legaties uit het Gemenebest aan- «wezig. Sir Stafford deelde in zijn rede mede, dat zijn jongste be sprekingen met de Amerikaanse Minister van Financiën, John Snyder, en met diens Canadese collega D. C. Abott, buitenge woon vruchtdragend zijn geweest. In 1949/50 zal Engeland in ver band met het dollartekort zijn in voer, die met dollars betaald moet worden, met 100 millioen ponden moeten verminderen. Dit zal met zich brengen, dat het suiker rantsoen tot 8 ounces wordt ver daagd en dat suikerwerken weer gerantsoeneerd zullen worden. De Minister voor de Voedselvoorzie ning zal voor andere rantsoenen boter, vlees en bacon op welke de aanvoer uit niet-dollar- gefbieden van invloed is, bepaalde verhogingen bekend maken. Minister Cripps deelde nog me de, dat het bedrag van 110 mil lioen dollar, dat oorspronkelijk voor tabak beschikbaar was ge steld, met 20 millioen dollar ver minderd zou worden. In zijn overzicht omtrent de Britse positie aan het einde van het tweede kwartaal van dit jaar, deelde Sir Stafford mede, dat het Britse nadelige saldo met het dol- largebied volgens de huidige be rekeningen 160 millioen ponden bedroeg, d.i. 30 millioen ponden meer, dan de regering had voor speld. De Minister was van me ning, dat het nieuwe inter-Euro- pese betalingsschema tot een belangrijke verbetering zou leiden van de Britse goud- en dollarposi tie ten opzichte van België, ver geleken met het vorige jaar. Ook met Zwitserland sou er een soort gelijke verbetering tot stand ko men, wanneer dit land tot het plan toetrad. Er worden op het ogenblik onderhandelingen dien aangaande gevoerd. Het grootste deel van het goud en dollartckort in het eerste half jaar, was het gevolg^ van. kleinere ontvangsten uit het dollargebied, al is het ook ten dele veroorzaakt door grotere uitgaven van het Verenigd Koninkrijk en bepaalde andere landen. Het nadelige saldo van het sterlinggebied met het dollargebied bedraagt op het ogenblik op jaarbasis 600 millioen pond of anderhalf maal de totale goudreserves van het gebied. Ook zal het niet mogelijk zijn zoveel katoen uit het dollargebied in te voeren als de Britse rege ring had gehoopt, doch er zal in ieder geval niet minder worden ingevoerd dan liet vorige jaar. Van de overige grondstoffen, waarvan de invoer zal moeten worden beperkt, zijn non-ferro- metalen, hout, papier en pulp de voornaamste. T«- aanzien van eventuële verdere beperkingen van het benzineverbruik zijn nog geen beslissingen genomen. Ondanks de nieuwe beperkin gen van de invoer uit het dollar gebied, die in 1949/50 niet meer zal mogen bedragen dan 75 pet. van de invoer in het vorige jaar, zullen er echter voldoende grond stoffen beschikbaar zijn ohi het huid ge producten-nievea/u van GrootjBrittannië te handhaven. Engeland, zo deelde Cripps voorts mede, heeft vele honder den millioenien ponden sterling bijgedragen voor het wereldher- stel. Het heeft enorme dollarle ningen en andere verplichtingen aangegaan, die gebruikt zijn om de kracht en de stabiliteit van het gehele sterlinggebied in stand tte houden. Het werkelijk belang rijke resultaat van de besprekin gen met de Ministers Snyder en Abott was, dat de regeringen van Engeland, Canada en de Ver. Staten het er over eens geworden zijn, dat de problemen niet door een gemakkelijike improvisatie kunnen worden opgelost, noch door één land alleen, ÏÏet derhalve een gebiedende noodza kelijkheid is om gezamenlijk te trachten een fundamentele oplos sing te vinden. Cripps sprak de hoop uit, dat de conferentie van de Ministers van Financiën van het Britse Ge menebest tot resultaat zal heb ben, dat de andere landen van net sterlinggebied onmiddellijk zullen overgaan tot het nemen van de zelfde maatregelen, ten aanzien van de- invoer uit het dollarge bied, als waartoe Engeland heeft besloten, en hij deelde mede, dat hij thans met de Amerikaanse en de Canadese regering besprekin gen voert over maatregelen op korte termijn ter verbetering van Engelands dollarpositie, doch dat er geen voorstellen zijn gedaan inzake nieuwe financiële hulp. 15 JULI Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.09 5.44 n.m. 5.25 6.00 C.50

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1