BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzos t De bestrijding van de Coloradokever Alle opvarenden van de „Kota Inten" worden aan ontsmetting onderworpen Grondige inspectie van het aardappeigewas aanbevolen De dreigende staking in de Am. staalindustrie Russisch geleerde over Mars- «"*0*1 ulkelle IIIB8PS88SS1 Amerikaans vliegtuig neergestort Goedkopere paspoorten voor de Benelux-landen SMOKKELENDE )nd. •-U Maan Ond HOOGWATER De Plantenziektekundige Dienst heeft nogmaals grondige inspec tie van het aardappelgewas aan bevolen. Dank zij de krachtige bestrij ding van de coloradokever in 1948 en de gunstige weersomstan digheden van het vorige seizoen en dit voorjaar, zijn in het Zui den, Midden en Oosten van ons land nog betrekkelijk weinig lar ven van de coloradokever waar genomen. In verband echter met het gedurende de laatste week plaatselijk sterker optreden van larven, is hef, indien de weers omstandigheden hiervoor gunstig blijven, te verwachten, dat de be smetting zal toenemen. Wanneer de nodige bestrijdingsmaatrege len dan achterwege blijven, gaan de in 1948 bereikte resultaten ongetwijfeld weer teniet. De Plantenzieikitekundige Dienst wijst er daarom de aardappel telers met klem op, vóór de oogst- werkzaambeden beginnen, nog- Na de lwU. S. Steel Corporation" hebben ook de „Republic Steel Corporation"' enl de „Bethlehem Steel Cy" de voorstellen van Pre sident Truman verworpen. De President had aan zes werk- geversgroepen voorgesteld een commissie van onderzoek op te richten voor het conflict in de metaalindustrie. Tot nog toe heeft slechts een groep hiermede haar instemming betuigd. De 75-jarige Russische profes sor G. A. Tikhof, die al 40 jaar de planeet Miars bestudeert, heeft aan een Russische verslaggever meegedeeld, dat Mars een vlakte bezit, die eik jaar gedurende een bepaalde periode rood wordt. Zijn theorie is, dat er elk voorjaar bloemen bloeien, die mogelijk ge lijken op papavers, viooltjes en vergeetmijnietjes. Normaal is vol gens de professor de vegetatie op mars licht- en donkerblauw. Hij zei dat Russische geleerden voor bereidingen treffen om in Maart van het volgend jaar, wanneer de planeet dicht bij de aarde komt, een diepgaande studie van,1 Mars te maken. maals het aardappelgewas aan een grondige inspectie te onder werpen, en waar aantasting wordt waargenomen, ook al is deze gering, tot bespuiting over te gaan. Deze behandeling dient grondig en nauwgezet te worden uitgevoerd. Houders van volkstuinen en andere particulieren wordt even eens met nadruk aangeraden, vóór de vacantie hun perceeltjes onder handen te nemen. Urenf( zijde wordt thans een onderzoek ingesteld naar de gebeurtenissen in het vliegtuig in de 25 minuten tussen het tijdstip, waarop de piloot per radio de politie waar schuwde daar er aan boord van zijn vliegtuig gevochten werd, en het tijdstip van 't verongelukken. De achttienjarige mevrouw Ju dy Fros van Long Reach, die hoofd, armen en benen in ver band droeg, verklaarde, dat twee mannen, die voor haar gezeten waren,, begonnen te vechten ter wijl iedereen zich min of meer angstig voelde vanwege de bokke- sprongen, die het vliegtuig maakte tengevolge van de ruwe weersge steldheid. „Een der mannen zat onophoudelijk te roken, aldus ver telde mevrouw Frost, een andere man wendde zich tot hem en vroeg: ,,Hoe voelt u zich vanmor gen Plotseling sloeg hij de man, die zat te roken, oP een oog. Daarna begon een vechtpartij waaraan, tenslotte door de stewar dess een einde werd gemaakt. Volgens een andere passagiere was de man,) die de eerste klap had gegeven, uit een droom ont waakt. Overlevenden van een vliegtuig ramp in het berggebied van San ta Susanna, welke Dinsdag heeft plaats gevonden en waarbij: 34 personen om het leven kwamen^ hebben verhalen gedaan over op gewonden scènes en een vecht partij in het verongelukte vlieg tuig. Veertien der inzittenden hebben de ramp overleefd. Het vliegtuig, een tweemotorige ma chine, behoorde aan de „Trans national Airlines". Van officiële HEVIGE BRAND TE ZAANDAM In de voormalige rijstpellerij „Feniks" -te Zaandam, heeft Dinsdagavond een felle brand ge woed. Dit gebouw is door de gemeen te Zaandam aangekocht en was bestemd: om het in te richten tot industrieflat. Deze plannen kun nen echter voorlopig geen door gang vinden en dus werden ge deelten verhuurd. In de afdeling, die aan de Zaanlandse bussenhan- del is verhuiurd en waar deze fir ma duizenden kartonnen en hou ten vaten had opgeslagen, brak om half acht brand uit. De vrij willige brandweer van Zaandam rukte met groot materiaal uit, vooral omdat uitbreiding van het vuur naar belendende percelen, waar onder andere een teerfabriek is gevestigd, niet denkbeeldig was. Met 9 stralen ging de brand weer het vuur te lijf en slaagde erin na anderhalf uur de brand te beperken tot de opslagplaats van de Zaanlandse tussenhandel. Deze opslagplaats, die gedeeltelijk van hout was, is echter totaal uitge brand en de opgeslagen vaten zijn eveneens in de vlammen opgegaan of hebben oen dergelijke water schade gekregen, dat zij niet meer voor gebruik geschikt zijn. De itotale schade aan gebouw en inV houd wordt geschat op ongeveer 40.000. Het vermoeden (bestaat, dat on voorzichtigheid met een brandende sigaret de oorzaak van de brand is. „DOLLARKONING KEES" HANDELDE IN GESTOLEN TRAVELLEROHEQUES. In Augustus 1948 zette een Amerikaanse tourist in Amster dam de bloemetjes buiten. Hiji ver keerde daarbij in niet al te best gezelschap, namelijk enkele da mes uit de Amsterdamse onder in hen mnuiem wereld, en het gevolg was, dat de Van officiële zijde wordt ge meld: Aangezien er zich geen nieuwe pokkengevallen op het troepen transportschip „Kota Inten" heb ben voorgedaan, zullen ten aan zien van de opvarenden van he,t schip, dat op 18 Juli a.s. te Rot terdam wordt venvacht, geen quarantaine-maatregelen worden genomen. Niettemin zijn de me dische autoriteiten van mening, dat het als voorzorgsmaatregel in het belang van de volksge zondheid wenselijk is, dat alle op varenden aan een ontsmetting worden onderworpen. Deze ont smetting, welke zich ook uit strekt over kleding en bagage zal uiteraard enige dagen duren en te Amersfoort in de kazernes aan de Leusderweg geschieden. Aange nomen mag worden, dat deze ont smetting, die in de nacht van 18 op 19 Juli zal beginnen ongeveer vijf dagen in' beslag zal nemen. Een en ander gebeurt ploegs- gewijze, waardoor de eerste ploeg reeds de 19e Juli thuis verwacht kan worden en de laatste ploeg uiterlijk op 23 Juli. Teneinde een zo vlot mogelijke afvoer uit Amersfoort naar ieders woonplaats per autobus te bevor deren wordt familieleden en vrienden aangeraden zich niet naar Amersfoort te begeven, aan gezien uiteraard geen toegang tot de kazernes kan worden ver leend. Het afhalen van militairen met eigen vervoermiddelen lean onder normale omstandigheden al niet worden toegestaan. Men zal begrijpen dat dit thans totaal onmogelijk is, terwijl evenmin in lichtingen over de individuële thuiskomst kunnen worden ver strekt. Deze maatregelen moes ten worden genomen in het be lang van de militairen en hun fa milieleden, omdat alleen op deze wijze een snellere afvoer kan wor den gegarandeerd. In een nota aan de Minister van Financiën heeft het hoofdbestuur der Nederlandse Reisvereniging gepleit voor de, wederinvoering van bewijzen van Nederlander schap voor het bezoek aan de Benelux-,landen. Zij. heeft daar aan toegevoegd, dat, mocht het invoeren dier bewezen bij de Mi nister op onoverkomenlijke bezwa ren stuiten, het dan alleszins wenselijk moet worden geacht voor de Benelux-landen aparte paspoorten uit te geven en de kosten hiervan te beperken tot de werkelijk aan de uitgifte van der gelijke paspoorten' verbonden kos ten. man de volgende dag tot de on aangename ondekking kwam, dat hij zijn ravellercheques kwijt was. Gelukkig had hij de nummers ge noteerd en deze werden onmiddel lijk doorgegeven. Niet lang gele den werden de cheques in Ameri ka aangeboden en wel door een piloot van de K.L.M. De politie werd direct gewaarschuwd en het onderzoek bracht uit, dat deze piloot de cheques gekocht had van „Kees", de dollarkoning van het Rembrandtplein en zijn vriend G. De piloot was geheel te goeder trouw geweest en niet op de hoogte van de herkomst der che ques. Hij had voor ongeveer 1(50 dollar gekocht en een prijs van 4.75 per dollar betaald. Kees en zijn vriend, die geen on bekenden van de politie zijn, wer den gearresteerd en zullen binnen kort voor de Economische poliie- pechter moeten vertellen, hoe zij in het bezit van de cheques zijn gekomen. Dit muisje kon voor hen nog wel eens een staartje hebben. SCHEPELINGEN. De Amsterdamse autoradio dienst werd Woensdagmorgen vroeg gewaarschuwd door perso neel van de Fordfabriek met de mededeling, dat schepelingen van een schip dat Fordonderdelen van de fabriek te Parijs naar Amster dam bracht met pakken sleepten en geheimzinnige telefoongesprek ken voerden. De agenten van de radiodienst waren spoedig ter plaatse en, ontdekten op de wal twee schepelingen en later ook nog twee man, die heel onschul dig naar de sterren stonden te kij ken, doch in het bezit waren van pakken, die een grote hoeveelheid voile, Shawls en andere damesmo deartikelen bevatten. De kapitein van het schip werd gewaarschuwd en al spoedig bleek, dat hier een ■poging was gedaan tot het aan land brengen vanf smokkelwaar was gedaan. .Ook de stuürman van het schip, het s.s. „Sambre" van de rederij W. Muller en Co, bleek bij nader onderzoek bij de zaak betrokken. De politie wacht te rustig af wat het resultaat van de geheimzinnige telefoongesprek ken zou zijn en had daarmee suc ces. Plotseling kwam met vrij grote snelheid een auto de Hemweg af en stopte bij de fabriek. Er bleken twee Rotterdamse en een Am sterdamse koopman in te zitten, die de smokkelwaar kwamen ha len. Deze hadden de goederen in Parijs gekocht en de schepelingen die zij daar in een café hadden ontmoet, verzocht de goederen naar Nederland te smokkelen. De vijf schepelingen en de drie koop lieden zijn gearresteerd. De goe deren vertegenwoordigen een aan zienlijke waarde. EEN ONFORTUINLIJKE SMOKKELAAR. Een inwoner van Sittard had dezer dagen het ongeluk dat de motor van zijn auto in brand raakte, toen hij niet ver van Roermond reed. Onmiddellijk was er natuurlijk veel publiek omheen en. tot verbazing van de omstan ders bevond zich onder de motor kap, behalve de brandende motor, een grote partij zakmessen. Douaneambtenaren werden ge waarschuwd, doch voor deze ter plaatse waren, waren auto en eigenaar reeds verdwenen. Beiden zijn thans in Amsterdam aange houden en omdat de mamdie geen onbekende van de douane recherche is geen plausibele verklaring voo,r de aanwezigheid van zakmessen onder de motor- j kap kon geven, is de a/uto ini be- slag genomen en tegen) de man zelf proces verbaal opgemaakt. Hij zal worden voorgeleid voor de of ficier van justitie te Maastricht. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Tengevolge van het plotseling weigeren van de remmen heeft een vrachtauto, bestuurd door J. K. uit Almelo, gistermorgen op de brug over het Overijsselse ka naal te Almelo een aantal voet gangers en fietsers aangereden. De 27-jarige ongehuwde mej. B. Reurink uit Aadorp, werd door de bumper van de vrachtwagen in de rug geraakt en nagenoeg op slag gedood. Anderen, die zich op de brug bevonden, trachtten zich in veiligheid te stellen door op een leuning van de brug te gaan hangen, doch twee personen merkten de auto te laat op en werden eveneens aangereden. Zij liepen vrij ernstige verwondingen op. Na de aanrijding is de auto neg een twintigtal meters door geschoten en aan de overzijde vafi de brug tot stilstand gekomen. De politie heeft de zaak in onder zoek. REGELINGEN BETREFFENDE VERHANDELEN OUD METAAL OPGEHEVEN. Met ingang van heden zijn geen koop-, verkoop- en verwerlkings- vergunningen meer nodig voor oud en afvalmateriaal van non- ferro metalen, oud blik en afval van blik. De bestaande distributie-voor schriften blijven van kracht voor blik en voor aluminium, lood, ko per, zink, tin, antimonium, nik kel en de legeringen van deze me talen in de vorm van ruw mate riaal (blokken, wire-bars, wire- rods, cathoden, koeken, billets en korrels), met uitzondering van lageimetalen op lood- en tinbasis, tin-, aluminium- en dadmiumsol- deersoorten, letter- en zetmachi nemetaal en stereotype- en mono typemetalen, die reeds zijn vrij gegeven. OPHEFFING DISTRIBUTIE V/VN TEERPAPLEK, MASTIEK EN DAKLAK. Volgens een publicatie in de Staatscourant vna gisteren mo gen -met ingang van heden in het vervolg teerpapier, mastiek en daklak zonder vergunning van de directeur van het Rijksbureau voor chemische en pharmaceuti- sche producten worden gekocht, in ontvangst genomen, gebruikt, verbruikt, bewerkt, verwerkt, verkocht en afgeleverd worden. VRIJDAG 15 JULI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Gram.; 9.30 Microfooncom-p. voor de zieken; 10.00 Gram.; 11.00 Fluit en Piano; 11.30 Gram.; 12.15 Metropole orkest; 1.00 Nws; 115 Mandolinata; 1.45 Gram.; 2.40 Lezing; 3.00 Kwartet; 3.50 Lezing; 4.00 Opera; 4.40 Oude en nieuwe balladen; 5.00 Zang en piano; 5.30 Gram.; 6.00 Zang koor; 6.15 Lezing; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Zangkoor; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.15 Omroeporkest; 9.15 Lezing; 9.35 Ensemble Selecta; 10.05 Orgel concert; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM H; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 PhiLh. orkest; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang; 11.05 Voordracht; 11.25 Gram.; 12.00 Orgelspel; 12.33 Sport; 12.45 Zi- geunermuziek; 1.00 Nieuws; 1.15 Promenade orkest; 2.00 Voor de vrouw; 2.20 Kamerorkest; 3.00 Lezing; 3.20 Kamerorkest; 4.00 Orgelspel; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Filmland; 5.20 Le zing; 6.00 Nieuws; 6.15 Accor- deola; 6.40 Gram.; 7.00 Reporta ge; 7.15 Lezing; 7.30 Voordracht; 7.50 Tien voor acht; 8.00 Nieuws; 8.05 Zang en piano; 8.30 Lezing; 9.00 Gram.; 9.30 Orgelspel; 10.00 Buitenl. Weekoverz.; 10.15 Gram.; 10.45 Avondwijding; 11.00 Nws; 11.15 Gram. WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Voor die 12e etappe van de ron de van Frankrijk, LuchonTou louse (140 km) startten gisterr middag 70 renners. Op dokters advies besloot de Fransman Ca put niet te vertrekken. Bij St. Gaudens (45 km) lag Idee (II de France- alleen aan de kop. Een peleton van ongeveer 15 renners onder wie Coppi, Bar- tali, Robic, Fachleitner en Vietto •had hier 3 minuten achterstand. Het klassement van de 12e etappe LuchonToulouse luidt: 1. Van Steenbergen (België A) 3.32.10; 2. Kint (België A), 3. Ie Nizrhy (W.-N. Fr.), 4. Klubler (Zwitserl.), 5. Kcndrickx (België B), 6. Martini (Italië B), 7. Dos Reis (Centr.-Z.W. Fr.), 8. Ramou- lux (Oentr.-Z.W. Fr.), 9. Ockers ('België A), 10. Geminiani (Frank rijk A), 11. Deledda (Z.O. Fr.) en 12. Schotte (België A), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Een halve minuut later kwam een groot peleton binnen waartoe Magni, Coppi, Bartali, Robic en alle andere kopstukken behoor den. Algemeen Klassement. Het algemeen klassement na de 12e etappe luidt: 1. Magni (Italië B) 75.57.03; 2. Fachleitner (Z.W. Fr.) 75.59.13, 3. Marinelli (lie de Fr.) 75.59.44, 4. Kuibler (Zwitserland) 76.07.17, 5. Ockers (België A) 76.07.54, 6. Dupont (België B) 76.08.30, 7. Cogan (W.N. Fr.) 76.09.07, 8. Bartali (Italië A) 76.09.37 9. Coppi (Italië A) 76.11.19, 10. Ro bic (W.N. Fr.) 76.11.27. ploeg klassemen Nia de 12e etappe luidt het ploegklassement 1. Italië A 228.41.08 2. lie de France 228.42.46; 3. West Noord Fr. 228.44.25 4. Zuid-Oost Fr. 229.19.53 5. België A 229.20.39; 6. Frankrijk A 229.23.03 7. Lu xemburg 229.34.58; 8. Italië B 229.41.32; 9. Centrum-Z.W. Fr. 230.17.33; 11. Zwitserl. 230.50.57. DUIVENSPORT. Zuamslag. Ver. „Voorwaarts". Prijsvlucht uit Corbeil. Oude duiven. Snelheid 1005(,1 m. Voor de eerste 20 duiven was de uit slag: R. van de Veke 1, 2, H, 15; Gebr. Willemsen 3; P. J. Willem- sen 4; J. Heida,, Sas van Gent, 5; A. Schauwvlieghe 6; G. de Clercq, Westdorpe, 7; M. Markusse 8; R. Galle 9; W. v. d. Linde 10; A. Vermoet, Sas van Gent, 12; H. Wijnacker 13; J. Hofman, Temeu- zien, 14; H. de Waal, Axel, 16; E. Pieters, Axel, 17; A. Faas, Ter- nleuzen, 1-8; E. Zaman, Axel, 19, 20. Jonge duiven. Snelheid le duif 961 m. Voor de eerst aankomen de 10 duiven was de uitslag: E. van Dorselaeij, Axel, 1, 4; G. de Clercq, Westdorpe, 2; L. van Waes, Westdorpe, 3; E. Pie ters, Axel, 5, 10; R. van Mol, Westdorpe, 6; J. de Waal, Axel, 7; A. Meuleman^ Sas van Gent 8; Gebrs. van Kerkvoort, Terneu- zen, 9. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER- NEUZEN brengt ter algemene kennis dat een uitspraak om vrij stelling van de dienstplicht, ter beneden-secretarie dezer gemeen te, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan door iedere belanghebbende binnen tien dagen na de dag van deze be kendmaking in beroep worden ge komen. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend hij de Bur gemeester, ter beneden-secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, 12 Juli 1949. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. Op Maandag 18 Juli a-s- hoopt onze geliefde Opoe Wed. P. OPPENEER— DE VISSER, haar 80ste Geboortedag te herdenken- Dat ze nog lang gespaard mag blijven, is de wens van haar dankbare KLEINKINDEREN- Zaamslag, Veerstr-aat A 48- Enige en Algemene kennisgeving- Na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, is heden, tijdig voorzien van de H-H- Sacramen ten der Stervenden, te Loosduinen overleden, onze innig geliefde Zus ter, Behuwdzuster en Tante, Mej- URSULA TH. WEMAER in de ouderdom van 66 jaren- New-York: L- J- M. WEMAER Loehem: L- L- MILTENBURG- WEMAER TH. MILTENBURG NELLIE- Terneuzen: E- J- WEMAER A- WEMAER DE DOELDER JOH- F- WEMAER CATH- WEMAER— RINGELBERG Terneuzen, 13 Juli 1949- Tuinstraat 15- Alle OUDEN VAN DAGEN deelnemers aan het bezoek aan Zierikzee, brengen langs deze weg hun aller hartelijkste dank aan onze Edelachtbare heer Burge meester voor zijn mede leven met en belangstelling in ons, aan het Comité Ouden van Dagen, Geef sters en Gevers, Collectan ten, de ondernemer van de boottocht, de heer P- de Doelder, het bootpersoneel, de leden van het Rode Kruis voor hun goede zor gen, de leden van de muzi- kala Band, die allen deze reis hebben mogelijk ge maakt en doen welslagen, en aan ons plaatselijk mu ziekkorps voor de opge wekte ontvangst- Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling, op 26 Juni ont vangen- Familie DU PUIJ- Sluiskil, Kanaalweg 86- DANKBETUIGING- Voor de overstelpend vele blijken van medeleven en vriendschap, die wij mochten ontvangen bij het heengaan van onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betuigen wij onze diepgevoelde dank Uit aller naam, C- M- WESTSTRATE- Terneuzen, Juli 1949. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, ADRIANA VERELST, betuigen wij'onze hartelijke dank- Uit aller naam, J- MEERTENS- Hoek, Langestraat 32- ZOMERA VONDVOTTro 4 r HEDENAVOND 715 uur op het Lyceumterrein Middenstand „Centra" tegen Ambachtsschool TOEGANG VRIJ. open voor ueze mensen, muien zij willen terhgkeren tot een leven van geestelijke waarden", zo zei hij. De excommunicatie zou niet gelden voor hen die het commu nisme onder dwang steunen. Het decreet", aldus de dignita ris, „is een uitnodiging aan de Katholieken die het communisme men gisteren als zijn mening uit, dat het Pauselijk decreet, waarbij communisten worden geëxcom municeerd, tevens doelde te slaan op „meelopers", die het commu nistische beleid en de communis tische propaganda steunen. Het decreet wordt in alle talen der wereld vertaald en zal dage gevaar vein een communistische vijfde colonne, die zich „in Katho lieke organisaties had gedrongen en misschien zelfs in het orga nisme van de Vaticaanse staat". Volgens de zelfde bron heeft de Kerk „verborgen aanhangers" onder communistische functiona rissen, zelfs in dc Sowjet-Unie. Truman besloot met te zeg gen: „Ik ben vol vertrouwen, omdat ik geloof dat de Almach tige God deze natie de grootste taak in de geschiedenis van de mensheid heeft opgelegd en dat Hij ons de wijsheid en de 1 .acht zal verlenen uitvoer te en bre» |m die taak ten en." ae eis van de onomcieie stakings leiders, dat zij dienen uit te maken op welke schepen moest worden gewerkt. Niemand vond het pret tig een noodtoestand af te kon digen, aldus Atitleq, de regering werd hiertoe gedwongen. Attlee besloot zijn betoog met een op roep aan de havenarbeiders aan zeker voorbehoud maakte t.a.v. de wijze waarop de regering de situatie had aangepakt. DEBAT OVER DE ECONO MISCHE TOESTAND. De Britse Minister van Finan ciën, Sir Stafford Cripps, heeft Opk. 10.54 23.16 10.53 23.25 10.52 23.35 10.51 23.46 10.50 10.48 10.47 018 10.46 0.45 10.45 1.24 10.43 2.21 MAANSTANDEN 10.11 11.22 12.32 13.43 14.56 16.12 17.29 18.44 19.43 20.38 tweedaags debat in i Lagerhuis over de toestand van Enge- 1. Op de tribune wa- VTinistors van Finan- t Britse Gemenebest van twee andere die- het Gemenebest aan- tafford deelde in zijn dat zijn jongste be- net de Amerikaanse ,n Financiën, John met diens Canadese C. Abotlt, buitenge- iragend zijn. geweest, zal Engeland in ver- t dollartekort zijn in- dollars betaald moet 100 millioen ponden ünderen. Dit zal met sn, dat het suiker- 8 ounces wordt ver- t suikerwerken weer rd zullen worden. De ,r de Voedselvoorzie- jr andere rantsoenen vlees cn 'bacon op nvoer uit niet-dollar- invloed is, bepaalde bekend maken. Iripps deelde nog me- bedrag van 110 mil- dat oorspronkelijk beschikbaar was ge- 0 millioen dollar ver- 1 worden. overzicht omtrent de ie aan het einde van iwartaal van dit jaar, tafford mede, dat het ige saldo met het dol- >lgens de huidige be- 160 millioen ponden 30 millioen ponden le regering had voor- dinister was van me st nieuwe inter-Euro- ngsschcma tot een verbetering zou leiden se goud- en dollarposi- chte van België, ver- het vorige jaar. Ook land sou er een soort- etering tot stand kc- 5er dit land tot het 3. Elr worden op het nderhandelingen dien- gevoerd. ste deel van het goud- ort in het eerste half at gevolg^ van. kleinere uit het dollargebied, k ten dele veroorzaakt re uitgaven van het oninkrijk en bepaalde en. Het nadelige saldo irlinggebied met het bedraagt óp het jaarbasis 600 millioen lerhalf maal de totale s van het gebied, het niet mogelijk zijn m pit het dollargebied n als de Britse rege- ïhoopt, doch er zal in niet minder worden dan iiet vorige jaar. overige grondstoffen, :e invoer zal moeten perkt, zijn non-ferro- ut, papier en pulp de 5. T' aanzien van verdere beperkingen azincverbruik zijn nog singen genomen, de nieuwe beperkin- invoer uit het dollar- in 1949/50 niet meer bedrag-en dan 75 pet. >er in het vorige jaar, :hter voldoende grond- schikbaar zijn om het •oducten-nieveau van mnië te handhaven. zo deelde Cripps de, heeft vele honder- men ponden sterling voor het wereldher- heeflt enorme dollarle- andere verplichtingen die gebruikt zijn om en de stabiliteit van stcrlinggebied in stand Het werkelijk belang- lat van de besprekin- i Ministers Snyder en dat de regeringen nd, Canada en de Ver. er over eens geworden problemen niet door kkelijike improvisatie >rden opgelost, noch .nd alleen, 'ÏÏit'" en gebiedende noodza- is om gezamenlijk te n fundamentele oplos- len. iprak de hoop uit, dat ntie van de Ministers iën van het Britse Ge nt resultaat zal heb- andere landen van net led onmMdellijk zullen ot het nemen van de- tregelen. ten aanzien ivoer uit het dollarge- aartoe Engeland heeft i hij deelde mede, dat iet de Amerikaanse en ie regering besprefkin- over maatregelen op tj'n ter verbetering van dollarpositie, doch dat 'oorsfcllen zijn gedaan jwe financiële hulp. 15 JULI Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.09 5.44 6.n n.m. 5.25 6.00 0.50

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3