Groots tuinfeest op Paleis Soestdijk Hoger beroep van Kardinaal Midszenty afgewezen Sowjet-Russische soldaat doodgeschoten De Londense havenstaking MAANDAG 11 JULI 1949. Na 1 October bekorting van grenscontrole te Roosendaal Communiqué van het Engelse Ministerie van Financiën De Engelse~vloot Uw verbruik te groot Brengt waternood Het Communisme in Indonesië Dr. Engels met Kabinets formatie geslaagd HOOGWATER HOOGWATER 6.n Frankering bij Abonnement: Terncuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Maan dagochtend tot avond. Droog weer. Droog weer met in de och tenduren plaatselijk nog veel bewolking. Later op de dag bijna overal zonneschijn met iets hogere middagtempera- tuur. Meest zwakke wind. DE VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1161 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Advertentieprijs: per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. Temidden van de honderden slagers en hoornblazers zich van deelnemers aan het groot défilé naar taak kweten. Trouwens dat mag ook gezegd worden van de harmone „Prins Hendrik" uit Apeldoorn en de „Enschedé-band" van de Neder- in de Paleistuin te Soestdyk- be wogen Zaterdagmorgen de Ko ningin, de Prins en de drie oud ste Prinsesjes zich, links en rechts sprekend met de gasten landse padvinders, die haar af- van deze dag losten. De Katholieke arbeiders- venüelzwaaiers uit Babberich jeugd opende ditmaal het défi- deden hun werk, boeren un Ié, gevolgd door een delegatie Achterhoek dansten op het gras bruin getinte jongens en meis hun volksdansen, het ging alle- jes uit Indonesië. De A.J. C. trok maal even ongedwongen. begeleid door violen aan het Ko- De Prins maakte Zijn Dochters ninklijk Gezin voorbij. De mees- attent op de narren, die hun te leden van de Gereformeerde organisaties hadden zichzelf ge decoreerd met grote oranje-co- cardes, de voetballende „Oran jemannen" droegen vanzelfspre kend het „leren monster" met zich mede, de padvinders deden hun hoeden tollen op de lange stokken en de jongens van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart droegen hun modellen, tot vliegende vleugels, in de formatie mee. naam eer aan deaen. Ruim een half uur duurde dit genoegelijk samenzijn in de tuin van het Paleis. Toen trok de Koninklijke Familie zich terug in het Paleis voor de lunch. INDRUKWEKKEND JEUGD- 1WEFILÉ Nimmer heeft de grote Paleis tuin van Soestdijk in heel zijn lange geschiedenis een dergelij ke verbroedering op zijn gras perken, op zijn paden en onder zijn bomen gekend als Zaterdag middag toen de jeugd van Ne derland meer dan een uur lang bezit van hem nam. A.J.C'ers in hun blauwe jakken voerden er hun ronde-dansen uit, gymnasiasten volvoerden hun sprongen op de gazons, jon ge boerinnen zongen hossend luide hun liederen, Kajotters en Hervormde jongens en meisjes deden zich broederlijk te goed aan de versnaperingen, die kwis tig werden rondgedeeld en ijve rige padvinders sloegen onver vaard met machtge hamers spij kers met koppen. En temidden van deze ongekende drukte op Soestdijk liep de hele Koninklij ke Familie, Marijke incluis, rus tig rond, vertoefde bij de gym nasiasten, de voetballers, die zich „voelden" in hun oranje shirts, de vrolijke A. J. C'ers, die op de muziek van een viool hun dansen uitvoerden, en natuur lijk liepen zij even langs de spij kers met koppen slaande pad vinders. Prinses Beatrix was de eerste, die haar krachten op de koperen koppen van de spijkers probeer de. Achter elkaar joeg zij er 2 in het hout, omringd door hon derden jongens en meisjes van wie er velen haar zelfde leeftijd hadden. Vanzelfsprekend moest Prinses Irene dit Spel ook pro beren, evenals haar jongere zus je Margriet. Maar toen vond de Koningin, dat het de beurt was aan haar jongste. Ze stopte de kleine de hamer in de hand en of het de kracht was van de meehelpende arm van de Vor stin of de driftige bewegingen van Marijke, de spijker verdween onder donderend gejuich in het hout. Steeds meer begonnen allen zich thuis te voelen in deze heer lijke tuin en vonden zij elkander in hun spel op deze onvergete lijke en onnavolgbare koperen bruiloftviering. Er was geen mens, die iets verbood, geen op zichter, die een woord zei, wan neer voetballers, Urker jeugd of padvinders de heggen „namen of hun hoogspringkunst op ban ken testten. Groter feest en gro ter blijdschap dan op deze Juli dag kan het Paleis Soestdijk niet gekend hebben. Het was Koningin en Prins aan te zien, dat Zij er van genoten en node was het dan ook, dat Zij tenslotte de grote deuren van het Paleis weer binnenstapten, want des avonds was er weer een feest, waarbij Zij tegenwoordig zouden zijn. Het tuinfeest was het besluit van het grot jeugddefile van 1500 jongeren, dat om kwart vóór drie precies een aanvang nam. De band van het Neder landse padvindsters-gilde Haar lem deed de Marinierskapel en de Koninklijke militaire kapel, die des ochtends het defile be geleidden, concurrentie aan door de energieke en kundige wijze waarop de vrouwelijke trommel- ATJTO-VERVOER NAAR BERI.IJN WEER NORMAAL Nadat zich een stagnatie in 't vervoer per vrachtauto uit de Westduitse bezettingszones naar Berlijn had voorgedaan, door dat de vrachtauto's in de nabij heid van Luebeck door Sowjet russische beambten werden te ruggestuurd, kon dit verkeer Zaterdag weer op normale wijze voortgang vinden. De vracht auto's waren door de Britse autoriteiten naar Helmstedt doorgezonden, waar zij zonder moeilijkheden de Sowjetrussi- sche controle-post konden pas seren. Van Britse zijde wordt ge tracht de reden voor het opont houd nabij Luebeck uit te vin den. Zo bracht Nederlands jeugd hulde aan ons Koninklijk Gezin. Het was een grootse dag, die niet licht vergeten zal worden. Een grootse dag voor heel de Koninklijke Familie, maar ook voor de Hofmaarschalk, de heer R. J. E. M. van Zinnig Bergmann onder wiens leiding 't tuinfeest is geworden tot een der meest ongedwongen en onvergetelijke feesten, die ooit temidden van ons Koninklijk Gezin is gevierd. Feest op Soestdijk besloten. Met een voetbalwedstrijd tus sen K.P.S., het elftal van 't Pa leispersoneel en een team uit 't naburige dorpje Spakenburg, werd Zaterdagavond het grote feest op Soestdijk besloten. Spakenburg won met 30 en glimmend van trots nam de aanvoerder uit handen van Prins Bernhard de door de Ko ningin uitgeloofde medaille in ontvangst. De baten van deze druk bezochte wedstrijd waren bestemd voor de rimboekisten- actie van de NIWIN. Het Secretariaat-Generaal van de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane-overeen komst deelt mede: „De bevoegde Nederlandse en Belgische diensten hebben een onderzoek ingesteld om na te gaan of voor de internationale treinen, die tussen Nederland en België, via Roosendaal rij den, het oponthoud bij de douanebehandeling, kan worden verkort. Het onderzoek heeft uitge wezen dat de mogelijkheid be staat om de grenscontrole der verschillende instanties zodanig te organiseren, dat met een op onthoud van 30 minuten kan worden volstaan. Daartoe zullen de Nederland se diensten hun controle uit oefenen gedeeltelijk in de rij dende trein op het traject Rot terdamRoosendaal en vice- versa, en gedeeltelijk geduren de de tijd, dat de trein stilstaat te Roosendaal. Op het Turkse schip „Co- rum" is Zondagnacht brand uit gebroken ten gevolge waarvan ongeveer 50 personen gedood en velen gewond zijn. De brand be gon in een chemische lading. Na enige uren kon men de brand meester worden. Het aan tal doden zal onbekend blijven zolang de cabines met rook ge vuld zijn. De „Corum" is 'n 4.765 ton metend passagiersschip. Het heette vroeger „Ankara". Nader wordt gemeld, dat meer dan 100 passagiers, allen Tur ken, in de vlammen zijn omge komen. Ongeveer 30 personen werden ernstig gewond. Volgens door de politie verstrek te cijfers zijn 59 personen om het leven gekomen, 14 vermist en 35 ernstig gewond. Het Engelse ministerie van Financiën heeft een communi qué over de financiële bespre kingen tussen Engeland, de V. S. en Canada uitgegeven, waar in wordt verklaard, dat er een algemene uitwisseling van ziens- In verband met de aanslui- DOOR AMERIKAANS OFFICIER In een officiële, te Rothen- back uitgegeven bekendmaking, wordt gezegd dat drie Ameri kaanse soldaten, vergezeld door een Duitse politie-agent, bezig waren met een inspectie van de grenspalen aan de grens tussen de Sowjetrussische en Ameri kaanse zones, toen zij werden beschoten door zes met automa tische pistolen bewapende Sow jetrussische soldaten; het eerste vuur der Russen werd afgegeven van een punt, dat ontwijfelbaar binnen de Amerikaanse zone- grens was gelegen. „Het vuur werd door de Sowjetrussische soldaten rechtstreeks op de Amerikaanse patrouille gericht," aldus de officiële Amerikaanse bekendmaking. Gemeld wordt, dat noch de jeep waarin de Amerikaanse soldaten en de Duitse agent waren geze ten, noch de inzittenden ervan werden getroffen door het eer ste salvo der Russen, dat zonder waarschuwing werd afgegeven. De Amerikaanse patrouille trok zich terug en keerde kort daarna, in gezelschap van twee Amerikaanse officieren, terug De beide laatsten werden bijna onmiddellijk toen zij ter plaatse kwamen, beschoten. Het vuur werd daarop door de vijf Ame rikaanse mlitairen beantwoord; "de Russen hadden inmiddels dekking gezocht achter rots blokken en bomen. Tijdens het vuurgevecht, dat daarop ont stond, schoot een van de Ameri kaanse officieren een achttien jarige Sowjetrussische soldaat dood. Het lijk van de getroffe ne werd achtergelaten op de plaats, waar het lichaam was neergevallen; 't stoffelijk over schot lag op een afstand van meer dan 200 yards (ongeveer 180 meter) binnen de Ameri kaanse zone-grens. Kort na de dood van de Sow jetrussische soldaat arriveerden andere Amerikaanse officieren ter plaatse, waaronder kapitein E. Hamilton, die het hoofd is van de sectie der Amerikaanse mili taire politie, die het contact met de overeenkomstige Sowjetrus sische v autoriteit onderhoudt.- Men besloot het lichaam van de Sowjetrussische soldaat ter plaatse te laten liggen; het is daarop in de loop van de nacht weggehaald. De naam van de Amerikaanse officier, die de Sowjetrussische soldaat dodelijk heeft getroffen, is niet bekend gemaakt. Van officiële militaire Ameri kaanse zijde is verklaard, dat dit het eerste Sowjetrussisch-Ame- rikaanse zone-grensincident in meer dan twee jaar is, waarbij een dode is gevallen. tingen in binnen- en buiten land kan deze maatregel even wel niet worden ingevoerd voor dat de nieuwe dienstregelingen der Spoorwegen in October a.s. van kracht zijn. Het is gebleken dat het voor lopig niet mogelijk is de con trole door alle diensten, zowel de Nederlandse als de Belgische, volledig in de rijdende trein te doen geschieden en het opont houd te Roosendaal nog verder te bekorten. Een commissie waarin zes Marshalllanden zijn vertegen woordigd, is te Aosta aangeko men voor het instellen van een onderzoek naar het plan voor de aanleg van een verkeerstunnel door de Mont-Blanc, die Frank rijk, Italië en Zwitserland zal verbinden. Leonard Renda, een afde- lings-secretaris der Italiaanse Christen-democratische partij, is door onbekenden bij Monraele op Sicilië doodgeschoten. Gebrek aan manschappen? Volgens de „Daily Mail" heeft de Engelse oorlogsvloot met een tekort aan manschappen te kampen. Gedurende de gehele oefening van de vloot der Wes telijke Unie waren het slagschip „Anson" en het vliegdekschip „Victorious" practisch met niet voldoende opgeleide jongeman nen bemand, aldus het blad. Geen enkel schip, dat aan de oefeningen deelnam, uitgezon derd de onderzeeboten, haalde twee derden van de bezetting in vredestijd. „Wat nog ernstiger is: op vele schepen heeft niet één dienstplichtige getekend voor geregelde dienst bij de vloot, sinds de gelegenheid daartoe geopend werd. De situatie met betrekking tot manschappen in langer dienstverband is nog ernstiger. De vloot dreigt lang zamerhand alle manschappen, die een langer dienstverband hebben aangegaan, te verliezen", aldus de „Daily Mail". Een hevige aardschok, die 15 seconden duurde, heeft in Kars (Turkije) bij de Russische grens muren en ramen van tal rijke huizen vernield. Persoon lijke ongevallen zijn niet ge meld. De bevolking werd door een paniek bevangen en bracht enige uren in de open lucht door. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen" zijn aangesloten bij de „trans port and general workers union" heeft besloten, met 'n meerder heid van zeven tegen een, heden het werk te hervatten. James Schuter Ede, de Engel se Minister van Binnenlandse Zaken, heeft Vrijdagavond in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regering heeft besloten de Koning te adviseren, wanneer het werk in de Londense haven Maandagmorgen niet op alle schepen hervat wordt, op grond van de hem in 1920 wettelijk toegekende speciale bevoegdheid de noodtoestand uit te roepen. De wet van 1920 maakt het tref fen van maatregelen mogelijk om de gemeenschap de belang- „Vakverenigingswezen DE AKIN OVER DE ENGELSE HAVENSTAKINGEN rijkste levensbehoeften te ver zekeren. Volgens Ede is het geschil, dat verleden week begon, toen de havenarbeiders twee Canadese schepen weigerden te lossen, die betrokken zijn bij de staking van de Canadese zeeliedenbond, geen „wettig industrieel geschil, doch een uitdaging van het ge hele staatsgezag". Enkele uren na de bekend making van Ede besloten 400 leden van de bond van water dragers, lichtermannen, slepers en schippers zich aan te sluiten bij de 10.213 stakende haven arbeiders. Men verwacht dat het werk in de havens practisch geheel zou komen stil te liggen, indien deze arbeiders, die belangrijke functies in het havenverkeer verrichten, hun staking uitvoe ren. Op een vergadering van 2.000 havenarbeiders is Zaterdag be sloten heden een massabijeen komst te beleggen van de tien duizend stakers om te beslissen over de verder te volgen ge dragslijn. Een duizendtal arbeiders, die Arthur Deakin, algemeen se cretaris van de 1,3 millioen le den tellende bond van trans portarbeiders en arbeiders in al gemene dienst, heeft in het blad van deze bond onder de titel ïswezen tegen communisme; de handschoen is geworpen" in verband met de jongste stakingen in Engelse ha vens herinnerd aan de in Janu ari door hem geuite waarschu wing, dat communisten van ver schillende landen in Augustus de strijd in de industrieën van Engeland tot een hoogtepunt willen brengen. Het doel daar van zou vernietiging van de waarde der Marshall-hulp zijn. Deakin ziet het geschil tussen de bond van Canadese zeelieden en de internationale bond van zeelieden, dat tot de stakingen heeft geleid, een poging zich met het handelsverkeer van Enge land te bemoeien en een poging van het internationale commu nisme, het economisch herstel van Engeland en in het bijzon der de Amerikaanse hulp aan Europa te voorkomen. maatregelen op korte en lange termijn om de huidige even- wichtsstoring de dollar- en ster- lingsgebieden op te heffen. Be gin September hoopt men te Washington verdere ministeriële besprekingen te houden, aldus het communiqué. Verder is voorgesteld, dat de drie Regeringen vóór de bespre kingen te Washington techni sche en oriënterende besprekin gen zullen houden. Devaluatie van het pond is tij dens de besprekingen van de 3 laatste dagen tussen Cripps, Snyder en Abbott niet voorge steld, aldus het communiqué. Het communiqué verklaart, dat de drie Ministers van Finan ciën het er over eens waren, dat men bij het benaderen van de bestaande vraagstukken moet uitgaan van volledige erkenning van hun „ingrijpende en lang durige aard", en voegt er aan toe: „Het doel moet zijn 't ver krijgen van een stelsel voor de wereldhandel, waarin de dollar en de andere landen samen kunnen werken in één multila teraal kader. Alle betrokken partijen moeten bereid zijn hun politiek met dit doel voor ogen te herzien. Martin Ebon, een keraner van de communistische beweging|, die juist te New-York in terugge keerd na een bezoek van zes we ken aan Irjdonesië, heeft aan Ane- ta New-York enige mededelingen gedaan over zijn (bevindingen. Naar zijn mening zullen de com munisten in Indonesië hun partij moeten reorganiseren en een nieuw kader moeten vormen, al vorens zij1 in staat zullen zijn, partij te trekken uit de spannin gen en de moeilijkheden, welke zich onvermijdelijk zullen voor doen In de eerste periode van de onafhankelijkheid der natie. (De heer Ebon, die lector is in het leervak „hedendaags communis me" en de schrijver van „het hui dige wereldcommunisme", zette uiteen dat de communistische par tij in Indonesië de klappen, die zij in militair opzicht op het eind van verleden jaar heeft gekregen bij het mislukken van de gebrek kig georganiseerde communisti sche opstand te Madium, en de verliezen als gevolg van1 de tweede Nederlandse militaire actie, nog niet te boven is. Volgens hem zal dc communistische tactiek in de nabije toekomst vermoedelijk de volgende zijn: 1. Reorganisatie vari de com munistische partij in Indonesië, vorming van een nieuw „polit bureau", vorming van plaatselijke partijleiders. 2. Een poging tot vorming van eer over geheel Indonesië reiken de arbeidersbeweging onder com munistisch leiding, met verbin dingen in het wereldvak verbond. 3. Poging tot het ontwikkelen van „front-organisaties", die spe ciaal een beroep zullen doen op dc jeugd, de vrouwen en' de intel lectuelen. 4. Pogingen in het werk te stellen om invloed te krijgen op de links gerichte vleugels van de bestaande met-communistische partijen voor het vormen van een „verenigd front", dat ten doel heeft, alle niet-communistische binnenlandse invloeden in Indo nesië zelf te neutraliseren. Ebon zeide, dat hij in Indonesië bij de leiders van de bestaande groepe ringen 'n ernstige bezorgdheid had geconstateerd over de geva ren van de communistische acti viteit. Soekarno is zich bewust van het niets ontziende optreden dei communisten. De Sultan van Djokja maakt een diepgaande studie van de Sovjet-tactiek in Azië en Sultan Hamid is gepor teerd voor een de gehele wereld omvattende actie als tegenwicht tegen het ondergrondse commu nistische gewroet. Dr. C. J. H. Engels is er in ge slaagd een kabinet voor de Ne derlandse Antillen samen te stellen. De Gouverneur heeft Dr. Engels verzocht als zijn ge machtigde met de Staten in overleg te treden over de even tuele benoeming van de volgen de personen tot leden van het kabinet: M. P. Corsira (partij loos), Dr. Ir. Percy Henriquez (partijloos), Mr. L. C. Kwartsz, gezaghebber van Aruba, Drs. E. M. Newton, hoofdambtenaar van Economische Zaken (Nationale volkspartij), E. A. Roemer, oud voorzitter der Staten (partij loos) en J. Sprockel, oud-voor zitter der Staten en oud-school hoofd (Katholieke volkspartij). ER WAS GELD TEVEEL Ambtenaren van het Egypti sche ministerie van Sociale Za ken kwamen, 24 uur vóórdat het lopende begrotingsjaar in de boeken zou worden afgesloten tot de bevinding dat van de het ministerie toegewezen credieten 'n bedrag van 84.000 Egyptische ponden nog niet was gebruikt. Dies spoedden deze ambtenaren zich naar meubelzaken te Cai ro, waar zij het nog openstaande bedrag tot de laatste cent be steedden voor de aankoop van meubilair voor het ministerie. Er bevindt zich thans zoveel meubi lair in het ministerie, dat men met geen mogelijkheid weet waar het onder te brengen. Drie ondernemende Berlij- ners, die zich voorgenomen heb ben een groot vat door Duits land te rollen, zijn te Brunswijk aangekomen. Zij willen met het vat 3650 kilometer afleggen met een daggemiddelde van 20 kilo meter. Het vat is zo ruim, dat zij daarin niet alleen al hun ba gage meevoeren, maar ook over nachten. Zaterdag is te Praag bekend gemaakt, dat het hoger beroep van Kardinaal Mindszenty is af gewezen. De straffen van drie mede-be klaagden van Kardinaal Minds zenty werden verminderd. De Rooms-Katholieke geestelijke Dr. Bela Ispanky kreeg 15 jaar gevangenisstraf, terwijl de tegen twee andere beschuldigden uit gesproken straffen met drie en twee jaar zijn verminderd. Prins Paul Esterhazy, die tot 15 jaar gevangenisstraf en Dr. Miklós Nagy, die tot drie jaar opsluiting is veroordeeld, had den geen hoger beroep tegeri de hen opgelegde straffen aangete kend. De officier van het openbaar ministerie had bevestiging der uitgesproken straffen geëist. In zijn motivering van de genomen beslissing zegt het Hongaarse Hooggerechtshof dat noch door de verdedigers, noch door de of ficier van justitie materiaal van zodanige waarde is overgelegd, dat hierdoor een wijziging de door de lagere instantie gevelde vonnissen gerechtvaardigd is. De pers had toegang tot de rechtszaal. ARRESTATIE VAN PRIESTER IN TSiTECHO-SLOWAKIJE Zaterdag werd te Praag ver nomen, dat Donderdag j.l. een jonge priester, die op weg was naar het ambtsgebouw van de Pauselijke Nuntius, onder weg is verdwenen. Breskens Terneuzen Walsoorden 11 JULI: v.m. 2.29 3.04 3.54 n.m. 2.50 3.25 4.15 van geestelijke waarden", zo zei bij. De excommunicatie zou niet gelden voor hen die het commu nisme onder dwang steunen. ,iHet decreet", aldus de dignita ris, „is een uitnodiging aan de Katholieken die het communisme ww ivcn, x txucyciijjv vnpcruix, n uui uij communisten worden geëxcom municeerd, tevens doelde te slaan op „meelopers", die het commu nistische beleid en de communis tische propaganda steunen. Het decreet wordt in alle talen der wereld vertaald en zal dage- wivxnre, ure mn „Til rvanlIU- lieke organisaties had gedrongen en misschien zelfs in het orga nisme van de Vaticaanse staat". Volgens de -zelfde Ibron heeft de Kerk „verborgen aanhangers" onder communistische functiona rissen, zelfs in dc Sowjet-Unie. gen. „j-b. ucii »ui vertrouwen, omdat ik geloof dat de Almach tige God deze natie de grootste taak in de geschiedenis van de mensheid heeft opgelegd en dat Hij ons de wijsheid en de 1 .acht zal verlenen jam die taa': ten uitvoer te breiahon op welke schepen moest worden gewerkt. Niemand vond het pret tig een noodtoestand af te kon digen, aldus Attleei, de regering werd hiertoe gedwongen. Attlee besloot zijn betoog met een op roep aan de havenarbeiders aan de wijze waarop de regering de situatie had aangepakt. DEBAT OVER DE ECONO MISCHE TOESTAND. De Britse Minister van Finan ciën, Sir (Stafford Cripps, heeft Opk. Ond 23.16 10.11 23.25 11.22 23.35 12.32 23.46 13.43 14.56 16.12 0.18 17.29 0.45 18.44 1.24 19.48 2.21 20.38 VIAANST ANDEN Maan nd. 9.54 9.53 9.52 9.51 9.50 9.48 9.47 9.46 9.45 ).43 tweedaags debat in Lagerhuis over de toestand van Enge- Op de tr'bune wa- iinisters van Finan- Britse Gemenebest fan twee andere de- et Gemenebest aan- ifford deelde in zijn at zijn jongste be st de Amerikaanse Financiën, .John net diens Canadese C. Abotï, buitenge- ■agend zijn geweest, al Engeland in ver- dollartekort zijn in- iollars betaald moet 100 millioen ponden ideren. Dit zal met dat het suiker ounces wordt ver suikerwerken weer l zullen worden. De de Voedselvoorzie- andere rantsoenen ses cn bacon op 'oer uit niet-dollar- invloed is, bepaalde ;kend maken, pps deelde nog me idra g van 110 rnil- dat oorspronkelijk schikbaar was ge- millioen dollar ver- vorden. erzicht omtrent de aan het einde van artaal van dit jaar, [ford mede, dat het s saldo met het dol- ens de huidige be- 9 millioen ponden 50 millioen ponden regering had voor- iiisber was van me- nieuwe inter-Euro- sschema tot een betering zou leiden goud- en dollarposi- :e van België, ver- ït vorige jaar. Ook d zou er een soort- ring tot stand kc- dit land tot het Er worden op het rhandelingen dien- «jvoerd. deel van het goud- in het eerste half- fevolg^ van. kleinere t het dollargebied, in dele veroorzaakt uitgaven van het akrijik en bepaalde Het nadelige saldo iggebied met het bedraagt o(p het rbaois 600 millioen alf maal de totale an het gebied, niet mogelijk zijn ;it het dollargebied ls de Britse rege- >pt, doch er zal in Bt minder worden i liet vorige jaar. ige grondstoffen, invoer zal moeten Ct, zijn non-ferro- papier en pulp de T*1 aanzien van ctere beperkingen overbruik zijn nog 9n genomen, nieuwe beperkin- per uit het dollar - "1949/50 niet meer ■agen dan 75 pet. n het vorige jaar, voldoende grond- ctaar zijn om het :ten-nieveaa van te handhaven. 0 deelde Cripps leeft vele honder ponden sterling or het wereldher- enorme dollarle- :re verplichtingen gebruikt zijn om de stabiliteit van nggebied in stand werkelijk belang- 'an de besprekin- listers Snyder en de regeringen '•anada en de Ver. er eens geworden blemen niet door jike improvisatie opgelost, noch lleen, en. -dat- ïl££ ïbiedende noodza- n gezamenlijk te ïdamenitele oplos- de hoop uit, dat van de Ministers m het Britse Ge- -sultaat zal heb- re landen van net amMdellijk zullen t nemen van de len ten aanzien uit het dollarge- e Engeland heeft deelde mede, dat Amerikaanse en rering besprelkin- maatregelen op j verbetering van 'positie, doch dat :llen zijn gedaan inanciële hulp. 15 JULI Breskens Terneuzen Walsoorden v.m. 5.09 5.44 n.m. 5.25 6.00 e.50

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1