J De ontwikkelingen in Indonesië Aanbieding aan het Koninklijk Lchtpaar van het geschenk van 't Nederlandse Volk De Londense havenstaking Nederlandse militairen vermoord Regeringsverklaring ZATERDAG 9 "JULI 1949. ill i'.it 'Nederlartisejkrintcn ever Foto van het Koninklijk Gezin, gemaakt ter gelegenheid van het Kopererl Huwelijksfeest Arrestaties in Argentinie "i Doet Uw plicht Draait na gebruik Uw kranen dicht Woensdag a. s. over INDONESIË HOOGWATER Feestelijkheden in Sjanghai Contact tussen missie Leinema en Republi keinse noodregering Gevangenschap van Petain Belgische frank ral niet worden gedevalueerd Frankering bij Abonnement: Terneuzen tVEBESt'EEW ACHTING medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Overwegend droog weer. Bijna overal flinke opkla ringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Onder Redactionele leiding van P. L. D. J> van Oeveren Redactie-adres Noordstr. 55-57, Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" <E VRIJE ZEEUW 5e Jaargang No. 1160 Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. nzending advertenties tot den namiddags 3 uur Rubriek kl. advertenties 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding: Brieven onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. ZON- EN MAANSTANDEN. Verschijnt dagelijks - Drukkerij N. V. Fin.,a P. J. van de Sande - Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. 1949 Zon Maam Juli. Opk. Ond. Opk. Ond 9 4.30 20.59 21.14 2.44 10 4.31 20.58 21.54 3.49 11 4.32 20.58 22.22 5.05 12 4.33 20.57 21.41 6.25 13 4.35 20.56 22.55 7.44 14 4.36 20.55 23.06 8.59 15 4.37 20.54 23.16 10.11 16 4.38 20.53 23.25 11.22 17 4.39 20.52 23.35 12.32 18 4.40 20.51 23.46 13.43 Ongeveer om kwart over twee gisterenmiddag arriveerde het Koninklijk paar aan het viaduct bij de Laan van Nieuw Oost-In - dië in Den Haag. De auto, waar op de Koninklijke Standaard wap perde, voerde de Koningin en de Prins, gekleed in generaals-uni- form, in snelle vaart voorbij de vele Hagenaars die zich langs de route hadden opgesteld om het Koninklijk paar toe te juichen. De Prinsesjes waren in Soest- dijik gebleven. Via de Laan van Nieuw Oost-Indië en de Bezuiden- houtseweg reed de stoet, vooraf gegaan dloor jeeps van de Haagse politie naar het Huis ten Bosch, waar aan de Koningin en Haar Gemaal het huldeblijk van het Nederlandse volk ter gelegenheid van hun koperen huwelijksfeest zal worden aangeboden. Daags nadat Koningin Juliana en Prins Bemhard hun koperen huwelijksfeest in huiselijke kring hadden gevierd, namen zij de huldiging van het Nederlandse volk in ontvangst. Dat geschiedde gisterenmiddag om half drie op het oude Konink lijke buitenverblijf in Den Haag, het Huis ten Bosch, met de bouw waarvan in de 17e eeuw, twee jaren voor de dood van Stadhou der Frederik Hendrik, een begin gemaakt werd. Voor Den Haag had de aanbie ding op dit buitenverblijf een bij zondere betekenis. .Vooreerst om dat de aanbieding van het hulde blijk van ons volk geschiedde in de stad, die het karakter van residentie moest prijs geven. Daarnaast, omdat het huldeblijk voor een gedeelte bestaat in een nieuwe parkaanleg van het Huis ten Bosch, zodat daarmee en met een modernisering van het inte- reiur, waartoe men in de toe komst zal overgaan, Den Haag toch over een voor het Koninklijk gezin prettig verblijf zal blijven beschikken. Geruime tijd voor de aanvang van de plechtigheid arriveerden de genodigden in het Huis ten Bosoh. Langs de wegen ijaar het paleis en tegenover het paleis hadden zich tal van belangstellen den opgesteld, wier aantal rond het tijdstip van aankomst toe nam. Overstelpend was de drukte niet. Velen hebben er wellicht niet op gerekend, dat zij tegen over het Huis ten Bosch een plaats zouden kunnen vinden. De genodigden namen in de Ja panse zaal plaats, wachtend op het ogenblik, dat Koningin Ju liana en Prins Bemhard zouden arriveren. Onder de genodigden waren de leden van het ere-comi- té, waarvan Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blökland,Minister van Staat en vice-president van de Raad van State, voorzitter is en waar van onder meer de Minister-Pre sident, Dr. W. Drees, de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Commissarissen der Koningin lid zijn. Vervolgens was er het uitvoe rend comité, waarvan Mr. L. A. Keaper, Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, voorzitter is. Tenslotte waren de voorzitters en secretarissen van de provinciale comité's aanwezig. Om half drie arriveerden Ko ningin Juliana en Prins Bernhard op het Huis ten Bosch. Zij na men in de prachtige erezaal, de Oranjezaal, waarnaar het gehele buitenverblijf eigenlijk genoemd is, de gelukwensen van de geno digden in ontvangst, die één voor één uit de Japanse zaal binnen kwamen. De Koningin gekleed in een blauw middagtoilet met witte nopjes. Haar hoofdtooi bestond uit een wit vilten kapje met witte veren. Prins Bernhard was ge kleed in het generaalsuniform der Koninklijke Landmacht. Hier sprak Mr. Mr. L. A. Kes- per, de voorzitter van het Comité Nationaal Huldeblijk het Konink lijk echtpaar toe. Het was een meer ontroerend dan indrukwek kend ogenblik in deze schitteren de Oranjezaal met de prachtige schilderingen, d)ie van de zaal een prachtig schilderij hebben ge maakt. Menigeen zal tijdens de rede gezien hebben naar de koe pel in de «aal, waarin het portret van Amelia van Solms, de gema lin van Stadhouder Frederik Hendrik is geschilderd. Zij gaf na de dood van haar man aan het buitenverblijf een andere bestem ming' ter ere van hem. In de koe pel heeft zij het opschrift van Oonstantijn Huygens, secretaris van Frederik Hendrik, laten aan brengen: „Amalia van Solms, de troost loze weduwe, heeft aan haar on vergetelijke gemaal Frederik Hendrik, Prins van Oranje, dit hem alleen waardige gedenkteken van haar eeuwigdurende liefde en rouw opgericht." Na de rede van Mr. L. A. Kes- per werd het scherm weggeno men, dat een grote .tafel had ont trokken aan de ogen van het Ko ninklijk echtpaar. Mr. Kesper geleidde de Koningin van de Prins naar deze tafel waarop de hulde blijken van het Nederlandse volk waren geplaatst. In het midden stond onder glos een kleine ma quette van het door Professor Bijhouwer uit Wageningen ge maakte ontwerp voor de nieuwe parkaanleg Huiis ten Bosch. Aan weerszijden daarvan waren de beide prachtige serviezen ten toon gesteld; een aanvulling van het reeds in het bezit van het Koninklijk echtpaar zijnd Meis- sen-servies en een antiek Hol lands servies. Koningin en Prins hebben met een kort en hartelijk woord dank gebracht aan het Nederlandse volk voor deze huldeblijken. Zij bewonderden het ontwerp van de parkaanleg en de fraaie servie zen. Hierna begaven zich het Koninklijk echtpaar en de geno digden naar het park, waar ver versingen werden gebruikt. De Koningin en de Prins onderhiel den zich hier geruime tijd onge dwongen met de genodigden. den op Huis ten Bosch delegaties van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en het wapen der Koninklijke Mare chaussee ontvangen. De delegatie van de garde-regi menten Grenadiers, Jagers, het Prinses Ireneregiment en de oude Kon. Brigade „Prinses Irene". De nestor der Grenadiers, kol. Jhr. Van Suchelen. hield een kor te toespraak, waarin hij tot uit drukking bract, dat het voor alle leden, oud-leden en het personeel in Indië een eer en een genoegen was aan het Koninklijk echtpaar een huldeblijk aan te bieden op zijn koperen huwelijksfeest Het geschenk bestond uit het ontwerp voor een zonnewijzer, vervaardigd door de res.-kapitein Ir. Warnaars. Op de zonnewijzer komen de wapens van de verschil lende regimenten voor Gen. Ir. M. Tans, de 'eider van een delegatie van het wapen der Kon. Marechaussee, sprak hierna een woord van gelukwens. Hij bood een schemerlamp van Delfts blauw aan, waarop het wapen der Kon. Marechausse voorkomt. Prins Benrhard beantwoordde elke toespraak met een kort en hartelijk dankwoord. Hij infor meerde daarbij zeer belangstel lend naar de verschillende onder delen en onderhield zich met vele leden der delegaties. Drie leden van de Argentijn se radicale assemblee, Fernan dez, Ayres en Goas, zijn ge- q rrpQtPPrri Volgens de politie zijn zij be trokken bij de verborgen wapens en munitie, die onlangs in de omgeving van Buenos Aires zijn gevonden. Zij worden er van verdacht in verbinding te staan met politieke elementen, die naar men gelooft streven naar „intimidatie en internationale onrust". Twee van de drie arrestanten hebben ontkend in verbinding te staan met revolution- naire beweging. Een rclitstreekse Devesugmg van het gerucht, dat thans te Batavia de ronde doet, dat Dr. Van Royen "binnenkort naar Djogja zal reizen om daar o.m. Sukarno te ontmoeten, kon in kringen van de Nederlandse de legatie aan de politieke corres pondent van Aneta niet worden gegeven. Men zeide, dat nog geen officiële uitnodiging door Dr. Van Royen was ontvangen. In verantwoordelijke Neder landse kringen te Batavia wees men in dit verband op de rede- voeringen, welke verschillende Republikeinse leiders in de af gelopen dagen te Djogja hebben gehouden. Men achtte de toon van deze redevoeringen wel zeer verschillend van de geest, waar in de vergaderingen van de de legaties gehouden werden. Men zeide zich te kunnen voorstellen, dat Dr. Van Royen, indien deze redevoeringen de stemming zou den weergeven, die thans te Djogja heerst, een eventueel be zoek zou uitstellen tot uit de Republikeinse hoofdstad klan ken zouden worden gehoord, die meer in overeenstemming zijn met de geest van de overeen komst van Dr. Van Royen en Moh Rum. Men onderschreef in deze Nederlandse kringen de uitlating van Dr. Van Royen, die in het vraaggesprek met ra- dio-Indonesië verklaarde het zeer ernstig te betreuren, dat de Republikeinse leiders geen mo gelijkheid zagen, hun volgelin gen te wijzen op de ernstige wil tot samenwerking, de aan Ne derlandse zijde thans bestaat, en hun volgelingen aan te spo ren ook hunnerzi.ids de thans toegestoken hand te grijpen. Enerzijds wilde men in aan merking nemen, dat in sommi ge van deze redevoeringen spra ke geweest was van een, uit Re publikeinse hoek bezien, psycho logisch wel verklaarbare wens om „stoom af te blazen," ander zijds herinnerde men er aan, dat oók in het verleden aan Repu blikeinse zijde een grotere ge neigdheid bestond om rekening te houden met de wensen van het minst tot samenwerking be reid zijnde volksdeel dan om te trachten de mening in de Repu bliek om te buigen. Men hoopte, dat tot teleurstelling aanleiding gevende redevoeringen tot net verleden zullen behoren en dat in de komende dagen de Repu blikeinse leiders gelegenheid zullen vinden een ander en con structiever geluid te doen horen. Aan de andere kant wilde men in de Nederlandse kringen niet nalaten te wijzen op het gevaar, dat de overeenkomst van 7 Mei bedreigt, indien de politieke spanningen te Den Haag, waar van persberichten melding ma ken, tot uitbarsting zouden ko- men. In kringen van de Nederland se delegatie weigerde men op de ze berichten uit Den Haag enig commentaar te geven. Men on derstreepte de mogelijkheden voor een blijvende samenwer king tussen de Nederlanders en de Indonesiërs, indien thans van beide zijden gebruik wordt ge maakt van het weer opgeleefde wederzijdse vertrouwen. Men vestigdè er voorts de aandacht op, dat bij het sluiten van de overeenkomst van 7 Mei zekere risico's zijn genomen, doch dat. naar inmiddels gebleken is, in 2 gevallen het door sommigen ge uite pessimisme niet werd be waarheid: noch van aanslagen op Sukarno c.s. bij hun terug keer in Djogja, noch van repre sailles na de terugtrekking van de Nederlandse troepen is iets Als pijnen U kwellen" (Ingez. Med.) gebleken. Men zeide in deze kringen van de delegatie ver trouwen te hebben in de spoedi ge tot standkoming van het be vel tot het staken van de vijan delijkheden en het definitieve aanvaarden van de ronde tafel conferentie door de Republi keinse Regering. Op de in dit verband door de politieke cor respondent van Aneta gestelde vraag of daarna Dr. Van Royen Indonesië zou verlaten, ant woordde men onder voorbehoud bevestigend. Het is niet de be doeling van Dr. Van Royen. zo zeide men, om daarna te Bata via het resultaat van de inter- Indonesische voorconferentie af te wachten. Op de vraag of het vraagstuk van de terugtrekking der Nederlandse troepen vóór de ronde tafel-conferentie ter spra ke zal komen (deze vraag werd gesteld naar aanleiding van de persconferentie van Moh. Rum. waarop hij de hoop uitsprak, dat zulks zou geschieden) verwees men naar de agenda van de ron de tafel-conferentie. Het vraag stuk van de terugtrekking der Nederlandse troepen zal op de ronde tafel-conferentie behan deld worden, zo zeide men. Men wees tenslotte met gro te nadruk in kringen van de de legatie op het voorbeeldig ge drag der Nederlandse troepen, die Djogja ontruimd hebben Deze terugtocht getuigde van volmaakte discipline onder de troep, aldus werd gezegd. Men had daarvoor te meer bewonde ring, omdat de redenen van deze ontruiming gecompliceerd als de politieke situatie hier te lan de is voor vele soldaten moei lijk te begrijpen moet zijn ge weest. N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen Hernieuwd glaswerk voor de ,,Piet Hein" als geschenk der Koninklijke Marine. Op het Huis ten Bosch werd gistermiddag om 4 uur ter gele genheid van het koperen Huwe lijksfeest aan H. M. de Koningin er Z. K. H. Prins Bernhard door cei: deputatie van de Koninklijke Marine een geschenk aangeboden in de vorm van 'n 340-delig drink servies. Dit servies-omvat 4 ka raffen, 24 vingerkommen, 24 com- poteschalen en 36 maal 8 verschil lende drinkglazen. Het is bestemd om aan boord van het Koninklijk jacht «iPiet Hein" te worden ge bruikt. Bij het huwelijk van H.K.H. Prin ses Juliana met ZJK.H. Prins Bemhard in 1937, werd het Prin selijk Paar n.l. door de Koninkl. Marine een drinkservies ten ge schenke gegeven, bestemd voor het jacht „Piet Hein." Maar niet lang hebben Zft er toen plezier van gehad. De Duitse bezetters toonden al bitter weinig eerbied voor de Koninklijke eigendommen en hielden ook op de „Piet Hein" grondig huis. Bij de bevrijding van ons land bleek het grootste deel van de inventaris vernield of ver dwenen en van het waardevolle servies was geen stukje meer te rug te vinden. Brj de aanbieding van het ge schenk werd een in blauw en wit uitgevoerde cassette overhandigd waarin zich een exemplaar van elk onderdeel van het servies be vond. Op de aanwijzingen van een landbouwer, werd nabij Buiten zorg het graf gevonden van 2 Nederlandse militairen, die se dert Zondag in het Buitenzorg- se werden vermist. Een drietal onderofficieren was Zondag van Batavia naar Buitenzorg gegaan en wandelde daar in de omgeving. Doordat zij onbekend waren met de plaatselijke situatie zijn zij in onveilig gebied terecht gekomen en werden zij 4 km ten Westen van Buitenzorg overvallen door een bende onder leiding van een kapitein der T. N. I. Eén hun ner de sergeant-majoor Kou- wen werd door deze kapitein van de T. N. I. naar Buitenzorg teruggestuurd om te onderhan delen over de uitlevering van twee door de Nederlanders ge vangen genomen leden van de T N I Hij kwam te half twee •s' nachts te Buitenzorg aan, waarna een zeer uitgebreid on derzoek werd ingesteld in de door hem aangewezen omgeving. Tenslotte werd een graf ont dekt, waarin zich de onherken baar verminkte lijken van de twee tochtgenoten bevonden. Nadere onderzoekingen hebben aangetoond, dat hier een pas sinds kort in het Buitenzorgse opererende bende aan het werk is geweest, waarover weinig ge gevens konden worden verkre gen. Aanbieden aan het Koninklijk Echtpaar ,an huldeblijken van de Kon. I.andmacht en het wa pen der Kon. Marechaussee. Na de aanbieding van de hulde blijken van het Nederlandse volk aan liet Koninklijk echtpaar, wer- 9 JULI v.m. n.m. Breskens 0.44 1.12 Terneuzen 1.1? 1-4' Walsoorden 2.09 2.37 10 JULI Breskens 1-37 2.04 Terneuzen 2.12 z.gy Walsorden 3.02 3.29 Te Sjanghai is Donderdag met een reusachtige optocht de ver overing van de stad door de communisten en de verjaardag (7 Juni) van de Chinees- Japanse oorlog gevierd. Alle zaken waren gesloten en de straten voor verkeer afgesloten. De buitenlanders bleven in hun huizen en alle consulaten had den hun vlag ingehaald over eenkomstig een desbetreffende order. Aan de optocht werd deelge nomen door een vijfhonderd duizend mensen, soldaten, stu denten en arbeiders, zij droegen banieren en rode sterren, sloe gen gong en cymbaal, zongen en riepen leuzen uit en voerden na het vallen van de duisternis ook lantaarns mee van allerlei vorm en soort. De kop van de optocht werd gevormd door en kele duizenden militairen. Er reden ook tientallen tanks en een honderdtal pantserwagens mee. Verder zag men overal de afbeeldingen van de leider der Chinese communisten, Maoetse Toeng, en de communistische opperbevelhebber, gen. Tsjoeteh. Woensdag a.s. zal er een Re geringsverklaring over Indone sië worden afgelegd in Comité Generaal. (De Kamer vergadert wel meer met gesloten deuren, n.l. wan neer huishoudelijke aangelegen heden van dit hoge college ter sprake komen, als benoeming van ambtenaren ter griffie e.d. Een vergadering met gesloten deuren als welke nu zal plaats hebben komt minder voor. De laatste vergadering in Comité- Generaal van deze aard is ge houden op 7 Februari 1946, toen ook de Indonesische kwestie aan de orde was. Vóórdien was de laa'tste vergadering met gesloten deuren op 15 December 1919. Het regelement van orde der Tweede Kamér bevat enige ar tikelen over de vergadering met gesloten deuren. Overeenkomstig artikel 104 der Grondwet wordt daarin be paald: „De deuren worden ge sloten wanneer een tiende ge deelte der aanwezige leden het vordert of de voorzitter het no dig keurt." „De Kamer beslist, of met ge sloten deuren zal worden be raadslaagd". „Over de punten, in besloten vergadering behandeld, kan daarin ook een besluit worden genomen." Een ander artikel bepaalt, dat de Kamer, met gesloten deuren vergaderd, omtrent het aldaar behandelde de geheimhouding kan opleggen. Het daarop aansluitend arti kel van het reglement van orde zegt: „De geheimhouding wordt door alle leden, ook door hen, die later van het verhandelde kennis hebben genomen, be waard. Zij kan door de Kamer met gesloten deuren, vergaderd opgeheven worden".) Gisteren hebben zich 1400 ha venarbeiders hij de Londense ha venstaking aangesloten, zodat het betrokken aantal stakers tot 10.213 gestegen ós. Hierdoor lig gen 105 schepen stil. Eden verklaarde in het parle ment, dat aan de uitslag van de stemming over het al of niet her vatten van het werk niet teveel waarde gehecht diende te wor den, aangzien de stemming op grote schaal door de arbeiders geboycot was. 15.000 Man waren in de haven aan het werk en 10.000 hadden het werk neerge legd. Hij zeide, dat men in En geland niets te maken had met een dispuut tussen Canadese vak verenigingen onderling. Beide Britse vakverenigingen hadden hun leden opdracht gegeven naar het werk terug te keren. „De enige reden waarom wij in dit land tegenover deze moeilijk heid zijn komen te staan is het feit, dat de communisten een kans zien onrust te zaaien, onze han del te benadelen en ons herstel te hinderen en daarmee het ge hele proces van het plan-Mars- hall, waarvan het West-Europese herstel afhangt", zo zeide de Mi nister. Men zag zich thans niet ge plaatst tegenover een legaal in dustrieel dispuut, doch tegenover een uitdaging aan het gezag van de staat waaraan men het hoofd diende te bieden. In de huidige economische toe stand kon men zich geen vertra ging in de gang van de scheep vaart veroorloven en de uitvoer tegenhouden. Tenzij alle havenarbeiders op Maandag weer aan het werk wa ren en er geen onderscheid tus sen de schepen werd gemaakt, zou de Koning geadviseerd wor den volgens de wet van 1920 de noodtoestand uit te roepen. Reuter tekent hierbij aan, dat een jaar geleden de havenarbei dersstaking te Londen en Liver pool aanleiding tot een overeen komstige proclamatie gaf. De ar beiders keerden echter naar het werk terug, toen Attlee door de radio een oproep deed. Indien de noodtoestand wordt uitgeroepen is de raad des Ko- nings (privy council) bevoegd aan de betreffende autoriteiten uitge breide volmachten te verlenen, doch alle regelingen moefen bin nen zeven dagen door een resolu tie van het Lager- en het Hoger huis goedgekeurd worden. Bij een stemming van de „Ste vedores Uniion", die 8000 leden telt, hebben slechts 521 havenar beiders hun stem uitgebracht. Van hen waren 338 voor terug keer naar het werk en 159 tegep hervatting. 24 Stemmen waren ongeldig. Aanvankelijk hadden 2000 leden verklaard de stemming te boycotten. Het bestuur heeft nog geen beslissing genomen. De missie onder Dr. Leinema, die zich naar Sumatra heeft begeven voor een tweede po ging om contact te krijgen met de noodregering van Sjafroed- din Prawiranegara, heeft op 6 Juli de leden van de noodrege ring ontmoet op de vooraf over eengekomen plaats, aldus een mededeling van de Republikein se delegatie te Batavia. De schrijver van hoofdartike len in „Le Monde", Rémy Rou- re, een verzetsman, die uit het concentratiekamp, waar ver scheidene van zijn familieleden om het leven kwamen, is ont snapt, heeft zijn instemming be tuigd met het verzoekschrift, dat de advocaten van Maar schalk Pétain enige dagen ge leden aan de President der re publiek hebben gericht om ver zachting van het lot van de ge vangene van het eiland Yeu. Ré my Roure schrijft dienaarigaan- de in „Le Monde": „Wij menen dat uit een oogpunt van mense lijkheid en zonder daarom de aan de Maarschalk opgelegde straf onmenselijk te achten, het verzoek van Pétains verdedigers bezwaarlijk over het hoofd_ kan worden gezien en dal aan Pétain moeilijk een gunstiger gevange nisregime geweigerd kan wor den. Dat men hem zijn dagen elders dan in een vesting late eindigen." In Belgische regerings- en fi nanciële kringen werden gisteren de volgende redenen genoemd voor het handhaven van de Bel gische frank op zijn huidige waar de zelfs indien andere Europese valuta's met inbegrip van het pond sterling, zouden worden ge devalueerd 1. De positie van de Belgische goudreserves is uitstekend. De Belgische Nationale Bank heeft haar goudvoorraden de laatste 6 maanden verhoogd met drie mil liard frank tot 30.859 millioen frank. 2. De laatste sporen van in flatie zijn met succes verdreven en zelfs de nieuwe credieten ongeveer 4 milliard Belgische frank welke België in het ka der van het nieuwe inter-Europe- se handels- en betallngsstelsel zal moeten verstrekken aan Enge land, Frankrijk en Nederland, zullen vermoedelijk geen terug keer van een inflatie teweeg brengen. 3. De Belgische export, die de laatste zes maanden tot onge ëvenaarde onwang steeg, hand haaft de stijgende lijn. In de eer-^ ste zes maanden van néeft België voor een .ag van 42 milliard BelgisfiSè" francs aan goederen uitgevoerd tegen 35,8 milliard in het eerste halfjaar van 1948. In geval van erziening van de koers van het pond sterling en andere Europese valuta's en handhaving van de koers van de Belgische frank op het tegen woordige niveau, zou de export van Belgische goederen, waarvan sommige voor menig Europees land onbetaalbaar zouden worden natuurlijk afnemen. Naar vernomen wordt zijn de Belgische autoriteiten op een der gelijke toestand voorbereid. Zij zijn. van mening, dat de crisis, die dan onvermijdelijk de Belgi sche industrie zou treffen, „een wrede doch gezonde schok" zou zijn. „Kunstmatige" en niet van werkelijk belang zijnde industrie- en zouden dan verdwijnen. De regering heeft een programma voor openare investeringen ge reed om mogelijk weerkloosheid J te voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1