De vlootoefeningenjder Westelijke Unie Uitslag Veulenkeuringen 1949 POOLSE STEDEN staking Bim en de Ürde van Z. Z. Z. Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio? Burgerlijke Stand SPORTNIEUWS Toeristische deviezen voor Groot-Brittanië en Frankrijk ■n W. Zeeuws-Vlaanderen van de Ver. ,,Rust Roest" Vanden Berg voor Atlantisch Pact De Britse betangen in het Verre Oosten Geen devaluatie van het Engelse Pond Sterling Gratis limonade wegens hitte TOUR DE FRANCE. e frank zal niet i gedevalueerd Montgomery over de verde- dging van West-Europa. Veldmaarschalk Montgomery, de opperbevelhebber van de strijdkrachten der Westelijke Unie, heeft aan boord van het vlaggescnip Implacable, tijdens de oefeningen, verklaard te ho pen, dat er volgend jaar geza menlijke oefeningen zullen wor den gehouden van alle landen van het Atlantisch Pact. Montgomery, die Reuters ver slaggever een exclusief inter view toestond, gaf een uiteen zetting van zijn conceptie van de rol der strijdkrachten van de Westelijke Unie in de verdedi ging van hun landen tegen agressie. A 1. De landmacht moet het territorium," waar de volken der Westelijke Unie wonen, tegen de vijand behouden. 2. De zeewegen naar een ha ven van dit territorium moeten worden beschermd. 3. Om deze beide doeleinden te verwezenlijken moet een vol doend sterke luchtmacht het krachtigste van alle oorlogsmid delen is. Deze taak is thans toever trouwd aan een commissie met een voorzitter, zo zeide Montgo mery. doch dit is alleen in vre destijd mogelijk. In tijd van oorlog moet deze taak worden vervuld door een opperbevelheb ber met ónder hem ressorteren de commandanten. De thans gehouden oefenin gen hebben volgens de veld maarschalk bewezen, dat de Westeuropese landen kunnen samenwerken. Aan boord van H. M. „Piet Hein." De speciale verslaggever van het A.N.P. aan boord van H. Ms Piet Hein" seint het volgende: Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur verenigden de „blauwe" en „witte" schepen zich tot 'n groot convooi. Nadat van koers was veranderd, bereikte de machti ge vloot het gebied waar zich onderzeeboten bevinden. Tot zonsopgang werd op ontdekte onderzeeboten gejaagd. Vanzelf sprekend deed ook de „Piet Hein" hier dapper aan mee. De nacht bracht weinig strijd. Des ondanks verslapte de waak zaamheid niet, daar men steeds met de grootst mogelijke oplet tendheid moest uitzien naar ge bracht. Vervolgens werd de olie leiding overgehesen. Deze ma noeuvre is uitstekend geslaagd en feilloos verlopen. Ogenschijn lijk was de oefening niet erg moeilijk, maar de sterke zuiging tussen de beide schepen vereist uiterste oplettendheid en be kwaam zeemanschap. Vooral nu er 'n vrij krachtige wind stond, was het geenszins een eenvou dig werk. Vóór de laatste oorlog werd deze methode om op volle zee te tanken te gevaarlijk ge acht. Er zijn nog and&re manie ren, doch in de oorlog is men wel genoodzaakt geworden dit sy steem te volgen. De methode is daarom zo belangrijk omdat met deze manier van olieladen de ja gers maanden lang in actie kun nen blijven. Later zal deze oefening ook op andere schepen worden ge daan. NEDERLANDS VLIEGTUIG NEERGESTORT BIJ DE MANOEUVRES. Naar eerst Woensdagavond te Londen is bekend gemaakt, is Dinsdag tijdens de gecombin- neerde manoeuvres van de vloot neerde manoeuvres van de vloot en luchtstrijdkrachten der Wes telijke Unie een Firefly-vlieg- tuig van de Nederlandse marine in zee gestort. De piloot, luite nant ter zee tweede klasse der Kon. Marine (onbepaald ver band) F. Langenbach werd on gedeerd door de jager „Aisne" gered. De waarnemer adelborst vlieger der eerste klasse M. H. van Breem, uit Eindhoven, kon helaas niet worden gevonden, zodat men moet aannemen, dat hij vrdronken is Het vliegtuig stortte in zee toen het wilde landen op het Britse vliegdekschip „Theseus" wilde landen. Vermoed wordt, dat de brand veroorzaakt is door met vuur spelende jongens, die zich gere geld achter de schuur ophiel den. Enige vrouwen deelden mede de jongens hard te hebben zien weglopen. OPNIEUW INCIDENT BIJ FILMVERTONING. Ongeveer tien personen moes ten Dinsdagavond uit de zaal verwijderd worden gedurende de vertoning in het Asta-theater van de film „Het geval Gouzeniko" (The iron curtain). Gedurende de eerste avond voorstelling werd al direct bij de aanvang van de film „Goebels- propaganda." geroepen. Onmid dellijk stond een aantal recher cheurs op en verwijderde de ver stoorder van de openbare orde. Zowel mannen als vrouwen heb ben de film driemaal doen onder breken door geroep als „fascis ten propaganda" en „leve de Sov jet-Unie". In enkele gevallen moesten de rechercheurs van hun gummiknuppel gebruik maken. Sedert de première. Vrijdag j.l. heeft een aantal rechercheurs van de Haagse politie iedere voorstelling bijgewoond na de in cidenten in Asta en. Metropolo op de openingsavond in Den Haag. Dit was echter de eerste maal sinds Vrijdag dat zich incidenten voordeden. MAANSTANDEN. Maaft tevreden. „Misschien?" zei hij nij- Basli had nog maar enkele se- dig. „Vertrouw je de zaak nog conden gegraven of zijn schop niet?" stuitte op ijzer. „Eindelijk" riep j „Het gaat wel héél erg gemak- de detective. „Onze moeite ten slotte beloond. Graaft dat ding uit mannen." „U heeft gelijk gehad, kapitein" riep de Kale en maakte een lucht sprong van vrolijkheid. „Misschien ben ik te somber geweest" zei de Kale nederig. Maar Basli was daarmee niet kelijk" zei de Kale somber. „Je steekt een schop in de aarde en... pang, daar is de kist al!" „Dit is geen tijd om te klagen" riep Basli tenslotte ongeduldig. „Graaf liever, Kale; het is ook jouw goud wat daar ligt." Basli en de Kale hadden ten slotte al hun krachten nodig om het zware ijzeren deksel op te tillen. „Er is zowaar een trap in" riep de speurder en hij daalde parmantig in de schemerige ruim te af. De andere Z.Z.Z.-mannen volgden. Alleen de Kale draalde nog even. „Is het wel vertrouwd?" riep hij. ,;Gecf je niet om goud?" ant woordde Basli snel. Dat gaf de doorslag. DRIE LOODSEN AFGEBRAND. Om kwart over zeven gisteren avond bespeurden voorbijgan gers vlammen aan de achterzij de van een drietal loodsen aan de Weesperzijde 271 te Amster dam, waarin de heer J. van de Scheur een fabriekje heeft ge vestigd voor betonnen platen. Het vuur greep snel om zich heen en in enkele ogenblikken cuuiiuu stonden alle drie loodsen, die vaa^ on^er'watër^Dit bleef"zo I zijn gehele bedrijf uitmaken, in I 1! nln T\«-» Kurt v»/Itttaaw vnlr tot gisteravond zes uur. Woens- Naar de A.N.W.3. mededeelt is het deviezenbedragi dat voor toeristische reizen naar Groot- Brittannië en Ierland kan worden toegewezen, verhoogd van 30 p. st. tot 35 p. st. terwijl het maxi mum dagverbruik .per persoon gestoeld is op 3.10 p. st. Ook voor kinderen ibeneden 14 jaar kunnen thans deviezen wor den aangevraagd. Zij ontvangen maximum 17.10 p,. st. met een maximum dagverbruik van 1.15 p. st. Voor toeristische reizen naar Frankrijk zullen voortaan voor kinderen eveneens reisdeviezen kunnen worden aangevraagd. Het maximum bedraagt hier de tegenwaarde van maximaal 150 per persoon, met een! toegestaan dagverbruik van ten hoogste 15. dagochtend heeft de „Piet Hein in volle zee olie geladen van de bij het convooi behorende admi- rality tanker „Black Ranger". Omstreeks acht uur Dinsdag ochtend kreeg de „Piet Hein" bevel olie te laden. Met bekwa me spoed werd toen een tanker opgezocht en wel de „Black Ranger". Deze tanker had in tussen een vaste koers aangeno men en voer met een snelheid van 10 mijl. De „Piet Hein" liep de olieboot achterop en stoomde vervolgens tot op 20 m langszij. Een overschoten lijn met vlag getjes gaf deze afstand, welke precies gehandhaafd moest blij ven, aan. Ook de snelheid moest nauwkeurig gehandhaafd blij ven. Eerst werd via een lijn tele foonverbinding tot stand ge- VRIJDAG 8 -JULI. (HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.115 „Pluk de dagt"; 9.00 Gram.; 10.00 Voordracht; 10.20 Muziek houdt fit; 11.35 Als de ziele luis tert; 11.45 Quatuor volac russe; 12.08 Zangrecital; 12.33 Sport; 12.40 Met boer Biet de kaasmarkt op; 1.00 Nws.; 1.20 Amusements Orkest; 1-50 Causerie; 2.00 Parijs Studentenkoor; 2.25 Cabaret; 2.55 Mieitropole orkest; 3.25 Viool en piano; 4.00 De Zonnebloem; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Kinderkoor; 5.45 Wat het buitenland leest; 6.00 Songs; 6.20 Actualiteiten; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7J.6 Klankbeeld; 7.30 Brabants halfuur; 8.00 Nieuws; 8,12 Klank beeld van lief en leed; 9.15 Hilv. Gem. Koor; 9.45 Causerie; 10.00 Amusements orkest; 10.30 Ka merorkest; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15 Symphonette or keet. •HJLVElRjSUM II: 8.00 Nieuws; 8.16 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Lezing; 10.05 Morgenwijding-; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang en piano; 11.10 Voordracht; 11.30 Orgel; 12.33 Sport; 12,45 Gram.; 1.00 Nieuws; 1.16 Klaverblad; 2.00 Kookkunst; 2.20 Kamerorkest; 4 00 Jan Vogel; 4.30 Tussen 12 en 16; 5.00 Omroeporkest; 5.20 Wij en de muziek; 6.00 Nieuws; 6.15 Felicitatie; 6.45 Silvestri-kwartet, 7.10 Denk om de bocht; 7.30 Cau serie; 7.50 Tien voor acht; 8.00 Nieuws; 8.05 Gram.; 8.30 Cursus; 8.56 Boekbespr.; C.fO Men vraagt; 9.30 Vacantie in Nederland; 10.00 Buitenlands weekoverzicht; 10.15 Gram.; 10.40 Lezing; 10.45 Avond wijding; 11.00 Nieuws; 11.15 Gr. lichterlaaie. De brandweer ruk te met veel materiaal uit en was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat het gehele bedrijf uitbrandde. Slechts een 4-tons vrachtauto kon tijdig on beschadigd uit een der loodsen worden gesleept. (Ingez. Med.) IJZENDIJKE. Merrieveulens, gel), vóór 1 Mei 1949. Ie pr. Dolly, eig. J. W. v. d. Slikke, Biervliet; 2e pr. Bertha v/d Watertoren, eig. J. v. d. Meu- lenRiemens, Schoondijike; 3e pr. eig. C. v. d. HauweBurm, Uzendijke; 4e pr. Ideale van Rui- tenlust, eig. Aug. Buijsse, IJzen- dijke; 5e pr. Rita van Flora, eig. A. v. d. Slikke, IJzendijke; 6e pr. Erna v. Welmenendheid, eig. J. F. Dekker, Biervliet; 7e pr. Ultra d'Amice, eig. A. J. E. Tem merman, Hoofdplaat; 8e pr. eig. C. v. d. HauweBurm, Uzen dijke; 9e pr. Paula, eig. P. C. Ha- verbeke, Biervliet; 10 e pr. Bella de Marquis, eig. A. M. van Gijs, Biervliet; lile pr. Gerda v. Tivoli, eig. J. Wijffels, Uzendijke. Hengstveulens, geb- na 30 April 1919. Ie pr. Kora van Kina, eig. W. A. v. d. Slikke, Uzendijke; 2e pr. Udine d'IAmice, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; 3e pr. Fanny, eig. F. D. Haak, Biervliet. Hengstveulens. Ie pr. Udo d'Amice, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; 2e pr. Brillant, eig. P. de Ridder, Retranchement; 3e pr. David, eig. Cl. Dusarduijn, Biervliet; 4e pr. Leo v. d. Houttuinen, eig. Gebr. Koster, Uzendijke; 5e pr. Karei v. Angelinapolder, eig. A. P. de Dobbelaere, Biervliet; 6e pr. eig. A. J. E. Temmerman, Hoofd plaat; 7e pr. eig. C. v. d. Hau weBurm, Uzendijke; 8e pr. Nico, eig. P. de Ridder, Retran chement; 9e pr. Bajaard, eig. A. H. van Waes, Uzendijke; 10 pr. eig. L. J. Rogaert, Zuidzande. Aangevoerde veulens waren van goede kwaliteit, zonder uiblinkers. OOSTBURG. Oudere Merrieveulens. Ie pr. Jenny d'Ahea, eig. A. X. Aernoudts, Sluis; 2e pr. Meta, eig. Ch. Verheije, Waterlandkerk je; 3e pr. Carla v. d. Blauwehoe- ve, eig. C. van Hoeve, Groede; 4e pr. Lady van Eglon, eig. A. M. Dihont, St. Kruis; 5e pr. Rita, eig. Chr. Rombouts, St. Kruis; 6e pr. Tado, eig. A. P. ModdeBuijsse, Oosturg; 7e pr. Udine.van Oost burg, eig. A. P. Risseeuw, Oost burg; 8e pr. Ali van Zuidzande, eig. Iz. Luteijn, Zuidzande; 9e pr. Margriet van Platluis, eig. W. Dieleman, St. Kruis. Jongere Merrieveulens. Ie pr. Clara, eig. G. Dusarduijn, Groede; 2e pr. eig. H. J. Aer noudts, Sluis; 3e pr. Nelly v. Ur baan, eig. A. de HuliuLuteijn, Schoondijke; 4e pr. Julia, eig. J. B. BecuVerhage, Groede; 5e pr. Plurila, eig. J. Risseeuw, Schoondijike; 6e pr. Erna van St. Kruis, eig. P. E. de Backere, St. Kruis; 7e pr. Lidy, eig. C. Braet, Sluis; 8e pr. Ida v. d. Walhoeve, eig. Em. A. Buijck, Eede. Oudere Hengstveulens. Ie pr. Tony v.'t Eiland, eig. M. A. Maes, St. Kruis; 2e pr. Jaap d'Ahea, eig. A. X. Aernoudts, Sluis; 3e pr. Germinal, eig. P. J. de Milliano, Oostburg; 4e pr. Avenir van Elza, eig. A. Deij, Aardenburg; 5e pr. Alex van Til ly, eig. Th. Dierikx, Schoondijke; 6e pr. eig. Kuijk, Retranche ment. Jongere Hengstveulens, le pr. Alex van Veerhoek, eig. Eug. E. de Badts, Oostburg; 2e pr. Alex v. d. Belt, eig. R. J. de Milliano, Oostburg3e pr. Bern- hard, eig. J. Risseeuw Azn, Schoondijke," 4e pr. Arnold van Urbain, eig. G. v. Hal, St. Kruis; 5e pr. Paul, eig. C. C. B. Tas, Waterlandkerkje; 6e pr. Quareg- non, v. Dierkenstein, eig. Wed. A. H. de Milliano, Waterlandkerkje. Over 't algemeen goede veulens mtt beste kopnummers. Hengsten met afstammelingen le pr. Urbain v. Certain, K 2169, eig. A. X. Aernoudts, Sluis en G. van Hal, St. Kruis; 2e pr. Brillant van Nico, K 2282, eig. A. J. v. d. Heulen e.a., Uzendijke; 3e pr. Avenir van Dorpzicht, K 2138, eig. A. J. Catseman, Biervliet. „Het Noord-Atlantische pact is de redelijkste, de krachtigste en de meest practische maatregel die de Ver. Staten kunnen nemen om een derde wereldoorlog te voorkomen, om de stabiliteit van West-Duitsland te bewaren en om op vredelievende wijze de vrijheid en de beschaving, diie op de begin selen van democratie, individuele vrijheid en wettelijkheid berusten, te vrijwaren", zo verklaarde Se nator Vandenberg, de deskundige van de Republikeinse Partij in kwesties van buitenlandse politiek in een krachtig pleidooi voor de bekrachtiging van het Noord- Atlantisch pact. Senator Vandenberg, die het Dinsdag door Conally begonnen Senaatsdebat voortzette, verze kerde dat de gevaren waardoor thans de democratie en de op vrijheid berustende beschaving worden bedreigd, niet van de Ver enigde Staten uitgaan. „Integen deel",, zo verklaarde Vandenberg, „de grootste hulde die ooit aan de goede trouw van een regering is gebracht, is wel het overduidelijke feit, dat hoewel de Ver. Staten de enige bezitters van de atoom bom zijn, geen enkel land ter we reld met inbegrip van de Sovjet- groep bevreesd is, dat de Ver enigde Staten misbruik zouden maken van hun huidige monopo lie. Alle landen heseffen dat zij geen gevaar lopen, tenzij zij zelf de eerste slag zoadei toebren gen." Naar Reuter meldt, verklaarde Vandenberg verder, dat door het „begerige communisme openlijk samenzweringen" tegen de Ver enigde Staten worden gesmeed „Wij kunnen de klok niet terug zetten", zo zeide hij. „Wij kunnen niet kiezen of wij al of niet een leidende rol in de wereld zullen spelen. Wij zullen deze rol moe ten spelen in ons eigen belang. Onze enige keuze is, of wij haar goed of slecht zullen spelen." opgeleverd. Uit ecu aantal krat ten eieren, op de mesthoop ge worpen omdat de eieren niet voor gebruik gesehiikt werden geacht, begonnen kuikens te kruipen. De temperatuur was dan ook 35 gra den C. (95 graden F.). Admiraal Sir Patrick Brind, opperbevelhebber van de Britse vloot in het Verre Oosten, heeft te Tokio op een persconferentie verklaard, dat de Britse oorlogs schepen alle Britse schepen, die in de Chinese wateren worden aangevallen, zal verdedigen, waar zulks mogelijk is. Brind zei, dat de bevolking van Hongkong kalm was in het ver trouwen, dat de Engelsen de ko lonie zouden verdedigen. Hij be vestigde, dat het vliegdekschip „Triumph" (13.350 ton) op weg naar Hongkong was. Zonodig zou nog een vliegdekschip daarheen worden gedirigeerd. „De toestand in Hongkong is geheel anders dan in 1941. Wij hebben het grote voordeel, dat wij de zee en de lucht beheersen. Zo nodig zouden wij het leger in aan zienlijke mate kunnen steunen", aldus admiraal Brind. De admiraal, die een kort be zoek aan Japan brengt, heeft gisteren geluncht met generaal Douglas MacArthur, de Gealli eerde opperbevelhebber in Japan. Een donker industrie-landschap, I zachte rollen van rijtuigen nog het groene land als het ware ver- horen: geluiden die van tijd tot Sir Stafford Cripps verklaarde gisteren in het Britse Lagerhuis, dat. de Britse regering geen enkel voornemen heeft tot devaluatie van het pond sterling. Deze ver klaring werd met gejuich door 't Lagerhuis ontvangen. De Kamer van Koophandel te Bluefield, in de Amerikaanse staat West-Virginia, heeft de be woners van de stad, een van de hoogstgelegen in de staat, gratis limonade beloofd wanneer de tem peratuur boven 33 gradne stijgt. Dit was Dinsdag het geval en gisteren zou gratis limonade wor den uitgereikt. In de stad Newark in Ohio, heeft de hitte ook een extraatje HOEK. Huwelijks-aangiften: 2 Juni. Pieter Dekker (van. Axel), 29 j„ jm. en Neeltje Suzanna de Feij- ter, 27 j„ jd. 30 Juni. Joost Neels, 21 j„ jm. en Maria de Poo- ter, 19 j„ jd. Huwelijks-voltr.9 Juni. Jan van Dixhoorn, 25 j„ jm. en Livina M. de Groote, 26 j„ jd. 16 Juni. Pieter Dekker (van Axel), 29 j„ jm. en Neeltje Suzanna de Feij- ter, 27 j„ jd. Geboorten; 6 Juni. Pieter, z. van Pieter J. de Kraker en Cor nelia de Braai. 30 Juni. Leo, z van Louis de Blaeij en Helena J. van der Klooster. Overlijden: 15 Juni. Bernardus Pieter Lantsheer, 66 j„ z. van Petrus Franciscus en Adriana Vinike. dronken in een massa zwarte, zwoegende steden. Overal aan de horizon spuwen fabrieksschoor stenen hun walmende rookwolken uit. Kattowitz, deze lelijke, zwar te stad is het middelpunt, het bekken, dat alle bronnen van 'de Foolse rijkdom bevat: steenkool, staal en ijzer, zink, electriciteit, opgewekt uit bruinkool en water kracht. De grenspalen, die na de eerste wereldoorlog Silezië ver deelden, zijn weggevallen. Cokes uit Waldenburg komt nu onge hinderd naar de hoogovens van Kattowitz; het gehele industrie gebied is een eenheid geworden en door de nationalisatie kon ook de leiding van de vroeger zelf standige cancers worden samen gevat. Kattowitz werkt koortsachtig. De zware industrie wordt met be hulp van Russische credieten uit gebreid. Hier ontstaat een te genwicht tegenover de Roer: een streek die via het gebied van Tesjen doorloopt tot in Tsjecho- Slowakije. Samen met de Tsje chen bauwen de Polen hier een electrische centrale. Het gebied beschikt oyer voldoende eigen steenkool, ertsen worden voor het grootste gedeelte uit Zweden, in kleinere hoeveelheden uit de Oekraine en slechts voor het al lerkleinste deel door eigen mijnen geleverd. Belangrijk is wel de delving van zink in eigen mijnen. 's Avonds wordt de roetachtige lucht boven de straten van Katto witz nog vermengd met de geur van opdringere parfums. Ge schminkte gezichten en het ru moer van dronken mensen zijn echter niet in staat om ook na de harde arbeid van de dag een indruk van een paradijs te geven. Heel anders is Krakau, dat men na nauwelijks 2 uur rijden met de autobus bereikt. Langs de horizon rijzen de torens en de rode, steile baksteengevels op van de Goti sche kerken, de tinnen koepels van de burcht en reeds verder weg twee kunstmatig opge worpen, regelmatige heuvels, geen afvalhopen, zoals die der kolenin- dustrie verder naar het Westen, maar monumenten. Het gehele Poolse volk heeft aarde bijeenge- dragen om voor de vrijheidsheld Kosciuszko deze reusachtige heu vel-monumenten op te richten, symbolisch voor een volk, dat op een vlakte woont, die voor elke vijand openstaat: Ten eerste ziet men hen tot ver in de omtrek en ten tweede verdwijnen deze heu- vclmonumenten in geschiedkundi ge omwentelingen niet, die nog uit Westen of Oosten over het land komen, want zo gemakkelijk kan men deze heuvels niet meer met de grond gelijkmaken. In deze laatste oorlog hebben zij honderden standbeelden en ste nen monumenten overleefd. Krakau is,een stille, dromerige stad. Wie des nachts wel eens door de straten van Krakau is gegaan of voor een raam stond, die zal steeds het heldere getrap pel van paardenhoeven en het tijd uit de anders zo volledige stilte plotseling ergens in een straatje opklinken, naderkomen en dan wegsterven. Hier heeft de oorlog bijna niets vernield en slechts zijn donkere legende ach tergelaten, waarover de mensen, zich bewust van de tegenspraak tussen de vreedzame coulisse van hun leven en hetgeen er gebeurd is, steeds weer beginnen te spre ken. Hier heeft men de tijd, om zich met het verleden bezig te houden. In Warschau echter spreekt men daar minder over. Slechts de politie-mannen met hun machine-pistolen, die op de grote pleinen staan, herinneren aan de onrustige tijd. Tegen hun aanwezigheid weegt echter het aantal met Leica's bewapende fo tografen op, die aan verschillen de punten der stad hun diensten aanbieden. Op het kleine, stille plein naast de Maria-kerk, die door de donkere, Gotische pilaren van het koorschip, de kleine, stei le gevel van het Barbara-kerkje en een rij burgerhuizen, wordt begrensd, waarin slechts de vleu gelslag der duiven af en toe de stilte verbreekt, hier dus kan men zich, evenals op het Marktplein van Venetië, temidden van dui- venzwermen tegen een prachtige architectonische achtergrond la ten fotograferen De „Sukkiennice", De Laken hal, die als een juweel van archi tectuur midden op het grots marktplein staat, breidt onder haar hoge gêwelf een kleuren pracht en een overvloed van wa ren uit, bjj het zien waarvan me* alle West- en Oost-Europese pro blemen alsmede textielzorgen ver geet: Handgeweven stoffen, bont- geborduurde jopjes, mutsen, pan toffels en vilten laarzen «tellen een kleurenpracht ten toon, die men eerder in de Operawereld mogelijk zou achten dan deze op de markt te koop te zien gesteld. Krakau is vol herinneringen aan een waardig verleden. Alles, wat in deze stad historisch is, wordt onderhouden en behouden. Hier spreken de stenen... en zij vinden gehoor, ook thans, ja, nu wellicht nog meer dan vroeger. De Poolse steden leven echter niet in het verleden, zij richten hun Wikken op 't heden en naar de toekomst. Het kan verkeren. Dinsdag schreef één onzer grootste dagbladen: Van de Ne derlanders hebben De Ruiter en Pauwels schitterend gereden. Ondanks hun gebrek aan erva ring Wij zouden hiervan willen ma ken: Ondanks het gebrek aan ervaring, wat betreft de kennis van de verrichtingen der Zeeuw se renners Woensdag schrijft hetzelfde blad: De Ruiter, Pauwels en De Ond. Opk. Ond 20.59 21.14 2.44 20.58 21.54 3.49 20.58 22.22 5.05 20.57 21.41 6.25 20.56 22.55 7.44 20.55 23.06 8.59 20.54 23.16 10.11 20.53 23.25 11.22 20.52 23.35 12.32 20.51 23.46 13.43 Jen zeide in deze de delegatie ver- ïebben in de spoedi- ikoming van het be taken van de vijan- en het definitieve van de ronde tafel door de Republi- ring. Op de in dit or de politieke cor- van Aneta gestelde arna Dr. Van Royen jou verlaten, ant- n onder voorbehoud Het is niet de be- Dr. Van Royen. zo am daarna te Bata- iltaat van de inter- e voorconferentie af Op de vraag of het an de terugtrekking ïdse troepen vóór de conferentie ter spra- n (deze vraag werd r aanleiding van de itie van Moh. Rum, le hoop uitsprak, dat geschieden) verwees agenda van de ron- ferentie. Het vraag- 3 terugtrekking der troepen zal op de -conferentie behan- zo zeide men. tenslotte met gro- kringen van de de- het voorbeeldig ge- éderlandse troepen, mtruimd hebben, gtocht getuigde van discipline onder de i werd gezegd. Men or te meer bewonde- de redenen van deze gecompliceerd als situatie hier te lan- r vele soldaten moei- ijpen moet zijn ge- ling geadviseerd wor de wet van 1920 de 1 uit te roepen, kent hierbij aan, dat leden de havenarbei- te Londen en Layer ing tot een overeen- oclamatie gaf. De ar- •den echter naar het toen Attlee door de proep deed. noodtoestand wordt is de raad des Ko- council) bevoegd aan de autoriteiten uitge- aachten te verlenen, gelingen moefen bln- agen door een resolu- Lager- en het Hoger - keurd worden, emming van de „Ste- oiion", die 8000 leden slechts 521 havenar- stem uitgebracht, rnren 338 voor terug- et werk en 159 tegev 24 Stemmen waren Aanvankelijk hadden erklaard de stemming 1. Het bestuur heeft eslissing genomen. ohe regerings- en fi ngen werden gisteren le redenen genoemd ndhaven van de Bel- op zijn huidige waar- iien andere Europese ;t inbegrip van het g, zouden worden ge- sitie van de Belgische i is uitstekend. De Nationale Bank heeft >orraden de laatste 6 rhoogd met drie mil- tot 30.859 millioen latste sporen van in- net succe3 verdreven nieuwe credieten milliard Belgische lke België in het ka- nieuwe inter-Europe- en betallngsstelsel zal ■strekken aan Enge- irijk en Nederland, loedelijk geen terug een inflatie teweeg- lgische export, die de maanden tot onge- mvang steeg, hand- gende lijn. In dg nden van heeft f een bedrag van 42 :lgische francs aan itgevoerd tegen 35,8 het eerste halfjaar Kamer der Staten-Generaal en de Commissarissen der Koningin lid zijn. Vervolgens was er het uitvoe rend comité, waarvan Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, voorzitter is. Tenslotte waren de voorzitters en secretarissen van Aanbieden aan het Koninklijk Echtpaar ,an huldeblijken van de Kon. Landmacht en het wa pen der Kon. Marechaussee. Na de aanbieding van de hulde blijken van het Nederlandse volk aan het Koninklijk echtpaar, wer- nvwunnibn 9 JULI v.m. n.m. Breskens 0.44 1.12 Terneuzen 1.19 1.47 Walsoorden 2.09 2.37 10 JULI Breskens 1.37 2.04 Terneuzen 2.12 2.39 Walsorden 3.02 3.29 optocht werd gevormd door en kele duizenden militairen. Er reden ook tientallen tanks en een honderdtal pantserwagens mee. Verder zag men overal de afbeeldingen van de leider der Chinese communisten, Maoetse Toeng, en de communistische opperbevelhebber, gen. Tsjoeteh. net aaarop aansmitena aru- kel van het reglement van orde zegt: „De geheimhouding wordt door alle leden, ook door hen, die later van het verhandelde kennis hebben genomen, be waard. Zij kan door de Kamer, met gesloten deuren, vergaderd, opgeheven worden".) sural uimieiiseujK. ue acnuen, neu verzoek van Pétains verdedigers bezwaarlijk over het hoofd kan worden gezien en dal aan Pécain moeilijk een gunstiger gevange nisregime geweigerd kan wor den. Dat men hem zijn dagen elders dan in een vesting late eindigen." van erziening van. de het pond sterling en ropese valuta's en van de koers van de 'rank op het tegen- liveau, zou de export ie goederen, waarvan oor menig Europees ilbaar zouden worden "nemen. -nomen wordt zijn de itoriteiten op een der and voorbereid. Zij nening, dat de crisis, vermijdelijk de Belgi- rie zou treffen, „een wrede doch gezonde schok" zou zijn. „Kunstmatige" en niet van werkelijk belang zijnde industrie- en zouden dan verdwijnen. De regering heeft een programma voor openare investeringen ge reed om mogelijk weerkloosheid te voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3