De Belgische Regeringscrisis ySukarno te Djokja aangekomen itaking DONDERDAG 7 JULI 1949. 7 JANUARI 1937 7 JULI 1949 HET KOPEREN BRUIDSPAAR Communiqué UNCI over terugkeer naar Djokja Laaf toch Uw kraan niet onnodig openstaan Oefenkamp voor de Nationale Reserve Britse militairen naar Londense havens Van Cauwelaert aanvaardt opdracht Baltiscne viucmelingen in de V.S aangekomen Boycot van Britse schepen Komt Tsjiang Kai-SjeK terug? De manoeuvres der West-Europese Unie Ook oorlogsvrijwilligers in de Nationale Reserve HOOGWATER n.m. 11.35 B frank zal niet gedevalueerd hankering bij Abonnement: Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond. Aanhoudend koel weer. Wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Zw. tot matige wind tussen W. en Noord. Weinig veranderng in temperatuur. VRIJE 5e Jaargang No- 1158 Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Fa P. J. v. d. Sande, Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Advertentieprijs per mm 10 ct..; minimum per advertentie 1,50. Inzending advertenties tot des namiddags 3 uur. Rubriek kleine advef ten ties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bureau van dit Blad 15 cent meer. LAANSTANDEN. Maan Nu Paul van Zeeland zijn pogin gen om een nieuwe regering te vormen heeft opgegeven, vraagt men zich af wie hem zal opvol gen als kabinetsformateur. Het blad „Le Soir" beweert, dat dit de Katholieke Kamervoorzitter Frans Van Cauwelaert zal zijn, een politicus die ongetwijfeld zo wel voor de liberalen als voor de socialisten een veel aannemelijker figuur is dan Paul van Zeeland. Van Cauwelaert zou echter slechts bereid blijken te zijn, een nieuwe regering te vormen, indien hiertoe niemand anders te vinden is en hij voldoende waarborgen ontvangt voor een spoedige oplos sing van de Koningskwestie. De onderhandelingen over het samenstellen van een nieuwe re gering zfln op een dood punt aan gekomen en het zal moeilijk zijn uit deze impasse te geraken^ nu zowel de liberalen als de socialis ten zich hardnekkig blijven ver zetten tegen de terugkeer van Koning Leopold. Hoe ingewikkeld de situatie is, blijkt wel hieruit, dat volgens de laatste berichten de Prins-Regent die gisteravond Max Buset, de voorzitter van de socialistische partij en Motz, de voorzitter der liberalen heft ontvangen, zou heb ben besloten geen formateur, doch een informateur te benoe men, die allereerst zou moeten uitmaken in welke richting een oplossing gezocht moet worden en in hoeverre een verzoening der standpunten mogelijk is. In socialistische kringen zou men meer en meer geneigd zijn zich, onder bepaalde voorwaar den, bjj een volksraadpleging over de terugkeer van de Koning neer te leggen. In de Wetstraat is het geen geheim meer, dat de socia listen ijverig aan het rekenen zijn gegaan om de uitslag van een eventuele volksraadpleging te be cijferen. Volgens deze berekenin gen zou hoogstens 62 procent der bevolking zich voor een terugkeer van de Koning uitspreken, een percentage dat de socialisten als onvoldoende beschouwen om zijn terugkeér te rechtvaardigen. Hiertoe zou de Koning, volgens hen, minstens 70 of 80 procent der bevolking op zich moeten ver- President Sukarno is gisteren te 18.00 uur op het vliegveld van Djokja aangekomen, waar hg werd ontvangen door de Sultan van Djokja en de Paku Alam. Op het paleis werd, na een welkomst- plechtigheid de republikeinse vlag gehesen. ■Radio Djokja meldde over de terugkeer van President Sukarno te Djokja, dat het vliegtuig van de Unci met de republikeinse lei ders uit Bangka, Woensdagmid dag te 13.00 uur op het vliegveld Magwwo is geland, waar o.a. de Sultan en de Paku Alam, Sukar no en Hatta opwachtten. Voor afgegaan door een escorte van de veiligheidsdienst reed het gezel schap vervolgens naar de stad, Sukarno en de Sultan in de eerste auto, I-Iatta met de Paku Alam in de tweede auto, langs de weg van de intocht door 'n grote me nigte met Merdeka-geroep be groet. Te 5 minuten over twee kwam de stoet aan voor het Presidents paleis, waarvoor zich een enorme menigte had verzameld en waar SUkarno werd begroet door een aantal autoriteiten, waaronder Bung Tomo, Alias Sutamo en mi nister Kasimo, die beiden uit de bergen zijn teruggekeerd, voorts verschillende ministers, vertegen woordigers van Sumatra, Celebes en de Molukken, leden van de Unci en militaire waarnemers, representanten van de Chinese, Indiase en Palcisani gemeen schappen, terwijl voorts aanwezig waren de echtgenote en de moe der van Sukarno. Na de verwelkoming door het comité van ontvangst onder lei ding van Tadjuddin Noor, dankte Sukarno in een korte toespraak de aanwezigen en de bevolking voor de verwelkoming, waarna op ceremoniële wijze de vlag werd gehesen en door schoolkinderen een auade werd gebracht. Hierna had er in het paleis een receptie plaats. Bij de verwelkamings-plechtig- heid in het paleis van de Presi dent zeide Sukarno o.a., dat de terugkeer van de regering naar Djokja duidelijk maakt, dat wij onze strijd voor de vrijheid moe ten voortzetten. Nadat hij in de aanvang van zijn rede dank had gebracht voor de verwelkoming door het comité van ontvangst, de vertegenwoor digers van het volk, de leden van de Unci en de militaire waarne mers, zeide Sukarno, dat twee factoren voornamelijk de terug keer van de Republikeinse rege ring naar Djokja mogelijk maak ten: De kracht van ons volk en de steun van allen en uitte spe ciaal zijn dank aan het volk, dat nu langs de straten voor hem stond opgesteld. Sukarno zeide voorts: Laat ons tot God bidden, dat Hij U allen moge zegenen. De steun van de internationale wereld is gebleken uit de zittingen van de Veilig heidsraad en de conferentie van Nieuw-Delhi. Tot besluit zeide Sukarno: Meer dan ooit tevoren dient ge er U van bewust te zijn, dat alleen door de eenheid onder U, die de basis is van onze strijd, onze doelstellingen kunnen wor den bereikt. In een communiqué van de U. N.C.I., waarin een overzicht ge geven wordt van de terugkeer der republikeinse regering naar haar vroegere hoofdstad wordt gezegd, dat deze gebeurtenis 'n belangrijk precedent geschapen heeft: dit is de eerste keer dat een regering in haar vroegere constitutionele positie en in haar hoofdstad is hersteld door de bijstand van een internatio nale organisatie die geen ge bruik maakte van gewapende macht, doch van haar instelling ten behoeve van de vrede. Deze gebeurtenis, zo meent de com missie volgens haar communi qué, betekent een nieuwe be langrijke ontwikkeling in de po- N.V- Waterleiding Mij- „Zeeuws-Vlaanderen" Het studentenoefenkamp, dat vorig jaar in Kamp Waterloo op de Leusderheide is gehouden, was een zodanig succes dat be sloten werd ook dit jaar een oefenkamp voor vrijwilligers van de Nationale Reserve te organi seren. Het kamp Teuge bij Apeldoorn zal zoals bekend ditmaal de vrij willigers herbergen. Alle vrij willigers, geoefend of niet ge oefend, zijn welkom. In cursus sen van een tot twee weken kun nen zij er van 11 Juli tot en met 1 October kennis maken met de militaire sfeer door wapenles- sen, exercitie, sport en veld dienst. Ofschoon vele vrijwilligers 'n deel van hun vacantie moeten offeren om aan dit oefenkamp deel te kunnen nemen, is het enthousiasme erfoor en 't aan tal aanmeldingen zeer groot. Reeds 1.200 vrijwilligers hebben zich gemeld. Dank zij de mede werking van werkgevers kon ook een aantal van hen dit oefen kamp mee maken zonder verlies van vacantie. Het ligt in de bedoeling, zo vernemen wij verder, een per manent oefenkamp te stichten voor de Nationale Reserve, waar alle enigszins geoefende vrijwil ligers eens per jaar gedurende enkele weken in groot verband kunnen meemaken. Maar dan zal er eerst nog met de verschil lende werkgeversorganisaties gepraat moeten worden. gingen van alle betrokken par tijen tot het bereiken van een blijvende oplossing van de Indo nesische kwestie. George Isaacs, Brits minister van Arbeid, heeft gisteren mede gedeeld, dat de regering had be sloten onmiddellijk militairen naar de Londense havens te zen den voor het lossen van belang rijke levensmiddelen. Er werden ook nog andere maatregelen over wogen. Isaacs, die dit in het Lagerhuis meedeelde, zei, dat de toestand in de Londense havens niet beter was geworden. enigen. Ook de liberalen zouden1 slechts in een terugkeer .van Ko ning Leopold toestemmen indien 80 procent der bevolking zich voor zijn Jteruigkeer uitspreekt. Dinsdag deden te Brussel ge ruchten de ronde, volgens welke verscheidene buitenlandse diplo matieke vertegenwoordigers er bij de Prins-IRegent op hebiben aan gedrongen zulk een regerimgsfor- mule te vinden, dat Paul Henri Spaak als Minister van Buiten landse Zaken kan aanblijven en zgm taak als voorzitter van de internationale organisaties kan voortzetten. IHet Katholieke blad ,J>e Standaard" van Woensdagmorgen merkt in dit verband op, dat het buitenland blijkbaar geloof begint te hechten aan de legende van Spaaks onfeilbaarheid. Het blad beweert, dat bijna de gehele An gel-Saksische pers onder invloed staat van haar berichtgevers te Brussel, die bijna allen links ge oriënteerd zouden zijn-. De grote Amerikaanse en Engelse agent schappen, aldus het blad, hebben de wereld steeds verkeerd inge licht over de binnenlandse verhou dingen in België. Opmerkelijk is intussen nog, dat het dagelijks bestuur van de so cialistische partij heeft bekend gemaakt, dat een contactcommis sie is opgericht voor de samen werking van dé socialistische par tij en de arbeidersorganisaties. Het doel van deze commissie is maatregelen te nemen met betrekking tot de reactionnaire pogingen om Koning Leopold op nieuw op de troon te helpen, en het sociaal-economische beleid in corporatistische zin te richten"'. Het Katholieke vakverbond heeft haar leden opgewekt zich niet aan te sluiten bij een eventuele staking als gevolg van een terugkeer van Koning Leopold naar België. De Prins-Regent heeft Minister van Staat Van Cauwelaert ver zocht als informateur op te tre den. Van Cauwelaert heeft de opdracht aanvaard. Frans van Cauwelaert heeft gisterenmiddag tegenover de pers nogmaals het informatieve karak ter onderstreept van de opdracht, welke hij gisteren uit handen van de Prins-Regent heeft ontvangen. „Mijn taak beperkt zich uitslui tend tot het verzamelen van in lichtingen, die de taak van een toekomstige kabinetsformateur kunnen vergemakkelijken", zo deelde hij mede. Van Cauwelaert heeft na af loop van de persconferentie een onderhoud gehad met Minister van Staat Graaf Carton de Wiart, lid van het (hoofdbestuur der C.V.P. Dinsdag zijn met een stoom schip van 40 meter lengte te Bos ton 83 vluchtelingen uit de Bal- tische landen aangekomen, n.l. 64 Letten, 16 Estlanders, 2 Polen en een Lithauer. Zij vertrokken uit Gothenburg in Zweden, waar zij het schip voor gezamelijke rekening hadden ge kocht. De reis werd in 28 dagen volbracht. Het schip voerde de vlag van de oude republiek Let land. De vluchtelingen, die de laatste tijd in Zweden hadden vertoefd, konden daar niet langer blijven, omdat zij als Russische staatsbur gers werden beschouwd. Zij zgn voorlopig onder dak gebracht w afwachting van het besluit van de Amerikaanse regering op bun verzoek om het Amerikaanse staatsburgerschap. Alle Britse schepen in havens aan de Oost-Amerikaanse kust zullen geboycot worden door de Internationale Vakvereniging van Zeelieden, die verbonden ie met de A.L.F. (American Federation of Labour). De boycot is vannacht begon nen en is bedoeld als represaille op de weigering van de Britse havenarbeiders om op Canadese Schepen te werken, die betrokken zjjn bij het dispuut tussen de Ca nadese Zeelieden Unie en Inter nationale Zeeliedenvereniging. De Canadese Zeeliedenvereni- ging riep 31 Maart op alle Cana dese schepen een staking uit om dat de reders contracten met d« concurerende Internationale Vak vereniging tekenden. De Canade se Zeelieden Unie, zo deelt Reu ter mede, staat onder communis tische leiding. Volgens het Amerikaanse blad World Telegram, welks speciale' correspondent een interview met Tsjdang Kai Sjek heeft gehad, heeft de Generalissimus ver klaard, dat hij het „revolution- naire leiderschap van het Chinese volk behoudt. In het interview, dat te Taipeh op Form oka werd afgenomen, verklaarde Tsjiang, dat hij de Verenigde Staten om steun heeft verzocht. Volgens de correspondent is dit interview de voorbode van Tsjiangs terugkeer tot het actieve leiderschap. Tsjiang had tegen over de correspondent verklaard, dat hij niet geloofde, dat het thans te laat was om de situatie in Ohtina te redden. Hij noemde de „onjuiste indruk", dat de zaak hopeloos was, een gevolg van de communistische propaganda. De eerste stap naar een nationalists sche overwinning achtte Tsjiang de hervatting van de Amerikaan se morele steun. Aan boord van de „Implacable". Gisterenochtend verschenen 2 Britse onderzeeërs in een „ge combineerde aanval" aan de op pervlakte aan weerszijden van de oefenende vloot der West-Europe se unie. In geval van een werke lijk gevecht zouden zij. zeker een groot succes hebben behaald. Zes Britse onderzeeboten, onder wel ke de twee genoemde, kruisten door een lange corridor, waar doorheen de verduisterde vloot de vorige nacht moest varen. Franse Sunderland-toestellen Loriënt keken uit naar mogelijke aanvallers. Vliegtuigen van de vliegdekschepen namen des och tends de patrouillediensten waar en zouden dit de gehele dag doen terwijl de vloot door wateren hij Ushant zou varen waar zich Nederlandse en Franse onder zeeërs zouden bevinden. Het lichte Franse vliegdekschip „Arromanches" voer met motor torpedoboten in de voorhoede. De officieren oP het vlaggeschip „Implacable" zijn volgens Reuter geestdriftig over de goede samen werking. De lucht is betrokken doch het weer blijft mooi. Volgens een Columbiaans blad is in Columbia een vijfling ter wereld gekomen. De babies maken het wel, doch men is be zorgd om de moeder. Opnieuw is enige verruiming gegeven aan de mogelijkheid tot toetreding bij de Nationale Re serve. Volgens de tot nu toe gel dende bepalingen betreffende de lichtingen 1941 tylm 1044 werden alleen de niet volledig geoefenden van deze lichtingen toegelaten tot de Nationale Reserve en werd dienstneming in dit verband niet toegestaan aan gewezen oorlogs vrijwilligers en aan hen, die reeds als dienstplichtigen zijn of zullen worden ingedeeld bij de Koninklij- ke Marine. Door een nieuwe bepaling ver valt thans de uitzondering voor gewezen oorlogsvrgwilligers. Al len, die behoren tot de lichtingen 1941 t/m 1943 en dus thans niet dienstplichtig zijn, alsmede zij, die behoren tot de lichting 1944 en dus thans buitengewoon dienst plichtig zijn, kunnen een vrijwil lige verbintenis sluiten bij de Na tionale Reserve. Uitgezonderd blijven slechts enige kleine groepen o.a. artsen, tandartsen, juristen, ingenieurs enz., in het bijzonder van de lich ting 1944. Zolang de verbintenis bg de Nationale Reserve van kracht is, is de vrijwilliger uitsluitend ter indeling beschikbaar voor de Na tionale Reserve, terwijl voor de genen, die geen verbintenis heb ben gesloten of die hun verbinte- nis hebben verbroken, steeds de mogelijk blijft bestaan, dat op hen de dienstplicht van toepassing kan warden verklaard. De Franse taal neemt thans een steeds ruimere plaats in bij de betrekkingen onder de Joden in Israël. De regering zelf geeft het voorbeeld en ziet van de En gelse taal af. Alle officiële stuk ken zijn in het Hebreeuws en in het Frans gesteld. Na 15 weken vrij te zijn ver kocht, is melk in Engeland weer op de bon gekomen, aldus heeft minister Strachey van voedsel voorziening Dinsdagavond be kend gemaakt. Breskens Terneuzen Walsoorden 7 JULI v.m. 11.17 11.52 0.50 12.42 Ond. Opk. Chad 1.59 21.14 2.44 1.58 21.54 3.49 1.58 22.22 5.05 1.57 21.41 6.25 1.56 22.55 7.44 1.55 23.06 8,59 ).54 23.16 10.11 ).53 23.25 11.22 1.52 23.35 12.32 1.51 23.46 13.43 en zeide in deze de delegatie ver- ebben in de spoedi- :oming van het be- aken van de vi.jan- en het definitieve /an de ronde tafel door de Republi- ing. Op de in dit r de politieke cor- 'an Aneta gestelde rna Dr. Van Royen 3u verlaten, ant- i onder voorbehoud Het is niet de be- Dr. Van Royen. zo m daarna te Bata- taat van de inter- voorconferentie af Op de vraag of het n de terugtrekking dse troepen vóór de onferentie ter spra- (deze vraag werd aanleiding van de tie van Moh. Rum, hoop uitsprak, dat eschiedenverwees agenda van de ron- 'erentie. Het vraag- terugtrekking der troepen zal op de conferentie behan- zo zeide men. tenslotte met gro- kringen van de de- let voorbeeldig ge- ;derlandse troepen, ntruimd hebben, (tocht getuigde van iiscipline onder de werd gezegd. Men r te meer bewonde- le redenen van deze gecompliceerd als situatie hier te lan- vele soldaten moei- jpen moet zijn ge- ing geadviseerd wor de wet van 1920 de i uit te roepen, rent hierbij aan, dat eden de havenarbei- te Londen en Liver- n.g tot een overeen- clamatie gaf. De ar den echter naar het toen Attlee door de >roep deed. noodtoestand wordt is de raad des Ko- council) bevoegd aan Ie autoriteiten uitge- ïachten te verlenen, gelingen moeten bin- igen door een resolu- Lager- en het Hoger- teurd worden, amming van de „Ste- iiion", die 8000 leden slechts 521 havenar- stem uitgebracht, aren 338 voor terug- et werk en 159 tegev 24 Stemmen waren Aanvankelijk hadden erklaard de stemming L Het bestuur heeft ;slissing genomen. Kamer der Staten-Generaal en de Commissarissen der Koningin lid zijn. Vervolgens was er het uitvoe rend comité, waarvan Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Konin- giin in de provincie Zuid-Holland, voorzitter is. Tenslotte waren de voorzitters en secretarissen van Aanbieden aan het Koninklijk Echtpaar ,an huldeblijken van de Kon- Landmacht en het wa pen der Kon. Marechaussee. Na de aanbieding van de hulde blijken van het Nederlandse volk aan het Koninklijk echtpaar, wer- 9 JULI v.m. n.m. Breskens 0.44 1.12 Terneuzen 1.19 1.47 Walsoorden 2.09 2.37 10 JULI Breskens 1 37 2.04 Terneuzen 2.12 2.39 Walsoorden 3.02 3 29 kele duizenden militairen. Er reden ook tientallen tanks en een honderdtal pantserwagens mee. Verder zag men overal de afbeeldingen van de leider der Chinese communisten, Maoetse Toeng, en de communistische opperbevelhebber, gen. Tsjoeteh. kei van het reglement van orde zegt: „De geheimhouding wordt door alle leden, ook door hen, die later van het verhandelde kennis hebben genomen, be waard. Zij kan door de Kamer, met gesloten deuren, vergaderd, opgeheven worden".) verzoek van Retains veraeaigers bezwaarlijk over het hoofd kan worden gezien en dal aan Pétaln moeilijk een gunstiger gevange nisregime geweigerd kan wor den. Dat men hem zijn dagen elders dan in een vesting late eindigen." 4ie regerings- en fi- igen werden gisteren e redenen genoemd ndhaven van. de Bel- op zijn huidige waar- lien andere Europese st inbegrip van het g, zouden worden ge- sitie van de Belgische i is uitstekend. De Rationale Bank heeft >orraden de laatste 6 rhoogd met drie mil- tot 30.859 millioen latste sporen van in- net succe3 verdreven nieuwe credieten milliard Belgische :lke België in het ka- nieuwe inter-Europe- en betalingsstelsel zal •strekken aan Enge- krijk en Nederland, loedelijk geen terug een inflatie teweeg- Igische export, die de maanden tot onge- mvang steeg, hand- jgende lijn. In dg .nden van,AW9 heeft r een bedrag van 42 ilgésche francs aan itgevoerd tegen 35,8 het eerste halfjaar van erzlening van de het pond sterling en ropese valuta's en van de koers van de Tank op het tegen- iiveau, zou de export ie goederen, waarvan oor menig Europees ilbaar zouden worden inemen. -nomen wordt zijn de itoriteiten op een der and voorbereid. Zij nening, dat de crisis, vermijdelijk de Belgi- ,rie zou treffen, „een gezonde schok" zou zijn. „Kunstmatige" en niet van werkelijk belang zijnde industrie- en zouden dan verdwijnen. De regering heeft een programma voor openare investeringen ge reed om mogelijk weerkloosheid te voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 1