foV Oogst te velde Srcli A I j V ersloot-N aey e KcreLI. N.V.V, Terneuzense Bestuurdersbond »GRONINGEN« Verzekert Uw Vaarden en Rundvee paai* N.V. Fa P. J. VAN DE SANDE Bij het einde van de Siparettenbon r NERGE ■Bim en de Orde van Z. Z. Z. Zomeravondvoetbal Fa SGHELL1HKH0UT K VAU Autorijsch Wat brengt de Radio? een Woonhuis Nietjes Advertentiën X zeer v 70.000 Gemeenteraad van IJzendijke De Adviseur van het Bureau voor Arbelds recht uit Eindhoven zal heden, Maandag 4 Juli om 20.30 uur spreekuur houden ten huize van de correspondent, ljsbaanstraat 2, Terneuzen. GESLOTEN Zij zijn niet zo gevoelig voor een slechte behandeling, maar... v BIJKSTRAAT 7 TERNEUZEN TEL- 2056 - Garage Terneuzen eter! Komt, zit van wat In alle a nieuwste MANTEI figuren, i JAPONN Sportieve Iedere mantel pa Alles in modellen! Zeer üitgeb) JAPONSTO] in wol, effei vistra- Cheviot en STOFFEN Heren-afc Vlotte t kamgarer LONS- of met v! Kwieke Regenjas! Het beste kunt naar kledingspe zom Filiaal te T TE HUU1 Westkblkstraat 20 60 cent voor 'n Luva 3 Luva Verlotingen^ de prachtprijzenbid Kon. Ned. Ver. v. Luch 29 JULI TREKKir Zo is dan aan. de drukkende heerschappij der sigarettenbonnen eindelijk een einde gekomen. Geen gebedel meer bij vrouwelijke fa milieleden of kennissen, als zich onder hen tenminste een niet- rookster bevond, om alsjeblieft een „half-om-half" kaart te ne men'bij nieuwe uitreikingen,, die pa of zoonlief dan ten koste van de baby omruilde voor diens snoepkaart, geen bonnenschulden meer bij uw goedhartige winke lier, die u twee, drie soms vier weken vooruit reeds sigaretten DINSDAG 5 JULI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; g.liö Pluk de dag; 9.00 Lichtba ken; 9.25 Gram.; 10.00 Wie komt er in mijn hokje?; 10.15 Gram.; 10.30 Schoolradio; 11.00 Gram.; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Gram.; 12.03 Zang en piano; 12.33 Ork/est zonder naam; 12.55 De Zonnewijzer; 1.00 Nieuws; 1.20 Verv. Orkest zonder naam; 2.00 Zang en muziek; 3.00 Vrolijk en blij, zorgen op zij; 4.00 De Zonne bloem; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Lang zullen ze leven; 6.00 Amuse mentsorkest; 6.30 Nederl. Strijd krachten; 7.00 Nieuws; 7.30 Dit is leven; 8.00 Nieuws; 8.05 De gewone man; 8.12 Kamermuziek; 9.05 Vra,gen van deze tijd; 9.20 Philh. Orkest; 10.45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.15.Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8,15 Ochtendvaria; 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9.00 Gram.; 9.35 Aubade; 10.00 Morgenwijr ding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Een lied gaat de wereldrond; 11.30 De Wekker; 12.00 Vrolijke zang plaatjes; 12.33 Voor ons platte land; 12.40 Zang en orgel; 1.00 Nieuws; 1.15 Gram.; 2.00 Met naald en schaar; 2.30 Gram.; 4.25 Honderd beroemde componisten; 4.40 De Schoolbel; 5.00 Kinder koor; 5.30 The Skymasters; 6.00 Nieuws; 6.30 RVU; 7.00 Gram.; 7.25 Zang; 8,00 Nieuws; 8.05 In het rariozoeklicht8.16 The Royal Scots Greys; 9.00 Metropole or kest; 10.00 Parrjse wafels; 10.20 Rresser kwartet; 11.00 Nieuws; 11.15 Dansmuziek. verkocht op uw in zijn bezit zijn de rokerskaart, geen ruzie meer met uw moderne echtgenote, die jarenlang hardnekkig is blijven ontkennen, dat ze ooit meer ge rookt heeft dan haar eigen rant soen en in ieder geval nöet op uw schaarse bonnetjes heeft gevege teerd en vooral: geen ergernis meer, omdat u zich genoodzaakt zag aart zwarte'' sigaretten een in verhouding tot uw nimmer toe reikende inkomen veel te hoog bedrag uit te geven. De distributiezorgen voor de huisvrouw zijn zo langzamerhand bijna geheel verdwenen (het wach ten is nog op voldoende koffie, kaas en vlees), maar voor de man waren die zorgen steeds gebleven. Sigaretten, tabak en sigaren gingen op de boft kort na het uitbreken van de oorlog en met uitzondering van de sigaren werd die distributie tot nu toe gehand haafd, en zorgen waren het. Wie herinnert zich niet de fameuze Belgische shag en de inlandse, waarvoor tegen het einlde van de oorlog, toen de „Consi's" en de Pax-shag niet meer te krijgen wa ren, prijzen tot 50 per 50 gram werd betaald. Wie is de tijd ver geten van de Sweet Caporal'', waarmede de Canadese bevrijders op vele Nederlanders een, diepere indruk maakten dan met hun sten-guns en waarvoor sommige rokers elkaar zelfs 7 per stuk afzetten. Dat verloop van de ziwarte prijizen is wel bijzonder schommelend geweest. Nu einde lijk is die curve practisch tot het nulpunt afgedaald, maar dat heeft dus na de bevrijding nog 4 jaar geduurd. s iZeven gulden per sigaret is het niet lang gebleven. In| de tijd van de Rhodesia" was de prijs per sigarettenbon ƒ3. Toen ech ter de beruchte Zuid-Ameri kaanse sigaretten in de winkels verkocht moesten worden, stegen, de bonnen in prijs. De zwarthan delaren verdienden „grof geld'' en sommige straatverkopers haalden per week 350 tot 400. Een reoordprijs .bereikten de sigaret tenbonnen toen de eerste goede merken, zoals „Chark" en ,,01d Mac' in de handel kwamen. Maar liefst 9 werd er toen voor een bon betaald. Alle,ngs werd echter de situatie voor de damplustigen beter en zakte de pr(js van de bonnen. Soms waren er schommelingen op de beurs, bijvoorbeeld toen een ver plichte sigarenbon werd aange wezen en de bonnen duurder wer den of bij het uitbrengen van de eerste „Volksherstel-sigaretten", toen de bonnen tot beneden de normale prijs zakten, maar over het algemeen schommelde de prijs tussen 1,50 en 2.00. Weer kre gen de zwarthandelaren een klap met het verschijnen van goedkope Griekse en Turkse importsigaret ten in het afgelopen voorjaar. De bonnen brachten alleen voor een „mazzelaar" nog 1,25 op en enige weken geleden, zo om streeks 1 Juni, toen 3 (bonnen wa ren uitgekomen, kon men, ze zelfs al voor 0.80 tot 0,90 kopen. Op 1 3Juni, een dag vóórdat de re gering het vrijkomen van de rookwaren per 1 Juli aankondig de, waren de bonnen weer geste gen tot 1,05. Als een donderslag bij heldere hemel kwam op 14 Juni de afkon diging der regering, die een enor me paniek veroorzaakte onder de zwarthandelaren. De bonnen kel- j derden die dag tot 0,20. Nog een paar dagen geleden1 hielden de „zwarten" de strijd vol, waarbij soms de bonnen nog voor 0,25 van de hand gingen. (Een week voor de officiële opheffing der distributie gingen de meeste win keliers zonder bon verkopen en was de doodsstrijd der „zwarte'' sigarettenbonnen gestreden. Gro te partijen bonnen kwamen plot seling te voorschijn en werden tegen ancy-prijzen te koop aan geboden. Voor 400 sigarettenbon- qen kon een handelaar niet eens meer 3 krijgen en in arren moede deed hij, wat in deze dagen zo vele zijner collega's zullen hebfben ge daan; Hij, gooide ze maar weg. De goede tijd voor de „kleine Jantjes'', „linke Tooiitjes", en al die gifhandelaren meer heetten, is nu voorbij en zij zullen weer echt werk moeten gaan verrich ten. Een andere categorie mensen, die „iets" met de sigarettenbon nen had te maken, is nu dolge lukkig: dat zijn de winkeliers. Voor hen betekent de opheffing van de rantsoenering, dat zij kun nen verkopen zoveel als de klan ten verlangen, alleen zal de win- kelie7' niet altijd aan de vraag De haaien van de oceaan keken verwonderd naar de ton en naar Tiram. ,,Een Turk in een ton", zei een haai. „Zou hij eetbaar zijn?" vroeg eere tweede. Het was maar gelukkig voor Tiram, dat hij de taal der haaien niet kon verstaan. Onderwijl keek Mugli Basli zijn blinkende goudgraversuitrusting na. Met echte goudgravers-trots klopte hij op zijn houweel. „Door jouw hulp zullen spoedig minder arme mensen op de wereld zijn, braaf houweel" mompelde de de tective terwijl hij het harde staal streelde. De „Don Quichotte" liep nu het haventje binnen van het eiland waar de Z.Z.Z.-mannen de schat hoopten te vinden. „Het gaat allemaal verrassend vlot" zei Basli. „Al te vlot" antwoordde de Kale somber. ,;Het lijkt me vreemd dat een verlaten eiland, waar een schat ligt, een goed-onderhouden ha >.- tje zou (bezitten'". naar bepaalde merken kunnen voldoen. Een sigarenwinkelier in de Amsterdamse Jordaan heeft zijn vreugde niet onder stoelen of ban ken gestoken. Ter gelegenheid van de heugelijke datum van 1 Juli heeft hij een extra feestelijke étalage gemaakt met serpentines, confetti, vlaggetjes en natuurlijk niet te vergeten met de rookwarn, die hij van af die datum zonder bon zal mogen verkopen. Hij heeft echter de nog komende moeilijk heden niet over het hoofd willen zien en daarom prijkt midden in de étalage op eén groot bord het rijmpje „.Het is nog geen rozengeur [en maneschijn" ,Maar we kunnen roken en [dat is fijn". De Raad van Uzendijke verga derde onder leidign van Jhr. van Bönninghausen. Na de opening werden de notu len voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. StatenJ waarin dit college de Raad mededeelde, dat zij geen goedkeuring kon hechten aan het raadsbesluit van 23 Dec. 1948 tot instelling over te gaan van een seizoenveemarkt. De Raad was hierover nóg al verbolgen, temeer daar het besluit gemotiveerd werd door het feit, dat Ged. Stajt. bang waren de markt van Oostburg schade te doen. Hiertegen kwa men verschillende raadsleden op, die zeiden dat het vee dat in Oost burg wordt aangevoerd toch niet naar Uzendijke komt, terwijl het vee van Uzendijke niet naar Oost burg vervoerd zal worden en aan Terneuzen werd die goedkeuring wel verleend, zonder aan de Axel- se belangen te denken. Besloten werd op deze onthou ding in beroep te gaan', om alsnog een veemarkt voor Uzendijke te organiseren. De regeling der jaarwedden van de ontvangers werd zoals door Ged. (Staten werd ontworpen z. h. stemming aanvaard. Een verzoek van de Katholieke Z.-Vlaamse woningbouwvereniging te Kloosterzande om alle woning wet woningen in de gemeente aan deze vereniging over te dragen werd van de hand gewezen. Aan A. de Reu en J. de Reu te Uzendijke werd voor afstandver goeding voor het bezoeken der openbare lagere school te Uzen dijke 12,50 per kind, per jaar toegekend. Op verzoek van, de vereniging schoolmuseum „Middelburg" werd een jaarlijkse subsidie van 2,50 toegekend. Op verzoek van het R. K. Kerk bestuur te Uzendijke werden ten behoeve van de R. K. Jonger en Meisjesschool respectievelijk een bedrag van 1630,'80 en' 53 1 toegekend. De begroting 1948 werd op en kele punten gewijzigd. Op voorstel van Burg. en W th werd aan de straat op het binnen terrein ten Westen van de Rose- marijnstraat de naam van Bol werk gegeven. Een en ander om op historische gegevens berusten, de feiten. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Cadsand. naar de schuurtjes die gebouwd zouden worden bij de woningen van de Noordstraat. De voorzitter zegde toe dat dit zijn aandacht had," doch het wach ten was op de begroting. Verder werd geïnformeerd naar de ver deling van het bouwvolume 1949, De voorzitter vertelde, dat er niet veel te verdelen viel, daar er zegge en schrijve 1 woning te ver delen is. Men heeft voor deze ééne wo ning echter gedacht, deze in, de kom van het dorp te moeten Ibou- weü. Ook zal de urgentie van het geval en de tijd van aanvrage een woordje mee moeten spreken, bij de toekenning van het bouw volume. Ook kwam de kwestie over de aanstelling van een Stratenmaker nog ter sprake, die bij gebrek aan materiaal nog even aangehouden moest worden. (Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Meisje FANNY. W. J. DE BRUIJN M. S. DE BRUIJN— PLACHETTA Terneuzen, 2 Juli 1949. Tijdelijk: Ziekenhuis Terneuzen. Notaris FANOY te Axel is voornemens op Donderdag 14 Juli 1949, des nam- 2 u-, voor de Wed- J- de Jonge- Haak te Hoek, publiek te verkopen: te weten: Koop 1: 3.81-73 ha Gerst (Kenea); Koop 2: 1-18-82 ha Bruine Bonen; Koop 3: 74,56 a Bruine Bonen; Koop 4; 44,56 a Haver (Expres); Koop 5: 1-33.68 ha Gerst (Kenea); Koop 6: 2-47.30 ha Aardappelen (Bintjes); Koop 7: 2-91.12 ha Wintertarwe (Staring C-B.) Koop 8: 2-82-21 ha Wintertarwe (Staring C-B-) Koop 9 66,84 a Voederbieten- Verzamelen bij de gebou wen- Betaling contant- Witte granen kunnen alleen gekocht worden door telers van akkerbouwgewassen; i-v- daarmede moeten ge gadigden het bewijs hier van (afschrift Mei-inventa risatie 1949) overleggen- Voor het kopen van de overige gewassen is over legging van bedrijfsnum mer of bewijs van erkend zijn als ingeschreven han delaar vereist- Toewijzing geschiedt onder voorwaarde van goedkeu ring door de P-B-H- Bij inschrijving te koop: met Erf te biervliet aan de Gentschestr- 2b, met Rijks bijdrage voor hersyi van schuurtje- Spoedig te aanvaarden- Biljetten in te leveren ten kantore van Notans A- A. M- CORTHALS te Uzen dijke, uiterlijk 16 Juli a-s- Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde Man en zorgzame Vader WILLEM FRANCISCUS VOLKERIJK, betuigen wij onze oprechte dank, in het bijzonder aan de heren Dr. De Koek en Dr- Dorrepaal en Zuster De Kort, zijn collega's vrien den van de Betonnings- en Roeierswaöht en Kaartclub Uit aller naam, Wed- M- VOLKERÜK— LIPPENS en Kinderen- Terneuzen, 4 Juli 1949. Dinsdag 5 Juli hopen D.V. onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders C. DE ZEEUW en H. DE ZEEUW-DEIJ hun 55-jarig Huweijks- feest te herdenken. Hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Terneuzen, 4 Juli 1949. Steenkamplaan 76. Gelegenheid tot feliciteren van 35 uur. N-V. Fa P- J- v- d- SANDE Hedenavond 7 uur op het Lyceumterein: Z-V-T-M Drukkers Fa Van de Sande Toegang vrij- Van 15 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent- (Maximaal 8 regels-) Tc koop licht Motorrijwiel- Te bevragen; St- Hubrecht- straat 9. Hoek- wegens huwelijk WOENSDAG 6 Juli Noordslraat Van Steenbergenlaan 7, HMii-i-f,,, i,i(i i-infinmuSmüTimn,.™,"" LiTninmuiiiimutimuEffii DIRECTIE: B. L. LEOPOLD - UTRECHT Coulante schaderegeling - L«ge raste premies Reserve pl. m. f. 180.000. - Opgericht 1905 nimf? Bespaar U zelf kosten en moette door gereedschappen en machines, welke worden opgeborgen, direct te behandelen met Esso Rust Ban - het ideale roesfwerende middel! bij Uw tractor ligt de zaak geheel anders. Die vraagt een zorgvuldig onderhoud als tegenprestatie voor trouwe dienst. Gebruik dus Esso tractor-petroleum, een krachtige brandstof welke volledig verbrandt. Hoog rendementEn denk er aange regeld doorsmeren met Esso oliën en vetten voorkomt onnodige slijtage! Vraag nadere inlichtingen aan. onze vertegenwoordigers. STAt-.<RD AMER[KAANSCHE PETROLEUM COMPAGNIE „ESSO-GEBOUW" - i-GRAVENHAGE Dit standaardwerk is voor de vakman een onmisbaar bezit, maar ook de leek die zich voor paarden interes seert en wie doet dit eigenlijk niet zal deze kern collectie van de prachtigste paardenfoto's gaarne willen bezitten- Fotografie van CAS OORTHUYS- Onder redactie van Ir- C- H- J- Maliepaard, Inspecteur van de Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, en de Koninklijke Vereniging „Het Ned- Trekpaard"- Formaat 23 X 29 cm- Houtvrij papier- Honderd foto's, waarvan er 80 in Zeeuws-Vlaanderen genomen zijn. en circa 80 pagina's tekst- Gebonden in halflinnen band ƒ12,50 (bandprijs ƒ2,50), voor leden van „Het Neder landse Trekpaard" geb- 10,Verschijnt Juli 1949- TREKPAARDEN bevat artikelen over de geschiedenis van dit koudbloed-ras en van de fokkerij, de werkwijze van het Stamboek, de kwaliteit van de paarden, de bloedlijnen en de verbetering van het ras, het voedings probleem, het keuringssysteem, de fokdagen en de Nationale Tentoonstellingen, kortom al datgene waarin de fokker en paardenhouder belangstellen- U kunt zich nu reeds van dit werk verzekeren door het te bestellen bij: I I i NOORDSTRAAT 53-55 TERNEUZEN I ^nnprlflPnVlir "e LuvaLoren vliegen weg l&poeuuericni, Reed,nnr Haast UI I Vorige jaren de Luva ook vèr voor de trekking uitverkocht Meen. slg. d Vr.es. boekh ^oTvd'lTve TERNEUZEN: KLMagent Aug de Mel)er Billijk te koop: een Kin derwagen en een Kinder stoel- Adres: Klaassenstraat 21, Terneuzen- Te koop: een Damesrijwiel, prijs 17,Te bevragen: Baandijk 14, Terneuzen. CHEVROLET DEALER Telef. 2258 K 1150

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 4