De Drinkwatervoorziening Jaarvergadering der Z.L.M. taking Gemeenteraad van Hoek chloorkoei.br ontploft. KERKN1EUWS Binnenlands Nieuws SPORTNIEUWS Merkwaardig gas Het economisch teven in de Verenigde Staten NED. HERV. KERK. TERNEUZEN. Adres Ned. Bond van Huis en Grondeigenaren WIELRENNEN. BOOGSCHIETING. frank zal niet gedevalueerd Het aanhoudende droge weer van de laatste weken, waaraan een ongekend droge winter en lente is voorafgegaan, is de di recte oorzaak dat nagenoeg alle waterleidingmaatschappijen, zo wel in de steden als op het plat teland, min of meer in moeilijk heden komen. Daar komt bovendien bij dat bij alle bedrijven het verbruik per aangeslotene vooral na de oorlog met sprongen is toegeno men, terwijl daarnaast 'n grote achterstand ontstaan is op het programma van onderhouds- en uitbreidingswerken. Het valt niet te verwonderen dat Zeeuws Vlaanderen op deze algemene regel geen uitzonde ring kan blijven, hoe gaarne men dit ook zou wensen. De moeilijkheden in Zeeuws Vlaanderen worden extra ver groot door het ontbreken van voldoende bergruimte voor het door het pompstation geprodu ceerde drinkwater. De watertoren te Oostburg, eens de trots van het Westen, werd in 1944 verwoest en hoewel het plan voor de nieuwe toren spoedig ter hand werd genomen, kon eerst in het najaar 1948 met de uitvoering worden begonnen. Voorts zijn de uitbreidings werken op het pompstation te St. Jansteen niet tijdig gereed kunnen komen, waardoor het onmogelijk is de thans optre dende zeer hoge piekbelastingen te dekken. Het gevolg van een en ander is dat de laatste weken de druk in het buizennet op de uren van groot verbruik aan de lage kant kwam. Ondanks dag en nacht werken van het pompstations- personeel en de mannen van de afdeling hoofdbuizennet en di stributie, moest in de avond van 1 Juli j.l. worden gecapituleerd. De verbruikers hadden de wed loop met het personeel van de waterleidingbedrijf gewonnen, echter niet om een prijs vin de wacht te slepen, maar om te er varen dat het altijd nog beter is water onder geringe druk ter beschikking te hebben dan ge heel van drinkwater te zijn ver stoken. De goeden moeten ook hier weer met de kwaden lijden. Want het is niet nodig dat men geheel zonder water komt te zit ten. De capaciteit van 't pomp1 station te St. Jansteen is zelfs bij de huidige toestand nog vol doende om elke abonné water te leveren, zij het dan ook onder verlaagde druk. Het is echter noodzakelijk dat alle aangeslote nen meewerken door oordeel kundig met het water om te springen en verspilling te ver mijden. Van West Zeeuws Vlaanderen moet echter in deze nog enig ge duld worden gevraagd. Er wordt met man en macht gewerkt aan de nieuwe toren te Oostburg en reeds ziet men de steigers van het bouwwerk tot 20 meter bo ven de grond rijzen. Het zal nog zes tot acht weken vorderen om het bouwwerk zo ver te krijgen dat het kelderre servoir en het reservoir op ca 13 m hoogte voorlopig in gebruik kunnen worden genomen. Vóór die tijd zal de voorziening van West Zeeuws Vlaanderen op de drukke dagen onregelmatig kunnen zijn. Voor degenen die een meer technische uiteenzetting van de huidige moeilijkheden wensen, diene het volgende. Het pompstation te St. Jan steen kan dag en nacht een hoe veelheide van 270 a 300 kubieke meter per uur leveren. De afna me door de verbruikers is ech ter over de 24 uren van een et maal gerekend zeer onregelma tig. In plaats van een gemiddel de van 1/24 gedeelte van het to tale etmaalverbruik komen in werkelijkheid uurverbruiken van 1/10 tot 1/12 voor. Deze verbrui ken liggen aanmerkelijk boven de uurcapaciteit van het pomp station. Daarentegen zijn er ook uren in een etmaal waarin de afname beneden de pompsta tionscapaciteit ligt, zoals o.a. in de nachturen. Door het bouwen van reinwaterreservoirs op het pompstation en in het verzor gingsgebied deze laatste zijn de watertorens wordt in de uren dat de afname groter is dan de productie van het pomp station. Wanneer echter de ge zamenlijke inhoud van de reser voirs te klein wordt, kan niet alle overproductie worden ge borgen, waardoor men in de uren van spitsverbruiken tekort komt. Dit laatste heeft zich de laat ste 14 dagen min of meer gema nifesteerd om tenslotte in de avond van 1 Juli j.l. een derge lijke omvang aan te nemen dat de watervoorziening nagenoeg volledig werd gestagneerd. Het is van het grootste belang, dat zo spoedig mogeijk de boven bedoelde reservoirs gereedkomen waartoe op de allereerste plaats gerekend moet worden de wa tertoren te Oostburg. Bovendien zal getracht moeten worden de op papier reeds opgestelde plan nen voor de bouw van een wa tertoren nabij de kom van de gemeente Terneuzen, binnen af zienbare tijd te verwezenlijken. De voltooiing van de thans in uitvoering zijnde uitbreidings werken op het pompstation te t. Jansteen zal de totale filter capaciteit aldaar tot 500 kubie ke meter per uur zijn verhoogd, waardoor het mogelijk wordt extra grote verbruiken op te vangen. Het geheel overziende, kan worden gezegd, dat de huidige moeilijkheden van de drinkwa tervoorziening in Zeeuws Vlaan deren uitsluitend zijn te wijten aan een achterstand in de uit voering van de watertorenbouw en de uitbreidingswerken op het pompstation te St. Jansteen, terwijl daarnaast het verbruik per aangeslotene nog steeds stij gende is. Het laat zich aanzien, dat er deze zomer nog wel meer moei lijke dagen zullen komen, doch tegen een volgend zomerseizoen kunnen de werken zover gereed zijn dat een redelijke voorzie ning gehandhaafd kan blijven, ook op dagen van zeer hoog ver bruik. Het publiek dient er echter toe mede te werken de moeilijk heden voor het bedrijf en de on gemakken voor hun medemen sen niet te vergroten door het onoordeelkundig gebruik en het verspillen van drinkwater. Otp haar hulpgeroep verscheen de landbouwer Ten B. zelf, die ech ter eveneens onder de koe terecht kwam en bleef liggen. Ben buur vrouw genaamd D., zag het on- (geluk gebeuren en kwam ijlings toegesneld om assistentie te ver lenen. Zij onderging hetzelfde lot als het echtpaar Ten B. Door toevallige omstandigheden arri veerde tenslotte de landbouwer K. Deze gelukte het. het dier trekking heeft op de daarin tot uitdrukking gebrachte voorne mens der regering over te gaan tot het invoeren ener huurbelas ting en het verhogen van het registratierecht bij overdracht van onroerend goed. Het bestuur noemt het niet re delijk en onrechtvaardig dat op deze wijze nieuwe en zware las ten op de exploitanten van onroe rend goed dreigen te worden ge- de kop te pakken. Met zekere S., "jgd, welke met het beginsel van die ook al was toegesneld, heeft hü het dier vastgebonden. Later op de dag werd het beest afge maakt. De landbouwer Ten B. en echt genote werden ernstig gewond, Beiden werden naar het zieken<- huis te'Doetinchem overgebracht. Ten B. had enkele gebroken ribben, die in de longen waren doorgedrongen. Zijn echtgenote had een gebroken schouder. Zij kon later op de dag naar huis belastingheffing naar draagkracht geheel in tegenspraak moet wor den geacht. Met verwijzing naar de moeilijk heden, waarin deze exploitanten sinds jaren verkeren, stelt 'de bond in het adres voor een huurverho ging toe te staan desnoods gelei delijk ook in het belang van de huurders, en deze in afwachting van de te verwachten daling van de kosten van het levensonder houd, zo nodig op te vangen door worden vervoerd. De overige 1 een loonibijslag voor de lagere in- De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond te 7 uur in verga dering bijeen. De Voorzitter, Burgemeester Hanssens, opende de vergade ring, waarna de goedkeuring van de notulen der vorige ver gadering volgde. Het punt „In gekomen stukken" was spoedig afgehandeld, daar de meeste van deze stukken goedkeuringen e.d. waren, waarmede de Raad reeds bekend was. Ter sprake kwam nu een voor stel van B. en W. tot wijziging der verordening op heffing en invordering van een huisvuilbe lasting. Eerst was bepaald, dat deze belasting in termijnen be taald zou kunnen worden, maar daar hieraan veel administra tief werk vastzit, werd nu, z.h.s. besloten deze belasting ineens te innen en wel binnen de tijd van twee maanden na de dag tekening van het aanslagbiljet. Het voorstel van B. en W. tot verenging van de lopende kas geldleningen van ten hoogste 35,000 en 205.000, werd, na enkele opmerkingen van de heer Jansen en na toelichting door Burgemester en Secretaris (o.a. dat met de lening van 205.000 de gemeente geen verhoogde schuldenlast heeft), goedge keurd. Het voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeente begroting over de dienst 1948 be trof een administratieve kwes tie, o.a. de oplevering der Wo ningwetwoningen, zodat ook dit punt vlug afgehandeld was. De gemeente-administratie zal dit verder behandelen. De subsidie-bedragen voor de Fröbelscholen wilden B. en W. gewijzigd zien. Na een langduri ge discussie werd besloten op dit onderwerp nog nader terug te komen, temeer daar de vol ledige rapporten over deze kwes tie nog niet beschikbaar waren. Gewijzigd werd de Kinderbij slagverordening. De bijslag zal van 150 op 165 worden ge bracht. Aan de ambtenaren met een salaris minder dan 4200, zal over 1949 een gratificatie van 2 van hun salaris worden ten. uitgekeerd. De gemeente zal stukjes grond van M. de Regt en B. de Putter aankopen, in verband met de nieuwe uitbreiding van Hoek. De gezamenlijke waarde van deze stukjes grond is 80. De heer De Hamer merkte op, dat het wel wenselijk zou zijn aan enkele personen ontheffing van de huisvuilbelasting te ver lenen. Over dit punt zal nog na der worden gesproken. Bij de rondvraag werd aller eerst het woord verleend aan de heer L. Dieleman. Hij infor meerde naar de aansluiting met de hoofdweg van de Dr. Leen- houtsstraat. De Voorzitter deel de mede, dat deze verbinding binnen korte termijn tot stand zal komen. De heer D. W. F. Kaijser vroeg of er van de Kerkvoogdij al be richt was binnengekomen hoe veel grond aan de gemeente af gestaan zou worden voor de ver breding van de Molendreef. De Voorzitter antwoordde be vestigend en voegde er aan toe, dat de Gemeente-opzichter Za terdagmorgen de grond zou af palen. Gevraagd werd waarom de grond, die bij de nieuwe wonin gen is gelegen, nog zo onbe groeid is. Het antwoord van B. en W. hierop was, dat van hun zijde alle mogelijke moeite is ge daan, deze grond te verhuren, doch niemand bood zich als ge gadigde aan. De heer Kaijser informeerde nog naar het sportterrein en de muziektent. Het antwoord hier op luidde, dat het sportterrein ter sprake zal komen bij het uit breidingsplan, terwijl de kwestie der muziektent als een prive- aangelegenheid werd beschouwd- Tenslotte vroeg de heer D. Tol lenaar of het niet mogelijk zou zijn de agenda der Raadsverga deringen vroeger toe te zenden. De Voorzitter zeide toe, dat hiervoor zal worden gezorgd. Hierop werd deze vlot verlopen vergadering met een woord van dank door de Voorzitter geslo- slachtoffers liepen lichte verwon dingen op. HET BLOED KRUIPT WAAR HET NIET GAAN KAN. De jeugdige fotograaf D. van Veen van een Gronings foto persbureau heeft met onblus bare liefde voor zijn vak tijdens een in Groningen voor een uit verkocht huis gegeven voorstel ling van het circus Jos. Mullens een staaltje amateur-acrobatiek ten beste gegeven, waarbij de talloze toeschouwers hun adem inhielden. Voorzien van zijn foto-appa raat met blitzlicht installatie klom hij langs de touwladder tot in d.e nok van het gebouw, pal boven de open leeuwenkooi. Uiterlijk kalm en rustig, nam hij plaats op de loshangende trapéze balancerend op de licht zwaaiende stang, met een zijner armen om het touw en zijn benen bungelend naar be neden bracht hij zijn foto toestel in gereedheid. Terwijl de dresseur recht onder hem de leeuwen hun nummer liet ver tonen, flitste telkens zijn blitz licht op en nam hij een aantal luchtfoto's, die uniek mogen worden genoemd. Voor zover bekend beschikten de Nederlandse circus-eigenaars tot dusverre niet over lucht foto's van leeuwennummers, genomen van een punt, dat rechtstandig boven de kooi was gelegen. Na afloop van het nummer keerde de acrobaat-fotograaf onder donderend applaus van het publiek langs dezelfde weg naar de begane grond terug. Zoals wij reeds in ons vorig nummer meldden, was de be langstelling voor de jaarverga dering der Z.L.M.die te Tholen werd gehouden, zó groot dat zelfs de twee grootste beschik bare lokalen niet voldoende ruimte boden om de duizenden bezoekers te bevatten. Terwijl de Voorzitter der Z.L. M., Ir. M. A. Geuze, in de gara ge van de heer Van de Zande, de openingsrede uitsprak, hield de Directeur-Generaal van de Landbouw, Ir. C. Staf, in het „Hof van Holland" zijn rede over de bestaansmogelijkheden van boer en tuinder, gezien in het licht van de nieuwe land bouwpolitiek. Na het uitspreken van deze redes, verwisselden de heren Geuze en Staf van lokaal, zodat beiden de zware taak hadden hun uitvoerige rede tweemaal uit te spreken. Tot ereleden van de Z.L.M. werden benoemd de heren J. Huijssen te Sluiskil, F. J. van de Plasse te Oostburg, A. J. Leenhouts te Retranchement, J. dorpen die door de rijtoer werd dijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud Vossemeer, waarna de rit eindigde op het terrein van de heer Friderichs waar een tentoonstelling werd gehouden van landbouwwerktuigen. Tege lijkertijd hadden demonstraties plaats van de Zeeuwse landelijke ruiterverenigingen., die 's mor gens onderlinge wedstrijden hadden gehouden. De Schouwse landelijke ruiters behaalden de beste resultaten en zal worden afgevaardigd naar de landelijke wedstrijden, die in Utrecht wor den gehouden. Het bezoek aan deze tentoon stelling en demonstraties van ruitersport was eveneens gewel dig en kan gerust op een 4 a 5 duizend personen geschat wor den. Ook de in de Landbouw- huishoudschool georganiseerde huishoudtentoonstelling mocht zich in een druk bezoek van de dames verheugen. Tholen heeft de duizenden bezoekers op enthousiaste wijze ontvangen, niet alleen het be- vlagde stadje zelf, maar in alle A. Stols te Sluis en J. J. Hage te Scherpenisse. Uit het door de Secretaris der Z.L.M., Mr. Schlingemann, uit gebracht jaarverslag blijkt, dat 1948 voor de Z.L.M. een gunstig jaar is geweest. De Z.L.M. breidt voortdurend haar werkzaamhe den uit en ondanks dit kon de rekening over 1948 afgesloten worden met een batig saldo van 1555,82. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. De Casem- broot, de Secretaris van het K. N.L.C., Mr. Kuylman, de Voorzit ter van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw, de heer De Waard, en zijn collega van de Groningse Landbouw Mij voer den nog het woord en compli menteerden de Z.L.M., die on danks haar hoge ouderdom, steeds met jeugdig vuur de be langen van de Zeeuwse land bouw dient. Dank zij de voorbeeldige orga nisatie kon de rijtoer, zoals Tho len nog nimmer had aan schouwd en die een lengte had van 7 km, op vlotte wijze aan vangen. Begunstigd door ideaal weer werd gereden van Tholen over Scherpenisse, St. Maartens- bezocht, stonden alle bewoners de machtige stoet op vriende lijke wijze te begroeten, terwijl de schoolkinderen keurig ston den opgesteld telkens en telkens juichende naar de deelnemers en deelneemsters aan deze zo uitnemend geslaagde rijtoer. Voor de neringdoenden op Tholen zijn het dagen geworden zoals men nog nimmer heeft medegemaakt. De Kring Tholen en St. Phi- lipsland en daarmede de Z.L.M. kunnen met voldoening op deze hoogtijdagen terugzien. Met een knal, alsof er een bom was ingeslagen, sprong Vrijdag morgen in het chemisch bedrijf der Kon .Ned. Zoutindustrie een chloorkoeler. De explosie ver wekte nogal enige opschudding en toen het uitstromende vloei bare chloor zich omzette in dikke wiolken chloorgas, welke door de werkplaatsen rolden, verliet het personeel in allerijl kantoren en werkplaatsen. Was de windrich ting anders geweest, dan zou er niets aan de hand zijn geweest en zou het chloorgas over het Twen tekanaal gedreven zijin, doch nu dat piel het geval was, ademden vele wrkkrachten chloorgas in, zonder dat dit voor één van hen tot ernstige nadelige gevolgen leidde. Een zestal werd welis waar per Rode Kruisauto naar een ziekenhuis vervoerd, doch op neming bleek niet nodig. DE TIENDE ROOFOVERVAL IN DE HOOFDSTAD. Wederom is bij de Amster damse centrale recherche aan gifte gedaan van een roofover val. Deze, de tiende, is eind vo rig jaar door twee onbekende jongens gepleegd in het Wete ringplantsoen. Onder bedreiging werd het slachtoffer ook weer 'n man beroofd van zijn per soonlijke bezittingen en een be drag van 50 gulden. Een der vijf jongens, die Don derdag door de rechtbank we gens oplichting werden veroor deeld en ter zitting in arrest ge steld, blijkt een compagnon te zijn van een der reeds eerder gegrepen jongelieden. Totaal zitten nu zes daders in de cel. De recherche heeft het vermoeden, dat bij het verdere onderzoek nog meer gevallen aan het licht zullen komen. komstengroepen, analoog aan die, welke in het najaar van 1948 werd toegekend, ingevolge de vermin dering van de subsidies op de levensmiddelen. De democratische afgevaar digde Robert Sikes die de stad Florida vertegenwoordigt heeft het congres medegedeeld, dat de met scheikundige onder zoekingen belaste afdeling van het Amerikaanse leger „er mo gelijk niet ver vandaan is een gas te kunnen vervaardigen, dat de eigenschap heeft tijde lijk de wil tot vechten te ver lammen, doch dat geen blijvend letsel veroorzaakt." Sikes ver klaarde verder dat „een derge lijk wapen, mits het geheim er van afdoende wordt bewaard, van veel groter waarde zou kun nen blijken te zijn dan de atoombom, daar het niet de verwoestende eigenschappen van laatstgenoemd wapen be Zaterdag maakte het Ameri kaanse pessimisme, dat een „slump" verwachtte, plaats voor een terugkerend optimisme on der de zakenlieden. Zij voorspel den, dat het ergste van de hui dige terugslag tegen het einde van dit jaar voorbij zou zijn en dat dan de grondslag gelegd zou worden voor een toenemen de bedrijvigheid. Toch waren zij voor 48 procent van mening, dat het tegenwoordige niveau van de werkloosheid van 3.778.000 zou stijgen tot tussen de vier en vijf millioen tegen het einde van 1949. Bijna 80 was van mening dat de kosten van levensonder houd zouden dalen tot 85 a 95 van het tegenwoordige nveau. Leidende personen uit het be drijfsleven en Regeringsorgani saties beschouwen de thans be staande terugslag als een „ge zonde aanpassing" na de „bom" van 1948. Naar hun mening zal 1950 een jaar van herstel zijn, waarin het handelsvolume ge stabiliseerd zal worden op 90 tot 95 van de omvang van 1948. De meerderheid bleek van me- Bevestiging en Intrede van Ds. P. A. van der Vlugt. Het was Zondag j.l. voor de Ned. Herv. Gemeente te Terneu zen een belangrijke dag, nu de vacature, ontstaan door het ver trek van Ds. J. C. Sickesz, werd vervuld door de komst van Ds. P. A. van der Vlugt uit Stads- ksiriciëil In de morgendienst, welke ge leid werd door Ds. J. W. van Swigchem uit Rotterdam, studie vriend van de nieuwe predikant, vond de bevestiging plaats, waarna de gemeente, die het ruime kerkgebouw geheel vulde, staande Ds. Van der Vlugt toe zong Gez. 194 4. Ds. Van Swigchem koos tot tekst van zijn prediking Lukas 5 5 en daarvan de woorden: „Op Uw Woord." Na de prediking en het dank gebed werd de dienst besloten met het zingen van het derde vers van Gez. 244, waarna Ds. Van Swigchem de Zegen uit sprak. VANSTANDEN. Maan Des namiddags te 5 ure deed de nieuwe herder en leraar zijn intrede in het volle kerkgebouw. Na votum en groet ving de dienst aan met het zingen van Ps. 133 1 en 11, waarna de ge meente belijdenis des geloofs af legde, waarop werd gezongen Gez. 257 3. Ds Van der Vlugt riep hierna woorden van welkom toe aan 't gemeentebestuur, waarbij hij memoreerde, dat de Kerk een noodzakelijke gemeenschap is voor het maatschappelijke le ven en dat Kerk en Staat elkaar moeten vinden. Vervolgens be dankte hij zijn bevestiger voor zijn overkomst naar Terneuzen om hem hier in te leiden in het ambt en hem de weg te effenen. Woorden van dank richtte hij tot de kerkeraad, daarbij de na druk leggende op het feit, dat de kerkeraad een werkgemeen schap behoorde te zijn en het kerkeraadslidmaatschap niet 'n erepositie is. De kerkeraad moet in de aanval staan, niet in de verdediging. Hij bracht ook dank aan collega-consulent Ds Scholten voor het afstaan van zijn morgenbeurt, teneinde Ds Van Swigchem in staat te stel len hem in het ambt te bevesti gen. Hij sprak de hoop uit, dat het niet zullen zijn twee kapi teins op één schip, maar als 2 werkpaarden in het gareel. Zó zal de gemeente worden ge bouwd. Vervolgens bracht hij zijn welgemeende dank aan de kerkvoogdij, die ten aanzien van de pastorie op de Scheldekade zich voor grote financiële óffers geplaatst zag, maar van die wo ning een werkelijk „thuis," heeft gemaakt. Hij spoorde de ge meente aan om achter het werk der kerkvoogdij te blijven staan. Ook' ten aanzien van koster en organist hoopte hij op een goede samenwerking. Een woord van welkom richtte hij voorts tot de ringscollega's. Hij hoopte op een vruchtbare samenwer king in ringverband en begroet te verder de vertegenwoordigers van andere kerkgenootschap pen. Hij verheugde zich onder de grote schare enkele bekenden uit zijn vorige gemeente Stadska- r j.t ju naai te zien, inzonderheid o.a. de nmg te zijn, dat er dit jaar geen socjaje werkster, en wist zich /.ntnn4«nnVin1n plnwr»'» r»/vii Lrr»_ „catastrophale slump" zou ko men in de industriële produc tie. Zelfs bij de terugslag zou, volgens hen, de productie op een hoger gemiddelde liggen dan in enig vredesjaar. Volgens sommi ge ramingen zou de productie op een omstreeks 30 hoger niveau dan in 1940 komen te liggen. DOLLE KOE MAAKTE BROKKEN. Toen de echtgenote van de land bouwer Ten B. uit Westendorp (gem. Wisch) een pas-gekalfde koe wilde gaan melken, kwam het diep, dat dol geworden was, plot seling af op het kleindochtertje, dat mevrouw Ten B. hij zich had. Haar grootmoeder wist het kindje te behoeden, doch werd zelf tegee de grond gesmakt. De Nederlandse bond van huis eri grondeigenaren heeft in een adres aan de Ministerraad en de beide Kamers der Staten-Generaal verzocht af te zien van het voor nemen tot Invoering van een huur belasting en van verhoging van het registratierecht van 5 tot 6 In, het adres zegt het bestuur met grote verontrusting kennis genomen te hebben van dat ge-, deelte van het dekkingsplan be horend bij het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden, dat be- De Ronde van Frankrijk. Het klassement van de vierde étappe BoulogneRouen, 118 km, luidt: 1. Teisseire (Fr. A) 5.10.04; 2. Marinelli (lie de France) op 5 lengten; 3. Diot (Fr. A) 5.11.46; 4. Ricci (It. A) 5.13.50; 5. Muller I hoopte op een voldoening ge- (Ile de France), 6. Idee (lie de jvende samenwerking. France)7. Redolfi (lie de Fran- Daarna verwelkomde de prae- ce8. Chapatte (Fr. A)9. Fach- Ses van het classicaal bestuur hierdoor verzekerd dat de ban den met zijn vroegere gemeente niet verbroken zijn. Na gebed en het zingen van enige verzen van Ps. 146, waar onder de dienst der offeranden plaats vond, las Ds Van der Vlugt Joh. 1 vers 1938, waar uit hij tot tekst koos vers 29: „Zie het Lam Gods, dat de Zonde der wereld wegdraagt", daarbij Christus in het middel punt van ons gehele leven plaat sende. Na beëindiging der prediking volgde passend zacht orgelspel. Ds Scholten gaf daarna gele genheid tot het toespreken van de nieuwe herder en leraar. Wethouder Jac. den Hamer sprak, bij verhindering van de Burgemeester, woorden van wel kom tot Ds v. d. Vlugt en hij leitner (Zuid-Oost Fr.) en 10. Despats (Centrum-Z.-N. Fr.) al len zelfde tijd. Bartali, Coppi, Lazarides en Kubler kwamen met het grote peleton binnen in 5.23.02. Het alg. Klassement. Na de vierde étappe is de stand als volgt: 1. Marinelli (lie de France) 25.15.13; 2. Teisseire (Franse A- ploeg) 25.17.06; 3. Ricci (It. A) 25.24.03; 5. Diot (Fr. A) 25.24.10; 6. Idee (lie de Fr.) 25.24.41; 7. Chapatte (Fr. A), 8. Magni (It. B) allen dezelfde tijd; 9. Callens (Belg. A) 25.25.43; 10. Lapebie Zaterdag 2 Juli had de hand boogmaatschappij „De Wester- schelde" een klep-schieting ge organiseerd, waaraan 49 schut ters deelnamen. De uitslag was; Hoogvogel: C. Raes, Ovezan- de; le zijvogel: J. Priem, 's Hee- renhoek; 2e zij vogel: C. Lous, Oudelande; le kal: J. Rijk, Ove- zande; 2e kal: Alb. Goethalp Zandstraat; le klep: Aug.JVT-g^j be klep; van IJzendijke, Ds Fournier uit Oostburg, de nieuwe Terneuzen- se herder en leraar. Hij hoopte, dat hij zich spoedig zou thuis gevoelen in de classis. Ds W. L. Hermanides uit Hulst was de tolk van de ring Axel en bad Ds v. d. Vlugt Gods kracht toe in zijn nieuwe werk kring in deze grote gemeente. Ds Scholten begroette hierna zijn nieuwe collega hartelijk, mede namens de diverse kerke lijke colleges en hoopte dat ze gezamenlijk alhier in eensge zindheid zullen mogen arbeiden en de gemeente de nieuwe le raar biddend zal mogen ontvan gen, waarna hij* verzocht Ds v. d. Vlugt toe te zingen Gez. 263 vers 1 en 8. Na een dankwoord var ds v. d. Vlugt tot de verruilende sprekers, ging hü T°°r in dank- gheijn, Terneuzen: Cam. Dhont, Zan- craat. gebed, waarna, slotte nog ge zongen wg*1 Gez- 41 vers 1, 3 en 11, en Zegen werd uitgespro- kp~ Onder de aanwezigen merk ten wij op alle predikanten uit de Ring, waaronder verschilende met hun dames, en de Eerw heer Heijboer uit Zaamslag. id. Opk. Ond 19 21.14 2.44 58 21.54 3.49 58 22.22 5.05 57 21.41 6.25 56 22.55 7.44 55 23.06 8.59 54 23.16 10.11 53 23.25 11.22 52 23.35 12.32 51 23.46 13.43 i zeide in deze de delegatie ver- iben in de spoedi- iming van het be ken van de vijan- n het definitieve m de ronde tafel oor de Republi- ïg. Op de in dit de politieke cor- m Aneta gestelde na Dr. Van Royen x verlaten, ant- onder voorbehoud Iet is niet de be- )r. Van Royen. zo i daarna te Bata- aat van de inter- voorconferentie af p de vraag of het i de terugtrekking se troepen vóór de nferentie ter spra- (deze vraag werd aanleiding van de ie van Moh. Rum, hoop uitsprak, dat schieden) verwees igenda van de ron- irentie. Het vraag- terugtrekking der troepen zal op de onferentie behan- zo zeide men. tenslotte met gro- mngen van de de- :t voorbeeldig ge- ierlandse troepen, itruimd hebben. ,ocht getuigde van Iscipline onder de werd gezegd. Men te meer bewonde- e redenen van deze gecompliceerd als ituatie hier te lan- zele soldaten moei- pen moet zijn ge- ig geadviseerd wor- le wet van 1920 de uit te roepen, int hierbij aan, dat den de havenarbei- Londen en Ijver ig tot een overeen- lamatie gaf. De ar en echter naar het toen Attlee door de ■oep deed. noodtoestand wordt is de raad des Ko- jouncil) bevoegd aan autoriteiten uitge- ichten te verlenen, elingen moefen hin gen door een resolu- ager- en het Hoger- ?urd worden. Tuning van de „Ste- on", die 8000 leden slechts 521 havenar- stem uitgebracht, ren 338 voor terug- werk en 159 lege» 24 Stemmen waren anvankelijk hadden rklaard de stemming Het bestuur heeft ilissing .genomen. ie regerings- en fi- jen werden gisteren redenen genoemd dhaven van de Bel- }p zijn huidige waar- en andere Europese inlbegrip van het zouden worden ge- tie van de Belgische is uitstekend. De ationale Bank heeft rraden de laatste 6 loogd met drie mii- tot 30.859 millioen tste sporen van in- ?t succes verdreven lieuwe credieten milliard Belgische re België in het ka- ïieuwe inter-Europe- betallngsstelsel zal trekken aan Enge- •ijk en Nederland, edelijk geen terug- en inflatie teweeg- ,-ische export, die de maanden tot onge- ivang steeg, hand ende lijn. In de den vanJ54» heeft een bedrag van 42 gasche francs aan gevoerd tegen 35,8 het eerste halfjaar Commissarissen der Koningin lid zijn. Vervolgen® was er het uitvoe rend comité, waarvan Mr. L. A. Kesper, Commissaris der Konin- giin in de provincie Zuid-Holland, voorzitter is. Tenslotte waren de voorzitters en secretarissen van Aanbieden aan het KonïnklijK Echtpaar ,an huldeblijken van de Kon. Landmacht en het wa pen der Kon. Marechaussee. Na de aanbieding van de hulde blijken van het Nederlandse volk aan het Koninklijk echtpaar, wer- Breskens Terneuzen Walsoorden Breskens Terneuzen Walsoorden 10 JULI v.m. 0.44 1.19 2.09 1.37 2.12 3.02 n.m. 1.12 1.47 2.37 2.04 2.39 3.29 reden ook tientallen tanks en een honderdtal pantserwagens mee. Verder zag men overal de afbeeldingen van de leider der Chinese communisten, Maoetse Toeng, en de communistische opperbevelhebbeir, gen. Tsjoeteh. zegt: „De geheimhouding wordt door alle leden, ook door hen, die later van het verhandelde kennis hebben genomen, be waard. Zij kan door de Kamer, met gesloten deuren, vergaderd, opgeheven worden".) ^bezwaarlijk over het hoord kan worden gezien en dal aan Pétain moeilijk een gunstiger gevange nisregime geweigerd kan wor den. Dat men hem zijn dagen elders dan in een vesting late eindigen." an erziening van de 3t pond sterling en >pese valuta's en an de koers van de ank op het tegen- veau, zou de export i goederen, waarvan or menig Europees baar zouden worden temen. tomen wordt zijn de oriteiten op een der- ,nd voorbereid. Zij ening, dat de crisis, ermijdelijk de Belgi- ie zou treffen, „een gezonde schok" zou uia» cmatige" en niet van werkelijk belang zijnde industrie- en zouden dan verdwijnen. De regering heeft een programma voor openare investeringen ge reed om mogelijk weerkloosheid te voorkomen. zijn.

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 3