AXEL's 5 Vï eeuws Marktfeest Versloot-Naeye Kercll r UIT DE PROVINCIE zeer v VAU Autorijsch 1399—1949 De Stroper acrl 70.ÓOO AGENDA MIDDELBURG. TERNEUZEN. HOEK. GROEDE. SLUISKIL. De strijd in China SpoedberichtV Reed9n„; DIJKSTRAAT 7 TERNEUZEN TEL. 2056 Garage Terneuzen Komt. zit van wat In alle a nieuwste MANTfcl figuren, i JAPONN Sportieve Iedere mantelpa Alles in i modellen. Zeer üitgebi JAPONSTO] in wol, effei vist ra- Cheviot en STOFFEN Heren-aft Vlotte t kamgarer LONS- of met vf Kwieke Regenjass Het beste kunt naar kledingspe zomi Filiaal te T TE HUW Westkblkstraat 20 60 cent voor'n Luva 3 Luva Verlotingen^ de prachtprijzen b/d Kon. Ned. Ver. v. I.ucii 29 JULI TBEKKIP Voor Axel, dat Zaterdag' de ge hele dag (eigenlijk reeds dagen tevoren) in het teken stond van de herdenking van het 550-jarig bestaan harer weekmarkt, was het wel een zeer uniek feest, dat gevierd mocht worden! Immers nog altijd en zolang *t ons heugt, is de Axelse week markt als centrum, waar de meeste landbouwproducten ver handeld worden van geheel Zeeuws Vlaanderen, bepaald toonaangevend. Het volkomen agrarisch karakter van stad en omstreken draagt daartoe na tuurlijk het hare bij en zo is de doorsnee Axelaar ook fier op zijn Markt, die zich de laatste tijd (na de bevrijding) hoe langer, zo meer armslag verwerft. Vandaar dat gans Axel Zater dag in vlaggentooi stond en reeds de prille morgenuren eén drukte en beweeg waren, die ge deeltelijk ging in de richting van het laatst aangelegde stads gedeelte tussen de Ruijter, Evertsen en Banckertstraat ge legen, dat bij uitstek als expo sitieterrein geschikt bleek en die dan ook door de organisa tors benut was om er een de monstratie op te leveren van de nieuwigheden op het gebied van landbouwmachinerie en tractie in allerlei vorm en den aankle ve van dien. Deze tentoonstelling die een improvisatie bleek van onder nemingszin en alzo a.h.w. uit de grond gestampt was, mocht zich in een zeer levendige belangstel ling verheugen. De markt werd op een vervroegd uur en wel naar de voormiddag verschoven, teneinde de namiddag vrij te hebben voor de optocht en ver dere festiviteiten. Het tentoonstellingsterrein rondgaande, werd onze interes se gevraagd voor een stand van overwegend „Farmall-tractoren" (in allerlei genre), combine (5 voet), Farmall M en rups trac tor. Verder een Farmall (Cub) met maaibalk, een automatische aardappelplanter, zaaimachine, eultifators (voor tractor en paarden), hooihark, enz. T.o.v. de vlasserij bracht de fa R. Polspoel uit Koewacht een gecombineerde repel-machine met zaad-reiniging, Leterme vlasplukmachine en vlasopraap- bindmachine; alles hyper mo dern. Ook de firma Verlinde te Reuzenhoek-Zaamslag, demon streerde met landbouwmachi- nerieën, w.o. 'n imposante Mas- sey-Harris combine met opge bouwde stopers. Verder 'n aard- appelrooimachine en bietenaf- topper. enz. Ook een noviteit van Zweeds makelij. De firma's R. J. de Kraker te Axel en Serrarens brachten va riaties op het gebied van land bouw- en transportwagens. Cap- pons Graan- en Meelhandel toonde een grote verscheiden heid van alle soorten veevoeders. Ook de fa Misseghers was hier in tot in details vertegenwoor digd. De fa Alg. Begheijn (Sluiskil en IJzendijke die 6 verschillen de typen tractoren van 20 tot 45 P.K. demonstreerde, allen uit gerust met automatische hef- ïnstallatie. Op het gebied van tweescharige 2 wegploegén is de ze fa in staat uit voorraad ieders verlangen te bevredigen. Ook voor eén verende cultifator do mineerde de naam John Deere (J. D ook bij de kleinste kip- ploeg vastgebouwd op de trek ker. De fa M. de Dreu Co's N.V. ait Goes was ruim vertegen woordigd in Dearborn- en Ford- sori Major tractoren. Ook zagen we een Perkins-vol-diesel trac tor. die als een bijzonderheid op dit gebied gelden mag. De fa Louisse uit Goes kwam met een collectie moderne wa gens voor landbouw en transport •ook met tractie). De Beton Industrie „Pieters", (opvolger van de fa P. A. van Hoeve en Zn, alhier) was aan wezig met 'n grote variatie bui zen. riolen, etc. Hier geldt het goede wijn behoeft geen krans! Voor het artikel trilbeton werd speciale aandacht gevraagd. De fa Schieman-Cappon bracht een ruime variatie op 't gebied van landbouw- en trans portwagens van 2 tot 6 ton, (ook veren) wagenassen met Oeveren sprak daarbij de vol gende rede uit: „Het doet mij buitengewoon genoegen, dat gij gehoor gege ven hebt aan de uitnodiging hier aanwezig te zijn bij de her denking van het 550-jarig be staan van de weekmarkt alhier. Het is immers het bewijs, dat gij die de vertegenwoordigers zijt van landbouw, handel en indu strie en van verschillende orga nisaties aan deze markt geen geringe betekenis toeschrijft. Ik heet U van harte welkom in Axel op deze stralende zomer dag en ik hoop, dat gij hier en kele prettige uren zult hebben. We herdenken dus vandaag het 550-jarig bestaan der markt. Onze stadsarchivaris, de heer De Jonge, heeft in verschillen de artikelen in de Axelse krant belangwekkende historische bij zonderheden betreffende deze markt naar voren gebracht. Ik wil daar alleen maar uit aan halen, dat in Juli 1399 door Phi lips van Bourgondië aan Axel het privilege geschonken werd om elke Zaterdag een beesten markt te houden en een markt van alle andere koopmanschap pen. Op deze markten werden verhandeld paarden, koeien en varkens, maar ook granen, zout, lederwaren, laken enz. Deze markten trokken zeer veel bezoekers uit omliggende plaatsen, ja zelfs tot uit Kort- rijk toe. Zo groot als in die tijd is de betekenis van de markt nu in onze dagen zeker niet. Naast bloeitijden heeft deze markt ook tijden van achteruit gang gekend. Maar het mag toch geconstateerd worden, dat de markt zich nu weer aan het uit breiden is. Dit blijkt uit het toe nemend aantal kramen en ver kopers, dat des Zaterdags in de Noordstraat zijn zaken doet. Ook het aantal bezoekers, dat 's Zaterdags naar Axel komt, stijgt nog steeds. Al kan nog niet gezegd worden, dat, zoals vroeger, de bezoekers zelfs uit Kortrijk komen, toch meen ik, dat er symptomen zijn, die er op wijzen, dat de markt weer in betekenis toeneemt. Maar ons streven moet zijn, dat de markt haar oude glorie terugkrijgt. In dit streven kan de Overheid wel stimulerend op treden, maar de bewoners der gemeente en omgeving moeten meewerken. Meewerken aan de uitbouw van handel en indu strie, landbouw en veeteelt. In zeer vele gevallen is de druk te de bedrijvigheid der markt het bewijs van de meer of min dere mate van bloei der gemeen te. Ik wek U daarom allen op om aan de bloe^der gemeente, en daardoor aan de bloei van Axel, mede te werken, ja, daar aan Uw gehele werkkracht te geven. De leden van het Jubileum-co mité hebben met enthousiasme hun werkkracht gegeven om de herdenking van vandaag tot een daverend feest te maken. Geeft Gij allen nu ook Uw werkkracht met dezelfde enthousiasme aan de bloei van de markt en van Axel. Wanneer men in de toe komst ziet, dan zijn er tekenen, die er op wijzen, dat de heer sende hoog-conjunctuur aan het verlopen is. Dit wil niet zeggen, dat de handelaars nu ook maar bii de pakken moeten gaan neer zitten. Neen, juist nu moet er aangepakt worden om de ver wachte wisseling der conjunc tuur het hoofd te kunnen bie den Tegenover deze tekenen staat ook de zekerheid, dat straks het achterland van Axel: België, door de Benelux voor ons zal komen open te liggen. Ook dit biedt perspectieven, die door U beter kunnen worden overzien, dan ik dit hier kan weergeven. Ik wil dan tot slot de wens uitspreken, dat de viering van dit jubileum in alle opzichten moge slagen, en dat de markt van Axel en daarmede de bloei van deze gemeente, gestadig moge toenemen." In antwoord daarop werd nog het woord gevoerd door de heer Van Male, voorzitter der plaat selijke V.V.V., die het comité hulde bracht voor de betoonde activiteit en de hoop uitsprak, dat men ook in de toekomst de zelfde eendrachtige samenwer king zal behouden tot groei en bloei der gemeente. De voorzitter van het comité, de heer W. de Feijter, dankte voor de vriendelijke woorden tot het comité gericht en hoopte dat een aangename dag zou volgen. Tenslotte sprak nog de heer J. M. Oggel die er op wees, dat de perspectieven voor Axel groot zijn en een dronk uitbracht op het welslagen van dit jubileum feest. Een enorme drukte, waaruit de geweldige belangstelling spoel. Koewacht, en nog ande ren, die alle met grote vracht wagens, luxe wagens of met tractie hun diverse artikelen de monstreerden. Ook van dit onderdeel van de stoet was heel veel werk ge maakt. Gold de historische optocht als 't hoogtepunt van deze dag, betoond voor de Cross Country op het terrein van de Ver. van Zeeuwse Fokkers bleek ook ge weldig. Het aantal bezoekers aan dit sportgebeuren, dat betrek kelijk nog een „novum" was, mag wel op 'n 4000 gesteld wor den. Overal langs het parcours, dat vrijwel de gehele omtrek van het grote terrein besloeg en ook daarbinnen stond het publiek in dikke rijen opgesteld om de ver bleek, die voor deze optocht be- richtingen dezer „motor-dui- stond, had zich intussen aller wege in Axels brede straten ont wikkeld. Ruim een half uur na de vast gestelde tijd zette de bijna 1 km vermelden lange stoet, die deels aan de Sin- I volgt: gelweg en voor het meer allego rische gedeelte in de Stations straat was opgesteld, zich onder de tonen van de beide plaatse lijke harmonie-verenigingen in beweging. Met enthousiaste be langstelling werd deze kleurrij ke en rijk gecostumeerde -op- tocht aanschouwd en er bestond maar één roep over de bonte verscheidenheid, pracht van costumes en entourage van de onderscheiden historische groe pen, alsook over de variatie in het meer allegorische gedeelte dat grotendeels des morgens op de tentoonstelling ook in be perkter mate was te zien ge weest. Hier volgen de diverse groepen van het historisch ge deelte van deze unieke optocht. De costuums waren van de be kende firma Maes uit Thielt (België). Groep 1, (1213), wagen, voor stellende: Ferdinand en Johan na, Graaf en Gravin van Vlaan deren, geven aan de Magistraat van Axel hun stadsrechten. Groep 2, (1399), groep ruiters, voorstellend: Filips (zich noe mende: zoon van de koning van Frankrijk)gehuwd met Marga- retha van Male. Zij houden hun intocht in Gent, alwaar Burge meester en Schepenen van Axel het Privilege in ontvangst ne men tot het houden van een weekmarkt. Groep 3, (pl.m. 1450), wagen, voorstellendMiddeleeuws markttoneel. Groep 4, St. Joris en de Draak, kwamen regelmatig in elke pro cessie in de Middeleeuwen voor. Groep 5, (pl.m. 1600), groep ruiters, voorstellend: boeren van Zaamslag te paard naar de Axelse markt trekkend. Groep 6, (pl.m. 1650), wagen, voorstellend: boeren van Zuid-, dorpe en Koewacht op weg naar de Axelse markt. Groep 7, (pl.m. 1700), aanvoer producten. Groep 8, (1747), wagen, voor stellend: Axel onder Franse be zetting. De boeren moeten hun landbouwproducten inleveren. Groep 9, (1750), wagen, voor stellend: de verbouw van mee krap. Groep 10, (pl.m. 1785), wagen, voorstellend: Ds Jan Scharp, schrijvend de geschiedenis van Axel, samen met Burgemeester Paulus en Griffier Schovel. Groep 11, (pl.m. 1800), boeren van Koewacht in 2-wielige huif kar ter markt. Groep 12, (pl.m. 1850), boer en boerin in ouderwetse chaise naar de Axelse markt. Groep 13, (pl.m. 1880) jnarkt- tafcrGGl Groep 14, (pl.m. 1900), boeren en boerinnen in auto en op fiets ter markt. Groep 15, vlascultuur. Groep 16, wagen met diverse landbouwproducten. Groep 17, wagen, voorstellend markttoneel. Groep 18, wagen „Axel Voor uit". Groep 19, wat de tegenwoor dige markt biedt: Fa Pieters, Axel, Fa Begheijn, Sluiskil, Fa De Dreu, Goes; Fa J. van Dix- hoorn, Terneuzen; Fa Essel- brugge, Axel; Fa De Kraker, Axel; Fa Gebrs. Schieman, Axel; Axelse molenaars en Fa R. Pol- veis" te volgen. In verband met de omvang van dit verslag vol staan wij met de uitslagen van de verschillende koersen hier te Deze luiden als le reeks (over 15 ronden). 1. De Smedt, Temsche; 2. Fit ten, Antwerpen; 3. Geirnaerdt Jr., Moerbeke. 2e reeks (15 ronden). l.Calle, Kemseke; 2. Smits, Volkel 3. Geirnaerdt, Moerbeke. Herkansing 1. Aben, Ledeakker; 2. Van Herck, Brasschaet; 3. Lemmens, Eeckeren. Voor de finale was de span ning bijzonder groot en na een formidabele strijd tussen de bei de rivalen Calle en De Smedt, moest laatstgenoemde eindelijk de zware strijd staken en werd het eind-klassement: 1. Calle; 2. Fitten; 3. Aben; 4. Smits 5. Van Herck. Vermelden wij nog, dat door de Burgemeester na afloop met HEDEN: een enkel woord de bekers, bloe men en prijzen werden uitge reikt aan de triumfators. Het sensatienummer was „de dodensprong", waarbij een 4-tal van deze motorrijders door een j TERNEUZEN: Luxor Thea- geimproviseerde brandende ter, 8 uur: Bioscoopvoorstel- ling „Lassie komt thuis" poort reden. Na afloop volgde de turn-de- monstratie, waaraan werd deel genomen door het Sasse „T.T.O. daas-se" R." en het plaatselijke „Olym- - pia". Dit programma bestond uit vrije en orde oefeningen voor j klein en groot en voor dames en heren. Bijzondere vaardigheid werd bij al deze Oefeningen be- Concertgebouw, 8 uur: Bio scoopvoorstelling „De Zes- 7.30 uur: Pro Rege, 7.30 uur: Evan gelisatie. Lyceum terrein, 7 uur: Zo meravondvoetbal. MORGEN: toond en vooral de Sassenaars - i rFRNrFTT7FNr. Tl]vnr Ttlpo Hnr\r btrv, mo-riov,-, 1LKJND,UZ.EJN LUXOr lhea- muntten uit door hun meerdere routine. Tot veler verwondering trad de Chr. Gymnastiekver. hier ter plaatse, die toch ook 'n groot aantal leden telt, niet op. Of was deze door de commissie vergeten? Ook voor de turndemonstra- ties bestond nog een flinke be langstelling, niet het minst voor de kleuters. ter, 8uur: Bioscoopvoorstel ling „Avontuur aan de Ama zone" Pro Rege, 7.30 uur: Evan gelisatie. tocht, waaraan de kinderen nog vele jaren met genoegen zullen Des" avonds te 10.30 ure werd terugdenken. De leiding was als slot van deze grootse her- perfect! denkingsfeesten aan de over zijde der Kleine Kreek een uit 24 nummers bestaand vuurwerk afgestoken, De belangstelling hiervoor mag enorm worden genoemd. Echter voldeed dit slotnummer der feestelijkheden niet aan de ver- r r wachtingen en hebben wij dit oude Westkapelse zeedijk tussen Westkapelse zeedijk wordt versterkt. Bij de stormvloed van 1 Maart j.l. is op enkele plaatsen van de bij vroegere feestelijkheden wel anders meegemaakt! Over het geheel genomen was het een waardige herdenking van een zeer zeldzaam feest en mag Axel terugzien op een wel geslaagd feest, dat, ondanks be trekkelijk niet zo grootse opzet, toch véle duizenden naar Axel heeft getrokken en zodoende bii de neringdoenden geld in het laad je heeft gebracht. Hulde aan de organisatoren! DOOR PETER BARON. (Geautoriseerde vertaling van H. H. J. Maas.) Zondagmiddag te ongeveer kwart over twaalf werd brand ontdekt op het terrein vóór de fabrieksgebouwen van de N. V. Schockaert's Breigoederenfa- briek op het Zwaantje alhier. Door onbekende oorzaak was een hooiopper in brand geraakt en door de grote droogte spreid de het vuur zich langs de grond over een oppervlakte van onge veer 200 M2 uit, waardoor nog een drietal hooioppers in vlam men op ging. De gealarmeerde brandweer was 7 minuten na de brandmel ding op het terrein aanwezig en met een tweetal sproeistralen was men de brand spoedig mees ter. Heel Hoek op de film! De muziekvereniging „E-N.Z.K." laat, in samenwerking met de Nederlandse Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschap pen (waarbij corpsen van alle gezindten aangesloten zijn), een film maken van en over Hoek. Deze film zal een zo volledig mogelijk beeld geven van het dorp en van heel 't verenigings leven ter plaatse. Op Dinsdag 5 Juli komt de klank- en filmop namewagen van de Nederlandse federatie om opnamen te maken van de karakteristieke plekjes, de inwoners, van de bedrijven en natuurlijk mag de jeugd ook in een gemeente-film niet ontbre ken. 's Avonds om 7 uur zal op de Markt een optpcht worden geformeerd, die gefilmd zal wor den en waarvoor alle verenigin gen zijn uitgenodigd, terwijl na afloop hiervan geluidsopnamen voor de film worden gemaakt. Het wordt dus een film ge maakt in en van en zelfs door heel Hoek, welke film beelden zal vertonen van familie, buren kinderen, vrienden, kennissen, ja, waar van niet al. Het is iets nieuws en ieder zal dan ook, als binnenkort deze film wordt ver toond, ze willen zien. Deze door de Nederlandse Fe deratie belangeloos ontworpen Brand, filmactie voor de bij haar aan gesloten verenigingen heeft tot doel de muziekverenigingen eens op een andere manier in 't mid delpunt van de belangstelling te plaatsen en wel op zo'n manier, dat de muziekverenigingen er ook nog een financieel voordeel van hebben. Dus, Hoekenaren, Dinsdagavond allen Markt- waarts om U te laten filmen! (Nadruk verboden) op .._Y schijfwielen, geremd zowel als ongeremd en alles wat daarbij aan onderdelen paste, zomede 42) een enorme keur in alle land bouwwerktuigen. „je kunt me nog meer vertel- De fa Tangelder demonstreer- ien", zei hij grof, en duwde haar de de onvolprezen Lanz-Bulldog j 'bezorgd in een stoel. Terzelfder- tractors in 25 en 45 P.K. keek hij rond om hulp, maar De fa Gebr. Gunst uit Goes z alleen de foto van de flat exposeerde een groot assorti- i woner Hy besefte, dat hij hoop- ment landbouwartikelen. i J an,ders met De meeste dezer genoemde te op iets, wat hem. anders met afkeer vervuld zou hebben ae bijstand van een vrouw. In een gewone flat zou een schietpartij de bewoners in nachtgewaad te voorschijn hében geroepen, maar Keating kende Larry's manier van doen veel te goed om dat hier te 'verwachten. Larry was een nachtvogel en verlangde zijn nachtelijke gangen niet bespied te zien. Daarom had hij het gehele huis gehuurd, al bewoonde hij al leen de bovenste verdieping. Ge lukkig voor Keating loste Barba ra de moeilijkheid zelf op. Zij toette haar ogen met een klein ontoereikend zakdoekje en zei: „Ik stel mij aan als een dwaas: Dennis is erger gewond dan u denkt, we moeten hem helpen." Zij ging eerst naar de slaapka mer en toen zij' daar inet vond, wat zij zocht, de badkamer binnen, om een ogenblik later met een handdoek en een kom water te rug te komen. Nadat zij de wond had gereinigd, legde zij met de zakdoeken van Keating en Brown een noodverband aan. Inspecteur Keating keek ver- Schoolreis. Donderdag j.L hebben de kin deren van de O.L.school der ge meente Groede 'n reis per auto bus naar Antwerpen gemaakt. Door tal van omstandigheden is deze reis een bijzondere attractie voor de kinderen geworden. Zo werd te Antwerpen een boot tochtje gemaakt op de Schelde. Daar er zeer vele grote zeesche pen, w.o. 'n tweetal Amerikaan se oorlogsschepen in de haven lagen, viel dit bij de kinderen erg in de smaak. Ook het bezoek aan de dierentuin was een suc ces. Maar de clou van de dag was toch het bezoek aan St. Nico- laas (niet uit Spanje), waar een grote luchtballon bemand door de bekende luchtvaarder Ver- straeten, een passagiere, werd opgelaten. In enkele minuten was het gevaarte op ruim 1000 meter hoogte, nagestaard door een vele-duizendkoppig publiek, w.ode kinderen van Groe de. Om half aeht was des mor gens de tocht aangevangen, en des avonds om ruim negen uur waren de kinderen pas thuis. De tocht stond onder leiding van de heer Haartsen, 't hoofd der school. Zij werd meegemaakt door Mevrouw en Burgemeester Everaars, alsmede door de vol tallige oudercommissie. Het v/as een zeldzaam mooie Westkapelle en Domburg de si tuatie critiek geweest. Het is toen gebleken, dat omvangrijke voorzieningen aan de dijk moes ten geschieden, die onder meer bestaan in het bouwen van een betonnen muurtje over 'n grote afstand van de dijk bij wijze van golfbreker tijdens hevige stor men en in het aanbrengen van een keerkade op het zwakste gedeelte van de dijk. Zaterdag morgen werd in verband met deze plannen een spoedeisende vergadering belegd van het be stuur van de polder Walcheren, waarin aan het dageijks bestuur een crediet van 565.000 voor deze werkzaamheden werd ver leend. Een belangrijk deel van de kosten zal men later van het Rijk terugkrijgen. Eindexamen Gymnasium. Aan het Bisschoppelijk Colle ge „St. Jozef" te Sittard slaagde voor het eindexamen Gymna sium, Afdeling B, de heer L. van den Berg, alhier. zo zeggen mag". „Niet zo goed",i bromde Kea ting en kèek de jonge man be denkelijk aan. Hij was klaarblij kelijk nog' pas in liet vak, en de inspecteur hield het standje, dat hij op het punt stond hem te ge ven, maar terug. Het kind zou de gevaren van vertrouwelijkhe den tegenover zijn meerdere gauw genoeg ondervinden. .Maak je rapport maar op- firma's waren er op berekend ook in de grote Historische en Allegorische Optocht, die 's na middags plaats had, hun gere- nomeerde merken en artikelen, zij het op andere wijze aan de vele duizenden, die zich inmid dels langs straten en pleinen hadden opgesteld te vertonen. De officiële ontvangst. Des namiddags half twee vond op het Gemeentehuis een korte plechtigheid plaats ter gelegen heid van deze herdenking, waar bij verschillende genodigden, w. o. vertegenwoordigers uit land bouw-, handels- en industrie- kringen, aanwezig waren. Burgemeester P. L. D-.-J. van licht en bewonderend toe. Hij ging I zei hij kortaf en ging zich weer zf op m haar werk, dat htj de lieZ'ghouden met Denms. Barbara komst van een agent in uniform niet eens opmerkte. De agent moest tweemaal kuchen, voor hy de aandacht op zich gevestigd zag. „En wat kom jij doen?" vroeg Keating. En toen herinnerde hij zich de omstandigheden. „•Hm, je bent zeker op je ronde, niet? Heto je het schot ghoord?" „Ja mijnheer." „Weet je, wie ik ben?" „Ja mijnheer, iedereen kent in specteur Keating." „O ja?" vroeg Keating ge streeld. „Goed, dat zal ik Kaye eens vertellen." „En hem ook, mijnheer", voeg de de agent er enthousiast bij, op Brown wijzende, „hij is de beste officier van het corps, als ik het keek een beetje ontstemd, toen zij zag, hoe Keating de zakken van de gewonde leeghaalde, maar zij moest toegeven, dat hij het bij zonder voorzichtig deed. Keating vond slechts twee din gen van enig belang. Het éne was de enveloppe met het briefje van de Stroper, die Dennis uit Ralph's safe had genomen. Hij las het briefje en gaf het verbijsterd door aan Barbara. „Behoort dit aan Ralph, of komt het je misschien bekend voor?" Zij las hardop: „Een safe is de enlige plaats in de wereld, die het niet is. De Stroper." „Wat bete kent dat, en wie is die Stroper?" „iDat zou ik ook wel eens willen weten', antwoordde Keating, „en als ilk hem ooit te pakken krijg maar dat heeft er nu niets mee te 'maken. De kwestie is maar, heeft Dennis dit briefje uit de safe gehaald, was hij van plan het erin te leggen, of heeft het met de hele zaak niets uit te staan?" „Als Dennis dit geschreven heeft, moet hij de Stroper zijn", meende Barbara. „(Dennis heeft het niet geschre ven, en ik geloof ook niet, dat hij de Stroper is. Hij heeft een heel ander figuur." „Hebt u de Stroper dan wel eens ontmoet?" „Ontmoet?" aarzelde Keating. Zo zou men het kunnen noemen. In elk geval zou ik vijf jaren pro- mobie willen geven om hem nog eens te ontmoeten. Ik heb name lijk iets voor hem." Barbara vroeg niet verder, maar bekeek het briefje nog eens. „Ralph's hand is het ook niet", zei ze beslist. „Dat geloof ik. Als je vader de Stroper was, zou ik mijn eigen huid stropen en opeten. En nou, kleine meid, moet je naar huis." Zij stribbelde nog tegen, maar deze keer baatte het haar niet. Toen schikte zij zich. (Wordt vervolgd). SLUIS. Geslaagd. Voor het mondeling examen voor het diploma gemeente administratie I, slaagde de heer A. van Beijsterveld, ambtenaar ter secretarie te Sluis. THOLEN. De restauratie van de kerk kost te veel. Sedert geruime tijd is men te Tholen hezig de uit het midden van de vijftiende eeuw daterende kruiskerk te restaureren, die oor spronkelijk de Rooms-fKatholi eken toebehoorde, doch sedert de Re formatie door de Ned. Herv. ge meente wordt gebruikt. Aan deze zeer fraaie kerk is in de loop der eeuwen practisch niet verbouwd en de oorspronkelijke vormen zijn dus geheel gaaf gebleven. Reeds is de toren geheel klaar en. het z.g. middenschip nadert zijn vol tooiing. Voor het resterende deel van de kerk moeten echter op- Hieuw gelden beschikbaar worden gesteld en Monumentenzorg heeft de gemeenteraad van Tholen ge vraagd 15 (of ƒ18.900) btf te dragen in de te maken verdere kosten ad 507.000. Het rijk zal de overige 85 voor zijn reke ning nemen. De gemeenteraad heeft het verzoek met 9 tegen 2 stemmen afgewezen. De kerk, aldus der raad, drukt reeds te zwaar op de gemeentebegroting. VLISSINGEN. Herstel van plantsoenen. Vlissingen's plantsoenen zijn in 19441945 door de inundatie van Walcheren verdwenen. Sedert dien is echtef met grote voort varendheid aan het herstel ge werkt. Inmiddels zijn reeds weer 33.000 bomen, 40.000 stuks ibos- lanten, 30.000 heesters ten 2600 rozenstruiken gelpant, die het voortreffelijk doen. Verschillende plannen wachten nog op uitvoering. Hiervan is de aanleg van het Nollehos (achter de nieuwe Nolledijk), dat op het nieuwe geprojecteerde sportpark zal aansluiten, het voornaamste object. De Chinese nationalistische strijdkrachten, die tegenaanvallen uitvoeren, in Noord-Kiangsi, heb ben Tsjandgtsjou aan de rivier Kan en aan de spoorlijn Nant- sjanig-Tsjapg Tsja, op 70 km ten Zuid-Westen van Nantsjong, her overd. lie Luva I otcn vliegen weg Vorige jaren de Luva ook vèr voor de trekking uitverkocht M .T.^dVnes IxSh Zeeuwse Koenes. SLUISKIL: „,w v Doeselaar cafe Meert, sig d Vries. Doe* TERNEUZEN AXELSCHESTRcoif vd Have NIEUWEDIEPSTR cojf vKou.«erNOOf fR Ouden. VLOOSWIJKSTR wijnh dHaas-vDijke Laamzuw* TERNEUZEN: KLMagent Aug de Meijer Billijk te koop: een Kin derwagen en een Kinder stoel- Adres: Klaassenstraat 21. Terneuzen- Te koop: een Damesrijwiel, prijs 17,Te bevragen: Baandijk 14. Terneuzen. CHEVROLET DEALER Telef. 2258 K 1150

de Vrije Zeeuw | 1949 | | pagina 2